NAAMKAARTJES Optimistisch geluid bij bet einde van '49 SLEUTEL WEG 2 Gemeenteraad verminderde subsidie door meningsverschil in sportbonden DE ROG IJ Een „Glanzend 1950!" USlfiG° 12 uur..?. Kort en Bondig Fris - Keiler Macdonald De man Woensdag 28 December 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant HAARLEMSE KORFBALBOND Het aantal leden in de Haarlemse Korfbal- bond breidt zich steeds uit en in sommige clubs zodanig, dat niet allen kunnen worden aangenomet-, wegens gebrek aan oefengele genheden Uitgezonderd de verenigingen Onder Ons en THB hebben alle bij de bond aangesloten clubs aaspiranien. Oosthoek. Sport Vereent en Haarlem, die twee jaar ge leden practisch geen adspirantleden in hun midden hadden, kunnen thans geen jeugdige leden meer aannemen. Oosthoek hèeft vier Sport Vereent drie en Haarlem zelfs vijf twaalftallen. In de competitie voor adspiran- ten wordt met grote animo gespeeld. Dat deze activiteit ook zijn weerklank vindt in de aanwas van oudere leden is te begrijpen. Het spelpeil is echter niet in stijgende lijn. Verwacht wordt, dat hierin verbetering zal komen, als de tegenwoordige adspiranten in de senioren-afdelingen uit komen. In de seniorencompetitie heerst grote span ning en met grote interesse zien alle vereni gingen het verloop in 1950 tegemoet. Ooster kwartier 3 heeft in de eerste klasse de leiding met twee punten voorsprong op Haarlem I, dat tot heden slechts één nederlaag tegen Oosterkwartier 3 leed. Maar de kans is groot, dat in 1950 de twaalftallen THB en Nieuw Flora ook nog een woordje gaan medespre- ken. hetgeen de spanning slechts kan bevor deren. Aurora 3 neemt voorlopig de laatste plaats in: gesp. gew. gel. verl. pnt. Oosterkwartier 3 7 7 - - 14 Haarlem 6 5 - 1 10 T. H. B. 7 3 13 7 Nieuw Flora 4 2-2 4 Animo Ready 2 6 2 - 4 4 Oosthoek 7 115 3 Aurora 3 5 - - 5 0 In de tweede klasse heeft ook een twaalf- 6 1 1 13 6 - 1 12 5 - 2 10 3 2 - 8 2 - 4 4 2 - 5 4 1 - 6 2 - 1 6 1 tal van Oosterkwartier de leiding, namelijk het vierde. Het wordt echter op de voet ge volgd door Watervliet 3. dat theoretisch zelfs i een voorsprong van eer. punt heeft. Maar ook hier kunnen Haarlem 2 en Onder Ons wel eens voor een verrassing zorgen. De onderste plaats wordt ingenomen door THB 2, dat in Oosthoek 2 een medegegadigde vindt. gesp. gew. gel. verl. pnt. Oosterkwartier 4 ------ Watervliet 3 Onder Ons Haarlem 2 Sport Vereent 3 Nieuw Flora 2 Oosthoek 2 T. H. B. 2 In de derde klasse luidt de stand: gesp. gew. gel. verl. pnt. Oosterkwartier 5 6 5 - 1 10 Oosthoek 3 7 5 - 2 10 Haarjem 3 6 4 1 1 9 Watervliet 4 4 4 - - 8 Sport Vereent 4 5 4 - 1 3 Animo Ready 3 4 112 3 Oosthoek 4 6 114 3 Aurora-4 6 1-5 2 T. H. B. 3 5 1-4 2 Watervliet 5 7-161 Cricket Zuid-Afrikct—Australië De positie van Zuid-Afrika in de eerste testwedstrijd tegen Australië is na Dinsdag niet veel verbeterd. De Zuid-Afrikaanse batsmen brachten het in de eerste innings niet verder dan 137 all out tegenover een totaal van 413 voor Australië. Zij werden voor innings ingezonden. In de tweede innings hadden zij 84 runs voor twee wickets, toen de regen als spel breker optrad. Vandaag eindigt de eerste testmatch. Voor Oudejaarsavond: CROQUETTEN. SAUCIJSENBROODJES, RAGOUTBROODJES, PASTEITJES en BITTERBALLEN Telefoon 21750 (Adv.) TEL 11493 DE V EEKSTRA Al 10 .SLEUTELSPECIALIST" Damcompetitie loopt af „St. Thomas" uit Castricum slaat een goed figuur De Haarlemse damcompetitie loopt ten einde. Nog slechts twee ronden zijn te spelen en de ..nek aan nek" race tussen de Haar lemse damclubs „Kijk Uit" en VKD duurt onverminderd voort.' De stand van de eerste klasse is thans: gesp. gew. verl. pnt. 1. Kijk Uit 8 7 1 14 2. V. K. D. 2 8 7 1 14 3. Oosterkwartier 27 5-2 10 4. D. O. S7 4 3 8 5. Beverwijk 38 4 4 8 6. Haarlemse Damcl. 3 S 4 4 8 7. Cruquius 8 4 4 8 8. 't Noorden 8 3 5 6 9. St. Bavo 28 2 6 4 10. Hoofddorp 8 2 6 4 11. Hillegom 2 8 1 7 2 Tweede klasse: 1. St. Thomas 5 5 0 10 2. Diagonaal 5 4 1 8 3. Halfweg 2 5 4 1 8 4. Haarlemse Damcl. 4 5 2 3 4 5. D. O. S. 25 2 3 4 6. Kijk Uit 25 2 3 4 7. V. K. D. 3 5 1 4 2 8. Beverwijk 4 5 1 4 2 In deze klasse wist inmiddels de damclub St. Thomas uit Castricum een zesde over winning te behalen. Door dit resultaat waren de dammers uit Castricum onbereikbaar voor de damclub Diagonaal uit Santpoort, en wist de damclub St. Thomas, voor het eerste jaar sinds de oprichting meespelend, het kampioenschap dezer afdeling te behalen. Een volgend jaar komen de dammers uit Castricum in de eerste klasse uit. Engels voetbal Meer dan een en een kwart millioen toeschouwers Behalve tal van verrassende resultaten heeft het Kerstprogramma van de Engelse league een ongekende belangstelling opgeleverd. Het record voor één dag werd twee maal ge broken. Eerst op Tweede Kerstdag, toen totaal 1.226.098 toeschouwers werden geteld. Dit was reeds bijna 60.000 meer dan het hoogste aan tal tot dusver. 1.253.572 voetballiefhebbers bevolkten Dinsdag de tribunes. De wedstrijd Aston Villa—Wolverhampton Wanderers werd door ruim 70.000 toeschou wers bijgewoond. 65.000 paar ogen volgden op Highbury de strijd tussen Arsenal en Manchester United en bij Liverpool- Chelsea was de belangstelling eveneens bij zonder groot. Uit de drie wedstrijden in vier dagen be haalden slechts twee clubs, Middlesbrough en Notts County, het volle pond van zes punten. Wolverhampton zorgde voor een verras sing door Aston Villa, waaryan Maandag op eigen terrein werd verloren, in eigen huis met 41 te slaan. Voor de Wolvers betekende dit de eerste overwinning sedert 8 October. In de tweede divisie verspeelde Tottenham Hotspur een punt in Chesterfield. De voor sprong van tien punten op Sheffield Wed nesday bleef door het gelijke spel van laatst genoemde club tegen Blackburn Rovers behouden. In de derde divisie-Zuid staat de club van Tommy Lawton, Notts County, in een fraaie positie boven aan de ranglijst. De voorsprong op nummer twee bedraagt zes punten. Het doelgemiddelde van de drie Kerstwedstrij den is 8—0. De uitslagen luiden: Eerste divisie: ArsenalManchester United 00; Aston VillaWolverhampton Wande rers i_4; Blackpool—Burnley 2—0; Derby .CountyBirmingham City 41; Fulham Everton 00; LiverpoolChelsea 22; Man chester CityHuddersfield Town 12; Midd lesbroughNewcastle United 10; PortsmouthCharlton Athletic 10; Stoke City—Sunderland 2—1; West Bromwich Al bionBolton Wanderers 21. Tweede divisie: Blackburn RoversShef field Wednesday 00; BuryBradford 10; Cardiff City—Plymouth Argyle 10; Chester, fieldTottenham Hotspur 11; Coventry CityLeicester City 12: Bull CityBrent ford 2—0: Leeds United—Barnsley 1—0: Queens Park RangersGrimsby Town 12: Sheffield UnitedPreston North End 10; SouthamptonLuton Town 21; Swansea TownWest Ham United 10. SCHOOLZWEMWEDSTRIJDEN UITGE STELD. Door samenloop van .omstandig heden zijn enige scholen te laat geweest met het oefenen en het samenstellen van een ploeg voor de door DWT te houden zwem wedstrijden voor de katholieke scholen. Daarom heeft het bestuur van de Watertrap pers besloten de wedstrijden tot eind Februari uit te stellen. DE SPELEN VAN 1952 IN HELSINKI Een geschil tussen de Finse arbeiders athletïekbond en de Finse gymnastiek- en athletiekbond, waarin de partijpolitiek een rol speelt, plaatst de organisatoren van de Olympische Spelen in 1952 voor grote moei lijkheden. De arbeiders athletiekbond staat onder leiding van sociaal-democraten en volksdemocraten en de gymnastiek en ath letiekbond is meer naar het centrum en naar rechts georiënteerd. Tot voor kort was de verhouding tussen beide bonden redelijk goed. De gymnastiek- en athletiekbond was. als lid van de IAAP, officieel vertegenwoor diger van de Finse athletiek maar werkte samen met de arbeidersorganisatie die, al hoewel niet bij de internationale federatie aangesloten, eveneens aan internationale wedstrijden deelnam. Thans heeft de gymnastiek- en athletiek bond de bestaande overeenkomst, waarbij de samenwerking was geregeld, opgezegd. Deze bond ijvert voor de stichting van een natio nale organisatie, welke alle Finse athleten. ongeacht hun maatschappelijke positie en politieke gezindheid, moet omvatten. De arbeidersbond is hier eveneens voor gepor teerd, maar de moeilijkheid schuilt hierin, dat beide bonden een overheersende rol wil len spelen in de nieuw te stichten organisatie. Om de zaak nog wat ingewikkelder te ma ken zijn sommige communistische clubs te enenmale gekant tegen elke vorm van samen werking met athleten van de bourgeoisie. De onenigheid heeft ten gevolge gehad dat de gemeentelijke subsidie voor de spelen is teruggebracht van 240 millioen mark tot ongeveer 138 millioen. een verschil van ruim 100 millioen mark of meer den 1.650.000 gulden. De meerderheid van de raad. ge vormd door sociaal-democraten en volks democraten, weigerde het bedrag dat aan gevraagd was voor de bouw van een centraal paviljoen ten dienste van buitenlandse be zoekers en voor reparatiewerkzaamheden aan het stadion, terwijl de som voor de construc tie van een nieuwe kade, waar grote schepen zouden moeten meren om als hotels te die nen, gehalveerd werd. De heer Eric von Frenckell, voorzitter van hel organisatiecomité der spelen, verklaart dat de beslissing van de gemeenteraad de spelen niet in gevaar zal brengen. Intussen is de huidige toestand onhoud baar. Nu de samenwerking tussen de beide bonden geëindigd is zijn de arbeiders for meel niet bevoegd aan de spelen deel te KANTOORBOEKHANDEL ANEGANG 14 - HAARLEM (Adv,) nemen. Aan de andere kant staat, dat hun vertegenwoordigers de meerderheid in de gemeenteraad hebben, zodat zij fondsen voor de spelen kunnen weigeren. In neutrale kringen hoopt men dat de concurrerende bonden voor Juni 1950, wanneer de financie ring der spelen andermaal in de gemeente raad aan de orde komt. een nieuwe overeen komst tot samenwerking zullen sluiten, dan wel dat dan een nationale organisatie zal zijn gesticht. bereikt U met de vooroorlogse Lincol lino leum- en meubehvas. Vraagt Uw leverancier. (Adv.) Twee ongelukken op de Amsterdamsevaart Een dode en een lichi gewonde Op de Amsterdamsevaart te Haarlem is gisteravond om negen uur bij de Nagt- zaamstraat de 61-jarige J. v. D. door een auto aangereden. De man stak plotseling de weg over en liep daarbij tegen een uit Haarlem komen de personenauto aan. Hij werd twaalf meter meegesleurd en bleef, hevig uit het hoofd bloedende, liggen. Het slachtoffer is per ziekenauto naar het Grote Gasthuis overgebracht, waar bleek dat hij reeds was overleden. Bij het oversteken van de Amsterdam sevaart werd gistermiddag bij de Bak huizen v. d. Brinkstraat een vijftienjarig meisje op de fiets door een motorrijder aangereden. Het meisje stak zeer weife lend over, waardoor de motorrijder haar niet meer kon ontwijken. Beiden vielen, waarbij de motorrijder een wond aan het hoofd en een. lichte her senschudding opliep. De motor werd aan voorvork, koplamp en voorband bescha digd, terwijl het rijwiel totaal werd ver nield. Motortraetie te snel voor bakfiets Op de Schalkwijkerweg reed gistermid dag een bakfiets clie met een touw door een motor werd voortgetrokken. Vermoe delijk door de te grote snelheid verloor de man op de bakfiets de macht over zijn stuur en reed tegen een boom. Beide voer tuigen vielen om. De bestuurder van de bakfiets kneusde zijn linkerdijbeen en werd voor een nader onderzoek per ziekenauto naar de Maria- stichting overgebracht. De bakfiets werd zwaar beschadigd. Toneel Een slappe klucht door Kaufman en Hart Met een autobus vol spelers en twee grote décorwagens kwam de Haagse Co- medie gisteren naar Haarlem gereden om eer. voorstelling te geven van het klucht spel „Hier sliep George Washington" door het terecht befaamde schrijversduo George Kaufman en Moss Hart voor de houders van een zogenaamd personeelsabonnement. Dit stuk uit 1940 is het laatste dat deze beide heren in hun met vele successen bekroonde samenwerking tot stand heb ben gebracht. Zij verklaarden nog niet zo lang geleden hun gemeenschappelijke ar beid te zullen hervatten, zodra zij een onderwerp vinden dat hen beiden in geestdrift brengt. Blijkbaar zijn zij dus wel tot het inzicht gekomen dat een han dig verpakte dosis welbespraaktheid ver mengd met lachpillen alleen niet voldoen de is. Het verhaaltje gaat over een gezellige meneer, die tot elke prijs ergens ver bui ten het rumoer van de grote stad wil wo nen en zich derhalve een huis koopt in Pennsylvanië, waar volgens een onbe trouwbare overlevering de beroemde Geor ge Washington gelogeerd zou hebben al vorens deze in de burgeroorlog de Dela ware overstak. Het is een afgelegen boer derij, voorzien van alle ongemakken die men zich met de slechtste wil van de wereld denken kan. Tot overmaat van ramp lopen er allerlei vreemdsoortige mensen in on uit, met nauwelijks een ander doel dan het op gang houden van de conversatie en het stichten van zoveel luidruchtige verwarring, dat er een schijn van handeling optreedt. De onbelangrijk heid van het geheel werd treffend bewe zen toen op een onbepaald ogenblik, na het zoveelste tafereel, het brandscherm zakte en de directeur van de schouwburg verklaarde, dat men nu maar meteen de pauze wilde houden, al geschiedde dit ook in het midden van een bedrijf. Overigens waren er wel voldoende ko mische situaties en leuke gezegden om het publiek af en toe een beetje aan het lachen te maken, maar men had voortdurend het gevoel dat het allemaal nergens toe dien de en dat men op die manier nog wel tot diep in de nacht zou kunnen doorgaan. De echte zorgeloze levensvreugde van „Je kunt het toch niet meenemen" bleef on danks alle inspanning op het tapijt ont breken, evenals trouwens het onweer staanbare genoegen van het leven des ge- rusten landmans, dat de schrijvers toch stellig voor ogen heeft gezweefd. Hoofdpersoon Theo Frenkel bracht de gedeelten van de tekst, die hij zich nog herinneren kon, op een wel plezierige toon over het voetlicht, maar Coba Kelling, als zijn eerst wat sputterende doch gaande weg bekeerde echtgenote, bediende zich ongegeneerd van het grofste geschut om duidelijk te maken dat men de benaming „blijspel" niet al te nauw behoefde te ne men. Onuitstaanbaar vervelend was Gerard Hartkamp als de gekleurde tuinman, ta melijk zwak Elly Bakker als de dochter des huizes en wat te groot voor zijn leef tijd Paul de Jonghe als de vlegelachtige neef. De voortreffelijk geschreven rol van de rijk gewaande oom was een kolfje naar de hand van Anton Roemer en ook .overigens zag men een goede bezetting. 'Speciaal Elisabeth Andersen, Brenda Lindberg (als de vriendin met de myste rieuze glimlach), Diny Sprock en Peter Holland mogen niet ongenoemd blijven. De regie was van Paul Steenbergen, die geen gelegenheid ongebruikt heeft gelaten om de medewerkenden letterlijk handen vol nutteloos werk te bezorgen. DAVID KONING. Collectie Cruys Voorbergh in de Vleeshal? Het vormt reeds lang een probleem voor welk doel de Haarlemse Vleeshal zal wor den gebruikt. In de oorlogsjaren is deze kwestie op de achtergrond geraakt, omdat het historische gebouw dienst deed als uitreikingslbkaal van de Distributiedienst. Na de bevrijding zijn evenwel de verschil lende mogelijkheden weer op het tapijt gekomen: dépendance van de Stadsbilio- theek, voorlichtingscentrum voor het ste delijke en provinciale leven, onderkomen voor het Grafisch Museum van Johan Enschedé en Zonen en tenslotte is ook het plan geopperd in de Vleeshal de costuum- verzameling van Cruys Voorbergh onder te brengen. Naar wij vernemen wordt vooral deze laatste mogelijkheid door een onlangs on der voorzitterschap van wethouder D. J. A. Geluk gevormde commissie ernstig over wogen, te meer daar ook andere steden, in het bijzonder Den Haag, pogingen in het werk stellen deze collectie binnen hun muren te krijgen. Men is verder tot de conclusie gekomen, dat het gebouw voor het Grafisch Museum minder geschikt moet worden geacht, zodat deze plannen van de baan zijn. Feesten voor drie maal duizend kinderen Drie maal duizend kinderen worden dezer dagen in de gelegenheid gesteld een gezellig feest mee te maken. Dat hebben zij te danken aan de Haarlemse Katho lieke Vereniging voor het Gezin, die ieder jaar na de Kerstdagen feestelijke bijeen komsten in het Gemeentelijk Concertge bouw voorbereidt. Dinsdagmiddag was de eerste groep van duizend meisjes en jongens aan de beurt. Een aantrekkelijk programma was samengesteld. Jan Klaas- sen trad in levende lijve op en met hem Katrijn en anderen. Jan had een goede daad verricht en daarom mocht hij één dag koning zijn. De jeugd vermaakte zich bijzonder om de avonturen van Jan Klaas- sen die een dag niet in zijn poppenkast be hoefde te wonen en een paleis tot zijn be schikking had. Het tweede deel van de middag was ge wijd aan een film, waarvoor de jeugd grote belangstelling had. Leden van ..De Spaar- nebazuin" verleenden medewerking. Vanmiddag en Donderdag komen andere groepen aan de beurt. Kli bezegelt U het oude en be* groet het nieuwe jaar. Traditie-getrouw zult U hier bij het glas heffen. Zorg dat het gevuld is met één van Grote gedeelten van de Dollard, de inham van de Noordzee tussen Groningen en West-Friesland, zijn reeds ingepolderd, Hierdoor werd Nederland grote gebieden zeer vruchtbaar land rijker. Bij hoogtij lopen de zogenaamde slikken onder water. Wanneer het water is teruggelopen, is er een hoeveelheid slib achter gebleven. Langzaam maar zeker breiden de kwelders zich op deze manier uit (voorgrond). BINNENLAND Men is geruime tijd bezig geweest met de restauratie van een van Frieslands oudste kerkjes, namelijk dat te Eestrum. dat in 1230 werd gebouwd. Deze restauratie is thans vol tooid. Het kerkje is zoveel mogelijk in de oude stijl hersteld. In de ouderdom van 82 jaar is te Hilver sum overleden prof. W. A. P. Schüffner. Prof. Schüffner is van 1897 tot 1922 in Nederlands Indië werkzaam geweest. Hij heeft daar spe ciaal studie gemaakt van de bestrijding van tropische ziekten en veel baanbrekend werk verricht voor de bestrijding van malaria. Van 1924 tot 1937 was hij directeur van de afde ling tropische hygiène van het Koloniaal Instituut te Amsterdam. In 's Hertogenbosch heeft een 24-jarige magazijnbediende gepoogd zijn vroegere ver loofde en een jongeman met wie zij thans omgang had, dood te schieten. Zijn schoten troffen echter niemand. De jongeman, die niet geheel nuchter was, werd door voorbij gangers naar het politiebureau gebracht. De K.N.A.C. adviseert weggebruikers bij het passeren van viaducten zeer voor zichtig te rijden, aangezien het kan voor komen, dat de rijbaan buiten het viaduct niet glad is. doch zich op de rijbaan van het via duct als gevolg van de onder het viaduct doorstromende koude lucht ijzel heeft afgezet. Dr. W. J. Kolff, internist aan het Stads ziekenhuis te Kampen, gaat in Maart 1950 naar Amerika om in Cleveland aan belang rijk medisch werk deel te nemen, dat ver band houdt met de onderzoekingen welke hij over de kunstmatige nier en het kunstmatig hart heeft verricht. Dr, Kolff is ook privaat docent aan de rijksuniversiteit te Leiden. Uit de Brouwersgracht te Amsterdam is het stoffelijk overschot opgehaald van een ongeveer 65-jarige man, die gekleed was in een donkerblauw costuum, een zwarte jekker, een blauw gestreept overhemd, een rode stropdas met zwarte stippen, een bruine pullover en zwarte hoge schoenen. Zijn identiteit is nog niet vastgesteld. Te Rijswijk (Z.H.) is in de leeftijd van zestig jaar overleden de heer J. Leonard, algemeen secretaris van de Algemene Ne derlandse Bond van Gepensionneerden. Vele Nederlanders en Duitsers hebben met de Kerstdagen hun familie aan de andere kant van de grens bezocht. Het grenskantoor te Kerkrade kreeg ongeveer 2400 Nederlandse en Duitse grensgangers te verwerken. In Naarden zijn zes wijkraden geïnstal leerd, waarin alle politieke stromingen, maatschappelijke standen en kerkelijke ge zindten zijn vertegenwoordigd. Deze wijk raden kunnen zo nodig B, en W. van advies dienen__bij voorstellen aan de gemeenteraad. Bij werkzaamheden onder een kleine auto geraakte een garagehouder in Leur met het hoofd tussen auto en garagevloer bekneld toen de krik onder de wagen uitschoot. De eigenaar van de auto, die bij de reparatie toekeek, wist de wagen van achteren op te tillen, zodat de garagehouder zich kon be vrijden. Hij was ernstig aan het hoofgd ge wond; het voorhoofdsbeen en een jukbeen warer. gebroken. Een kapper in Bergum (Fr.), de heer H. Bulthuis, ontwierp destijds de thans zo populaire B.M.-zeilboot. Hij overleed vorig jaar. Door de medewerking van zeilsport- beoefenaars in en buiten Friesland is het mogelijk geworden op zijn graf een gedenk steen te plaatsen, welke dezer dagen werd onthuld. Het riool- en afvalwater van Bergen op Zoom wordt thans in de Oosterschelde ge loosd, hetgeen onhygiënisch is en nadeel ver oorzaakt voor de oestercultuur en de visserij. Men wil nu een persleiding aanleggen naar de Westerschelde bij Bath, waarop ook de riolering van andere gemeenten kan worden aangesloten. De kosten Worden geraamd op twee millioen gulden. De schilder Sierk Scliröder uit Wasse naar heeft in de Burgerzaal de souvereini- teitsoverdracht bijgewoond. Hij overweegt het aannemen van een regeringsopdracht tot het vervaardigen van een schilderij over deze gebeurtenis. De sleepboot RS 21 van de Koninklijke Marine, die Vrijdag bij Norderney aan de grond liep, is in de golven verdwenen. Het vaartuig was in 1916 gebouwd en had een waterverplaatsing van 238 ton. HAARLEM EN OMGEVING De heer R. de Goede, die ruim zeven en vijftig jaar als glassnijder in dienst is ge weest bij de glas- en verfindustrie Sabelis Kerrebijn N.V. zal 31 December met pensioen gaan. Des morgens wordt er een receptie voor hem gehouden. Voor de door de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Bloemendaal gehouden Kerst inzameling is f 3774 binnengekomen. Niet alleen de violiste Elise Cserfalvï, ook de pianist Theo Bruins verleent solisti sche medewerking aan hét buitengewone concert der H.O.V. op Vrijdag 30 December. Van „II viaggio a Reims" van Rossini wordt bij die gelegenheid de eerste uitvoering in Haarlem gegeven. Tijdens afwezigheid der bewoners is in gebroken in een huis aan de Heemsteedse Dreef. De inbreker heeft enige gouden en zilveren sieraden meegenomen. HAARLEM - JANSWEG 42 Elektriciteit ©p elk gebied Centrale Verwarming en Oliestook Sanitair en loodgieterswerken (Adv.) FEUILLETON die zi jn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 52) Katherine zag nog doodsbleek en zei weinig. Ze ging naar Abby Salt toe en nam haar hand in de hare. „Ilc vind het zo vre selijk, mevrouw Saltze kan niet heb ben geweten, wat ze deed". Abby keek haar aan. „Ik zette die pot opzij omdat ik 'm mee naar Abel wilde nemen voor jullie. Ze moet 'm gisteravond weggenomen hebben, toen ik naar de kerk was. Maar ik had nooit gedacht....". „Het is erg lief van u, die honing is heerlijk....". Opeens kwam et een rilling over Kathe rine en ze liet Abby's hand los en ging op een stoel zitten. Abby zei met een doffe stem: „Ik denk niet. dat we één van allen ooit weer die lekkernij aan zullen raken Katherine klemde haar handen in elkaar en zei langzaam: „William was erg laat. Ik vond 't ver velend, dat hij zo lang uitbleef, maar het is onze redding geweest. We wilden die bloemenhoning op toast eten bij de thee, en ik had wat uit de pot in een glazen bakje gedaan. Toen William eindelijk thuiskwam, spraken we eerst nog over een en ander. Ik ontdekte opeens een dode vlieg op de honing. Daarna zag ik een andere vlieg erop neerstrijken en. zich te goed doen". Ze rilde Weer. „Even later was ook die vlieg dood. Toen belde opeens juffrouw Silver op". Juffrouw Silver kuchte. „U bent wer kelijk door 't oog van de naald gekropen, mevrouw Eversley. Laten we dankbaar zijn", Op dat moment ging de deur open en keek detective Abbott de kamer in. Hij ving juffrouw Silver's blik op en beduid de haar even bij hem te komen. Ze ging onmiddellijk de kamer uit. „Luistert u eens", zei Abbott, „de dok ter is er practisch zeker van, dat het cyaan kali is geweest. Ik neem aan, dat u weet van die pot honing, die de Eversley's mee gebracht hebben. Twee vliegen, die ervan snoepten, zijn er dood in gebleven, en de bedoeling was klaarblijkelijk, dat zij er de dood door zouden vinden. Vingeraf drukken van Emily Salt zijn overal op het papier om de pot. Er is niet veel twij fel mogelijk, dat zij dat pakje op Rasselas Mews heeft afgeleverd. William Eversley zegt, dat ze het op de stoep voor de deur vonden, toen ze Zondagavond terugkwa men uit Ledstow. Maar er zat een kaartje bij van mevrouw Salt....". Hij hield op en keek juffrouw Silver aan. Deze merkte op haar meest besliste toon op: ,Ja, inderdaad, ze was van plan die pot honing bij haar broer in het speelgoed magazijn voor hen achter te laten. Ze zou dezer dagen bij haar broer gaan theedrin ken, en ze had er al een pakje van ge maakt". Frank keek haar met een geamuseerd lachje aan. „Hoe komt u toch achter alles! Maar nu heb ik nóg iets voor u, waarin u wél belang zult stellen. Ik heb u gezegd, dat Donald juffrouw Jones schaduwde. Dat schaduwen was een bijzonder goed idee van u en ik ben blij dat de baas hier mee instemde". Juffrouw Silver kuchte. „Ik vond het van buitengewoon veel belang". „U had groot gelijk. Ze verliet Zater dagmiddag mét Cyril Eversley de stad om de weekend op Evendon door te brengen. Het dorpje was in alle staten van beroe ring over het bericht van hun huwelijk. Donald hoorde hierover een en ander in het dorpscafé. Algemeen was men van oordeel, dat Oyiil zich met dit huwelijk belachelijk had gemaakt. Op Zondagmor gen hing Donald wat rond in de buuvt van Evendon an zog William Eversley met z'n vrouw arriveren, al wist hij patuuriijK op dat moment niet. wie 't waren. Hij zag ook nog een anc«ei jong stel aankomer, Cyril's dochter met haar echtgenoot, naar William me zo juist vertelde, hetgeen Donald natuurlijk ook niet wist. En dan opeens, na enige tijd, komt mevrouw Cyril Eversley het huis uit en rijdt haastig weg in haar spiksplinter nieuwe auto. Donald is haar op z'n motor achterna gereden tot aan haar flat in de stad. Daar heeft hij toen ontdekt, dat ze zich altijd mevrouw Woods laat noemen. Hij belde ons op om rapport uit te brengen. Evans loste hem om circa vier uur af. De dame in kwestie liet zich niet zien, maar het zag er wel naar uit, dat ze weer uit zou gaan, omdat haar auto nog steeds voor 't huis atönd. Tegen een uur of zes komt ze inderdaad naar buiten en rijdt weg. Evans volgt haar. Ze stopt in Morden Road, vlak om de hoek van Selby Street. Een vrouw met een pakje in haar hand stapt bij haar in. Evans hoort die vrouw zeggen: „Ik heb "t". Samen rijden ze weg en Evans volgt hen tot aan dat doodlopende gedeelte ach ter Rasselas Mews. Deze buurt zegt hem verder niets, omdat hy alleen opdracht heeft gekregen, mevrouw Cyril Eversley te schaduwen". „Ja, en?" „Evans kon niet helemaal volgen, wat er gebeurde. De auto stond stil en de twee vrouwen zaten erin. Het was vrij donker en hij kon niet zien, wat er binnen voor viel. Hij loopt er eens langs en krijgt de indruk, dat ze een pakje openmaken. Het lijkt hem weinig belangrijk. Na enige ogenblikken stapt één van de twee uit de auto en verdwijt om de hoek met het pakje onder de arm. Mevrouw Eversley start de wagen weer en rijdt naar huis. Ze parkeert haar wagen en vertoont zich niet meer. Grey lost Evans af tegen middernacht. Er gebeurt niets. Evans neemt het van mor gen in de vroegte weer over. Maar me- vrouw Eversley geeft geen enkel teken van leven. Donald houdt vanmiddag weer I de wacht. Ik heb gezegd, dat ze contact j met hem moeten opnemen en mij zijn rapport door moeten geven". Terwijl hij dit zei, kwam William Evers ley de trap op en begon de telefoon te j rinkelen. William ging de salon binnen en Frank en Juffrouw Silver gingen naar j beneden om de telefoon te beantwoorden. I Het lijk van Emily Salt was uit de hall 1 weggehaald. Een politie-agent in uniform kwam uit de beneden-salon en zei: „Tele foon voor u, meneer Abbott". Frank nam de hoorn op. Juffrouw Sil ver, die in z'n buurt stond, kon duidelijk horen, dat een opgewonden zware man nenstem aan het andere eind van de lijn sprak. Het leek haar de stem van hoofd inspecteur Lamb en ze voelde zich nieuws gierig naar wat deze te zeggen zou heb ben. Frank Abbott zei: „Ja, juist Inspec teur" en „Nee, er is practisch geen twij fel mogelijk, dat het cyaankali was", en na een ogenblik: „Nee, ze zijn veilig, ze zijn door 't oog van de naald gekropen, ze waren bijna aan een pot vergiftigde honing begonnenHolt heeft die mee genomen om te onderzoekenJa, in derdaad, ze zijn hier, het is een wonder, dat ze aan de dood ontkomen zijn". Na een heel verhaal aan de andere kant, zei hij tenslotte: „Wel, dat is het toppunt! Goed, inspec- leux', we zullen hier de zaak afwerken". Hij hing de hoorn op en draaide zich om. Juffrouw Silver had de kamerdeur ge sloten en vroeg: „Wel, Frank?" „Dat was de baas". „Dat dacht ik al". „Kon u volgen, wat hy zei?" Ze wierp hem een berispende blik toe. „Dat heb ik natuurlijk niet eens gepro beerd!" „Maar u wilt het zeker toch wel graag weten?" „Inderdaad, ik ben zeer benieuwd". „Wel, daar komt het dan: Ik geloof, dat we haar te pakken hebben. Donald rap porteerde, dat ze even na vijven naar bui ten kwam, haar auto ging halen, die ze in een garage vlak achter haar flat, en weer naar diezelfde plaats, Morden Road, reed. Dezelfde vrouw stond daar op haar te wachten. Hij kon haar gezicht niet zien, maar de beschrijving past precies bij Emily Salt, lang en mager, een wijde jas, waarin geen vormen zijn te onderscheiden en een hoed diep over de ogen getrokken. Ze stapte weer in de auto. Evans hoorde haar zeggen: „Ik kan niet lang wegblijven. Abby weet niet, dat ik uit ben". Mevrouw Cyril Eversley, antwoordde iets, maar hij kon 't niet verstaan. Het portier van de auto werd gesloten en de twee vrouwen zaten een minuut of vijf samen te praten. Daarna stapte Emily Sail weer uit de wagen. Ze bleef even staan met het portier in haar hand en Evans hoorde haar zeggen: ,,'t Is erg lief van je, May. Ik ben dol op chocolade". Mevrouw Cyril Eversley leunde naar het geopende portier en Donald hoorde haar zeggen. „Denk erom, dat je die chocola niet op straat op eet. Beloof je me dat?" En Emily Salt antwoordde: „O nee, ik zal ze in m'n tas stoppen. Ik zal er niet aankomen, voordat ik thuis ben". Dan vroeg ze: „Ik zie je toch gauw weer?" en mevrouw Cyril Eversley antwoordde: ..O ja; natuurlijk". Dat was alles. Emily Salt sloeg de hoek van de straat om en ging het huis in Selby Street binnen, waar ze onmiddellijk van de chocola snoepte en op slag dood neerviel. Mevrouw Cyril Eversley reed naar huis met het prettige gevoel, dat ze nu al haar moeilijkheden opgelost had. Als William Smith vergif tigd was door het eten van de honing,, die mevrouw Salt hem had gezonden, en Emily Salt zelfmoord pleegde met hetzelfde ver gif, dan was dat allemaal wel heel treurig, (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6