Derde Macht in het Oosten Radio geeft Donderdag Stijgende kosten voor hetonderwijs te Haarlem Chinees bedreigde dominé in Amsterdam met mes en Boeddhabeeld D A l¥g E S DANSSCHOOL KWEKKEBOOM ieuwe Gracht 08, Haarlem r L PANDA EN DE MEESTER* J Wereldnieuws Woensdag 11 Januari 1950 2 IN DE WERELDPOLITIEK Nu de genadeslag voor de Chinese natio nalisten gevallen is een slag die volgens de Chinese ambassadeur in Londen niet door de communisten doch door China's vroegere bondgenoten werd toegebracht is in Washington een storm van critiek los gebroken tegen wat men noemt „de totale mislukking van de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten". De critici verwijten Ache'son en Truman dat zij de Amerikaanse verdedigingsgordel in de Pacific hebben prijsgegeven door Formosa aan de commu nisten over te laten, en zij zeggen boven dien dat in de gehele politieke gedragslijn der Verenigde Staten ten opzichte van China sinds de wapenstilstand met Japan geen lijn te bekennen is gevallen. Wanneer men nagaat dat reeds twee jaar geleden generaal Marshall terugkwam uit China met de boodschap: „Het loopt mis", waarmede hij doelde op de Amerikaanse pogingen om in China een politieke en economische stabiliteit te helpen grond vesten, dan moet worden erkend dat sinds dien op geen enkele wijze is gebleken dat de Amerikanen een vastberaden gedrags lijn voor dit probleem hebben kunnen be denken. Hun gehele politiek ten opzichte van China is sindsdien gekenmerkt door „lapmiddelen", die veel geld kostten en tenslotte in de kaart der oprukkende com munistische legers speelden. Thans is na een periode van vele jaren, een periode die door twee wereldoorlogen heenliep, voor het eerst een zekere stabili teit in het reusachtige Chinese rijk verwe zenlijkt, doch het is een communistische stabiliteit en het aangezicht van het Verre Oosten heeft er een aspect door gekregen dat de Westelijke landen met de grootste zorg moet vervullen. Als Formosa valt zal het communisme in Azië beschikken over een prachtige springplank naar Japan en de Philippijnen. De Sovjet-Unie, wier invloed op de nieuwe Chinese machthebbers voor alsnog' onbeperkt moet worden geacht, wint een bondgenoot van onschatbare waarde, strategisch zowel als potentieel. De uitschakeling van Japan heeft China in het Verre Oosten een plaats van de eerste rang verschaft en de onmetelijke produc tierijkdom van het Chinese rijk zal, wan neer de economische omstandigheden weer enigszins tot orde zijn gebracht, deze do minerende positie nog slechts vergroten. Bjj dit alles mag echter een factor van bemoediging niet worden vergeten, name lijk de Aziatische „Derde Macht", zetelend in de cultureel, staatkundig en economisch op het Westen georiënteerde Aziatische landen. De politiek der Verenigde Staten ten opzichte van Indonesië, Indochina, de Philippijnen, Burma en India is ongetwij feld reeds lang gebaseerd op de overweging dat deze „Derde Macht" koste wat kost voor het anti-communistische kamp be houden en versterkt moet worden. In zo verre zou men dus kunnen stellen dat de Amerikaanse politiek wel degelijk een standvastig beleid vertoont ten opzichte van de communistische dreiging voor het Verre Oosten, een beleid dat rekening heeft gehouden met de val van de Chinese de mocratische veste en zich richtte op ver sterking van de andere Westelij k-georiën- teerde bolwerken. Het is de vraag of de Washingtonse cri tici met een dergelijke verklaring van de ontwikkeling genoegen-zullen nemen, aan gezien zij ook weinig goede woorden heb ben voor de wijze waarop in die overblij vende „bolwerken" de ideologische scho ling der inheemse bevolking wordt gesti muleerd in de richting van een democrati sche fundering. Zij zeggen dat de „Derde Macht" in Azië sterker had kunnen zijn, wanneer de gekoloniseerde volken niet door „kooplieden" doch door „dragers der Westelijke beschaving" waren benaderd van den beginne af. Deze redenering, waarin natuurlijk enige grond van waarheid schuilt, vormt een verwijt aan kolonisatiemanieren uit het verre verleden. Inderdaad zou zelfs China misschien bewaard zijn gebleven voor zijn huidig lot, wanneer het niet eeuwenlang uitsluitend met commerciële doeleinden was benaderd. Doch het verwijt lijkt tamelijk vruchte loos nu het merendeel der vroegere kolo niale mogendheden reeds een beleid voert dat geheel en al gericht is op de recrute- ring van de culturele krachten in de ge bieden die zij beheersten of beheersen. Er is echter een overweging, die bij dit alles tot voorzichtigheid maant en wellicht heeft deze de meergenoemde critici voor de geest gestaan: De Amerikaanse politiek van hulp aan achterlijke landen, waarmede dan meestal koloniale landen zijn be doeld, begint langzamerhand inderdaad Mijn vrouw huilde, dat 't geld alweer op was. 'k Betoogde, dat dat "toch een strop was. Maar 't humeur werd gered, Door 'n fles TIP uit 't buffet Waarna ieder weer erg in zijn nop was. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 8.30 Nieuws. 8.40 Platen. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen." 9.40 Zang en Piano. 10.00 Platen. 10,15 Morgen dienst 10.45 Koor. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30—12.33 Weerbericht. 12,55 Zonnewijzer. 13*00 Nieuws. 13.20 Piano. 14.00 Kamerorkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Platen. 15.45 Bijbellezing. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Platen. 18.15 De Christelijke vakbeweging. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Muziek voor de jeugd. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.00 Fam iliecorapetitie. 22.05 Platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Strijkkwar tet. 23.45 Platen. HILVERSUM n, 415.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.30 Nieuws. 8,40 Radio-ochtendblad. 9.00 Weerberichten. 9.30 Platen. 9.35 Voor de vrouw. 9:40 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Platen. 10.50 Voor kin deren. 11.00 Carillon en orgel. 11.45 „Achter de tralies", causerie. 12,00 Accordeonorkest, 12.30 Weerbericht 12,33 „In 't spionnetje". 12.38 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Am sterdamse poljtiemuziek. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Piano. 15.00 Voor zie ken. 16.00 Promanade-orkest. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18,30 Dansmuziek.1 19.00 Voor kinderen. 19.05 Volksmuziekschool. 19.35 Platen. 19.45 „Enkeling en gemeen schap" 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Cantates. 21.10 Avondschool. 21.35 Piano. 22.00 Klankbeeld over de Zuiderzee. 22.30 Orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30 Cantates. meer en meer het aspect van een zuiver- commereiële infiltratie aan te riemen. De Amerikaanse invloed in het Midden-Oosten met name is gebaseerd op het beha len van commerciële voordelen voor de Amerikaanse economie, het verkrijgen van strategische materialen a'ls olie, uranium en andere mineralen of het vestigen van Ame rikaanse zakenbelangen. De culturele zijde van de ontwikkeling dezer zogenaamd ach terlijke landen wordt overgelaten aan de beherende natie, die echter daarbij aan handen en voeten gebonden is aan de eco nomische urgentie. Deze situatie schept op nieuw het historisch gevaar, dat de poli tieke mentaliteit der inheemse bevolking te weinig geleid wordt naar een appreciatie en aanvaarding van de Westerse democra tische beginselen, waardoor zij een prooi zou kunnen worden van de communistische agenten, die overal aanwezig zijn. In China zijn de omstandigheden sinds eeuwen willige wegbereiders voor hét com munisme geweest, terwijl de Westelijke democratieën er slechts geld voor een kleine, feodale groep brachten en er pro ducten weghaalden. In het Midden-Oosten en Afrika, die na jaren wellicht even be langrijk zullen zijn als thans het Verre Oosten ten aanzien van de economische en politieke wereldsituatie, zou thans reeds vóór alles die hechte democratische basis moeten worden gelegd waarop later de Westerse beschaving.zal kunnen rusten als hoeksteen van een vrije samenleving in dit deel van de wereld. J. L. Prof. dr. ir. J. Goudriaan gaf zijn afscheidscollege Wegens zijn benoeming tot hoogleraar aan de universiteit te Pretoria gaf prof dr. ir. J. Goudriaan, hoogleraar in de bedrijfs- huishoudkunde, Dinsdagmiddag in de aula van de Nederlandse Economische Hoge school te Rotterdam zijn afscheid,scolloge, dat onder andere werd bijgewoond door minister Lieftinck. Prof. Goudriaan zei onder andere, dat de critische inslag van het Nederlandse volk door de invloed van de oorlog aanzienlijk heeft geleden. Men is deze critische inslag zelfs minder goed gezind. Hij sprak als zijn stellige verwachting uit, dat de menselijke vooruitgang, alleen door critisch deuken kan geschieden. Met de beste wensen voor de toekomst van de Nederlandse economi sche Hogeschool besloot prof. Goudriaan zijn laatste college in Nederland. De rector-magnificus, prof. Ch. Glasz, herinnerde eraan dat de beide voorgangers van prof. Goudriaan in Pretoria ook in Rotterdam hebben gestudeerd en verklaar de, dat prof. Goudriaan op brillante wijze de wetenschap heeft gediend. Rotterdam heeft alle reden hem daar diep erkentelijk voor te zijn. De „Asturias" morgen in Rotterdam Het troepenschip „Asturias" wordt mor genochtend vroeg met repatriërende mili tairen uit Indonesië in de haven van Rot terdam verwacht. De ontscheping begint Donderdagmorgen om negen uur. De uifgaven die voor rekening der gemeente komen stegen in twee jaar met f770.422.— Ook de kosten van het onderwijs gaan van jaar tot jaar naar boven. Het opval lende is dat de lasten die de gemeente moet dragen in verhouding veel meer stijgen dan die het rijk voor zijn rekening neemt. Wij geven, om de stijging te illustreren, een vergelijking van de uitgaven die voor de rekening der gemeente Haarlem komen, zoals die begroot werden voor de jaren 1948 en 1950. Middelb. onderwijs Voorb. Hoger Ond. Nijverh. Onderwijs Openbaar: Lager Onderwijs Voortgezet L. Ond. Uitgebr. L. Ond. Buitengew. L. Ond. Voorber. L. Ond. Bijzonder: Lager Onderwijs Voortgezet L. Ond. Uitgebreid L. Ond. Buitengew. L. Ond. Voorber. L. Ond. 1948 1950 555.168 778.038 77.536 104.048 155.847 261.973 369.208 484.978 27.032 26.238 73.666 86.250 54.501 81.049 123.856 216.778 269.208 484.978 75 425 116.949 122.574 9.548 8.794 18.7.000 295.000 Totaal ƒ2.040.484 ƒ2.810.900 In twee jaar een belangrijke stijging, na melijk van 2.040.484 tot 2.810.906, dus 770.422, of ruim 37& Een jaar tegen verdachte geëist Haien Shang Lin, een Chinees, die vele jaren in ons land heeft gewoond en in 1945 in het huwelijk trad met een Neder landse, had zich gisteren voor de Amster damse Rechtbank te verantwoorden ver dacht van poging tot moord, subsidiair bedreiging met doodslag op een Amster damse dominé. De dominé vertelde hoe hij in de avond van 14 December 1948 bij de familie Lin in de Barndesteeg te Amsterdam thuis kwam. Hij was reeds enige malen daar geweest en ditmaal kwam hij zo verklaarde hij om een kwestie te be spreken van de doop van een pasgeboren kindje der buren. Reeds bij zijn binnen komst zou hij een gespannen verhouding tussen de beide echtelieden hebben waar genomen. Lin zou zijn vrouw geschopt en geslagen hebben en zij zou hem beticht hebben, een tweede, vrouw te hebben dn China. Zij vertelde de dominé, dat haar man verlangde, dat zij met hem rriee zou gaan naar China, waar hij dan met zijn twee vrouwen zou kunnen leven. Op een gegeven ogenblik zou Lin een mes uit de keuken hebben gehaald en dit op het lichaam van de dominé hebben gezet met de woorden: „Jij kapoet". „Ik dacht dat mijn laatste uurtje gesla gen had" verklaarde de dominé. „Hebt u zich niet verweerd?" vroeg de president. „Ik heb mijn handen steeds rnaar ge houden op de bedreigde plekken van mijn lichaam en hem scherp aangekeken", zei de getuige. Voorts had hij de Chinees toe gevoegd: „doe zulke dingen niet, want daar krijg je moeilijkheden mee". Tenslotte zou Lin het mes hebben laten vallen, maar daarop ging hij de dominé, volgens diens verklaring, met een Boed dhabeeld te lijf doch dit nieuwe wapen zou mevrouw Lin haar man ontfutseld hebben. Eenzelfde lezing gaf een 72-jarige vrouw die tijdens Lins driftbui ook in de kamer aanwezig was. Een politie-agent, die tenslotte met een 88888-wagen van de Amsterdamse politie op alarm van de buren naar de Barnde steeg was gekomen, verklaarde, dat hij Lin zijn vrouw (die inmiddels echtschei ding heeft aangevraagd) had zien schop pen en dominé vertelde nog als bijzon derheid, dat Lin hem had toegevoegd: „jij hier blijven tot viel uur dan komen viel Chinezen om jou nek af te snijden". Lin, die op het ogenblik in Denemarken wodht en voor deze zitting naar Nederland is gevlogen, ontkent, dat hij ook maar een mes in de hand heeft gehad. Wel is hij vei-toornd geweest op de dominé, die maar steeds weer bij hem thuis kwam, maar hem willen doodsteken of zelfs maar be dreigen heeft hij nooit, zegt hij. Een brigadier van politie, in wiens wachtlokaal het hele gezelschap op de bewuste avond werd binnengebracht, ver klaarde duidelijk de indruk te hebben ge had, dat men „de gehele geschiedenis schromelijk had opgeschroefd". De dominé zou er in het geheel niet opgewonden hebben uitgezien en ook de verdachte toonde geen sporen van nervositeit. De Officier van Justitie mr. L. H. Feits- ma achtte de zaak Ihinder een poging tot zware mishandeling dan een bedreiging met doodslag, omdat Lin, als hij werkelijk de dominé had willen steken, daar alle gelegenheid toe heeft gehad. Hij eiste een gevangenisstraf van een jaar en onmid dellijke gevangenneming, omdat zoals hij zei er anders grote kans bestaat, dat Lin naar Denemarken zal verdwijnen en niet meer komt opdagen. Verbondsvergadering van de K.A.B. Voorafgaande aan de herdenking van het zilveren jubileum, dat vandaag wordt ge vierd,, heeft de Katholieke Arbeiders Be weging Maandag in het Jaarbeursrestau rant te Utrecht een verbondsvergadering gehouden onder leiding van de voorzitter, de heer A. C. de Bruyn. Prof. mr. C. P. M. Romme hield een rede over de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie en haar practische toepassing. Voorts hielden pater Jac. Jacobs en de heer J. W. van den Akker inleidingen over de taak van de KAB en die van haar af delingen. De verdediger voerde aan: „In de ge- dachtengang van mijn cliënt bestond er een meer dan gewone band tussen zijn vrouw en de dominé. De dominé: „ik protesteer". „Als men zich bedreigd voelt" aldus dé raadsman „reageert men anders dan een leeuwentemmer, die zijn dieren in bedwang houdt met zijn ogen". Hij zeide vóórts dat Lin in een medaillon van zijn vrouw de beeltenis van de dominé heeft ontdekt. Lin heeft zich daarover zeer ge- ergerd. Tenslotte vroeg pleiter vrijspraak voor zijn cliënt, omdat hij het tenlaste gelegde niet bewezen acht. De rechtbank willigde het verzoek van de officier om Lin dadelijk gevangen te nemen niet in en bepaalde de uitspraak op 24 Januari aanstaande. Op vele lessen was het aantal dames groter dan dat der heren. Thans is echter het omge keerde het geval. Dit mede in verband met de terugkeer van onze jongens uit Indonesië. Voor onze lessen op Woensdag en Zaterdag kun nen dus nog uitsluitend dames worden inge schreven. Inschrijving van heren voor deze lessen is gesloten. Op ons slotbal speelt Victor Silvester met zijn beroemde Engelse dansband. Onderscheiding voor dr. Van Royen De Canadese gouverneur-generaal burg graaf Alexander heeft dr. J. H. van Royen de versierselen uitgereikt van „honorary commander of the order of the British empire" als erkenning voor zijn verdien sten in 1940, „toen dr. Van Royen als hoofd van de afdeling voor diplomatieke aan gelegenheden van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag met opmer kelijk resultaat na de Duitse bezetting de ontsnapping van de Engelse en geallieerde missies organiseerde". REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv.) Toestand in Indonesië ontwikkelt zich gunstig In bedrijven en ondernemingen heersen rust en veiligheid Onze - correspondent in Djakarta seint ons: De reacties van het personeel der grote Nederlandse maatschappijen op de souve- reiniteits-overdracht in Indonesië blijken niet ongunstig te zijn, het personeel is vol vertrouwen. Gezien de enorme belangen, welke er voor hen op het spel staan, hebben de grote maatschappijen al sedert,jaren hun beleid gericht op het scheppen van moge lijkheden voor het personeel, orn ónder alle omstandigheden door te kurinen werv ken. Geen onkosten werden daar te hoog voor geacht. Zo houden diverse maatschap pijen zich stipt aan het eens opgemaakte bouw-scherna. 'Voor het eigen personeel moeten er woningen worden gebouwd, waarin het gezin waardig en comfortabel kan wonen. De maatschappijen hebben inderdaad enorme kapitalen in die bouw projecten geïnvesteerd. De geest onder het personeel in de be drijven is in het algemeen beter dan onder de ambtenaren in dienst'van dé RIS. Men -vertrouwt er op dat de maatschappij de individuële belangen van de personeel leden zal behartigen en de maatschappijen doen van haar kant alles om dat vertrou wen te honoreren. Mocht de toestand on houdbaar worden dan zullen zij voor evacuatie van de gezinnen zorgen, maar gelukkig is er geen grond voor vrees dien aangaande. Noch in de leiding van de bedrijven, noch in de werkwijze is door de. souverei- niteits-overdracht wijziging gekomen. Ditzelfde geldt voor de cultuurtuinen, waar de positie der Nederlanders ook zeer verbeterd is sinds deNederlanders niet langer vijanden, doch gasten zijn. De in structies aan de TNI om zich dien overeen komstig jegens hen te gedragen 2ijn zeer nadrukkelijk. Zelfs de Daroel Islam schijnt de Neder landse burgers niet langer als vijanden te zien en bestrijdt uitsluitend de RIS. De planters beleven dus nu rustiger tij den dan na de oorlog ooit het geval is geweest en dat komt de productiviteit van de ondernemingen zeer te stade. De samenwerking met de TNI is in het algemeen prettig en vriendschappelijk. De verhouding tussen de Koninklijke landmacht en TNI is eveneens gunstig, en in streken waar gezamenlijk de Daroel Islam wordt bevochten, zoals in de omstre ken van Soekaboemi, zelfs zeer kameraad schappelijk. De vrije tijd wordt daar on derling gevuld met het gezamenlijk beoe fenen van sport en spel. Men mag dan ook met vreugde constateren dat alle leiders der RIS die zeer tegemoetkomende hou ding en de uiterste coulance jegens alle Europeanen betrachten, mede misschien om goodwill te kweken die een eerste vereiste is voor het verkrijgen van de zo nodige credieten in Amerika en elders. In Het sterkst stegen de uitgaven voor het voorbereidend onderwijs. Voor het open baar en biizonder tezamen worden de be dragen: 1948: ƒ310.856; 1950: 511.778. Een verschil van 200.922 of bijna 65 Dit wordt evenwel verklaard door het! feit dat B. en W. voorstellen bij de raad aanhangig gemaakt hebben om het kleu teronderwijs uit te breiden en de jaar wedden van het personeel te verbeteren. Wij herinneren er aan dat het rijk het kleuteronderwijs niet subsidieert. Alle lasten moeten dus door de gemeente ge dragen worden. Er is evenwel een wet in voorbereiding waarbij de rijkssteun voor dit onderwijs geregeld zal worden. De kosten van het Middelbaar Onder wijs liepen op van 555.168 tot 778.083. Dit is 40 Alleen de post leraarssalarissen steeg van 585.648 tot 792.973, of 224.325. Daarentegen steeg de rijkssubsidie voor de HBS-en, Lycea slechts van 58.500 tot 85.000. De uitgaven voor het Voorbereidend Hoger Onderwijs (daaronder valt het Gymnasium) stegen van 77.536 tot 104.048. Een verhoging dus van ƒ27.512. De post jaarwedden liep naar boven van 155.330 tot 182.730, of 27.400. Het rijkssubsidie dat voor 1948 geraamd was op 13.500 is voor 1950 uitgetrokken op 15.700. De bijdragen der omliggende gemeenten voor hun leerlingen die de Haarlemse HBS-en, Lycea en Gymnasium bezoeken zijn niet gestegen omdat die per leerling waren vastgesteld voor de jaren 1947-1951. De gestegen kosten zijn daarin dus niet verwerkt. De totale uitgaven voor alle takken van onderwijs zijn van 1948 gestegen van ƒ3.862.002 tot ƒ4.973.522. De verhoging is dus 1.111.520, waarvan niet minder dan 770.422 voor rekening der gemeente komt. In de scholen is ook een groot kapitaal van de gemeente Haarlem geïnvesteerd. Op 1 Januari 1950 was dit 5.879.888. De rente voor dit kapitaal is 203.449, de verplichte aflossing 372.112. Voor 1950 zijn ook weer belangrijke ka- pitaalslasten op de begroting gebracht, hetgeen nodig was wegens schoolbouw. Het totaal is 691.000. De gemeentekrijgt door de uitkering uit het Gemeentefonds wel een vergoeding voor onderwijs-uitgaven. Maar die ver goeding is gebaseerd op de uitgaven die de gemeente gemiddeld in de jaren 1939 1941 gedaan heeft. 1941 was het duurste jaar uit die 3 jarige periode. Toen waren de uitgaven voor La ger Onderwijs 589.224, Middelbaar On derwijs 321.955, Voorbereidend Hoger Onderwijs 50.133 en Nijverheidsonder wijs 123.170. Tezamen dus 1.084.482. Het gemiddelde over die jaren is 1.052.648. De kosten voor 1950 worden daarentegen geraamd op ƒ2.299.128. (Plet hierboven genoemde totaal van 2.810.906 is ver minderd met 511.778, omdat de uitgaven voor openbaar en bijzonder voorbereidend onderwijs niet onder de vergoeding vallen). Het rijlt betaalt thans 20 toeslag op deuitkering. uit het Gemeentefonds. Bo vendien is het bedrag verhoogd, omdat de uitkering berekend wordt per inwoner. Het totaal wordt nu ongeveer 1.450.000, maar dat is toch 850.000 minder dan de gemeente er nu aan ten koste moet leggen. De nu geldende regeling voor de uit kering uit het Gemeentefonds aan de ge meenten is geldig verklaard voor de jaren 1948—1950. Er werd voor 1951 een nieuwe regeling beloofd, maar er zijn al geruchten geko men, dat de Staatscommissie Oud niet tijdig met haar voorstellen klaar komt. Indien de regering dan de bestaande regeling ook voor 1951 wil laten gelden, zal het nodig zijn rekening te houden niet de sinds 1948 gewijzigde omstandigheden. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS (Adv.) deze omstandigheden mag men de positie van de Nederlanders in Indonesië vrijwel gewaarborgd achten en hun belangen ge noegzaam veilig, tenzij zich onvoorziene machtsverschuivingen, welke in een jonge, onervaren staat altijd mogelijk zijn, zou den voordoen. De Statenzaal te Dordrecht, de histori sche plaats, waar op 19 Juli 1572 de eerste vrije Statenvergadering werd gehouden, tij dens welke de grondslagen werden gelegd voor een vrij en onafhankelijk Nederland, verkeert in een erbarmelijke toestand. De zaal is gebruikt als uitreiklökaal voor de distributiedienst en daarna is er een gym nastieklokaal van gemaakt. Er bestaan nu plannen om de Statenzaal en omgeving in oude luister te herstellen. De voorbereidin gen'hiertoe zijm in volle gang. Er klonken twee ploffen over het plein tje. De ene plof was die, waarmee de deur van het Eethuysje gesloten werd, de andere plof was die, waarmee de Violist op de grond viel. Gevoelloosheiddomheid..." mompelde de armé, terwijl hij overeind krabbelde. Wanbegripsmakeloos heid.... altijd hetzelfde.... Maar waar is mijn viool?" „Is dit soms uw viool, mijn heer?" vroeg Panda vriendelijk. „Dat? hm.... ja, dat is mijn viool. Geef maar hier en werp een laatste blik op de groot ste miskende musicus ter wereld", mom pelde de kunstenaar somber. „Maar. eh.dan wilde ik u iets vragen," Panda blij. „Dan heb ik het erg getroffen, want ik zoek juist iemand die mij muziek les kan geven viool-les, begrijpt u? Ik wil violist worden! Kunt mij les geven?" „Les geven?" vroeg de violist duister. „Wie zou je anders les kunnen geven dan ik? Niemand kan het beter! Weet jijhm weet jij wie je voor je hebt? Flodder Fie- deldum.... het grootste muzikaal genie dezer eeuw. Niemand begrijpt me! Je kiest een moeilijke loopbaan, vriend. Overal gevoelloosheid.... wansmaak.... dom heidJa, ja. Je gaat je verguizing te gemoet. Maar zo zijn wij. Je bent net als ik. We kunnen het niet laten. We moéten! Ja, ja nu ben je dus mijn leerling. Ach. Dan zullen wij samen de wereld leren wat goede muziek is. Luisterik zal je iets voorspelen.En toen nam Flod der Fiedeldum, de miskende musicus, zijn viool en legde hem onder de kin, en met de grootst mogelijke toewijding ontlokte hij nu aan de snaren een klaaglijke kreet. Gevonden. In een bewaarplaats van het philharmonisch orkest van de Zuidelijke Krim is een piano ontdekt, die aan Richard Wagner heeft behoord, aldus meldt het blad „Vetsjerniaja Moskwa". De piano die nog het opschrift „an Richard Wagner" draagt, werd de com ponist geschonken tijdens zijn verblijf ,te Jalta op het einde van de vorige eeuw. De gever is onbekend. Schumacher roert. De voorzitter van de Duitse sociaal-democratische partij, dr. Kurt Schumacher, hield voor 15.000 Berlijners een toespraak over het Ruhr-statuut. „Het Ruhr-statuut voorziet in een een zijdige internationalisatie van de Duits land nog" overgebleven industriële be drijven ten bate van de West-Europese landen, die zodoende zelf geen opoffe ringen behoeven te doen. Dit is een zeer vruchtbare basis voor een eventueel nieuw Duits nationalisme",aldus Schu macher, die luide werd toegejuicht toen hij uitriep: „Europa kan niet leven zon der Duitsland!" Eva ziek. Mevrouw Eva Perón, de echtge note van de Argentijnse dictator wordt ziek gemeld. Zij zou een blindedarm operatie hebben ondergaan. Gestrand. Veertig passagiers van een vliegtuig van cle Pan American World Airwais zijn gestrand op een oud mili tair vliegveld in Liberia. Hun toestel moest daar wegens motorpech landen. Men wacht nu op een motor uit de V.S. en kort zich de tijd met uitstapjes naar Monrovia, de hoofdstad van cle neger-republiek; Onverschillig. „Zo lang de Chinese com munisten de veiligheid der Philippijnen niet in gevaar brengen, is het ons on verschillig welk soort regering zij in China vestigen", zo verklaarde presi dent Quirino van de Philippijnen gis teren. „Wij zijn alleen geïnteresseerd in vrede en stabilisatie in Azië", zei hij. IRO verbannen. De internationale vluchte lingenorganisatie heeft Dinsdag be kend gemaakt, dat de regering van Tsjechoslowakije verzocht heeft om opheffing van de missie der organisa tie in Praag tegen 15 Januari. In een door de directeur-generaal van de IRO uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat de internationale vluchte lingenorganisatie thans nergens meer in Oost-Europa zal zijn vertegenwoor digd. Af en toe. Enkele duizenden mijnwerkers in de Amerikaanse Staat Virginia, die Maandag het werk hadden neergelegd, zijn Dinsdag opnieuw aan het werk gegaan. Daarentegen hebben zich nieuwe mijnwerkers aangesloten bij de stakers, die geschat worden op 57.000, verdeeld over de voornaamste steenlcoolprodu- cerende staten (Pennsylvanië, Ohio, West-Virginia, Kentucky en Alabama). Afscheidscadeau. Uit officiële bron te Washington wordt gemeld, dat zich bij de laatste zending wapens voor de na tionalisten op Formosa 70 middelzv/are tanks, 100 pantserwagens en 100 ver kenningswagens bevonden. Ongeveer een week geleden waren nog 30 tanks naar Formosa verscheept. Moord. Een Berlijnse verpleegster heeft bekend een echtpaar vermoord te hebben, de lichamen in stukken te hebben gehakt en de,...overblijfselen verstopt te hebben onder "het puin van Berlijn, De politie onderzoekt nög of zij soms vijf andère moorden, die in de laatste drie jaren zijn gepleegd, op haar geweten heeft. Kans. De Australische minister van Bui tenlandse Zaken, Spender, heeft in een radio-rede verklaard, dat er in Indo nesië volop gelegenheid is tot investe ring van Australisch kapitaal. Wij moe ten deze kans aangrijpen voordat an deren het doen, zei hij. De nieuwe Indonesische regering heeft een rea listische visie op haar taak en zij ge niet de volledige medewerking van Nederlandse autoriteiten en technische experts. Blokkade-brekers. De Amerikaanse sena tor Ferguson heeft medegedeeld dat Britse schepen van de Amerikaanse Isbrandtsen-maatschappij de blokkade van de nationalistische Chinese rege ring hebben doorbroken om olie en munitie naar de communisten te bren gen. Deze maatschappij specialiseert zich blijkbaar in blokkade-breken, want men zal zich herinneren dat de Martin Behrman, die indertijd door de Neder landse blokkade in Indonesië -trachtte heen te slippen, ook aan deze maat schappij behoorde. Robot. De BBC heeft een nieuw apparaat in gebraik genomen, dat met groter nauwkeurigheid dan enig mens sto ringen bij radio-uitzendingen kan waar nemen. Het instrument heet Robot Mo nitor. Huisdier. In een buitenwijk van Sydney (Australië) hoorden mensen gisteren een vrouw roepen: „Red mijn baby". Zij snelden toe en zagen hoe de vrouw na een hevige worsteling haar kind uit de klauwen van een reusachtige ade laar wist te bevrijden en haar huis.in kon vluchten. De bloeddorstige roofvo gel, wiens vleugels een spanwijdte van meer dan drie meter hadden, sloeg met vleugels en ldauwen tegen de deur, tot dat hij door de politie, die een deken over hem heen gooide,, werd gevangen. Het dier bleek aan een buurtbewoner toe te behoren, die de adelaar al tien jaar als „huisdier" in een kooi had. Bankbiljettenomloop met f 54 millioen gedaald Blijkens de verkorte balans van de Nederlandse Bank per 9 Januari is de biljettenomloop met niet minder dan 54 millioen gulden ingekrompen tot 3012,5 millioen gulden. Op de geldmarkt is de situatie ruimer geworden. De goudvoorraad bleef onveranderd, zo dat het uit Duitsland terugkeerde goud blijkbaar nog niet door de bank is gere gistreerd. De totale vorderingen op het buitenland verbeterden met 10 millioen gulden. Het saldo van de schatkist vertoonde een aanmerkelijke stijging van 80 millioen gulden. Aan de vrije saldo's, die vaak als tussen'rekening' voor de Marshall-hulp fungeren, werd 24 millioen gulden onttrok ken. De saldo's van banken zijn van 60,1 tot 37,3 millioen gulden ingekrompen. Het totaal van de rekening-courant saldo's is met 30 millioen gulden gestegen tot 2059,1 millioen gulden. - In een bijzondere raadsvergadering is de heer J. de Bruin, oud-gemeentesecretaris van Enschede, als burgemeester van de gemeen^ te Rheden geïnstalleerd.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2