In Noorwegen loopt het storm op de recruteringsbureaux der burgerwacht KANTOORBOEKEN DE H001J De prijs van brandstoffen Engeland talmf met erkenning der regering van „Nieuw China" Veertiende Haarlemse schoolschaaktournooi door burgemeester Cremers geopend Maandag 2 Januari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemse Courant ROND HET ATLANTISCH PACT Minister Hauge, benjamin der regering, moderniseerde de weermacht en maakte het soldatenleven aantrekkelijker (Van een bijzondere medewerker) Ministers van Defensie plegen gelden een interview toe te staan. Zelfs in demo cratische staten omgeven zij zich met een muur van geheimzinnigheid. De Noorse minister van Defensie, Jens Hauge, maakt op deze regel echter een uit zondering en was bereid ons uitvoerige in lichtingen te verstrekken. Op acht en twintig-jarige leeftijd werd hij kort na het einde van de oorlog geroepen tot deze moeilijke post. Jens Hauge is dan ook de Benjamin van de regering. De lange donkerharige jongeman met zijn fris, open gezicht werkt als de beste. Besprekingen houdt hij het liefst om zeven of acht uur in de morgen en met bijkans onuitputtelijke energie maakt hij van de nacht een dag en van zijn adjudanten, secretarissen en an dere medewerkers verwacht hij dezelfde energie. Men kan niet zeggen dat Jens Hauge bij alle Noren even populair'is. Burgerlijke kringen en vooral het populaire en in vloedrijke liberale dagblad „Dagbladet" beweren dat deze jurist, eens officier bij de politie en later secretaris van minister president Einar Gerhardsens, slechts uit opportunistische redenen lid van de arbei derspartij is geworden. Ook in het Storting het parlement woeien er reeds stor men, toen bij de begroting van Defensie bleek dat deze met enkele millioenen over schreden was. Tenslotte kunnen ook enkele „met mos begroeide" generaals het nog maar moeilijk met de piepjonge Excellentie vinden. Dit alles verandert echter niets aan het feit dat het Noorse leger nog nooit zo sterk was als thans onder leiding van Hauge. Toen de politie tijdens de Duitse bezetting „gereorganiseerd" werd, verzocht Hauge om zijn ontslag. Quislings regering liet hem toen voor enkele maanden opslui ten, doch daarna werd hij vrijgelaten omdat hij „ongevaarlijk" zou zijn. „Ongevaarlijk" was evenwél niet het praedicaat dat hij zich verwierf door zijn werk voor de verzetsbeweging. Deze droeg hem op de militaire sector van het verzet te leiden. Ten tijde van de ineenstorting van Duitsland commandeerde hij niet min der dan 40.000 man. En toen de tijd rijp was, heeft zijn verzetsleger de vijand zeer veel afbreuk gedaan. Geen herhaling van 1940 van de fouten De burgerwacht is het lievelingskind van de minister gebleven. „Onze burgerwacht", zo vertelt hij, „behoort niet tot het staande leger. Zij is echter een wezenlijk bestand deel van onze verdediging. De recrutering is deels op basis van dienstplicht, deels vrijwillig. De aanmeldingen van vrijwilli gers hebben echter onze stoutste verwach tingen overtroffen. De Noorse regering noch het Noorse volk wensen een herhaling van de verzuimen van 1940! Die burgerwacht vormt eigenlijk een anti-invasie-leger. Daaruit volgt dat haar leden volgens de ervaringen uit de jaren 19401945 geoefend worden in de tactiek der guerilla. Naar Zwitsers voorbeeld be houdt ieder zijn wapen bij zich thuis, bij wijze van spreken: zó voor het grijpen. De burgerwachts moeten gedegen kennis be zitten van het oorlogvoeren op ski's. Ook aan het scherpschieten wordt de grootste aandacht geschonken. Een nauwe samen werking met de scherpschutters-afdelingen van het leger is daarom tot stand gebracht. Minister Hauge vertelt verder dat de jonge Noren van 9 tot 14 maanden moeten dienen, hetgeen afhangt van het feit of zij al of niet bij een speciale technische afde ling zijn ingedeeld. Marine met vele kleine schepen De Noorse marine bestaat uit ongeveer 110 schepen. Noorwegen bezit talloze fjor den en daarom beschikt de marine over een aanzienlijk aantal kleine en snelle schepen. Juist als gevolg van deze omstandigheid moeten de nieuwe „specialisten" een lange scholingstij d doormaken, welke vaak van drie tot vier jaar duurt. Iedere Noor spreekt vaak en graag over de luchtmacht, welks blauwe uniformen de stratenbeelden van Oslo, Bergen en Trond- heim beheersen. Ook Hauge vormt hierop geen uitzondering. „Konden onze jonge re- cruten zelf een wapen kiezen, dan zouden zij in meerderheid bij de luchtstrijdkrach ten gaan dienen" zegt hij. Ook bij marine en landmacht wordt echter door een betere bezoldiging de dienst aantrekkelijker ge maakt. „Sociaal-officieren" Een bijzondere waarde hecht de minister aan het goed functioneren van de sociale dienst. Het beroep van „sociaal-officier" is bij ons geen neven- doch een hoofdberoep. Deze officier moet werkelijk vriend en raadgever van iedere soldaat zijn. Het is tevens zijn taak soldatenkranten, welke bijna gestorven zijn, nieuw leven in te bla zen, uitvoeringen te organiseren en taai en andere cursussen in het leven te roepen Daarnaast zijn er populaire en populair- IN ALLE LINIATUREN KANTOORBOEKHANDEL Anegang 14 - Haarlem - Tel. 11963 Burgerlijke stand HAARLEM, 31 December 1949 BEVALLEN van een zoon: 30 Dec., M. van StipriaanHoreman, 31 Dec., H. J. C. van der MeuleBoelhouwer. BEVALLEN van een dochter: 30 Dec., B. ZeeuwWaalboer: G. HopmanBrand; M. SpoorKettenis; E. RietdijkWijckelsma, 2 d.; 31 Dec.. J. VerharenGroote: G. G. Lau- renssenKroep. OVERLEDEN: 29 Dec., A. M. Huisman- Wortel. 79 j., van Dortstraat; P. de Kornc, 74 j., 2e Vooruitgangstraat; C. C. J. F. van Bom melKouw, 55 j., Gasthuisvest; 30 Dec., S. M. Oosterbaan, 3 d., Frans Halsstraat. wetenschappelijke voordrachten. Niet in de laatste plaats is het de taak van het leger gapingen in de opvoeding op te vullen in dien deze het gevolg zijn van oorlog of andere zaken. Onze jonge mannen, aldus de minister, moeten onder gunstiger omstandigheden in het beroepsleven terugkeren en niet om gekeerd. Grote en zorgvuldig samengestel de bibliotheken en twee eigen tijdschriften staan de militairen ter beschikking. Hartelijk lacht Hauge als wij hem vra gen of men voornemens is nieuwe verdedi gingswerken te bouwen. „De Duitsers heb ben ons voor vele jaren dit werk uit de handen genomen. In dit geval slechts lof voor hun „gründlichkeit"." De plichten jegens de Pactgenoten Over het Atlantisch pact zegt de minister: „Dit pact is eèn realiteit, waarmede de wereld rekenen moet. In Oslo zullen ex perts de technische détails der wapenhulp voor Noorwegen met onze militaire ver trouwensmannen uitwerken." Op de vraag, of Noorwegen alle wapens zal ontvangen, waarom het verzocht heeft, lacht Hauge wederom. „Het komt maar zelden voor, dat een land alles ontvangt, wat het op zijn verlanglijstje heeft ge schreven. Er is echter nog veel modern Noorse skitroepen bij een oefening. (Foto Aktuell, Oslo). materiaal nodig, voordat wij ons beroemen kunnen op een effectieve bewapening". In zijn functie van minister van Defensie verheugt Hauge zich erop, dat in alle lagen van het Noorse volk de wil om zich te ver dedigen sterker is geworden. „Slechts door inzicht in de noodzakelijkheid van een uit muntende defensie kan een natie worden overtuigd, die van huis-uit niet militaris tisch is." (Nadruk, ook in gedeelten, verboden.) Waarom die 2% maal zo hoog wordt als voor de oorlog In deze tijd bestaat er extra aandacht voor de prijzen van brandstof. Dit komt door de maatregelen van Den Haag. Men weet dat bekend gemaakt is dat de rege ringssubsidie op de steenkolen thans geheel komt te vervallen. Dit heeft tengevolge dat de prijzen opnieuw verhoogd moesten wor den, zowel voor de industrie-als huisbrand. De prijzen van huisbrand te Haarlem zijn waren in vergelijking van vóór de oorlog: anthraciet eierkolen brechcokes 1939 2.35 p. H.L. 1.40 p. H.L. 17.50 p. ton 1949 5.50 p. H.L. 2.95 p. H.L. 56.50 p. ton Hoe de prijzen zullen worden dient nog afgewacht te worden. Het vermoeden is. dat afgewacht te worden. De verhoging wordt gemiddeld 17 Reeds is bekend gemaakt dat de maximumprijs voor anthraciet eer ste kwaliteit, 6.55, zal moeten worden betaald. De cokesprijs wordt 5.65 per twee HL. Deze prijsverhogingen maken op een deel van het publiek een eigenaardige indruk, temeer omdat enige tijd geleden de kolen- prijzen ook al belangrijk naar boven gegaan zijn. In 1948 kostte de anthraciet nog 4.70 per H.L. De verklaring ligt evenwel in het feit, dat de regering steeds zeer belangrijke subsidies beschikbaar stelde, opdat de brandstoffen verkocht konden worden ver beneden de kostende prijs. Daarin komt nu verandering, zodat de gebruikers nu moe ten gaan betalen wat de kolen werkelijk kosten. De lasten van de Staatsmijnen zijn, ver geleken bij de vooroorlogse jaren, zeer sterk gestegen. Zij waren: 1938 132.292.000 1948 319.989.000 Deze stijging van lasten beloopt dus niet minder dan 250 Daarbij moet bovendien in aanmerking genomen worden dat die lasten drukken op een lagere productie, terwijl bovendien het aantal arbeiders gestegen is. In 1938 was de productie onzer mijnen 13.488.000.000 kg. Nadat in 1945 een inzin king gekomen was tot 5.097.000.000 kg, liep de productie weer geregeld op, maar in 1949 komt zij toch nog niet ver boven de 11.000.000.000 kg. In 1938 werkten er in de mjjnen 32.164 man, in 1947 was dit gestegen tot 37.898 en sindsdien is dit aantal nog wat toege nomen. Nederland voert ook nog kolen in. De prijs die daarvoor betaald moet worden is nog hoger dan de kostende prijs der kolen die hier gedolven worden. Deze cijfers verklaren dus hoe de prijzen van de kolen als de regeringssubsidie ge heel komt te vervallen, ongeveer 2% maal zo hoog worden als vóór de oorlog. Want niet alleen de lasten van de mijnen zijn verhoogd, maar ook de transportkosten, zowel te water als per spoor. Ook de kos ten van de détailverkoper zijn zeer belang rijk gestegen. Auto's kosten meer van aan schaf, de benzine is veel duurder, terwijl ook de lonen der arbeiders en de sociale lasten die op de ondernemingen drukken Dodelijk ongeluk op Herenweg Zestienjarige Zandvoortse Jongen slachtoffer van aanrijding Gistermiddag omstreeks half drie is op de Herenweg in Heemstede een verkeers ongeluk met dodelijke afloop gebeurd. Achter een autobus naar Leiden reed de 16-jarige Piet Lefferts uit Zandvoort met een vriend. Ter hoogte van de Van Mei-len- laan besloten de jongens om te keren. Daarbij werd Piet Lefferts door een per sonenauto uit Bennebroek, die hij niet had zien aankomen, aangereden. Het slachtoffer is ernstig gewond naar de Mariastichting gebracht, waar hij omstreeks zes uur is overleden. Gouden jubileum bij de belastingen Gisteren was het vijftig jaar geleden, dat de heer H. J. Bakker, ontvanger dei- belastingen bij de eerste afdeling aan het Klein Heiligland, zijn loopbaan bij de be lastingen begon. Vanochtend werd in het kantoor van de belastingsinspectie dit gouden jubileum gevierd. In korte toe spraken belichtten zowel de heer J. H. Hellema, hoofdinspecteur der belastingen, als de heren Visser en Heyligers de ver diensten van de heer Bakker, die sinds 1933 in onze stad werkzaam is. Tenslotte werd de jubilaris een herinne ring aan dit heuglijk feit aangeboden. Van de minister van Financiën kwam een feli citatie-telegram. groter zijn. Een brandstoffenhandelaar zei ons: Het publiek zal moeten meewerken om de kosten zo laag mogelijk te houden, door niet te verlangen dat voor één H.L. gereden moet worden. Indien het enigszins kan moet de bezorging der kolen zo economisch mogelijk ingericht worden. Het is door de regering bekend gemaakt dat om de komende kolenprijsverhoging enigszins op te vangen wat huisbrand be treft, een tegemoetkoming gegeven zal wor den van 1 per persoon. Een gezin van man vrouw en twee kinderen, zou dus 4. krijgen. Hoe die toeslag gegeven zal wor den is nog niet uitgemaakt. De Haarlemse begroting voor 1949 Eindelijk goedgekeurd Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben thans de Haarlemse gemeentebe groting 1949 goedgekeurd. Dat wil dus zeggen dat het daarop uit getrokken crediet voor de bouw van de nieuwe Gravestenenburg is goedgekeurd. Als nu ook nog de door de raad in De cember goedgekeurde verhoging van dit crediet is bekrachtigd, kan de brug (waar van de aanbesteding al is gehouden) ge bouwd worden. De begroting voor 1949 werd door de raad half Maart vastgesteld. Nu schrijven wij reeds 1950. De raad begint nu in Februari a.s. met de behandeling der begroting voor 1950. Vijf en twintig jaar Nazorgwerk De gemeenteraad van Haarlem besloot op 4 Maart 1925 aan de heer E. P. Schuyt op te dragen de invoering van 't nazorgwerk voor minder validen voor te bereiden. Een maand later werd een commissie van toe zicht over de Haarlemse Werkinrichting geïnstalleerd en 27 Juli daarop volgend werd de Haarlemse Werkinrichting aan het Donkere Spaarne geopend. In het begin werkten er zes mannen en thans zijn er in drie gebouwen meer dan tachtig vrouwen en mannen te werk gesteld. Op 24 Juni 1925 werd op het Stadhuis de Verbands- commissie Nazorg, welke bedoelt te berei ken samenwerking van en met verenigin gen en personen, die de morele en gods dienstige verzorging der misdeelden behar tigen, geïnstalleerd. Plannen zijn in voorbereiding op 24 Juni het vijf en twintigjarig bestaan van de Nazorg te vieren met een concert in het Concertgebouw, waaraan medewerken het Koninklijk Mannenkoor „Caecillia", Wim Noske, Hans Schouwman en Mary Thérèse Herben. Van 1 tot 16 Juni zal een huis-aan-huïs- collecte worden gehouden en op 17 Juni een straatcollecte. SCHEEPVAART Amsteldijk, R'damNew York 1 Jan. van Antwerpen. Arendskerk, BrisbaneR'dam 31 Dec. van Marseille. Bali, A'damBatavia 1 Jan. te Oran. Blijdendijk, BeiraA'dam 31 Dec. van Mombassa. Congostroom, 1 Jan. van Duala naar Kribi. Garoet, 31 Dec. van Makassar n. Soerabaja. Kpta Baroe. 31 Dec. van Djakarta naar Aden en Rotterdam. Lindekerk, R'damBasrah pass. 1 Jan. Lissabon. Madoera. A'damJava 1 Jan. van Djeddah naar Belawan. Molenkerk, Yokohama—R'dam 31 Dec. van Marseille. Nieuw Amsterdam, Kingston—New York 31 Dec. te Havanna. Oranje, Djakarta—A'dam pass. 1 Jan. Kaap Finisterre. Rotti, DjakartaA'dam 1 Jan, te Aden. Salawati, 1 Jan. van Djakarta n. Soerabaja. Silindoeng, R'damJava pass. 31 Dec. Malta. Slamat, JavaNew York 1 Jan. te Marseille. Sommelsdijk, HalifaxDjakarta 31 Dec. bij Bizerta. Stuyvesant, A'damParamaribo 31 Dec. van Dover. Tabinta, A'damJava 1 Jan. te Port Said. Tawali, Java—A'dam pass. 31 Dec. Finisterre. Tegelberg, 31 Dec. van Hongkong n. Manilla. Volendam, R'damMelbourne 1 Jan. v. Aden naar Colombo. Waterman. DjakartaR'dam 2 Jan. te Aden verwacht. Asturias, DjakartaR'dam 3 Jan. te Suez verwacht. Dalerdijk, 30 Dec. van Vancouver n. R'dam. Groote Beer, DjakartaA'dam 1 Jan. op 100 mijl Zuiden van Kreta. Indrapoera, R'damDjakarta 1 Dec. van Port Said. Jobshaven. GibraltarNederland pass. 2 Jan. Ouessant. Johar. van Older.barnevelt, A'damDjakarta 1 Jan. te Port Said. Kota Agotng 31 Dec. van Soerabaja te Djakarta. Kota Gede DjakartaR'dam pass. 31 Dec. Guardafui. Nieuw Amsterdam, 1 Jan. van Havanna naar New York j Stakingen zijn kostbaar Millioenen dollar per jaar aan gederfde lonen (Van onze correspondent in New York). Indien men zegt dat het recht van sta king het wapen is waarmede de arbeider voor zich betere lonen en arbeidsvoorwaar den kan bedingen, dan moet hieraan on middellijk worden toegevoegd dat ook deze vorm van bewapening een kostbare is. In de twaalf jaren van 1937 tot en met 1948 hebben de Amerikaanse arbeiders drie milliard dollar loon gederfd als gevolg van stakingen. In totaal 25 millioen arbeiders waren bij die stakingen betrokken. En dit heeft nog maar alleen betrekking op het directe verlies als gevolg van staking en niet het indirecte verlies, geleden 4°or ar beiders, die door staking in andere bedrij ven zelf gedwongen werkloos werden. Zelfs in de jaren 1943 en 1944, toen de oorlog in volle gang was en vaderlands liefde, regeringsingrijpen en publieke opinie het aantal stakingen laag hield, be droeg het stakingsverlies nog respectieve lijk 100 en 70 millioen dollars. In totaal gingen in die twaalf jaren 200 millioen werkdagen door staking verloren. 60 procent daarvan in de industrie, de rest in de bouwnijverheid, de mijnen en de vervoersbedrijven. De staalindustrie-arbeiders leiden de in dustriële verlieslijst met 350 millioen dol lar gederfde lonen in 12 jaar, vervolgens komen de automobielindustrie-arbeiders met 240 millioen dollar en dan de arbeiders in de industrie van electrische apparaten met 120 millioen dollar. Wie de bokkesprongen van John Lewis in de laatste twaalf jaar gevolgd heeft, is waarschijnlijk niet verbaasd te zien dat de mijnwerkers de allergrootste loonderving moesten boeken. In 12 jaar verloren zij 619 millioen dollar, waarvan alleen al in 1948 150 millioen dollar of 250 a 300 dollar per hoofd. Vrouw door gasverstikking om het leven gekomen Op Nieuwsjaardag heeft zich in Laren een geval van gasverstikking voorgedaan bij de familie Van der H. De vrouw des huizes, die invalide is, lag te bed in een kamer, gren zende aan de keuken. Ter verwarming had men een gascomfoortje met een slang aan het gasstel in de keuken verbonden. De inwonende schoonmoeder heeft, toen het gas uitging een muntje in de meter gedaan maar verzuimd het comfoortje in de slaapkamer aan te steken, zodat het gas de kamer vulde, hetgeen een um' later pas werd ontdekt. Een ontboden geneesheer constateerde toen dat de vrouw, een moeder van drie kinderen, reeds was overleden. De situatie in Malakka is niet onbevredigend (Van onze correspondent in Londen) Hoewel de algemene verwachting politieke kringen te Londen was, dat de Engelse regering nog voor het einde van het jaar zou overgaan tot de erkenning van het nieuwe regiem in China, schijnt thans besloten te zijn dit uit te stellen tot na de komende conferentie van het Britse gemenebest in Colombo. Het is ook moge lijk dat de aankondiging der erkenning nog tijdens de conferentie zal geschieden. De Engelse regering staat hierbij voor een moeilijk probleem. Zakenlieden heb ben op zo spoedig mogelijke erkenning van Mao Tse aangedrongen. De Engelsen heb ben immers een bedrag van 200 millioen pond in China geïnvesteerd. Hun positie in Hongkong maakt het eveneens nood zakelijk dat normale diplomatieke betrek kingen met de nieuwe Chinese regering tot stand komen. Voorlopig schijnt Hong kong zelf geen gevaar te lopen omdat de Chinese machthebbers door middel van deze haven contact met het Westen kun nen houden. Voor hun economische opbouw zijn zij immers op de wereldhandel aan gewezen. Al is het de vraag of Engeland zich op de lange duur op deze verste bui tenpost zal kunnen handhaven. De En gelse regering staat op het ogenblik ook onder de sterke druk van India, dat gauw mogelijk het nieuwe China schijnt te willen erkennen, namelijk voordat de communistische legers zich langs India's grenzen hebben genesteld. Aan de andere kant nemen de Verenigde Staten nog een aarzelende houding aan, aangezien erkenning van het nieuwe regiem voor de Amerikanen een prestige verlies betekent na het falen van hun hulp aan Tsjang Kai Tsjek. De jongste vijandelijke bejegening van Amerikaanse ambtenaren door de Chinese communisten, waarover grote verontwaar diging heerst, heeft de zaak er niet ge makkelijker op gemaakt. Een en ander was reeds aanleiding tot wrijving tussen Londen en Washington. Ook de Fransen willen uitstel van de beslissing in verband met hun moeilijkheden in Indochina. Frankrijk wenst dat Engeland en Ame rika eerst formeel het regiem van Bao Dai in Indochina erkennen, zodra de souve- reiniteit door de Fransen aan hem is over gedragen, waartoe in principe in Maart te Parijs overeenstemming is bereikt. Een onmiddellijke erkenning zou ook moeilijkheden in Lake Success veroor zaken omdat de Chinese nationale regering een klacht heeft ingediend bij de UNO dat de Chinese communisten met de steun van Rusland de wettige regering met geweld omver hebben geworpen. De nationalisten hebben daar reeds in een nota de aandacht op gevestigd, hoe theoretisch hun zaak ook moge zijn. Indien Engeland overgaat tot erkenning dan zal het in conflict komen met de thans door de nationalisten afgekondigde blokkade der communistische havens. In dat geval zal de Britse marine waarschijnlijk opdracht krijgen Engelse koopvaardijschepen met vracht voor China te beschermen. Inmiddels heeft Birma een precedent geschapen door als eerste niet-communis- tische staat China te erkennen. Dit besluit is in de hand gewerkt doordat de Chinees- Birmaanse grens thans open ligt voor de oprukkende communistische legers. Via de beroemde Birma-weg kunnen de Chinezen doordringen tot Mandalay, zetel der Bir mese communisten, en een sleutelpositie veroveren tussen India en Malakka. Geen communistische invasie Verwacht wordt dat de Chinese commu nisten zullen afzien van een militaire invasie, doch dat zij in Birma zullen door dringen door propaganda en infiltratie. Over het algemeen hebben de Birmezen een afkeer van de Chinezen, maar het zwakke punt in Birma is dat de regering slechts een zeventiende deel van het land beheerst. Deze chaotische omstandigheden, die het land verdeeld houden in een aantal onafhankelijke rebellerende staten, bieden een vruchtbaar arbeidsveld voor het com munisme. De gebeurtenissen in Malakka Met de klassieke zet e2-e4 heeft burge meester mr. P. O. F. M. Cremers vanmor gen het veertiende jeugdschaaktournooi van de Haarlemse Schoolschaakbond in de muziekzaal van „Brinkmann" geopend. De,magistraat zei deze handeling met des te meer vreugde te verrichten naar mate hij sinds zijn jongelingsjaren minder gelegenheid had gehad zich aan de dienst van Cassia te wijden. De belangstelling voor het schone -schaakspel schijnt enigs zins aan het tanen te zijn, want waar er in 1948 nog bijna negentig deelnemers in schreven en het vorige jaar nog ruim zes tig, is het aantal thans tot 56 gedaald. De voorzitter, de heer H. Boeree, weet dit vooral ook aan de concurrentie van an dere wedkampen die dit jaar in de Kerst- vacantie zijn gehouden en de heer L. G. Eggink, die namens de Jeugdschaakcom- missie van de K.N.S.B. sprak, meende dan ook dat er hier een taak voor de Haarlem se Schoolschaakbond ligt om tot meer on derling overleg te komen en eventueel uit te groeien tot een landelijke organisatie voor het jeugdschaken. De wedstrijdleider van de Noordholland se Schaakbond A. C. Thürkov. vermaande de meisjes en jongens die achter hun bor den zaten te popelen om de aanval te openen, hun studie niet voor hun lief hebberij opzij te zetten en tenslotte wekte de heer H. Bouwmeester, die al heel wat tournooien ..meeloopt" zijn medestrijders op tot een sportief spel. een prettige sfeer en volhouden tot het einde. De inzet is als vanouds de wisselbeker van de Schoolschaakbond en de Jeugd commissie van de K.N.S.B. stelde een medaille voor de beste partij beschikbaar. maken dat de conferentie van Colombo, die het probleem van de communistische bedreiging in het Verre Oosten in groot verband zal bestuderen, de handen vol zal hebben. Ondanks de ernstige toestand in Malakka zijn betrouwbare waarnemers van mening dat de Engelsen de afgelopen zes maanden aanzienlijke vorderingen hebben gemaakt. Door de druk der Britse strijdkrachten zijn de opstandelingen thans hoodfzakelijk in twee gebieden geconcentreerd. Zij moe ten thans beseffen dat zij zonder hulp van buiten onmogelijk hun doel kunnen be reiken. Doch er is nog geen teken dat hun krachtsinspanning verslapt. Zij hopen ni- derdaad op steun van communistisch China. Ook zetten de leiders door omdat zij weten dat zij niet ontsnappen kunnen. Engeland vecht thans tegen de tijd. Het tracht Malakka te isoleren voordat de invloed van het militaire China zal worden gevoeld. De thans bevolen mobilisatie van één maand zal geen wonderen kunnen ver richten, zo meent men te Londen. Men hoopt echter te bereiken dat de verzets lieden zozeer worden teruggedrongen dat een politiemacht hen voor goed in bedwang zal kunnen houden. Zestig jaar op notariskantoor De eerste werkdag in het Nieuwe Jaar is voor de heer Antonie Hamann, de 73- jarige eerste klerk op het kantoor van de notarissen B. M. Serné en M. W. Treurniet te Haarlem, al direct een feestdag. Vandaag is het namelijk zestig jaar ge leden dat hij als jongste bediende zijn werkzaamheden in het notariaat begon. Dat was dus in 1890 bij notaris G. C. Me- rens, die later werd opgevolgd door no taris J. Koolhoven, die op zijn beurt het kantoor overdroeg aan de heer Serné, die thans met notaris Treurniet geassocieerd is. De heer Hamann heeft zijn chefs gedu rende al die jaren met opgewektheid en ijver gediend. Geen werkzaamheid aan het notariaat verbonden, of hij kent ze van haver tot gort. Zijn keurig handschrift zal op meer dan tienduizend acten de tand des tijds trotseren, zoals hij die zelf ook het hoofd heeft geboden, want hij denkt zijn werk nog lang niet te besluiten. Wie mocht denken, dat het notariaat zijn dienaren een enigszins strakke levens beschouwing oplegt, vergist zich deerlijk, bij de heer Hamann was dat zeker niet het geval. Hij was geruime tijd een gewaar deerde kracht bij de Letterlievende ver eniging „Cremer" en hij draagt niet zon der ingenomenheid de ridderorde die Ko ning Nikita van Montenegro hem tijdens de eerste wereldoorlog verleende wegens zijn aangrijpende spel in een door de vorst eigenhandig geschreven stuk dat door „Cremer" ten bate van het Montenegrijnse Rode Kruis werd opgevoerd. Taxi Bel 13000 DAG EN NACHT van „Het recht in Nederland, ook voor de politieke delinquenten, blijft in gang en behoudt zijn loop". Met deze eenvoudige woorden sloot pro fessor Van Hamel op Oudejaarsdag de laat ste zitting van het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof. De aanwezigheid van de procureur-fis caal mr. N. J. G. Sikkel en van de advoca ten-fiscaal Besïer, Rohling, Keune en Drab- be en twee vice-presidenten, de heren Ruys en Van Schaeck Mathon, en enkele andere bekende figuren uit de Bijzondere Rechts pleging gaf aan de bijeenkomst een plechtig tintje. „Het Hof!" kondigde de gezette deur waarder voor de laatste keer aan en terwijl wij het rechtscolllege de eer bewezen die het toekomt dachten we, dat het blauw van het tafelkleed en van de gordijnen naar het paars van de rouw zweemde. Niet de rouw om het heengaan van dit Bijzondere Hof, maar de droefheid om de martelgang en het droevige einde van al die braven, waarvan de ondergang bewerkstelligd en gewild werd door hen die hier het „Schul dig" over zich hoorden uitspreken. Er is wellicht geen gebouw in Nederland, of het zouden de voormalige bureaux van Sipo en S.D. moeten zijn, dat zo nauw verweven is met de dikwijls zo grootse tragiek van het verzet als dit perceel Herengracht 466. We moesten denken aan al die getuigen die hier voor het hekje bevestigend hebben geantwoord op de vraag van de president of ze langer dan een maand van hun vrij heid beroofd waren geweest, een formele vraag, maar waarachter schuil gingen de maanden, de jaren soms van ellende en ver kommering in oorden met schier legendari sche namen: Bergen-Belsen, Neuengamme, Dachau, Buchenwald, Sachsenhausen, Natzweiler, Vught, Amersfoort.... En ons schoot die andere formule te bin nen: „uit welke vermissing redelijkerwijze de dood valt af te leiden", de steeds weer herhaalde formule van toepassing op de naamlozen die eens in lange treinen wer den weggevoerd van Westerbork naar Auschwitz, Sobibor, Mauthausen, Treblinka, Theresienstadt. De schimmen van deze vervolgden waren hier rond, maar ook die van degenen onder hun belagers die door de acties van het ver zet aan hun aardse rechters werden ont trokken: Krist, Ritman, Smit. Wij denken aan de sinistere figuren van de Inlichtingendienst op het Nassauplein, van „Kamer 21" van het Velsense politie bureau. Tegelijk gevoelen wij respect voor dit rechtscollege, dat met zulke gebrekkige middelen moest werken, dat zo vaak moest improviseren, omdat de feiten reeds zo lang geleden gebeurd waren en degenen; die daarover getuigen konden, dikwijls te zeer betrokken waren bij de gepleegde misda den dan dat men van hen een betrouwbare verklaring kon verwachten. En natuurlijk komt ons het wonderlijkste proces wellicht ooit in een Nederlandse rechtszaal behandeld in de herinnering: de schier eindeloze zaak-Menton met z'n tal loze verrassende wendingen. De laatste tik met de hamer: een episode in de geschiedenis van de Nederlandse rechtspleging is afgelopen. Het gros van de politieke misdadigers is berecht. Moge het nooit meer nodig zijn. J. H. B.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3