2, Anna van Cogh-Kaulbach tachtig jaar „Pro Juventute' wil het bedreigde kind redden P. HARTOG Yam Zaterdag 31 December 1949 5 Het grote publiek heeft haar betekenis beter aangevoeld dan de letterkundige critici Talrijke familieleden, vrienden en be wonderaars waren gistermiddag verzameld op een receptie in hotel Lion d'Or te Haar lem ter ere van mevrouw Anna van Gogh- Kaulbach, die heden haar tachtigste ver jaardag viert. Men kwam echter niet al leen om haar met het bereiken van deze gezegende leeftijd geluk te wensen, doch evenzeer om te getuigen van hartelijke waardering voor haar arbeid als schrijfster en vertaalster van enige tientallen boeken, die in den lande honderdduizenden lezers hebben gevonden. De feestrede werd uitgesproken door de letterkundige C. J. Kelk, die begon met te zeggen dat Anna van Gogh-Kaulbach niet heeft geschreven uil de drang tot zelfbevrijding of zelfverwerkelijking, wel ke toegang kan verschaffen tot de hoogste regionen der litteratuur, doch dat het haar genoeg was op de begane grond te blijven. Het gelukkige gevolg voor haarzelf daar van is, aldus verklaarde deze woordvoer der, dat zij gevrijwaard bleef van pseudo- bewondering, dat zij integendeel in haar ruime lezerskring een echte genegenheid wekte. Met vertrouwen en medegevoel heeft zij altijd de wereld om zich heen gade geslagen én zich verdiept in ander mans lot, nooit klagend of lamentex-end, doch met vaste hand alles uitbeeldend wat zij waarnam. Haar leermeester was niet Israel Querïdo, zoals Anna van Gogh-Kaulbach in het be gin van haar loopbaan meende, doch het leven zelf. Haar betekenis steekt niet alleen ver uit boven die van deze litte raire reus, van wie zij gedacht had zoveel te leren, aldus vervolgde Kelk, doch men kan stellig zeggen dat enkele van haar boeken sommige romans, die officieel hoger zijn gewaardeerd, beduidend over troffen. Het grote publiek heeft dit alles beter aangevoeld dan de critici'en de ge schiedschrijvers onzer letterkunde. Bijzondere aandacht wijdde Kelk aan een van haar vroegste romans, namelijk „Rika" het verhaal van een kind zonder vader, dat ook de moeder verliest waaruit een onweerstaanbaar liefdesver langen spreekt met een fraai en welluidend accompagnement van de natuur. Niet bij wijze van hoffelijkheid, doch om Anna van Gogh-Kaulbach de plaats te geven die haar toekomt, stelde hij dit boek op grond van de onaantastbare eenheid van karak ter als stijlgeheel hoger dan het enigszins gelijksoortige „Geertje" van Johan de Meester. Anna van Gogh-Kaulbach heeft het leven van haar tijd in beeld gebracht in een reeks werken, die ontspanning ver schaften aan velen en troost aan de moe- delozen. Zij heeft misschiennooit een zogenaamd succesboek geschreven, aldus besloot Kelk zijn toespraak, maar zij is ook nooit uit de mode geraakt. Namens haar bewonderaars bood hij de jarige een radio aan. Een oude vriend, ds. M. C. van Wijhe, haalde vervolgens enkele persoonlijke her inneringen op en prees haar „groot, warm voelend vrouwenhart, dat altijd zo heerlijk radicaal had durven zijn". Een dochter, mevrouw M. Schröder-van Gogh, huldig de in warme bewoordingen speciaal de moeder, die van het ouderlijk huis „een beschermd domein" had weten te maken en daarna bood een kleindochter, Marijke Schroder, een enveloppe met inhoud aan „van alle mensen die van u houden". De laatste spreker was Godfried Bomans in zijn kwaliteit van voorzitter der Haar lemse Sociëteit „Teistei-bant" om aan mevrouw Anna van Gogh-Kaulbach een typografisch buitengewoon fraai verzorgd Samenwerking tussen Christelijke organisaties In een te Utrecht gehouden bijeenkomst van vertegenwoordigers van de Neder lands Christelijke Bond van Overheids personeel, de Vereniging van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen, de Protestants-Christelijke Bond van Spoor-, Tram-, en ander Vervoerspersoneel, de Bond van Christelijke Politie-ambtenaren, de Unie van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen en de Vereniging van Christelijke Leraren en Leraressen bij het Nijverheidsonderwijs is besloten tot op richting van een comité van samenwerking tussen deze organisaties ter behartiging van de belangen hunner leden. Het comité vertegenwoordigt in het overleg met de overheid ruim 50.000 leden. Het is waar schijnlijk, dat binnenkort nog andere Christelijke organisaties tot dit comité zul len toetreden. Eerst even kijken bij „Jaixmiet" Barteljorisstraat 27 Juist op tijd ontvangen voor de uit verkoop METER Zwitserse Vistranola tegen de lage prijs van gebloemd in 20 dessins 84 wasecht en kreukvrij Deze artikelen zijn ook in donkere kleuren voorradig Vele andere artikelen tege prijzen. effen in 15 kleuren 34 wasecht en kreukvrij diploma aan te bieden ten bewijze van haar erelidmaatschap. Onder de vele aanwezigen zagen wij de letterkundigen Top Naeff, Marie van Zeg gelen, Annie Romein-Verschoor, Josine Reuling, H. P. L. Wiessing, Sam Goudsmit en Belcampo, de beeldhouwer Mari An- driessen en de hoorspel-regisseur Kommer Kleyn. Er kwamen telegrammen binnen van burgemeester Cremers, van de acteur Jan Musch en van de schrijvers Francois Pauwels en Jan Ubink. De jarige, die nog een vitale indruk maakt, sprak zelf niet, doch had voor al haar gasten een vrien delijk woord. Van Wyland heeft schilderij der inhuldiging voltooid Enkele maanden geleden heeft de Hil- versumse kunstschilder Gerard van Wy land de uitdaging van Charles Eyck aanvaard om een schilderij van de inhul diging van Koningin Juliana te vervaardi gen, dat naar het oordeel van een jury beter zou voldoen dan het werk van Van Eyck, dat deze in opdracht van de regering maakte. Na maanden van ingespannen arbeid, waarbij de kunstenaar slechts foto's van de plechtigheid tot zijn beschikking had, is Van Wyland er thans in geslaagd dit werk te voltooien. Het doek zal van 18 Januari tot en met 5 Februari bij „Arti et Amicitiae" te Amsterdam worden tentoon gesteld. Mevrouw Anna van Cogh-Kaulbach neemtde gelukwensen in ontvangst van de letter kundige C. J. Kelk ter gelegenheid van haar tachtigste verjaardag. Koffierantsoen wordt met een derde verminderd Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening vestigt er de aandacht op, dat het koffierantsoen met een derde wordt verminderd. Het rantsoen bedroeg tot nu toe 125 gram per vier weken. Met ingang van 26 Januari wordt het 125 gram per zes weken. De laatste bon was een dubbele bon, die recht gaf op 250 gram in acht weken. De heren C. Flemming en H. A. A. de Vos hebben met ingang van 1 Januari ont slag gevraagd als directeuren der Amster damse Bank N.V.. Incassobank N.V. Dit ont slag is hun op de meest eervolle wijze verleend onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten gedurende een reeks van jaren aan de vennootschappen bewezen. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd: voor het propaedeutisch examen werktuigkundig ingenieur: H. van Staa, Heemstede; voor het candidaats- examen civiel-ingenieur: B. Deinum, H, Offringa en W. J. Polder, allen te Haarlem; G. Schermers, IJmuiden; voor het ingenieurs examen scheepsbouwkundig ingenieur: H. A. Verbeek, IJmuiden- U kijkt er wel op maar niet er in. In tegenstelling met onze monteurs. Laat het ons even weten als er iets hapert aan Uw stofzuiger. Alle mer ken stofzuigers en onderdelen voorradig. Stofzuigerhuis „Ritsa", Gr. Houtstraat 132 XJo Luxor, tel. 16693, Haarlem. (Adv.) Eis tegen oud-burgèmeester van Den Haag gehandhaafd De officier van Justitie bij de Haagse economische politierechter heeft opnieuw vijf-en-een-halve maand gevangenisstraf geëist tegen mr. W. A. J. Visser, oud-tur- gemeester van Den Haag, wegens overtre dingen van het Deviezenbesluit. Een .week geleden besloot de politierech ter deze zaak aan te houden teneinde in een niet-openbare zitting een aantal getui gen te horen. Dit verhoor hield verband met de besteding van een bedrag aan Zwit serse francs, dat voor charitatieve doelein den zou zijn gebruikt. Mr. V. nam deze francs over van zijn toenmalige secretaris, drs. B., die over een deel van het Zwitserse vermogen van een Nederlandse Politieke delinquent kon be schikken. Mr. V. tekende in Zwitserland het recu voor een bedrag van 50.000 francs, waar van hij zelf 10.000 overnam. Wegens dit en enkele andere feiten werd een strafvervol ging tegen hem ingesteld. Het getuigenverhoor in de geheime zit ting, waarbij ook deurwaarder en parket wachters niet aanwezig mochten zijn, nam vele uren in beslag. Nadat de zitting weer openbaar was ge worden verklaarde de officier van justitie dat zijns inziens de verhoren geen nieuwe gezichtspunten hadden opgeleverd. Hij bleef daarom bij zijn oorspronkelijke eis. De verdediger van mr. V. betoogde dat de eis in genen dele in normale verhouding staat met de ernst en omvang der gepleeg de overtredingen. De politierechter zal op 4 Januari schrif telijk vonnis wijzen. PRIJZENBESCHIKKINGEN De Staatscourant van Vrijdag bevat een prijzenbeschikking kleinhandel vaste brand stoffen 1950; een prijzenbeschikking groot handel vaste brandstoffen 1950; een prijzen beschikking gascokes 1950: een tweede wijzi ging van de prijzenbeschikking gas 1947 no. 2; een prijzenbeschikking bunkerkolen voor de zeevisserij 1950; een prijzenbeschikking bun kerkolen voor gebruik op de binnenwateren 1950; een intrekking tweede distributie- stamkaartenbeschikking 1946; beschikkingen inzake vrijlating van de prijzen voor walse- rijproducten en ruw-ijzer, voor naaigarens, voor abonnementen van dag- en nieuwsbla den en voor advertentietarieven, voor klom pen en rond populieren- en wilgenhout, voorts een wijziging van de beschikking toe slag slachtvarkens 1949, een eerste wijziging van*de regeling van lonen en andere arbeids voorwaarden voor het hoveniersbedrijf en een vaststelling van premies op grond van het Ziekenfondsenbesluit. De geschiedenis van „Pro Juventute" valt in drie periodes uiteen. Ie Voor de Kinderrechter. 2e Sinds de Kinderwetten, 3e Na de oorlog. De eerste vereniging Pro Juventute is in 1896 te Amsterdam opgericht, spoedig ge volgd door die te Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Haarlem volgde pas op 14 Febru ari 1919. De leidster van het bureau (gevestigd in de Morinnesteeg te Haarlem) mevrouw H. A. Kretschmar, vertelde ons eerst iets over het verleden. De verenigingen Pro Juventute werden opgericht naar aanlei ding van de misstanden op het gebied van de behandeling van de jeugd, die tot straf bare daden was vervallen. Vergeleken met thans was er slechts weinig inzicht in de geestelijke ontwikkeling van het kind. Er was geen onderscheid tussen het strafrecht van de volwassene en de minderjarige. Ge volg: zware straffen voor kinderen; vaak gevangenisstraf voor kinderen in gemeen schap met volwassen misdadigers. In deze periode kon Pro Juventute alleen vrijwillig aanvaarde hulp verlenen: iedere wettelijke basis ontbrak. Men stelde „vrije patroons" aan als hulp voor het met ontsporing be dreigde kind. Met de totstandkoming en de invoering der Kinderwetten (respectievelijk in 1901 en 1905) kwamen behalve de mogelijkheid van langs civielrechtelijke weg de ouders te ontheffen en te ontzetten uit de ouder lijke macht of de voogdij, meer mogelijk heden voor strafrechtelijk ingrijpen: tucht school, geldboete, berisping en teruggeving aan de ouders zonder toepassing van straf èn de maatregel van het ter beschikking stelling van de regering tot het 21ste jaar. Meer inzicht in de ontwikkeling van het kind bracht aan het licht de grote invloed van het milieu op karakter en gedrag. Voor de juiste berechting bleek meer kennis van de milieuomstandigheden van de jeugdige delinquent noodzakelijk. Daarvoor werden ingesteld de Ambtenaren voor de Kinder wetten. In deze periode werden overal in den lande verenigingen Pro Juventute opge richt. Thans zijn er ruim 30, federatief verenigd in het Ned. Verbond van Vereni gingen Pro Juventute. Naast het uitbrengen van de voorlich tingsrapporten door de Ambtenaar voor de Kinderwetten werden de verenigingén ook belast met de uitoefening van toezicht op voorwaax-delijk veroordeelde en voorwaar delijk ontslagen minderjarige delinquenten. Het vrij patronaatswerk kwam meer op de achtergrond en Pro Juventute kreeg al lengs de naam van zich alléén te bemoeien met kinderen, die met politie of.rechter in aanraking waren geweest. Kantoormachinehandel HAARLEM - SCHOTERWEG 123 - TEL. 12681 Schrijf-, tel- en rekenmachines Kantoormeubilair (Adv.) De Vlaardingen 85 is gelicht De logger „VL 85", die verleden week door de binnenkomende „Kota Inten" ter hoogte van Maassluis werd overvaren is gelicht. Het wrak is bij Maassluis naar de J wal gebracht. Dar zal eerst de lading ha- ring worden gelost, waarna de logger op de helling zal gaan om te worden her steld. Meteorologica Als in de Amsterdamse havens de rode lampen gaan branden, dan weet gij wel hoe laat het is. Om nauwkeurig te zijn, is het op dat ogenblik namelijk precies 11.55 uur n.m. Deze op drie ver uiteen gelegen punten aangebrachte lichtsig nalen worden ontstoken door de zetbaas van het Amsterdamse filiaal van het KNMI in De Bilt, dat zich bezig houdt met de beveiliging van de Scheepvaart door het bijwerken van zeekaarten, het doorgeven van weerberichten en het controleren van meteorologische en nautische instrumenten. Voor en aleer deze dienaar van Chronos in het pand aan de Oostelijke Handelskade de scha kelaar overhaalt om de schepen kond te doen van de juiste tijd, begeeft hij zich naar de klokkenkamer, waar aan een betonnen paal de standaard-pendule is opgehangen. Deze man-van-de-klok verhaalde ons niet zonder ontzag van de technische snufjes die in het appa raat verwerkt zijn. Iedere wijzer-poetst zijn eigen plaat en het uurwerk loopt op een serie edelstenen, waar Rita Hay- worth best jaloers op zou zijn. Wij vat ten onmiddellijk dat dit een wonder van nauwkeurigheid moest wezen, totdat wij op ons eigen horloge keken en bespeur den dat het precisie-uurwerk ruim acht minuten bij 's werelds loop ten achter bleef. „Hij is ook al 61 jaar oud", zei de beheerder vergoelijkend. „Maar hij gaat nu veel beter dan voor de bevrij ding, want toen lieptie voor en nou looptie achter". U hebt natuurlijk al lang uitgerekend dat dit een tijdsver schil van drie-tiende seconde per dag uitmaakt. Met behulp van dit uurwerk worden de tijdseinen geregeld. De sein- baas kijkt namelijk op de klok of het al tijd is om de radio aan te zetten teneinde te horen hoe laat het nu eigen lijk wel precies is. Wij stappen nu voorzichtig van de Mok af en nemen u, zoals men dat ons ge daan heeft, in „chronische volgorde" mee door het gebouw. Links van de ingang bevindt zich de telexkamer, ter grootte van een ordentelijke liftkooi, waar men volgens de bevelvoerende kamerheer „een overzicht heeft van alles wat er op aarde te koop is". Het betreft hier voornamelijk de zogenaam de windhandel, want van alle delen der aarde komen berichten binnen over het weer of geen weer. Men bedient zich van een internationale code van acht groepen van vijf cijfers, waar naar men ons meedeelde „het hele weer inzit". Men beijvert zich hier voorts met het vervaardigen van weerkaarten, waarop aan de hand van isothermen kan worden vastgesteld dat het op het ogen blik 7 graden te warm is. Voorwaar een onthutsende ontdekking. Iedere drie uur komt er verder een weerbericht uit De Bilt, teneinde de fouten van het vorige te achterhalen. Ook over de golfslag maakt men zich op dit instituut ongerust. Zo kent men de qualificatie „zee" (zulks in tegenstel ling tot Leidsevaart vermoedelijk en wanneer het heel bar en boos wordt, dan kent het rijke en krachtige proza van de meteorologie de impressionnis- tische definitie, die ons het woeden der elementen in al zijn razernij zo duide lijk voor ogen stelt: „buitengewoon hoge en zeer wilde zee". Mocht men storm verwachten, dan gaat de zwarte bal op het instituut omhoog om de schepelingen op hun hoede te doen wezen. Stormt het werkelijk, dan moet de daarmee belaste functionaris zoals hij ons vertelde net zo lang staan hijsen tot hij zijn kegel boven heeft. Dit heeft niets met alcoholische uitspattingen van doen, maar dient er slechts toe om zekerheid te verschaffen aan lieden, die nog niet konden geloven dat de wind, die ieders haar te berge doet rijzen, geen fata orkana beduidt, 's Nachts laten gekleurde lichten door schemeren dat men niet moet denken, dat men op de tocht staat. Op het dak wordt de windrichting aan gegeven door een soort gegalvaniseerde gek. Hiermee bedoelen wij niet een in overheidsdienst verroeste ambtenaar, doch. meer in het bijzonder een grote windvaan met drukmeter, die zijn be vindingen automatisch doorgeeft naar een registreertrommel. De windvaan wordt in zijn moeilijke taak bijgestaan door zeemeeuwen, die altijd met hun kop in de wind gaan zitten als een witte weerhaan. Van de toren heeft men een prachtig vergezicht van Lange Jan tot Beverwijk aan toe. „Haarlem kunt u niet zien", zei onze gids met hoofdstedelijke supe rioriteit in zijn stem, „want dat ligt net achter het Centraal Station". Baas boven baas Was in de telex-kamer een overzicht verkrijgbaar van de complete mercan tiele activiteit op aarde, in de kaarten- kamer deelde men ons mede: „Wij heb ben hier de gehele wereld". Voor een zo betrekkelijk gering perceel leek ons dit een hele inhoud. Maar alle grapjes terzijde (ook alweer om plaats te ma ken), men is wel bijzonder goed uitge rust. Men behandelt niet alleen hon derdduizend kaarten per jaar, doch stelt hier berichten aan zeevarenden op, die van alles kunnen behalzen, behalve natuurlijk bewogen mededelingen in de trant van nicht Alida zoals; „Dag Jan. Hoe gaat het met jou? Met mij gaat het goed". Wij zagen hier bijvoorbeeld wat ons beschreven werd als „een Engelse uit gave van de Noordzee", waar met grote letters op stond „Attentie. Ter wille van de overzichtelijkheid zijn de wrakken, die zich in het water bevinden, niet op deze kaart aangetekend". Het lijkt ons een heerlijke gedachte om op deze over zichtelijke wijze naar de kelder te varen. Ter verklaring van de geweldige hoe veelheid cijfertjes en ander lettermate riaal, die op deze kaart was verwerkt, zei onze gids ons: „Als u nu naar eeri dorpje gaat met vacantie, dan neemt u natuurlijk een kaart en een lijst van de bezienswaardigheden mee, zodat u te allen tijde weet, waar u zich bevindt en wat u ziet". Voordat wij hem mee konden delen, dat zulks nu juist hetgeen is, wat wij niet doen als wij met vacan tie naar een dorpje gaan, vervolgde hij alweer: „Zo moet u zo'n kaart nu ook zien. De zeeman vindt hier alles van zijn gading". Wij bogen ons onmiddel lijk over het papier om te zien of wij de kroeg van Rooie Sien in Pax-amaribo konden ontwaren, maar zo ver bleek de voorlichting van het instituut zich nu weer niet uit te strekken. Het waren allemaal erg aardige men sen, die ons te woord stonden. Eén van hen zei bij het weggaan: „Als u een plaatje van ons gebouw afdrukt, neemt u dan niet het tox-entje, want dat is al zo afgezaagd!" Wij hebben er toch een tekening van laten maken (met de kegel in top), al was het alleen maar om te laten zien dat hij gelijk had. Op Nieuwjaarsavond verzorgen hct\ dansorkest van Harry Parry en het kwartet van Ray Ellington een amu sementsprogramma in de grote zaal van het Concertgebouw. Op 3 Jan. geeft het Concertgebouw-orkest een bijzonder jeugdconcert met mede werking van de pianist Jean Frans- sen en op 4 Januari een abonne- 7nentsconcert met Stefan Askenase, beide onder leiding van Hein Jor- dans. In de kleine zaal danst Zondagavond de parodiste Cilly Wang, die binnen kort naar Amerika vertrekt, zingt Maandagavond de bariton Bram Keereweer en worden Dinsdagavond door Herman Frantzen gedichten van eigen en vreemde bodem voorgedra gen. Muzikale medewerking aan deze programma's wordt respectie velijk verleend door de pianisten Fredy Salten. Gerard Hengeveld en Alwin van Seters. In de Stadsschouwburg verschijnt oudergewoonte op 1 Januari het treurspel Gysbreght van Aemstel" In de hoofdstad uit ten tonelethans in verjongde bezet ting met Johan Schmitz in de titel rol en Elise Hoomans als Badeloch, gevolgd door ,JDe Bruiloft van Klo ris en Roosje" met de Nieuwjaars wens van Henriëtte van Eyk. In het Leidsepleintheater spelen Cor van der Lugt-Melsert en Annie van Ecs het bekende blijspel „Lastige Man nen" van Frederick Lonsdale en in het Centraal Theater vertoont het gezelschap Comedia met Mary Dres- selhuys in de hoofdrol „Wat iedere vrouw wel weet" van Sir James Bar- rie. Op Oudejaarsavond zijn de schouwburgen gesloten. De bioscopen geven op die dag één avondvoorstelling. Tuschinski ver toont de geheel in het Nederlands gesproken kleurenfilm „De drie caballeros" van Walt Disney, bene vens de bekroonde voorfilm „Rob beneiland" van dezelfde maker. In Cultura draait het Russische product „De vermiste piloot" en Kriterion houdt ieder middag een Charley- Chaplin-festival. Bij de muzikale comedie „Een kus van Venus" in Nöggerath werd de muziek geschre ven door Kurt Weill, bekend door zijn „Drie-stuivers-opera". De balletgroep „Scapino" geeft Dins dag een matinéc voor de jeugd in de Stadsschouwburg Toen kwam er een overgangsperiode. Het bestaande werk wordt in volle omvang voortgezet, doch medebepaald door twee factoren: le. De a.s. reorganisatie der Voogdijraden tot Arrondissements-Jeugdx-aden. Naar alle waarschijnlijkheid zullen deze de voorlich ting in strafzaken geheel van Pro Juven tute overnemen, zodat deze dan niet meer beschikt over de deskundige ambtenaren voor de Kinderwetten. Daardoor zal het werk van Pro Juventute minder gekoppeld zijn aan politie en rechtbank. 2de. Het verdiepte inzicht, dat „voorko men beter is dan genezen" en dat er vooral aandacht moet worden besteed aan het preventieve werk. In deze volgt de geeste lijke gezondheidszorg de methode van de lichamelijke gezondheidszorg. Hier wordt al vele jaren en met succes toegepast de hygiëne van het kind. Door tijdige zorg en behandeling komt „Engelse ziekte" bijna niet meer voor. En, iedereen kent de sug gestieve plaat van „Goedzo, Moeder, laat je kind onderzoeker/ voor het te laat is" bij de bestrijding der TBC. Psychisch zo wel als physiek geldt, dat vroegtijdige zorg de noodzakelijkheid van pijnlijk ingrijpen later kan voorkomen. De nieuwere psychologie wijst op de de belangrijkheid voor de geestelijke groei van de eerste levexxsjaren. Voox'lichting van de ouders inzake de geestelijke ge zondheidszorg van hun kind behoort zeker tot de preventieve taak van Pro Juventute. In de Praktijd blijkt steeds weer, dat de zorg voor het bedreigde kind, betekent zorg voor het gezin. Zonder samenwerking met de ouders is geen hulp aan het kind moge lijk. Naast de vele andere organisaties, die op dit terrein van de gezinszorg werken, heeft Pro Juventute zijn eigen taak, omdat zij uitgaat van, en beoogt het belang van het kind, met name het met ontsporing be dreigde kind. Dit kind, dat in alle kringen der samenleving voorkomt en, dat zijn moeilijke en eenzame, vaak onbegrepen strijd voert, onbewust van de dreigende gevaren voor ontsporing en geestelijke misvorming. Terwijl men voor physieke klachten niet schroomt hulp in te roepen, vreest men nog te veel klachten over gedrag en geeste lijke moeilijkheden met anderen te spre ken. En toch kan tijdig ingeroepen hulp of advies vaak onherstelbare schade voor komen. Maar daarvoor is nodig, dat ouders en opvoeders vertrouwen krijgen in Pro Ju ventute; dat zij gaan weten, dat die ver eniging er niet alleen is voor jeugdige boef jes. Dat zij zoveel vertrouwen krijgen, dat zij met de leiders durven te komen praten over hun onrust over gedrag en ontwikke ling van hun kind. Pro Juventute zal zeker niet een oplossing weten voor alle kwalen: er zijn nu eenmaal zorgenkinderen, die zorgenkinderen zullen blijven, ondanks hulp en voorlichting. Vaak ook zal Pro Juventute moeten verwijzen naar andere instanties als Medisch Opvoedkundig Bu reau, Psychiatr. dienst of Bureau voor Huwelijks- en Gezinsmoeilijkheden. Vaak ook zal gewezen worden op de hulp die de Kerk kan bieden. Pro Juventute staat nl. teix dienste van alle mensen van alle gezin ten en levensbeschouwing en erkent de allesbeheei'sende waarde voor de op voeding en het leven van een geestelijke en godsdienstige grondslag: intensieve hulp zonder geestelijke basis is moeilijk denkbaar. Over hetgeen Pro Juventute te Haarlem doet, vertellen wij iets in een volgend ar tikel. J Spronk in het vuur Een brandstoffenhandelaar in de buurt van de Overtoom, wiens naam wij (om niet de schijn van reclame op ons te laden) zullen veranderen in Spronk, tracht Manten te lokken met behulp van het volgende étalagebord: Koud en guur? Spronk in het vuur! Hoewel wij diepe eerbied gevoelen voor een dergelijke zelf-opofferende manier van zakendoen, menen wij het toch te moeten betwijfelen of het verkolen van één man nu wel voldoende warmte zal geven om de strenge vorst te verdrijven, die x-eeds trappelend van ongeduld voor de deur staat BOEDA Heringa Wathrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv.) Invoer van textiel uit België en Luxemburg Wollen garens uit Frankrijk en Italië Met betrekking tot de samenwerking van de bij de O E E.C. te Parijs aangesloten lan den had ook Nederland op zich genomen over te gaan tot een verdere opheffing van de quar.titatieve restricties voor de invoer uit de deelnemende landen. Sinds October kan een groot aantal goederen zonder beper king uit alle Marshalllanden (behalve Duitsland en Zwitserland) in Nederland wor den ingevoerd. Op grond van de verplichting, het aantal vrije invoerartikelen in zodanige mate uit te breiden dat de invoer daarvan uit de aan gesloten landen in 1948 tezamen tenminste 50 procent van de totale invoer uit alle O.E.E.C.-landen uitmaakt, is door de Neder landse regering wederom een vrije lijst van invoerartikelen bekend gemaakt. Deze lust wordt met ingang van 2 Janifari van kx-acht. Zij heeft betrekking op de invoer uit de na volgende landen met inbegrip van hun over zeese gebiedsdelen: Groot-Brittannië, Ierland, Zweden. Noorwegen, Denemarken, IJsland, Portugal, Griekenland, Turkije en Oosten rijk. Uiteraard blijven eventuele bijzondere maatregelen, zoals bijvoorbeeld het compen satie-voorschrift ten aanzien van Oostenrijk, gehandhaafd. Voorts zal op 16 Januari een deel van de textielproducten voor de invoer uit België en Luxemburg, zomede uit de bovengenoemde landen, vrijkomen. Te vens zal op beperkte schaal de vrije invoermogelykheid van bepaalde textiel producten met name wollen garens uit Frankrijk en Italië worden open gesteld. Voor een andere groep van textielproduc ten zal de opheffing der invoerbeperkingen op 1 April 1950 geschieden. Hierdoor bereikt Nederland in totaal een- percentage van 55 op basis van de invoer uit alle O.E.Ë.C.-landen in 1948. Voor de groepen agrarische producten, grondstoffen en eind producten bedragen de percentages respec tievelijk 54, 59 en 53. Morgen wijziging buslijn naar Heemstede Wij hebben enige tijd geleden reeds ge meld, dat ter verzekering van een regel matige dienst en ter voorkoming van ver warring bij het publiek buslijn 1 (Haarlem- Heemstede) omgezet zal worden in een lijn 1 Haarlem (Noord)—Heemstede (Java- laan) en lijn 2 Haarlem (Station)—Heemstede (Valkenburgerplein oi De Glip). Deze wijziging gaat morge© In.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7