DANSLES Wsêm BALANS-OPRUIMING De Haarlemse gemeentebedrijven DAGEN GROTE OPRUIMING Fa. Van Basten's BALANS OPRUIMING P. SCHOEN - MEUBILERING Afscheidsreceptie J. A. Pijzelman Tempeliersstr. 34 Mevr. Brassinne-v. d. Hart Zaterdag 31 December 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant 10 Opnieuw blijkt uit de begroting voor 1950 het financiële belang dat de gemeente bij de bedrijven heeft Bij de nadere bestudering van de begro ting voor 1950 blijkt opnieuw het grote financiële belang dat de gemeente heeft bij de door haar gestichte bedrijven. Wij bedoelen de bedrijven die winsten opleveren. De winsten worden voor 1950 aldus geraamd: totaal 1949 1.201.500 124.500 116.000 1.442.000 1.947.000 1950 1.615.000 197.000 135.000 .veer een stijging in de van niet minder dan Er wordt dus winst verwacht 505.000. Maar daarmee is de winst niet volledig berekend, want in feite moet daarbij geteld worden de retributies die de bedrijven be talen voor het recht kabels en buizen in de gemeentegrond te leggen. Daaraan zal in 1950 nog ontvangen worden: electriciteit 185.000, gas 165.000 en waterleiding 166.800. Bij elkaar dus 516.800. Dat wil dus zeggen dat de gemeente voor 1950 uit de drie bedrijven tezamen op een winst rekent van niet minder dan 2.463.800. Dit volle winstbedrag wordt evenwel niet volledig aangewend voor de gewone mid delen. De winsten zijn wel onder de inkom sten opgenomen, maar onder de uitgaven is een overboeking naar ae kapitaaldienst opgenomen van 320.000. Daarover straks iets meer. Er blijft dus aan winstuitkerin gen over 2.143.800. Dit is ongeveer 8 van het eindcijfer der begroting voor ont vangsten en uitgaven. Nog sterker spreekt de vergelijking als wij zeggen dat de gemeente uit die drie bedrijven 2.143.800 haalt, terwijl alle tak ken van onderwijs (kleuter-, lager-, voort gezet lager-, middelbaar-, voorbereidend hoger- en nijverheidsonderwijs) 3.030.600 uitgeeft. Meer dan T0 van alle kosten die voor onderwijs ten laste der gemeente komen, wordt dus betaald uit de winsten van die drie bedrijven. Nu iets over de overboeking van 320.000 naar de kapitaaldienst. In de laatste jaren is (mede door de oor logstoestand) niet voldoende door de bedrij ven gereserveerd voor vernieuwingen. Daar om hebben B. en W. nu uit de winst 320.000 gereserveerd voor vernieuwingen aan de bedrijven. In het Vernieuwingsfonds komt dus 320.000. Een flink bedrag, maar als men daarbij in aanmerking neemt dat er enorme kapitalen in de bedrijven geïnvesteerd zijn (op 1 Januari 1950 2.020.394 voor de Waterleiding, 3.236.001 voor de Gasfabriek en 4.113.831 voor het Electriciteitsbedrijf, tezamen dus 9.380.226) is het te begrijpen dat daarmee het risico nog niet volledig gedekt is. Verhoging der tarieven? Bij de nu opgemaakte begrotingen is nog geen rekening gehouden met de komende stijging van de kolenprijzen. De uitgaven aan kolen werden als volgt geraamd: electriciteit water 1.503.800 2.724.000 34.100 Tezamen dus 4.261.900. Er is gemeld, dat de verhoging van de kolenprijs onge veer 17 bedraagt. Dit zou dan betekenen een hogere uitgave van niet minder dan 724.523. In hetzelfde communiqué der regering dat gewag maakt van de verhoging van de kolenprijzen wordt gemeld, dat de gasbe drijven de tarieven voor het gas verhogen mogen met cent per m3. De Haarlemse gasfabriek leverde over 1948 34.884.000 m3 gas. Nemen wij aan dat de omzet in 1950 stijgt tot 40.000.000 m3, dan zou een verhoging van Vz cent per m3 GEDURENDE 6 van 2 tot en met 7 Jan. a.s. WONINGINRICHTING GR. HOUTSTR. 105, HAARLEM TEL. 11159 een hogere ontvangst opleveren van 200.000. Daarmee worden de hogere uit gaven voor de kolen dus slechts gedeelte lijk gedekt Het regeringscommuniqué gewaagt niet van een verhoging der tarieven voor elec triciteit. Maar de contracten die het Haar lemse Energiebedrijf met de groot-verbrui- kers (industrie en de gemeente Heemstede) gesloten heeft, bevatten een kolen-clausule. Deze prijzen worden dus automatisch ver hoogd. De gemeente Haarlem had reeds in de zomer van 1949 toestemming om de electri- citeitstarieven te verhogen. Daarvan i: toen geen gebruik gemaakt. Het blijft dus mogelijk dit alsnog te doen. Dit is evenwel een kwestie waarover B. en W. zich nog moeten beraden. De stijging der omzetten De gas- en electriciteitsbedrijven rekenen er op dat er heel wat meer verkocht zal worden dan in het afgelopen jaar. Het elec triciteitsbedrijf verwacht dat de particu liere verbruikers bij de thans geldende ta rieven in 1950 aan stroom zullen afnemen voor 2.814.000 (1949: 2.472.000) en de grootverbruikers 1.334.000 (1949: 1.040.180). Verwacht wordt dat Heemstede nu zal afnemen voor 293.600 (1949: 293.600). Het gasbedrijf verwacht een verkoop aan particulieren tot een bedrag van 2.853.240 (1949: 2.650.850) en aan grootverbruikers van 346.060 (1949: 256.450). Heemstede 279.000 (19<f9: 243.220). Bloemendaal 232.500 (1949: 222.300). Zandvoort 162.400 (1949: 151.950). Haarlemmer meer 209.738 (1949: 158.638). Haarlem- merliede c.a. 23.453 (1949. 23.225). Allerwege dus een toeneming, hoewel de distributie van gas en electriciteit nog niet officieel is opgeheven. Er komt evenwel niets meer van toepassing. Coupons, Cocos, Lopers, Tapijt, Gordijn stoffen tegen spotprijzen. Tafelkleden vanaf f 4.75 Old Finish Theemeubels vanaf 47.50 Old Finish Fauteuils 4i Salontafels vanaf27.50 Zware Old Finish lluisk., compl. 458. SPAARN WOUDERSTRAAT 130 (Adv.) De Haarlemse Bibliotheek De Jeugd- en de Muziek bibliotheek komen in de Vishal Er is indertijd medegedeeld dat de afde- .ng Jeugdbibliotheek van de Haarlemse ïibliotheek en Leeszaal in 1950 geopend zal •/orden. Thans vernemen wij nader dat de opening n het najaar van het komende jaar tege moet gezien kan worden. De Jeugdbiblio- heek komt in de Vishal op de Grote Markt. Er worden thans door Openbare Werken plannen voor de verbouwing uitgewerkt. Behalve een iocaliteit voor het uitlenen van boeken komt er een leeszaaltje. Men is thans reeds druk bezig dit ge beurt in het filiaal der Bibliotheek in het rluis ter Zaanen in Haarlem-Noord de Jeugdbibliotheek in te richten. Er is al een (linke verzameling boeken, zodat er aan de ieug veel ter lezing zal kunnen worden ::iii> cboden. ligt ook in de bedoeling de Muziek- 'heek (thans in het hoofdgebouw op insenhof gevestigd) in de verbouwde onder te brengen. De Bibliotheek en bare Leeszaal, die een groot gebrek an ruimte hebben, worden dan tijdelijk even geholpen. Maar dat is niet afdoende. Zoals men weet bestaan er reeds vele jaren plannen om een nieuw gebouw voor de Bibliotheek en Openbare Leeszaal te zetten. Ook al, omdat de localiteiten, die zij nu op het Prinsenhof in gebruik hebben, dringend nodig zijn voor de uitbreiding der secretarie. SCHEEPVAART Alehiba, Buenos AiresR'dam pass. 30 Dec. Victoria. Annenkerk, BrisbaneR'dam 30 Dec. van Swansea. Bali, A'dam—Java pass. 30 Dec. Finisterre. Celebes, A'dam—Java 31 Dec. te Batavia verwacht. Groote Beer, BataviaA'dam 30 Dec. te Port Said, Johan van Oldenbarnevelt, A'dam—Batavia pass. 30 Dec. Malta. Langkoeas, R'damBatavia 30 Dec. te Southampton. Leuvekerk, R'damCalcutta 31 Dec. te Bombay. Lindekerk, R'dam—Basra pass. 30 Dec. Ouessant. Lissekerk, MuscatR'dam pass. 20 Dec. Dungeness. Mariekerk, A'dam—Kaapstad 30 Dec. van Teneriffe. Meliskerk. R'dam—Brisbane 31 Dec. te Fremantle, Molenkerk, Japan—R'dam 31 Dec. te Mar- seille. Muiderkerk, A'damLobito 30 Dec, te Lobito. Schiediik, 30 Dec. te Halifax. Sloterdijk, Java—New York pass. 30 Dec. Dondrahead. Zeeland. R'dam—Batavia 31 Dec. te Belawan. Arendskerk, BrisbaneR'dam 30 Dec. te Marseille. Slamat. Java—New York 31 Dec. Kaap del Arml. Volendam, R'dam—Melbourne 30 Dec. in de Rode Zee ter hoogte van Port Soedan. Waterman. BataviaR'dam 30 Dec. 300 mijl West Minicoy. Hongaars Strijkkwartet gaf afscheidsconcert Het Hongaars Strijkkwartet, dat door langdurig verblijf in ons land en door zijn voortreffelijk werk een belangrijke plaats in het Nederlandse muziekleven had ver worven, heeft, zoals men kan weten, zich enige tijd geleden in Amerika gevestigd. Op de tournée, die het ensemble thans door Europa maakt, werd Nederland niet ver geten, in het bijzonder Bloemendaal en omgeving niet. In een Kamermuziekavond, gisteren voor de Bloemendaalse Kunstkring Muzenforum gegeven, werd een vorm gevonden voor een afscheid van de vrienden, die het Hongaars Strijkkwartet gedurende de donkere oor logsjaren in deze streek heeft gemaakt en waarvan er zeer velen waren gekomen om hun erkentelijkheid te betuigen. Het programma voor deze avond was ge wijd aan drie kwartetten van Ludwig van Beethoven: uit op. 18 het vierde in c kl. terts, uit op. 59 het tweede in e kl. terts en het Strijkkwartet op. 135 in F gr. terts, het laatste complete werk, dat Beethoven geschreven heeft. Deze kwartetten ontston den in drie verschillende levensperioden van de meester, perioden die dikwijls aan leiding zijn geweest tot scherp begrensde groeperingen van Beethovens werken. In ruime zin genomen is er inderdaad ver schil tussen de composities uit de eerste scheppingsjaren van de jonge Beethoven, die uit de tweede levensperiode met de er varing van ontgoocheling en van verbeten strijd tegen een hard lot en ten slotte die uit de laatste, levensjaren van innerlijke verdieping en geestelijke bevrijding. Maar dit alles betreft een vorming van Beet hovens wezen, waarvan het essentiële bleef ■en waarvan men de reflex in zijn onder innerlijke drang geschreven werken, ook in elk der hiervoor genoemde kwartetten terugvindt. De meesterlijke vertolkingen, die de eer ste violist Zoltan Szekely, de tweede.violist Alexander Moskowsky, de altist Denes Koramzay en de violoncellist Vilmos Palo- tai van de kwartetten gaf, berustte op het principe van dienen. Dienen van de muziek in het voldoen aan haar natuurlijke eisen ten aanzien van melodievorming en har monische ontwikkeling. Dienen van het wezen van Beethoven, dat uit de muziek spreekt en waarvan de diepte door elk der instrumentalisten welhaast volmaakt is ge peild. Hierdoor konden de toehoorders ogenblikken van ontroerende grootheid be leven, inzonderheid bij de uitvoering van de langzame gedeelten uit op. 50 No. 2 en op. 135. Maar daarnaast kwam er, wanneer hét subjectieve element terug trad voor het absoluut-muzikale, de magie van de klank met de rhythmische stuwing en de verfijnde dynamiek. Daarvan werd het Scherzo van op. 18 no. 4 een frappant voorbeeld. Langdurig werd het Hongaars Strijk kwartet toegejuicht; De voorzitter van Muzenforum, mr. J. W. de Jong Schouwen burg, maakte zich tot tolk der aanwezigen door in een toespraak de leden van het kwartet te danken voor hetgeen zij deze avond schonken en voor hetgeen zij gedu rende de oorlogsjaren op tal van clan destiene huisconcerten hadden gegeven. Onder aanbieding van een krans wenste de voorzitter het Hongaars Strijkkwartet veel geluk in zijn nieuw arbeidsmilieu. Met een onvergetelijk mooie vertolking van de Cavatine uit op. 130 dankte het kwartet voor alle uitingen van waardering. P. ZWAANSWIJK Bedenkelijke opvoering van ,Een Midzomernachtsdroom' Het Amsterdams Toneelgezelschap heeft gisteravond voor de leden van de vereni ging Geloof en Wetenschap in de Haar lemse Schouwburg een vertoning gegeven van „Een Midzomernachtsdroom" door William Shakespeare in ongeveer dezelfde bezetting als waarmee dit blijspel de vorige zomer in het-openluchttheater te Nijmegen en enkele keren dit seizoen in de hoofd stad werd vertoond. Alleen de rol van Theseus was overgenomen door de acteur Lo van Heilsbergen. Het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest onder Maurice van IJzer vertolkte de muziek van Felix Men- delssohn-Bartholdy. De opvoering van deze onweerstaanbare comedie stond op een wel zeer bedenkelijk peil, doordat de artistieke leiding van het gezelschap enigszins in het wilde weg heeft geantwoord op de zo dikwijls terecht ge hoorde vraag om verjonging. Enkele van de voornaamste rollen zoals die van het viertal dolende geliefden werden namelijk toevertrouwd aan onervaren, al thans onvoldoende in het klassieke genre geschoolde krachten: Betty van Brussel, Sepha Dierikx, Cas Baas en Robert de Vries. Het afschuwelijke gevolg daarvan bleek dat de gedeelten in versvorm door een onbeheerste en dikwijls bevreemdende dictie nog niet voor de helft tot hun recht kwamen. Volkomen ontoereikend echter waren Raymond Oosthout en Mary Smit- huysen als het twistende echtpaar Oberon en Titania. koning en koningin der elfen, welke nachtgedaanten bovendien nauwe lijks verschilden van de gewone sterve lingen. Gelukkig zag men hiertegenover een voortreffelijke Puck door Frits van Dijk, schalks en bewegelijk, geestig en scherp van tong. Regisseur Albert van Dalsum wist trou wens weinig raad met de eigenlijke droom- scènes, hetgeen ook duidelijk bleek uit het fantasieloze décor. De muziek en de be lichting moesten voor de sfeer zorgen, ^-euk was het optreden van de handwerks lieden met Johan Fiolet (in de rol van Spoel de wever) als uitblinker. De dansen werden uitgevoerd onder leiding van Do van Dalsum en Hans Snoek. DAVID KONING ADVERTENTIE Een glanzend 1950 V* bereikt U met de vooroorlogse Lincol Linoleum en Meubelwas. Vraagt Uw leverancier. Alle gebruikers Gelukkig Nieuwjaar. Buitengewoon HOV - concert met Theo Bruins, piano en Elise Cserfalvi, viool De H.O.V. pakte dik uit met het terecht als „buitengewoon" aangekondigde con cert, dat Vrijdagavond gegeven werd, met medewerking van twee jeugdige solisten, die we geneigd zijn tot podium-sterren van deze tijd te rekenen, namelijk de Hongaarse violisten Elise Cserfalvi en de Hollandse pianist Theo Bruins. Geen won der dat deze dubbele trekpleister de Con certzaal deed vol lopen en dat vele be langstellenden moesten worden teleur ge steld. Theo Bruins speelde het eerste Piano concert van Tschaikowskv; hij deed het naar de eis: krachtig en pathetisch. Men ken zich verbazen over de intensiviteit, over de spankracht, waarmee de twintig jarige pianist van het begin tot het einde zijn taak vervulde. Ook over zijn beheer sing en zijn zin voor concerteren m,et het orkest, waartoe Toon Verhey prachtig ge legenheid schiep, vooral in het middendeel van het werk. Aan het slot echter raakte de solist zijn evenwicht enigszins kwijt en dreigde hij op hol te slaan. Maar die jeug dige uitbundigheid zij hem gaarne ten goede gehouden. Er schuilen nog rijke beloften in een dergelijke overvloed van muzikale natuurkrachten. Elise Cserfalvi speelde, evenals bij haar vorig optreden, het Vioolconcert van Brams. Met hetzelfde recht als we t.oen onze, bewondering over de prestatie van deze ras-artiste hebben uitgesproken, kun nen wij het nu doen; Wel menen wij te mogen zeggen, dat we hoofdzakelijk door de technische kant van haar interpretatie geboeid worden, die dan ook fenominaal mag heten. De echte poëtische Brahms blijft daar onzes inziens nog onder ver scholen, althans in de eerste twee hoofd delen. Maar als de componist in zijn slot deel toegeeft aan rhythmische impulsen, die het Hongaarse temperament als zijnde van eigen ras moet erkennen, merken wij die breuk niet meer; integendeel, dan wordt het een ideale verklanking, die bo ven het virtuose uitgaat. Het orkest gaf Brahms volledig, dichterlijk en markant tevens. Toon Verhey verraste ons bij de ope ning van het concert met een onbekende ouverture van Rossini. Het betreft die van de opera in één bedrijf „II Viaggio a Reims". Het is een kleurig, pittig stuk, waarvan de voortreffelijke eigenschappen door een delicate vertolking tot hun recht kwamen. JOS. DE KLERK. Tafelzilver - Ringen - Diamant, enz. STUURMAN COHEN JUWELIERS PLEIN 15 HAARLEM STERK VERLAAGDE PRIJZEN ZIET ONZE ETALAGE De heer J. A. Pijzelman, administrateur ter gemeentesecretarie en chef van de af deling onderwijs aan wie wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd met ingang van 1 Januari eervol ontslag is verleend, heeft Vrijdagmiddag in de Oude Raadszaal van het Stadhuis een af scheidsreceptie gehouden. In tegenwoor digheid van vele ambtenaren heeft de ge meentesecretaris, mr. Th. A. Wesstra, de scheidende ambtenaar toegesproken. Hij herinnerde er aan, dat de heer Pijzelman rustig zijn gang ging. Hij hield door zijn persoon het decorum van de afdeling on derwijs hoog. De rust ging niet gepaard met traagheid, integendeel met voortva rendheid. De taak van de heer Pijzelman- was niet gemakkelijk, omdat de werk zaamheden zich steeds uitbreidden en hij op de hoogte moest blijven van hetgeen zich op onderwijsgebied voordeed. Namens de ambtenaren sprak mr. Wesstra woorden van dank voor de prettige samenwerking en wenste de heer en mevrouw Pijzelman een goede toekomst toe. De heer D. J. A. Geluk, wethouder van onderwijs, dankte de heer Pijzelman na mens het gemeentebestuur voor hetgeen hij gedurende een reeks van dertig jaar voor de gemeente en het onderwijs te Haarlem heeft gedaan. Toen de heer Pij zelman in Haarlem kwam was de lager onderwijswet 1920 in werking gerteden. De problemen, welke daaraan verbonden waren, hadden zijn aandacht. Met vele schoolbesturen en onderwijzend personeel werkte hij samen. Hij bezat de eigenschap pen om met een ieder om te gaan. De heer Pijzelman toonde grote belangstelling te hebben voor alle vormen van onderwijs. Spreker herinnerde aan de vele adviezen, welke bij B. en W. van de afdeling onder wijs inkwamen. Die adviezen zijn op hoge prijs gesteld en werkten mee aan de op lossing van vele problemen. De heer Geluk dankte hiervoor de heer Pijzelman en de ambtenaren van de afdeling onderwijs Tenslotte wenste spreker de scheidende ambtenaar nog vele jaren van voorspoed toe. De heer D. J. A. Geluk wenst de heer J. A. Pijzelman een goede toekomst toe. Des morgens hadden de ambtenaren van de afdeling onderwijs afscheid genomen van de chef en hem een aquarel aange boden. Op de receptie hebben velen de heer Pijzelman de hand gedrukt. Wij noemen burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, de oud-wethouder van onderwijs A. G. Boes. de inspecteur van het lager onderwijs, de heer W. Schoenmakers, rectoren, direc teuren en hoofden van onderwijsinrich tingen, vertegenwoordigers van vele school besturen uit Haarlem, directeuren van ge meentebedrijven en de heer J. A. Fontijne, I hoofdcommissaris van politie. Nachtdienst apotheken Apotheek Van Rijn. Kleine Houtweg 15, telefoon 10539; firma C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34, telefoon 12495; Nolf's goedkope apotheek Kruisstraat 26, telefoon 11174; Sehoterbos-apotheek, Rijksstraatweg 19. telefoon 12711. BLOEMENDAAL: Bloemendaalse apotheek, Bloemendaalseweg 88. HEEMSTEDE: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206208, telefoon 28320. De minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer voorgesteld de wedde van de voorzitter van de Algemene Rekenkamer van f 1100 te verhogen tot f 1125 per maand en die voor de leden van i 950 tot f 1000 per maand. Afscheid C. van Waard Als administrateur van het Consultatiebureau voor Tuberculose Heden treedt, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, de heer G. van Waard af als administrateur van de Haarlemse vereniging tot bestrijding der tuberculose. Een feit dat belangrijk genoeg is om hier vast te leggen. De heer Van Waard heeft zich in de 39 jaren die hij op het Con sultatiebureau werkt (in 1924 volgde hij de heer J. H. C. Th. Limperg als administrateur op) onderscheiden door zijn vele goede kwaliteiten. Hij was een hard werker die zeer veel heeft bijge dragen om de sympathie der burgerij te winnen voor de tuberculosebestrijding. Al tijd was hij even opgewekt en vriendelijk en bereid waar hij slechts kon de helpende hand te bieden. Zijn gehele persoon en zijn werken waren als het ware één stuk pro paganda. Hij kende alle patiënten die met 't bureau in aanraking kwamen, persoonlijk. Als er moeilijkheden waren was de heer Van Waard hun raadsman. Allen die naast of onder hem werkten wist hij te bezielen. Het bestuur der Vereniging zal geen af scheid van de heer Van Waard nemen, om dat hij nog aan haar verbonden blijft als adviseur. Dr. O. H. Dijkstra, de voorzitter, vertelde ons: Wij doen dat niet, omdat wij de heer Van Waard nog slechts half ver liezen. De bezoekers van het Consultatie bureau zullen heim daar wel niet veel meer zien, maar hij blijft zich belasten met de propaganda. Wij, als bestuur, verheugen ons daarover sterk, want het zou niet ge makkelijk zijn om iemand te vinden die voor die zeer bijzondere taak evenveel ca paciteiten heeft als hij. Wij hopen dan ook van harte dat de heer Van Waard nog vele jaren voor de Vereniging zal kunnen wer ken. Wat zou een Bloemendag zijn zonder de heer Van Waard? Maar zo besloot dr. Dijkstra als eens de tijd komt dat hij ook die taak aan andere handen zal moeten overgeven, dan zal ons bestuur zeker de ge legenheid aangrijpen om zijn grote verdien sten in het licht te stellen en hem daarvoor onze oprechte en welgemeende dank te be tuigen. De heer J. C. Born, tot heden de rechter hand van de heer Van Waard op het Con sultatiebureau, zal hem opvolgen als admi nistrateur. Een nieuw Consultatiegebouw? Toen wij een onderhoud met de heer Van Waard hadden, wees deze er op, dat er een groot verschil is in het bezoek en de waar dering van het Consultatiebureau, nu en een kleine 40 jaar geleden toen hij er be gon te werken. Het aantal bezoekers was vroeger niet meer dan 2000 per jaar. Men had zo de indruk dat wie in contact kwam met het Consultatiebureau er op kon reke nen dat hij niet lang meer zou leven. Ge lukkig is in de loop der jaren gebleken dat zeer velen juist dank zij hun gang naar1 het Consultatiebureau de gezondheid herwon nen hebben. In het bijzonder het feit dat de strijd tegen de tuberculose met succes ge voerd wordt, heeft het Consultatiebureau populair gemaakt. Nu komen er in een jaar meer dan 9000 bezoekers. Maar zo liet de heer Van Waard er op volgen nu is het gebouw aan de Ged. Oude Gracht veel te klein geworden. Ver leden jaar is er door een verbouwing wat uitbreiding verkregen, maar opnieuw wordt gezucht onder de veel te kleine behuizing. Het is dringend nodig dat er nog een kamer komt voor onderzoek door een dokter, ter- wijl ook andere verbeteringen niet uit gesteld kunnen worden. Er is berekend dat de nieuwe verbouwing 30.000 zal kosten. Tegen die uitgaaf wordt opgezien, omdat het verbeterde gebouw dan nog niet aan de werkelijke eisen kan voldoen. Daarom is het plan weer opgevat nu eindelijk over te gaan tot de stichting van een nieuw ge bouw. Met aankoop van de daarvoor be nodigde grond (het terrein aan de Ged. Oude Gracht is te klein) zal zo'n nieuw ge bouw wel 200.000 kosten. Maar de vereni ging heeft voor het nieuwe gebouw al wat geld en er is gegronde reden dat het rijk en de provincie in de toekomst meer zullen willen bijdragen in de exploitatie van het Consultatiegebouw. Nu is het Haarlemse Consultatiebureau van alle consultatie- bureaux in de provincie het goedkoopst. Bovendien mag ook verwacht worden dat er financiële belangstelling uit de bevolking komt als tot de bouw zal worden over gegaan. De bewoners van Haarlem en om geving stellen ons gelukkig nooit te leur als er geld moet zijn voor de tuberculosebestrij ding. De tijden van 40 jaar geleden, dat de lighallen tijdelijk gesloten moesten worden omdat er geen geld meer was, zijn hopelijk voorbij. Daarom hoop ik aldus besloot de heer Van Waard dat ik de in gebruikneming van het nieuwe gebouw nog zal mogen mee maken. Ik zal voor de totstandkoming daar van blijven ijveren. Oudejaarsdienst in de Protestantenbond De Oudejaarsdienst in het gebouw van de Protestantenbond aan de Berkenstraat, die geleid zal worden door ds. G. K. van der Horst, zal niet om 10.30 uur maar om 7.30 uur beginnen. Burgerlijke stand HAARLEM, 39 December 1949 ONDERTROUWD: 29 Dec. A. P. J. van Rossum en C. E. Praalde*'. BEVALLEN van een zoon; 29 Dec., R. A. Fielmichvan der Geest; J. G. A. Boogerd van Beek; E. ZegwaardKiekens; G. M. BiereUmans; M, A. Jordens—Kaldenbagh; S. C, StrodijkOlifiers; M. GoosensKok. BEVALLEN van een dochter: 27 Dec.. L. Botvan Dijk; 28 Dec., G. J. Groenendijk van der Veldt; 29 Dec., A. N. Landwier Weers; A. E. de BuurHarmsen; 30 Dec.. M. H. S. van Dalende Vries; M. H. Oerlemans de Droog. OVERLEDEN: 27 Dec.. J. van Duijn, 61 j., Lange Poellaan; 28 Dec., E. de Goede, 78 j., Jansstraat; 29 Dec., A. M. Paap—Bruijn. 32 j., Berckheijdestraat; G. H. Horsmanvan Hei ningen, 59 j., Obistraat. Het Agentschap van HET PARG9L te Haarlem is van 2 Januari 1950 af gevestigd Telefoon 13774 (na 6 uur 21488) (Adv.) R. de Goede onderscheiden Na ruim zeven en vijftig jaar werkzaam te zijn geweest als glassnijder bij de Glas- en Verfindustrie Sabelis en Kerrebijn heeft de heer R. de Goede vandaag het bedrijf verlaten. Vanmorgen is de heer De Goede op het kantoor toegesproken door de burge meester van Haarlem mr. P. O. F. M. Cremers, die hem meedeelde, dat de Koningin hem had toegekend de zilveren medaille, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. De echtgenote van de scheidende bediende spelde de medaille op. e heer S. van der Veer, directeur, schetste de verdiensten van de heer De Goede en bood een geschenk onder envelop aan, de heer J. de Breuk Lzn., die meer dan vijftig jaar met de scheidende had samen gewerkt, sprak als commissaris en de heer van den Haak voerde het woord namens het personeel, waarna hij een geschenk onder envelop, bloemen en sigaren over handigde. 2e helft Januari beginnen de club- lessen Privé-les op ieder gewenst uur. Speciale Kinder-danslessen vanaf 4 jaar. Speciale lessen v. Rumba en Tango. Kleverparkweg 51 - Tel. 11644 (Adv.) De avonturen van O'Flynn (Cinema P a 1 a c e). Douglas Fairbanks is hier de ridder zonder vrees of blaam ïn een roman tische geschiedenis die zich ten tijde van Napoleon afspeelt in Ierland. Degengeklet- ter begeleidt de onwaarschijnlijkste escapa des van deze waaghals en men heeft geluk kig niet vergeten een fikse scheut Ierse humor door het ridderlijk brouwsel te men gen. Fairbanks bestormt in zijn eentje ves tingen als waren het molshopen en redt zich uit de gevaarlijkste situaties door zijn ge lukkig gesternte. Voor al degenen die het leven in deze prozaische eeuw te kleurloos vinden is dit een kolfje naar de hand, die nog zo graag een degen zou willen omklem men. Temeer daar de beloning aan het slot van een zeer aantrekkelijk karakter is. W. L. B. Home in Oklahoma (S p a a r n e). Tot ver moedelijke vreugde van alle Western-lief hebbers heeft men Roy Rogers, de zingende held van de prairie en de populairste cow boy van allemaal, op laten draven om ons een romantische visie op het leven in Okla homa te verschaffen. Hij galoppeert over de gebruikelijke grasvlakten voor of achter de gebruikelijke snodaards en zoals dat al even gebruikelijk is, loopt alles goed af ten ple- ziere van zijn bewonderaars, die iedere keer maar weer in spanning moeten verkeren en zelfs uit de gedachte dat Hollywood de brave Roy nooit zal laten sneuvelen omdat zulks het slachten van de kip die de gouden eieren legt, zou beduiden, geen soelaas kunnen putten. In het voorprogramma draait een sensatie-film „Noodlanding in de mist". W. L. B. Luchtbrug naar Pimlico (Frans Hals). Een film van welks kwaliteitén zowel recen senten als bioscoopexploitanten overtuigd zijn, moet wel een zeer bijzondere wezen. „Luchtbrug naar Pimlico", door ons in het afgelopen jaar reeds uitvoerig besproken, is zo'n witte raaf. Het gegeven is origineel: de bewoners van de armelijke Londense wijk zij staatsrechtelijk nog steeds tot het voor- Pimlico zijn tot de ontdekking gekomen, dat malige hertogdom Bourgondië behoren. De daaruit vortvloeiende consequenties worden door de Pimlicojanen in het begin niet over zien. Zij zijn al lang blij dat ze zich eens „vrij" kunnen voelen van allerlei bepalingen en verordeningen die voor het behooi'lijk functioneren van de maatschappij noodzake lijk zijn maar die een, mens wel eens erg kunnen vermoeien. Op de achtergrond van al die intelligente dwaasheid, met pit en met vaart door regisseur Henry Cornelius en de mannen en vrouwen van de Ealingstudio's opgedist, staat trouwens een serieuze ge dachte: die van de onmogelijkheid van het zich opsluiten in kleine gemeenschappen en de noodzakelijkheid tot samenwerking in groot verband. My dear secretary (Luxor). Wij zouden het aantal films niet durven schatten, dat Hollywood in de categorie van „My dear secretary" heeft afgeleverd, maar het moe ten er vele zijn, zeer vele. Regisseur Charles Martin heeft blijkbaar gehoopt, dat zijn publiek al die vroegere „producties" (want dat nare woord hoort volkomen bij deze rolprenten) zou zijn vergeten en heb ben vergeven. Want vooral te vergeven is er veel. Dit verhaaltje, op de meest ortho doxe manier verfilmd, druipt van de irreële zoetigheden en afgezaagde, slecht gekozen humor. Het is zo oud als alle grapjes die sinds jaar en dag over secretaressen de ronde doen. Het is niet onsmakelijk, maar wel ver velend. Wie af en toe een klein beetje wil grinniken, kan in Luxor terecht. Maar het zal maar heel af en toe zijn E. P. Dc menseneter van Kumaon (City). Een van de vele jungle-lotgevallen die men de kleine Sabu zo langzamerhand al heeft laten beleven. Hij komt dit keer in moeilijkheden met een kwalijk soort tijger, die hem het vuur na aan de schenen legt. Zoals in alle Sabu-films zijn de opnamen van de Indische natuur weer voortreffelijk en alleen daarom al eigenlijk het zien van deze film ruim schoots waard. Gekoppeld aan de eeuwig- schijnende attractie van de bruine jongeling, is dat een formule die garantie voor succes biedt. A. O. Rembrandt prolongeert de (wel zeer) Ame rikaanse film John Doe van Frank Capr3 met Gary Cooper in de hoofdrol.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 10