Haarlems Dagblad Heemstede „Men zal rekening moeten houden met Nederlandse erkenning van nieuw regiem" 64e Jaargang No. 19148 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082. Hoofdred. 15054. Bijkant Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Donderdag 12 Januari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgtro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <@pcecfjte tjaaclcmattje «Courant (Jtnno i6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ■jVTOG STEEDS IS GEEN nieuwe burge- 11 meester van Heemstede benoemd. Weldra zal het een jaar geleden zijn dat sollicitanten voor dit ambt werden opge roepen. Het geschiedde begin Februari 1949. Bekend was dat de burgemeester, jhr. J. P. W. van Doorn, op 1 Juli zijn afscheid zou nemen wegens het bereiken van de leeftijdsgrens. Ter Provinciale Griffie nam men derhalve zijn maat regelen. De Commissaris der Koningin ontving gegadigden en stelde het gebrui kelijk advies aan de Minister van Binnen landse Zaken op, dat Zijne Excellentie eind April of begin Mei gewerd. Daarop bleek helaas het. dode punt te zijn bereikt, waarop de benoemingskwestie sindsdien vertoeft. Gij zoudt zo zeggen dat minister Van Maarseveen, die in Mei nog in het Torentje verbleef, er zonder geweldige in spanning in had kunnen slagen vóór 1 Juli een Heemsteedse burgervader aan H. M. de Koningin ter benoeming voor te dragen. Maar gij onderschat de geweldige, voor een gewoon mens onbegrijpelijke moeilijk heden, die aan zo'n voordracht blijkbaar verbonden zijn. Minister Van Maarseveen stak over van het Torentje naar Overzeese Gebiedsdelen (want zo heette dat depar- lement toen nog). Hij deed dit zeker niet om een gemakkelijker leven te krijgen. Maar als een zonnestraal uit donker zwerk moet hem toch de opkomende gedachte verwarmd hebben, dat hij een zo netelig probleem als de Heemsteedse voordracht achter zich kon laten. Minister Van Schaik, hem ad interim vervangend, is er mis schien wel eens in een voorzichtig kringe tje omheen gelopen maar heeft het steke lige vraagstuk zorgvuldig onberoerd ge laten. Het bleek intussen moeilijk om een nieuwe Minister van Binnenlandse Zaken te vinden hetgeen trouwens een nog hogere functie dan burgemeester van Heemstede is maar in de herfst slaagde men daar toch in. Minister Teulings trad op. Hij nam aandeel in de voordracht tot benoeming van een .nieuwe burgemeester van Den Haag, die ook lang op zich had laten wachten. Mr. Schokking uit Alphen aan de Rijn werd door de Koningin be noemd. Maar niemand daagde op voor het vredige, voorspoedig gegroeide Heemstede. En alle opheldering over de aard der pijnigende moeilijkheden, die de keuze kennelijk oplevert, bleef uit. Twee maan den geleden is hier uiting gegeven aan de onschuldige verwondering, waarmee deze voortgezette vertraging de betrokken gemeenie vervult. Haar loco-burgemeester, de verdienstelijke wethouder Van Lent, heeft zich in .zijn Nieuwjaarsrede in andere toon geuit. Hij heeft gezegd dat hij een optimist is, en dat dit optimisme hem sterkt in de verwachting dat iemand benoemd zal worden, eer het jaar 1950 verstreken zal zijn. Maar ook deze milde ironie heeft niet mogen baten. Ik hoop maar dat minister Teulings niet aan slapeloosheid gaat lijden van al het piekeren over de moeilijke keus. De Heemsteders hebben intussen alle denkbare veronderstellingen geopperd. Aan gebrek aan belangstelling lean het niet liggen, want er zijn veel sollicitanten ge weest. Het is voorzichtig te zeggen „ge weest", want wij kennen de namen xxiet en misschien zijn sommige gegadigden in middels overleden. Zou dit misschien de droevige verklaring van het uitstel zijn? zouden sollicitanten, zijn heengegaan juist op het ogenblik waarop de minister tot voordragen besloten had? Het lijkt niet zo waarschijnlijk! Wat dan? Vindt men geen der talrijke sollicitanten goed genoeg voor Heemstede? Dit is een voor de bevolking ongetwijfeld strelende ge dachte. Maar de Heemsteder is, geloof ik, te bescheiden om er zich lang in te ver meien en zich welbewust van het feit dat er groter en ook lastiger gemeenten in den lande zijn. Tenslotte zijn er niet meer dan 25000 Heemsteders. Nederland moet beschikken over een aantal figuren, die in staat zijn een dergelijk bevolkings deel te presideren en de 958 hectaren te overzien, die het bewoont. Dat alles over wogen hebbende vraagt nu menigeen zich af of de politieke partijen „aan het touw trekken zijn" om het Heemsteedse burge meesterschap. De Partij van de Arbeid doet vermoedelijk in dit geval niet mee, maar het gedachtenoog ziet dergelijke stoere figuren als de heren Stikker, Romme en Schouten in een halve competitie in de strijd gewikkeld. Het gedachtenoor hoort het kraken der gewrichten en het zuchten en kreunen der geprangde mannenborsten. Zou het waar zijn? vragen Heem steders zich af. Vormen wij een zo be geerlijke politieke kluif? Of zou er nog iets anders achter zitten? Heeft burgemeester d'Ailly, van Amsterdam, wellicht gesolli- cileerd om eens een x*ustige post te krijgen, die hem niet voortdurend tot wegvliegen noopt? En weet men in Den Haag niet hoe men met een dergelijk ongewoon geval aan moet? Het blijft een geheimzinnig geval. Het bewijst maar weer hoe vreselijk moeilijk regeren is. En hoe belangrijk Heemstede, dat drie ministers nu al negen maanden heeft doen piekeren) Hoeveel zorgelozer is dan het particulier bedrijf, waarin men prompt met een nieuwe directeur pleegt, klaar te staan als de oude aftreedt. Of met een nieuwe administrateur, of een nieuwe technische bedrijfsleider. Minister Teulings moet daar wel eens met weemoed en ver langen aan terugdenken. Want wat is hij lange jaren geweest? Dagbladdirecteur. R. P. Italiaanse regering afgetreden De Italiaanse regering is Woensdagavond afgetreden na een kabinetszitting, waarop de kwestie besproken werd van het aftre den van drie rechtse socialistische minis ters in October van het vorig jaar. Men verwacht, dat de nieuwe regering tegen het eind van deze week of in het be gin van de volgende week zal worden ge formeerd. Waarschijnlijk zullen de rechtse socialisten, die op hun onlangs te Napels gehouden conferentie tot hernieuwde samenwerking met de regering oesloten, in de regering opgenomen worden. De andere partijen van de coalitie zullen zijn de christen-democraten, de republikeinen en de liberalen. De ministers dienden him ontslag Woens dagavond bij premier De Gasperi in. Op 23 Januari zullen in Frankfort be sprekingen beginnen van de gemengde commissie voor het handelsverkeer tussen Nederland en West-Duitsland. Nederlandse ambassadeur uit China terug Communistisch bewind bracht practische verbeteringen voor de bevolking De Nederlandse ambassadeur in China, de heer F. C. Baron van Aerssen Beyeren van Voshol, die vermoedelijk over enkele maanden de diplomatieke dienst met pen sioen zal verlaten, vertoeft op het ogenblik in Den Haag, waar het A.N.P. een onder houd met hem had. Baron van Aerssen vertelde eerst iets over zijn -vertrek uit Nanking. De Nedei-landse regering heeft hem teruggeroepen, omdat zij van mening was, dat het verder aanblijven onder een niet erkend bewind een vreemdsoortige figuur zou scheppen en voorts overleg nodig was omtrent de ontwikkeling in China. Nadat de communisten Peking be zet hadden verhuisde de nationale regering naar Kanton en vroeg zij het corps diplo matique haar te volgen, Echter werd vrij wel unaniem overeengekomen in Peking te blijven, al zonden de ambassades wel een vertegenwoordiger naar Kanton. Het gevolg was, dat men in Nanking, nadat deze plaats bezet werd, nog ongeveer vijf maanden onder communistisch bewind leefde. De communisten weigerden de functies der diplomaten te erkennen, maar gaven hun als willekeurige vreemdelin gen .volle bescherming. Bijzondere voor lachten hadden zij niet meer. Onze ambassadeur was van mening, dat men de huidige toestand in China en de toekomstige mogelijkheden zo realistisch mogelijk moet bekijken. In China hebben wij grote economische belangen, vooral op scheepvaartgebied, welke wij daar sinds onheuglijke tijden hebben gehad. In de toekomst zullen wellicht deze belangen meer op Indonesië gericht zijn en ook de uitwisseling van goederen zal meer een Indonesisch belang worden. Nu is de rea liteit, dat de communisten in korte tijd de contröleTiver het grootste gedeelte van het land gekregen hebben. Voorts neme men in aanmerking, dat volgens persoonlijke waarneming van de ambassadeur te Nan king en Sjanghai de communistische troepen gedisciplineerd en niet vatbaar zijn voor corruptie. Bij de bezetting van Nan king en Sjanghai zijn dan ook geen plun deringen of andere excessen voorgekomen. Spoedig na de bezetting waren de voedsel voorraden, tegen veler verwachting in, gunstig, terwijl de prijzen niet al te hoog waren. Behalve dat het zaak is de toestand zo reëel mogelijk te bezien is er voor de be studering van de Europese mogelijkheden in China geduld en voorzichtigheid nodig. China is een land, waar in sommige op zichten nog oudtestamentische opvattin gen heersen. Westerse methoden vinden er niet gemakkelijk ingang.'Men rekent daar met veel grotere tijdsruimten dan hier. Dit gaat gepaard met gebrek aan begrip voor machinerieën en moderne methoden. Amerikaanse wapenhulp aan Tito „in geval van nood" Reuter meldt uit Washington: Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft besloten president Truman te adviseren maatregelen te nemen tot beperkte militaire hulp aan maarschalk Tito „in geval van nood". Tot nog toe is de Amerikaanse hulp aan Joego-Slavië beperkt gebleven tot econo mische en politieke bijstand. Geen Amerikaans-Russische onderhandelingen Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft de geruchten tegengesproken, dat de Ver enigde Staten trachten onderhandelingen met de Sovjet-Unie te voeren lot bijlegging van het geschil tussen Oost en West. De woordvoerder verklaarde, dat noch officiële, noch officieuze onderhandelingen tussen Amerika en Rusland gaande zijn. Vreemde invloeden hebben in China nooit ingang gewonden. Toch zal China de bui tenlandse communistische invloed niet weren, omdat het communisme de Chinese bevolking enkele practische verbeteringen gebracht heeft, welke tot haar spreken. Wanneer het communistische regiem al thans tracht in vele wantoestanden ver betering te brengen, is het niet onbegrij pelijk als het welkom wordt geheten. Met betrekking tot de vraag of Neder land de nieuwe Chinese regering zal er kennen wees de heer Van Aerssen erop, dat Engeland zo juist tot erkening is over gegaan en dat hierover ongetwijfeld over leg is voorafgegaan met de partners van het Atlantisch pact. Nederland zal in deze aangelegenheid voorts nauw overleg moeten plegen met de Indonesische unie partner. Men zal er naar de mening, van de heer Van Aerssen waarschijnlijk reke ning mee moeten houden, dat Nederland te zijner tijd ook zal overgaan tot erken ning van het nieuwe régime van China. De R.I.S. gaat de deelstaten Oost- en West-Java ontbinden DJAKARTA, 12 Januari (Aneta). In dfe zitting van het kabinet der Repoeblik Indonesia Serikat, die gisteren is gehouden en meer dan twee uur geduurd heeft, zijn vraagstukken besproken die verband hou den met de grieven, die zijn uitgesproken in de parlementen van Oost-Java en Pa- soendan err de openbare mening in deze gebieden, die aandringen op ontbinding van beide deelstaten. In verband hiermede be reidt de minister van Binnenlandse Zaken een wetsontwerp voor om deze gebieden te ontbinden in overeenstemming met de ar tikelen 43 en 44 van de voorlopige grond wet der R.I.S. Dit wetsontwerp zal worden voorgelegd aan het parlement der R.I.S.. dat begin Februari bijeen zal komen. Voorts werd besloten, dat, in overeen stemming met de behoefte het ambtenaren apparaat van Oost-Java te rationaliseren, het kabinet een commissie in het leven zal roepen, die bestaan zal uit een afgevaardig de van de regering der R.I.S.een afgevaar digde van de Repoeblik Indonesia en een afgevaardigde van de deelstaat Oost-Java. De regering der R.I.S. zal een afgevaardig de op Oost-Java aanstellen om in overeen stemming met artikel 54 sub een van de voorlopige grondwet der R.I.S. het bestuur in genoemde deelstaat naar behoren te laten functioneren. Uit Bandoeng wordt gemeld: Onder de bevolking van Cheribon, Koenïngan, Kali- paten, Indramajoe en Soemedang heerst toenemende spanning, aldus verneemt Ane ta. De toestand is zo, dat er thans sprake is van drie besturen in deze gebieden, name lijk van Pasoendan, van de repoeblik In donesia en de Daroel Islam. Vele bewoners van deze streek zijn naar Bandoeng ver trokken, omdat men bang is voor geweld dadigheden. Perzisch kabinet afgetreden TEHERAN, 11 Januari. (Reuter). Het Perzische kabinet is Woensdag afgetreden De minister-president, Mohammed Saed, verklaart in een schrijven aan de Sjah, dat de huidige toestand van het land een wij ziging in de regering vereist. In November deelde de commissie, die het toezicht had op de in October gehou den algemene verkiezingen mede, dat zij alle stembiljetten verbrand had vanwege de „incompetentie van zekere verkiezings functionarissen, onvoldoende beveiliging van de stembussen en andere onregelma tigheden". Men verwacht dat Mohammed Saed of de minister van Financiën, Goeli Ghols- jaian, aan het hoofd van de nieuwe regering zullen komen. De Sjah heeft Mohammed Saed gister avond gevraagd een nieuwe regering te vormen. De bewoners van de Glipperweg in Heem stede hebben gisteren tot hun verbazing op de plek waar lang geleden het stoomtram- metje naar Leiden vertrok, een kloeke „Boedapester' zien arriveren. Vanmorgen bleek, dat zij die gemeend hadden, dat de bestuurder nog niet bekend was met de opheffing van de tramlijn of dat de laatste dienst uit Leiden enige vertraging had on dervonden, zich hadden vergist. Er is een truck met oplegger gekomen, de Boedapesteris met veel beleid opge vijzeld, de draaistellen zijn verwijderd en de oplegger onder de „bak" van de tram wagen geschoven. Toen iedereen ervan overtuigd was, dat het geval niet kon gaan wankelen of kantelen, is een ware Odyssee begonnen, die over Heemsteedse en Haar lemse Dreef, het Florapark, de lordens- straat en de Leidse vaart naar de remise voerde. Deze omzwerving was nodig om scherpe bochten te vermijden. Het is de bedoeling, dat deze volgwagen wordt toegevoegd aan het wagenpark van de lijn Amsterdam-Zandvoort. Daartoe behoeven slechts draaistellen voor smal spoor te worden aangebracht. Het woord is aan Michael Enk: Het leven is de ivare school der ontwikkelingniet het bock. De Nederlandse kunstschilder W. G. Hofker heeft voor de Koninklijke Paketvaart Maatschappij een schilderij vervaardigd van HAI. Koningin Juliana tijdens de inhul- digingsplechligheden. Het schilderijdat een plaats zal i'inden in het hoofdkantoor van de K.P.M. te Djakarta, is op het ogenblik geëxposeerd bij de kunsthandel Bernard Houthakker te Amsterdam Koningin en prinsesjes naar Sankt Anton in Oostenrijk Vertrek in tweede helft van Februari Indien de omstandigheden zulks toe laten hoopt de Koningin haar vacantie dit jaar tijdens het wintersportseizoen in de Oostenrijkse Alpen door te brengen. De oudste drie prinsesjes zullen haar moeder vergezellen. Het buitenlands verblijf zal enige weken duren. Mevrouw Pennink zal in de ochtenduren toezicht houden op het schoolwerk dat de prinsesjes meekrijgen. Het vertrek is in de tweede helft van Februari voorzien. De Koningin en haar kinderen zullen zich per trein naar Sankt Anton begeven, vanwaar H.M. 't vorige jaar tengevolge der politieke omstandigheden na een zo kortstondig verblijf naar Neder land werd teruggeroepen. Prinses Marijke zal gedurende de af wezigheid van de Koningin bij haar groot moeder op het paleis Het Loo logeren. Chinese communisten op Hainan geland TAIPEI, Formosa, 12 Januari. (United Press). Eenheden van het Chinese com munistische leger zijn op het eiland Hainan geland en hebben daar een groot brugge- hoofd gevestigd. Uit Hoihau, de hoofdstad van Hainan, wordt gemeld dat de landing werd uitge voerd tussen Koeoja en KaotoeJ na een zeereis van 240 kilometer van het eiland Weitsjao. Weitsjao ligt 65 kilometer ten Westen van het Lioetsjau schiereiland waar de communistische hoofdmacht voor de aan val op Hainan geconcentreerd wordt. Communistische guerilla's waren uit de bergen naar de kust gekomen en hadden een kuststrook van 50 kilometer veroverd. Generaal Hoeien Joeeh, de bevelhebber der nationalisten op Hainan, is tot dusverre nog niet tegen de binnendringende com munisten opgetreden en concentreert zich op de versterking van de verdediging aan de Noordelijke zijde van het eiland, zo wordt uit H'oihau vernomen, Er werd geen schatting gegeven van de omvang der bin nendringende communistische strijdkrach ten. Vertrouwensvotum voor de Finse regering Na een debat van twee dagen over de economische politiek heeft de gematigde sociaal-democratische minderheidsregering van Finland in het parlement met 97rtegen 90 stemmen een vertrouwensvotum gewon nen. Het parlement was voor een speciale zitting bijeengeroepen op verzoek van de rechtse en centrumpartijen, die het be sluit van de regering om de lonen los te maken van de index van de kosten van levensonderhoud, inflationair noemden. John Lewis beveelt werkhervatting John Lewis, de leider van de Amerikaan se mijnwerkers in de vetkoolmijnen, heeft de 66.000 stakende mijnwerkers opdracht gegeven hun werkweek van drie dagen op Maandag te hervatten. Deze week hebben mijnwerkers in zeven Amerikaanse staten het werk geheel neer gelegd. Eind Juni vorig jaar waren de contracten van de mijnwerkers ten Oosten van de Mis sissippi afgelopen, waarop Lewis de leden van zijn vakbond opdroeg slechts drie dagen per week te werken totdat aan zijn eisen betreffende nieuwe contracten was voldaan. Onstemming onder K.NJ.L-officieren DJAKARTA, 11 Januari (Aneta). Het republikeinse dagblad Pedoman heeft van betrokken zijde vernomen dat onder de manschappen van het KNEL, voorna melijk onder de officieren, een zekere ont stemming bestaat over het feit, dat in de leiding van het ministerie van Defensie geen officieren van het KNIL zijn geplaatst. In verband hiermede vernam Pedoman van bevoegde TNI-zijde, dat deze ontstem ming is veroorzaakt door te weinig begrip van het KNIL zelf betreffende zijn eigen lijke positie in de huidige toestand. Deze zegslieden verklaarden voorts, dat volgens de bepalingen van de reorganisatie van het KNIL cle manschappen van het KNIL, die in het leger der Republik Indonesia Serikat willen worden opgenomen, hun wil dienen te uiten. Zolang zij deze wens niet kenbaar maken, worden zij beschouwd als behorend tot de troepen onder het Nederlandse commando. Voor diegenen, die het volste vertrouwen hebben, dat hun belang in het leger der RIS zal worden behartigd, bestaat reeds thans de kans dit leger te dienen. Bij de vorming van de staf der RIS-strijdkrachten zijn enige functies gereserveerd voor hoge officieren van het KNIL, die in het leger der RIS willen dienen en over de vereiste capaci teiten beschikken. Doch bovengenoemde kringen leggen er de nadruk op, dat het zeer te btereuren is, indien het al of niet verkrijgen vaii een goede positie in het leger der RIS als maatstaf genomen wordt voor het wel of niet dienen in dit leger. Regeling van het bestuur in Nieuw Guinea Bij Koninklijk Besluit zijn voorzienin gen getroffen voor een afzonderlijke be windvoering in Nieuw Guinea. Dit besluit bepaalt, dat de uitoefening van het alge meen bestuur in Nieuw Guinea wordt op gedragen aan een gouveneur. De tot het tijdstip der souvereiniteits-overdracht voor Indonesië geldende wettelijke regelingen en administratieve voorschriften blijven van kracht. Het bestuur wordt gevoerd door een raad van diensthoofden. De gouverneur kan het voorzitterschap bekleden zo vaak hij zulks nodig acht en heeft dan een raad gevende stem. Voorts voorziet het besluit in de instel ling van adviesraden voor inheemse aan gelegenheden. Een in te stellen Nieuw Guinea-raad zal bestaan uit 21 leden, waarvan er 10 zullen zijn inheemse onderdanen niet- Nederlanders, 9 onderdanen-Nederlanders en 2 uitheemse onderdanen niet-Neder- landers. De zittingsduur van de raad is gesteld op 4 jaar. Voor zover de omstandigheden het toe laten,' wordt de inheemse bevolking ge laten onder de onmiddellijke leiding harer eigen hoofden. Tenslotte geeft het besluit voorschriften inzake het rechtswezen, de samenstelling der rechterlijke macht, godsdienst, finan ciën, defensie, onderwijs, gezondheid, arm bestuur, volkswelvaart, handel en scheep vaart. Rijksbijdrage aan emigranten naar Australië De Eerste Kamer nam Woensdag zonder hoofdelijke stemming enige kleine wets ontwerpen aan, waarbij dat tot het ver lenen van een rijksbijdrage in de emigratie- kosten van ongeschoolde arbeiders naar Australië. Volgende maand worden treinreizen duurder Personeel der N.S. krijgt loonsverhoging De Nederlandse Spoorwegen hebben zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend met een voorstel tot verhoging dei- tarieven, zulks wegens de devaluatie en de verhoging der lonen met 5 procent, welke de directie aan het spoorwegpersoneel zal toekennen. De voorstellen zijn door de minister goedgekeurd. Met ingang van 1 Februari zullen der halve de meeste tarieven voor reizigers en de goederentarieven verhoogd worden. Deze verhogingen zijn niet voor alle cate gorieën gelijk. De prijzen van enkele reizen gaan 5 procent omhoog, die van de retours over de korte afstanden meer, evenals de traject-, week- en schoolkaarten. De prij zen der algemene abonnementen en die der rijwielkaarten blijven ongewijzigd. Na deze verhoging zal een enkele reis Den Haag Groningen 130 procent kosten van de prijs van 1939, het retour 152 procent van die prijs. Voor Den HaagAmsterdam zijn deze cijfers respectievelijk 145 en 173 procent. Wat de goederentarieven aangaat worden de prijzen der wagenladingen iets meer verhoogd dan die der stukgoederen. Loonsverhoging In de Woensdag gehouden bespreking tussen de directie der Nederlandse Spoor wegen en de personeelraaa heeft de direc tie' medegedeeld, dat de regering de door de directie ingediende voorstellen inzake loonsverhoging heeft goedgekeurd. Aan het personeel zal 5 procent loonsverhoging worden toegekend. Deze maatregel zal van toepassing zijn op een ieder, die 23 jaar of ouder is. Voor het personeel beneden 23 jaar zal nader over leg met de personeelraad gepleegd worden. Zeventiende eeuws pand in Rotterdam in lichterlaaie Vuurgloed was tot ver in de omtrek te zien In een der oudste havenpanden, die Rotterdam nog bezit, lieeft Woensdag avond een felle uitslaande brand ge woed. Een vier verdiepingen hoog dubbel gebouw, dat nog uit de zeven tiende eeuw stamt, is door het vuur gedeeltelijk verwoest. Op de derde verdieping van het gebouw, dat aan de Wijnhaven staat, was de erw- tenschonerij van de graanhandel firma J. Bosman ondergebracht. Vermoedelijk zijn hier omstreeks kwart over zes enkele zak ken van een stelling op een brandende kachel gevallen. In korte tijd stonden de bovenste verdiepingen in lichterlaaie. De vuurgloed was niet alleen in de stad maar ook tot ver in de omgeving te zien. Het bergingsvaartuig „Stormvogel" van Van der Graafs Bergingsbedrijf, dat juist op stoom aan de Maashaven lag, voer on middellijk naar de Wijnhaven en begon met een waterkanon en een tweetal stra len de blussing. Ook verschenen er spoedig een vijftal motorbrandspuiten. Spoedig werden twintig stralen op de vuurzee ge richt en daardoor kon worden voorkomen dat de belendende gebouwen, waaronder het bekende Witte Huis mede aan het vuur ten offer vielen. De nabijheid van het Witte Huis was in zoverre gunstig voor de blussing, dat men nu van de zevende étage af stralen kon richten op het in brand staande dak en tevens de daken der nabij gelegen percelen nat kon houden. Om streeks half acht kon gezegd worden, dat gevaar voor uitbreiding was geweken. De ene helft van het dubbele pand was toen totaal uitgebrand, maar de andere helft, waarin door een muur en stalen deuren gescheiden 30.000 vierkante meter zeildoek lag opgeslagen, kon behouden worden. Bij de firma Bosman zijn grote partijen maan zaad en peulvruchten verloren gegaan. Ook de installatie van het bedrijf is ver woest. Verzekering dekt de schade. Socialistische eis tot aftreden van Belgische premier Tijdens het Woensdagmiddag in de Bel gische Kamer van Volksvertegenwoor digers gehouden debat over de zaak der niet-aangegeven effecten heeft de socialis tische woordvoerder Tielemans de eerste- mïnister Eyskens verzocht onmiddellijk af te treden. Tielemans voegde hier aan toe: „Indien u niet vrijwillig aftreedt, zal de Belgische regering over enkele weken ge dwongen zijn als gevolg van dit financiële schandaal in haar geheel af te treden." De premier heeft onder grote belang stelling op de publieke en diplomatieke tribunes een verklaring afgelegd over de zaak der niet-aangegeven aandelen, waarin hij een streng onderzoek in deze affaire toezegde. KOUDER DES NACHTS Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Komènde .nacht kouder met hier en daar temperaturen even onder het vriespunt en plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag geleidelijk toenemen de bewolking maar overwegend droQg weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid en iets lagere tempera turen dan'vandaag. 13 Januari: Zon op 8.44 uur. onder 16.54 uur Maan op 3.41 uur. onder 12.19 uur Hoog en laag water in IJmuidcn Donderdag 12 Januari: Hoog water: 9.34 en 22.06 uur. Laag water: 5.01 en 17.31 uur. Vrüdag 13 Januari: Hoog water: 10.36 en 23.19 uur. Laag water: 6.04 en 18.36 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1