„De Spaarnestad" !n hoger beroep twee jaar geëist tegen Haarlemse oud-deurwaarder loeien (Kart en Bondig Sport in het kort De man Zaterdag 31 December 1949 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlcmsche Courant Het Amsterdamse Gerechtshof heeft gis teren voor de zaak tegen de gepension- neerde Haarlemse deurwaarder J. van W., nadat het beroep van diens zoon D. G. van W. was behandeld, niet veel tijd nodig gehad. Nu de jongste verdachte had bekend, was er voor hem geen reden meer om zijn on schuld vol te houden, zodat hij het plegen van meineed, de vervalsing van de boeken en de verduistering van een deel van het geld toegaf. Met die tienduizend gulden bleef het overigens toch een vreemd geval: Van W. Sr. hield vol, dat hij weliswaar niet naar het postkantoor was gegaan om het gehele bedrag van 34 mille aan de Prijsbeheersing over te maken, doch op zijn schreden was teruggekeerd en daarbij tienduizend gulden uit de enveloppe gehaald en in zijn zak had gestoken. „Waarom?" wilde een raadsheer weten en de oude man wist geen ander woord te vinden dan dat hij plotseling door de lust werd bekropen eens een flink be drag aan geld bij zich te hebben. In ieder geval had hij er reeds spoedig spijt van gehad en het geld de volgende dag weer aan zijn zoon gegeven. Zijn zoon had dat evenwel stellig ontkend en ook een vroe gere bediende van het deurwaarderskan toor had over deze aangelegenheid nooit horen spreken. Deze getuige verklaarde tevens dat hij de indruk had gekregen, dat de vader alles voor ae zoon overhad. Hij geloofde niet dat beide verdachten voor hem een komedie hadden opgevoerd toen zij in zijn aanwezigheid over de overmaking van het bedrag aan de Prijsbeheersing spraken om hem te doen geloven dat zij werkelijk van plan waren de'34.000 gulden te gireren. „Waar zijn die tien mille gebleven: dat is een probleem dat in dit liegproces nog niet is opgelost", zo zei mr. Hoeffelman in zijn requisitoir. Spreker achtte ook de door Van W. Sr. begane feiten van zeer ernstige aard, gezien de vooraanstaande positie die de verdachte jarenlang had ingenomen. Hij wilde evenwel rekening houden met de verzachtende omstandigheden die voor de oud-deurwaarder golden: zijn liefde voor zijn zoon, die hem tot de meineed had ge bracht, zijn hoge leeftijd en de omstandig heid dat de door hem begane feiten minder ernstig waren dan die van de zoon. In dat licht bezien achtte de procureur-generaal de door de Haarlemse rechtbank opgelegde straf te hoog, ook al omdat de tijd in voor arrest doorgebracht veel korter was dan bij Van W. Jr. Mr. Hoeffelman eiste dan ook een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. De verdediger, mr. J. G. Bettink, betreur de het, dat de kwestie van de tien mille aanleiding tot verwijdering tussen vader en zoon had gegeven. Hij had over dit raad sel geen enkel oordeel en refereerde zich voor dat punt aan het oordeel van het Hof. De valsheid in geschrifte was volgens de verdediger niet van ernstige aard, zij was het gevolg van het verkeerde pad, dat zijn cliënt had betreden. Pleiter meende, dat er voor het Hof toch wel redenen waren om clementie te betrachten, inzonderheid het algemene respect dat zijn cliënt gedurende een lange loopbaan bij de bevolking had' afgedwongen en dat zo treffend tot uiting kwam bij zijn afscheid in 1944 van de Haar lemse rechtbank. Zijn levensdoel was: zijn zoon eenmaal tot opvolger te hebben. Toen deze gearresteerd werd, behield hij de over tuiging dat hij vrijgesproken zou worden. Hij heeft alles op één kaart gezet om zijn zoon te redden, doch het liegen ging hem daarbij slecht af. Mr. Bettink vroeg het Hof ook rekening te houden met de morele beklemming waar onder Van W. Sr. nu al vijf jaar gebukt gaat. Juridisch pleidooi Mr. T. A. M. A. van Löben Seis had in zijn pleitrede voor Van W. Jr. de ver dediger had na ampele overwegingen ge meend zich ondanks de houding van de verdachte niet aan de verdere verdediging te mogen onttrekken, al stelde hij uitdruk kelijk vast dat hij de daden van zijn cliënt hoogst verwerpelijk vond evenals voor de Haarlemse rechtbank de juridische vraag: kan men in dit geval spreken van verduistering? tot uitgangspunt genomen. Spreker voerde een aantal arresten van de Hoge Raad aan ter ondersteuning van zijn betoog, dat een vertegenwoordigend gelds bedrag, zoals een girorekening is, dus een uitsluitend geregistreerd bedrag dat bestaat uit posten van verschillende, doch niet meer te ontwarren herkomst, niet verduisterd kan worden. Ten hoogste kan men in zo'n geval zeggen, dat de verdachte het geld onder zich heeft gehouden, doch nooit dat hij het zich heeft toegeëigend. De strafmaat kwam pleiter te zwaar voor, daar Van W. Jr. thans geheel geruïneerd is. In zijn laatste woord herhaalde Van W. Jr., dat hij geheel onder invloed van zijn vriendin de magnetiseuse heeft gehandeld. „Ik ben gestruikeld en hard neergekomen, maar nu heb ik schoon schip gemaakt. Na mijn straftijd hoop ik te tonen, dat ik geen misdadiger van natuur ben," zo zei de ver dachte voor hij werd weggeleid. De uitspraak werd bepaald op Vrijdag 13 Januari. Moge 1950 in alle opzichten voor U een gelukkig jaar zijn. Tuinbouwbedrijf Heemstede Brandstoffenhandel N. H. Wisse FRIESE VARKENMARKT 6-10 Telefoon 14164—13904 I. f. Vier militairen komen per jeep terug uit Indonesië Vier in ndonesië verblijvende militairen, die binnenkort zullen demobiliseren en die graag nog wat meer van de wereld willen zien, hebben het plan opgevat om de thuis reis op eigen gelegenheid per jeep met aanhangwagen te maken. De vier militairen behoren tot 4-X R.I. en zijn in Batavia gelegerd. In het burger leven is J. Glissenaar journalist, P. Pen- narts persfotograaf en J. Beulen chauf feur. De vierde soldaat, R. Sloots, is aan gewezen als expeditie-leider, omdat hij vloeiend Engels, Frans, Duits en Spaans spreekt. Het doel van de militairen is om in de landen, waar zij door trekken, lezin gen te houden en films over Indonesië te vertonen. Een tankboot zal het viertal van Batavia naar Abbadan, een Iraakse haven aan de Perzische Golf, brengen. De jeep met aan hangwagen wordt daar aan land gezet en dan gaat de tocht via Basra, Bagdad, Allep- po. Damascus en Jeruzalem naar Egypte. Vervolgens gaat de reis door Noord-Afrika naar Tanger. Daar wordt overgestoken naar Gibraltar. Door Spanje rijdt het vier tal via Lourdes en Marseille naar Parijs. Via Luxemburg en Brussel zullen de mannen tenslotte het vaderland berei ken. Loonsverhoging in de kleine metaalnijverheid In de vergadering van de vakraad voor de kleine metaalnijverheid is overeenge komen, dat aan het college van Rijksbe middelaars zal worden voorgesteld de 5 procent loonsverhoging bindend in de Toonregelingen op te nemen. Het betreft hier de bedrijfstakken van het garagebe drijf. het carrosserie- en wagenbouwbe drijf, het loodgietersbedrijf, het electro- technisch bedrijf, het rijwielreparatiebe drijf, het smedenbedrijf, het metaalbewer- kingsbedrijf, het centrale verwarmingsbe- drijf en het kantoormachinereparatiebe- drijf. Ook in het Rotterdamse havenbedrijf Tussen de Scheepvaa ivereniging-Zuid te Rotterdam en de in de Unie-Verkeer samenwerkende iranspórtarbeidersbonden is overeenstemming bereikt over het ver lenen van een verhoging van vijf procent op de thans in het havenbedrijf geldende lonen. De verhoging wordt van kracht met ingang van 1 Januari. De fabricage van aniline-kleurstoffen heeft zich in onze dagen ontwikkeld tot een machtige industrie, welke tienduizenden werk verschaft. Ook ons land heeft daarin een niet onbelangrijk aandeel. Op de foto een deel der kuipenbatterijen in een nieuwe aniline-kléiirstoffenfabriek te Tilburg. De hier vervaard'gde kleurstoffen worden gebruikt in het textielbedrijf, bij de leder- en papierindustrie en in vele andere takken van nijverheid. Ir. G. Hofstede gehuldigd Inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs nam afscheid De inspecteur-generaal van het Nijver heidsonderwijs, ir. G. Hofstede, die gedu rende twintig jaar deze functie bekleedde, nam Donderdag, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, in het ge bouw van de Academie van Beeldende Kunsten te Den Haag afscheid. Prof. ir. F. M. Roeterink, voorzitter van het huldigingscomité, dankte ir. Hofstede voor het vele werk dat hij als inspecteur- generaal van het nijverheidsonderwijs heeft verricht. Toen ir. Hofstede in 1930 deze functie aanvaardde hij was toen directeur van de Middelbare Technische School te Haarlem waren er in Ne derland 747 nijverheidsscholen met 95000 leerlingen. Thans zijn er 930 nijverheids scholen met 172.500 leerlingen. „Het leer lingenaantal is in de afgelopen 20 jaar dus bijna verdubbeld", zei prof. Roeterink, „en dit is in de eerste plaats te danken aan de energie waarmede U de U ten dienste staande middelen betreffende het middelbare en lager nijverheidsonderwijs hebt uitgebuit en tot nieuw leven hebt ge wekt". Als dank voor dit alles overhan digde spreker ir. Hofstede uit naam van de Vereniging van Middelbare Technische Scholen in Nederland een album waarin de middelbare technische scholen staan afgebeeld. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen was vertegenwoordigd door mr. ir. M. Goote, hoofd van de afde ling Nijverheidsonderwijs. die ir. Hof stede zal opvolgen. Mr. Goote dankte na mens de minister ir. Hofstede voor alles wat deze heeft gedaan gedurende die tijd toen „bezuiniging" een der slagwoorden van de regering was. Namens de Bond van verenigingen van Nijverheidsonderwijs sprak luitenant-ko lonel J. J. M. de Waal eveneens enkele dankwoorden en bood de zilveren pen ning van de bond aan. Mr. H. J. Ewoudt Vermeulen zeide na mens de Vereniging ter Bevordering van het Zeevaartonderwijs dat deze vereniging steeds dankbaar zal gedenken het baan brekende werk dat ir. Hofstede op het gebied van het onderwijs voor stuurlie den en aspirant-stuurlieden alsmede voor de opleiding voor sc'neepswerktuigkundi- gen heeft verricht. Hij bood een schilderij aan dat door de kunstschilder Van Amstel van Ir. Hofstede is vervaardigd. Namens de contact-commissie van di recteuren bij het middelbaar kunst- en kunstnijverheidsonderwijs sprak de heer H. J. M. Basart, die acht tekeningen van de door het rijk gesubsidieerde kunstnij verheidsscholen aanbood. Ir. L. W. de Koning, voorzitter van de Bond vaji Verenigingen van Leraren van Middelbare Nijverheidsscholen, sprak de hoop uit, dat ir. Hofstede nog met raad en daad het onderwijs zou blijven bij staan. Een schrijfmachine was de tastbare hulde van deze bond. De heer Paul Njjgh, erevoorzitter van de raad van commissarissen van Phs. van Ommeren's Scheepvaartbedrijf N.V. te Rot- tedam, is op 73-jarige leeftijd te Bilthoven overleden. Twee arbeiders gedood op werf te Vlissingen Op de werf van „De Schelde" te Vlis singen zijn Vrijdagmiddag twee ongeluk ken met dodelijke afloop gebeurd. De 27- jarige pas gehuwde arbeider P. K. kreeg een grote ijzeren plaat op het lichaam, waardoor hij zo ernstig gewond werd dat hij korte tiid later is overleden. Een uur later is dè 39-jarige Pool Z. B. in het ruim van een in aanbouw zijnd schip gevallen, doordat hij met een been in een lus van een touw stond, dat naar beneden geworpen werd. B. viel van een hoogte van 13 meter en was op slag dood. Hij maakte destijds deel uit van de Poolse troepen die het Zuiden des lands hebben bevrijd. Sinds 1947 werkte hij bij „De Schelde". Beatrixlyceum te Gilon in moeilijkheden Het bestuur van het Prinses Beatrix- Lyceum te Gilon in Zwitserland deelt mede, dat het door de ontwikkeling van de deviezen-situatie gedwongen is naar een andere plaats van vestiging uit te zien. De liquidatie van de school in Zwitserland zal terstond ter hand genomen moeten worden. De school in Gilon zal tot einde van dit schooljaar in stand blijven. De eindexamens zullen daar in 1950 nog wor den afgenomen. Verder deelt het bestuur mede, dat de regering alle mogelijke me dewerking zal verlenen voor het overbren gen van de school naar elders, of bij het plaatsen van de leerlingen op Nederlandse scholen. Ook de leerkrachten kunnen op dezelfde medewerking rekenen. Schaken Wereldkampioenschap dames te Moskou De uitslagen der partijen van de vijfde ronde om het wereldkampioenschap dames te Moskou luiden: HeemskerkRubtsova afgebroken: GresserGermanova 10; Lar- senRudenko Vt—Vy, Belova—Karff afgebro ken; KeilerGruskeva-Belska afgebroken; BykovaBenini afgebroken; LangoshTran- mer afgebroken; Chaude de SilansMora afgebroken. De uitslagen van de zesde ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap voor dames te Moskou luiden; Belova—Mora 1—0; Rubtsova—Larsen 10; BykovaGermanova 10; Chaude de SilanKarff 10; Fenny Heemskerk Grushkhova-Belska 10. De overige partijen werden afgebroken. Euwe speelt remise In de tweede ronde van het internationaal schaaktournooi te Hasting speelde onze land genoot dr. Euwe remise met de 17-jarige Amerikaan Larry Evans. De afgebroken partij van de eerste ronde tussen Konig en Rossolimo eindigde in eer- overwinning voor Rossolimo. De uitslagen van de tweede ronde luiden: Szabo—Wood 10; Home-Barda 10; KonigWinser 10; RossolimoFuller 10; dr. EuweEvan Vi De stand luidt na de tweede ronde: 1. Ros solimo 2 pnt; 2, 3 en 4. Szabo, Home en Evans ieder IVj pnt.; 5. en 6. dr. Euwe en Konig ieder 1 pnt.; 7, 8. en 9. Barda, Fuller en Wood ieder pnt.; 10. Winser 0 pnt. Dammen Competitiewedstrijden Voor de competitie zijn gespeeld: Eerste klasse: „Hillegom"Beverwijkse Damclub II 137. Tweede klasse: DOSVerenigde Katholie ke Dammers II 911; Haarlemse Damclub III Cruquius I 119; Het Noox-denDOS 128; „Hillegom" IIBeverwijkse Damclub lil 9—11; Kijk Uit—„Hoofddorp" II 15—5. „Kijk Uit" kampioen In de tweede klasse competitie district Kennemerland is de beslissing gevallen. Damclub Kijk Uit (Haarlem) behaalde het afdelingskampioenschap. De stand in deze afdeling luidt: gesp, gew. gel. verl. pnt. b.pnt. KijkUit 10 - - - Ver. Kath. Damm 10 O'kwartier II 9 Haarl. D.cl. III 10 Het Noorden 10 Bev. Damcl. III 10 DOS 10 Cruquius 10 St. Bavo II 9 Hoofddorp II 10 Hillegom II 10 H. VEENSTRA KAMPIOEN VAN NOORDHOLLAND Het kampioenschap hoofdklasse van Noord holland werd gewonnen door H. Veenstra te Breezand (Chr. Damvereniging Excelsior) na herkamp met O. J. B. van der Sleen (Am sterdam L Het is de eerste maal. dat een spe ler uit het Noorden der provincie zich tot deze hoogte heeft opgewerkt. Veenstra zal in de voorwedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van Nederland de provincie Noordholland mede vertegenwoordigen. 9 0 1 18 120— 80 II 8 1 1 17 117— 83 6 1 2 13 113— 67 6 0 4 12 104— 96 5 0 5 10 105— 95 5 0 5 10 95—105 4 0 6 8 93—107 4 0 6 8 92—108 3 0 6 6 84— 96 2 0 8 4 77—132 1 0 9 2 80—120 BINNENLAND Door het springen van een voorband is te Lekkerkerk een vrachtauto in de rivier de Lek gereden. De chauffeur, de landbouwer L. Zwijns uit Wijsherenland. is verdronken. In Doetïnchem liet een landbouwer bij een benzinepomp enige vaten vullen, die op een bespannen wagen stonden. Een der vaten vloog in brand en in een oogwenk stond de wagen in lichter laaie. Het paard sloeg op hol en rende met de brandende wagen door de stad. De brandweer snelde er achteraan en wist het vuur te doven. Toen men Vrijdagmiddag in circus Strassburger te Amsterdam het bassin voor het waterballet gevuld had, bleef de water stroom door een defect aan de leiding aan houden, waardoor een groot deel van net circus geïnundeerd werd. De voorstelling moest enige tijd onderbroken worden. Op Rustoord te Nijmegen is begraven het stoffelijk overschot van de 88-jarige „moeder der doven" mej. Tine Marcus. Uit alle delen van het land waren afgevaardig den van de Vereniging tot Bevordering van de Belangen der Slechthorenden naar Nijme gen gekomen, alsmede afgevaardigden van de Nederlandse Vereniging tot Afschaffing van Alcoholische Dranken, waarvan Tine Marcus een actief lid was. In de te Amsterdam gehouden vergade ring van aandeelhouders in de maatschappij Alkmaar Packet N.V, te Alkmaar is aan de heer H. W. Bosman op zijn verzoek ontslag als directeur verleend per 1 Januari. Com missarissen zullen zich met de leiding van de N.V. belasten. De Pauselijke Internuntius, mgr. Paolo Giobbe. sinds 1935 vertegenwoordiger van de Heilige Stoel te 's Gravenhage, wordt op 10 Januari zeventig jaar. Op 26 April 1950 zal het 25 jaar geleden zijn. dat hij de bisschops wijding ontving. Mgr. Paolo Giobbe was de opvolger van mgr. Lorenzo Schioppa als internuntius te 's Gravenhage. In Mei 1940 is mgr. Giobbe met de Nederlandse regering naar Londen vertrokken. Na de bevrijding heeft hij rijn ambt in Den Haag hervat. Het ligt in het voornemen mr. C. W. A. baron van Haersolte, gezantschapsraad te Bern, te benoemen tot ambassadeur bij de Nederlandse ambassade te Moskou. Op 1 Januari zal de heer W. Stobbe, opzichter van het loodswezen op Terschel ling, na 43 dienstjaren met pensioen gaan. Bij wijze van afscheid zal het licht van de vuurtoren „Brandaris" op Oudejaarsavond om 24.00 uur een minuut gedoofd worden. Bij besluit van 2 Juni 1949 heeft de raad der gemeente Finsterwolöe besloten tot opheffing van de gemeentelijke instelling voor sociale zaken. Dit raadsbesluit is thans door ae Kroon vernietigd. In het Koninklijk Besluit is overwogen, dat op grond van de Armenwet slechts tot opheffing van deze in stelling kan worden overgegaan wanneer het belang van de armenverzorging de opheffing vordert. Dit laatste is noch uit het raads besluit, noch uit het verhandelde in de raadsvergadering gebleken. —Voor gesmolten dierlijk vet geldt sedert de opheffing van de vleesrantsoenering en intrekking van de maximumprijzen van rundvlees niet langer een maximumverkoop prijs. Bak- en braadvet is evenwel aan een maximumprijs voor de verbruiker van 41 cent per half pond gebonden. De veilingvereniging Oud-Beijerland heeft veertienhonderd kilogram appels, pe ren en druiven geschonken aan de verpleeg den in de militaire hospitalen in Utrecht en Amersfoort. De Raad van de Friese Beweging heeft bij de minister van Onderwijs geprotesteerd tegen het feit, dat in het district Dokkum een inspecteur van het Lager Onderwijs is be noemd, die geen Fries is en volgens de Raad dus niet geacht kan worden op de hoogte te zijn met de Friese onderwijsproblemen. De Repoeblik Indonesia Serikat heeft een serie postzegels uitgegeven die naast elkaar de portretten dragen van Indonesische voormannen en bekende figuren uit de historie der Verenigde Staten van Noord-Amerika. Op de zegel links: dr. Soékarno en George Washington; midden boven: A. A. Maramis en Alexander Hamilton; daaronder: Hadji Salim met Benjamin Franklin en rechts: Mohammed Hatta en Abraham Lincoln Hockey BatavierenDe Campo 4 In een spannende en op goed peil staande wedstrijd hebben de Batavieren Vrijdagmid dag op Klein Zwitserland met 40 van de R.S.H. Espana Club de Campo uit Madrid gewonnen. Het enige doelpunt voor rust werd ge scoord door Van Heel Jr. (HHIJC). In de tweede helft brachten Eschauzier (H.D.M.) en Mendes de Leon (2 x) van Hilversum de stand op 40. TYBB—RCH-COMBINATIE. Zondag middag zal op het terrein aan de Sohalkwij- kerweg een voetbalwedstrijd gespeeld wor den tussen TYBB en een sterke combinatie van RCH. VOETBALWEDSTRIJD HSV „DE KAM PIOEN". Zondagmorgen zal de HSV „De Kampioen" haar jaarlijkse voetbalwedstrijd spelen tegen ASC „Olympia" op het terrein van Schoten aan de Kleverparkweg. De op steling van de Haarlemmers is: doel: Kiekens; achter: Bes en Gerritsen; midden: Voorting, Kramer en Taverne; voor: Droog, Harren, Peters, Bakker, Pieters. FEUILLETON die zijn geheugen verloor DOOR PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 55) „Als meneer Davies zwijgzamer was geweest", merkte ze op, „dan was hij on getwijfeld thans nog in leven. Ik ben van mening, dat er geen twijfel mogelijk is, dat hij juffrouw Jones van zijn ontdekking op de hoogte heeft gesteld. Ze heeft waar schijnlijk getracht hem ervan te overtui gen, dat hij zich vergiste en dat het alleen maar 'n frappante gelijkenis was, iets wat ze misschien ook zichzelf wel trachtte wijs te maken. Maar toen ze er achter kwam, dat hij het adres van William Smith wist, moet ze tot het besef zijn gekomen, dat het toch wel een beetje tè gevaarlijk werd. Denkt u maar aan hetgeen meneer Davies die in het bed naast dat van meneer Davies in het ziekenhuis lag, heeft meegedeeld. Volgens de officiële verklaring stierf me neer Davies zonder iets gezegd te hebben, d.w.z. zonder dat de verpleegster hem iets hadden horen zeggen. Meneer Yates hoor de hem echter drie dingen zeggen: ten eerste sprak hij een naam uit, die klonk als „Joan" of „Jones", en daarna twee zinnetjes, die, naar meneer Yates kon beoordelen, geen verband hielden: „Ze wilde me niet geloven" en „Ze duwde me". Ik ben er zeker van, dat Mavis Jones hem na kantoor achterna is gegaan en de kans benut heeft, waarop ze loerde. Hij werd onder een voorbijrijdende auto geduwd en dodelijk gewond. Die zelfde avond over kwam ook meneer Tattlecombe een der- lijk soort ongeluk. We hebben hier geen directe bewijzen. We kunnen alleen de waarschijnlijkheid van een en ander be kijken en onze gevolgtrekkingen maken. Ik ben van oordeel, dat Mavis Jones die avond alleen naar Ellery Street ging om daar eens poolshoogte te nemen. Het lijkt me niet waarschijnlijk, dat ze een vooropgezet plan had. De mogelijk heid bestaat, maar ik geloof 't niet. Het liep tegen half elf in de avond en ze kon niet weten, dat William Smith in de zaak zelf woonde, maar het moet haar voorge komen zijn, dat het geluk mét haar was. Want er ging opeens een deur open en een man kwam naar buiten de stoep op. Ze kon niet veel meer van hem zien dan een silhouet tegen het licht, dat uit de open deur scheen. In lengte en lichaams bouw leek ae man op William Smith. Men bedenke, dat ze, hoewel ze via Emily heel wat over Abel Tattlecombe gehoord had, deze nooit had ontmoet. Wat ze dus zag, was een grote stevige mannenfiguur met een dikke haardos van lichtgekleurd haar. Het haar van meneer Tattlecombe is grijs, en dat van meneer Eversley blond. Maar in die belichting, op zo'n donkere avond, was er geen verschil te constateren. Me neer Tattlecombe heeft altijd gezegd, dat hij „neergeslagen" werd. Ik ben ervan overtuigd, dat Mavis Jones in een plotse linge opwelling de haar geboden gelegen heid aangreep en hem een duw gaf, pre cies zoals ze dat meneer Davies gedaan had". „Het klinkt afschuwelijk!" huiverde Katherine. Juffrouw Silver vervolgde, terwijl ze ijverig doorbreide: „Het is een gemeenplaats om te zeggen, dat de ene misdaad tot de andere leidt. Wie A zegt, moet B zeggen, heet 't ook wel. We weten niet, wanneer Mavis Jones er achter kwam, dat ze de verkeerde te pakken had gehad. In ieder geval vond ze het tè gevaarlijk om onmiddellijk op nieuw een poging te wagen, en ze schijnt ook niet geweten te hebben, dat mevrouw William Eversley intussen een baantje in het speelgoedmagazijn van meneer Tattle combe had gekregen". Katherine glimlachte. „Ik zei iedereen, dat ik een baantje had aangenomen en wegging. Ik gaf niemand m'n adres. Maar.Ze aarzelde even, „ze zijn er op de een of andere manier toch achter gekomen, waar ik woonde. Tenminste Brett kwam 't te weten, hoè weet ik nog niet". Juffrouw Silver's breinaalden tikten. „Ik meen, dat meneer Brett Eversley u Vrijdagavond laat opbelde, de dag voordat u met meneer William Smith trouwde, is 't niet zo?" Ze glimlachte bij 't uitspreken van de naam William Smith. Katherine antwoordde: „Ja, inderdaad". „U had, als ik 't goed heb, die middag thee gedronken bij mevrouw Salt en Abel Tattlecombe in Selby Street. Uw adres was daar toen bekend en zo wist Emily Salt het ook". „Ja, dat kan natuurlijk". „Meneer Tattlecombe wist het adres al enige dagen", merkte William op. „Juf frouw Cole wilde het hebben, toen Kathe rine aangenomen werd. En zij zocht me neer Tattlecombe op om haar verontwaar diging uit te spreken over het feit, dat ik Katherine 's avonds opzocht en mee uit nam. Het ging haar natuurlijk geen zier aan, maar juffrouw Bastable had waarschijnlijk gekletst en juffrouw Cole wond zich erover op.... zo is ze nu een maal. En verder kwam mevrouw Salt zelf op ons trouwen, dus toen was het adres helemaal niet geheim meer voor wie ook". Juffrouw Silver zei, terwijl haar brei naalden energiek op en neer bewogen: „Juist. Ik geloof dus, dat we aan kunnen nemen, dat Emily Salt Mavis Jones op belde en dat Mavis Jones op haar beurt onmiddellijk Brett op de hoogte stelde. Ik ben er niet achter, of ze een wrok tegen hem koesterde, of dat ze alleen maar zijn liefdesbetuigingen tegenover Katherine noodzakelijk vond om de zaak te redden". „Beide is mogelijk", zei William. „Ze ging vroeger erg veel met Brett uit. Maar Brett heeft verder met deze ellendige af faire niets te maken. Als hij geweten had, dat ik nog leefde, had hij zich zeker niet op die manier laten gebruiken, ik hoop, dat iedereen dat duidelijk is. Mijn beide neven zijn blij dat ik terug ben, ook al zijn ze er financieel in een moeilijke posi tie door geraakt. Wat Mavis Jonis gedaan heeft, deed ze echter volkomen op haar eigen houtje". Juffrouw Silver boog haar hoofd. „Uit hetgeen mevrouw Salt me vertelde, blijkt duidelijk, dat Mavis Jones niet stil heeft gezeten. Haar vriendschap met Emily Salt werd opnieuw opgevat in December. Op deze manier werd Mavis op de hoogte gehouden, toen meneer Tattlecombe voor herstel naar Selby Street kwam, en hoor de ze alles met betrekking tot William Smith. Het was geen moeilijke opgave voor haar om Emily Salt's ergernis over het testament van meneer Tattlecombe te doen omslaan in een waanzinnige woede, welke de abnormale, ongelukkige vrouw er toe bracht tot twee keer toe een aanslag op meneer William Eversley's leven te ple gen". „Die twee keer is het dus Emily ge weest", zei William. „Dat heb ik altijd wel gedacht. Weet u, ik pikte die avond een stuk papier op van de straat. Het was een brief van mevrouw Salt aan meneer Tatt lecombe, en ik kon maar niet verklaren, hoe die brief daar terecht was gekomen". Juffrouw Silver kuchte. „Ze had meneer Tattlecombe's regenjas aangetrokken en ze maakte gebruik van de keukenpook. Mevrouw Salt vond later de jas kletsnat aan de kapstok en de pook bleek roestig te zijn. U bent er beide keren heel goed afgekomen, zowel die avond, als toen ze u van de vluchtheuvel trachtte te duwen. De hierop volgende poging het los draaien van het autowiel werd, naar ik aanneem, door Mavis Jones uitgevoerd. Ze reed sinds enige jaren auto. Ik zei „aanneem", omdat ik geen positief be wijs hiervoor heb, doch slechts één nega tief. Het kan namelijk niet het werk van Emily Salt geweest zijn, aangezien die in bed lag met een hevige influenza. Eén van de grootste moeilijkheden van dit geval was, dat er twee afzonderlijke motieven waren en twee verschillende verdachten. Emily Salt kon geen belang bij de dood van meneer Davies hebben, terwijl ze een goed alibi had voor het moment, waarop meneer Tattlecombe dat zogenaamde „ongeluk" overkwam. Ook had ze een alibi bij gelegenheid van de knoeierij met het autowiel. Maar aan de andere kant scheen het onmogelijk om Mavis Jones in verband te brengen met de twee aanslagen op meneer Eversley, aangezien zijn beide bezoeken aan meneer Tattlecombe in Selby Street onverwacht waren, zodat ze hiervan niet te voren op 1 de hoogte gesteld kon zijn. Toch kon ik het gevoel niet kwijt r^ken, dat er wel degelijk verband bestond tussen deze twee series aanslagen. Er moest ergens een schakel zijn en 'ik ging naar mevrouw Salt om hier achter te komen". Ze hield even op en zich tot Frank Abbott wendend, glimlachte ze deze vriendelijk toe. „Uit stekend werk van de politiemannen Do nald en Evans hielp mij de zaak geheel en al op te helderen. Door hun verklarin gen is er geen twijfel mogelijk, dat Mavis Jones Zondagsavonds Emily Salt opbelde. Ze kon weten, dat dit een veilig moment was, omdat mevrouw Salt nooit een avonddienst in de kerk oversloeg. Ze sprak met Emily af, dat deze haar op de hoek van Morden Road zou opwachten. Ze ver meed hiermee dus, dat haar auto in Selby Street gesignaleerd zou worden. Tijdens die telefonade of misschien al eerder heeft Emily 't waarschijnlijk over die bloemen- honing gehad. Het stuitte haar zeer tegen de borst, dat deze bijzondere lekkernij weggegeven zou worden, en dat nog wel aan mensen, op wie ze toch al zo jaloers was. In ieder geval staat vast, dat haar gezegd werd die pot honing mee te bren gen, en dat ze dat inderdaad dèèd. Evans zag, hoe het pakje open gemaakt werd, toen de twee vrouwen samen in de stil staande auto zaten in het doodlopende ge deelte achter Rasselas Mews. Ik ben ervan overtuigd, dat Mavis Jones zich ervoor hoedde niets aan te raken, maar dat ze alleen toezag en de cyaankali verstrekte. Zoals het onderzoek heeft uitgewezen, moet practisch de hele portie vergif direct bovenop gelegen hebben en in het glazen bakje,dat mevrouw William Eversley met de honing uit de pot had gevuld, aanwe zig zijn geweest. Hoe ze aan die cyaankali is gekomen, is niet bekend". William fronste en zei: „Mijn neven vertelden me, dat er jongstleden zomer een groot wespennest vlak onder een van de ramen van het kantoor zat, dat met cyaankali werd behandeld....". Juffrouw Silver kuchte en het leek een protest. „Er moest werkelijk voorzichtiger opgetreden worden bij de verkoop van dergelijk zwaar vergif. Men is veel te slap in dit soort dingen. Heel wat misdaden zouden voorkomen worden, als de middelen niet zo voor 't grijpen lagen. Juffrouw Jones had waarschijnliïjk helemaal nog geen boze plannen, toen ze de rest van die cyaankali opborg. Misschien had ze het vergif practisch vergeten. Misschien heeft ze 't ook toevallig weer gevonden, of heeft ze 't zich daadwerkelijk herinnerd daar zullen we nooit achter komen. Maar als ze dat vergif niét ter beschikking had gehad, dan was ze nooit op dit afschuwe lijk misdadige plan gekomen om meneer William Eversley en Emily in één slag uit de weg te ruimen, waarbij zij zelf, zoals zij 't zag, volkomen veilig was". Juffrouw Silver hield even op en zuchtte. „De triomf van de misdaad is echter van korte duur. Het is allemaal heel droevig en akelig, maar we weten tenminste hoe een en ander zich heeft toegedragen. Zoals ik al eerder zei, is er door verschillende men sen prima werk verricht. Ik vertrouw, dat 't hoofdinspecteur Lamb bekend zal zijn, hoè zeer ik zijn medewerking op prijs heb gesteld". Frank Abbott boog zich voorover en begon met een pook m het vuur te porren. Hij kon z'n gezicht met moeite in de plooi houden. Voor zich zag hij het beeld van inspecteur Lamb, met. opgeblazen rode wangen en verwonderd uitpuilende ogen, die door juffrouw Silver bedankt werd voor z'n medewerking.Het oude dame tje was werkelijk prachtig! Van het netje om haar ouderwets opgemaakte haren tot de punten van haar degelijke schoenen, was ze uniek en hij had een zeer bijzon dere bewondering voor haar. Hij hoorde haar kuchen en verwijtend zeggend: „M'n beste Frank, schei uit met in dat vuur te porren, het brandde juist zo heerlijk". William en Katherine wandelden samen terug naar huis. Het is wonderlijk hoe snel een plaats, waaivtwee mensen samen ge lukkig zijn, „thuis" wordt. Het was niet meer Carol's flat, maar hun eigen huis. Overal, waar zij samen zouden zijn, zou het „thuis" voor hen zijn. Toen William met Katherine de flat betrad, kreeg hij dezelfde gewaarwording, als hij altijd in zijn droom had gehad: er kwam over hem een gevoel van veiligheid, van ergens te behoren, van thuis te komen. Hij kon het niet in woorden uitdrukken. Hij sloeg al leen zijn armen om Katherine heen en trok haar heel dicht tegen zich aan. EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6