De bestemming van de Oranjerie van „Meer en Berg" te Heemstede Maison MARCEL Olie Permanent f8.- OPRUIMING LOOSJES QjCort en Bondig J Culturele en economische aspecten Maandag 9 Januari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant o Er zijn al veel plannen afgesprongen, op nieuwe wordt gewacht De Oranjerie Op het gedeelte van het buiten „Meer en Berg" dat de gemeente Heemstede in 1948 heeft aangekocht ter vergroting van het wandelbos „Groenendaal", behoorde ook de Oranjerie nabij de Glipperweg. Daaraan is nog geèn bestemming gegeven. Bovendien heeft het gemeentebestuur er ook nog geen plannen mee. Alleen staat het vast dat „Monumenten zorg" herstel daarvan eist. De Duitsers hebben de Oranjerie heel erg toegetakeld. De muur werd voor schietschijf gebruikt en de Oranjerie zelf voor paardenstal! De restauratiekosten zijn op f 50.000 geraamd. B. en W. van Heemstede hebben maat regelen genomen dat het gebouw voor verdere achteruitgang behoed is, maai- de restauratie willen zij uitstellen totdat er een bestemming voor het gebouw gevon den is. Dan hoopt men dat de gebruiker van net gebouw de kosten van de restau ratie op zich zal willen nemen. Heemstede is namelijk bereid het gebouw op zeer billijke voorwaarden af te staan. Niet in eigendom, maar wel voor een gebruik van een zeer lange termijn. De voorwaarde is evenwel dat het een culturele bestem ming krijgt, of voor Heemstede een aan trekkelijkheid zal opleveren. Zo nodig kan de gebruiker er een stuk van het omlig gende terrein bij krijgen. De oppervlakte der Oranjerie is 323 m2. Er zijn al verschillende plannen bij B. en W. ter tafel geweest. Mr. A. de Roos, wethouder van Onderwijs te Amsterdam heeft er over gedacht er een openlucht- school voor Amsterdamse kinderen onder te brengen, maar bij de uitwerking der plannen rezen er te veel bezwaren. De heer D. J. A. Geluk, de Haarlemse wet houder van Onderwijs, heeft ook overwo gen om er een openluchtschool voor Haarlem van te maken, maar ook daarbij rezen te veel moeilijkheden. Heemstede zelf heeft geen behoefte aan een open luchtschool. Ook is gedacht aan de mogelijkheid om de Oranjerie te laten gebruiken door een beeldhouwer, die dan de gelegenheid zou hebben 'er doorlopende tentoonstellingen van beeldhouwwerk te houden. Maar ook dat plan ging niet door. Een kunstschilder wilde de Oranjerie gebruiken als atelier (eveneens met ex positie van schilderijen) maar dat kon niet doorgaan omdat hij de glazen wand op het Zuiden zou dicht spijkeren met planken en nieuwe ramen maken in de achtermuur, om daardoor Noorderlicht te krijgen. Zo iets strookt natuurlijk niet met de eisen van „Monumentenzorg". Een andere mogelijkheid is er een restau rant te maken, dat in oude stijl ingericht is, geheel aansluitend op het karakter van de oude Oranjerie.Indien er een exploi tant gevonden zou worden die daar toe komst in ziet, moet het een zaak van standing worden, een aantrekkelijkheid voor de omgeving. Dan zou het Verver singshuis in „Groenendaal" een meer po pulair karakter kunnen krijgen en daar- Jubileum-concert door Willem Ravelli De bekende zanger Willem Ravelli, die 35 jaar geleden zijn loopbaan begon, maakt thans een tournee, waarop hij een pro gramma van liederen en aria's vertolkt met Hans Lichtenstein als begeleider. Zater dagavond gaf hij in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum aan de Haar lemmers gelegenheid zijn jubileum-recital te horen; maar het was bedroevend hoe gering het aantal was van hen die belang stelling kwamen tonen voor deze, wij dur ven met overtuiging zeggen:, ideale vertol ker van de Christus-partij in de Matthaus Passion, en dip we als zodanig steeds in één adem zullen nodnen met Messchaert en Kloos. Wie dit op zijn actief heeft be hoort tot de prominenten, ook al zou hij de veelzijdigheid van een Messchaert missen. Doch we hoorden Ravelli ditmaal als vertolker van liederen en oratorium-frag menten en niet in de Christus-partij. Er waren echter vele momenten waarop wij daar qua klank en zangtechniek aan her innerd werden, momenten van stille, in nige lyriek, waartoe de meeste liederen van Schubert, Brahms en Wolf, die hij op zijn programma had, hem gelegenheid schon ken. Hier kon men het mooiste facet van zijn zangkunst waarderen. Met een zeld zame techniek van falset en „demie teinte" weet hij dan een timbre voort te brengen dat volmaakt past bij zijn lyrische gevoe ligheid, die nooit sentimenteel wordt, maar steeds edel blijft. Het prachtigste staaltje van zijn zangkunst vond ik in de vertol king van „Die Nacht" van Wolf; om die tweede strofe zó te kleuren en in het laat ste couplet de woorden „Leise" en „Her- zensgrund" zóveel intensiteit mee te geven, moet men een groot lyrisch zanger zijn, met een fijn gevoel voor poëtische verhou dingen. Daarentegen ligt hem het brandende pathos van Verdi hij zong het „Confu- tatis" uit het „Requiem" niet al te best. En voor de Franse sonoriteit hij zong twee Duparc-liederen is zijn stemvor- ming niet bijzonder geschikt. Ook in het puntig geestige of het nu van Brahms, van Wolf of van Bach is ligt zijn kracht niet. Het was wel zeer opvallend, hoe fraai ineens het lyrische alternatief klonk in de aria van Pau uit de „Phöbus und Pau"- cantate van Bach, tussen de pogingen in om ons de lachende en dansende bos-god voor de geest te halen; wat niet best lukte. Maar in dat tussen-gedeelte waar het onder meer luidt „So erweckt es keinen Scherz" hoorden wij Ravelli op zijn best. De jubilerende zanger heeft echter nog een andere pijl op zijn boog, waarmee hij feilloos in de roos weet te schieten. Het is namelijk zijn vlotte vocalisatie-techniek, waarvan hij in de aria „Warurn entbrennen die Heiden" uit Handels „Messias" een knap voorbeeld gaf. En ook zijn recitatief stijl werd met een fragment uit Haydns „Die schöpfung" pi-achtig belicht. Na afloop van het recital werd Ravelli namens de afdeling Haarlem van „Toon kunst" gehuldigd door de heer P. Vincent, directeur van de Muziekschool der Maat schappij. Spreker wees er op dat de Chris tus-vertolking aan Ravelli vele bewon deraars bezorgd heeft en dat deze prestatie zijn naam ook in het buitenland een goede klank gegeven heeft. Hans Lichtenstein toonde zich een vaar dig begeleider. Hij liet zich uitstekend gel den in de liederen van Wolf en Duparc, die hem trouwens de gunstigste kansen daartoe boden. JOS. DE KLERK door ook beter aan zijn doel beantwoor den. Maar zo'n gegadigde heeft zich nog niet aangemeld. De kosten der restauratie zijn vermoe delijk een bezwaar, om een candidaat voor het gebruik der Oranjerie te krijgen, omdat daarnevens nog de uitgaven komen om het gebouw voor zijn nieuwe bestem ming geschikt te maken. De kans bestaat evenwel dat het rijk en misschien ook de gemeente Heemstede een deel der restau ratie voor hun rekening willen nemen. „De Reisduif' jubileert De postduivenvereniging „De Reisduif" heeft haar eerste vijf en twintig jaren af gesloten met het in gebruik nemen van een eigen gebouwtje aan de Achterweg 2a in Haarlem-Noord. Hier kunnen tentoonstel lingen en verkopingen gehouden worden en als het vliegseizoen aan de gang is de duiven ingekorfd worden. Voor de totstandkoming van het gebouw tje heeft zich bijzonder beijverd de heer J. Th. Bakker. Wegens ziekte kon hij helaas Zaterdag en Zondag niet tegenwoor dig zijn, toen het zaaltje voor het eerst gebruikt werd voor een tentoonstelling, welke ingericht was ter gelegenheid, van het zilveren jubileum. Gehouden is een holctentoonstelling, waaraan uitsluitend Qden konden deelnemen met zes dieren. Tentoongesteld waren 228 duizen van acht en dertig leden. C. G. Elsendoorn had de beste verzameling met 267 3/4 pnt; tweede was J. Scherf met 266y2 pnt.; derde P. de Bie met 266 1/4 pnt.; vierde C. v. d. Wal met 266 pnt.; vijfde Th. Bakker met 265V2 punt. Ereprijzen ontvingen C. G. Elsendoorn voor beste hok; Th. Bakker voor schoon ste koppel; J. C. Kroon voor schoonste doffer, oud; J. van Berger voor schoonste doffer, jong; Th. Bakker voor schoonste duif, oud; G. Vermeulen voor schoonste duif, jong; C. Opdam schoonste doffer uit een hok; P. van Andel schoonste rode dof fer op één na; Th. Bakker schoonste blauw- ltras. Verder had Th. Bakker de schoonste vogel van de tentoonstelling De voorzitter, de heer W. Jansen en de vice-voorzitter, de heer P. Kroon, zijn van de oprichting af lid van de vereniging. De jubilarissen zullen Woensdag op de jaar vergadering gehuldigd worden. Exclusieve Coiffures - Verven - Kleur- spoelingen in prachtige natuurlijke tinten. H. WAKKER ex chef-kapper Stoomvaart Mij. Nederland GED. OUDE GRACHT 98 - TELEFOON 20837 (Adv.) Zandvoört had een goede Zondag Opheffing rijverbod bracht grote drukte De opheffing van het Zondagsrijverbod was deze eerste „normale" Zondag in het nieuwe jaar in Zandvoort goed te merken. De gehele dag waren de parkeerplaatsen voor een groot gedeelte bezet. Vele bedrij ven hadden hun zaken geopend, de exploi tanten op de Boulevards hadden de vlag gehesen en achter het glas genoten velen in het koesterende zonnetje van het fraaie uit zicht op zee. De dunne Zuidenwind maakte een ver blijf op het strand niet bepaald aanlokke lijk. Toch was het er ongekend druk met wandelaars. Ook het circuit verheugde zich in een grote belangstelling. Zeer vele auto bestuurders namen de kans waar een rondje over de toerweg te draaien. 5Loonsverhoging in het Bloembollenbedrijf Werkgevers en werknemers in het bloem bollenbedrijf zijn het nog niet eens gewor den over de 5 loonsverhoging. Deze zal ongetwijfeld een onderwerp uit maken van bespreking tijdens de onder handelingen over de nieuwe C.A.O. Deze laatste zal o.a. ook moeten voorzien in de „aardappelkwestie". In verband met de strijd tegen de ge vreesde aardappelmoeheid is de kwekers aangeraden geen aardappelen te telen op bollenland, daar dit de export in gevaar zou kunnen brengen. Deze aardappelen maken echter sinds .ientallen jaren een bestanddeel uit van het loon van de arbeider, zodat hierin op an dere wijze zal dienen te worden voorzien. Naar wij vernemen zal, indien bij de onderhandelingen over de loonsverhoging overeenstemming wordt bereikt, deze met terugwerkende kracht vanaf 1 Januari j.l. worden uitgekeerd. Afdeling Haarlem opgericht van de R.A.C.-West Een aantal Haarlemmers had leden van de Regionale Automobiel Club-West en belangstellenden uitgenodigd Zondag deel te nemen aan een rit van ruim 75 km. Gereden werd naar Katwijk en terug over Noordwijkerhout naar „Groenendaal" in Heemstede. Daar zijn de prijzen uitgereikt. Eerste prijswinnaar werd de heer W. van Leuven. Er waren zes en zeventig deel nemers (sters). Na de prijsuitreiking is een vergadering gehouden, waarin besloten is tot oprichting van een afdeling Haarlem van de RAC- West. De leden van het initiatiefcomité werden gekozen in het bestuur. Dit be staat uit de heer J. H. Beverdam, voorzit ter; mevrouw E. F. van Strien-Van Hasselt, secretaresse; M. J. Vehmeier, G. Hoogeveen, H. J. Slingenberg, T. Dik, R. Hin en J. van de Klooster. Professor Sjarof aangekomen Comedia verzorgt première voor de Boekenweek 1950 Enkele dagen vroeger dan hij verwacht werd, is Zaterdagmiddag de hier te lande reeds goed bekende Russische regisseur professor Peter Sjarof te Amsterdam aan gekomen. Deze kunstenaar, vroeger een der naaste medewerkers van de grote her vormer Konstantin Stanislawski, leidt thans een toneelschool in Rome. Verleden jaar studeerde hij met het gezelschap Comedia het drama „Nachtasyl" van Maxim Gorki in en daarvoor het spel „Een maand op het land" van Toergenjef. In de loop van deze week beginnen onder zijn leiding de repetities van „De drie zus ters" door Anton P. Tsjechow, waarin de titelrollen zullen worden vertolkt door Ank van der Moer, Mimi Boesnach en Ellen Vogel. Directeur Cor Hermus regisseert het to neelstuk „Armada" (oorspronkelijke titel „De troon van Engeland komt niet vrij") van Jef Heydendael, waarin hij zelf de rol van koning Filips II van Spanje vervult. De andere medewerkenden zijn Rika Hop per, Ellen de Thouars, John Gobau, Jules Verstraete, Ton Lutz en Ludzèr Eringa. De eerste opvoering hiervan wordt gegeven op 24 Februari in de Stadsschouwburg te Amsterdam ter gelegenheid van de Boe kenweek. Deze voorstelling komt in de plaats van het aanvankelijk aangekondigde verzetsstuk „Bazuinen om Jericho" van Ben van Eysselsteijn, dat vertoond zou worden door het gezelschap van de Ko ninklijke Schouwburg te Antwerpen onder regie van Ben Royaards. Men heeft van dit voornemen echter moeten afzien omdat een der hoofdrollen daarin wordt vertolkt door de acteur Cammans van wie het vast staat dat hij tijdens de oorlog enige malen voor de organisatie „Kraft durch Freude" in Duitsland is opgetreden. Men mag in België deze Cammans niet vervangen om dat hij zich kan beroepen op het bezit van een zogenaamd „certificaat van burger trouw". Liever dan misnoegen te wekken heeft het bestuur van de Vereniging ter bevordering van de belangen des Boek handels daarom een Nederlands gezelschap uitgenodigd, temeer daar Comedia in staat bleek een stuk van eigen bodem te bren gen. Haarlemse Luchtvaartclub wint clubprestatie-competitie Het jubileumjaar van de Haarlemse Lucht vaartclub is goed besloten. De club heeft namelijk de Clubprestatie Competitie 1949 gewonnen. Aan deze competitie namen automatisch alle 65 luchtvaartclubs in Nederland deel. Zij bestaat hierin, dat de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart te Den Haag punten toekent voor alle activiteit, welke de clubs op vliegtechnisch-, organisa torisch-, of propagandistisch terrein enz. ontplooien. Door deze overwinning is de H. L. C. voor een jaar in het bezit gekomen van de beker, welke de K. L. M. voor deze competitie ter beschikking stelde. Op een binnenkort door de H. L. C. te houden luchtvaartavond zal de beker worden uitgereikt. Personeel van Figee hield jaarlijkse feestavond Zaterdagavond gaf de personeelsvereni ging van de Haarlemse Machinefabriek v.h. Gebr. Figee de jaarlijkse feestavond voor haar leden, die ook werd bijgewoond door directie en commissarissen. Na de openingsrede van de voorzitter zong Figee's Mannenkoor onder leiding van Jan Hensen op waardige wijze een drietal liederen. Vervolgens werd de werkmeester van de machine-bankwerke- rij A. de Waal Malefijt gehuldigd wegens veertig jaar trouwe dienst en pas daarna begon het eigenlijke programma, verzorgd door een eigen cabaret-gezelschap. De ver toonde revue „Dat doet de deur dicht!" behaalde zeer veel succes. Wat de schetsjes betreft, dient men het slechts te betreuren dat deze aan radio-uitzendingen werden ontleend, waardoor men soms de op merking vernam: „Dat heb ik al eens eer der gehoord". Vermelding verdient het optreden van de accordeonist Helmuth Krenz, van het travestie-nummer „The Ambrose Sisters" en van de „zingende dwazen" Dip en Dop. De décors waren eigenhandig vervaardigd door Roel Ravensbergen. Op muziek van „The Marinucci's" werd nog tot drie uur gedanst. Dronken militair stak burger tijdens twist met een mes Rumoer op de Botermarkt Zondagavond is het op de Botermarkt te Haarlem tot een rumoerige twist die ten slotte door het mes is beslecht, gekomen tussen twee aangeschoten militairen en drie burgers De twee militairen liepen uit baldadig heid tegen een dame en een heer aan, die zij passeerden en traden onhebbelijk op toen deze van dergelijke aardigheden niet gediend bleken te zijn. De 29-jarige metselaar C. H. van dei- Kuil, die bezig was een kraam op te bou wen voor de Maandagmarkt, was van de woordenwisseling getuige en schoot de wandelaars te hulp. Een der militairen, de twintigjarige matroos H. V. uit Den Haag wilde dit verhinderen en trok zijn mes, met welk wapen hij de metselaar in de rechterlong trof. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis St. Johannes de Deo overgebracht. Zijn wonde is niet van ernstige aard, zijn toe stand was vanmorgen naar omstandig heden goed te noemen. De militairen zijn door de politie inge rekend en aan de maréchaussée overge geven. Dodelijk verkeersongeluk in de Grote Houtstraat Heemsteedse dame het slachtoffer Zaterdagmiddag tegen één uur is ter hoogte van het Proveniershuis in de Grote Houtstraat een verkeersongeluk gebeurd, dat de dood van een Heemsteedse dame tengevolge heeft gehad. De 37-jarige administratrice E. A. M. van der Velden die zich naar haar woning begaf, wilde) twee heren die voor haar fietsten passeren. Door tot nu toe onopge helderde oorzaak is zij daarbij tegen het achterwiel van een der wielrijders ge reden. Zij viel en sloeg met het hoofd tegen het linkerachterwiel van een tegemoet komende vrachtauto met aanhangwagen. De chauffeur merkte aanvankelijk niets, doch stopte toen omstanders hem op het ongeval opmerkzaam maakten. Het slachtoffer is met een schedelbasis- fractuur naar de Mariastichting overge bracht. Zij is Zondagmorgen bezweken. De bestuurder van de vrachtauto bleek niet in het bezit te zijn van een geldig rij bewijs; de wagen is in beslag genomen. De Haarlemse Verkeerspolitie verzoekt degenen die van het ongeluk getuige waren inlichtingen te verstrekken. Op de internationale conferentie over Zuid-Oost-Azië, georganiseerd door de socialistische studentenvereniging „Poly- teia" in het gebouw der Woodbrookers te Bentveld, sprak Zaterdag de heer Nugroho, Indonesisch auteur, over „de confrontatie van Oosterse en Westerse cultuur in Indo nesië". Na een historisch overzicht van de Indonesische cultuur te. hebben gegeven, kwam spreker tot een vergelijking tussen de twee culturen, waarbij hij enige merk waardige overeenkomsten aanstipte, onder andere de overeenkomst tussen de Neder landse en Indonesische litteratuur in de Middeleeuwen. De invloed van de Westerse cultuur in Indonesië, gebracht door de Portugezen, werd door de Nederlanders verzwakt door dat zij kwamen als kooplieden en niet als kolonisten, aldus spreker. Het nationalisme in Indonesië bewoog zioh oorspronkelijk alleen op het culturele vlak; later ontstond het verlangen de Westerse cultuur zelf te beheersen. De anti-Westerse propaganda der Japanners had een averechtse uitwer king. De Indonesiërs trachtten tot nieuwe vormen te komen met behulp van Westerse elementen. De Westerse cultuur, die haar kracht bewezen heeft, zal de algemene cul tuur worden. De keuze zal voor de Indone siërs, vooral op technisch en economisch gebied, ten gunste van het Westen moeten uitvallen. Zondag sprak op deze conferentie de En gelse journalist Kingsley Martin, hoofdre dacteur van „New Statesman and Naiton" over Amerikaans-Russische controverse in Zuid-Oost-Azië. Aangezien deze inleiding viel onder het voorschrift van de minister van Justitie, dat geen pers aanwezig mag zijn wanneer buitenlanders op deze conferentie het woord voeren, kunnen wij hiervan geen verslag geven. Intussen heeft de minister bepaald dat bij inleidingen door buitenlan ders wel buitenlandse persvertegenwoordi gers in de zaal kunnen worden toegelaten. Mr. Hülsmann raadsheer in Gerechtshof te Amsterdam Bij Koninklijk Besluit is tot raadsheer in liet Gerechtshof te Amsterdam be noemd mr. J. H. H. Hülsmann, thans rechter in de Arrondissementsrecht bank te Haarlem. Mr. Hülsmann werd 20 Februari 1902 te Amsterdam geboren. Na zijn promotie aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam volgde in 1935 zijn benoeming tot waarnemend griffier bij de Arrondisse mentsrechtbank te Haarlem, waarin hij twee.jaar later tot rechter-plaatsvervan- ger werd benoemd. In 1942 werd hij tot rechter benoemd, in welk ambt hij op 20 Januari van dai jaar werd geïnstalleerd. Militairen uit Indonesië volgens April-schema terug Van de zijde van het ministerie van Oor log wordt medegedeeld, dat door het in schakelen van gecharterde schepen alle militairen, genoemd in het op 14 April 1949 gepubliceerde demobilisatieschema (het zg. Paas-communiqué) en in het aan vullend communiqué van 2 Augustus 1949. vóór het eind van Januari 1950 uit Indo nesië zullen zijn vertrokken. Dat zijn dus de 7 December-divisie en de oudste lich tingen van de Tweede Divisie. De repatriëring van de nog in Indonesië verblijvende onderdelen van de Konin klijke Landmacht, de luchtstrijdkrachten daaronder begrepen, zal zoveel mogelijk geschieden in de volgorde, waarin destijds het vertrek naar de tropen plaats vond. Worstmaker was bacillendrager Zes inwoners van Delfzijl kregen paratyphus In Delfzijl zijn zes personen ziek ge worden na het eten van leverworst. Een dokter constateerde bij allen paratyphus. Twee patiënten zijn in een ziekenhuis te Groningen opgenomen. De toestand van de vier anderen is niet ernstig. De leverworst was gemaakt van vlees van een varken dat door een huisslachter in het gemeentelijk slachthuis te Delfzijl was geslacht. Het vlees werd goedgekeurd. Daar de personen, die van dit vlees ge geten hebben, niet ziek zijn geworden, vermoedde men dat de besmetting bij de worstbereiding was ontstaan. Bij een verder onderzoek werd inderdaad gecon stateerd, dat de slager, die de worst had vervaardigd, drager van paratyphusbacillen vzas. Arbeider in staalfabriek gewond Zaterdagmorgen kreeg de arbeider J. W. uit Santpoort tijdens werkzaamheden in de giethal van de staalfabriek te Velsen weg springende staalspatten over zijn lichaam. Met brandwonden aan het hoofd en aan het bovenlichaam is hij in het Rode Kruis- ziekenhuis te Beverwijk opgenomen. WOENSDAG begint de Grote Houtstraat 100 (Adv.) De Nederlandse pers is aangewezen op communiqués die door de daartoe aange wezen personen moeten worden gecontro leerd. Hedenochtend sprak prof. dr. ir. E. de Vries over de economische betrekkingen tussen West-Europa, de V. S. en Zuid-Oost- Azië. Hij wees op de economische homogeniteit van Zuid-Oost-Azië, die politiek gezien verbazingwekkend ge noemd mag worden en die dan ook voor namelijk op geografische omstandigheden berust. Als voornaamste karakteristiek van dit gebied, noemde hij het feit dat het een agrarische bevolking heeft, die handel moet drijven om het surplus van haar producten af te zetten, een surplus dat door de gun stige climatologische omstandigheden en door de vruchtbare bodem altijd zeer groot is geweest. Als voorbeeld van de enorme natuurlijke rijkdommen die Z.O.-Azië bezit noemde prof. De Vries enkele van de pro ducten waarvan het gebied feitelijk een wereld-monopolie bezit, zoals tin, rubber, copra, pahn-olie en specerijen. Wat de rubber betreft, zeide spreker dat hij ern stige moeilijkheden verwachtte met de pro ducenten van synthetische rubber in de V. S., die op een Internationale rubber conferentie zullen moeten worden opgelost. Prof. De Vries zeide te verwachten dat de recente ontwikkeling in Z.O.-Azië ook economische gevolgen zal hebben en het leek hem zeer waarschijnlijk dat de jonge staten in dit gebied zullen trachten hun economische belangen te verdedigen. Een logisch gevolg daarvan zal zijn, dat tradio- nele banden met andere landen losser en losser zullen worden. Dat geldt vooral voor landen als Frankrijk, die het leeuwen deel van de productie in hun koloniën naar zich toe trokken. Voor Indonesië liggen de zaken echter anders. Voor de oorlog heeft in Nederlands-Indië de concurrentie volop gelegenheid gehad zich te ontwikke len. Dat heeft tot gevolg gehad dat de Indonesische producten altijd een wereld markt als afzetgebied hebben gehad. Dit voorbeeld moet Zuid-Oost-Azië zich ook in de toekomst voor ogen houden. Mocht er inderdaad een gemeenschappelijke han delspolitiek tot stand komen dan zal men iedere kunstmatigheid daarbij moeten ver mijden. De gehele wereld is immers de mai-kt voor deze producten. Prof. De Vries achtte industrialisatie in Z.O.-Azië over het algemeen niet nood zakelijk, behalve in de zeer dicht-bevolkte gebieden. Exploitatie van de natuurlijke rijkdommen ligt veel meer voor de hand. Z.O.-Azië is voorts afhankelijk van dien sten uit het buitenland en dit in de ruim ste zin van het woord. Dat geldt zowel voor vervoer als voor het bankwezen, verzeke ringen en het zenden van technisch perso neel. De economische wederopbouw van het gebied is van het grootste belang voor de gehele wereld en 10 van het bedrag der Marshall-hulp aan Europa had voor de wereld-economie zeker drie maal zo veel resultaat geboekt, wanneer het aan Z.O.-Azië was gegeven. Voor de toekomst achtte hij een hechte samenwerking tussen West-Europa en Z.O.-Azië van het hoogste belang. Europa kan en moet de diensten leveren. Het moet zijn industrie richten op de behoeften van Z.O.-Azië. Deze twee gebieden kunnen niet zonder elkaar. Mèt elkaar kunnen zij het zeer ver brengen, aldus besloot prof. De Vries zijn rede. Orde van Advocaten De Orde van Advocaten in Haarlem heeft in haar jaarvergadering tot Deken der Orde, ambtshalve voorzitter van de Raad van Toezicht en Discipline gekozen mr. A. Bruch. Ter voorziening in de door diens verkiezing tot Deken ontstane vaca ture in de Raad van Toezicht en Discipline koos de vergadering mr. C. Blankevoort tot lid van die Raad. Mr. L. V. Hoog die periodiek als lid van de Raad van Toezicht en Discipline aftrad, werd als zodanig herkozen. De benoemden hebben hun be noeming aangenomen. De aangelegenheid der 5 proeent loons verhoging voor het spoorwegpersoneel is in een conferentie van de directie met de per- soneelsraad besproken De beslissing hierover is aangehouden tot 12 Januari. By beschikking van do minister van Economische Zaken zijn de prijzen voor logies, pensionverlening in hotels en loge menten en voor vacantiepensions, voor maatkleding, voor sintelcokes en bruinkolen en voor fabrieksturf vrijgelaten. Het korps der rijkspolitie heeft het plan een eigen muziekkorps op te richten. Enkele leden van het korps he'oben daartoe het initiatief genomen, waarbij zij de steun en medewerking hebben gekregen van de al gemeen inspecteur van de rijkspolitie en vele andere autoriteiten. Op 16 en 17 Januari wordt te Utrecht de jaarlijkse vergadering gehouden van de ..Commission pour les affaires générales de 1'Union internationale des Chemins de Fer". Aan deze bijeenkomst wordt door vertegen woordigers van de spoorwegen uit Engeland. België. Frankrijk. Italië. Zwitserland en Nederland en mogelijk ook uit West-Duits- land deelgenomen. Vrijdagmiddag wist een arrestant van de Amsterdamse politie, toen hij werd over gebracht van het bureau Singel naar het hoofdbureau te ontsnappen. Zondagmiddag heeft een agent van het bureau Singel de vluchteling in Utrecht gepakt. Hij is een 19- jarige schilder, die er van verdacht wordt in de hoofdstad uit auto's diverse goederen te hebben gestolen. De verbindingsweg van Urk met de Noord-Oostpolder is het vorige jaar al ge- ooend, maar het verkeer moest gebruik ma ken van een hulpbrug over de Espelervaart. Thans is een nieuwe hoge brug over deze vaart gereed gekomen. Alleen de opritten moeten nog worden bestraat. In de De Clercqstraat te Amsterdam is een wielrijdster door een truck met oplegger aangereden en vrij ernstig gewond. De politie constateerde dat de vrachtwagen talloze ernstige gebreken vertoonde. De stuur inrichting was niet in orde en de banden waren zeer slecht. Talrijke bouten en moeren zaten los. De truck met oplegger is in beslag genomen. Zaterdagmiddag is de romp van het stalen ',.000 tons motortankschip „Grena" bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw- maatschapij te Amsterdam te water gelaten. Het schip is in aanbouw voor een Noorse rederij en de grootste tanker, ooit in Neder land gebouwd. De Nederlandse Christelijke Reisvereni- ging heeft te Amsterdam haar jaarvergade ring gehouden. De secretaris van het hoofdbestuur deelde mede dat het aantal leden direct na de bevrijding van het voor oorlogse aantal van 14.000 bleek te zijn teruggelopen tot 1000. Thans zijn er weer 8000. In de zalen van „Kunstliefde" te Utrecht werd Zaterdagmiddag een tentoonstelling ge opend van 45 schilderijen door prinses Wil- helmïna. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalóa, deed dit met een rede. waarin hij een lans brank voor actieve cultuurpolitiek van de overheid. De Nederlandse Amateur Toneel Unie zal in Juni te 'sGravenhage haar jaarlijks congres houden, mede ter viering van het tien-jarig bestaan. Frans Hekers uit Nederwecrt, die met zijn tweelingzuster in November zijn 89e ver jaardag vierde, is Zondag plotseling over leden. Voor het vervoer van Nederlandse emigranten naar Canada zal het m.s. „Beaverbrae", (7000 ton) omstreeks 7 Februari uit Antwerpen naar Canada ver trekken. Op de Centrale Markthallen te Amster dam blijken nagemaakte fustzegels in omloop te zijn. Deze zegels worden aan grossiers verstrekt als bewijs voor betaald staangeld voor vaten of kratten. De zegels kunnen dan later worden verzilverd. De waarde is f 10. De politie is er nog niet in geslaagd de maker van de valse zegels te achterhalen. Het ingenieur Wouda-gemaal bü Lem mer, dat het overtollige water uit de provin cie Friesland en een gedeelte van de provincie Groningen wegmaait en in het IJselmeer pompt draait al gedurende vijftig etmalen achtereen. Op 18 November van het vorige jaar is het gemaal in werking gesteld. Dit gemaal, het grootste van Europa, heeft een capaciteit van vijf millioen liter water per minuut. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. (De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, 9taan achter de naam van het schip vermeld). Naai* Indonesië: m.s. „Oranje" (10 Jan.); naar Curagao m.s. „Baarn" (14 Jan.); naar Suriname m.s. „Hersilia" (18 Jan.). Toen de 28-jarige heer E. A. de L. uit Soest op de rijksweg tussen Amsterdam en Bussum even uit zijn auto was gestapt, woei zijn hoed af. Hij liep deze achterna zonder op het verkeer te letten en werd door een auto overreden. Zeer ernstig gewond is hij naar een ziekenhuis in Amsterdam overgebracht, waar hij is overleden. HAARLEM EN OMGEVING Ds. B. van Gelder te Winterswijk heeft het beroep naar de Ned. Hervormde Ge meente te Haarlem (jeugdpredikant) aan genomen. De Haarlemse politie heeft een 57-jarige koopman aangehouden, die ervan wordt ver dacht een bakfiets te hebben verduisterd. Hij had het voertuig gehuurd en het vervolgens voor bijna honderd gulden verkocht. Voor de uitbetaling van een bedrag, als compensatie voor kojenprijsverhogir.g is Dinsdag 10 Januari aan de beurt: Be tot en met BI. VOORDRACHTAVOND VAN DE HAARLEMSE VOLKSUNIVERSITEIT. Op de avond ter opening van de tweede helft van het seizoen der Haarlemse Volks universiteit op Woensdag 11 Januari zal mevrouw Kunegonde Heringa een pro gramma van voordracht verzorgen in de met kaarsen verlichte Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum. Voor de pauze vertelt zij het verhaal „Lofzang" door Aart van der Leeuw, uit diens bundel „De Ge- zegenden" en daarna laat zij onder de titel „De danser van Onze Lieve Vrouwe" een bewerking horen van de oud-Franse legende „Le jongleur de Notre Dame" door S. Fleerackers. JUBILEUM J. VIERHOUT. De heer J. Vierhout, besteller voorsor teerder op het postkantoor te Haarlem, die Zaterdag 25 jaar in dienst was bij de PTT, werd ter gelegenheid daarvan toegespro ken door de directeur van het kantoor, de heer C. Bakker. Deze bood namens de PTT een geschenk onder couvert aan. De heer Koomen sprak namens het jubileumfonds, ook de heer A. Dekker, chef van de expeditie en de heer W. Midema, chef van de afdeling bestelling toonden belangstelling, evenals vele col lega's die met de heer Vierhout samen werkten. Burgerlijke stand BEVALLEN van een zoon: 5 Jan A. -T C. Lips—Kurvcrs- 6 Jan.. G. Hire—Kroode:-; K. de VriesHart. BEVALLEN van een dochter: 6 Jan.. C J. Rijkborst—de Graaf, 2 d.; D. van Norder.— Boots. OVERLEDEN: 5 Jan. S. Bakker, 74 j.. Jans straat; A. de Wit. 14 uur, Florapark: N. Koer Snieder, 71 j„ Meerkoetstraat. Conferentie over Zuid-Oost-Azië

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3