Huiduitslag DEBRALINE c 3 TEMPO Radio geeft Woensdag Beste Nederlandse film sedert de bevrijding wordt van Vrijdag af in Haarlem vertoond PANDA EN DE MEESTER-GIDS Wereldnieuws IN iewwe «J itgavem Dinsdag 3 Januari 1950 2 Burgemeester van Groenlo i „Er wordf hier te veel gedronken" Tn zijn Nieuwjaarsrede in de raad van Groenlo zeide burgemeester H. J. Schoe maker, behalve vele lichtpunten ook enkele donkere plekken te moeten releveren. Hij noemde het ernstig en zeer bedenke lijk, dat in zijn gemeente kapitalen worden uitgegeven voor vermaak en voor sterke drank en de burgemeester vond dit feit zo ernstig, dat hij het noodzakelijk had geacht, de Rooms Katholieke en de Protestantse geestelijkheid hierover in te lichten en hun medewerking in te roepen ter beteugeling van dit kwaad. Burgemeester Schoemaker zei, dat de parochie Groenlo, die ongeveer 7000 zielen telt en iets groter is dan de gemeente Groenlo, in 1949 aan diverse vermakelijk heden heeft uitgegeyen een bedrag van ƒ63.492, te weten ƒ22.117 voor bioscoop bezoek, 12.255 voor toneel, voor sport 3.546, voor dansen 12.255 en voor ker misvermakelijkheden 18.308. Aan alcoholische dranken (dus sterke dranken, uitgezonderd bier en andere zwak- alcoholhoudende dranken) werd in 1949 uitgegeven 184.072, wat neerkomt op een totaal verbruik van 26.296 liter of 3j4 liter per hoofd, met een waarde van 26.2E (zuigelingen, vrouwen enz. meegerekend) Ter vergelijking, en voor ingezetenen, die een aansluiting op drinkwaterleiding te duur mochten vinden, zeide de burgemees ter, dat deze slechts acht gulden per hoofd per jaar vraagt. „Aan deze toestand moet een einde komen", aldus burgemeester Schoemaker, „zo niet goedschiks, dan maar kwaad schiks." Gouden jubileum van de Amsterdamse Gemeentetram Vier leden van het personeel onderscheiden Ter gelegenheid van het feit, dat de Am sterdamse tram eer. halve eeuw gemeente bedrijf is 1 Januari 1950 was het vijftig jaar geleden dat de gemeente Amsterdam dit bedrijf van de Amsterdamse Omnibus maatschappij overnam hield de direc teur, ir. W. B. Hofman, in het administra tiegebouw aan de Stadhouderskade een receptie. Het personeel van het jubilerende be drijf bood vier voor het administratiege bouw bestemde gebrandschilderde ramen aan. Zij stellen voor: het tramnet in 1900; een paardetram in het oude stadsbeeld; een nieuwe tramwagen en het gehele nieuwe tramnet. Als vertegenwoordiger van de minister van Verkeer en Waterstaat was de direc teur-generaal van Verkeer, de heer H. van Galen Last, aanwezig. Voorts wenste het college van B. en W. de directeur geluk. Burgemeester d'Ailly deelde mede, dat de Koningin vier leden van het personeel had onderscheiden, namelijk de heren T. Scheltema en J. Th. Heyselaar, die tevens voorzitter is van de Tramharmonie, met de zilveren, en C. J. Koster, oudste conduc teur, en A. van de Neut, oudste wagenbe stuurder, met de bronzen medaille verbon den aan de orde van Oranje Nassau. Vele ongelukken in de hoofdstad Maandagavond zijn er talrijke ongeluk ken in de hoofdstad gebeurd, die ernstige gevolgen hadden. Op de hoek van de Over toom en de Anna Vondelstraat stapte een oude man zonder uit te kijken van een vluchtheuvel. Hij kwam onder een tram en moest in ernstige toestand naar het Wilhelminagasthuis vervoerd worden. Hij had een verbrijzelde voet, een hersen schudding en een gebroken been. In de Ferdinand Bolstraat stapte een man in gedachten van het trottoir, juist toen een taxi passeerde. Hij werd overreden en kreeg een hersenschudding. Op de Riet landen viel een machinist van zijn locomo tief. Hij kreeg een wervelfractuur. In de Douwes Dekkerstraat slipte een motorrij der en reed door een grote winkelruit. Hevig bloedend liep de man naar het Wil helminagasthuis. Daar kwamen later twee agenten hem halen, want hij werd ervan verdacht de motorfiets gestolen te hebben. Dr. Plesman ter observatie in Ursulakliniek opgenomen Naar het ANP verneemt, is dr. A. Ples man, president-directeur van de KLM, die lijdende is aan een oogontsteking, voor enige dagen ter observatie opgenomen in de neurologische kliniek St, Ursula te Wasse naar. Soekarno over Nieuw Guinea „Voor eind 1950 deel van de R.I.S." DJAKARTA (Batavia), 2 Januari. (AFP). „Indien wij hard werken en wanneer ons streven wordt geïnspireerd door een dynamische activiteit, zal, voordat de zon voor de laatste maal in 1950 is onderge gaan, Nieuw Guinea deel uitmaken van de Verenigde Staten van Indonesië", verklaar de president Soekarno in een toespraak, die door hem werd gehouden op een plech tigheid, welke in Ihet presidentiële paleis te Djakarta plaats had ter herdenking van de verjaardag van de profeet Mohammed. Soekarno deed verder een beroep op de Mohammedaanse en Christelijke inwoners van Indonesië om samen te werken tot heil van het land en om hun vertrouwen in de nieuwe staat te bewaren. Hij voegde hieraan toe: „Als president neem ik een onpartijdig standpunt tegenover alle ge zindten in. Ik koester jegens geen enkele godsdienst een vooroordeel". Soekarno hield zijn toespraak voor een duizendtal aanwezigen in de receptie-zaal van paleis-Rijswijk. Een grote menigte luisterde in de aangrenzende straten naar de toespraak, die via de radio werd uitge zonden. Het was de eerste maal sinds 1945, dat een dergelijke plechtigheid te Djakarta werd gehouden. Brits ambassadeur benoemd. De voormalige Engelse consul in Japan, de heer Dement William Kermode, is be noemd tot eerste ambassadeur van Enge land bij de Verenigde Staten van Indonesië, aldus werd hedenavond door het ministerie van buitenlandse zaken te Londen bekend gemaakt. vergalt Uw leven. Gij zult j verbaasd zijn over de snelle pFen afdoende werking van het -== ^'beroemde huidgeneesmiddel 7.00 Nieuws. 7.15 Woord voor de dag. 8.30 Nieuws. 8.40 Gewijde muziek. 9.00 Weer berichten. 9,03 Platen. 10.30 Morgendienst 11.00 Platen. 1.1.05 „Terwille van een kind". 12.05 Gevarieerd programma. 12.30 Weer bericht. 12.33 Metropole-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Gewijde muz. 13.20 Mandolinemuziek.. 13.50 Platen. 14.40 Strijkkwartet. 15.10 Piano. 15.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Voor de jeugd. 18.00 Orkest. 18.30 Voor de strijd krachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Sportcommentaar. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Commentaar familie competitie. 20.20 Concertgebouworkest en solist. 21.20 Platen. 21.30 Liturgische beschou wingen. 22.00 Concert. 22.30 Vocaal kwartet. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.30 Nieuws. 8.43 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Weerberich ten. 9.03 Platen. 10.00 „Kinderen en mensen". 10.45 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeonmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Banjo-ensemble. 12,55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15 00 Kinderkoor. *15.20. Piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgelspel. 17.45 Regeringsuitzen ding. 18.00 Nieuws. 1S.15 Varia. 18.20 Instru mentaal trio. 18.30 Volksuniversiteit. 19.00 „De borrel in de gemeenteraad", causerie. 19.15 Muziekcauserie. 19.30 Voor de jeugd. 19.40 Weekkroniek. 19.45 Wereldraad der ker ken. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Socialistisch nieuws. 20.20 „Eugin Onegin", ftp era. 23.00 Nieuws» 23.15 „.De nachtschuit". Senator Tom Connaïly heeft in zijn kwali teit van voorzitter cler Amerikaanse Seiiaatscominisfie voor buitenlandse be trekkingen pp een persconferentie te Washington de wenselijkheid tot beknot ting der uitgaven in het buitenland en hervatting der diplomatieke betrekkingen met Spanje bepleit. Connaïly tijdens zijn persconferentie. Het aan J. J. Vorrink overkomen ongeluk Raad voor de Luchtvaart stelt piloot en Aero-Holland in gebreke De Raad voor de Luchtvaart heeft Maan dagmiddag uitspraak gedaan in de zaak van het ongeval, op 17 Januari 1949 over komen aan het Nederlands verkeersvlieg tuig PH-NAZ, toebehorende aan de N.V. Frits Diepen Vliegtuigen en in gebruik bij de N.V. Aero Holland. In het vliegtuig be vond zich het lid der Tweede Kamer J. J. Vorrink, die te Oslo een regeringsopdracht moest vervullen. Des avonds om kwart voor negen is het vliegtuig bij het plaatsje Hesnaes op het eiland Falstern (Denemar ken) verongelukt, waarbij de beide be stuurders werden gedood; de heer Vorrink zwaar werd gewond en het toestel totaal vernield. Het is de Raad onbegrijpelijk, dat de leiding van Aero-Holland tot het doen uitvoeren van de onderhavige vlucht onder de bestaande omstandigheden heeft besloten. De Raad wijst in zijn uitspraak voorts op een karaktereigenschap, die ook volgens het eigen oordeel van de Aero-Holland aan Protiva eigen was, te weten, dat het hem uitermate moeilijk was een bepaald plan, waarop hij zich eenmaal had geconcen treerd, te laten varen voor een ander als veranderende omstandigheden dit wênse- lijk maakten. Een zodanige eigenschap is slecht te rijmen met de eisen, die aan een gezagvoerder in het belang der veiligheid behoren te worden gesteld en zal ook bij een gezagvoerder, die over zeer grote ervaring beschikt, noodlottige gevolgen kunnen heb ben. De Raad concludeert ten slotte: 1. dat voor zover de beschikbare gegevens reiken, het ongeval in belangrijke mate het recht streeks gevolg is van onvoorzichtige naviga tie door de gezagvoerder. Hij heeft immers de vlucht naar Kastrup ondernomen onder zeer ongunstige weers omstandigheden en met een voor die om standigheden onvoldoende radio-uitrusting, waarbij nog kwam, dat hij wist, of althans weten kon, dat het radiobaken van Kastrup onbetrouwbaar was. Een gunstiger vertrek uur had hij zonder bezwaar kunnen af wachten, doch hij heeft dit niet gedaan. Evenmin heeft hij een ten opzichte van de weersomstandigheden gunsti ger gelegen vliegveld gebruikt. Het resultaat is geweest, dat hij van zijn route is afgedwaald en zijn positie niet meer kon vaststellen. Bovendien heeft hij ver zuimd zijn hoogtemeter te verstellen over eenkomstig de ter plaatse te verwachten barometerstand. 2. Dat de leiding der Aero-Holland on voldoende waakzaam is geweest, door niet te voorkomen, dat de vlucht onder zeer on gunstige weersomstandigheden werd uit gevoerd met een vliegtuig, niet voorzien van een voldoende radio-uitrusting en door een gezagvoerder die een karaktereigen schap had, welke niet de nodige waarbor gen bood om hem onder moeilijke omstan digheden de vlucht veilig te kunnen laten volbrengen. Bovendien was niet door middel van „linktraining" zijn geschiktheid als vliegtuigbestuurder op gezette tijden ge toetst, Emil Jannings overleden Emil Jannings, de bekende Duitse film speler, is op 63-jarige leeftijd in zijn huis te Zinltenbach aan de Wolfgangsee in Oos tenrijk overleden. Jannings leed sedert korte tijd aan een leverziekte. Hij werd geboren in Zwitserland, doch. verhuisde reeds als kind met zijn ouders naar Duitsland. Door Ernst Lubitsch kwam hij bij de film en in 1926 trok hij naar Hol lywood. In 1929 kreeg hij de prijs voor de beste acteur in de Verenigde Staten. Op het hoogtepunt van zijn carrière trok hij zich uit de film terug en werd boer in Op- per-Oostenrijk. In 1934 sloot hij zich weer aan bij het „Deutsche theater" te Berlijn. Jannings is één van de weinigen, die de overgang van de stomme naar de spreken de film overleefden. Tot zijn beste werken behoort „De blauwe engel", met Mariene Dietrich. Hij won tweemaal de Duitse film prijs. Hitier gaf hem de titel van „staats- acteur" en hij werd „senator voor de cul tuur". In 1939 kreeg hij de Goethe-medaille voor kunsten en wetenschappen. In de oor log trad hij op in de anti-Britse film „Oom Kruger". Na de oorlog verboden de Ame rikaanse bezettingsautoriteïten hem het optreden, doch in 1946 werd hij gezuiverd. In 1947 werd hij Oostenrijks onderdaan. Omzetten aan de Effectenbeurs Aan de Amsterdamse effectenbeurs wer den in December 1949 aandelen verhandeld tot een nominaal bedrag van 32.779.756 (in November ƒ30.903.473). Gedurende 1949 is totaal voor ƒ350.162.763 in aandelen omgezet tegen 405.972.268 in 1948. In obligaties waren de omzetten als volgt: December 64.004.707 nominaal, November 62.592.777; 1949 totaal 708.895.364, (1948 613.462.396). Voorts werden verkocht 2.350 certificaten van Amerikaanse shares (November 7.059) en gedurende 1949 totaal 43.777 stuks tegen 85.629 stuks in 1948. Hollandse bemanning van Poolse trawlers ontslagen Naar wij vernemen zijn alle Hollandse vissers die op Poolse trawlers varen, als gevolg van een jaarlijkse reorganisatie ontslagen. De sociale verplichtingen tegen over deze vissers zullen nauwkeurig wor den nagekomen. Het is niet uitgesloten dat in 1950 minder Hollandse vissers op Poolse trawlers geplaatst zullen worden dan voor heen. Ziekenfondspremie blijft 3,6 procent Blijkens een beschikking van de minis ter van Sociale Zaken wordt de premie voor ingevolge het Ziekenfondsenbesluit verplicht verzekerden gehandhaafd op 3,6 procent. De werkgever moet de helft van deze premie van het loon van de werk nemer inhouden. Het werknemersaandeel in de ziekenfondspremie blijft derhalve 1,8 procent. De maximum inhouding be draagt voor 1950 respectievelijk voor maandlonen van 260,af, voor week lonen van 60,af en voor daglonen van 10,— af, 4.69, 1.08 en 0.18. Garage uitgebrand in Winschoten Een felle brand heeft Maandagavond gewoed in de garage van het transport bedrijf Tiggelaar te Winschoten. Personeel van het bedrijf en buren slaagden er in een van de twee in de garage gestalde vrachtautos uit het brandende gebouw te rijden. De blussingswerkzaamheden van de Winschoter brandweer faalden, doordat er te weinig druk op de gemeentelijke water leiding stond. De politie vermoedt dat kortsluiting de oorzaak van de brand is geweest. De schade wordt geraamd op 20.000. Zowel vrachtauto als garage zijn zeer laag ver zekerd. Automobilisten! Spaart de fietsers Goed advies van de K.N.A.C. Elk jaar verongelukken vele tientallen fietsers bij het inhalen op smalle gedeelten van rijbanen door motorrijtuigen, in het bijzonder vrachtauto's met aanhangwagen, of tractors met oplegger. De K.N.A.C. raadt daarom bestuurders van deze auto's aan niet op smalle rijbaan gedeelten, bijvoorbeeld tussen vluchtheuvel en trottoir langzaam rijverkeer in te halen. Dit is namelijk ver plicht aan de uiterste rechterzijde van de rijbaan te rijden. Fietsers zouden dan bij geringe zijdelingse beweging bijvoorbeeld als gevolg van schuin omkijken, door de aanhangwagen kunnen worden gegrepen. Indien de verkeerszuilen op de verkeers heuvel een groen vlak vertonen en dus aan beide zijden mogen worden voorbijgereden, raadt de K.N.A.C.-bestuurders van auto's dringend aan bij voorkeur links van deze verkeersheuvel te passeren, zeer zeker, in dien langzaam rijverkeer, waarbij fietsers, zich rechts daarvan bevindt. Het Rembrandt-theater in Haarlem heeft voor de volgende week de Ned. documen taire speelfilm over het werk van de Lan delijke Organisatie tot hulp aan onderdui kers en de Landelijke Knokploegen op het affiche staan. Wij hebben deze rolprent reeds ter ge legenheid van de première tijdens het Hol land-Festival besproken en daarbij ge schreven, dat in L.O.-L.K.P. niet alleen de uiterlijk waarneembare zijde van het ver zet, maar ook de geest die de illegaliteit bezielde waarheidsgetrouw en welbegrepen werd vastgelegd." Dat in dit geval, tenge volge van de verstrekte opdracht, speciaal het christelijke verzetswerk werd behan deld, behoeft aan de algemene waardering die men ervoor kan hebben niets af te deen. De gedurende de oorlog in een Ja pans kamp geïnterneerde cineast Max de Haas schreef het scenario, voerde de regie en leidde de productie: het is wellicht aan deze veelzijdige werkzaamheid te danken dan een gaaf geheel werd verkregen. De Haas is een vakman zoals de Nederlandse cinematografie er maar weinig kent, heeft bovendien een bijna feilloze intuïtie voor alles wat de dynamiek van zijn werk kan bevorderen. Da,arom worden zijn frag menten van predicaties nooit langdradig en weet hij de humor steeds zo te doseren, dat zij bevrijdend werkt. Wij werden het meest geboeid door de documentaire inleiding, die de valse schijn der propaganda en de snel naar een climax opklimmende anti-Joodse maatregelen met een minimum aan middelen vertelt: de schuifelpas van hen, die zich moeten laten registreren, de parken, zwembaden, sta dions, schouwburgen en wat niet al meer, die „Verboten" zijn. Goerings oproep „ka nonnen, kanonnen, kanonnen" leidt via weer een andere prachtige beeldwisseling dan het fictieve gedeelte in: de geschiede nis van Willem Visser, de metaalbewerker die op de boerderij in Capelle aan de IJsel, waar hij is ondergedoken, midden in het verzet geraakt. Bij een overval wordt hij ernstig gewond, gevangen genomen, doch uit het ziekenhuis bevrijd. Nadat bij nog heeft deelgenomen aan een bonlcaartenkraak, wordt hij in een val gelokt en opnieuw gearresteerd. Het einde is in zicht, zowel van de oorlog als van Vissers leven. Terwijl de geallieerden het Nederlands gebied naderen, wordt hij met een groot aantal medestrijders in Vught gefusilleerd. De illegalen worden niet als helden zonder vrees of blaam voorgesteld, maar als de gewone Nederlandse burgers met hun twijfel en met hun angst. Max de Haas maakte met succes gebruik van medespelers in de tragedie 1940 1945 en koos slechts voor de hoofdrollen twee beroepsacteurs. De camera-man Peter Staugaard onderscheidde zich door zijn voortreffelijk aanvoelen van de waarde van het landschap om de film een door en door Nederlands karakter te doen krijgen. „L.O.-L.K.P." is onomstreden de beste Ne derlandse film sedert de bevrijding Speciale voorstelling Het Rembrandt-theater geeft Donder dagnacht om twaalf uur een speciale voor- Bankdirecteur aangehouden Op last van de officier van justitie te Rotterdam zijn enkele dagen geleden de directeur en drie employés van de N.V. Oudewatersche Bank aangehouden onder verdenking van fraude bij de effecten registratie. De drie employé's zijn na hun verhoor in vrijheid gesteld. Voor de door de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Bloemendaal gehouden Kerst inzameling is nog f443 ingekomen, zodat in totaal f4217 werd opgehaald. De leden van de bezettende macht worden in de L.O.-L.K.P.-film raak getypeerd. stelling die door een aantal autoriteiten en bekende persoonlijkheden uit Haarlem en omgeving zal worden bijgewoond. Deze vertoning is echter ook voor het publiek toegankelijk. De baten komen ten goede aan de „Stichting 19401945". J. H. B. Cricket Australië in overheersende positie Op de tweede dag van de tweede test match te Kaapstad sloten de Australiërs hun eerste innings op 526 voor zeven. Vandaag hadden zij 214 runs voor het verlies van drie wickets toegevoegd aan hun score van giste ren, voornamelijk een century van Neel Haarvey, die 178 runs scoorde. Aan het eind van de dag noteerden de Zuid-Afrikanen 169 voor het verlies van drie wickets. Schaken Euwe klopt Fuller In de vierde ronde van de hoofdgroep op het tournooi te Hastings heeft dr. Euwe, met wit spelend, in 52 zetten gewonnen van de Brit Fuller die zich Konings-Indisch ver dedigde. De partij duurde 6 uur. Het klassement na deze ronde luidt: 1. Rossolimo (Fr.) 3'A pnt.; 2, 3. en 4. Euwe (Ned.), Evans (V.S.) en Szabo (Hong.) 3 pnt.; 5. Horne (Gr. Br.) 2 pnt.; 6. en 7. Wood (Gr. Br.) en Fuller (Gr. Br.) pnt.; 8. en Konig (Gr. Br.) en Winser (Gr. Br.) 1 pnt.; 10. Barda (Noorw.) Vj pnt. Scholieren-tournooi De uitslagen van de eerste dag van het scholieren-schaaktournooi dat gisteren door burgemeester Cremers in Brinkmaan werd geopend, luiden: le ronde: R. SlotemakerJ, Pulles 10; F. HooyveldH. Hooy 10; P. BrommerB. Prins 10; J. SnoekW. Halsema 10; R. den BoeftH. Steffers 10; J. Schultz R, Greiner 10; F. SpeyersA. Nagelkerke 10; G. WaardenburgJ. Berendonk 10; J. BommelP. Visscher V±Vj (na- gong- wedstr. wint Bommel) A. SandersH. Klein VjVj (na gongwedstr. wint Klein) A. v. HinteR. Igel 10; H. VisscherG. Kroes 10; H. HaitsmaH. Krabbendam 10; F. BinsbergenB. Penterman 10; O. den Boeft -W. Happel 10; W. C. Mook Jr.O. Ka merling 0—1. 2e ronde: R. SlotemakerF. Hooyveld 1—0; P. BrommerJ. Snoek 10; R. den BoeftJ. Schultz 01; F. SpeyersG. Waar denburg 0—1; J. BommelH. Klein 10; A. v. HinteH. Visscher 01; A. HaitsmaF. Binsbergen 1—0; O. den BoeftO. Kamerling 1—0. le verliezersronde A:. R. IgelG: Kroes 01; H. KrabbendamB. Penterman 01; H. Happel—W. C. Mook Jr. 1—0. le verliezersronde B: P. VisschersA. San ders Vj—My, J. Berendonk—A. Nagelkerke 1—0. le verliezersronde C: J. Pulles—H. Hooy 10; B. PrinsW. Halsema 0—1. Bijtournooi, le ronde: mej. M. Binsbergen mej. M. Romijn MsMy, F. BuysH. Bijvank 1—0; J. de Ruyter—H. Boon 1—0; E. Egressy T. v. Name 10; K. SteynR. Faase 10; R. de ClerqF. den Hartog 10; O. den Boer —O. Penterman 1—0; K. Timmer—H. Beh- rendt 01; W. NijenhuisA. B. Sent 10; W. Hovius—P. Binsbergen 10; K. Nieland—B. Montauban 10. 2e ronde: Mej. M. BinsbergenJ. de Ruy ter 10; mej. M. Romijn-F. Buys 1—0; H. BoonH. Bijvank 10; E. EgressyR, de Clercq 1—0; T. v. Name-—K. Steyn 0—1; T. den Hartog—R, Faase 0—1; O. den Boer— W. Nijenhuis 1—0; ,0. Penterman—K. Timmer 01; A. B. SentH. Behrendt 01; W. Ho viusB. Montauban 10; P. Binsbergen N. Nieland 0—1. 72. Zoals ik de vorige heer al te kennen gaf, bereikten Panda en de heer William T. Bobberbroek de stad vóórdat zij er erg in hadden, en vrolijk pratend klommen, zij van hun kamelen (waarbij Panda mijnheer Bobberbroek een handje hielp, zoals hierboven op zo'n overzichtelijke wijze is getekend). Nu was het ogenblik van scheiden aangebroken, want zoals Bobberbroek zei: „Ik ga nu maar weer eens met een vliegmachine naar moeder de vrouw, Jansen, en ik wil geen museum en geen rariteiten meer, zién. Ik heb mijn portie gehad. Zoek jij dus maar een schip om weer thuis te komen, Jansen, jongen. en nog ivel bedankt voor alles wat je ge daan hebt! Kijk eens hier is mijn visite-kaartje, en als' je ooit nog eens trek hebt in een kopje thee, dan kom je maar eens langs!" En zo schudden zij elkaar keer op keer de hand, totdat ze er allebei vermoeide armen van hadden, en daarna ging Panda vrolijk lachend zijns weegs, met de bedoeling om een schip te zoeken en gauw weer met al zijn geld naar huis te gaan. William T. Bobberbroek wendde zich inmiddels om, teneinde het hotel „De Rustende Herder" binnen te gaan en toen zag hijtoen zag hij„Haha!" siste hij. „Wie zie ik daar? Dat isdat is. PietersenEn ja hoordaar wandelde Joris Goedbloed! Hij ivas veilig in de stad gekomen, hij had geld in zijn zak, en hij vond het leven nog zo kwaad niet. Een lustig liedje neuriënd stapte hij door de straten. „Tatatatatééttéé," zong hij. Maar toen had hij de heer Bobberbroek nog niet gezien.,^.* Vleselijk. Een staking van 300 man per soneel van de Londense centrale vlees markt Smithfield heeft sinds Maandag de verzending van vlees naar de sla gers opgehouden. De stakers proteste ren tegen het ontslag van één arbeider. Klare taal. Op de jaarvergadering van het wetenschappelijk congres van India heeft Pandit Nehru verklaard dat zijn land het te druk had om zich met machtspolitiek te bemoeien. Hij verzocht de geleerden en technici van de ge hele wereld zijn land te helpen. „Ik vraag u geen vage raadgevingen", zei hij, maar practische hulp voor het oplossen van de vitale, economische en sociale problemen". Thuis-bioscoop. De directeur van een Amerikaanse maatschappij heeft mee gedeeld dat hij een apparaat voor „phonevisie" in de handel zal brengen. Met behulp van dit apparaat dat tus sen telefoon en televisie-toestel wordt ingeschakeld, zou meri dan filmvoor stellingen aan huis kunnen krijgen. Het apparaat kost tien dollar en de kosten per voorstelling komen op één dollar. Steeds langer. Het grond- en kantoorper soneel van de Argentine Airways in Buenos Aires gaat vandaag een uur in staking omdat het loonsverhoging eist. Wanneer de wensen niet worden inge willigd zal het iedere dag een uur langer staken. Het luchtverkeer in Ar gentinië wordt daardoor gedeeltelijk lamgelegd. Aannemen! Er gebeuren nochtans ook prettige dingen in Argentinië. Een Ita liaan die er 40 jaar geleden heen trok, heeft namelijk 43 milliard lire en een complete zilvermijn nagelaten aan zijn neef, die op het ogenblik kellner is in een klein restaurant te Rome. Het for tuin heeft negen jaar op een bank in Buenos Aires gestaan, aleer men de wettige erfgenaam had gevonden. Stop. De taxi-chauffeurs in Madrid zijn een staking begonnen uit protest tegen een nieuwe bepaling, die een eind maakt aan de voor hen geldende verminde ring van de benzine-prijs met twee peseta per liter. Zij zijn voorts boos over de vermindering van hun ben zinerantsoen. Staken in Spanje is ove rigens geen pretje, want er staan zware straffen op. Oude Mahmoed. Volgens het Russische persbureau is een boer in Azerbeidsjan 140 jaar geworden. Hij heeft 118 na komelingen, die allemaal in hetzelfde dorp wonen. De boer, Mahmoed Eyva- sof, voelt zich nog kiplekker. De lange weg. Na 34 jaar heeft een in woner van Venetië een brief ontvangen waarin zijn vrouw hem de geboorte meedeelt van een zoon. De brief werd hem in 1916 gezonden, toen hij krijgs gevangen was gemaakt op het Oosten rijks-Italiaanse front en heeft een zwerftocht door tal van landen ge maakt. De zoon is inmiddels in de tweede wereldoorlog gesneuveld. Uit de biechtstoel. De in het oog lopende paarse kleur van de jurk waarin een 16-jarig meisje uit Kempten in Beie ren gekleed ging', leidde tot de ont dekking, dat zij en haar vriend de gor dijnen hadden gestolen uit de biecht stoelen van de Katholieke lcerk te Lenzfried. De jurk was uit deze gor dijnen gemaakt. Slachtoffers. De Oud en Niéuw-viering in de V.S. heeft 281 doden gekost tenge volge van verkeersongevallen en bran den. Luchtveilighcid. De Amerikaanse burger luchtvaart heeft in 1949 16 millioen reizigers vervoerd. Hoewel er zich 4 luchtrampen hebben voorgedaan, ves tigde het jaar toch een veiligheidsre cord, want er viel slechts één slacht offer per 150 millioen kilometer. voor VERHUIZINGEN groot en klein Goederen zonder prijsverhoging verzekerd ROZENSTRAAT 13 - TEL 20020 (Adv.) Sport in 't kort JAARLIJKSE DAMWED STRIJD. Zon dag 15 Januari wordt in Hoorn de jaarlijkss wedstrijd NoordhollandAmsterdam ge speeld. Het Noordhollands tiental bestaat uit: P. Roozenburg, B. Dukel, C. Suijlc, P. Beers, J. de Boer, J. B. Sluijter, A. Bizot, B. J. de Boer, H. Steenhuis en A. J. José. Tanya Matthews; Ik was een Rus sisch meisje Vertaald door Edouard de Nève Het Wereld venster, Amsterdam. Tanya Matthews, voorheen Swetlova, heeft het verhaal geschreven van haar leven in Rusland, dat duurde tot zij, met een Engelse journalist getrouwd, in 1944 een nieuw woon gebied opzocht. De algemene belangstelling heeft het boek natuurlijk bij voorbaat, alleen omdat het van achter het ijzeren gordijn komt, en geacht kan worden critiek te be vatten. De critische werkzaamheid ervan is evenwel een bijkomstige, In de eerste plaats heeft Tanya Matthews een werkelijke behoef te gehad om te schrijven, en zij wil werkelijk haar eerste dertig jaar weergeven zoals zij ze ondervond, en niet zoals men ze van West- Europees standpunt zou kunnen beschouwen. Zij is ontvankelijk en eerlijk, en het hele boek door ontmoet men haar zelf, en daarna pas haar opinies en haar ervaringen. Het is de moeite waard haar verhaal te lezen, om dat zij een eigen persoonlijkheid heeft. Wat men daarachter vindt over het Russische leven, is er des te geloofwaardiger om; hoe de mensen in weerloze afwachting zijn van een arrestatie die iedereen, met of zonder reden, te beurt kan vallen, hoe zij zo volledig leven als zij kunnen zonder gevaarlijke pun ten te raken, hoe de dwang tot hard werken niet alleen ter verwezenlijking van econo mische plannen dient, maar ook ter voor koming van denk-inspanningen op indivi duele paden. Het leven gaat niettemin zijn gang, zoals het dan heet: de oude genera ties, die trouwens ook geen hoge eisen stellen, sterven uit, de jonge kennen niet anders dan wat zij zien; het zal wel lijken of het zo hoort, en of gelijkgeschakeld den ken inderdaad de fraaiste verwezenlijking van menselijkheid is. Tanya Matthews heeft zich op een eigen, waardiger manier verwezenlijkt. Maar men merkt dan ook dat Roiiald Matthews toen hij zei „Ik heb^de hele wereld bereisd en nooit een meisjë"gevonden. als jij", niet alleen door zijn liefde gerechtvaardigd werd. Zij had wel de eer mogen hebben van een betere vertaleri s.M,

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2