Bauwen Grondig Zn u ergens mee? LAXEER-AKKERTJES Keukenmeisje weggelopen GROENTJE Speciale aanbieding Amsterdamse Beurs Kort en Bondig De verdwenen formules Donderdag 12 Januari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclie Courant Pianiste Rossana Bottai speelde voor „Toonkunst" Met meer dan gewone belangstelling hebben wij een hernieuwd optreden van de Italiaanse pianiste Rossana Bottai bij „Toonkunst" tegemoet gezien. Het recital waarmee zij verleden jaar het Toonkunst- seizoen opende en dat het begin werd van een reeks brillante successen in Nederland, had diepe indrukken nagelaten van een geweldig virtuoos spel, van kracht en ge ladenheid en van een buitengewone lenig heid van aanslag, maar ook van treffende poëtische uitdrukking, met zeldzaam be heerste schakering. Wij hebben ons wel eens afgevraagd wat er bij deze kunstena- resse op den duur zou gaan domineren: de uiterlijke virtuositeit, waarvoor zij onge twijfeld de technische faculteiten ter be schikking heeft, of de innerlijke muzika liteit waarheen een romantisch tempera ment haar blijkbaar trekt. Na de ervaringen van deze avond, menen wij te mogen zeggen, dat zij een zwenking maakt naar deze laatste mogelijkheid. Deze stelt het virtuose als attractie niet buiten werking (getuige deze avond haar schitlerend gespeelde Paganini—Lïszt- variaties) maar lijkt ons sterker dan verleden jaar meer middel dan doel. De voornaamste toetssteen voor de ar- tieke vermogens van Rossana Bottai was ditmaal Beethovens Waldstein-Sonate. Het was een interpretatie, waarin zij haar per soonlijke visie op dit werk met uiterst delicate nuancering kleur en karakter gaf. Dit karakter moge misschien velen minder bevredigd hebben, omdat zij er een andere, meer mannelijke voorstelling van hebben; maar niet te ontkennen viel, dat de pianiste haar opvatting waai- maakte en dat haar opvallend fijne dynamiek niet een uiterlijk effect was, maar iets wat logisch ontstond uit een bezonken visie op het werk. Zeer merkwaardig vonden wij de rake plastiek in het rustig beheerste Rondo; het kreeg zijn culminant in een sterk opgevoerd Prestissimo, hetwelk de pianiste echter noopte tot vereenvoudiging van de octaven- passages. De fameuze trillers aan het slot bekroonden op treffende wijze een in goede zin brillante virtuosen-prestatie. Maar de voornaamste indruk die wij van de vertolking van de Waldstein-sonate ontvingen, was toch die van de innig poëtische geest van een fijngevoelige vrouwelijke artiste. De Barcarolle van Chopin bezat en niet ten onrechte dezelfde eigenschap pen, maar zij begon toch uiteindelijk de nodige spanning te verliezen. Een tweetal nummers uit de Iberia-suite van Albeniz, was mede dankbare stof om poëtiserend met klankkleuren te woekeren en zodoende suggestieve impressies op te roepen. Met het Allegro de Concierto van Granados brak, bij al het pittoreske, ook de tempe- ramentrijke vitaliteit van de concertgeef ster los en met de Variaties van Paganini Liszt werd het een zondvloed van klanken. Maar nu hebben wij nog niet gezegd van wat ons inziens op dit recital het mooiste was: het stuk waarmee Bottai de avond opende, namelijk de Toccata en Fuga van Bach-Busoni. Want spijts onze tegen zin voor bewerkingen moeten wij hiervan de nobele, bijna abstracte geest der ver tolking als meesterlijk prijzen en niet min der de treffende karakteristiek van de grilligheden van de Toccata roemen. Dat was werkelijk groots! JOS. DE KLERK werken tegen verstopping Burgerlijke stand HAARLEM, 11 Januari 1950 ONDERTROUWD: 11 Jan., J. P. van Kips hagen en J. L. M. Slot; P. W. van der Veldt en J. M A. van Dam: S. G. Groot en M. Kruiswijk: P. J. W. Neugebauer en L. Aal- ders; P P. Straathof en C. M. T. Menke; J. C. Dekkers en M Bakker; C. Posthouwer en J. J. Lemmens; D. van der Weert en W. M. Breed: J. J. Gerritsen en H. J. Schipper; A. Molenbroek en G. Scharpff; W. Plantenga en M. C. van Diemen; M. Verheïj en E. E. de Nijs; A. Hoogendijk en E. C. van der Peet; C. van Bakel en J. A. M. Roosemalen; M. Meijer en M. H. van Deursen; G. Frank en J. van Dansik; K. B. Broersma en M. M. Rie del; B. J. van Huis en W. M. Wichers; J. K. H. 't Hart en C. A. Seysener. GEHUWD: D. van Eeken en J. C. Nuijten; A. Oudendag en W. Butz; W. D. Blokker en A. B. Witte; T. J. A. Loogman en C. van Dam; E. Schutter en A. Broekhoff; H. E. Sonnega en A. M. Hofsté; A. A. Wiese en J. C. van Eis; J. H. Kuipers en J. H. R. Hofkamp; A. S. Tukker en M. A. R. van der Storm; T. J. M. van der Helm en T. G. Montauban. BEVALLEN van een zoon: 10 Jan., I. Ne- derstigt—Kunis; C. Weuringvan Dam; C. W. van der Eem—van Rossum; H. Kroezen— Verhoeve. BEVALEN van een dochter: 9 Jan., J. J. M. van der Steen—Stalpers; 10 Jan., M. L. S. van Roodenvan Egaom; C. de Grootvan Raaphorst; E. van Gelder—van Eis; 11 Jan., M. G. van EwijkJacobs; H. WijersKloot wijk. OVERLEDEN: 8 Jan., P. J. Donkerlo. 80 j., Craijenesterlaan: 9 Jan.. A. M. Kleinvan Wonderen, 56 j.. van Nesstraat. Volksuniversiteit Zwakke voordracht door Kunegonde Heringa Op welke gronden het bestuur van de Volksuniversiteit voor Haarlem en omstre ken de zich voordrachtkunstenares noe mende mevrouw Kunegonde Heringa heeft uitgenodigd om de openingsavond van het tweede gedeelte van het winterseizoen te verzorgen, is niet geheel duidelijk. Haar artistieke middelen zijn nl. zo beperkt, dat zij ten hoogste daarmede een huiselijke kring enig genoegen kan bereiden. Maar zelfs in de begrensde ruimte van de sfeer- rijke Renaissancezaal (met de kaarsen) van het Frans Halsmuseum schoten haar krachten tekort om enige kleur of gevoels schakering aan haar vertellingen te ver lenen. Daarbij kwam nog dat zü een uiterst moeilijke keuze had gedaan. Zij begon met de diepzinnige novelle „Het Loflied" uit de bundel met de veelzeggende titel „De Gezegenden" door Aart van der Leeuw, gepubliceerd in 1923. Dit verhaal, boeiend door sterk tot de verbeelding sprekende symboliek, behandelt de lotgevallen van de middeleeuwse ridder Luifried, die als dank voor iedere doorgemaakte dag een loflied op het leven moet zingen bij wijze van losprijs, hem opgelegd door de aartsengel Michaël, welke hem in een tweegevecht had verslagen. Het is een prachtige illu stratie van de louterende betekenis van liet leed, dat hem in vele en verschrikke lijke vormen treft. Men vraagt zich af voor welke verleiding mevrouw Heringa is bezweken. Misschien heeft de inhoud haar bijzonder getroffen, maar dat bleek tenslotte nergens uit. In haar voordracht drong geen enkele ge moedsbeweging door. „De klare toon der zuivere vreugde" ontbrak evenzeer als de weerklank van beproeving en leed. Wel licht bespeurde zij een kans van slagen dank zij de fraai verzorgde zinsbouw en weelderige woordkeus, daarbij over het hoofd ziende hoe anti-realistisch, hoe wei nig geschikt tot uitbeelding dit proza is. Het enige prijzenswaardige kenmerk van haar dictie was de helderheid der vocalen. Doch overigens werd men alleen maar slaperig van de altijd eendere cadans waar mede zin na zin als een afgeronde eenheid werd opgezegd, zodat het innerlijk rhythme reeds na vijf minuten volkomen zoek raakte. Ook van de subjectieve natuurbe schrijvingen kwam door een ernstig ge mis aan taaiplastiek maar weinig terecht. Na de pauze liet mevrouw Heringa nog een bewerking door S. Fleerackers van de oud-Franse legende „De danser van Onze Lieve Vrouwe" horen. Hier bleken haar tekortkomingen minder, maar het bleef een vlak stuk werk van een tech nisch enigszins geschoolde dilettante. DAVID KONING Geen bezwaar. Wij bezorgen Uw diner aan huis vanaf 1.90 Hotel Rest. „OUD ST. JAN" JANSWEG 20 TEL. 17630 „Wat de huisvrouw van kanker moet weten" Onder overweldigende belangstelling der leden heeft dr. A. Wassink gistermiddag in de aula van Teylers museum voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen een lezing ge houden over: Wat iedere huisvrouw van kanker weten moet. Nadat de presidente, mevrouw Wesstra, in haar inleiding er op had gewezen dat de medewerking der huisvrouwen bij de kan kerbestrijding van het hoogste belang is, ving de spreker zijn uiteraard in voor de leek begrijpelijke vorm gestelde overzicht aan, dat met statistieken en lichtbeelden werd verduidelijkt. Hij wees op het hoge sterftecijfer van kanker en zei dat het nog steeds geen nei ging tot dalen vertoont. Hij zeide dat de oorzaken van kanker nog veelal in het duister liggen, al zijn er, bijvoorbeeld voor de „beroepskanker" wel oorzaken als ra- dium-infecties aan te wijzen. Wat de geneeswijze betreft sprak hij over bestraling, die bij huidkanker wordt toegepast. Tot de preventieve taak van de huisvrouw bij de kankerbestrijding wilde hij zeker het zorgen voor verstandige voe ding rekenen. Geen overmatige hoeveel heden voedsel en vooral geen overmatige hoeveelheden vet, adviseerde hij. Met na druk wees hij er op dat men bij de eerste verschijnselen, die op kanker zouden kun nen wijzen, het zekere voor het onzekere moet nemen en zo snel mogelijk zijn arts moet raadplegen. Met een oproep tot zijn toehoorsters om de kankerbestrijding zoveel mogelijk te steunen, eindigde dr. Wassink zijn met aandacht beluisterde lezing. Taxi-tarieven blijven voorlopig ongewijzigd De taxi-tarieven in Haarlem en naaste omgeving blijven voorlopig ongewijzigd. Mochten de prijzen van de benzine stijgen en er bijzondere bepalingen worden ge maakt over öe loonsverhoging, dan zal nader overleg worden gepleegd. plooit een Sluiting van de bedrijven van „Eigen Hulp" te Haarlem? Ledenvergadering op 18 Januari moet beslissen Het bestuur van de coöperatieve vereni ging „Eigen Hulp" te Haarlem heeft de leden opgeroepen ter buitengewone ver gadering op Woensdag 18 Januari. Op de agenda staat een voorstel van het bestuur om, wegens de ongunstige financiële resul taten, de bedrijven te sluiten met ingang van 1 Februari a.s. Naar wij van het bestuur vernemen is de laatste jaren met verlies gewerkt. Dit kon niet zo voortgaan. De coöperatie, die zoals men weet een winkelbedrijf (voor krui denierswaren, boter, kaas, vleeswaren en huishoudelijke artikelen) in het grote pand in de Zijlstraat heeft, bezit voorts een brood- en banketbakkerij met winkels aan de Ged. Oude Gracht en telt 900 a 1000 leden. De omzet is de laatste jaren onvoldoende om de kosten te dekken, daar er door de leden niet genoeg gekocht wordt. Reeds enige keren heeft het bestuur er bij de leden op aangedrongen, al hun in kopen bij de coöperatie te doen, maar dit heeft tot nu toe niet voldoende resultaat gehad, „Eigen Hulp" bestaat thans 72 jaar. De leden hebben in de laatste jaren geen winstuitkering ontvangen, maar dit heeft geen daling van het ledental tenge volge gehad. Het is een coöperatie met uitgesloten aansprakelijkheid voor de leden. Het bestuur verzekerde dat „Eigen Hulp" bij een eventuele liquidatie ongetwijfeld staat is om aan zijn verplichtingen te voldoen. Bovendien zijn de panden waar in de bedrijven uitgeoefend worden, eigen dom der coöperatie. Er is nog niet onder ogen gezien wat er gedaan kan worden voor het personeel, als het tot een sluiting van de bedrijven mocht komen. Indertijd had „Eigen Hulp" een filiaal in Heemstede, maar dat is enige jaren gele den opgeheven. Er is ook nog niet door het bestuur overwogen of bij een sluiting der bedrij ven contact gezocht zal worden met een andere coöperatie om het bedrijf over te nemen of te combineren. Van andere zijde wordt ons verklaard, dat het mogelijk is dat reorganisatieplan nen, die tot betere financiële uitkomsten der bedrijven kunnen leiden, besprokëV zullen worden. De bedoeling van het bij eenroepen van de leden in een buitenge wone vergadering is, hun een overzicht te geven van de stand van zaken, opdat het daardoor mogelijk zal worden de gewenste weg te vinden om uit de moeilijkheden te komen. Bij „Eigen Hulp" wérkt een personeel van ongeveer 40 dames en heren. De poütie-elftallen van Katwijk en Heemstede hebben een voetbalwedstrijd voor de competitie van de Nederlandse Politie Sportbond gespeeld. De thuisclub won met 3—2. ADVERTENTIE Helderheid en beschaving gaan samen Nieuwe vinding breekt zich baan met grote snelheid Wie de historie sinds oeroude tijden navorst, komt tot de ontdekking, dat het gebruik van wasmiddelen steeds typerend was voor het beschavingspeil van bepaalde volkeren. Hygië ne, helderheid en verlichte begrippen gaan bijna steeds samen. In de stapsgewijze verbe tering van zeep en wasmiddelen weerspiegelt zich dan ook mee de opgang in de pelgrims tocht van de mensheid. De laatste opzien barende verbetering op het gebied van de wasmiddelen is ongetwijfeld de toepassing van het Actief Wit, dat verwerkt werd in Castella Zelfwerkend Wasmiddel. Dit maakt voor het eerst het z g „optisch bleken" in de huishouding mogelijk. De was wordt vele malen witter, helderder en zachter: men staat letterlijk versteld van de resultaten. Deze grote verbetering heeft het nieuwe was middel dan ook een ware zegetocht bezorgd, - en terecht. Voor de bruiloft De groene tafel van de Haarlemse arron dissementsrechtbank leek vanmorgen wel op de toonbank van een gelagkamer, want in bonte rij stond er een uitgebreide sor tering sterke drank opgesteld. Flessen jenever', schilletje, cognac cn likeur wekten de dorst der aanwezigen op, maar hun inhoud was niet zozeer ter consumptie be doeld als wel tot illustratie van het snode feit, dat een kruidenier uit Nieuw-Vennep zou hebben bedreven. Hem was namelijk ten laste gelegd dat hij al deze. drank in voorraad zou hebben gehad, zonder daar toe de vereiste vergunning te hebben be zeten. Een adjunct-inspecteur van de Volksge zondheid die als getuige optrad, vertelde dat hem ter ore was gekomen dat in Nieuw-Vennep evenals trouwens overal in Nederland sterke drank door kruide niers werd verhandeld. Hij toog erheen en zette een aantal grutters op de bon. Alleen verdachte liet hij ongemoeid, want deze vierde net een bruiloft en om de vreugde daér te verstoren leek de verbalisant wel v/at erg onmenselijk. Hij knoopte het adres dus in zijn hoofd en kwam een volgende maal terug. Hij trof het bijzonder, want de partij die ter zitting op tafel stond, was net in ver- dachtes pakhuis gearriveerd. Zeer ver heugd over dit buitenkansje vertelde de verbalisant aan zijn slachtoffer over de bij de vorige keer aan de dag gelegde mense lijkheid, dié hij hier zo treffend beloond zag. Verdachte trachtte hem toen onmiddel lijk de wind uit de zeilen te nemen, door te verklaren dat ook deze drank voor een bruiloft bestemd was. „Voor drie", zei hij zelfs ter zitting. „Drie, wat?", vroeg de president. „Drie bruiloften", zei de verdachte, „ik heb een hele stoot kinderen". Ter zitting bleek men echter sceptisch over de bestemming van de drank, die daar stond te fonkelen in het binnenval lende zonlicht. En de verdachte kon ver klaren, dat hij niets besteld had, dat zijn zoon en zijn vrouw het bekokstoofd had den, dat hij nog nooit drank verhandeld had, het baatte hem niets en de officier eiste vijftig gulden boete en verbeurdver klaring van de drank. Over veertien dagen wordt over het lot van de flessen beslist. Tien maanden geëist Als tweede verdachte verscheen1'een be jaard man aan wie ten laste was gelegd dat hij een aantal gestolen koperen bussen had gekocht voor driehonderd gulden. De verdachte, de koperslager B. S. uit IJmui- den. ontkende en zei: „Ik weet er niks van en als ik het wel wist, zou ik zeker weten dat ilc het niet gedaan had." De koper verkopers verklaarden echter met grote stelligheid de buit aan S. verkocht te heb ben en aangezien S. soortgelijke bussen leverde aan de firma, waar zij gestolen waren, achtte de officier de heling be wezen en eiste tien maanden gevangenis straf. De raadsman mr. S. Groen gaf als zijn mening te kennen dat verdachte geeste lijk niet normaal is en vroeg een psychia trisch rapport. Uitspraak over veertien dagen. Gedurende slechts één week, van 14 t/m 21 Januari, vervormen wij Uw oude hoed in het nieuwste voorjaarsmodel, tegen verlaagde prijs, vanaf f 3.50. k MODEMAGAZIJNEN ANEGANG 2A HAARLEM Jubileum automatische telefooncentrale De vlaggen aan de gebouwen van het Te lefoondistrict deden de burgerij van de stad Haarlem kond van het heugelijke feit. dat de telefooncentrale, welke de oudste rijks centrale van het land is. op 10 Januari haar vijf en twintig jarig bestaan vierde. Hoewel de directie niet officieel recipieerde kwamen toch vele belangstellenden hun gelukwen sen aanbieden en in de loop van de dag werd een aantal fraaie bloemstukken be zorgd. De viering bereikte haar hoogtepunt in de feestavond, waarvoor directie en personeels leden met een beperkt aantal genodigden van elders des avonds in de Stadsschouw burg bijeen kwamen. Onder- de genodigden merkten wij op: de directeur-generaal de heer L, Neher, en de hoofddirecteuren van de afdelingen Telegraaf, Telefoon en Radio en die van het personeel, respectievelijk de heren ir. Ehnle en Klaassesz, de directeur van het district Amsterdam ir. Hendriks, de oud-directeur van het Telefoondistrict Haar lem, de heer De Winter, de directie en staf van de Standard Electric Co (N B. T. M.) Na een openingswoord van de directeur van het Telefoondistrict, de heer A. Korff belichtte de directeur-generaal der P. T. T., de heer L. Neher, de betekenis van deze dag voor het Staatsbedrijf in het algemeen en voor de telefoonambtenaren te Haarlem in het bijzonder. Daarna werden door en voor het perso neel cabaretnummers ten beste gegeven en het applaus na elk nummer bewees hoezeer de uitvoering op prijs werd gesteld. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn in het gebouw van de H. K. B. Felix Mendelssohn komt tienduizend gulden tekort Felix Mendelssohn, een nazaat van de beroemde componist van die naam en leider van het ensemble „The Hawaiian Serenaders" is tengevolge van zijn op treden in het Haagse Scala-theater in ernstige financiële moeilijkheden geraakt. Dc belangstelling voor dit bijna vijftig leden tellende, in Engeland zeer populaire gezelschap blijft ver beneden de verwach tingen. Daar men niet werkt tegen een van tevoren vastgesteld honorarium, doch ge heel op eigen risico, vallen de inkomsten sterk tegen. Verder heeft men buiten de fiscus gerekend! „Als de situatie deze week niet verandert", aldus verklaarde de heer Felix Mendels sohn, „dan kom ik ongeveer tienduizend gulden tekort om salarissen, hotelreke ningen en andere onkosten te betalen. Het ergste is nog dat ik niet weet hoe ik de terugreis van mijn gezelschap naar Enge land moet bekostigen". Op het ogenblik wordt onderhandeld over het geven van een concert voor Britse militairen in het kamp te Hoek van Hol land op 16 Januari in ruil voor geheel of gedeeltelijke vrije overtocht naar huis. Verder zijn hem concerten voor Britse troepen in Duitsland voorgesteld. Op 17 Januari zal het gezelschap voor de radio en nadien in een nachtclub optreden. Daar mee wordt het bezoek aan Nederland be sloten. Andere engagementen zijn afge zegd. De directie van Scala heeft Mendelssohn thans een voorschot verstrekt om althans enigszins aan de lópende verplichtingen te kunnen voldoen. Reden van zijn moeilijkheden verklaart hij uit het feit, dat een Brusselse theater agent hem onjuist over de Nederlandse theatersituatie en kosten van levensonder houd zou hebben ingelicht. Geschil over loonsverhoging in taxi- en huurautobedrijf De werkgevers in het taxi- en huurauto- bedrijf hebben zich bij de besprekingen over de invoering van 5 procent loonsver hoging bereid verklaard tot een verhoging van het basisloon met 2 per week, mits teruggekeerd kan worden tot de werktijd, die vóór 1 April 1948 volgens het rijtijden besluit voor deze sector van het personen vervoer heeft gegolden. De werknemers organisaties konden zich met laatstbedoelde voorwaarden echter niet verenigen. Zij hebben daarop besloten het geschil voor te leggen aan het college van rijksbemid delaars. De in de unie „Verkeer" vertegen woordigde organisaties van werknemers hebben echter thans aan de werkgeversor ganisaties bericht, dat indien niet vóór 18 Januari overeenstemming wordt bereikt over uitbetaling van de 5 procent loons verhoging in deze bedrijfstak, de rust in de bedrijven niet langer kan worden ge garandeerd. Dit bracht echter geen ver andering in het standpunt van de werk gevers. Het wachten is nu op de beslissing van het college van rijksbemiddelaars. Hoogoven-schaaktournooi Donner vaster aan de kop Woensdagmiddag zijn de zeskampen (drie in totaal) van het Beverwijkse Hoogoven- schaaktournooi begonnen. Inmiddels werd in het hoofdtournooi slag geleverd in de volgende ontmoetingen: RossolimoHenneberke Don ner—Kramer (1—0), Souitanbeieffdr. Euwe (0-1), Van Scheltinga—Hugot (1-0), en CortleverVan Seters De afgebroken partij HenneberkeKra mer uit de vorige ronde werd in de avond zitting hervat en spoedig remise gegeven. Na vijf ronden is de stand in de hoofd groep als volgt: 1. Donner 41& pnt.; 2, 3. en 4. dr. Euwe, Van Scheltinga en Cortlever 3\is pnt.; 5. en 6. Rossolimo en Van Seters 3 pnt.; 7. en 8. Kra mer en Henneberke 1% pnt.; 9. en 10. Hugot en Souitanbeieff V2 pnt. Vier Nederlanders aan de kop! Schakend Nederland kan voorlopig tevreden zijn. Bloemendaal Burgerlijke stand GEBOORTEN: R. de Ronde—de Vries, 2 z.; G. de JongStarink, d.; M. H. Kraetzer Snijders, ct.: J. M. Buschmanv. d. Pol, d.; C. I. v. Riet Paap—Fibbe, z.; M. Serné—Corne- lissen. d.; ONDERTROUWD: Th. H. V. Vink en M. I. Bouma; A. J. Wijnstroom en T. Blanke voort; W. Dijkhuis en J. Moerman; A. J. S. Wilmering en W. L. C. M. Küppers; G. Chr. Pokorny en M. M. Westerink. OVERLEDEN: Mw. C. J. Meijer, 70 j. GEHUWD: J. H. M. H. Seelen en E. A. M. Post; H. J. Sterneberg en P. C. van Tien hoven. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 288 290% 236% 241% Philips 229 233% 182% 183 128% 283 Nederlandse Ford Nederlandse Kabel 281% v. Berkei's Patent 117 Scheepvaart-Unie. 151% 153% Holl.Amerika Lijn 159 Deli Maatschappij 151% 151% H. V. A 164% 164% A'dam Rubber 154% 154% Ned. Handel Mij.. 164% N.-I. Handelsbank 103% Billiton Mij. II 275 BINNENLAND Een caféhouder in Roosteren miste dezer dagen een geldkistje met f 5000. De politie arresteerde een „trouwe" bezoeker van het café, T. S. uit Venlo, die een kennis in Heer len. f 3700 in bewaring had gegeven en met zijn vrouw een reisje naar Maastricht had gemaakt., waar grote verteringen waren ge maakt. Desondanks beweert S. niets van een diefstal van een geldkistje af te weten. Het bestuur van de polder Walcheren let op de kleintjes. Dit merken de ingelanden nu de aanslagbiljetten in de polderbelasting worden bezorgd. Een huiseigenaar kreeg de mededeling, dat hij voor 3 cent was aange slagen. Een bezitter van 10 woningen in Vlis- singen bracht het tot een bedrag van 75 cent! Toen Katja Sabclcwski van het circus Strassburger, met haar 10 honden in het Vondelpark te Amsterdam wandelde, kwam zij twee oudere dames tegen, die veel be langstelling voor de honden toonden. Een der dames knoopte een gesprek aan met me vrouw Sabelewski, die vertelde, dat zij bezig is de honden de dresseren voor een nieuw hondennummer. Later bleek dat de beide dames Prinses Wilhelniina en een hofdame waren, die een wandeling door het Vondel park maakten. De Haagse politic heeft een kantoor bediende gearresteerd, die ten nadele van de firma waar bij werkzaam was, f 2000 heeft verduisterd. Hij hield teruggezonden wissels achter, bood deze later zelf aan en stak het geld in eigen zak. De man was onlangs voor een dergelijk feit tot drie maanden voor waardelijk veroordeeld. De directie van de handelmaatschappij Hagemeyer en Co. N.V. te Amsterdam heeft van de regering opdracht gekregen zich voor lopig als enige im- en exporteurs op Nieuw Guinea te vestigen. Hiervoor zal opgericht worden de Nieuw Guinea im- en export Voor een uitbetaling van een bedrag is compensatie voor kolenprijsverhoging is Vrijdag 13 Januari aan de beurt: Cr. tot en met Dri. De heer Kees v. d. Jllugt zal Zaterdag 14 Januari de dag herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Wijnkoperij der Firma Th. S. J. Hooij. Hij vervult nu reeds vele jaren de functie van meesterknecht. Over het reddingswerk aan onze kust spreekt Zaterdagavond in een der zalen van Brinkmann, Grote Markt, de heer J. Witten voor de Haarlemse Jachtvereniging „De Watervrienden". Tevens wordt een film over het reddingswerk der N.Z.H.R.M. vertoond. De heer W. F. Happé. wethouder van Sociale Zaken der gemeente Haarlem, zal te beginnen op 16 Januari, voortaan 's Maan dags van halftien tot elf uur spreekuur houden. Aan de patiënten in sanatorium Brede- rodeduin wordt Woensdag 18 Januari een kunstmiddag aangeboden, waaraan mede werken: Riek Bonset—Horst, voordracht, Fred. Laagewaard, viool en Berta Bonset, oegeleiding. De heer en mevrouw D. Kaart, Generaal de la Reijstraat 31 zwart in Haarlem-Noord, vieren dezer dagen hun zestigjarige echt verbintenis. De bruidegom is nu 82, zijn bruid een jaar jonger en zij behoren tot de garde der oude Spaarnestedelingen. Onderwijs aan slecht ziende kinderen De „Werkplaats" van Kees Boeke begint ermee Er worden voorbereidingen getroffen om het mogelijk te maken in de loop van dit jaar kinderen met beperkt gezichtsvermo gen in de „werkplaats-kindergemeenschap" van Kees Boelce te Bilthoven op te nemen. Aangezien dit onderwijs in Amerika reeds algemeen wordt toegepast, heeft een van de bestuursleden van de Stichting Kindergemeenschap, mevrouw ir. K. C. Lambert-Anema te Rotterdam, een studie reis naar de Verenigde Staten gemaakt. Gebruik makend van de ervaringen, die men daar heeft opgedaan, zal men thans ook hier dit werk t- hand nemen. SCHEEPVAART Asturias, JavaR'dam 12 Jan. te R'dam. Cameronia, JavaA'dam 11 Jan. van Aden. Waterman, JavaR'dam 11 Jan. Gibraltar gepasseerd. Celebes, A'damMakassar 10 Jan. van Che- ribon. Johan van Oldenbarnvelt, A'damDjakarta pass. 11 Jan. Maledieven. Kamerling Onnes, 10 Jan. van Soerabaja n. Makassar. Kota Agoeng. Djakarta—R'dam 11 Jan. van Belawan. Langkoeas, R'damDjakarta 11 Jan. van Genua. Meerkerk, JapanR'dam 11 Jan. van P. Said. Sloterdijk, Djakarta—New York 11 Jan. van Port Said. Willem Ruys, R'dam—Djakarta pass. 11 Jan. Kaap Bon. ADVERTENTIE Als 't vuur U zuurbrandend opstijgt naai de keel, bij het minste, dat Uw maag niet verdraag! Dan is het goed 'n paar Rennies te nemen. Die blussen dat branden op staande voet en de pijn is over, even vlug als ze opkwam. Dat maakt Rennies temeer tot een heerlijke remedie. Niet nodig af te wachten of ze hel pen. U ondervindt de weldadige werking da delijk. Daarbij zijn Rennie-tabletten nog smakelijk ook. U neemt ze met genoegen. En zo eenvoudig en onopvallend, zonder water of wat ook. Steek een paar Rennies bij U - altijd - als een vaste gewoonte. Als ge dan overvallen wordt door die snerpend branden de pijn, dan kunt U deze ook prompt af doende tegengaan. Vraag Uw Apotheker of Drogist vandaag nog Rermies. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Gelinck 10) Een lelijke vraag inspecteur! Maar het antwoord is duidelijk: alleen John Camden en ik. Misschien dat er nog een derde per soon is, meneer Landt. Iemand bij hem thuis. Hij is weduwnaar, nietwaar? Woont hij ook in een pension? Nee, hij heeft een dame, die zijn huishouding doet. Maar die is er al lang, al wel twintig jaar geloof ik. En verder personeel? Ja. dat weet ik niet. Goed. Die John Camaen, Jroe kwam die hier? Op een aanbevelingsbrief uit Cam bridge. Van een Engelse collega van pro fessor Wyarda, één van zijn weinige per soonlijke vrienden. Hoe lang is dat geleden? Ruim twee jaar. En hebben die twee heren elkaar sindsdien wel eens gesproken? Ik geloof het niet. Maar nu gaat u John Camden toch niet verdenken? Dat neem ik ook niet, inspecteur! Hij is de beste kerel, die er bestaat, mijn vriend. Een puik kameraad. De politieman glimlachte even. Een puik kameraad, dat was hijzelf, deze onstui mige Peter Landt! Een sympathieke kerel. Zoals hij daar zat met zijn trouwhartige gezicht! En hij vervolgde: Kent u hem persoonlijk? Ik bedoel: ook buiten uw werk? Nee inspecteur. Wij zijn zó opgegaan in onze proeven, dat er buiten ons werk niets meer is overgebleven. Soms.... kan je dat spijten, maar het is de geest van professor Wyarda. Nooit heeft hij iemand kunnen vinden, die aan die eis kon beant woorden. Niemand... behalve John Cam den. En u zelf? En ik zelf. En u werkt dus al twee jaar met Camden samen. Ja. En ik kan haast wel zeggen: on afgebroken. Als twee kameraden. Ik heb de grootste eerbied voor zijn wetenschap pelijke kennis, want die is enorm, al is hij enige jaren jonger dan ik. Dan heb ik de grootste eerbied voor zijn humeur, dat altijd mild en gelijkmatig is, terwijl ik een wilde kerel ben. En voor zijn geduld, wanneer ik zelf niet kan wachten en die fijne instrumenten wel zó zou willen neer smijten. Ik werk tweemaal zo vlug, en driemaal zo productief, en tienmaal zo aangenaam sinds hij op het lab gekomen is. Professor Wyarda zou hem niet meer kunnen missen. En ik ook niet. Ik ben u dankbaar dat u mij zulke uitvoerige inlichtingen geeft. U bent dus niet op de hoogte van mr. Camden's parti culiere leven. Maar uw samenwerking is ideaal. Nu kom ik weer op vanavond terug, meneer Landt. U was dus om elf uur niet in het lab aanwezig? Nee. Precies klokslag elf niet. Toen kwam de portier boven met koffie. En die vond dus alleen uw vriend Camden in het laboratorium? Nee, die ook niet. Er was een ogen blik niemand. Maar ik kwam vrijwel meteen de trap weer op. Om vijf over elven keek ik op mijn horloge. Toen was ik er weer. En om elf uur was u? Eh.... Nu, zegt u het maar. Op de W.C.? Zoals u wilt. Peter Landt blies een geweldige rook wolk uit, die zijn gezicht in een blauw achtige nevel hulde. De politieman had zich over zijn notitieboek gebogen; recher cheur Prins stond achter zijn stoel, stijf en strak als een adjudant. Waar was uw collega Camden? Beneden een nieuwe lamp gaan halen uit de voorraadkast. Hij had één van de verplaatsbare lampen op de werktafel ge broken. Hoe laat gebeurde dat ongeluk, van die lamp, bedoel ilc. Nu, om vijf vóór elven, denk ik. Maar nu gaat u toch niet als conclusie trekken... Ik trek geen conclusies. Waar ont moette u de portier? Op de bovenste trap. Hij had de koffie op het laboratorium neergezet. Ook voor professor Wyarda? Ja. Er waren drie kopjes. Ze moeten er nog staan. Wij dronken het onze leeg. Ik dank u wel, meneer Landt. Ik geloof nu werkelijk dat ik u alles gevraagd heb wat ik u te vragen had. Toch had ik wel graag dat u voorlopig nog ter be schikking bleef. Misschien kunt u probe ren om boven wat te slapen in een ge makkelijke stoel. Het spijt me wel u zo van uw nachtrust te moeten beroven. Dat maakt voor ons geen verschil, zei de assistent, opstaande, wij maken er zo dikwijls nachtwerk van. Dan zal ik nu maar naar boven gaan. Tot ziens dan, inspecteur. Hij knikte even tot afscheid en opende de deur. Maar rechercheur Prins vergat niet zijn taak van adjudant en secondant. Zoals bij de kool en de geit, zo dirigeerde hij deze getuige netjes naar boven en leverde hem af in het labora torium onder de hoede van rechercheur Schuurman. Daarna daalde hij de trappen weer af in afwachting van nadere instruc ties. Zijn chef was juist bezig om het luci fersboekje te bekijken, dat daar nog altijd, zorgvuldig uitgespreid op een vel wit papier, op tafel pronkte. Een gewoon lucifersboekje in doorweekte toestand, waarvan een paar rose lucifers waren af gescheurd. Maar behalve die gewone ken merken was er ook een ongewoon kenmerk aan dit onaanzienlijke stukje van over tuiging: de gedrukte naam van het hotel, dat dit lucifersboekje gratis ter beschik king van zijn gasten had gesteld. De in specteur kon de naam nog juist ontcijfe ren, al waren de letters door de regen bijna onleesbaar geworden. De rechercheur cijferde over zijn schouder mee. Hotel Continental. Aarhuus. Danmark. Aarhuus, Denemarken, zei de in specteur. De aanvaller van professor Wyarda moet behalve een goed bokser, ook een goed zwemmer zijn. Is er voor veertien dagen niet een Nederlandse zwem ploeg naaf Aarhuus geweest? Zoek dat eens voor me uit, Prins, met een lijst van de namen. Het zou niet de eerste keer zijn dat er een kerel „hing" aan een enkele onnozele lucifer. Maar het zou ook niet de eerste keer zijn, weerstreefde de rechercheur zijn chef, dat er een kerel „hing" aan Violettes de Parme! Zal ik u eens wat zeggen, chef? Die kerel daarnet, die meneer bedoel ik, heeft gelogen toen hij zei dat hij op de W.C. zat. Weet u waar hij was om elf uur en wat hij toen deed? Hij stond hier in dit kamertje een aardig meisje te zoenen, daar wil ik een eed op doen. Mijn neus liegt nooit! HOOFDSTUK III. In het laboratorium hing, onder het helle licht, nog altijd de stilte, een stilte waarin slechts de wind zuchtte om de vensters en de regen tegen de ruiten sloeg. Recher cheur Schuurman, een kalme, al wat oudere man met een Frans puntbaardje, had zich bescheidenlij k teruggetrokken in een hoekje bij de radiator en zweeg. John Camden zweeg ook. Hij zat op de versle ten leunstoel voor één van de beide schrijf- bureaux en had enige papieren voor zich uitgespreid om de schijn aan te nemen van te werken. Maar hij werkte niet. Met zijn vingers in elkaar gestrengeld op het blad van het bureau zat hij roerloos, wat ineen gedoken, het donkere hoofd naar voren alsof hij zat te luisteren naar de regen en de wind. Zijn horloge tikte aan zijn pols. (Wordt vervolgd),, j

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6