Bemoedigend einde en hoopvol begin Predikbeurten Radio iVioors De „Histadrut" vindt nergens op de wereld haars gelijke SLEUTEL WEG? Balans Opruiming Nieuw Holland" Zaterda" .11 December 1949 Effecten- en Geldmarkt Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant 12 De somberste waarnemer zal toegeven dat het scheidende jaar het goed meent met de beurs en haar zonder twijfel met betere verwachtingen achterlaat dan zijn voorganger deed. Ook ditmaal is er bij de jaarwisseling nog veel dat niet bevredigt en zorgen wekt voor de toekomst, wanneer men een vergelijking trekt tussen het begin van 1949 en zijn einde, zal men echter moeten constateren dat het einde het van het begin heeft gewonnen. Alleen reeds de tegen het einde des jaars aangekondigde hervatting van de handel in Amerikaanse fondsen, waaraan we de vo rige week een beschouwing wijdden, mag als een belangrijke creaitpost op de reke ning van 1949 worden beschouwd, omdat zij een nieuwe schrede voorwaarts betekent op de sinds de bevrijding met voetangels en klemmen bezaaide weg naar de normalise ring van de effectenhandel, waaraan Am sterdam mede zijn historische grootheid als financieel centrum dankt. Er blijven ten aanzien van de beurshandel nog tal van onvervulde verlangens. Opheffing van de divïdendstop en van de speculatiewinstbe lasting staan blijkbaar nog niet op minister Lieftinck's program; vermoedelijk is er meer kans op het weer toestaan van effec tenbelening, waarmede een grote onbillijk heid zou worden opgeheven. Ook wat Indonesië betreft, sluit 1949 met meer hoopvolle verwachtingen. Hoe men ook over het tempo en het tijdstip der Sou- vereiniteitsoveröracht moge denken, zij kan in de verhouding tussen Nederland en In donesië een keerpunt betekenen, dat voor de economische samenwerking nieuwe mogelijkheden opent. Zo heeft de beurs haar de laatste weken bezien en zo beziet zij haar nog. Het is psychologisch alleszins verklaar baar dat de republikeinse leiders, nu zij op de meeste punten het pleit hebben gewon nen, een mildere houding aannemen dan vóórdien en alles willen doen om door het scheppen van orde en rust aan vriend en vijand te bewijzen dat zij tot regeren in staat zijn. De toekomst en het belang van de nieuwe staat zijn hiermede uiteraard gemoeid. Niet in de laatste plaats omdat Indonesië voor haar verdere rehabilitatie dringend Amerikaanse dollars nodig heeft. I voorschot* is op de* voor 1950 noodzakelijke Op dit punt wordt de gang van zaken in 1950 met spanning afgewacht. Aan de ene kant kan men thans in Amerika een toe nemende belangstelling voor Zuid-Amerika en Azië constateren, gepaard gaande met afnemende sympathieën voor de Marshall hulp aan Europa, welke men in sommige kringen door een systeem van regerings leningen aan productieve industrieën wil vervangen. Het heet dat men over de eco nomische vorderingen in Europa niet te vreden is. Meer waarschijnlijk is dat de sterk verminderde invloed van het commu nisme in ons werelddeel de prikkel tot financiële hulpverlening heeft gedoofd. Want dat ook de Marshallhulp op de be strijding van het communisme gericht was, staat buiten kijf. West-Europa, zo redeneert men, is financieel en economisch weer op de been geholpen en daardoor voor com munistische infectie minder vatbaar ge worden. Het zal zich nu verder zelf moeten helpen, althans in veel sterkere mate. dan tot dusver het geval was. En wijl in Oost- Azië, vooral na de communistische over heersing in China, een geheel andere con stellatie bestaat, is het begrijpelijk dat men in Amerika voor het befaamde „vierde punt" van Truman's program, de hulp aan onontwikkelde gebieden, meer belangstel ling begint te tonen en dat daardoor West- Europa meer op de achtergrond raakt. Reeds wordt bericht dat de Export-Import Bank een lening van 100 millioen aan de R. I. S. zal verstrekken. Dat is de ene kant. De andere is dat de Amerikaanse kapitalisten voor investering in Indonesië en andere voor hen ver afge legen en onbekende landen nog niet bijster enthousiast zijn en de Amerikaanse regering slechts bereid is tot het garanderen van zulke leningen wanneer aan strenge voor waarden wordt voldaan. Wat hiervan zij, er is voor de regering van de R.I.S. alles aan gelegen de Amerikanen naar de ogen te zien, hetgeen ook aan Nederland en zijn economische belangen in dat land ten goede kan komen. Maar tevens ligt hierin een ernstige waarschuwing voor regering en bedrijfs leven van Nederland om de economische progressie te versnellen. Dat er in het afgelopen jaar belangrijke vorderingen zijn gemaakt, zou met een lange reeks van cijfers kunnen worden aangetoond. Op drie markante feiten willen we slechts wijzen. De Nederlandse productie bereikte in Oc tober met een indexcijfer van 132 (1948: 115) een recordhoogte en mede als gevolg daarvan kon de export in 1949 dermate worden vergroot, dat het invoersaldo, in 1948 nog 2255 millioen. dit jaar minder dan 1500 millioen zal bedragen. Hier is dus een zeer aanzienlijke vooruitgang, die nog meer gaat spreken wanneer men ziet dat November een imp.ortsaldo van slechts 53 millioen opleverde tegen 136 millioen in die maand van 1948 en een maandge- middelde van 188 millioen in dat jaar. Wij weten wel dat het Nederlandse dol lartekort, wegens de onomwisselbaarheid der zwakke valuta, ook met 'n sluitende be talingsbalans nog niet is opgeheven, maar dat het tekort op die betalingsbalans, voor 1948 nog 951 millioen bedragende, in het thans geëindigde jaar niet meer dan plm. 600 millioen groot zal zijn. is voor de ver wachtingen van 1950 niettemin een hoop volle indicatie. Intussen is er nog allerminst reden om op onze lauweren te rusten. Ministetr van den Brink heeft er onlangs op gewezen, dat, om het welvaartspeil van 1938 te bereiken, de Nederlandse productie met 1 milliard, 8 procent moet stijgen, ofwel, wijl die grotere productie slechts tegen hogere prij zen mogelijk is, met 16 procent. Een nieuw element van onzekerheid is hierbij ontstaan door de devaluatie van September j.l., waarvan de gevolgen nu langzamerhand zichtbaar worden in een stijging van de kosten van levensonderhoud en de als gevolg daarvan toegestane loons verhoging van 5 pet., welke in feite een productiestijging. Met de jaarwisseling zijn daarom ook in economisch opzicht de vraagtekens niet verdwenen. Slechts met de uiterste krachtsinspan ning, een versterkt solidariteitsbesef bij werkgevers en werknemers en een verdere versobering der staatshuishouding zal een nieuwe mijlpaal op de weg naar financieel en economisch hei-stel kunnen worden be reikt. Dat de beurs èn wat Nederland èn wat Indonesië betreft, ten deze niet zonder hoop is. moge een goed voorteken zijn. M. BOOIMAN Cuisinier 2e emmastraat 36 tel. 14627 p.f. (Adv.) Voorschriften voor leesbibliotheken Vele Kamerleden vragen positieve in plaats van negatieve maatregelen In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake voor schriften voor leesbibliotheken verklaren vele leden, dat het feit alleen, dat een groot aantal hoogleraren in het staatsrecht het voorstel strijdig acht met de Grond wet. aanleiding moet zijn tot een afwij- zendeh ouding, omdat de wetgever alles heeft te vermijden, wat een redelijke twijfel aan het grondwettelijk karakter der wetgeving kan oproepen. Het is vol gens deze leden een ernstige fout in de ZONDAG 1 JANUARI 1950. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk 10: Ds. W. J van Elden. Nieuwe Kerk. 10: Ds. E. Dijkhuis. Noorderkerk 10.30: Dr. A. J. Raskei. Óosterkerk 10: Ds. E. Pot. Bakenes- serkerk 9.30: Dhr G. Germans. Kinderkerk. Kapel Sarepta 9.3Ö: Ds. A. J. van Rhijn, Kin derkerk. 10.45: Ds. Cr. J. Waardenburg. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Dhr. Beeks. Jeugdkapel. Noord 10.30: Dhr. L. van Epen Centr. 10: Dhr. J. Jongkind. West 10: Dhr. J. Vermeer, Oost 10: Dhr A. v. d. Hoef. Church of England Sunday. Jan. 1st. 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk. Kinderhuissingel: Evening Service, Rev. R. O. Tasker. Egllse Wallonne. Begijnhof 30. Dimanche 1 Janvier a 10 h. 15: Service, présidé par le pasteur H. Bouvier. Stads Evangelisatie. Lange He renstraat 6. 7.30: J. F. Snoeks. Woensdag 8: P. Wester. Zuiderkapel. Zuiderstraat 15. 10: Dhr. P. D. Bardelmeyer. Noordwijk a. Zee. 5: Geen dienst. 8: Jeugdsamenkomst geleid door studenten van de Bijbelschool te Bea- tenberg, Zwitserland. Opwekkingssamen komsten. Zuiderstraat 15 Donderdag 8: Dhr. J. A Bruyn, Wassenaar. Maranatha-predi- king. Ned. Herv. Evang., Parkl. 34. Woens dag 7.30: Ds. W. J. Tukker, van Delft. Vrije Evangelische Gemeente, Bakenessergracht 65 10,30: Evangelist Jac. de Graaf, van A'dam Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag avond geen zangdienst. Zondag 10.45: Ds. Schutz. Ver. Doopsgez. gemeente 10.30: Ds. Hoekema Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Kloppersingel kerk. 10.30: Ds. J. A van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Wilhelminakerk 10.30: Ds. P. van Dijk. v. Zaandam. 5: Ds. A. M. Boeyinga Zuid-Öosterkerk. 10.30: Ds. A. M. Boeyinga 5: Ds. J. A. van Arkel.Geref. Kerk, Begijn hofkapel. 10,30: Ds M. Vrieze, van Heem stede. 5: Ds. A. Bos. Oud-Gereformeerde Ge meente. Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Geref. Ge meente onder het Kruis. Ged Oude Gracht 47. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink,Chr. Geref. Kerk. Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Bap- tiste Gemeente, Parklaan 34 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem). Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Lin- naeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen. Jansstraat 85. 10: Samenkomst (Broodbreken). Bijbelle zing. Jansstraat 85 Vrijdag 8: K. Rozendal. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 1030: en 7.30: Samenkomst Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Sa menkomst. Gemeente Gods. Jansstraat 85. zaal 5. 10: Samenkomst. Gemeente van Christus. Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal) Pinkster Evangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. 10 en 6: Volle Evangelieprediking. Kruisleger, Jansstraat 85. 10: Heiligingsdienst 8: Verlossingssamenkomst. Dinsdag 8: Open bare samenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Corne- lissteeg 9. 10,30: Zondagsschool. 5: Kerk dienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld voorbereiding, dat een zo brede twijfel 10.15: Avondmaal en preek. 19:^Samenkomst aan de grondwettelijkheid van het wets- ontwerp heeft kunnen rijzen. Voor het weren van pornografie heeft het weinig nut om strengere maatregelen te formu leren, wanneer men niet begint met de bestaande toe te passen. Een werkelijke naleving van de artikelen 240 en volgende van het Wetboek van Strafrecht had de verspreiding van veel kwaad kunnen voorkomen. Een ernstig bezwaar van deze leden is -iok, dat het wetsontwerp onvoldoende mderscheid maakt tussen jeugdlectuur en lectuur voor volwassenen. Een bijzondere complicatie van het vraagstuk ontstaat, zo zeggen zij. doordat de verslaafdheid aan een bepaald soort lectuur de moraliteit en de cultuur onder mijnt. terwijl deze lectuurproducten af zonderlijk geen bijzondere maatregelen wettigen. Wanneer voor grotere groepen van de bevolking alle culturele verlangens blijkbaar worden vervuld op het niveau van de beeldroman, de „hit-parade" en de Bonte Dinsdagavondtrein, dan dreigt er een culturele vervlakking, die tot nihilis me kan leiden. Maar tevens wijst dit ver schijnsel er op, dat de werkelijke oplos sing ven het vraagstuk in een andere richting moet worden gezocht. Daarom wilden deze leden er tenslotte met grote nadruk op wijzen, dat bepaalde ordeningsmaatregelen weliswaar nood zakelijk zijn, dal aan bepaalde verbods bepalingen niet valt te ontkomen, maar dat het vraagstuk toch pas dan werkelijk wordt aangepakt, wanneer aan positieve maatregelen grotere aandacht wordt be steed dan aan de negatieve. Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparatcur Kruisstraat 38 Haarlem (Adv.) Apost. Zendingskerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging. Nas- sauplein 8. Geen dienst. Evang. Luth. Ge meente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. C. H. Brandt Bevestiging van Kerkeraadsleden. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heiligingsdienst. 8: Motto-avond. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. 10.30: Ds, G. Koeh. Immanuël- kerk Dr. H, v. d. Loos. Geref. Kerk. Noord- Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. P. van Dijk, van Zaandam. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5.30: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds Oskamp. Ka pel N. Vredenhof 10.30: Ds. Her.kels. Aula Chr. Lyceum 10.45: Ds. v. Nieuwenhuijzen. Geref. Kerk. Chr. Lyceum 9: Dr. P. J. Richel 5: Ds. A. Dondorp Koediefslaan 10: Ds. A. Dondorp. 5: Dr. W. G. Harrenstein, A'dam. Camplaan. 10: Dr. W. G. Harrenstein. 5: Ds. A. de Ruiter, van Zandvoort Geref. Kerk, Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E Drost. Religieuze Kring geen dienst BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. Geref. Kerk. 10: Ds. T. Spilker. 5: Dr. Th. Ruys. uit Lisse. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr J. H. Stelma. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 3.30: Dr. J. L. Koole. Vrije Kath. Kerk. Po pellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 8: Vespers en Lof. OVeRVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Dr. Chr. de Beus. 19.45: Zondagavondstilte voor Protestant-Overveen, voorafgegaan door Zangdienst. aanvangende 19.15 in de Kerk aan de Ramplaan. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Salverda. H. Doop. 7: Dezelfde. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Dorp 9.30: Ds M. M. de Jong. Abbenes. 10: Ds. J. Breeuwsma. Bevestiging ambtsdragers. Bethel. 10: Dhr. M. Heymans. A'dam. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im- manuëlkerk, Reigerstraat. 10 en 7: Ds. C. J. Meilink. Geloof- en Liefdekerk, Lijnden. 10: Ds. G. W. IJzerman, Rehoboth, Nieuwe Meer- dijk. 10: Dhr. B. Elzinga. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Dhr. A. C. Brörens. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds, P. A. Tichelaar. „De Toorts". 10: Ds. J. Heidinga Haarlem. Ned. Herv. Kapel: Geen dienst. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. Bevestiging kerkeraadsleden. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. E. Saraber. (Bevestiging ambtsdragers) Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 11: Korte Nieuw- jaarsdienst door Ds. A. van Biemen. van Bentveld. Geref. Kerk. Julianaweg. 10: Ds. A. de Ruiter, 5: Ds P. J. Richel van Heem stede. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, geb. Ons Huis. Dinsdag 8: J. W. van Zeijl. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Mr. G. A. Alma. 5: Ds. C. Jongeboer. Geref. Kerk 10: Dr. Th. Ruys Jr. 4: Ds. A. K. Krabbe, van Hillegom. Geref. Kerk. (Art. 31) 10.30 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gemeente 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gemeente. 9.30 en 3: Leesdienst Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. Van talloze uit Nederland geroofde kunstschatten en gebruiksvoonoerpen, die door bemiddeling der Stichting Nederlands Kunstbezit uit Duitsland zijn teruggekomen, hebben zich nog geen eigenaren gemeld. Men is er thans toe overgegaan van deze voorwerpen een expositie in te richten in het Rijksmuseum te Amsterdam. Degenen die nog steeds hun eigendommen missen, krijgen hier wellicht'de gelegenheid hun bezit te herkennen en hun aanspraak daarop te laten gelden. Het ligt in de bedoeling de schilderijen, waarvan een groot aantal aanwezig is, evenals de tapijten apart te exposeren. Brandweer rukte twee keer uit De Haarlemse brandweer is vannacht om twee uur en vanmorgen om halfacht uitge rukt. De eerste keer betrof het een binnen brandje aan het Donkere Spaarne. Mei emmers water is het vuurtje geblust. Door een defect aan de olie-stookinrichting is vanmorgen brand ontstaan in perceel Bar- teljorisstraat 7. Met schuim en daarna met een slang op de^waterleiding was het vuur spoedig geblust. De oliestookinrichting liep schade op. Doordat rook zich door het perceel verspreidde zijn kousen en lingeries in de winkel en magazijn vuil geworden. Viije invoer in Zweden? Volgens het gewoonlijk goed ingelichte Zweedse blad „Finans Tidningen" heeft de Zweedse regering het plan om met ingang van 1 Juli de gehele invoer uit alle landen van het plan-Marshall vrij te geven. Geraamd wordt, dat Zweden zich het vol gend jaar zal kunnen veroorloven om de invoer uit deze landen met 1 milliard kro nen te verhogen, aldus het blad. WAAROM NOG LANGER aankijken tegen die houten suitedeuren, als wij ze vlug en billijk kunnen veranderen in glas in lood-deuren? ATELIER C. SCHMIT GASTHUIS VEST 13 - TELEFOON 16914 (Adv.) Israel en hef sociale vraagstuk (door P. A. COLIJN) Hoewel het ontwerp-grondwet nog niet door het parlement in behandeling geno men en de constitutie dus nog niet wette lijk geregeld is, bestaat er niet de minste twijfel of Israel zal ook in de toekomst zijn, gelijk het reeds nu is, een op moderne leest geschoeide staat met een sterk democrati sche inslag. Zonder nu overmatig veel waarde toe te kennen aan onderzoekingen als van het Gallup-instituut, zegt het toch wel iets als op een vraag of men op elk levensterrein de volkomen gelijkberechtigdheid van de vrouw met de man wenselijk acht, 97 en een half procent met „ja", en slechts twee en een half procent met „neen" antwoordt. Als gevraagd wordt hoe men staat tegen over de dienstplicht van de vrouw, ook in vredestijd, dan verklaart zich 52 en een half procent vóór, waaronder het meren deel vrouwen. Hoe staat het nu echter in dit nieuwe en toch ook weer zo oude land met de sociale voorzieningen van de bevolking, welke door de immigrantenstroom voort durend van samenstelling verandert? Gelukkig heeft het bedrijfsleven zelf tal van noodzakelijke voorzieningen tot stand gebracht, waarbij wij onmiddellijk stuiten op een instelling, welke in de gehele wereld haars gelijke niet kent. Die organisatie is de „Histadrut", of in het Engels: „The General Federation of Jewish Labour in Israel". Al moge het niet gemakkelijk vallen een juiste omschrijving van deze organisatie te geven, met des te meer zekerheid kan ge zegd dat ge haar overheersende invloed zult bespeuren, telkens wanneer ge u er toe zet enig vraagstuk van sociaal-econo mische aard te benaderen. Het eenvoudigst is te zeggen: ze is niet ontworpen, ze is gegroeid. Aanvankelijk begonnen als arbeidersorganisatie, is zij in de loop der jaren geworden tot een instel ling, welke in ingewikkeldheid niet onder doet voor die der grote wereldconcerns. Tachtig procent van alle loontrekkende» zijn bij haar aangesloten en moeten dat wel zijn omdat de voordelen der sociale voor zieningen slechts via het lidmaatschap be- Jij de N.V. Koninklijke-Begeer te Voorschoten werd deze penning vervaardigd als hulde aar. onze soldaten in Indonesië. De modelleur is Geurt Brinkgeve. De voorzijde toont hm .".ret van generaal Spoor, de keerzijde een Nederlands soldaat op wacht, met op :l - i'yi ->»d ploegende inlanders. Het randschrift: „Voor recht en veiligheid" is ontleend aan de dagorder van de generaal. reikbaar zijn. Een groot de«l der medische verzorging, der ziekenhuisverpleging, der kraamverpleging, behoort tot het terrein der Histadrut en wat dit te betekenen heeft, wordt eerst recht duidelijk als men in aan merking neemt dat de woningnood nage noeg elke huisverpleging onmogelijk maakt. Ook werkgeefster De Histadrut, in oorsprong toch een ar beidersorganisatie, beweegt zich sedert lang niet uitsluitend meer op het terrein van de werknemer, maar is ook werkgeef ster, zelfs een der grootste van Israel. Het wegtransport is nagenoeg geheel in haar hand, zij heeft deel in de Israëlische scheep vaart en in de luchtvaart, zij exploiteert een cementfabriek, jamfabrieken en een schoenenfabriek. Zij is het grootste aan nemersbedrijf, zowel op het gebied van wegen- als van huizenbouw. Ook bij het bankwezen is zij geïnteres seerd, daar onder meer de coöperatieve arbeidersbank van haar uitgaat. Zij is aan deelhoudster in tal van bedrijven, ja, men kan moeilijk een terrein aanwijzen waarop zij haar invloed niet gelden laat. Het is een wonderlijke combinatie van arbeidersorganisatie en een kapitalistische onderneming, maar dit moet er van gezegd worden dat de tegenstelling: „werkgever"- „werknemer" binnen deze organisatie op geheven is. De vraag rijst natuurlijk of het bestaan van zulk een machtig lichaam, dat wel eens en niet ten onrechte met een octopus vergeleken wordt, geen bezwaar voor de staat oplevert, speciaal wanneer deze lrvtste streeft naar verlaging der productiekosten. Eigenlijk is met het stellen van die vraag het antwoord al gegeven. Natuurlijk zijn er bezwaren, want het is bij de opbouw van de staat Israel niet de regering maar de Histadrut, die aan de touwtjes trekt. Maar anderzijds verlicht zij in belangrijke mate de taak van de overheid. In het bijzonder wat betreft de medische verzorging der immigranten. Met deze im migranten, deels afkomstig uit Joodse cen tra, waar de sociale verhoudingen en mits dien de gezondheidstoestand ongunstig zijn, komen een groot aantal „zorggevallen" het land binnen, vooral uit Noord-Afrika en het nabije Oosten. Reeds bij hun aankomst komen de immi granten in contact met de geneeskundige dienst van de „Kopat Holim", het zieken fonds van de Histadrut. Zij moeten zich dan onderwerpen aan een geneeskundige keuring, waarvoor een speciaal centrum in de nabijheid van Haifa is ingericht, dat voorzien is van de nodige moderne appara tuur, inclusief die voor longdoorlichting. Door de uitgebreidheid van de staf is men in staat per dag een duizendtal immi granten te verwerken, terwijl ziektegeval len onmiddellijk aan een tweede instantie worden doorgegeven voor een nauwkeuriger onderzoek. Op deze wijze werden gedurende de eer ste zes maanden van dit jaar bijna 150.000 immigranten, kinderen inbegrepen, behan deld. Wanneer de immigranten de kampen verlaten, worden zij van regeringswege voor de duur van drie maanden bij het ziekenfonds van de Histadrut verzekerd. Wat niet valt onder de verzorging der Histadrut wij hebben hier dus een spre kend voorbeeld dat de staat aanvullend dient op te treden wordt behartigd door de ministeries van Sociale Voorzorg en Arbeid. (Nadruk verboden). Papierfabriek verhoogt de lonen Door de directie van Van Gelder Zonen N.V. Koninklijke Papierfabrieken te Am sterdam is Vrijdag aan het fabrieks- en magazijnpersoneel van de verschillende fa brieken kennis gegeven van een loonsver hoging van vijf procent met ingang van 1 Januari 1950, Deze mededeling is gedaan op grond van de Algemene Vergunning van het College van Rijksbemiddelaars van 22 December 1949, waarbij als voorlopige maatregel deze verhoging wordt toegepast op de rechtens geldende weekinkomens van arbeiders pers) van 23 jaar en ouder. De minimum verhoging is bepaald op 2,bij een vol ledige werkweek, voor zover dit betreft de mannelijke arbeiders van 23 jaar en ouder. De definitieve regeling, waaronder ook de inkomens van jongere arbeiders(sters) van 18 tot 23 jaar kunnen vallen en waar over dan terugwerkende kracht tot 1 Janu- ari 1950 zal worden gegeven, zal in de C.A.O. voor de papierindustrie worden neergelegd. Hiervoor zijn reeds bespre kingen tussen de organisaties van werk gevers en werknemers gevoerd. Voorts wordt nog medegedeeld, dat de lopende uitkeringen, ingevolge de Ziektewet overeenkomstig zullen worden verhoogd. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) Zandvoort burgerlijke stand. ONDERTROUWD: G. Maaswinkel en S. Uiterwaal; J. J. Groot en G. van Woensel; A. C. Koper en A. G. Weber; T. J. L. van Weel en M. J. van Dam. GETROUWD: C. Koper en E. van den Heuvel. GEBOREN: Gerardus Leonardus Maria, z. van L. J. Seders en H. J. E. Overmans; Margaretha Elisabeth Johanna, d. van M. L. Paap en O. J. Frank; Leonia Irma Cor nelia Maria, d. van J. T. M. Roosenboom en M. C. Vinken; Franciscus Hendrikus Maria, z. van C. L. Schoorl en A. M. van der Meij. OVERLEDEN: C. Glazer, oud 66 jaren; C. A. Kuijs, oud 76 jaren; D. Visser, oud 83 jaren. Santpoort Schakers van „Santpoort" III v/innen weer Dezer dagen kwam het derde tiental van de schaakclub „Santpoort" uit tegen „Kijk Uit" III. Evenals alle wedstrijden tussen deze clubs kenmerkte deze zich ook weer door het spannende verloop der partijen. Aanvan kelijk nam „Kijk Uit" de leiding maar spoe dig was het 32 voor „Santpoort". „Kijk Uit" maakte weer gelijk en ten slotte werd het 44. De laatste twee partijen konden wegens tijdgebrek niet worden uitgespeeld en werden gearbiireerd. Het eindresultaat werd 46. Dezer dagen werd eveneens een geani meerde gongwedstrijd gespeeld. Vermelding verdient dat de jeugdige Klaas Steyn alle zes zijn partijen wist te winnen. De uitge loofde prijzen vielen zeer in de smaak. Dins dag 3 Januari speelt het eerste tiental tegen Purmerend. Een flinke overwinning ligt in de lijn der verwachtingen. Zilveren president-kerkvoogd Maandag 2 Januari herdenkt notaris W. A. Dolleman het feit dat hij 25 jaar de Nederlands Hervormde Gemeente te Sant poort gediend heeft als president Kerk voogd. Op 26 November 1920 werd de heer Dolleman tot Kerkvoogd benoemd. Op 9 November 1923 volgde de benoeming als loco-voorzitter en op 2 Januari 1925 werd hij tot president Kerkvoogd benoemd. Hij heeft in deze periode het ambt bediend, onder professor dr. G. A. v. d. Bergh van Eijsinga, ds. R. H. Oldeman en ds. P. A. Ti chelaar. In de voorbije 25 jaar heeft de heer Dolleman op zeer verdienstelijke wijze de Kerk gediend, zo kan bijvoorbeeld als stille getuigen het aanbrengen van vier gebrandschilderde ramen in de Hervormde Kerk te Santpoort genoemd worden. Bo vendien is het voor een deel aan het voor uitstrevende werk van de heer Dolleman te danken dat de gemeente de beschikking kreeg over een goed geoutilleerd jeugdhuis en een luidklok. „de diagonaal" besluit competitie met grote overwinning. Dezer dagen speelde de Dam- en Schaak vereniging De Diagonaal" een thuiswed strijd tegen BDC (Beverwijk) en behaalde daarmee een grote overwinning. Het nieu- jaar zal ingezet worden met de afhandeling van de bekercompetitie, zowel voor de dammers al voor de schakers. De .gedetailleerde uitslag is als volgt: De Diagonaal IB.D.C. IV 19-1. A. de Vries-W. de Graaf 2-0; J. Slager-H. Nijman 2-0; H. de Groot-E. Reinhout Jr. 2-0; R. Kramer-L. Klein 2-0; J. v. Rijswijk-G. v. d. Waal 1-1; P. Bakker-D. van As 2-0; D. W. Tuijl-N. v. d. Sluis 2-0; S. Vlasveld- J. Verhaar 2-0; J. Smit-F. Duijn 2-0; J. v. Wolferen-J. Pommerel 2-0. Speciale aanbieding: LAKEN KATOEN 140 cm breedS 3.02 per Meter. Maandag 9 uur begint onze verkoop tegen sterk verlaagde prijzen. TEXTIEL MODEHUIS TEL. 9 9 ANEGANG 10 12350 (Adv.) Heemstede Afscheid bij het Gasbedrijf Vrijdagmiddag was het personeel van het gemeentelijk gasbedrijf in het restaurant „Groenendaal" bijeengekomen, om afscheid te nemen van twee ambtenaren die geduren de bijna 40 en 33 jaar hun krachten aan het bedrijf hebben gegeven, n.l. de heren J Oom, chef-fitter en R. de Winter, kassier boekhouder. De wethouder voor de bedrijven, de heer H. Disselkoen, dankte beiden namens het gemeentebestuur voor hun arbeid. De directeur, ir. Duynstee herinnerde aan de verdiensten van beide heren en bood de heer De Winter een vulpen en de heer Oom een schilderij aan. Namens het personeel richtte de heer T. Goossens zich tot de scheidende ambtenaren en overhandigde een encyclopaedic aan dt heer De Winter. De heer H. de Wit sprak namens de meteropnemers en bood een ge schenk onder enveloppe aan. De heer G. Neeskens voerde het woord namens de fit- terij en bood bloemen aan mevrouw Oom en aan de heer Oom een portefeuille. Voorts spraken nog de heer C. Verdouw en Zuster Hinrichs namens de Commissie van Huishoudelijke Voorlichting en de heer P. Westra,controleur bij de afdeling finan ciën. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: G. A. van Houweninge en P, C. I. Heppener; H. J. H. Calentijn en C. J. M. Liebregs; J. H. van Dam en C. T. van Doorn; C. van Excel en J. Korthals; H. Schoenzetter en M. A. Blattmann. GETROUWD: P. G. Dielwart en F. A. M. P. F. Rooijers; B. J. T. Grob en A. A. Meijer. GEBOREN: Pauline, d. van R. S. van Os en F. A. Broekema; Theodorus Marinus Franciscus. d. van T. M. van den Berg en W. C. A. van der Plas; Taco. z. van C. Fortgens en A. Metz; Petronella, d. van R. J. L. de Jong en A. Agterhof: Johanna Maria, d. van W. J. Kuijpers en M. J. Nolet. OVERLEDEN: J. van Wijk—Bakker, 84 j.; J. HeijlmanGeus, 72 j.; C. M. Verheijden, 2 j.; N. Smit. 67 j.: A. C. Bierman, 3 j.: M. WilhelmPronk, 78 j.; W. Posthuma, 76 j.; V. N. Olivier, 3 j. Bloemendaal Ouden van dagen vierden oudjaar De zonderlinge tegenstelling, dat Ouden van Dagen gistermiddag in het Jeugdhuis bijeenkwamen, mocht niet verhinderen, dat er een uitbundige vrolijkheid heerste. De gemeente Bloemendaal had voor de oudjes van Bloemendaal, Vogelenzang en Aerden- hout een oudejaarsbijeenkomst georgani seerd, die hoofdzakelijk bestond uit het ver tonen van films. Een voor de Haarlemse theaters door Po» lygoon vervaardigde film van het Koninklijk bezoek aan Haarlem in Juli opende de reeks. Een kleurenfilm over de prinsesjes in Ca nada ontlokte de grootmoeders en groot vaders vele hartelijke uitroepen. Na een film over Twentse volksdansen en teken films werd besloten met de reportage over de inhuldiging van Koningin Juliana te Amsterdam. De pauzes werden opgevuld met koek, thee en advocaat. De pianomuziek van mevr. De Vries viel zeer in de smaak. Met extra bussen van de N.Z.H. werden de tevreden ouden van dagen naar huis teruggebracht. hotel „DE SCHELP" ZANDVOORT Wegens verlengd verblijf in het buitenland van het orkest HANS FEITH Op Nieuwjaarsdag géén dancing Vanaf 7 Januari a.s. iedere Zaterdag en Zondag: SOIREE DANSANTE Lisse BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Leonardus Ludovicus, z. van L. L. Bisschops en A. M. Berbee; Johannes Simon Maria, z. van S, v. d. Velde en J, S. K, va. KampenFrancina Petronella, d. v. C. v. Schooten en M. L. Freriks: Cornelis Jacob z. van J. de Graaf en J. Barnhoorn; Andries, z. van J. Horsman en K. v. Bostelen: Cor nelis, z. van B. Reyerkerk en M. M. Cardol; Petronella Hendrika, d. van J. C. de Vos en C. J. Duivenvoorden. GEHUWD: J. H. Langeveld en Th. W. v. d. Zwet; Z. J. de Jong en W. v. d. Beid. Haarlemmermeer DOKTERSDIENST De doktersdiensten zijn voor Zondag 1 Januari als volgt geregeld: Hoofddorp: dr. J. Bult Jr. Nieuw Vennep: dr. v. Haeringen. Badhoevedorp: dr. den Ouden. Halfweg: dr. Hoekstra. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Anna Maria, d. van H. T. Ruijgrok en E. H. Schreurs; Maria Elisabeth, d. van J. G. T. Jonker en J. Matla; Marv Maria Elisabeth, d. van T. A. Kool en B. Pakkoo; Dirk, z. van D. Grendel en E. Leen heer; Antonius Franciscus, z. van J. L. v. Leeuwen en M. J. v. d. Loo; Jacoba Cornelia, d. van J. T. v: Beusekom en D. A. v. Dongen; Adriana Elisabeth, d. van P. J. v. Roode en J. M. Meskers; Jan Willem, z. van H. de Ko ter en A. v. d. Dag; Adriaan, z. van A. Griek- spoor en A. Braam; Christina Petronella Gijsbertha Maria. d. van J. P. J. Beemster- boer en M. Calvelage; Geertruida Wilhel- mina Mechtelena, d. van M. C. Konings en G A Sas; Adriana, d. van D. v. d. Heuvel en J. W. Hoekman; Jacoba, d. van C. Dekker en E. v. d. Pol ONDERTROUWD: Jacobus Johannes Al- bertus Hoogervorst en Louise Wilhelmina van der Veldt; Louis Johan Otter en Maria Elisabeth Jansen; Bernardus Holling en Catharina Johanna Kleerebezem: Marinus Cornelis Koert en Elisabeth Johanna Tieman. GETROUWD: Willebrordus Stolwijk en Anna Mathilda van Heese: Jozephus Adria- nus Bogaart en Alida Johanna Schreurs; Krijn van de Vreede en Maartje Johanna Bax OVERLEDEN: Nicolaas Gerardus Pen- nings, 72 j.. e. van K. de Vlieger; Gerrïtje Rijlaarsdam. 35 j., e. van H. P. v. d. Spek; Cornelis Goulooze, 76 j„ e. van H. S. Hoo- gerheide.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 14