Haarlems Dagblad en <Dprett)tc Daarlemettje Courant (2hmo 165-6) De Britse verkiezingen Parlement van Madoera eist opheffing van alle negara's Britse duikboot met 76 man na aanvaring naar de diepte 64e Jaargang No. 19449 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082. Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 13 Januari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zn» en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 ont, per kv artaal ƒ4,25. Franco per post 4,75 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom HET STAAT NU VAST dat de Britten op 23 Februari hun nieuwe Lagerhuis zullen kiezen. De campagne is al begonnen en zij zal gedurende de komende zes weken gestadig in felheid toenemen. Ongeveer zestienhonderd candidaten zullen ten strijde (rekken in een kamp om 625 zetels. Hel Britse kiesstelsel is onveranderd het oude districten-stelsel gebleven. Men heeft de pogingen op 't vasteland, om door toepas sing van evenredige stemmen-berekening een zuiverder volks-vertegenwoordiging te bereiken, aan de andere kant der Noordzee met grote aandacht gevolgd, maar is door de resultaten niet overtuigd. Tegenover de verbetering in wiskundige zin heeft men te grote nadelen van het andere stelsel gezien en maar liever aan de oude methode vast gehouden, daarbij met gemoedsrust erken nend dat een volmaakt stelsel onbereikbaar is. Dit aanvaardt de Britse geestesgesteld heid gemakkelijk als voorbeeld van d( algemene onbereikbaarheid van het vol maakte in menselijk handelen en in men- selijke logica. In een beschouwing over de Britse ver kiezingsstrijd zegt ars. L. de Jong vandaag in het weekblad „Vrij Nederland": „Op 24 Februari zal de wereld weten of Attlee dan wel Churchill als overwinnaar te voorschijn zal treden uit wat stellig een der spannend ste campagnes zal worden uit de politieke geschiedenis van deze eeuw. Gelukkig En geland, dat niet zucht onder de dodelijke verveling van het stelsel der evenredige vertegenwoordiging!" Ik zeg hem dit laat ste gaarne na. Met zijn twee mogelijkheden: Attlee of Churchill, ben ik het niet eens, want hij vergeet een derde, namelijk dat noch Attlee noch Churchill de meerderheid zou behalen en dat de kleinste partij, de liberale, juist op de wip zou belanden. Die kans is geenszins uitgesloten. Maar zijn uitroep over de dodelijke verveling van ons kiesstelsel zal weerklank vinden bij zijn lezers en eigenlijk duidt hij hiermee het grootste van alle bezwaren tegen E.V. aan. Want het is van groot belang dat de een- j voudige kiezer tenvolle in de strijd mee leeft, dat hij zijn eigen vertegenwoordiger van zijn eigen district kiest, dat hij weet dat I de gekozene ook voor de locale belangen zal opkomen en tenslotte: dat het spel-element tenvolle geldt in de strijd. Alles is mogelijk: ieder zittend lid kan zijn zetel verliezen en 1 moet ervoor vechten. „Good for him", zegt de Britse kiezer, „hij moet wel heseffen dat hij alleen maai- met ons goedvinden kan optreden en dat hij om de vijf jaar bij ons om vernieuwing van zijn mandaat moet komen vragen." Alles is mogelijk bij districtsverkiezingen: ock de „landslide", de „aardverschuiving" waar bij alles verandert en de grote meerderheid ener regeringspartij plotseling naar een op- positie-partij overgaat. Het zijn deze mo gelijkheden die de grote spanningen ver oorzaken en die het kiezersvolk werkelijk i met de strijd doen meeleven. Het grote voordeel van het oude Britse stelsel is dat het beantwoordt aan de menselijke natuur; het grote nadeel van het stelsel der even redige vertegenwoordiging, dat het dat niet doet. In het huidige Lagerhuis (van 640 leden; het nieuwe zal er 15 minder tellen) is de zetelverdeling: Labour 390, Conservatives 194, National Liberals (samenwerkend met de Conservatieven) 13, Liberals 10, Com- i munisten 2, Onafhankelijker! 31. Wie dit naar Hollandse ervaring (van de laatste dertig jaar) bekijkt, kan zich nauwelijks voorstellen dat Labour zou kunnen verlie- zen. Telde het Lagerhuis maar honderd leden, evenals onze Tweede Kamer, dan 1 zou de partijverhouding volgens deze cijfers j immers zijn: Labour 60 zetels, Conservatie ven 30, Liberalen (gezamenlijk) 3, overi gen 7. En aangezien winst of verlies van een partij in ons land onder E.V. ten hoog ste tot een drietal zetels pleegt te gaan zou een regeringspartij met zestig zetels onwrikbaar zijn, tenzij zich een scheuring in haar gelederen voordeed en zij in twee partijen uiteenviel. Het merkwaardige feit doet zich evenwel voor dat de Britse Labour Party, hoewel zij in 1945 zestig procent van de zetels ver overde, in totaal minder dan de helft van het aantal stemmen behaalde. Dat was, in ronde cijfers, twaalf millioen. De Conserva tieven kregen er 8.700.000 (dus veel meer dan de helft van het Labour-totaal), de twee liberale groepen gezamenlijk drie mil lioen, dus nog een kwart van het Labour- totaal. Wiskundig bekeken leidde het districten-stelsel dus tot een allerzonder lingst resultaat. De eenvoudige verklaring is, dat in ieder district de^ man die het hoogste aantal stemmen behaalt meteen ge kozen wordt verklaard, zonder dat hij de volstrekte meerderheid behoeft te hebben. Mocht straks bijvoorbeeld in een district de uitslag zijn: Jones (Labour) 9000, Higgins (Cons.) 8000, Smith (Lib.) 7000, dan is Jones gekozen, ofschoon hij maar 9000 stemmen en de oppositie er 15,000 heeft behaald en hij dus ver onder de volstrekte meerderheid (12001) is gebleven. Dit geval I nu heeft zich in 1945 veelvuldig voorge daan. Ter verdediging van zulk resultaat is Wel aangevoerd dat het zijn voordeel heeft dat de partij die in opgang is, die de stroom mee heeft, een groter aantal zetels krijgt dan haar volgens wiskundige berekening *ou toekomen, omdat dit de .mogelijkheid op een „working majority", een meerder heid waarmee te regeren valt, vergroot. Er moet evenwel bij gezegd worden dat dit niet de opzet van het Britse kiesstelsel is, dat oorspronkelijk op het bestaan van slechts twee partijen was gegrond. Het gevolg van de bestaande toestand is nu, dat over de gehele linie Labour, als het maar zes procent van zijn stemmen aan de Conservatieven verloor, zijn zetel-meer derheid zou verspelen. Zo heeft men het in Engeland uitgerekend. Dat het sinds 1945 bij 34 tussentijdse ver kiezingen geen enkele zetel verspeeld heeft bewijst in zoverre weinig, omdat het in die districten toevallig een aanmerkelijk gro tere meerderheid dan zes procent had be haald. Bij de tussentijdse verkiezingen liep die wel overal terug, maar niet zoveel dat het de zetel verloor. Een en ander maakt duidelijk dat de Britse stembusstrijd vele mogelijkheden biedt. Attlee heeft hem ontketend op eer. ogenblik, waarop de kansen van zijn partij, tengevolge van de verbeterde dollar-positie, zich zo gunstig mogelijk voordoen. R. P. Indonesië eenheidsstaat? - -■ - ----- If *sriwöaïïf,, I jfly „T.N.I. oefende geen druk Pasoendan uit", aldus de SOERABAJA, 12 Januari (Aneta) Het parlement van Madoera heeft met algemene stemmen een resolutie aan vaard, waarin gezegd wordt, dat de Repoeblik Indonesia Serikat van fede rale staat moet worden omgevormd toi een eenheidsstaat. De negara's moeten worden opgeheven, aldus de resolutie. Het parlement denkt wat betreft de eigen negara zijn doel te bereiken door vorming van een voorbereidings comité, dat te Djakarta besprekingen zal voeren. De beslissing van het par lement is niet speciaal gericht tegen het voortbestaan van de negara Ma doera, maar tegen het voortbestaan van alle negara's. Uit Djokjakarta wordt gemeld: „De be wering van de wali negara van Pasoendan dat de TNI druk heeft uitgeoefend op het volk om de negara Pasoendan te laten ont binden is geheel onjuist," aldus verklaar de de chef van de staf der landmacht v. d. RIS, kolonel Abdoel Har is Nasoetion, aan Aneta's correspondent Vrijdagmiddag te Djokja voor zijn vertrek naar Djakarta. „In de uitvoering van haar taak heeft de TNI zich helemaal niet gemengd in de politiek, haar taak is alleen maar veilig heid, rust en orde te waarborgen in de ge bieden die onder haar controle staan. Er zijn genoeg bewijzen, dat de TNI geen druk uitoefent maar dat het volk zelf gevraagd heeft om de terugkeer van de TNI in Pasoendan om haar taak uit te- voeren." Sprekende over de Daroel Islam verklaar de kolonel Nasoetion: „Thans is de TNI de situatie meester. De sterkte van de Daroel Islam is moeilijk te schatten. Volgens be trouwbare gegevens beschikt zij over twee divisies, een in West-Java en een divisie in Midden-Java". Kolonel Nasoetion legde er de nadruk op, dat het niet in de bedoeling van de leger leiding ligt om een militaire actie of een klopjacht tegen de Daroel Islam te onder nemen, maar dat het leger altijd zijn taak uitoefent, waar en wanneer ook, om de veiligheid te waarborgen. Verder zei kolonel Nasoetion dat be halve de Daroel Islam op Java geen wilde gewapende benden te vinden zijn. Betreffende de troepenverschepingen naar de buitengewesten deelde kolonel Dr. Tsiang legt zijn voorzitterschap neer Nieuwe ontwikkeling in de Chinese kwestie in de Vei ligheidsraad Dr. Tsiang, vertegenwoordiger van het nationalistische China en voor deze maand voorzitter van de Veiligheidsraad, heeft gisteren de vergadering geopend met de verklaring dat hij gebruik had gemaakt van zijn bevoegdheid om het voorzitter schap van de raad neer te leggen. Het zal door de Cubaanse afgevaardigde, dr. Carlos Blanco, worden overgenomen. Als precedent voor zijn handelwijze noemde dr. Tsiang het optreden van de Amerikaanse vertegenwoordiger Warren Austin, die in 1948, toen de Veiligheids raad in zijn bijeenkomst te Parijs het Ber- lijnse vraagstuk besprak, zijn voorzitter schap eveneens neerlegde. Hierop nam dr. Tsiang de plaats aan de tafel in, waar hij anders, volgens de alfa betische volgorde, is gezeten, waarna dr. Blanco de voorzitterszetel bezette. De Russische gedelegeerde, Malik, eiste dr. Tsiangs uitbanning uit de Veiligheids raad „op grond van het feit dat hij noch China, noch het Chinese volk vertegen woordigt". Dr. Tsiang verklaarde, dat de Sovjet- Russische resolutie, die zijn regering het recht betwist om in de Veiligheidsraad ver tegenwoordigd te zijn, -geen kwestie van procedure, doch een politieke kwestie van het grootste belang is. Waarnemers interpreteerden deze ver klaring als te betekenen, dat dr. Tsiang zich het recht voorbehoudt zijn veto uit te spreken als de raad de Russische resolu tie zou aanvaarden (over vraagstukken van procedure kan geen veto worden uit gesproken Red.). De vergadering van de raad werd ver daagd tot heden. op bevolking van stafchef van de T.N.I. Nasoetion mede, dat de TNI reeds gereed is om daar haar t^ak uit te voeren. Tot nu toe zijn er nog geen troepen naar Ocst-Indonesië gezonden, maar er zijn, naar de kolonel zeide, officiële rapporten binnengekomen, dat vertegenwoordigers der bevolking van Ambon, Ternate, Todore en de andere eilanden in Makassar zijn gekomen bij overste Mokoginton met de eis dat de TNI spoedig zal komen. Officiële verklaring van de R.I.S. over Westerling DJAKARTA, 12 Januari (Aneta) Het ministerie van Voorlichting der RIS heeft met betrekking tot de berichten en be kendmakingen inzake de kwestie-Wester ling het volgende bekend gemaakt: „De kwestie-Westerling maakt deel uit van de kwestie „West-Java". Zoals bekend, bestaat er in West-Java een uiterst gecom pliceerde toestand sedert het tijdstip, waarop in 1947 de Nederlandse regering overging tot haar eerste militaire actie, welke werd gevolgd door verschillende politieke regelingen. De gevolgen van de Nederlandse politiek ten opzichte van West-Java werden door de RIS aanvaard nis een overblijfsel van de regelingen der Nederlands-Indische regering en, niet tegenstaande alles in het werk werd ge steld om in West-Java een rustige en har monische toestand te scheppen, hebben deze pogingen enige tijd van node om tot een succesvol resultaat te kunnen leiden. De kwestie-Westeling kan men ook zien aldus vervolgt de bekendmaking -- als een deel van de psychologie der Neder landers, in het bijzonder van de Neder landers, die deel uitmaken van het leger. Dat het voor hen, nadat vier jaren lang de Nederlandse regering en haar organen de ons bekende politiek hebben gevoerd, moeilijk is om de nieuwe toestand te vatten, is te begrijpen. In dit verband wordt de verklaring van de Nederlandse Hoge Commissaris dat de actie van Westerling onwettig is zeer be langrijk geacht, teneinde in de mentaliteit van vele Nederlanders, zowel enkelingen als groeperingen hier te lande verandering te brengen. Wij vertrouwen er op dat de Nederlanders, waarvan er op het ogenblik velen ambtenaren der RIS geworden zijn, de duidelijke uitspraak inzake haar stand punt door de Nederlandse regering en de Nederlandse legerleiding ter harte zullen nemen. Voorts hebben wij het volste ver trouwen dat alle eenheden, die onder Ne derlandse leiding staan, in het bijzonder in West-Java. zich zullen gedragen in over eenstemming met het standpunt van de Nederlandse regering en de Nederlandse legerleiding. Indien het vorengaande wordt bereikt, zullen binnen afzienbare tijd in West-Java rust en orde terugkeren". Brand te Davenport was door patiënte gesticht Een 22-jarige patiënte van de in vlam men opgegane vleugel van het krankzin nigengesticht te Davenport waarin vrou welijke geesteszieken waren onderge bracht, heeft bekend in haar kamer de brand te hebben gesticht, waardoor Zater dag 44 mede-patiënten en een verpleegster om het leven zijn gekomen. Japanse communistische partij eensgezind tegen Cominform Het hoofdbestuur van de Japanse com munistische partij heeft in een officiële verklaring zijn vertrouwen uitgesproken in voorzitter Sanzo Nozaka en de jongste aanvallen van de Cominform op diens po sitie verworpen. „Nozaka is een van de dapperste vaderlanders van Japan en heeft de steun van het Japanse volk verworven. De Cominform had een aanval gedaan op Nozaka's theorie, dat het mogelijk is voor de Japanse communisten een „volks regiem" te vormen, terwijl Japan nog be zet is. Het hoofdbestuur erkent in zijn ver klaring, dat er zich in Nozaka's theorie „vele tekortkomingen" bevonden, doch voegde er aan toe, dat deze thans wegge werkt zijn. „Soms moeten wij onder de bezetting op een slaafse manier handelen, maar dat is slechts een onderdeel van de kronkellijn, die wij moeten volgen om het vaste doel van de communistische partij te bereiken". In het hoofdkwartier van de Britse Con servatieve partij in Westminster wordt deze week de laatste hand gelegd aan de voorbereidingen tot het propaganda-offen- sief voor de Lagerhuis-verkiezingen op 23 Februari. Behalve de „oude rotten" zullen ditmaal ook 160.000 jonge partijleden actief aan de verkiezingscampagne deelnemen, die daartoe allen een uitgebreide instruc tie ontvangen. Op de foto: een deel van de lawine van pamfletten en aanplakbiljetten, waarmee de „Tories" straks hun strijd om de stem men zullen beginnen. Doodvonnis in proces tegen spionnen te Skoplje Een der beklaagden in het proces te Skoplje in Joegoslavië tegen uit Albanië afkomstige cominformagenten Sali Lisi is ter dood veroordeeld wegens het bedrij ven van spionnage in Joegoslavië ten be hoeve van de Cominform, en op grond van ondergrondse actie. Een andere beklaagde, Ahmed Pere, kreeg twintig jaar gevange nisstraf. De acht overblijvende beklaagden werden tot straffen van vijf tot achttien jaar dwangarbeid veroordeeld. Vijf der veroordeelden zijn Albanezen en vijf Joe- goslaven. Duitsers worden naar Zweden gesmokkeld De correspondent te Düsseldorf van het Britse blad „Daily Telegraph" verklaart in het bezit te zijn gekomen van bijzonder heden over een Duits-Zweedse organisatie, die reeds honderden Duitsers naar Zweden heeft gesmokkeld in de afgelopen twee jaar. Aan het hoofd van de organisatie, al dus de correspondent, staat een te Lübeck woonachtige man van Zweedse afkomst. Hij zou over een personeel van ten minste 50 Zweedse en Duitse agenten beschikken. De organisatie werkt op commerciële basis. Een Duitser die illegaal naar Zweden wil, moet de tegenwaarde van bijna dui zend gulden betalen in Duitse marken, goud of juwelen. De menselijke smokkelwaar wordt met een vissersboot vervoerd. Ter hoogte van de Zweedse kust worden de vluchtelingen door een roeiboot overge nomen. In Zweden geven zij zich bij de autoriteiten aan en verzoeken om bescher ming als politieke vluchtelingen. Veertien opvarenden gered, boei met levensbericht van opgeslotenen gevonden LONDEN, (ANP-Reuter-United Press). Donderdagavond is de Britse duikboot „Truculent" na een aanvaring met het 630 ton metende Zweedse motortankschip „Divina" in de Theemsmonding ten Noor den van Whitstable gezonken. De duikboot had ^76 man aan boord: 6 officieren, 52 manschappen en 18 technici van een mari newerf. Tot dusver zijn veertien opvarenden ge red. Onder wie de commandant, luitenant Bowers, en de eersle-machinist, luitenant Stevenson. Twee lijken zijn geborgen. Zestig man bevinden zich dus nog in de gezonken duikboot, die 18 meter diep ligt. De Britse marine stelt alle pogingen in het werk om de slachtoffers te bevrijden. De zee is kalm en er bestaat hoop, dat de „Truculent" kan worden gelicht. Een hoge marine-officier heeft verklaard, dat er geen reden tot pessimisme is wat betreft het lot van degenen, die zich nog levend in de duikboot bevinden. Het ongeluk gebeurde bij dichte mist. De duikboot bevond zich toen aan de op pervlakte. Het Zweedse schip „Divina", waarvan de boegplaten met het oog op ijsbreken extra waren versterkt, liep dooi de aanvaring averij op en hees twee rode lichten, ten teken dat het onbestuurbaar was. Het liep later aan de grond. Nederlands schip redde vijf man De „Almdijk" van de Holland-Amerika- Lijn meldde in een radioboodschap, die door het ANP is opgevangen, dat het vijf overlevenden van de „Truculent" had op gepikt. De „Almdijk" was van New Or leans op weg naar Rotterdam. Deze vijf geredden bevonden zich op het ogenblik van de aanvaring in de commandotoren. Een reddingsboot heeft later nog negen overlevenden en twee doden van de duik boot, die zich aan boord van de „Divina' bevonden, aan land gebracht. De „Truculent" werd om negen uur in de avond aan stuurboordzijde geramd in de torpedokamer en zonk bijna onmiddellijk. De mandeksels werden snel gesloten. De duikboot heeft voldoende reddingsmate riaal aan boord om de ontsnapping van alle opvarenden naar de oppervlakte mo gelijk te maken en is bovendien uitgerust met een schnorkel-appa raat, dat opneming van lucht ook onder water mogelijk maakt. Levensteken Reddingsvaartuigen hebben vanochtend een boei gevonden, die is losgelaten uit de gezonken duikboot en het bericht bevatte, dat de opvarenden nog in leven waren. Het zoeken naar vermisten, die mogelijk reeds uit de duikboot zijn ontsnapt, werd vannacht door een zware mist bemoeilijkt. Op verzoek van de Britse marine hebben vliegtuigen van de RA, voorzien van licht- kogels, rubberboten en parachutes, aan het opsporingswerk deelgenomen. De „Truculent", die in 1942 te water is gelaten, was op een proefvaart na herstel werkzaamheden op een marinewerf te hebben ondergaan. Vandaar de 18 man werfpersoneel aan boord. De boot behoort De bouw van het nieuwe hoofdkantoor van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken ie Velsen vordert goed. De staalconstructie van de Noordelijke vleugel (zie foto)-nadert haar voltooiing. Het gebouw is ontworpen door de architect Dudok de Wit. Schotse schooljongen met vissersboot vermist Met de „Girl Jean" naar zijn Noors vriendinnetje? Anderhalve dag reeds zoekt men tever geefs naar een Schotse vissersboot, de „Girl Jean", een van de grootste en mo dernste boten van de vloot van de Schotse plaats Arbroath. Men neemt aan, dat zich in deze boot de 14-jarige schooljongen John Guthrie bevindt. Woensdagmorgen vroeg miste men te Arbroath de „Girl Jean", die voor 800 kilometer benzine voorraad heeft. Guthrie's fiets vond men bij de haven. Alle lichtschepen en kust wachten in Oost-Engeland zijn gewaar schuwd. Vliegtuigen van de RAF helpen mee aan de nasporing. John had aan zijn schoolvriendjes ver teld, dat hij naar Frankrijk wilde, maar zijn vader is overtuigd, dat hij op weg is naar Noorwegen, waar een meisje woont, met wie hij correspondeert. De 14-jarige jongen is „dol op de zee". Hij kan sturen, de motor bedienen en op kompas varen. In 1948 is hij er ook al eens met de „Girl Jean" vandoor gegaan. tot de T-klasse en heeft een waterver- plaatsing van 1.575 ton. Zij heeft een be wogen staat van dienst in de oorlog achter de rug. Grootscheepse reddingspogingen In de mond van de Theems bevindt zich thans een van de grootste reddingsvloten, die Engeland ooit heeft gekend, bestaande uit 40 a 50 torpedobootjagers, reddingsvaar tuigen en -sloepen en andere schepen. Duikers maken zich gereed af te dalen. De „Divina" ligt thans op ongeveer 18 kilome ter afstand van de plaats der aanvaring gemeerd. De marine-autoriteiten hebben honderden zeelieden en havenarbeiders aan het werk gezet om de reddingswerkzaam heden te bespoedigen. Kapitein Hommerberg vertelde in een interview nog het volgende: „Ik was op weg van Purfleet naar Ipswich. Wij had den een loods aan boord genomen en zowel de loods als ik zelf bevonden ons op de brug op het ogenblik van de aanvaring. Het was donker, maar helder, wij zagen de duik boot voor ons en gaven een waarschu- wingssein. De botsing deed ons schip van voor- tot achtersleven schudden en wij zagen de duikboot onmiddellijk zinken binnen één minuut. Wij zagen mensen in het water liggen en mijn bemanning wierp onmiddellijk touwen en reddingsgordels uit, terwijl we tevens de reddingboot uit zetten, die acht overlevenden en twee doden kon bergen. Vier uur bleven wij op de plaats van de aanvaring naar overlevenden zoeken". Bij het aanbreken van de dag bevond zich naar schatting nog voor ongeveer 30 uur zuurstof in de hermetisch gesloten ruimte, waar de bemanning zich bevindt. Men heeft nog geen contact gekregen met de duikboot. De Britse admiraliteit meldt, dat men nog een lijk heeft gevonden. Het aantal slachtoffers bedraagt thans drie. Hedenochtend vroeg zijn duikers afge daald naar de duikboot. Door middel van klopsignalen maakten zij hun aanwezig heid aan de opgeslotenen bekend. De klop signalen werden beantwoord. Redding kost vijf levens Een Engels Lancaster-vliegtuig, dat dui kers zou gaan halen die bij de redding dei- opvarenden van de gezonken duikboot zouden assisteren, is nabij het vliegveld Kinloss, waar het was opgestegen, neerge stort. De vijf leden der bemanning kwa men om. Verhoging van het Haarlemse electriciteitstarief Het woord is aan Wellington: Niets behalve een verloren veld slag kan half zo droevig zijn als een gewonnen veldslag. B. en W. doen voorstel aan de raad Na?#: wij vernemen zullen B. en W. van Haarlem aan de gemeenteraad voorstellen het electriciteitstarief met anderhalve cent per kWu te verhogen. Deze verhoging is noodzakelijk gewor den door het vervallen van de regerings subsidie op de kolen en door de 5 procent loonsverhoging, die het Gemeentelijk Ener giebedrijf op een extra-uitgave van 75 mille komt te staan. Enige weken geleden maakten wij een berekening van de invloed van de verhoog de kolenprijzen (een gevolg van de af schaffing van de subsidie van het rijk) op de exploitatiekosten van het Energiebe drijf der gemeente Haarlem waardoor B. en W. voor de noodzakelijkheid komen te staan de tarieven "te verhogen. De regering heeft toegestaan de gasprijs (die enige tijd geleden, eveneens door een verhoging van de kolenprijs. reeds met twee cent verhoogd werd) opnieuw met een halve cent per kubieke meter te ver hogen. In de raadszitting van Woensdagmiddag aanstaande komt het bovengenoemde voor stel van B. en W. in behandeling. Wij vernamen, dat het college zich thans wil beperken tot een verhoging van het electriciteitstarief. Zoals wij reeds eerder mededeelden kreeg Haarlem in de zomer van 1949 toe stemming van de Prijsbeheersing dit tarief met anderhalve cent per kWu te verhogen. Van die mogelijkheid werd toen geen ge bruik gemaakt. Razzia onder de Polen in Parijs Talrijke arrestaties, ontbinding van acht organisaties Naar United Press meldt heeft de Parijse politie Donderdagnacht vijftig Polen ge arresteerd. Voorts deelde het ministerie van Bin nenlandse Zaken mede dat acht Poolse organisaties die in Frankrijk werken ont bonden zullen worden. De directeur-generaal van de Surêté Na tionale, Pierre Bertaux, zeide dat enkele Polen uitgewezen zouden worden en dat anderen na de verhoren weer in vrijheid zouden worden gesteld. De arrestaties werden verricht naar aan leiding van documenten die tijdens vroe gere huiszoekingen bij de organisatie, die nu ontbonden zullen worden, gevonden zijn. Bertaux zeide dat sommige Polen mis bruik hadden gemaakt van de Franse gastvrijheid en verdraagzaamheid. De volgende organisaties zullen ontbon den worden: de Nationale Poolse Raad in Frankrijk, de patriottische organisatie „Hulp aan het Vaderland", de Marie Knop- nika Unie van Poolse Vrouwen, de Grun- wald jeugdorganisatie, het T.U.R.-verbond, een opvoedingscentrum voor arbeiders, het Z. P. Buro, een organisatie van Poolse ver zetslieden, de unie van Poolse invaliden in Frankrijk en de unie van Poolse onderwij zers in Frankrijk. Bertaux wees er op dat deze organisaties alle slechts dekmantels waren voor poli tieke activiteit. Deze organisaties vormen slechts een klein gedeelte van de Poolse organisaties in Frankrijk. Verwacht wordt dat in Polen niet alleen heftig geprotesteerd sal worden tegen de Franse maatregelen, maar ook dat er re présailles genomen zullen worden. (United Press). Pierre Marshall, de correspondent van het Franse persbureau Agence France Presse te Warschau, is gisteravond door de Poolse veiligheidspolitie gearresteerd. Zijn arrestatie volgt op die van de Pool se correspondent te Parijs door de Franse politie. Marshall woonde te Warschau met zijn vrouw en twee kinderen. Een lid van de Franse ambassade te Warschau deelde later nog mede, dat ook het hoofd van de Franse repatriërings missie in Polen, Elmonde Massonet, en een kantoorbediende van de ambassade Don derdagavond laat zijn gearresteerd. Rapport over schietpartij te Modena MODENA 12 Januari. (Reuter). Een groep van twintig Italiaanse communis tische en links-socialistische Senatoren en Kamerleden heeft in een rapport, dat na twee dagen onderzoek werd opgesteld, verklaard, dat zij bewijzen heeft dat de politie het eerst heeft geschoten bij de ongeregeldheden voor een staalfabriek te Modena op Maandag 9 Januari, waarbij zes stakers door de politie werden gedood. Vertrouwensmotie voor Belgische premier Met 125 tegen 74 stemmen bij één ont houding is in de Belgische Kamer een katholiek-liberale motie aangenomen, waarin de regering verzocht wordt spoed te zetten achter het onderzoek in de zaak der niet-aangegeven aandelen, welke Woensdag in de Kamer werd behandeld, en de volksvertegenwoordigers in kennis te stellen van de betreffende documenten. Tevens wordt in deze motie het Vertrouwen uitgesproken in de regering-Eyskens. Dubbele aanrijding Op de hoek PaviljoenslaanKleine Hout weg had gisteravond een aanrijding plaats tussen een personenauto, rijdende op de Kamperlaan in de richting van de Pavil joenslaan en een vrachtauto die op de Kleine Houtweg in Noordelijke richting reed. De vrachtautobestuurder verleende aan de voor hem van rechts komende per sonenauto geen voorrang, botste tegen de auto op en reed vervolgens een uit tegen overgestelde richting komende wielrijder op het linkergedeelte van de Kleine Hout weg aan. De wielrijder brak enige x-ibben en is door omstanders naar de Marïastichting overgebracht. Een der inzittenden van de personenauto is met een gekneusde reeh- lerarm en enige hoofdwonden per zieken auto naar het Grote Gasthuis overgebracht. De voorzijde van de personenauto werd ingedrukt. B(j het overleg tussen de Federatie van Werkgeversvakverenigingen in de Metaal- nijvei-heid en de besturen van de vakorgani saties van administratief, technisch en op zichthoudend personeel over de toepassing van de 5 procent salarisverhoging is vol ledige overeenstemming bereikt. ZACHTER VOORAL DES NACHTS Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 1Ü uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen. Morgen enkele op klaringen. Zachter vooral des nachts. Langs de Waddenkust tijdelijk krach tige. overigens matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. 14 Januari: Zon op 8.43 uur. onder 16.56 uur Maan op 5.12 uur. onder 12.44 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 13 Januari: Hoog water: 10.36 en 23.19 uur. Laag water: 6.04 en 18.36 uur. Zaterdag 14 Januari: Hoog water: 11.53 en 00.00 uur. Laag water: 7.17 en 19.49 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1