„Prawda" beschuldigt Amerika PANDA EN DE MEESTER-GIBS I leuwe Wereldnieuws Radio geeft Donderdag Hoe zou men in Nederland begin December gestemd hebben? Woensdag 28 DecfeinEer 1949 2 Verklaring van bij de souv er einiteitsov er dracht in de Burgerzaal van het Paleis op de Dam. Oudste inwoner van Nederland overleden In de ouderdom van 103 jaar is te Bre da overleden de heer M. L. Honnerlage Grete, de oudste inwoner van Nederland. De heer Honnerlage Grete werd op 10 Augustus 1846 te Schiedam geboren. Hij is gemeenteraadslid en wethouder geweest en in 1910 volgde zijn benoeming tot bur gemeester van Schiedam. In 1913 werd hij als zodanig gepensionneerd. De heer Hon nerlage Grete was officier in de Orde van Oranje Nassau. PLAN VOOR EEN ERE-KERKHOF VOOR IN ÏNDONESIë GESNEUVELDEN. Er zijn plannen in voorbereiding om te komen tot de stichting van een militair ere-kerkhof in Nederland. Het ligt in de bedoeling om op dit ere-kerkhof de.in In- d'ohësië gèfctfëuV'êldè1 militairen bij1 'te zetten. Een voorlopige' commissie werd gevormd, waarin zitting hebben genomen: de reserve majoor der artillerie W. Bijlsma, de heren H. van Krieken, H. Scherenburg en A. F. M. Wildenburg, Dorpsstraat 60 te Renkum. Aan dit adres kunnen adhaesie-betuigin- gen .worden gezonden. WAARSCHUWING TEGEN NIET- BONA FIDE EMIGRATIE-BEMIDDELING De Centrale Stichting Landbouw-emigra- tie waarschuwt tegen een organisatie, die emigratie van een groep landbouwers naar net Saramanca-district in Suriname voor bereidt. Volgens de Stichting moet deze onderneming zeer speculatief worden ge acht, De Centrale Stichting verklaart verder, dat zich ook bij emigratie naar Frankrijk en Brazilië .personen als bemiddelaar heb ben opgeworpen, die of ondeskundig zijn, ofwel hun eigen belang op het oog hebben. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: de nalatenschap van wijlen George Kiefer laatst gewoond hebbende te Zandvoort, dr. Metzgerstraat 24. Rechter-commissaris: mr. J. H. H. Hülsmann. Curator: mr. J. Rogge veen, advocaat en procureur te Haarlem. Bij beschikking van de rechtbank werd gehomologeerd het accoord, aangeboden in het faillissement van Mensje Aaltje Johan na Spiers, weduwe van H. J. van Elaik, vleeshouweres, wonende te Zandvoort, Haltestraat 5. Koningin Juliana ondertekent de acte van overdracht der souvereiniteit tijdens de plechtigheid in de Burgerzaal van het Paleis op de Dam. Bakkerspatroons verklaren: Loonsverhoging alleen mogelijk bij hogere prijs voor regeringsbrood De samenwerkende organisaties van werkgevers in het bakkersbedrijf hebben zich beraden omtrent de mogelijkheden om de loonsverhoging van 5 procent in hun bedrijfstak door te voeren. Unaniem wa ren zij van mening, dat, hoezeer op zich zelf ook deze loonsverhoging sociaal ge rechtvaardigd moet worden geacht, de ren dabiliteit in het bakkersbedrijf niet toelaat de ondernemingen de daaruit voortvloeien de lasten te laten dragen. Zij achten der halve deze loonsverhoging slechts dan aanr vaardbaar, indien gelijktijdig de prijs van het zogenaamde regeringsbrood verhoogd wordt. Zij achten het noodzakelijk, dat het College van Rijksbemiddelaars in deze uit spraak doet. Tussen de samenwerkende patroonsorga nisaties en de uniebonden in het bouwbe drijf is volledige overeenstemming bereikt inzake de door de regering toegestane loons verhoging van 5 procent, aldus deelt de Algemene Bouwvakarbeidersbond mede. De door de vakraad voor de grote metaal nijverheid gedane voorstellen betreffende verwerking van de toegestane loonsver hoging van 5 procent in de loonregeling zijn door het College van Rijksbemiddelaars goedgekeurd. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS (Adv.) Nieuwe theorie van Einstein Professor Einstein heeft thans, na dertig jaren studie, een nieuwe theorie over de zwaartekracht geformuleerd, zo deelde de universiteit van Princeton mede op de persconferentie, gehouden ter gelegenheid van de opening van de jaarvergadering der Amerikaanse vereniging voor wetenschap pelijke vooruitgang. Einsteins nieu we theorie, die door hemzelf „algemene theorie over de zwaartekracht" wordt ge noemd, is een uitbreiding van zijn bekende relativiteitstheorie en zal een nieuw hoofd stuk uitmaken van zijn werk, getiteld „be tekenis van de relativiteit", dat door de universiteit van Princeton in Februari zal worden gepubliceerd. Zo deze theorie bevestigd wordt, dan zal zij in een enkele wet alles uitleggen wat zich voordoet, zowel in de atoomkern als in de oneindige ruimte. De geleerden zijn van oordeel, dat de berekeningen en werkzaamheden welke vereist zijn om de nieuwe methode van Einstein te bevestigen of te weerleggen, verscheidene jaren zullen duren. Oorlog met bacteriën Japanse plannen onthuld te Chabarofsk Radio-Moskou heeft Dinsdagochtend de bekentenissen uitgezonden van de Japanse oorlogsmisdadigers, wier proces heden te Chabarofsk wordt gevoerd. Volgens hun verklaringen zijn proeven genomen op Engelse en Amerikaanse krijgsgevangenen, om het weerstandsvermogen van de An- gelsaksers ten opzichte van de verschil lende infectieziekten vast te stellen. Deze verklaring werd afgelegd door twee beklaagden, die deel uitmaken van de 12 voormalige leden van het Japanse leger, die er van beschuldigd zijn het bacterio logische oorlogswapen te hebben voorbe reid en het gedeeltelijk te hebben gebruikt. Volgens radio Moskou bekenden de beide beklaagden voorts, dat het hoofdkwartier van het Japanse leger eveneens voorne mens is geweest het bacteriologische oor logswapen tegen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten te gebruiken, hoewel de Sovjet-Unie, de Mongoolse volksrepubliek en China de voornaamste slachtoffers had den moeten worden. Volgens de beklaagden zijn tal van per sonen tengevolge van proefnemingen be smet. Zij werden daarna naar de gevange nis teruggevoerd, waar zij bijna allen stierven. Otozo Jamada, voormalig opperbevel hebber van het Kwantoengleger, die de toebereidselen voor de bacteriologische oorlog heeft gecontroleerd, verklaarde, dat zodra hij het bevel over het Kwantoen; leger op zich had genomen, de generaals Kajitskoeka en Takahasji, die zich thans ook in de beklaagdenbank bevinden, hem verslagen over de vorderingen van de werkzaamheden der eenheden 731 en 100 op liet gebied van de bacterio logische oorlog hebben voorgelegd. Be klaagde voegde er aan toe, over tuigd te zijn, dat het productievermo gen ,van de- eenheid .731 voldoende was voor de massale toepassing van het bacte- riologische wapen. Radio-Moskou meldt voorts, dat Jamada getracht heeft zijn verantwoordelijkheid te verminderen door er op te wijzen, dat de gevangenen, waarop eenheid 731 haar proeven deed, terdoodveroordeelden waren. Uit in 1945 door de Russische legers in Mandsjoerije gevonden documenten blijkt echter, aldus radio-Moskou, dat de gevan genen van eenheid 731, met toestem ming van het Japanse oppercommando te Kwantoeng, zonder vorm van proces ter dood werden veroordeeld daar zij „onge wenst werden geacht" zonder dat zij een misdaad hadden bedreven. Jamada verklaart tenslotte, dat alleen het snel oprukken van de Russische-legers de eenheden 731 en 100 belet heeft een massaal gebruik van de bacteriologische wapens te maken. „Rusland versloeg Japan' De „Prawda", het blad van de Russische communistische partij, heeft de Verenigde Staten er van beschuldigd, dat zij bewijs materiaal van Japanse wreedheden hebben achtergehouden gedurende de processen tegen oorlogsmisdadigers te Tokio, „ten einde de schuldlast te verlichten." Volgens het blad waren de Japanners van plan granaten met bacillen te gebruiken, die zij al tegen de Chinezen hadden beproefd, maar „de Sovjet-Unie sloeg de Japanse aggressors knock-out". De „Prawda" schreef dit in een com mentaar op het proces tegen twaalf Japan se deskundigen op het gebied van de bac teriologische oorlogvoering dat te Chaba- rovsk in de Sovjet-Unie aan de gan£ is. 67. Panda begon een beetje bij te komen van de bons, waarmee hij op de vloer was gevallen. En boven zich hoorde hij Joris tot mijnheer Bobberbroek zeggen: „Tja... tienduizend daalders! Welk een afgrijse lijke toestand, dat de loop der wereldge schiedenis mij de middelen ontroofde, om u deze kleinigheid te schenken! Ach had mijn Tante Cleopatra haar taak slechts ernstiger opgevat' Ik Ramses Amenotep de Negenhonderddrieëntachligsteik heb nu nog geen tienduizend kinderachtige daalders meer, om er toor mijn gasten de Kroon van Isis mee te voorschijn te laten halen. Ach! Ach!" Mijnheer Bobberbroek loopt er in!" dacht Panda. Hij weet niet dat Joris Joris is! Ik moet hier uitik moet hem waarschuwenmaar hoe kóm ik er uit?" Nu er was een weg uit dit muffe gewelf. Dat was langs een trap, waar Panda recht tegenover zat. Hij stond dus op en daar ging hij. Onderaan de trap tvas een deuren achter die deur was weer een trap en toen stond Panda in een enorme, lege ruimte, die licht ontving door een opening in het plafond. Dit was dui delijk een deel van de Tempel van Horus, waar nog nooit een onderzoeker in was doorgedrongen. „Ik doe dus wetenschap pelijk werk," dacht Panda, en dat gaf hem wel een flink gevoel. Aan het einde van deze zaal stond een heel groot stenen beeld, dat een Egyptische godin voorstelde dat dacht Panda tenminste. Hij keek er vol verbazing en eerbied naar, en hij zag dat op het hoofd van die godin Nee, dat vertel ik niet. Ik moet tenslotte nqg iets bijzonders voor de volgende keer bewaren! Uitholling. De Zweedse federatie van jour nalisten heeft besloten zich uit de in ternationale organisatie van journalisten terug te trekken. Engeland, Frankrijk, België en Nederland zijn eveneens uit getreden. Paniek. Uit een autobus, die enige kilo meters van Rome in een bocht gekan teld en in een gracht terechtgekomen was, heeft men twee doden en 75 ge wonden gehaald. De reddingswerken werden bemoeilijkt door de paniek, die ontstaan was doordat de deuren ge blokkeerd waren. In het voertuig, waar voor veertig personen plaats was, had den er tachtig plaats genomen. Tijl n. De stad Mölln in Sleeswijk-Holstein, waar volgens overlevering de Middel eeuwse grappenmaker Tijl Uilenspiegel begraven ligt, heei't aan maarschalk Stalin de titel „Tijl Uilenspiegel honoris causa" toegekend ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag. Foto. Twaalfhonderd magnesium-lampen flitsten eergisteravond tegelijk aan om een foto te maken van de glorieuze ope ning van het winterseizoen in de Scala di Milano, Europa's belangrijkste opera. Deze foto die voor een Amerikaans tijd schrift werd genomen, kostte negendui zend gulden. Kampeerders. Drie Duitse „wereldburgers" willen voor de residentie van de gealli eerde Hoge Commissarissen op de Pe- tersberg bij Bonn in een tent gaan kam peren, totdat aan wereldburger no. 1, Garry Davis, vergunning zal worden gegeven om West-Duitsland binnen te kome'n. Comités. Het (communistisch-georiën- teerde) wereld verbond van vakver enigingen heeft medegedeeld dat alle aangesloten vakverenigingen in 1950 een vredesdag zullen houden. Het ver bond heeft de vakverenigingen aange raden om over te gaan tot „comités ter verdediging van de vrede in indus triële ondernemingen 'en overheids diensten". Kerstmis. Te Baria (Indo-China) is op Kerstdag een handgranaat geworpen in een bioscoop. Twee Franse soldaten werden gedood en de vrouw van een officier alsmede 16 Vietnamese bur gers werden gewond. Wraak. Karl Sommer, voormalig kolo nel bij de Waffen-SS, die wegens oor logsmisdaden tot levenslange gevange nisstraf werd veroordeeld, is in de ge vangenis van Landsberg op Kerstmis getrouwd met de secretaresse van zijn verdediger. Voor Pakistan. De IRO (Internationale vluchtelingen-organisatie) heeft een groep van 54 vluchtelingen uit Oost- Europa per vliegtuig uit Rome naar Karatsji gezonden. De groep bestaat uit artsen, tandartsen, verpleegsters, een Russische entomoloog van interna tionale bekendheid (prof. Nikolaj Bara- uof), een muziekleraar en een zanger. De regen kwam. Tot grote vreugde van de New Yorkers, wier stad door een voort durend gebrek aan hemelwater droog gelegd was, is het gisteren eindelijk gaan regenen en niet zo'n klein beetje ook. De mensen op straat hadden er graag een nat pak voor over want de voorraad in de reservoirs steeg met bijna 2,8 millioen kubieke meter. Brand: Vier .personen vonden gisteren de dood bij een brand in een groot wa renhuis in. Oost-Berlijn. De bran,d ont stond, doordat een partij vuurwerk vlam vatte. Vijf mensen werden ge wond. Klok. In Straatsburg is de grootste klok van Europa gereed gekomen, die be stemd is voor het stadhuis van Oslo. De wijzerplaat heeft een middellijn van 8,4 meter. De wijzers wegen 500 kilo per stuk en de minutenwijzer ver springt elke halve minuut 22 centi meter. Zoeklicht. Volgens het Beierse blad Fran- kenpost worden in de grote steden van West-Duitsland door een ondergrondse nazi-beweging clandestien pamfletten verspreid die „Zoeklicht" heten. itÊ aven Artsen van de ziel. ontwikkelingsgeschie denis der psychologie, psychiatrie en psy- choterapie, door Marie Beynon Ray oorspr. titel: Doctors of the mind. vert. L. Cornils; Engelhard, van Embden Co., Amsterdam. Kwakzalverij, Bijgeloof en Geneeskunst, door dr. H. J. W. Droogleever Fortuvn: L. Stafleu, Leiden; 2de verbeterde druk. Het leven van Jezus, etsen en tekeningen van Rembrandt, naar de Evangeliën harmo nisch gerangschikt en van een inleiding en aantekeningen voorzien door A. M. van de Laar Krafft; Wereldbiblotheek N.V., Amster- dam-Antwerpen. Paulus de dichter Gods, door Teixeira de Pascoaes, uit het Portugees door A. V. Thelen en H. Marsman; J. M. Meulenhoff, Amster dam; 4de druk. Kerstvertellingen voor de kleintjes, door H. M. Christiaanse, J. A. van Kuipers en J. Tahmara; L. Stafleu, Leiden. Wat het bos verbergt, door William J. Long, vert, door Cilia Stoffel; W. L. J. Brusse's Uitg. Mij. N.V., Rotterdam. Dressuurproeven, door H. J. Lijsen; A. J. G, Strengholt's Uitg. Mij N.V.. Amsterdam. Rijdt U mee? Populaire, geillustreerde handleiding voor beoefenaars van de ruiter sport. door H. J. Lijsen; La Rivière Voor hoeve, Zwolle. Setters en Pointers, door G. J. Verwey; A. J. G. Strengholt's Uitg. Mij N.V.. Amsterdam. Een Hondenleven, de baas toegeblaft, door Robert Peereboom; Andries Blitz, Amster dam, 3de druk. Terwijl de schepen wachtten.. ..door J. VisserRoosendaal; U. M. West-Friesland, Hoorn. Een Verdoolde, door A. M. de Jong; A. J. G, Strengholt's U. M„ Amsterdam; tiende druk. „SchaduwWaarom?" Of De Stalen Bruiloft, door Havank; A. W. Bruna Zoon, Utrecht. Van het westelijk front geen nieuws, door Erich Maria Remarque, vert. Annie Salo mons; Erven J. Bijleveld, Utrecht; 15de druk. Vrouw van Rome, door Alberto Moravia, oorspr. titel: La Romana, vert. G. A. Bouw manPot; Uitg. De Driehoek, 's Graveland. Martha Barden, De roman van een geluk kig gezin, door MacKinlay Kantor; oorspr. titel The good Family, vert. Anton J. Muller; Uitg. Nieuwe Wieken N.V., Amsterdam. De moordenaar kwam naar Londen, Een onbekend Avontuur van Sherlock Holmes, door Arthur Conan Doyle: oorspr. titel: A. Study in Scarlet, Uit het Engels bewerkt door L. W. van Giessen; Uitg. Engelhard, van Embden Co., Amsterdam. Uitgaven van H. Meulenhoff, Amsterdam, door A. D. Hildebrand: Dorus Das op de Veluwe. illustraties Rein Sturman (j. en m. 610 j.): Daan de Eend. illustraties W. A. van de Walle (j. en m. 6—10 j.): Gakker, de zoon van Daan de Eend, ill. W. A. v. d. Walle (j. en m. 610 j.); De Geest van Kasteel Sterkenburg, met af beeldingen naar originele Opinie-onderzoek geeft antwoord op de vraag Telegram van de Koningin aan Soekarno De Koningin heeft na afloop van de plechtigheid der souvereiniteitsoverdracht het volgende telegram aan president Soe karno gezonden: „Op deze aangrijpende dag, waarop In donesië haar onafhankelijkheid heeft ver worven, zend ilc u, mijnheer de president, mijn beste wensen voor het geluk en de voorspoed van uw land en volle. Moge de Unie, welke thans onze beide landen ver bindt, strekken tot zegen van Nederland en Indonesië. (get.) Juliana". N.V.V. feliciteert Soekarno Het bestuuf'vsn het Nederlands Verbond van Vakverenigingen heeft het volgende telegram gezonden aan president Soekarno: „Wensen de volkeren van Indonesië in persoon van Uwe excellentie hartelijk geluk met bekroning door souvereiniteitsover dracht van bewonderenswaardige strijd om nationale zelfstandigheid. Hopen op vriend schappelijke samenwerking tussen Uw en ons volk en in het bijzonder tussen geor ganiseerde werknemers van beide staten." Vinding op gebied van platglas Door een constructeur te Zwaag bij Hoorn is een installatie ontworpen, die van veel betekenis voor de platglascultuur kan zijn. Tot nu toe hebben de tuinders bij storm meestal veel schade aan hun platglas, om dat dit niet behoorlijk vastgezet kan wor den. Voorts is het luchten en besproeien van de bakken een tijdrovende bezigheid, waarbij eveneens menig broeiraam sneu velt. Door deze nieuwe vinding zou men op zeer eenvoudige manier de ramen van een bak stormvast, dan wel op iedere gewenste hoogte open kunnen zetten. De installatie zou verder gebruikt kunnen worden voor het besproeien der bakken. Deskundigen menen dat de constructie zeer veel goede hoedanigheden bezit, doch men vreest, dat de bouw zo kostbaar is, dat zij zeker niet op grote schaal gebruikt zal kunnen worden. Met ingang van 1 Januari zal het tele foonverkeer met. Israël, dat sinds 15 Novem ber alleen van Nederland uit mogelijk was, ook van Israël uit worden opengesteld. De ober uit BOOTZ' advertentie Is waardig, gelijk 'a excellentie. Hoe goed hij serveert! De les die hij leert „Mijn TIP verdient Ieders attentie!" Inz. de Hr. J. K. te Apeldoorn ontv. 1 fl. TIP (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.30 Nieuws. 8.40 Ochtendblad. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Platen. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Carillon, orgel en sopraan. 11.45 Van Kerstmis tot Driekoningen. 12.00 Musette- oricest. 12.30 Weerbericht. 12.33 „In 't spion netje". 12.38 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Dans muziek. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Strijkkwartet. 15.00 Voor zieken. 16 00 Gevarieerd programma. 17.30 Voor de jeugd. 18 00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor kinderen. 19.05 Muziekcauserie. 19.45 Regeringsuitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.154 Phil- harmonisch orkest en solist. 21.00 „Plakboek" 1940". 21.45 Piano. 22.00 „De vertoning". 23.00 Nieuws 23.15 Sport. 23.25 Klankbeeld over de K.L.M. 23.35 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 8.30 Platen. 9.00 Weerberichten 9.03 Platen. 9.35 Kamerorkest en solist. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10 45 Gewijde muziek. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30—12.33 Weerbericht i. 12.55 Zonne wijzer. 1300 Nieuws. IS.20 Zangen orgel. 14.00 Vrouwenkoor. 14.25 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Platen. 15.45 Bijbellezing. 17.30 Voordracht. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Platen. 18.15 ,.De stem van de Christelijke vakbeweging". 18.30 Voor de jeugd. 18.55 Een goed woord voor een goede zaak. 19.00 Nieuws. 19.15 Muziek-causerie. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. (31.0021.35 Familiecompetitie) 22.05 Platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. Inschrijving van het Unie-statuut (Van onze parlementaire redacteur) Terstond na de souvereiniteitsoverdracht op 27 dezer zal de Republiek van de Ver enigde Staten van Indonesië een onafhan kelijke en souvereine staat zijn. Dit is in het Charter van souvereiniteitsoverdracht en tevens in het Unie-Statuut uitdrukkelijk vastgelegd. Tussen Nederland en de zoeven genoem de Republiek is dank zij het zoeven ver melde Statuut een Unie tot stand gekomen. Met het in werking treden van de Neder lands-Indonesische Unie breekt tegelijker tijd het ogenblik aan om ten spoedigste gebruik te maken van de voor beide tot de Unie behorende Staten in artikel 28 van het Statuut gesohapen bevoegdheid om -dat Statuut met bijbehören ter inschrijving aan het Secretariaat der UNO aan të bieden. Dusdanige inschrijving geschiedt daar .al leen en kan alleen geschieden ten opzichte van internationale verdragen of overeen komsten. Dit maakt wel overduidelijk, vol gens de ondertekenaars, dat het Unie- Statuut het karakter van een internationaal verdrag of van een internationale overeen komst bezit. Hier en daar is wel eens ge tracht min of meer te verdoezelen, dat het Statuut het zo juist vermelde karakter zou hebben. Het is echter in niemands welbe grepen belang om zichzelf ten opzichte van de nuchtere werkelijkheid een blinddoek voor ogen te doen. In elk geval zal men hier te lande, juist ook in die kringen waar nog steeds be duchtheid bestaat, voor niet-nakoming van haar verplichtingen door de wederpartij, spoedige inschrijving van het Unie-Statuut van ganser harte moeten verlangen. Dan toch is de weg geopend, dié anders afge sloten zou blijven om wat bijvoorbeeld mede in verband met heel het vraagstuk en de getroffen regelingen betreffende het zelfbeschikkingsrecht in geval van een geschil een beroep te doen op een van de organen van de UNO, waarbij men niet in de laatste plaats moet denken aan een in stelling als het Internationaal Gerechtshof. Wie inderdaad zou willen volhouden dat het Unie-Statuut geen internationaal ver drag en evenmin een internationale over eenkomst is, zou daarmee meteen moeten concluderen, dat het dus niet vatbaar is voor inschrijving bij liet Secretariaat van de UNO. En nu is het buiten kijf, dat voor beide deelgenoten de inschrijving van zeer groot belang te achten valt. Immers, inge val van een later onderling rijzend menings verschil omtrent uitleg of 'toepassing van het Statuut, zou, ware het niet te Lake Success ingeschreven, een beroep op een der organen van de Verenigde Naties uit gesloten zijn. Er zijn tal van gevallen denkbaar, waarin zich een bedenkelijke, voor geen van beide partijen gewenste; toestand zou voordoen, wanneer de inschrijving achterwege zou zijn gebleven. Vandaar dat het alleszins aanbeveling verdient hiertoe ten spoedig ste over te gaan. Dit zullen, zo mag men veilig aannemen, beide deelgenoten trou wens zelf ter dege inzien. Het zou ons dan ook allerminst verbazen als men straks bij gelegenheid van het hier te lande vertoeven van de afvaardiging der Republiek van de Verenigde Staten van Indonesië meteen gezamenlijk een nadere regeling zou treffen omtrent de wijze van inschrijving, dus ter verwezenlijking van de in artikel 28 van het Statuut geschapen mogelijkheid. Bloemendaalse aannemersfirma wordt naamloze vennootschap Als voortzetting van het bedrijf der firma D. Blankevoort en Zoon, met als doel het aannemen en uitvoeren van wei-ken in de uitgebreidste zin en het vericrijgen, ver vreemden en administreren van onroeren de en roerende goederen, is opgericht D. Blankevoort en Zoon N.V. te Bloemendaal. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 1.000.000, verdeeld in 50 prioriteits- en 950 gewone aandelen, elk groot 1000. Directeuren zijn D. Blankevoort Jr. en A. L. Brink. Commissaris is de heer Th. F. Boerlage. Maandagavond om lialflwaalf is op de weg AxelHulst een man gevonden, die een schedelbasisfractuur had opgelopen. Hij is later overleden. Zijn identiteit heeft men nog niet kunnen vaststellen. Veel onthoudingen In al haar peilingen neemt het Neder lands Instituut voor de Publieke Opinie de vraag op „Als er vandaag verkiezingen wa ren, op welke partij zou u dan nu stemmen?" Dit zijn de antwoorden van de onder vraagden in begin December: Tweede Kamer- December '49 verkiezingen '48 K. V. P 32,— pet. 31,— pet. P. v. d. A. 26,— 25,6 A. R 13.— 13,2 C. H 10— 9,3 V. V. D 8,— 7,9 C. P. N. 7,— 7.7 Staatk. Geref. 2,— 2.4 Weiter 0,5 1,3 Overige 1.5 1,6 Naast de resultaten van de laatste NIPO- peiling is de uitslag van de Tweede-Ka merverkiezingen van 1948 weergegeven. Vergelijking van beide reeksen toont aan, dat er nauwelijks enige verschuiving in de politieke verhoudingen heeft plaats ge vonden sinds bijna anderhalf jaar geleden de Tweede Kamer gekozen werd. De verschillen zijn zeer gering. De K. V. P. behaalde in December wat meer stemmen, de heer Weiter wat minder dan in Juni 1948. De P. v. d. A. komt iets hoger uit de bus, de Communisten iets lager. Maar meer dan „tendenties" mag men hierin niet zien. Le verschillen tussen beide „verkiezingen" zijn, daar het hier om een representatieve steekproef gaat, zonder betekenis. De conclusie moet dan ook luiden dat, hoewel er sinds de zomer 1948 belangrijke gebeurtenissen hebben plaats gevonden wij denken b.v. aan de ontwikkeling van de Indonesische kwestie er in de poli tieke voorkeur nagenoeg geen verandering is gekomen. Toch vond het NIPO wel een verande ring van betekenis. En dat is het aantal mensen, dat geen keus doet op het ogen blik. In Juni 1948 bracht minder dan 10 procent van de stemgerechtigde bevolking niet, blanco of op ongeldige wijze zijn stem uit. In de laatste opinie-peiling vin den wij 21 procent van de stemgerechtigde bevolking, die zich niet uit kan of wil spreken over zijn politieke voorkeur op het ogenblik. Bovendien blijkt dat het aantal „onthouders" dit jaar is toegeno men. Eind vorig jaar onthield 16 procent zich van een keus, in April van dit jaar bijna 19 procent, in September 20 procent en nu 21 procent.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2