DAISIES c J Restanten-Opruiming „In 1950 zal er wellicht voor de marine in Indonesië nog weinig veranderen" Voorzitter Senaatscommissie wenst geen erkenning van communistisch China De radio geeft Zondag De radio geeft Maandag SANSSCHOOlKWEKKEBOOM Nieuwe Bracht S3, Haarlem MAANDAG 2 JANUARI PANDA EN DE MEESTER-GIDS C Wereldnieuws Zaterdag 31 December 1949 Staatssecretaris Moorman Nieuwe taak naast oudehulp bij opbouw der federale marine Indien de op de Ronde Tafel-conferentie gemaakte afspraken en overeenkomsten dooi de regering van de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië worden nagekomen in dit opzicht ben ik optimistisch dan laat het zich aanzien, dat er in het eerste jaar na de souvereiniteitsoverdracht weinig zal veranderen voor de Koninklijke Marine en haar personeel wat betreft aantal en om vang der taken in Indonesië", verklaarde de staatssecretaris van Marine, schout bij nacht H. C. W. Moorman aan een verslaggever var het A.N.P. .,Het zal afhangen van het over leg tussen de regering der R.I.S. en dé Ne derlandse regering, in hoeverre de steun van de Koninklijke Marine na dat eerste jaar zal doorgaan en in welke vorm. Dit overleg zal zo spoedig mogelijk worden ge opend. Een gemengde commissie, bestaande uit gedelegeerden van de R.I.S. en Neder landers, werkt thans in goede verstandhou ding aan de uitwerking van de militaire overeenkomsten der R.T.C., waaronder de voorbereiding van de steun voor het eerste jaar. Op verzoek van de R.I.S. is reeds be sloten, dat de Koninklijke Marine na 1 Ja nuari de uitoefening van de patrouilledienst ter zee zal voortzetten. Voor deze patrouille- dienst en voor eventuele andere operationele taken stelt de Koninklijke Marine haar ope rationele eenheden ter beschikking van de R.I.S., met dien verstande, dat de Neder landse regering haar instemming met de uitvoering der gevraagde taak moet betui gen. Opbouw van de federale marine. Naast deze oude taak komt een geheel nieuwe: het verlenen van steun bij de per sonele, materiële en administratieve op bouw van de federale marine. Deze steun verlening zal komen van de afdeling zee macht van de militaire missie waartoe op de R.T.C. is besloten. Dit zal een commissie zijn, die geheel los zal staan van de opera tionele delen der Koninklijke Marine. De officieren en manschappen, vermoedelijk enige honderden, zullen geheel ter beschik king van de R.I.S. worden gesteld voor wat betreft de opleiding en de instandhouding van de walorganen. Hun voornaamste stand plaats zal Soerabaja zijn. Gescheiden van de militaire missie en de operationele eenheden der Koninklijke Ma rine worden er thans op Nieuw-Guinea klei nere eenheden gestationneerd onder com mando van de kapitein-luitenant ter zee Van der Schatte Olivier. Men is van plan het marine-personeel, dat daar verblijft, ieder jaar af te lossen. De steun, die de Koninklijke Marine op verzoek van de R.I.S. verleent bij de op bouw van de federale marine wordt door de RJ.S. betaald. Deze en andere kosten zijn zeer hoog en daarom is in onderling over leg besloten voor de steun bij de opbouw van de federale marine voor het eerste jaar als limiet te stellen de Indonesische marine begroting van 1949 met aftrek van de kosten van de mariniers, die thans nog in Indonesië verblijven. Op de R.T.C. is bepaald dat deze mariniers, voor zover zij landtaken vervul len, binnen zes maanden naar Nederland zullen terugkeren. Behalve deze mariniers bevindt zich thans nog ongeveer 5.000 man vlootpersoneel en personeel der Marine- luchtvaartdienst in Indonesië. De huidige sterkte der Marine-luchtvaartdienst omvat ongeveer 60 vliegtuigen van verschillend type, waarvan een deel desgewenst aan de luchtmacht der R.I.S. zal worden overgedra gen. De afvloeiing van de Marinestrijdkrach ten zal wegens de te verlenen steun lang zamer zijn dan bij de Konklijke Landmacht en de mariniers. Daarom zal voorlopig het in Indonesië verblijvende marine-personeel volgens het normale rouleersysteem der ma rine worden afgelost. Overdracht van schepen. Aan schepen zijn er in Indonesië drie tor- pedobootjagers, een aantal korvetten, mij nenvegers en veel klein materieel. Op de dag van de souvereiniteitsoverdracht zijn de korvetten „Morotai" en „Tidore" aan de federale marine overgedragen. Er zullen nog twee anderen volgen. De vraag, welke tor- pedobootjager na een jaar aan de R.I.S. zal worden overgedragen, heeft nog geen punt van overweging bij de marineleiding uitge maakt. Schout bij nacht Moorman verklaarde voorts, dat er onder het Indonesische perso neel van de Koninklijke Marine belangstel ling bestaat om over te gaan naar de fede rale marine. Men wenst echter eerst de voor waarden te kennen, waaronder de regering der R.I.S. tot overneming bereid is. Bij het Europese personeel der Koninklijke Marine is nog niet van belangstelling voor overgang gebleken. De R.T.C.-besluiten inzake militaire aan gelegenheden betekenen, voor zover thans te overzien valt, geen vereenvoudiging van de taken der Koninklijke Marine, aldus de staatssecretaris. In plaats van het marine personeel uit Indonesië na de souvereini teitsoverdracht te kunnen inschakelen bij de verwezenlijking van de Nederlandse bijdra gen aan de West-Europese Unie en het At lantisch pact, die geheel los staan van de Nederlandse steun aan Indonesië, moet dit personeel ter plaatse blijven. Bovendien zul len deskundigen naar Indonesië worden uit gezonden. „Wij zelf willen de grote organi satorische verplichtingen in Indonesië op ons ïen, want vervuld als wij zijn met warme belangstelling voor de jonge staat, beschou wen wij het als een erezaak de federale marine heen te helpen door de uiterst moei lijke beginperiode", aldus besloot de staats secretaris. De Chinese nationalistische troepen, die na een moeizame tocht door het woeste Kwang Se-gebergte de grens van Frans Indo-China bereikten, werden daar onmid dellijk ontwapend. Een lange kolonne nationalisten bij de Franse grenspost Chi Ma. Amerikaanse politieke meningen HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Vroegdienst. 9.30 Nieuws. 9.45 Platen. 9.55 Hoogmis. 11.30 Platen. 11.40 Piano en zang. 12.15 Apologie. 12.35 Platen. 12.30 Amusementsmuziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amuse mentsmuziek. 13.45 Uit het boek der boeken. 14.00 Vocaal kwartet. 14.30 Boekbespreking. 15.00 Harp en viool. 15.30 Gewijde muziek. 15.55 Groeten van zeevarenden. 16.15 Repor tage. 16.30 Vespers. 17.00 Gereformeerde kerkdienst. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Kamerkoor. 19,15 „Kent gij uw Bijbel?". 19.30 Nieuws. 19.45 Actualiteiten. 19.52 Boekbe spreking. 20.05 De gewone man. 20.12 Ge varieerd programma. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 8.00 Nieuws. 8,15 Toespraak. 8.25 Groeten van zeevarenden. 9.15 Verzoekprogramma. 9.45 Nieuwsjaarstoespraak. 10.00 Wijdings woord. 10.15 Voor de jeugd. 11.30 Niepwjaars- dienst. 12.00 „Quo Vadis 19.50". 12.30 Voor de jeugd. 12.45 Piano. 13.00 Nieuws. 13.50 „Even afrekenen, heren". 14.00 Platen. 14.05 Boek bespreking. 14.30 Concertgebouworkest en solist. 15.20 Filmpraatje. 15.35 Viool. 16.00 Dansmuziek. 16.30 Sportrevue. 17.00 Nieuw jaarstoespraken. 17.30 „Ome Keesje". 17.50 Orgel en zang. 13.15 Nieuws. 18.30 Muziek. 19.00 De bruiloft van Kloris en Roosje. 20.00 Nieuws. 20.05 Actulaïteiten. 20.15 „Nabucco", opera 21.45 Nieuwjaarsprogramma. 22.15 Surinaaamsc- muziek. 22.30 Cabaret. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuziek. 23.35 Platen. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Woord voor de dag. 8.30 Nieuws. 8.40 Gewijde muziek. 9.00 Weer berichten. 9.03 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.30 "amiliecompetitie. 10.00 Platen. 13.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.20 Voordracht. 11-40 Gevarieerde muziek. 12.10 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Koor, orkest en solisten. 13.00 Nieuws. 23.15 Kamerorkest en soliste. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Platen. 14.45 Voor kinderen. 15.00 Tuinbouwpraatje. 15.30 Pla ten. 15.45 Bijbellezing. 17.30 Orgel. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Pianoduo. 18.20 Platen. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Engelse les. 19 30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Geestelijke liederen. 20.45 „Terwille van een kind", hoorspel. 21.45 Platen, 22.05 Evange lisch commentaar. 22.15 Piano. 22.45 Overden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, <114.5 M. 7.00 Nieuws. 7.25 Platen. 8.30 Nieuws. 8.40 Radio-ochtendblad. 9."00 Weerberichten. 9.03 Platen. 9.35 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 M -wijding. 10.15 Concert. 10.50 Platen. 11 i - ,Op de uitkijk". 11.15 Carillon en orgel I? ".Tuziek. 12,30 Weerbericht. 12,33 „In 't spinnetje". 12.38 Rhvthmische muziek. 13.00 Nie:i—s. 13.15 Accordeonorkest. 13.50 Platen. 14 00 Z:ng cn piano. 14.20 „Wat gaat er om in de wereld?". 27.30 Voor padvinders. 17.45 Zuid-Amerikaans orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Zuid-Amerikaans orkest. 18.30 „Vrouwen vierschaar". 18.40 Koor. 19.00 Voor kinderen. 19.05 Radio-filmkrant. 19.30 Muziekcauserie. 19.45 Regeringsuitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioscoop. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws, 23.15 Platen. WASHINGTON (Reuter). Op een persconferentie heeft Senator Conally, voorzitter van de Amerikaanse Senaats commissie voor buitenlandse betrekkingen een overzicht gegeven van de Amerikaanse meningen ten aanzien van verschillende kwesties. Het communistische bewind in China. Connally is niet voor erkenning. Hij meent dat het er thans vooral op aankomt dat de Verenigde Staten gebruik maken van hun invloed en hulpbronnen, om verdere, uit breiding van het communisme i in-s Azië tegen te gaan. Al dan niet erkenning van het Chinese bewind moet volgens Con nally afhankelijk zijn van de verdere ont wikkeling in China. Minister Acheson had hem verzekerd, dat ten volle rekening zou worden gehouden met het oordeel van de Senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen, alvorens enige stap zou wor den gedaan in de richting van een Ame rikaanse erkenning van het bewind van Mao Tse Toeng. Spanje. „Ik ben ervoor, dat de Ver enigde Staten Spanje erkennen. Ik heb geen sympathie met de regering-Franco, doch Spanje is, bezien van het standpunt van de verdediging van West-Europa, strategisch gelegen. Het zou in ons voor- deel zijn een ambassadeur te Madrid te hebben, om onze belangen in Spanje te behartigen. Het antwoord op de vraag of Spanje door ons zal worden erkend, moet door de president en door het ministerie van Buitenlandse Zaken worden gegeven. Ik ben niet van mening dat de Verenigde Staten verplicht zijn rekening te houden met de aanbeveling van de UNO om de Spaanse regering niet te erkennen", aldus senator Tom Connally. Amerikaanse wapens naar West-Europa. „De defensie-commissie van de staten leden van het Atlantisch verdrag heeft de aanbevelingen om tot een integrale verde diging van het Atlantisch gebied te komen, reeds goedgekeurd. Ik hoop, dat de bila terale overeenkomsten tussen de Ver enigde Staten en de andere verdragslan- den spoedig zullen worden gesloten, zodat de Verenigde Staten zonder uitstel de het eerste jaar, waarin zij op duizend mil- krachten der vrijheid in Europa kunnen versterken. Ik vermoed, dat onze uitgaven voor de bewapening van West-Europa in de komende jaren lager zullen zijn dan in lioen dollar zijn begroot. Ik ben van me ning, dat het de Verenigde Staten, als ge volg van het zenden van wapens naar West-Europa, mogelijk zal zijn hun bewa peningsuitgaven te verminderen", ver klaarde Connally. West-Duitsland. „De Verenigde Staten hebben een groot aandeel gehad in het totstand komen van een regering voor West-Duitsland. Dit feit moet er veel 'toe bijdragen het Duitse volk opnieuw moed te schenken en de stabiliteit van Europa te bevorderen", zeide hij. De economische samenwerking in Euro pa. „De landen, die Marshall-hulp ont vangen, zijn thans in staat samen te wer ken om hun onderlinge handel te verge makkelijken. Het zou zeer gewenst zijn, indien de Europese landen beperkingen op de handel, in de vorm van invoerrechten en andere belemmeringen, uit de weg ruimden en hun onderlinge uitwisseling van goederen krachtdadig zouden bevor deren", aldus,verklaarde, de voorzitter de Senaatscommissie voor buitenlandse Amerikaanse betrekkingen. Senator Connally, die de grote voor vechter van de democratische partij is voor het. dénkbeeld om de buitenlandse politiek der Vërenigde "Staten te voeren in overeenstemming met de inzichten van de beide grote Amerikaanse politieke par tijen, verklaarde dat de samenwerking tussen demoeraten en republikeinen op het gebied der buitenlandse politiek de positie van de Verenigde' Staten in het buitenland versterkte, daar hun leiders thans konden spreken namens vrijwel het gehele Amerikaanse volk. Tenslotte ver klaarde hij nog dat 1949 een uiterst be moedigend jaar voor de Amerikaanse bui tenlandse politiek is- geweest. Koninklijke Marine naar Nieuw Guinea Marine-voorlichtingsdienst deelt. De mede: „Dezer dagen zullen naar Hollandïa (Nieuw Guinea) enkele eenheden van de Koninklijke Marine, vertrekken, namelijk een korvet, Hr. Ms. „Boeroe" en zes Cata- lina's van de marineluchtvaartdienst. Aangezien Nieuw Guinea immers voor lopig nog onder Nederlands bewind zal blijven, heeft de Koninklijke Marine daar dus rechtstreeks een taak te vervullen. Tot commandant van de Koninklijke Ma rine op Nieuw Guinea is benoemd de kapitein-luitenant ter zee A. H. J. van der Schatte Olivier, tot voor kort commandant van Hr. Ms. torpedoboot jager „Evertsen". De afdeling Indonesische marine van het departement heeft reeds een tweehonderd verzoeken om dienstneming bij de Indo nesische marine, waarvan zij de vorming voorbereidt, ontvangen. Deze aanmeldin gen kwamen uit alle delen van de Archipel. Daar er nog niets bekend is omtrent de wijze van samenstelling van de Indonesi sche marine, kon de werving nog niet be ginnen. Maar deze zal wel niet lang meer op zich laten wachten". Admiraal Blandy neemt ontslag Admiraal William H. P. Blandy, bevel hebber van de Amerikaanse Atlantische vloot, zal 1 Februari zijn functie neerleggen zo deélt de Amerikaanse marine mede. De 59-jarige admiraal zal worden vervangen door admiraal William M. Fechteler, hoofd van het marine-personeel en voormalig bevelhebber van de Atlantische vloot. De marine heeft geen réden voor het ontslag van admiraal Blandy, die dè functie sinds Februari 1947 heeft vervuld, opgegeven. Admiraal Blandy werd'twee keer gepas seerd bij de benoeming van een bevelheb ber der vlootoperaties. De vorige maand gaf hij in het congres als zijn mening te kennen, dat de nationale veiligheid ernstig in gevaar gebracht zou worden door voor gestelde inkrimpingen van de Amerikaanse marine. Admiraal Blandy leidde de proef neming met de atoombom bij Bikini in 1946. Aanvang nieuwe lessen Januari. Inschrijving dagelijks Privéles op elk verlangd uur Raad voor aangelegenheden van Indonesië Officieel wordt medegedeeld: Wegens de nieuwe verhouding tussen Ne derland en het souvereine Indonesië heeft de regering een voorlopige regeling getrof fen voor de verdeling van de taken en be voegdheden van de verschillende onder delen van het regeringsapparaat, die be moeienis hebben met de taak van het Hoge Commissariaat in Indonesië, alsmede voor de coördinatie van het terzake te voeren beleid. Ter coördinatie van het regeringsbeleid in Nederland, voor zover het samenhangt met Indonesische zaken, is besloten, dat dit beleid in nauw overleg tussen het ministe rie voor Uniezaken en Overzeese Rijks delen en het ministerie van Buitenlandse zaken zal worden gevoerd. Het ligt in de bedoeling, dat voor de coördinatie van het algemeen beleid een nieuwe commissie uit de ministerraad zal worden gevormd: de raad voor aangelegen heden van Indonesië (R.A.V.I.). Tevens zal een nieuw interdepartementaal orgaan in het leven worden geroepen, waarin ver tegenwoordigers zitting zullen hebben van de departementen voor Uniezaken en Over zeese Rijksdelen, Buitenlandse Zaken, Eco nomische Zaken en Financiën, zomede van andere departementen, wanneer het aan gelegenheden betreft, die voor deze van be lang zijn. Kolenprijzen worden na 1 Januari hoger Zoals reeds in het regeringscommuniqué over de loonpolitiek werd medegedeeld, heeft de regering wegens de noodzakelijke vermindering van de last der overheids subsidies besloten tot opheffing van de sub sidie op kolen. Als gevolg hiervan zullen de prijzen van kolen met ingang van 1 Janu ari worden gewijzigd. Voor zover het de courante huisbrandsoorten betreft zal voor de grote steden de maximumprijs voor eer ste kwaliteit anthraciet na 1 Januari 6,55 per mud bedragen. Die voor gascokes is op 5,65 per eenheid van twee mud vastge steld. Voorts zullen de maximumprijzen van gas met een halve cent per kubieke meter mogen worden verhoogd, hetgeen niet be tekent, dat dit overal zal geschieden. Voor het lopende stookseizoen zal op een nader aan te wijzen bon van de levens middelenkaart bij wijze van compensatie een bedrag worden uitgekeerd van 1, per persoon. om 9.00 uur v.m. begint onze Op alle goederen welke buiten deze opruiming vallen een extra korting van 15%. ALLE HOEDEN TEGEN V2 PRIJZEN! 5É- Alle restanten uit onze wintercollecties tegen zeer lage prijzen!! HOUTPLEIN 10 - HAARLEM K.L.M.-gezagvoerder Moll wordt commodore Met ingang van 1 Januari 1950 heeft het hoofd van het yliegbedrijf der K.L.M. benoemd tot commodore op de Indonesië' route gezagvoerder J. J. Moll. Commodore Moll is, de oudste dienst doende gezagvoerder op deze route en vloog in October 1934 als tweede piloot met Parmentier de beroemde Melbourne- race. Het is' voor de eerste maal dat de K.L.M- de rang van commodore verleent, waaraan verbonden is hét recht tot het dragen- van een gouden ster boven de vier galons als vlieger eerste klasse. De zelfde distinctieven worden echter ook uit anderen hoofde gedragen, onder andere door gezagvoerder Viruly als algemeen chef-vlieger der maatschappij en door ge zagvoerder G. Malouin als algemeen chef van de vliegdienst. 70. „Bedrogen ben ik!" kreet William T. Bobberbroek, nadat Joris Goedbloed op zijn kameel en met het geld uit het gezicht verdwenen was. „Gewoon maar bedrogen! En dat nog wel door de man die ik zo vertrouwde.' Een prins! Nou jageen prins, maar dan een prima-gids. Wat een ellendeEn de goede man zakte, overmand door weemoed, snikkend ineen op de koude stenen vloer. „Wat kan iemand zich toch vergissen," zuchtte hij. „En daar zit ik nu met mijn akeligheid.helemaal alleen.... alles weg... mijn geld xoeg... o! Ooooh! Wat zal mijn, vrouw daar wel van zeggen? Niets heb ik meer en en.En juist op dat ogenblik gebeurde er iets merkwaardigs! Want daar vloog ineens het luik open, waar Panda een poosje geleden door verdwenen was, en hij kwam er in levende lijve weer lachend uit stappen! „Mijnheer Bobberbroek! Mijn heer Bobberbroek!" riep hij. Bobberbroek keek, en een glimlach brak zich door zijn tranen. „Panda!" kreet hij vol vreugde. ,JDus toch! Jij bent hem niet gesmeerd!" „Nee, natuurlijk niet!" zei Panda, „en kijk eens wat ik heb? Hier beneden vond ik hem, op het hoofd van een standbeeld. Nu je ziet het wel, wat hij William T. Bobberbroek voor hield; de enige, heuse, echte Kroon van Isis!" „Joepie!" zong de heer Bobberbroek, zijn leed vergetend. Amerikaanse officieren op Formosa Volgens Chinese berichten hebben natio nalistische officiële zegslieden meegedeeld dat op Formosa 32 Amerikaanse officieren zijn aangekomen die de regering zullen helpen het eiland tegen de communisten te verdedigen. Er is herhaaldelijk melding gemaakt van het uitgebreide onderzoek dat Amerikaan se officieren van de landmacht zowel als van de vloot op het eiland Formosa instel len naar de verdedigingswerken en de voorraden die op het eiland aanwezig zijn. Een Amerikaan die tewerk gesteld is bij de nationalistische regering vertelde intussen dat er grote hoeveelheden tanks en ander zwaar oorlogsmateriaal op het eiland zijn aangekomen. In een vroeger bericht wordt gezegd dat grote hoeveelheden Amerikaanse leger- goederen op Hainan zijn aangekomen ter verdediging van dit eiland. Deze lichting ongeveer 35.000 man zal in Januari opkomen. Het schiereiland Liutsjou werd intussen weer door de natio nalistische luchtmacht gebombardeerd. Zware verliezen werden volgens het lucht macht communiqué toegebracht aan de jonkenvloot die daar gereed ligt voor de invasie op Hainan. Op Hainan zijn vijf mijnenleggers aan gekomen, om het water tussen Hainan en het vasteland te blokkeren. De nationalisten hebben reeds een waar schuwing uitgezonden waarin alle buiten landse schepen verzocht wordt uit de buurt te blijven. (United Press). Stamkaart is nu overbodig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat wegens de intrekking van de tweede distributiestamkaarten beschikking 1946 geen uitgifte van nieuwe stamkaarten meer zal geschieden. Men hoeft voortaan geen stamkaarten meer in te leveren. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de thans geldige bonkaarten van kracht blijven en dus moeten worden bewaard. De distri butie van koffie en kolen geschiedt thans zonder gebruikmaking van de tweede distributiestamkaart. De officier van justitie bij de bijzondere strafkamer te Assen heeft de doodstraf ge- eist tegen de voormalige „opperstormleider" J. P. P. uit Assen. P. wiens tegenwoordige verblijfplaats onbekend is, organiseerde in Drente tal van razzia's en steunde het op treden van de „Norger Bloedploeg". J Heel veel heil en zegen en dat ge beseffen moogt dat het leven het leven waard is. Dat ge begrijpen zult, dat ge niet de enige op de grote aarde zijt, die van goede wil is en dat een nare buurman, ergens in zijn verharde hart, een zacht plekje heeft, dat ge maar met één goed woord behoeft te raken om vleugeltjes aan zijn schouder bladen te doen groeien. Heel veel heil en zegen en dat ge beseffen moogt dat de sterken zwak en de machte- iozen braaf zijn. Dat de groten der aarde in hun pyjama er net zo uitzien als u en ik; dat Josef Stalin wel eens verkouden is en een eksteroog heeft die steekt wanneer er regen komt; dat Molotov au roept wanneer hij zich bij het scheren snijdt en dat Wysjïnski veertig jaar geleden zijn buurmeisje gesmeekt heeft om een kus. En dat wie klein en onaanzienlijk zijn, de grootsten en de machtigsten zijn, omdat zij het zijn, die de gang der historie be palen en die de grote mannen maken of breken op de lange duur, doch onherroe pelijk. Heel veel heil en zegen voor de mannen, die wij tot onze leiders hebben gemaakt. En dat zij vanavond, tussen het tanden poetsen en het slapen gaan, nog even wak ker zullen liggen en denken aan hun moe der zoals zij de boterhammen sneed en de melk in de bekers schonk en gelukkig was wanneer Wimpje goede cijfers op zijn rapport had. Mogen zij bedenken dat de mensen, die hen boven zich hebben gesteld, dat gedaan hebben in de heilige hoop, dat zij iets zouden terecht brengen van de taak die hen werd opgedragen. Mogen zij peinzen, in die ene stille minuut tussen waken en dromen, over wat zij gedaan hebben met hun vriendelijke gezichtje en hun brave praat. Heel veel heil en zegen en dat gij weten zult dat de mensen nog een millioen maal een millioen maal de mensen heel veel heil en zegen zullen toewensen met goede hoop op een betere wereld in hun stem en verlangen naar het eindelijk geluk in hun ogen en dat dit streven naar goedheid de goedheid zelve is, waardoor het kwade eindelijk zal wijken, al is het over een millioen maal een millioen jaar. Heel veel heil en zegen. En ga een wandeling maken langs het strand der zee om wijsheid te leren van de ruisende wateren. En loop een uur over die weg door de weiden om de wijde winterhemel te zien en de wind langs uw handen te voelen gaan. En wees niet week vanavond. En doe vooral niet gevoelig bij de twaalfde slag van de klok. Denk aan de mensen en wat zij van u verwachten en ga dat doen zonder voch tige ogen en een brok in uw keel. Veel heil en zegen. En doe het dit jaar eens een beetje beier dan ge het tot nu toe hebt gedaan. ELIAS. Benelux, water en zeep(olitie). Vier Neder landse vissersboten zijn door de. Bel gische zeepölitie naar Oostende omge bracht, omdat zij in de Belgische ter ritoriale'wateren visten. Het zijn- de „Br. 9", „Br. 41", „Br. 24" en „Br. 42", alle uit Bruinisse. De lading (ongeveer 8000 kg haring) en de netten zijn in beslag genomen. Twee ijverïgen. Adolf Hennecke, de 44- jarige Saksische mijnwerker, die de stoot gaf tot de „harder werken-bewe- ging" in Oost-Duitsland, heeft een Nieuwjaarsgroet gezonden aan Stacha- nof, zijn Sovjet-Russisch voorbeeld, waarin hij zegt: „Beste kameraad Sta- chanof, de Duitse activisten-beweging na mijn recorddaad van 13 October 1948 is gegroeid als een lawine en telt nu tienduizenden in alle takken van ons economisch leven". Bloed en dollars. De gemeenteraad van het Amerikaanse plaatsje South Bewick heeft het gemeente-budget in even wicht gebracht met twee en een halve liter bloed. De gemeente was namelijk 469 dollar schuldig aan het plaatselijke ziekenhuis voor het verplegen van een armlastige patiënt, maar had daarvoor slechts 150 dollar uitgetrokken. Het ziekenhuis wilde die 150 dollar als schulddelging accepteren, mits er vijf halve liters bloed bij kwamen. De bur gemeester en vier van zijn raadsleden stroopten onmiddellijk hun mouwen op. Bij de konijnen af. De hittegolf die grote stukken van Australië op het ogenblik teistert heeft honderdduizenden konij nen het leven gekost. Niet alleen deze plaag van Australië, maar ook de men sen en het vee hebben van de hitte te te lijden. Er zijn al temperaturen van 116 graden Fahrenheit (46.7 Celsius) genoteerd en in Queensland, waar kort voor de hittegolf 35 cm regen viel, hebben de mensen het gevoel dat zij in een Turks bad leven. Brand. In het centrum van Foekoeoka, één van de grootste steden van het Japanse eiland Kioesjoe, heeft een brand ge woed di$ honderd huizen in de as legde. Vijf personen kwamen in de vlammen om. Zeventien brandweerlieden werden gewond. Oud beestje. De recente overstromingen bij Montevarchi in Italjë hebben een bijna volledig intact skelet van een olifant blootgelegd. Het skelet is naar schatting een millioen jaar oud. Goed nieuws. Wetenschappelijke expe dities uit de V.S., Engeland, Zweden, Zwitserland en andere landen zijn in Afrika bezig met het verzamelen van het zaad van een plant, dat van groot belang is bij de vervaardiging van syntetïsche cartisone, een zeer doel treffend geneesmiddel tegen de. rheu- matiek. De medische wetenschap heeft ook op ander gebied weer voortgang gemaakt. Boliviaanse artsen hebben namelijk ontdekt dat chloromycetine voor een snelle en afdoende behandeling tegen kinkhoest kan worden gebruikt. Steeds zachter. Op de Deense kust zijn vijf potvissen aangespoeld van een soort die zelden in Noordelijke wateren wordt aangetroffen. Deense geleerden zijn nu van mening dat dit een aan wijzing is dat het klimaat in de Noor delijke gebieden steeds zachter wordt. Uitgeleverd. Erich Koch tijdens het nazi- bewind „Gauleiter" van Oost-Pruisen en later Rijkscommissaris voor de Oekraine, zal door de Britse autoritei ten in Duitsland worden uitgeleverd aan Polen om wegens oorlogsmisdaden berecht te worden.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2