c J Het Hek van. de Dam. Nog geen ernstige ongerustheid over de langzaam stijgende werkloosheid De 9 Muzen Savaiiet" Woensdag 4 Januari 1950 3 Industrie neemt steeds meer arbeidskrachten op S3 Te weinig belangstelling voor vakcursussen Wanneer men de werkloosheidscijfers van het laatste jaar bekijkt, blijken deze een langzaam stijgende tendenz te vertonen. Stonden per ultimo September 1948 ruim 24.000 mannen als werkloos bij de arbeids bureaux geregistreerd, eind September 1949 was dit aantal opgelopen tot rond 41.000. Nadien steeg het cijfer lot eind No vember van dit jaar tot circa 62.500, vooral door het naderen van het winterseizoen. Deze toeneming wordt ten dele veroorzaakt door het feit, dat in de periode September 1948 tot en met September 1949 circa 2.000 man als werkloos werden geregistreerd, die voordien wel reeds werkloos waren, doch zich nog niet bij de arbeidsbu- reaux hadden la ten inschrijven. Het grootste deel van die 2.000 man wordt gevormd door een aantal minder-validen, die zich, gezien de bijzondere aan dacht welke de arbeidsbureaux thans aan de tewerkstelling van minder-validen schenken, niet als werkzoekenden lieten inschrijven. In feite is de werkloosheid dus met 15.000 man toe genomen. Hoewel deze toeneming op het eerste ge zicht reden tot ongerustheid zou geven, dient echter niet uit het oog te worden ver loren, dat anderzijds de totale werkgelegen heid in het bedrijfsleven niet onbelangrijk is toegenomen, zodat de oorzaak van de stij ging der werkloosheid niet zozeer gezocht moet worden bij het bedrijfsleven, doch bij andere factoren, te weten de steeds toe nemende „beroepsbevolking" in Nederland. Dit wordt duidelijk, indien men bedenkt, dat in de periode October 1948 tot en met September 1949 84.000 jeugdige mannen voor het eerst hun „intrede in de maat schappij" deden, terwijl slechts 48.000 per sonen door het bereiken van de 65-jarige leeftijd, sterfte en andere redenen de arbeidsmarkt verlieten, zodat 36.000 per sonen meer tot het arbeidsproces toetra den dan er uit verdwenen. Voorts vertrok ken 5000 mannelijke arbeidskrachten naar het buitenland, teneinde daar een nieuw bestaan op te bouwen. Aan de hand van de ieder kwartaal door het Centraal Bureau voor de Statistiek ge publiceerde industriestatistiek kan worden aangetoond, dat in de periode van eind Sep tember 1948 tot eind September 1949 in on geveer 9.800 industriële bedrijven (waarbij krachten. Scholing van de hiervoor in aan merking komende personen geschiedt daarom zoveel mogelijk. Helaas moet echter worden geconsta teerd, dat momenteel niet die belangstelling voor opleiding voor een vak bestaat als met het oog op de industrialisatie van Neder land wenselijk zou zijn. Ook de ouders die nen hun verantwoordelijkheid in deze te beseffen, daar de ongeschoolde arbeider veel meer met wei"kloosheid te kampen heeft en zal hebben, dan hij die een beroep heeft geleerd. HET VERLOOP VAN DE WERKLOOSHEID IN NEDERLAND 11948\ Veertien jaar geëist tegen ex-wachtmeester Hij haalde Joodse kinderen van 9 maanden en V/2 jaar weg De officier van justitie bij de Bijzondere Strafkamer te Groningen heeft veertien jaar gevangenisstraf geëist tegen de 29- jarige J. de V. uit Slochteren, aan wie ten laste was gelegd dat hij tijdens de bezet ting als wachtmeester bij de Amsterdamse hulppolitie talrijke Joodse landgenoten heeft gearresteerd. In Amsterdam heeft hij een zijner arrestanten met een gummistok zodanig mishandeld, dat het slachtoffer met een gebroken been naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. In Zaandam heeft verdachte een Joods meisje van anderhalf jaar weggehaald. Het kind is niet teruggekeerd. In Koog aan de Zaan haalde hij een baby van negen maanden weg, die hij naar de Hollandse Schouw burg in Amsterdam bracht. Men heeft echter kans gezien, het kind uit het ge bouw te krijgen. De president van de strafkamer noemde De V. een schurk en een lafaard. De ver dediger vroeg clementie, ook omdat ver- Humoristisch concert. De beroemde Deense parodiste Claire Fcldern geeft te be ginnen op 8 Januari een week lang voor stellingen in de Kleine Comedie te 's Graven- hage. Zij noemde haar programma „een humoristisch concert". Voor haar vertrek naar Zuid-Amerika maakt zij nog een tour nee door ons land. Dupper en Scheffer. Er wordt geduren de deze maand in Dordrechts Museum een bijzondere tentoonstelling gehouden, die behalve vele oude meesters uit de collectie Leendert Dupper (bewaard in het Rijks museum) ook een groot aantal werken van Arij Scheffer bevat. Men hoopt hiermede nieuwe belangstelling te wekken voor deze vroeger zo gevierde kunstenaar. Scheffer werd geboren te Dordrecht in 1795 en over leed in Frankrijk, waar hij het grootste ge deelte van zijn leven doorbracht, in 1885. Rembrandt in New York. In de „Wil- denstein Galleries" in New York worden 2o doeken van Rembrandt, afkomstig uit diverse Amerikaanse musea, ten toon gesteld. Hierbij bevindt zich ook het uit Nederland overgebrachte doek „Petrus verloochent Christus", dat voor een half millioen dollar verzekerd is. Prijs van Venetië. Op een deze zomer te houden kunsttentoonstelling ter gelegenheid van het jaarlijkse filmfestival te Venetië zullen twee prijzen van vijfhonderd pond sterling worden uitgereikt voor het (naar de mening van een jury) beste beeldhouwwerk en het beste schilderij, door nïet-Italianen vervaardigd. Een groot gedeelte van deze expositie zal worden gevuld met werken van de onlangs overleden Belgische meester James Ensor. Voor beiaardiers. In samenwerking met de Nederlandse Klokkenspelvereniging heeft de Rotterdamse Beiaardcommissie een na tionale compositie-wedstrijd uitgeschreven. De inzendingen moeten voor 1 April binnen zijn. De bekroonde werken worden uitge voerd gedurende de Havententoonstelling in de maanden Juni en Juli. dachte's kornuiten veel lagere straffen de bouwnijverheid buiten beschouwing hebben gekregen, wordt gelaten), het aantal mannelijke werkkrachten steeg van 538.000 tot 564.000. De industrie blijkt nog steeds meer arbeidskrachten op te nemen dan zij uit- stoot. De krachten die thans door haar wor- den ontslagen, zijn vrijwel uitsluitend on- j geschoolden of minder-vakbekwame krach- j ten, terwijl zij er naar streeft geschoolde en bekwame krachten tot zich te trekken. De arbeidskrachten, die naar de industrie j overgaan, zijn veelal administratieve krach ten die door reorganisatie of opheffing van overheidsdiensten werkloos zijn geworden, anderen komen uit de landbouwberoepen waar de mechanisatie velen overbodig maakt. De vraag naar arbeidskrachten van de zijde van het bedrijfsleven richt zich aller eerst op geschoolde krachten. De thans bij de arbeidsbureaux ingeschreven arbeids krachten zijn echter voor een belangrijk deel ongeschoolde en minder-vakbekwame Bankbiljettencirculatie steeg tot f 3066 millioen Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt dat de overgang van het oude naar het nieuwe jaar grote geldbehoeften heeft veroorzaakt, waardoor de biljetten- omloop sinds 19 December met 114 mil- iioen is gestegen tot ruim 3066 millioen tegen bijna 3036 millioen op de laatste bankstaat van 1949. De geldbehoefte blijkt ook uit het bedrag van 51/2 millioen dat krachtens voorschot ten in rekening-courant is verleend en uit de dalir.g van het saldo der schatkist met 55 millioen. De goudvoorraad bleef onveranderd, zodat de tweede toewijzing aan Nederland van tijdens de oorlog geroofd goud ter waarde van 131 millioen nog niet is ge boekt. De deviezenpositie is iets verbeterd. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: A. Braas, bakker, wonende te Beverwijk, Alkmaarseweg 280. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. C. Baron, advocaat en procureur te Beverwijk. De naamloze vennootschap kwekerij voor heen D. Spaargaren Mzn. en Zonen, geves tigd te Aalsmeer en aldaar kantoorhoudende aan de Uiterweg 315. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. T. A. M. A. van Löben Seis, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: C. J. Visser, tandarts, laatst wonende te Haarlem, Kennemerplein 1. Mitchell bracht een groet aan smaldeel „Antillen" De nieuwelingen op de schepen zijn zeeziek Dinsdag heeft een Mitchell-bommenwer- per van de Marine-luchtvaartdienst een groet uit Nederland aan het Nederlandse smaldeel „Antillen" gebracht, dat Maandag dag de tocht naar de West is begonnen. Air positie van het smaldeel was opgegeven enkele mijlen ten zuiden van Bournemouth. Nadat de „Mitchell" het eiland Wight was overgevlogen ontdekte de piloot weldra de ..Karei Doorman", en kwamen ook dc „Jacob van Heemskerck" en de „Johar Maurits" in zicht. In een ogenblik tijd was het dek van de „Karei Doorman" zwax' van de manschappen, die enthousiast naar de machine zwaaiden. De marconist van de „Karei Doorman" seinde, dat aan boord alles wel was. De nieuwelingen op de schepen hadden last van zeeziekte. Nadat enkele malen over het smaldeel was gecirkeld keerde de Mitchell naar het vliegveld Valkenburg bij Leiden terug. Twee auto's vielen van acht meter hoge dijk Op de Echteldsedijk nabij Tiel is Dinsdag middag een gecompliceerde aanrijding ge beurd. Uit de richting Tiel kwam een vrachtauto met aanhangwagen en uit de richting Echteld kwam eveneens een vrachtauto met aanhangwagen. Achter deze reed een personenauto, waarin zich vier pei'sonen bevonden. De vrachtauto uit Tiel raakte de aan hangwagen van de tegenligger, die daar door van de acht meter hoge dijk begon te glijden. De chauffeur van deze vrachtauto probeerde nog op de weg te blijven door naar links te zwenken maar botste toen tegen de personenauto, die aan de andere zijde van de dijk naar beneden viel. De aanhangwagen was intussen zo ver weg gegleden, dat hij de vrachtauto van de dijk trok. Een van de inzittenden van de personen auto liep vrij ernstige kwetsuren op. De andere inzittenden van de personenauto en ook die van de vrachtauto kwamen met de schrik vrij. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Uitbreiding der electrische centrales in Leiden en Den Haag Voor de uitbreiding van de gemeentelijke electrische centrales te Leiden en Den Haag ontving de machinefabriek Stork te Hengelo een opdracht voor de levering van zeven stoomketels en drie turbogeneratoren van grote capaciteit. De opdracht is door de twee centrales gegeven in onderling over leg. De bedrijven, die deel uitmaken van de N.V. Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland, hebben hun plannen gecoördineerd en ge lijke ketels en turbines besteld. De ketels hebben elk een capaciteit van 80 ton per uur bij een stoomdruk van 52 atmosfeer. De turbogeneratoren hebben elk een vermogen van 30.000 kw en bestaan uit een turbine en een draaistroomgenera tor. Vier ketels en twee turbogeneratoren worden geplaatst in de centrale te Leiden, drie ketels en een turbogenerator in de cen trale te Den Haag. Nu de datum van de Rallye naar Monte Carlo nadertleggen de Hollandse deelnemers reeds de voorbereidende proeven op het circuit van Zandvoort af. Gisteren werden de acceleratie-remproeven afgenomenvandaag volgen de voorgeschreven behendig- heidsproeven. De bekende Rallye-rijder Gatsonides probeert zijn Humber op het Zandvoortse circuit. Eerst even kijken bij Wv Barteljorisstraat 27 met de 5 GOEDE EIGENSCHAPPEN 1. Wasecht 2. Kleurecht 3. Kreuk'nerstellend 4. In de modetinten 5. De zéér lage prijs Tijdens de uitverkoop zijn alle artikelen sterk verlaagd Eerste volledige uitvoering van „Eugen Onegin" Ter herdenking van de geboortedag van Alexander Poesjkin wordt hedenavond in nauwe samenwerking met de Neder landse Opera te Amsterdam via de zender Hilversum II een onverkorte uitvoering gegeven van diens „Eugen Onegin" mei muziek van Tsjaikofski. Deze gebruikte een tekst van zijn broer Modeste, die het werk van Poesjkin op de voet volgde. Het is de eerste maal, dat deze „lyrische scènes" in hun geheel in Nederland ten gehore worden gebracht. De uitvoering ge schiedt door solisten van de Nederlandse Opera, het omroepkoor en het omroepor kest. Het geheel staat onder leiding van Paul Pella. Cricket Het Engelse passagiersschip „Aquitania", eens de trots van zijn reders, zal worden gesloopt. Het is de laatste in de rij „oude beestjes" die sloperwaarts moet vgren. In Southampton worden de meubels van boord gehaald en naar een veilingloods gebracht. Weldra zullen de honderden armstoelen, bedden en tapijten particu liere woonhuizen sieren. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 xAdv.) Agenda voor Haarlem WOENSDAG 4 JANUARI Frans Hals: „Luchtbrug naar Pimlico", allle ieeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „John Doe", alle leeft.. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „De avonturen van O'Flynn", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „My dear secre tary", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De menseneter van Kamaon", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Home in Okla homa", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 5 JANUARI Rcmbrandttheater: Nachtvoorstelling „L. O.- L. K: P.", 12 uur. Zuiderkapel: lezing J. A. Bruyn, 8 uur. Kruisleger, Wolstraat 7, ope ning nieuwe zaal, 8 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. Manus van hierboven Het stemt ons tot vreugde de eersten te kunnen zijn, die u een gelukkig Nieuwjaar toewensen. Dat geldt in het bijzonder voor het echtpaar ergens boven op het Olympiaplein 103 te Amsterdam, dat met een spook te kam pen heeft. Wie had dat nu ooit gedacht? Temidden van de keurige op elkaar ge stapelde middenstandswoningen een heuselijke griezel van een geestver schijning! Het is nochtans een spook met sterk sociale inslag, want het heeft zich in deze tijden van woningnood tevreden gesteld met een bescheiden optrekje op de vliering van het be-geeste pand. Het spook houdt zich daar op geestige wijze onledig met het uitstorten van handjes grint en dat doet het zo goed, dat alle buren, die des avonds vol ont zag komen luisteren naar de manifes taties, eerbiedig zeggen: „Gut het is net of het handjes grint uitstrooit". Af en toe wordt het geest-driftig en klopt dan verwoed tegen daken en verbindings muren. Meestal verricht het zulks, wanneer de buurman van beneden, wiens titel „In agenturen" luidt en die er helemaal niet aan gelooft, net heeft beweerd: „Ach mens het zijn natuurlijk ratten". Het zal een ieder opvallen hoe zwak deze beweegredenen zijn, wan neer men bedenkt dat ratten niet kun nen kloppen, tenzij ze in het bezit zijn van een houten ledemaatje. Nochtans moet men bij dergelijke bovennatuurlijke verschijnselen altijd goed erg hebben, want wij kennen iemand, die altijd 's nachts wakker werd van een luid gelal: „Joho, het zeemans leven". Na lang speuren vond hij ten slotte een vlo, die schrijlings op een lucifershoutje gezeten zijn maritieme aspiraties in de waskom bevredigde. Om dergelijke decepties te voorkomen heb ben de impresario's van de geest voort durend bakjes met spruiten, kalfsvlees en andere etenswaar in de venster banken opgesteld. De slimmerds dach ten: „Als het ratten zijn, verdwijnt dat wel". Maar nee hoor, onaangeroerd bleef het voeder staan en zolang de vrouw des huizes de geest nog niet met kracht heeft horen roepen: „Mens je kan niet koke!" houdt zij vast aan de bovenaardse in slag van haar onbekende huisgenoot. Een door de melkboer geopperde sug gestie, hield het vermoeden in dat het wel ereis een onderduiker kon wezen, aan wiens aandacht het eindigen van de oorlog was ontsnapt. Men "verneemt echter geen vraag naar suikerbieten van boven zodat ook deze mogelijkheid uit gesloten moet worden geachtr Eén van de sterkste argumenten is wel net feit het spook ook stofzuiger-gezoem en het geruis van een draaiend fietswiel na kan bootsen. Wanneer men het vol doende kan dresseren, dan maken wij ons nog sterker dan wij reeds zijn, dat hier een aardig Manusje van Alles op de zolder ligt. Zelfs de politie is eraan te pas ge komen om de heer M. van Alles op te sporen. Vijf man sterk probeerden hier met de lustig op politie-fluiten geblazen Kaasjager-symfonie het voorbeeld van wijlen de rattenvangers van het stedeke Hameln te volgen. Toen zij de instru menten al lang van de lippen hadden genomen, werd er nog steeds gefloten, maar dat was op straat en geschiedde door mensen die het niet mooi vonden. Een van de merkwaardigste fenome nen die door Manus van hierboven zoals het spook in huiselijke kring be kend staat werd verzorgd, was wel een enorme zwerm van grote zwarte vliegen, die uit het niet in de kamer verschenen. De dieren waren zo groot, dat zij zich om vliegenklappers eenvou dig dood lachten. Degenen die onvol doende gevoel voor humor hadden, wer den door middel van mattenkloppers naar de eeuwige vliegvelden gezonden. Inmiddels zitten de mensen in Olympiaplein 103 met de gebakken peren. Dat is zonde, temeer daar Manus niet van gebakken peren houdt. Een buurdame, die onbekend wenst te blij ven, had nog gehoopt, dat hij op kouse voeten van de Olympus af zou dalen, om zoals men dat in de snoezige weekbladen zo treffend kan beschrijven haar Oudejaarsavonddromen te be lichamen. Manus dacht echter: „Gij kunt het mij verrichten" en gooide balorig een extra hand riviergrint tegen de ruiten. Men zal nu een luik maken om hem aan de imaginaire broek te komen. Turfmolm Waarschijnlijk is het een loffelijke drang tot bezuiniging, die ieder jaar een groot aantal Amsterdammers er toe be weegt om hun kinderen druipend van de pommade mee te nemen naar een ver toning van het treurspel „Gysbreght van Aemstel" in de eerste schouwburg van het land, onder het motto: „Eens gezien blijft gezien!" Dan is men ten minste van het gezanik af en stelt het kroost zich voor de rest van zijn minderjarig heid tevreden met een kaartje voor de bios af en toe, dat geen zeven gulden vijftig kost. Een slechte ruil kan men dat overigens niet noemen, want op het witte doek krijgt men tien tegen één voor veel minder geld een complete knokploeg in zevenkleurendruk te zien, waartegenover men op het Leidseplein het druipen van het bloed in de veld slagen slechts van horen zeggen ver neemt. Het oog van de toeschouwer kan zich hier alleen verlekkeren aan een stuk of wat magere figuranten in schub bige wapentooi, die een treffend beeld geven van de ondervoeding in een zwaarbelegerde stad. Die Gysbreght is overigens een held van de kouwe grond, die drie van de vier keer ten strijde trekt om te gaan worstelen op de wallen in een costuum, dat hij stellig wel op zijn trouwpartij met Badeloch zal hebben gedragen, zo mooi is het. Eenmaal verschijnt hij in harnas ten tonele, doch ook dat schijnt wel onkreukbaar te zijn. Hij zag er dit jaar jonger uit dan anders en zijn kreet „Op mannen, wapen, wapen!" klonk zo overtuigend, dat de hele zaal er wakker van schrok en de toeschouwex-s verwil derd om zich heen keken alsof zij reeds de Aziatische legers door de Reguliex's- breestraat hoorden marcheren. Op een gegeven ogenblik wilde zelfs Badeloch zich aan de zijde van haar man in de ooi'log storten, blijkens haar uitroep: „Ik ben bereid te vechten. Bestelt me slechts een zwaai'd!" Doch daar kon Gysbreght niet op wachten. Hij moest immei-s nog naar de bruiloft van Kloris en Roosje, die om klokslag half elf in zijn eigen huis zou beginnen. Nu, men kon wel zien dat al die boe ren en poorters een moeilijke tijd achter de rug hadden, zo werd er daar ge schranst op kosten van de hedendaagse middenstand. Eigenlijk hadden wij u een paar aardige citaten willen laten lezen uit de Nieuwjaarswens, door Hen- riëtte van Eyk in de monden van Tho maslief en Pieterhamel gelegd, maar die was zo vervelend, dat wij er maar het zwijgen toe doen. Er was trouwens nog iets mis op deze eei-ste avond van het jaar: het befaamde hemelse gerecht „slemp met oliebollen" was in de pauze voor het eerst in de geschiedenis niet te koop. In plaats daarvan schonk men naar door-de-weekse-traditie de geurig- ste koffie-verkeerd, die ooit van turf molm is getrokken. In rijen van vier Wij vragen ons wel eens met bezorgd heid at wat er van deze rubriek terecht moest komen als het Stedelijk Museum er niet zou wezen. Ter afwisseling heeft men daar op een der laatste dagen van het vorig jaar nu eens een experimen tele plechtigheid gehouden in aanwezig heid van het voltallige college, dat de hoofdstad zo vastberaden probeert te regeren. Het bestuur van de VTHWEOWHKTA (kortweg genoemd: vereniging tot het vormen van ene openbare verzameling van hedendaagse kunst te Amsterdam) heeft namelijk gebruik gemaakt van de toevallige aanwezigheid van burge meester d'Ailly in de hoofdstad om hem een collectie schilderijen aan te bieden ter waarde van ruim een millioen gul den, die zich reeds jaren lang in het museum bevindt. Het zijn Breitners, Nieuwe toneelvoorstellingen moet\ men in de eerste week van het jaar niet verwachten. In de Stadsschouw burg worden nog enige herhalingen gegeven van Gijsbreght van Aem stel" in verjongde bezetting, gevolgd door „De Bruiloft van Kloris en Roosje" met de Nieuwjaarswens door Henriëtte van Eyk, namelijk Woens dag, Donderdag, Zaterdag en Zondag. De Nederlandse Opera vertoont Vrij dagavond >„Manon" van Massenet. In de kleine zaal van het Concert gebouw treedt Indradev Prasad Don derdag 5 Januari met een groep Hindoe-dansers op. Vandaag en morgen speelt Stefan Askenase met het Concertgebouw- In de hoofdstad uit orkest onder leiding van Hein Jor- dans het eerste pianoconcert van Beethoven en Vrijdag is er een jeugdconcert met dezelfde dirigent, waarbij Willem Andriesscn een in leiding houdt. Zaterdagavond werkt de pianiste Ines Carrillo mede aan een volksconcert. Zij vertolkt dan liet derde pianoconcert van Rach maninoff. Op 6 Januari speelt in de kleine zaal de pianist Gonzalo Soria no werken van Bach, Schumann en Granados. Zaterdagavond brengt het Neder lands Volkstoneel in de Doelenzaal „De schelmenstreken van Scapin" en het middeleeuwse spel „Esmoreit". Mai'issen, Van Dongens, Mauves en enige Jongkinderen. De burgemeester gaf in een korte i-ede, waarmede hij de verzameling in dank aanvaardde, de verzekering er voor te zox-gen dat zij permanent ter bezichtiging van het publiek zal komen. Wij zijn toch wel een beetje benieuwd hoe hij dat ooit ter wereld klaar zal spelen. Maar wij vermoeden door mid del van expositie in Kaapstad of Min neapolis. In het Rijksmuseum wordt van 10 Januari tot 10 Februari door de stich ting Nederlands Kunstbezit een uitge breide collectie meubels, cex-amiek en plastiek tentoongesteld. Het betreft hier van landgenoten geroofde bezittingen, die uit Duitsland zijn teruggehaald. Naar wij vernemen komt op ieder voor werp een kaartje te hangen waarop zal staan: „De eigenaar van dit stuk gelieve zich in rijen van vier op te stellen." Voor het comfort Het Columbia Booking Office, een Amsterdams verhuurkantoor van films, brengt twee nieuwe rolprenten uit. De ene heet: Lang is de weg. De andere: Taxi, mijnheer? BOEDA Zuid-Afrikanen voor innings ingestuurd KAAPSTAD. Aan het einde van de derde dag hadden de Zuid-Afrikanen, met zes wickets in handen, nog 128 runs nodig om een inningsnederlaag tegen Australië te ontgaan. Hun eerste innings had een totaal van 278 opgeleverd tegen Australië met 526 voor 7 (gesloten), zodat zij de follow-on niet hadden kunnen vermijden. Kort na de lunch, met een achterstand van 248 runs, gingen zij door met hun tweede in nings, en toen de stumps weiden getrok ken stonden zij op 120 voor het verlies van vier wickets. In de eerste innings van Zuid-Afrika was Colin McCool, de rechtshandige spin- bowler uit Queensland geweldig op dre'ef. Hij nam 5 wickets voor 41 runs, en was er derhalve de voornaamste oorzaak van dat het totaal der gastheren slechts 278 werd. In de tweede innings weerstond de Zuid- Afrikaanse aanvoerder Dudley Nourse de Australische aanval nadat twee wickets gevallen waren voor 16 runs. Hij hand haafde zich aan bat tot het einde van de dag en had toen 55 not out gescoord. Vandaag is de laatste dag van de match. Ruitersport „En Avant" won in Rotterdam Dinsdag werd in de manége Van der Eyk -n Rotterdam de tweede wedstrijd .in de -.den-competitie gehouden tussen cle jeugd- :jverenigingen „En Avant" uit Haarlem en .Paraat" uit Rotterdam. De zes meisjes die tie Haarlemse kleuren verdedigden waren verre superieur en zij veroverden 5 van de zes pxdjzen, ondanks de bij deze competitie gebruikelijke handicap dat zij op vreemde paarden moesten rijden. Na de wedstrijd werd een gezamenlijke buitenrit gemaakt. De uitslag luidde: Klasse A (boven 13 jaaxO: 1. mej. T, v. d. Meer op Wodan 233 p.; 2. mej. I. Wallage op Akron 215 p.; 3. mej. M. Kraay op Jab 207 p. Klasse B (tot 14 jaar): 1. mej. M. Schroder op Courage 141. p.; 2. mej. A, M. Biichner op King 138 p.; 3. mej. L. Boer op N. N. 132 p. Schaken Fenny Heemskerk bezet de vijfde plaats in Moskou De uitslagen van de Dinsdagavond ge speelde pai-tijen van de achtste ronde in het tournooi om het wereldkampioenschap scha ken dames te Moskou luiden: Tranmer—Mora li—V=; Rudenko—Belova 'j; BeniniLarsen 10, andere partijen zijn afgebroken. Eileen Tranmer heeft haar afgebroken partij uit de zevende ronde tegen de Russin Belova zonder verder spelen opgegeven. Na de achtste i-onde is de stand aan het hoofd van de x-anglijst: 1. en 2. Belova en Rudenko 51i pnt.; 3. Rubtsova 5 pnt. en een afgebi\ partij: 4. Chaude de Silan 4!i pnt. en twee afgebr. pai-tijen; 5. Heemskerk 4',-j pnt. en een afgebr. partij. Tournooi te Hastings De uitslagen van de vijfde ronde luiden: Bax-da—Euwe Evans—Fulller 1—0; WoodKonig 10; HorneRossolimo !j!-i; Fullei-Szabo 0—1. Het klassement na deze ronde luidt: 1. 2. en 3. Szabo, Evans en Rossolimo 4 pnt.: 4. Euwe 3'i pnt.; 5. en 6. Horne en Wood 2M- pnt.; 7. Fuller lü pnt,; 8, 9. en 10. Winser. Konig en Brada 1 punt. Finalisten schooltournooi zijn bekend Het toux-nooi om het schaakkampioenschap van Haarlem voor scholieren maakt, onder de uitstekende leiding van de H S.S.B goede voortgang. Tot en met de derde x-onde gold voor het hoofdtournooi het afvalsvsteem; de daarna overblijvende vier spelers" spelen in een enkele ronde om de hoogste eer. Een ver rassing hierbij was wel, dat de kampioen van vorig jaar ditmaal de finale niet haalde. De uitslagen van de derde x-ondc luiden: E. Slotemaker—P. Brommer 0—1; J. Schultz—G. Waardenburg 10; J. Bommel— H. Visscher 1—0: A. Haitsma—O. den Boeft 1—0. De winnaars vormen de finale, waarin reeds 1 wedstrijd wex-d gespeeld: P. Brom merJ. Schultz 10. De partij J. Bommel A. Haitsma, waarvan de uitslag nog niet bekend is, stond gunstiger voor eerstge noemde. De verrichtingen in het bijtournooi waren: Groep A: H. Bijvank—Mej. M. Binsbergen 0mej. M. RomijnJ. de Ruyter 01: F. BuysH. Boon 01; J. de Ruytei"H. Bij vank 10; F. Buysmej. M. Binsbergen 01; H. Boonmej. M. Romijn 01. Groep B: R. Faase—E. Egressy 0—1; T. v Name—R. de Clercq 0—1; K. StevnT. den Hartog 10; K. SteynE. Egressy 10; R. de Clercq—R. Faase 0—1; T. den Hartog— T. v. Name 1=*-j. Groep C: H. BehrendtO de Boer 01- O. Penterman—W. Nijenhuis 1—0; K. Tim mer—A. B. Sent 1—0; V,'. Nijenhuis—H. Behrendt 0—1; K. Timmer—O. do Boer 1—0; A. B. SentO. Penterman 01. Groep D: K. Nieland—W. Hovius 0—1; P. Binsbergen—B. Montauban 1—0; P Binsber- gen—W Hovius '.i—B. Montauban—IC, Nieland O—l.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5