r L Ook stijgende werkloosheid in Haarlem en omgeving IVil n -Ti! „5-OMuet" 4.12 ACCORDEONS De radio geeft Zaterdag Voor verhuizingen J Wereldnieuws Vrijdag 13 Januari 1950 Haarlems Dagblad en Oprecbte Haarlemsclie Courant 2 Maar hef is toch niet verontrustend Dezer dagen hebben wij gemeld dat het aantal werklozen in Nederland in Decem ber gestegen is van 62.704 tot 83.187. Er waren 54.808 geheel werklozen, 27.466 te- werkgestelden bij de D.U.W en 823 per sonen die wachtgeld genoten. Op de 1000 mannelijke inwoners van Nederland waren er 18 werklozen. Een maand geleden was het 13. De meeste werk lozen werden verhoudingsgewijze in de drie Noordelijkste provincies (Groningen, Fries land en Drente) gevonden. Wij hebben nu nog eens geïnformeerd naar de stand van de werkloosheid in Haar lem en omgeving. In het rayon Haarlem van het Geweste lijk Arbeidsbureau te Haarlem (dus om vattende de gemeenten Haarlem, Bloemen- daal, Heemstede en Bennebroek) stonden op 6 Januari j.l. ingeschreven als werk zoekenden: 6 Jan. 1950 9 Dec. 1949 landbouw 125 73 algem. bedrijven 302 272 bouwvakken611 377 metaalnijverheid 180 132 overige beroepen 563 464 kantoorbedienden 288 309 bijzondere bemidd, 216 176 jeugdigen 94 73 totaal 2379 1876 Niet al deze ingeschrevenen waren werk loos, omdat ook een aantal dat werk had naar een andere werkgever zocht. Op 9 December was dat 190 en op 6 Januari 184. Er waren geheel werkloos: 6 Jan. 1950 9 Dec. 1949 geheel werkloos1899 1441 werkzaam in D.U.W. 281 241 in wachtgeld liepen 15 4 totaal 2195 Er zijn op dit ogenblik zonder werk: 280 schilders, 130 timmerlieden, 50 metselaars, 10 stucadoors, 15 technici en 25 opperlieden. Van deze bouwvakarbeiders zijn er 75 in de D.U.W. opgenomen. De grote werkloosheid onder de schilders is ook een gevolg van het feit, dat er wei nig particuliere werken worden uitgevoerd. Omdat de winter tot heden buitengewoon zacht was, is er geen stagnatie door vorst in werken gekomen. Dit maakt ook dat het werk dat op stapel stond, is klaar gekomen. Het vermoeden ligt daarom voor de hand dat er pas een vermindering van het aantal werklozen te verwachten is tegen het voor jaar. Aan geaemobiliseerden staan thans 139 man ingeschreven. Bovendien ontvangen er 82 vakopleiding aan de Rijkswerkplaats. De plaatsing van de mannen uit Indonesië verloopt nog steeds vrij gunstig, al wordt wel gevoeld, dat dit gedeeltelijk gaat ten koste van oudere en minder bekwame ar beiders die tot nog toe aan het werk waren. De groep werkloze kantoorbedienden is nog altijd groot. Het opvallende is dat de laatste tijd vrijwel alleen kantoorbedienden beneden de 30 jaar gevraagd worden. Voor 90 gold zelfs de voorwaarde: niet ouder dan 25 jaar. Dit wijst er op, dat het bedrijfs leven voor de aanvulling van het kantoor personeel zoekt ijaar jonge en dus goedkope krachten. Onder de werkzoekenden zijn 88 ontsla genen van overheidsinstellingen. Neem een doos echte PASTIL LES VOORKOMING VAN GRIEP (Adv.) Verdwenen erfenis Bij zijn vertrek als militair naar Indo nesië gaf de 22-jarige A. de V. te Rotter dam in Maart 1946 zijn vader 1300 aan zilvergeld in bewaring. Gedurende het verblijf van de militair overzee overleed zijn vader. Toen hij in Augustus 1949 in Nederland teruggekeerd was, informeerde hij naar het geld. dat hij aan zijn vader had gegeven. Het bleek verdwenen te zijn. Ook de nalatenschap van de vader, die volgens de verklaringen van de zoon 22.000 groot geweest zou zijn. was ver dwenen. De politie werd in de zaak ge mengd. die ontdekte dat de huishoudster de 1300 had ontvreemd en dat een oom zich over de erfenis ontfermd zou hebben. Beiden werden aangehouden en toen kwam aan het licht, dat de huishoudster het zil vergeld had opgemaakt. Zij had voorts 6000 van de oom gekregen. De oom ver klaarde 3500 te hebben achtergehouden. De politie heeft niet kunnen vaststellen of er inderdaad een Ledrag van 22.000 ver dwenen is, zoals de militair verklaarde. De huishoudster en de oom zijn ter^be- schikking van de officier van justitie ge steld. In Amsterdam is een 14-jarige jongen aangehouden, die met een zware buks van de ouderlijke woning in de Roemer Visser straat uit een aantal ruiten van het A. M. J. V.-gebouw in de Vondelstraat heeft stuk geschoten. Stellen wij het aantal mannen in de ge meenten Haarlem, Bloemendaal, Heem stede en Bennebroek op 100.000, dan be tekent dit 22 werklozen op elke 1000 man nen. Dit aantal is dus 4 hoger dan het gemiddelde voor ons gehele land. Het bleef evenwel nog onder het gemiddelde voor Groningen, Friesland en Drente, waar het respectievelijk 28, 29 en 49 was. Op het Gewestelijk Arbeidsbureau ver klaarde men dat, al is het aantal werklozen voor het rayon gestegen, er toch niet van een verontrustend feit gesproken kan wor den. In de wintertijd gaat het aantal werk lozen altijd naar boven. Dit is een seizoen verschijnsel. Bovendien zal ieder die de cijfers van December 1949 en Januari' 1950 vergelijkt, merken dat de stijging vooral beïnvloed wordt door de groep bouwvak arbeiders. Die steeg in die ene maand van 377 tot 611, dus met 234. Die werkloosheid onder de bouwvak arbeiders in deze omgeving is te wijten aan het feit, dat er vrijwel geen woningen ge bouwd worden. De complexen die onder handen waren zijn vrijwel alle gelijk klaar gekomen. Haarlem gaat nu wel montage- woningen bouwen, maar daar hebben de bouwvakarbeiders in deze omgeving heel weinig aan. Hier wreekt zich de omstandigheid dat Haarlem voor gewone woningen slechts een zeer laag bouwvolume heeft gekregen. Indien er hier, zoals toch normaal zou zijn bij het woningtekort dat in deze om geving heerst 300 of 350 gewone woningen in aanbouw zouden zijn, dan zou er van werkloosheid onder de bouwvakarbeiders veel minder sprake zijn. Eerst even kijken bij Barteljorisstraat 27 Zaterdag, de laatste OPRUIMINGSDAG, bieden wij 5 speciale koopjes aan 1. Effen linnen wasecht, 15 kleuren 2. Vistranola wasecht, 20 dessins 3. Wollen ruiten in div. kleuren 2 34 2.S4 Coupons halve prijzen en alle artikelen sterk verlaagd Accordeonles Speciaal bastechniek en accordeon theorie. Ook inruil en termijnbetaling SPAARNRI3KSTRAAT 30 HAARLEM-NRD TEL. 25487 Ondergedoken uit liefdesverdriet Sedert Zaterdagmiddag werd te Hooger- heide een 26-jarige vrijgezel vermist. Hij was per fiets vertrokken en toen hij des avonds niet naar huis was teruggekeerd en men op onderzoek uitging vond de po litie de fiets op korte afstand van de wo ning, maar van de vermiste zelf was geen spoor te ontdekken. De gehele omgeving werd afgezocht, er werd gedregd, maar alles zonder resultaat. Een jongere broer van de vermiste zou Dinsdag in het huwelijk getreden zijn mei een meisje dat de liefde van de 26-jarige had versmaad. De afgewezene zou bij dit huwelijk getuige zijn. Het huwelijk werd uitgesteld omdat men eerst zekerheid wilde hebben over het lot van de vermiste. Donderdag is hij gevonden in de schuur bij een der buren, waar hij al die dagen en nachten was ondergedoken. Het uitge stelde huwelijk zal nu over enkele dagen worden voltrokken, waarschijnlijk zonder de afgewezen minnaar als getuige. Tegemoetkoming aan crediteu ren der Oudewaterse Bank Woensdagavond hebben crediteuren van de in staat van faillissement verklaarde Oudewaterse Bank N.V. een vergadering gehouden, die door 250 crediteuren werd bijgewoond. Medegedeeld werd, dat de Amsterdamse Bank zich bereid heeft ver klaard aan de crediteuren een aandeel van 25.000,te verstrekken en een garantie dat de 50 procent van de over de eerste drie jaren te maken winst niet minder zal bedragen dan ƒ25.000. De Amsterdamse Bank zal tevens de faillisseritentskosten, die anders ten laste van de boedel zouden komen, op zich nemen. De crediteuren hebben De Amsterdamse Bank toegezegd de kleine spaarders te zullen helpen. Het Borgstellingsfonds voor Gouda en Omstreken heeft eveneens hulp toegezegd. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 8.30 Nieuws. 8.40 Platen. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor zie ken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Metro- pole-orkest. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.00 Amuse mentsorkest. 14.00 Gemengd koor. 14.20 Engelse les. 14.40 Omroepo:st. 15.15 Lette ren en kunsten. 15.50 Ork concert. 16.20 Luchtvaartcauserie. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Pianoduo. 18.15 Week overzicht. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Katholiek Thuisfront". 19.30 Amerikaans commentaar, 19.40 Platen. 19.45 Regeringsuitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.15 „Lichtbaken". 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.45 Puzzle. 21.55 Populair concert. 22.30 „Wij luiden de Zondag in". Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II. 415.5 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.30 Nieuws. 8 43 Platen. 9.00 Weerberichten. 9.03 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Voor de abeiders in con tinubedrijven. 11.40 Piano en viool. 12.00 Accordeonorkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenadeorkest. 13.50 Platen. 14.00 Voor de jeugd 14.20 Lichte muziek. 14.50 Platen. 15.00 Boekbespreking. 15.15 Kamerorkest. 16.00 ..Van de wieg tot het graf". 16.15 Dansmu ziek. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Platen. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Propa- ganda-toespraak. 18.20 Dansmuziek. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Bfjbellezing. 19.45 „Passepartout". 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20,12 Varia. 20.15 Zwitserse volksmu ziek. 20.45 Gevarieerd programma. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Sextet. 22.25 „Onder de pannen". 22.40 Kwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Amusementsmuziek. 23.40 Platen. groot en klein moet men bij TEMPO zijn Transporten DOOR GEHEEL NEDERLAND Goederen zijn verzekerd Rozenstraat 15 Telefoon 20020 Juwelier in Amsterdam door twee mannen overvallen Daders vluchtten toen voor bijgangers toesnelden Donderdagavond omstreeks kwart dver elf is in Amsterdam een overval gepleegd op een juwelier, die zijn zaak heeft op de hoek van de Piëter de Hooghstraat en de Honthorststraat. De daders hebben hem opgewacht toen hij per rijwiel thuiskwam en zijn zaak geopend had om zijn fiets erin te plaatsen. Zij hebben hem neergeslagen, toen hij de winkel weer uitkwam. Met een ijzeren voorwerp gaven zij hem een slag op het hoofd. Hoewel de klap ernstig aankwam kon de juwelier nog luidkeels om hulp roepen. Onmiddellijk schoten voorbijgan gers toe, waarop de daders vluchtten. De juwelier had een ernstige hoofdwond opgelopen, maar zijn toestand is niet levens gevaarlijk. Naar thans gebleken is, heeft men op 3 December eveneens gepoogd hem te overvallen. Passagierslijst van de Cameronia99 Op onze kantoren Zigf ter inzage de passagierslijst van het door de regering voor troepenvervoer gecharterde En gelse s.s. „Cameror\ia", dat met onge veer 1100 militairen op 29 December uit Tandjong Priok is vertrokken. Het schip wordt omstreeks 24 Januari I Amsterdam verwacht. (Adv.) Baby van vijf maanden in de wieg verbrand Terwijl de moeder even afwezig was, geraakte in de woning van de landarbeider Van der W. uit de wijk Hoorn onder Alphen aan de Rijn een droogrekje met wasgoed, dat te dicht bij de kachel was geplaatst, in brand. Het vuur sloeg over op een wieg, waarin een kindje van vijf maanden sliep met het noodlottige gevolg, dat.de kleine in de vlammen omkwam. Twee andere kinderen van 3 en 4 jaar, die zich eveneens in de kamer bevonden, geraakten door de rook bewusteloos. De brand kon door om wonenden worden geblust. Een dokter heeft de beide andere kinderen bijgebracht. Automatische piloot mag weer de DC 6 besturen De KLM heeft besloten de automatische piloot op haar DC-6 vliegtuigen weer in dienst te stellen. Deze beslissing geldt nog niet voor de Constellations en de Convair- toestellen, die eveneens met een electrische automatische piloot zijn uitgerust. De auto maat, die in de DC-6 is gemonteerd, is van een ander type dan die, waarop de Con stellations en de Convajrs vliegen. Men heeft thans aan de hand van de ervaring, opgedaan bij vliegproeven in Amerika en proeven op de grond in ons land, enige vei-anderingen aangebracht in dit type automaat, de A-12. De KLM had na het ongeval bij Bari en na een ander incident, dat goed is afge lopen, besloten tot nader order de electri sche automatische piloten op al haar vlieg tuigen buiten werking te stellen. Over de automaten van het type A-12 zijn nimmer klachten geweest, doch de KLM wenste geen risico te nemen. Andere maatschap pijen hebben alleen de P.B.-10, die onder meer in de Constellations is gemonteerd, uitgeschakeld. De proeven met de auto maat hebben de wenselijkheid aangetoond enige onderdelen te vervangen, hetgeen thans in het type A-12 is geschied. Verwacht kan worden, dat binnen niet te lange tijd ook de automaten in de Con stellations en de Convairs weer in dienst gesteld kunnen worden. Het wachten is op de te vervangen onderdelen die uit Amerika moeten komen. Nederlander in Engeland veroordeeld Hij blijkt een politiek delinquent te zijn De 38-jarige Nederlander P. O. Ch. V. Is door de rechtbank te Bournemouth-tot een gevangenisstraf van 31 dagen veroordeeld, omdat hij had verzuimd melding te maken dat hij van woonplaats was veranderd. Bo vendien adviseerde de rechtbank hem uit te wijzen. De raadsman van V. verklaarde tijdens de terechtzitting, dat de Nederlander zijn naam had veranderd in Nielsen, omdat hij in Nederland „onenigheid had met commu nisten, die hem wilden vermoorden." Twee maal was er volgens zijn beweringen in zijn huis ingebroken. Hij zou daarbij ternauwer nood aan de dood zijn ontsnapt. Hij was als 'steward op een schip naar Engeland gegaan. Op voorwaarde, dat hij zich regel matig bij de politie zou melden, kreeg hij ir Engeland een verblijfsvergunning. Hij had zich tot September 1945 regelmatig gemeld. Daarna echter veranderde hij zijn, naam en hield zich verborgen. In Juli 1949 verkocht zijn vrouw de woning in Nederland en voegde zich met haar drie dochters in En geland bij haar man. (Bij informatie bij Nederlandse politie- instanties blijkt dat V. niet uit angst voor communisten, doch wegens zijn politiek verleden naar Engeland is gevlucht. Hij wordt namelijk als politiek delinquent ge signaleerd in de opsporingsregisters van de Nederlandse politie. De procureur-fiscaal bij het voormalige Bijzondere Hof te Am sterdam heeft zijn arrestatie verzocht. Ver wacht wordt, dat de Engelse autoriteiten overleg met Nederland zullen plegen.) De heer Sint Nicolaas wordt gepensionneerd Gp 16 Februari'zal de hoofdstationschef van Zwolle, dë heer H. Sint Nicolaas, ge pensionneerd worden. Ruim 45 jaar is de heer Sint Nicolaas in dienst van de Neder landse Spoorwegen, de laatste dertien jaar in Zwolle. Tot opvolger van de heer Sint Nicolaas is benoemd de heer J. Kaat, thans adjunct-hoofdstationschef van het Centraal Station te Amsterdam. Kampbewakers lieten gevangenen ontvluchten Voor het Arnhemse gerechtshof stonden in hoger beroep terecht de werkman W. M. J. uit Arnhem en de kweker A. S. uit Dedemsvaart beiden voormalige bewakers van het ex-interneringskamp „Avegoor" te Ellecom. Op 4 Juni 1948 hebben zij er aan meegewerkt, dat twee politieke gevange nen, waarbij een gevaarlijke misdadiger, die later bij verstek tot levenslange ge vangenisstraf werd veroordeeld, konden ontvluchten. De gevangenen hebben hun daarvoor een bedrag van 200.be loofd, dat zij evenwel nooit ontvingen. De Arnhemse rechtbank veroordeelde de beide voormalige bewakers ieder tot anderhalf jaar gevangenisstraf. De procureur-gene raal vroeg bevestiging van het vonnis. Hartelijke ontvangst na onaangename reis Boottrein met gerepatrieer- den gearriveerd Donderdag zijn ongeveer 800 uit Indo nesië gerepatrieerden per extra-trein uit Marseille in Nederland aangekomen. On geveer een derde gedeelte van de passagiers is nog iTboit in Nederland geweest. Ver schillende van deze mensen beschikten over adressen, waar zij onderdak kunnen vin den, doch een dertigtal, dat dergelijke adressen niet had, is door de dienst Maat schappelijke Zorg van het ministerie van Binnenlandse Zaken onder zijn hoede ge nomen en voorlopig in Rotterdam, in het tehuis van deze dienst, ondergebracht. De overigen gingen naar de pensions van de dienst Maatschappelijke Zorg in Noordwijk en Sassenheim. De repatriërenden waren met het Itali aanse s.s. „Surriento" van Batavia naar Marseille vervoerd. Zij werden bij hun aan komst in Nederland ook door de stichting „Nederland helpt Indië met raad en daad terzijde gestaan. Over de reis met het Italiaanse schip waren al deze mensen minder goed te spreken, met name over de organisatie, zowel bij het inschepen in Tandjong Priok als ook over het verblijf aan boord. De reis van Marseille naar Nederland tijdens welke men 24 uur onafgebroken in een vol gepropte trein had gezeten, was weinig comfortabel geweest. Maar de hartelijke ontvangst aan de stations van Rotterdam, Den Haag en Amsterdam deed hen het leed spoedig vergeten. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv.) PANDA EN DE MEESTER*MUZIKANT 5. Flodder Fiedéldum, de grote violist, was werkelijk helemaal boos en verdrie tig. „Eerst die domheid in dat eethuysje, waar men mij niet wilde laten spelen voor een maal eten.en nu weer dit," klaag de hij grimmig. „Zelfs de katten lachen mij uit! Die domheid die grenzenloze domheid! Die ongevoeligheid! Nergens eer bied voor de kunstAchvolg mij, leerling, we zullen elders ons heil zoeken „Ja, maar.het zijn toch alleen maar katten, mijnheer Fiedéldum"merk te Panda op. „Die domme dieren weten toch niet beter! U moet voor beschaafde, ontwikkelde personen spelen, dan zult u zeker wel succes hebben. Dat geloof ik vast". Hmwat? O. Ja, dat kan wel. Ja, dat is mooi gezegd, leerling," knikte Fiedeldum. „Misschien heb je wel gelijk. Ja, je bent een goed leerling van een groot meester. Overal ontmoeten wij misken ning, maar wij geven het niet op. Wij wil len de schoonheid der klanken aan de wereld brengen, ook al stuiten wij overal op onbegrip en wansmaak. Ja, ja. Zo zijn wij wij kunnen het niet laten. Dat is die innerlijke stem die ons roept, leerling!" Panda had nog nooit een innerlijke stem gehoord die hem riep, maar hij vond wel dat hij nu toch een héél mooi beroep ge kozen had. Zij waren nu intussen in een heel nette buurt gekomen, waar allemaal deftige personen woonden, en Paxida zei: „Hier moet u het nog eens proberen, mijn heer! Hier wonen beschaafde lieden die u zullen begrijpen". „Hè? O! Hm. Ja, dat kan wel. Maar noem mij geen mijnheer. Noem mij Maestro", zei Fiedeldum, terwijl hij de viool onder zijn kin legde. ,iDan zal ik die beschaafde lieden eens een alle gretto laten horen zoals ze het nergens krijgen.tum-tumtwee-drieEn daar begon hij! Kras-kras-kras! riep de viool vol overtuiging, zodat Panda er de rillingen van kreeg.... maar hij speelde nog géén twee minuten, of daar vlogen alle ramen in de omtrek al open en een ware regen van schoenen daalde op de arme muzikanten neer. „Wansmaak!" riep Fiedeldum, toen een lakbottine hem trof. Op het landgoed „Elswoxit" te Overveen werd een veiling gehouden van zwaar dennen- en eikenhout. De belangstelling was zeer groot. De bekoring van het uniforme Het is een vanouds bekend feit dat een uniform een magische bekoring uitoefent op een aantal mensen in elk land. Ook hier in Nederland. Maar niet altijd wordt die hunkering naar de uniform op een wettig verantwoorde manier bevredigd. Twee jeugdige Hoofddorpers, een monteur en een kappersbediende hadden zich blijk baar als de ideale dracht voor een dans- feestje in een openbare gelegenheid, de uniform gedacht. De een had een uniform van matroos in de Koninklijke Marine aangetrokken, de ander dat van soldaat bij de luchtstrijdkrachten. Maar de politie had hen gesignaleerd als pseudo-militairen. Vanochtend stonden beiden terecht voor de Haarlemse politierechter. De officier van justitie eiste een boete van vijftien gulden tegen hen, de politierechter maakte er een tientje van. Koos van de Griend overleden In zijn woning te Amsterdam is Donder dagavond de componist en musicus Koos van de Griend op 44-jarige leeftijd over leden. Koos van de Griend werd in 1905 te Kampen geboren. Hij studeerde astronomie in Amsterdam en Berlijn. In laatstgenoemde stad voltooide hij tevens zijn muziekstudie. Toen Hitier aan het bewind kwam, keerde hij naar Nederland terug, waar hij zich vestigde als leraar viool en Èiano. In be zettingstijd werd hij directeur van de Toonkunst-muziekschool in Eindhoven, na de bevrijding tweede dirigent van het Radio Philharmonisch Orkest. In de laatste jaren wijdde hij zich geheel aan compositie en muziekcritiek. Als componist werkte hij onder meer voor Multifiloi te Haarlem. Zijn bewerking van het Wilhelmus tot declamatorium werd uitgevoerd ter gelegenheid van de inhuldiging van Koningin Juliana. Hij schreef voorts drie symphonieën, veel ka mermuziek, enige stukken voor de Konink lijke Militaire Kapel en laat als onvol tooid werk het eerste deel van zijn „Apo calyps" na, waarvoor hem reeds een eer volle vermelding was toegekend. Voetbal Overwinningen voor Portsmouth en Huil City Een record aantal toeschouwers ruim 42.000 was op het terrein van Norwich getuige van een duel tussen de verdediging der thuisclub en de voorhoede van Portsmouth, dat vrijwel de volle twee maal drie kwartier in beslag nam. Tot aan de rust slaagde Nor wich er in de score blank te houden, maar na de hervatting bleek dit tegen het uitste kende spel van Portsmouth niet meer moge lijk. Rechtsbinnen Reid scoorde twee maal kort na elkaar, de tweede keer uit een straf schop. Tot ongeveer twintig minuten voor het einde was de stand in de wedstrijd Huil CitySouthport 10 voor de thuisclub, maar toen was het met Southport gedaan. Huil City doelpuntte vier maal en bracht de eind stand op 5—0. Schaken Wereldkampioenschap dames Van de Donderdag gespeelde dertiende ronde van het tournooi om het wereldkam pioenschap dames luiden de uitslagen: Olga RubtsovaNin Grushkova 10; Liudmila RudenkoClarissa Benini 10; May KarffGizella Gresser 10. De andere partijen werden afgebroken. Wegens ziekte konden Fenny Heemskerk en Ailyn Tranmer niet spelen. De stand in de kopgroep luidt thans: 1. en 2. De Silan en Rudenko 9 pnt. en één afge broken partij: 3. Rubtsova 8% pnt. en twee afgebroken partijen; 4. Belova 714 pnt. en twee afgebroken partijen; 5. Bykova 7 pnt. en twee afgebroken partijen; 6. Keiler 7 pnt. en één afgebroken partij en 7. Fenny Heems- kerk 6 pnt. en nog een partij te spelen. Operatie. Zoals wij gisteren al meldden, is Eva Peron, de vrouw van de Argentijnse dictator wegens blinde darm-ontsteking geopereerd. Het verkeer in de straten om het ziekenhuis werd omgelegd en Juan Peron en andere hoge autoriteiten wachtten met spanning de uitslag van de operatie in het ziekenhuis af. De operatie werd verricht door de minister van onderwijs, dr. Oscar Vannissevich. Toch maar weer. De doodstraf, die in Mei 1947 in de Sovjet-Unie werd afgeschaft omdat zij toch eigenlijk geen pas gaf in de heilstaat, is thans weer ingevoerd. Zij kan worden uitgesproken tegen „ver raders van het vaderland, spionnen en saboteurs." Führer Feitenhansel. Feitenhansel, de lei der van de extreem-nationalistische „Vaderlandse Unie" in Beieren, heeft het hem opgelegde spreekverbod over treden, door op een openbare vergade ring een rede af te steken, waarin hij verklaarde dat hij slechts voor korte tijd „gemuilkorfd" kon worden. Bernhard Ortbrock, die hem inleidde, zei dat een gunstig lot Duitsland opnieuw een „Führer" had gegeven. Staking. Het gehele personeel der Romein se opera, van de prima donna's tot de toneelknechten, is in staking gegaan. Het eist waarborgen voor tewerkstel ling gedurende het hele jaar en niet slechts in het zes maanden durende sei zoen. De leiding van de opera hoopt het geschil spoedig te regelen. De bergen komen. Volgens de Oostenrijkse „Volkszeitung" hebben geologen ontdekt dat de Alpen met een snelheid van 4 km. per 100 jaar Noordwaarts wande len. Zo heeft men uitgerekend dat de Zugspitz over twee millioen jaar op de plaats van het hoofdstation van Mün- chen zal staan. Het duurt dus nog wel even voordat wij in ons land kunnen gaan wintersporten. Protest. De inwoners van de Italiaanse stad Anzi hebben een stormaanval op het stadhuis ondernomen en alle belas- tïnglijsten verbrand. Dit laatste ge schiedde zo grondig dat meteen het hele stadhuis van binnen uitbrandde. De bur gemeester moest -waarschuwingsschoten afvuren om zich de menigte van het lijf te houden en zijn broer werd bewuste loos geslagen. Het kwam allemaal uit woede over de „exorbitant hoge familie belasting" die de gemeenteraad onlangs had goedgekeurd. Steeds verder. Garry Davis, wereldburger no. 1, wil nu naar de Sovjet-Unie om daar te helpen bij de wederopbouw dei- verwoeste steden. Op het ogenblik helpt hij sinds enkele dagen aan de wederop bouw van Duitsland. Hij schijnt het vlug te kunnen. Goed dat hij het weet. De 26-jarige Her- bert Mantschke uit Fürstenzell in Duits land, heeft van het Duitse Rode Kruis een brief ontvangen waarin hem wordt meegedeeld dat hij in September 1943 aan het Russische front is omgekomen. Hem werd verzocht het nieuws voor zichtig aan zijn vader over te brengen. Ontrolling. In het museum van de Har- vard-universiteit in de V. S. gaat men een twee duizend jaar oude perkament rol openen. De tekst van het document dat in 1947 bij de Dode Zee werd gevon den, heeft betrekking op de familie van Noach vóór de zondvloed. Men vermoed dat het afrollen ongeveer zes maanden zal duren, want het perkament is'Vol komen uitgedroogd. Grijsaard. De oudste inwoner van Oosten rijk Franz Feichtinger uit Altmünster is 105 jaar geworden. Toen er na de oorlog nieuwe bonkaarten uitgereikt werden, dacht men. op het raadhuis dat zijn ge boortejaar 1845 verkeerd in de admini stratie stond. Men veranderde het in 1945 en stuurde de grijsaard een bon kaart voor zuigelingen. IJshockey Ijsvogels—Luik 5—9 De Amsterdamse ploeg „Ijsvogels" heeft Donderdagavond in de Apollohal te Amster dam met 95 verloren van Luik. De tussen standen van deze voor de West-Europabeker gesDeelde competitiewedstrijd waren: 34, 2—3, 0—2. De stand ziet er nu als volgt uit: HHIJC 11 9 0 2 18 67—28 Brussel 11 8 1 2 17 72—44 Luik 11 7 2 2 16 75—54 Racing Paris 7 5 1 1 11 39—20 Ijsvogels 11 4 3 4 11 48—47 Antwerpen 12 3 0 9 6 4179 Lions de Paris 9 1 1 7 3 2455 Tilburg 10 0 0 10 0 28—67 Derde klaswedstrijden In de derde klasse zijn gespeeld: Haar lemse Damclub IV„Kijk Uit" II 155; Beverwijkse Damclub IV„Halfweg" II 713; Ver. Katholieke Dammers III „D.O.S." II 12—8. De eindstand luidt: 1. „St. Thomas", Cas- tricum; 2. „Halfweg" II; 3. „Diagonaal", Sant poort; 4. Haarlemse Damclub IV; 5. „D.O.S." II; 6. „Kijk Uit" II; 7. Ver. Katholieke Dam mers III; 8. Beverwijkse Damclub IV. Haarlemse Klaverjasbond In de afdeling A van de Haarlemse Kla verjasbond voor bedrijfsverenigingen is de stand na negen wedstrijden: Afd. A: Johez 1 8 gew. 379020 pnt.; Droste 1 8 gew. 378452 pnt.; Boru 1 7 gew. 378180 pnt.; G.E.B. 1 5 gew. 363474 pnt.; Spoorboys 1 4 gew. 368406 pnt.; Nederland 1 4 gew. 366980 pnt.; D.S.H. 2 3 gew. 360830 pnt.; Beijnes 1 3 gew. 352072 pnt.; Stork 1 2 gew. 361938 pnt.; D.S.H. 1 gew. 368880 pnt. In afdeling B is de stand: Spoorboys 2 9 gew. 425898 pnt.; D.S.H. 3 7 gew. 452910 pnt.; H.S.M. 1 6 gew. 452506 pnt.; G.E.B. 2 6 gew. 412238 pnt.; Beijnes 2 6 gew. 509254 pnt.; Droste 2 5 gew. 447142 pnt.; Beijnes 3 5 gew. 398400 pnt.; Boru 2 4 gew. 415364 pnt. Johez 2 3 gew. 406394 pnt.; Boru 3 3 gew. 363088 pnt.; Nederland 2 3 gew. 322424 pnt.; Beijnes 4 2 gew. 311710 pnt. Sport In 't kort HOLLANDIA ROEI- EN ZEILWEDSTRIJ DEN IN MEI A.S. De roeiwedstrijden van „Hollandia" op de Oude Rijrf zullen dit jaar worden gehouden in samenwerking met de Leidse studenten roeivereniging „Njord", die een lustrumprogramma heeft samengesteld. Het merendeel van de dames- en herennum mers zal internationaal zijn. De roeiwed- strijden zullen worden gehouden op 19 en 20 Mei. De zeilwedstrijden op 21 Mei a.s. PROEFWEDSTRIJD HOCKEY IN BLOE MENDAAL. Zaterdagmiddag zal op het terrein van BMHC een proefwedstrijd wor den gespeeld tussen ploegen van Zuidholland en Noordholland voor de samenstelling van een Westelijke ploeg. R. van IJsselstein en J. Boom van BMHC zijn uitgenodigd mee te spelen. SUPPORTERSVERENIGING EDO. Za terdag houdt de supportersvereniging „EDO" in gebouw Sint Bavo een feestavond, waar aan medewerking verleent het revuegezel schap Jac. de Boer, bestaande uit amateurs,

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2