HALVE PRUZEN1 Betere regeling van de plaatsbespreking voor belangstellenden „uit de provincie" VLEKJE I .KRASJE 1 1 REEMERS I WEK DE GAL IN UW LEVER OP Vele Eerste Kamerleden klagen over tanende invloed van het parlement Minister Schuman gaat praten met de Duitse leiders in Bonn Voorstel tot aanleg van sportvelden binnen het Zandvoortse circuit RADIO Vrijdag J 3 Januari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclie Courant 3 Nieuws van het Holland Festival Ook Comedia verleent medewerking Op de eerste drie dagen van de volgende week zal te 's-Gravenhage een bijeen komst worden gehouden van vertegen woordigers der zogenaamde Festivals Edingurg, Salzburg en Nederland. De be sprekingen hebben ten doel om samen werking te zoeken zowel op artistiek als op organisatorisch terrein, om elkaar te raadplegen en te profiteren van opgedane ervaringen. Er zal naar gestreefd worden om het bijwonen van de verschillende festivals voor buitenlandse bezoekers te vergemakkelijken en de propaganda in buiten-Europese landen in samenwerking te voeren. Het internationale gezelschap wordt offi cieel ontvangen door de gemeentebesturen van Amsterdam en 's-Gravenhage en zal op Dinsdag 17 Januari een voorstelling van de Nederlandse Opera bijwonen. Die dag zal de British Council een cocktail-party aanbieden. Huldiging Pierre Monteux Intussen zijn er allei'lei aanvullingen op het reeds gepubliceerde programma bekend. De openingsavond wordt dit jaar op 15 Juni te Amsterdam gehouden met medewerking van fret Concertgebouw orkest onder leiding van Eduard van Bei- num en de pianiste Myra Hess. De vol gende dag heeft in de Stadsschouwburg na de eerste uitvoering van de opera „Oberon" van Carl Maria von Weber de huldiging plaats van de dirigent Pierre Monteux naar aanleiding van diens 75-ste verjaardag. Omdat het deze zomer voor het laatst is dat Pierre Monteux concerten in Europa zal leiden, heeft men hem tevens verzocht enkele balletuitvoeringen te dirigeren, waarmede hij ook zijn loopbaan begon. Speciaal voor deze gelegenheid zal het Ballet de Monte Carlo het vermaarde werk „Petrouchka" van Igor Strawinsky in studie nemen, dat destijds onder Monteux zijn première beleefde. Het Concertgebouw orkest verleent medewerking. Het Ballet de Monte Carlo blijft van 2 tot 16 Juli in ons land en zal ook enkele voorstellingen tegen populaire prijzen geven. De Nederlandse Opera zal behalve de reeds aangekondigde werken nog „L'Heure Espagnole" van Ravel ten tonele brengen, gevolgd door de komische opera in één acte van Chabrier „L'éducation manquée". In het Holland Festival is ook opge nomen het jubileumconcert van de Ko ninklijke .Nederlandse Toonkunstenaars vereniging. Het programma omvat werken van Wagenaar, Van Gilse, Voormolen, Henkemans en Rudolf Mengelberg. Het Residentie-orkest zal twee keer in Am sterdam spelen. Het eerste concert^Wordt geleid door Willem van Otterloo, het tweede door Schurïcht of Bernstein. Voorts zullen twee andere Nederlandse orkesten worden uitgenodigd om in de hoofdstad te concer teren. Er zullen ook concerten plaats hebben voor financieel minder-draagkrachtigen, echter geenszins met minder hoogstaande programma's. Deze worden gegeven in de Apollohal, waarschijnlijk door het Con certgebouw-orkest. De Wagnervereniging laat dit jaar „Die Walküre" uitvoeren door vele buitenlandse solisten en het Concertgebouw-orkest on der leiding van Erich Kleiber. Comedia in Delft Het toneel krijgt een ruimere plaats toe gewezen dan in de beide voorgaande fes tivals. De voox-stellingen van de „Old Vic" worden gegeven in de periode van 17 Juni tot 1 Juli en voorafgegaan door een serie lezingen in verschillende steden van ons land door de regisseur Hugh Hunt. De titel rol in „Hamlet" wordt gespeeld door Mi chael Redgrave. Er komen ook schoolvoor stellingen. Zoals reeds gemeld werd geeft de „Young Vic" begin Juli zeven voorstel lingen van „Een Midzomernachtdroom" in het Bloemendaalse Openluchttheater. Vermoedelijk zal het Amsterdams To neelgezelschap het treurspel „Antigone" van Sophocles opvoeren, doch hierover zijn nog onderhandelingen gaande. Zeker is dat Comedia onder regie van Johan de Meester op de gothisehe binnenplaats van het Prinsenhof te Delft zes vertoningen zal geven van de middeleeuwse moraliteit „Elckerlyc". Een gedeelte van het museum OOOOOOOOQOOOOOOOOOOOOOOOOOO0 O 0 is de oorzaak, dat Reemers 0 G noteert voor leuke handtasjes, q Ook reistassen en koffers zijn bijzonder goedkoop. G Van alle artikelen slechts één exem- q plaar voorradig. O Ca naar KRUISSTRAAT 35 g 5 o GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO' (Adv.) Beroepsvoorlichting aan meisjes De commissie van beroepsvoorlichting aan meisjes van de Vereniging van Vrou wen met Academische Opleiding houdt binnenkort in verscheidene plaatsen in Nederland bijeenkomsten voor de vrou welijke leerlingen van de hoogste twee klassen van gymnasia, hogere burgerscho len, lycea en middelbare meisjesscholen, waar vrouwen, werkzaam in verschillende beroepen, zullen spreken over haar eigen vak, vragen zullen beantwoorden en in lichtingen geven. Ook in Haarlem zal een bijeenkomst worden gehouden. zal daarbij rechtstreeks in het spel be trokken worden. Weekabonnementen Het belangrijkste nieuws van het Hol land Festival is ongetwijfeld dat er dit jaar een redelijke mogelijkheid wordt ge opend voor mensen buiten Amsterdam of 's-Gravenhage om plaatsen te bespreken. In enkele provinciesteden zullen met mede werking van plaatselijke verenigingen on persoonlijke weekabonnementen te koop zijn, die recht van toegang geven op een zo gemengd mogelijk programma. In het buitenland is de belangstelling voor het derde Holland Festival nog steeds stijgend. Er zijn reeds talrijke aanvragen Uit Amerika, dat ook een groot aantal jour nalisten de belangrijkste gebeurtenissen laat bijwonen. In Londen wordt een speci ale „Holland Festival Society" opgericht voor het verlenen van faciliteiten en het verstrekken van inlichtingen. De BBC heeft om het volledige programma ge vraagd teneinde een keuze te maken uit de concerten, die voor uitzending via de radio in aanmerking komen. Het Engelse tijdschrift Opera publiceert in het eerst volgende nummer behalve de agenda van het Festival ook een complete dienstrege ling van de KLM voor de luchtverbinding LondenAmsterdam. De artistieke commissie van het Holland Festival belegt in Februari alweer de eerste vergadering om een schema voor 1951 op te stellen! U zult 's morgens „kiplekker" nit bed sprihgen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S EEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. (Adv.) J. P. Coenschool kreeg een podium cadeau Woensdagavond vond in de J. P. Coen school aan de Gijsbrecht van Aemstel- straat in Haarlem-Noord een bijzondere ouderavond plaats, waarop aan de school een podium werd aangeboden. Voor dit toneel zijn het hout, de gordijnen, de lam pen en andere materialen op voordelige wijze door ouders-zakenlieden geleverd, waarna een aantal handige vaders het geheel op verdienstelijke wijze in elkaar timmerde. Het plankier deed op deze avond van de overdracht al direct volop dienst bij de vertoning van het toneelstuk „Prinses Desiree lacht niet mee" van Leonard Rog geveen, dat door kinderen van de zesde klas onder leiding van de leerkrachten werd gespeeld. De heer Van der Laaken dankte namens de oudercommissie de vele medewerkers en medewerksters voor hun onontbeer lijke hulp en merkte op, dat hier weer eens gebleken was, dat dit soort zaken niet alleen het privilege is van middelbare scholen. Wethouder Geluk zei dat deze ouder commissie een der rijkste van Haarlem is, niet wat geldmiddelen aangaat maar aan liefde en belangstelling van de ouders voor hun school. De wethouder aanvaardde dit geschenk aan de gemeente Haarlem in grote dankbaarheid, omdat het getuigenis aflegt van medeleven en burgerzin. Tenslotte sprak het hoofd van de school, de heer Van der Linde een dankwoord, in het bijzonder tot de heer Van der Laaken, die bij het vele werk de motor is geweest. Speelweide met vijver B. en W. van Bloemendaal delen de ge meenteraad mee, dat er behoefte aan speel terreinen voor kleuters en kinderen tot tien jaar bestaat. In de raadsvergadering van 28 April was besloten een crediet van 10.000 uit te trekken om een speelweide met vijver in het Bloemendaalse bos, in de nabijheid van de muziektent, te doen maken. Daarna is gebleken, dat het wen selijk is het vrije sportveld aan de Zomer- zorgerlaan op te heffen, dat in het alge meen door opgeschoten jongens buiten de gemeente gebruikt wordt. Hun gedrag is van die aard, dat bewoners klachten bij het gemeentebestuur hebben ingediend. B. en W. stellen voor de speelweide niet te maken bij de muziektent, maar op het ter rein aan de Zomerzorgerlaan. Deze plaats heeft het voordeel, dat de vijver minder door vallende takken en bladeren zal wor den verontreinigd en ook behoeven er geen stobben te worden gerooid. Zij consfateren gebrek aan zelf standigheid bij de Staten-Ceneraal Vele Eerste Kamerleden verklaren in het Voorlopig Verslag over de rijksbe groting voor 1950 „minder gerust" te zijn over de positie der Staten-Generaal in de laatste jaren. Zij achtten de verminderen de invloed van onze volksvertegenwoor diging voornamelijk een gevolg van om standigheden van internationale nationale aard. Het levendige internatio nale verkeer, sedert de bevrijding ontstaan hetwelk deze leden toejuichen heeft er toe geleid, dat belangrijke politieke, militaire en economische beslissingen zijn genomen buiten de Staten-Generaal om. Een van de oorzaken van die tanende invloed van het parlement is naar hun mening ongetwijfeld gelegen op een gebied, waarop de Kamers zelf corrigerend kunnen optreden, namelijk haar werkwijze, welke dan ook op korte termijn in overeenstem ming dient te worden gebracht met de ver anderde omstandigheden. Andere leden constateerden bij de Staten- Generaal vaak zeker gebrek aan zelfstan digheid en zekere overdrijving van gou vernementele zin. Te weinig leeft, aldus deze leden, bij de Kamers het besef van de dringende noodzaak van een zelfstandige volksvertegenwoordiging nevens een zelf standig kabinet. Nu in de laatste tijd de critiek op de Staten-Generaal weer de kop opsteekt, zijn deze te meer verplicht te waken voor hun grondwettelijke rechten. Blijven zij op dit stuk in gebreke, dat wer ken zij indirect mede aan de ondermijning van het parlementaire stelsel, tot schade van het nationale welzijn. Vele leden spraken er hun leedwezen over uit, dat nog steeds niet was terugge keerd tot de oude rechtsstaat. Dringend noodzakelijk achtten zij een herziening van de regeling der bevoegdheden van politiële en administratieve ambtenaren. Inzonderheid het politievraagstuk vordert naar hun gevoelen op korte termijn oplos sing. Herhaaldelijk worden klachten geuit over bevoegdheidsoverschrijdingen van politiële en fiscale recherche-ambtenaren, over min oirbare methoden, door deze toe gepast en over ondoordachte arrestaties. Met diepe teleurstelling waren sommige leden vervuld over de ernstige druk, waar aan regering en volk op internationaal ge bied bloot staan en waarvan de minister van Buitenlandse Zaken onlpngs in de Tweede Kamer op een prijzenswaardige openhartige wijze heeft getuigd. Niettemin waren zij met de regering van mening, dat de grootst mogelijke medewerking van ontzentwege dient te worden gegeven aan de reeds tot stand gekomen vormen van in ternationale samenwerking. Zij hopen dat en eerlang Nederland weer zal kunnen komen tot het in vrijheid voeren van een zelï- standigheidspolitiek, zij het een in moderne Vele leden vertrouwen dan ook, dat de regering de samenwerking binnen Euro pees kader zou bevorderen, ten einde ook hierdoor het bijzondere karakter van de Europese beschaving te handhaven. Naar hun mening heeft Nederland in deze een speciale taak te vervullen. Het behoort tot het vasteland van Europa en is als staat een continentale mogendheid. Benoemingen bij het onderwijs B. en W. van Haarlem stellen voor met ingang van 1 Februari te benoemen in een volledige betrekking aan de Hogere Bur gerschool A met vijfjarige cursus tot leraar in de Franse taal en letterkunde de heer P. de Jong, thans verbonden aan de H.B.S. b. Voorgesteld wordt mejuffrouw S. Hel- Iinga met ingang van 1 Januari te benoe men tot spraakonderwijzeres om onder richt te geven aan leex-lingen van openbare en bijzondere lagere scholen en tot tijde lijk lerares in de Franse taal en lettei-kun- de aan het Lorentz-lyceum mevrouw S. W. van Walraven-Wackie Eysten te Overveen en tot leraren in vaste dienst aan de Ge meentelijke avondschool voor nijverheids onderwijs de heren R. F. Tiesing en C. H. Stavast. PREDIKBEURTEN Kerkgenootschap der Zcvende-Dags Ad ventisten, in de Remonstrantse Kerk. Za terdag 10—11 uur: Bijbelstudie, 11—12 uur: Dhr. S. Bouwer, hulppred. „De blauwe vogel" gaat kunstenaars helpen Op initiatief van de heer Daan de Lange is dezer dagen de gemeenschap „De blau we vogel" opgericht, die tot doel heeft het Nederlandse publiek tot meer belangstel ling voor de kunst te bewegen. Bij voor beeld door het geven van jeugdconcerten zal men zich richten tot de jongere gene ratie. Tevens wordt het geven van speciale bedx'ijfsvoorstellingen overwogen. Er is een raad van advies samengesteld, waarin on der meer zitting hebben: Con-y Vonk, Wim Kan, Dolf van der Linden, Guus Jansen, Lex van Delden, Herman Tholen. Nico van der Linden en Wouter Schram. Mx*. W. R. Nijkerk treedt op als secretaris penningmeester. Behalve door het scheppen van werk gelegenheden en het bezorgen van opdrach ten hoopt de stichting, die wil trachten een einde te maken aan bepaalde sociale misstanden op het werkterrein der artis- ten, de kxinstenaars ook bij te staan door het verlenen van financiële hulp en gi'atis juridische adviezen. Het eerste project van deze gemeenschap is een tournée door het Amsterdams Philharmonisch Orkest, dat ten minste veertig concerten zal geven, waarvan het eerste plaats heeft oo 19 Januari in het Hoofdstedelijk Concertgebouw. De op brengst hiervan komt ten goede aan de verwezenlijking van de sociale doelstel lingen. Definitieve regeling der Saarkwestie het voornaamste doel van zijn reis (Van onze correspondent te Parijs) Vannacht stapte de Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman in de trein naar Duitsland. De étappes van deze reis, die kort voor hem door zijn collega's Bevin en Dean Acheson werd afgelegd, voeren hem van Mainz via Bonn naar Ber lijn. Schuman, een der weinige Franse staatslieden, die vloeiend Duits kunnen spi-eken, zoals men weet is hij Lotha- ringer van geboorte zal confereren met kanselier Adenauer en andei-e vooraan staande Duitse politici. In Berlijn zal hij bovendien de diensten van de Franse Hoge Commissaris inspec teren. Men meent te weten dat zijn reis vooral in vex'band staat met de Saai-kwestie, die Parijs thans definitief hoopt te regelen. Volgens het programma van de Quai a'Oi-say moet na de terugkomst van de minister te Parijs een Frans-Duits accoord worden getekend dat een eind zal maken aan het px-ovisorische statuut van het Saar- gebied. Zoals men zich zal herinneren, heeft Fx-ankrijk in 1945 het Saai-gebied dat in zijn bezettingszone was; gelegen, econo misch van Duitsland losgemaakt. Het land kreeg een eigen grondwet en de bevolking Fi-anse paspoorten. In 1947 sprak 90 pet. van het volk dat uit 900.000 zielen oe- staat zich vóór aansluiting bij Fx-ankx-ijk uit. Thans echter weerklinken uit de krin gen der Duitse oppositie-partijen socia listen en communisten stemmen van protest. Zo riep onlangs dr. Schumaciier, de leider der sociaal-democraten uit: „In 1947 had Duitsland de Saarbewoners nog niets te bieden. Nu is het anders. Daai-om eisen wij thans nieuwe verkiezingen onder internationale contx-óle. We zullen vechten tot de dood om Adenauers vex-raderlijke capitulatie op dit punt teniet te doen. Het parlement van Bonn zal zich niet nogmaals laten overrompelen." Daarentegen heeft de kalme Adenauer sober'opgemex-kt dat in zijn ogen de Saar kwestie geen obstakel vormt voor een entente tussen Franlu-ijk en Duitsland. Nu de Saai-kwestie dus opnieuw wordt gebx-uikt om het Duitse nationalisme te stimuleren, en bovendien Londen de Fran se houding bestrijdt, kan men zonder meer wel begrijpen dat Parijs er op gebrand is definitief een punt te zetten achtex- dit probleem. De Fransen zijn de gebeurtenis sen uit het recente (en het verdere) ver leden niet vergeten. Zij weten, dat de Saai- een uitgelezen casus belli voor opgezweep- bracht. Wanneer de Duitsers menen dat zij die steenkool en dat staal nodig heboen, dan kunnen zij van ons overnemen wat wij van de hand willen doen. Maar de Saai-- bevolking heeft zich uitgesproken voor ons en onder geen beding komen wij op die uitspraak terug. Aldus het Franse stand punt, dal in economisch opzicht moeilijk is aan te vechten. Psychologisch en politiek valt er veel op af te dingen. De Fransen hebben ten aanzien van het Saargebicd de politiek van voldongen feiten gevolgd: zon der overleg met de geallieerden, laat staar met de overwonnen Duitsei-s, hebben zij hun beslissingen genomen. Daax-door leveren zij de Duitse oppositie nu een mo tief tot anti-Franse agitatie. De Franse minister zal daarom tijdens zijn verblijf in Duitsland zeer omzichtig te werk moeten gaan. Gelukkig bezit hij bij de Franse Oosterburen nog al veel crediet. Adenauer is een geestverwant van hem beiden zijn leden van een progressieve katholieke volkspartij en ten aanzien van de orga nisatie van Europa huldigen deze staats lieden ongeveer dezelfde denkbeelden. En zelfs de socialist Schumacher heeft onlangs nog verklaard dal volgens hem Schuman de enige Franse staatsman is, die iets van het Duitse px-obleem begrijpt. Hopelijk zal de onstuimige Duitse socialis tenleider zich de komende dagen zijn uit spraak nog eens willen herinneren. Minister Wijers en de Bentveldse conferentie „Gemodder", zegt de NRC In een buitengemeen scherp hoofdartikel onder de titel „Gemodder" heeft de Nieuwe Rotterdamse Courant ci-itiek geleverd op het beleid van minister Wijers inzake de Bentveldse studenten-conferentie van Po- liteia. Onder de vele reacties die onze be richten over deze kwestie in de Nederland se dagbladen hebben verwekt, is dit artikel zeker één der belangwekkendste en daar om willen wij niet nalaten er enige pas sages uit over te nemen. De N. R. C. wijst ten eei-ste op het zon- dei-linge verschijnsel, dat de minister de aanwezigheid van de politie op een besloten bijeenkomst eiste. Nog veel verbaasder is het blad echter over het altex-natief van de minister die later bepaalde dat de redevoe lingen van de buitenlandse sprekei-s slechts door de buitenlandse pers zou mogen wor den vei-slagen en dat de Nederlandse pers Langs het Spaarne Het kleine, voornamelijk glazen huisje trilt en dreunt iedere keer als een van de zware bussen van lijn 5 over de Buiten- rustbrug rijdt. Maar de brugwachter merkt het zo langzamerhand al haast niet meer. hij staat al 32 jaar op de Haaxiemsc brug gen. Zijn post op deze Buitenrustbrug heeft hij echter pas twee jaar. Niettemin weet flij een hele hoop te vertellen over zijn beroep, dat de buiten staander zo weinig opwindend lijkt. Maal ais Willem Koster begint te praten over de keer. dat een schippersknecht hem met een mes bedreigde, toen de brug een kwar tier lang verplicht gesloten was. dan weet men, dat ook in die huisjes op of naast bruggen opwindende dingen gebeuren. Het is die ene keer bij een bedreiging gebleven („nou niet om te pochen, meneer, maar ik kan ook wel zo'n beetje worstelen"), maar ook andere opwindende evenementen zijn in Kosters herinnering achtergebleven: ge zellige scheidpartijtjes met schippers of met het wegverkeei-, complimentjes van één van beide en naluux-lijk ook ongeluk ken. Want waar een bi'ug is, zijn onge lukken. Spelende jongens, die ergens tus sen bekneld raken, of in het water vallen en natuurlijk ook auto-ongelukken. te Duitse chauvinisten vormen kan. De j slechts gebruik zou mogen maken van com- Franse regering verwerpt echter het ver wijt dat zij de Saar zou willen annexeren of zelfs ont-Duitsen: het gaat alleen maar om de kolen en het staal. In 1949 heeft de Saar Frankrijk 15 mil- lioen ton steenkolen en 180.000 ton staal opgeleverd. Wij kunnen, zo zegt Parijs, die grondstoffen niet missen en bovendien vormen zij nog maar een minimale ver goeding voor alle verliezer, die de Duitsers ons in de laatste oorlog hebben toege- Voor haar vertrek naar Formosa heeft me vrouw Tsjang Kai Tsjek voor de radio een afscheidsrede gehouden tot de Verenigde Staten. In deze rede verzekerde zij dat China zichzelf weer bevrijden zal van de communistische overheersching". Mevrouw Tsjang was een jaar geleden naar Amerika gekomen, om te trachten militaire hulp voor het nationalistische China te krijgen. Uitvoering als D.U.W.-objecf Naar aanleiding van een verzoek van de Inspectie Noordholland van de i-ijksdienst voor de uitvoering van werken hebben B. en W. onderzocht in hoevevi-e de gemeente de uitvoering van openbare wei-ken ter hand kan nemen teneinde de te verwachte wei-kloosheid in deze winter zoveel moge lijk op te vangen. De in het ux-gentieplan opgenomen wederopbouwobjecten komen niet voor uitvoering in DUW-verband in aanmer king, omdat hiervoor een openbare aanbe steding moet plaats hebben en voor het grootste deel geschoolde arbiedskrachtén nodig zijn. Een DUW-object daarentegen moet vol doende arbeidsintensief zijn en tevens ge schikt om door voornamelijk ongeschoolde arbeidskrachten te kunnen worden uitge- voei-d. Met het oog op het aantal in Zandvoort ingeschreven werkzoekenden ongeveer honderd zijn B. en W. van oordeel, dat aan het verzoek zo mogelijk dient te wor den voldaan. B. en W. menen thans een geschikt ob ject gevonden te hebben in de aanleg van drie sportvelden binnen het terrein van het circuit. De vijf sportvelden welke Zandvoort momenteel rijk is, zijn onvoldoende om aan de behoefte te voldoen, met als gevolg dat de velden „overbespeeld" worden. De velden verkeren hierdoor in een zeer slechte toestand, aangezien de grasmatten door gebrek aan rust niet de ge legenheid krijgen voldoende sterk te wor den. Het onderhoud aan de voetbalvelden is dan ook vrijwel vruchteloos, ondanks de kosten welke hieraan worden besteed. In dien men bedenkt, dat de plaatselijke voet balvereniging, die twee velden lot haar beschikking heeft, negentien elftallen telt, dan achten B. en W. de noodzakelijkheid van uitbi-eiding van het aantal terreinen voor sportbeoefening aangetoond. Bij de aanleg van sportvelden dient evenwel bedacht te worden, dat deze niet rendabel zijn en een belangrijke jaarlijkse belasting van het gemeentelijk budget zullen betekenen. B. en W. stellen dan ook voor tot de aanleg van nieuwe sportvel den te besluiten, onder de voorwaarde, dat de kosten wegens arbeidslonen door het rijk worden gesubsidieerd. Door de dienst van publieke werken zijn plannen ontworpen voor het aanleggen van drie sportvelden binnen het tei-rein van het circuit nabij de Oostelijke tunnel. Dit werkverruimingsobject zal gedurende twintig weken aan 45 man werk geven. De kosten zijnb egroot op 27.000 aan arbeidsloon en op 102.600 wegens bij komende kosten of totaal 129.600. Bij uitvoering in DUW-verband zullen de kos ten wegens arbeidsloon tot 90 procent kunnen worden gesubsidieerd, in welk ge val/2700 ten laste van de gemeente zal blijven en het object totaal een uitgaaf van 105.300 van de gemeente zal vergen. muniqués, die gecontroleerd zouden moeten wox-den door een „politiek betrouwbaar journalist". De N.R.C. noemt dit „naar wil lekeur x-iekend gemodder tegenover een Nederlandse organisatie en de pers" en zij vx-aagt: „Moeten wij buitenlandse kran ten gaan kopen om te weten wat er in ons eigen land gebeurt?" Het artikel bevat voorts een beschouwing over de rechtspositie van vreemdelingen in ons land. Het zegt: Vreemdelingen zijn nagenoeg rechteloos. Het is een schrale troost, dat dit niet alleen in ons land liet geval is. Voor veigaderin- gen, waar vreemdelingen aan deelnemen, heeft een regeling bestaan. Volgens een in 1939 in de wet van 1855 op het recht van vereniging en vei-gadei-ing opgenomen be paling moest de politie daar toegang heb ben. Ook is toen in die wet opgenomen het verbod voor vreemdelingen, om in vex-gade- ringen, ook niet-openbax-e, waai'in de Ne- dei-landse politiek werd behandeld, het woord te voeren. Men had in die tijd be hoefte aan zulke beperkingen, maar vond ze toch wel erg ingrijpend: daarom heeft men er een werkingsduur van slechts vijf jaar aan gegeven, Na die vijf jaren zou men verder zien. Maar toen was het 1944, De bepalingen expireerden dus zonder dat de normale wetgever zich kon beraden over de wenselijkheid van verlenging of wijzi ging. En toen het normale apparaat van wetgeving weer in wei-king kwam. heeft het de wet van 1855 gelaten wat zij was. Justitie heeft toen intussen wel iets gedaan: er is een soort verbod uitgevaardigd, zo kon men bij toeval wel eens vernemen, een ver bod voor alle vreemdelingen om in wooi-d of geschrift actie te voeren die de strekking heeft in de Nederlandse politieke of sociale sfeer propagandistische invloed uit te oefe nen; voor spreekbeurten in min of meer besloten gezelschappen zou ontheffing kun nen wox-den verleend. Een wettelijke vorm heeft dit verbod niet. Het moet, naar verluidt, een onderdeel zijn van een ministeriële circulaire. Het gerucht wil, dat die circulaire geheim is, met uitzon dering van de passage die dat verbod in houdt. Kan men zich een \Teemdere figuur denken? Er rijzen nog meer vragen: wordt vreemdelingen, die ons land binnenkomen, mededeling van dit verbod gedaan? Er is van zo'n mededeling in deze niet gebleken. Maar men wist toch dat er buitenlandse spi-ekers op de studieconferentie in Bent veld zouden komen? Waarom heeft men het geval niet eleganter opgelost? Het beleid is nu wel heel erg ongelukkig uitgevallen. Dat dit vi-eemde gedoe van hinderlijkheden en conpromisjes mogelijk is geworden, is niet in de laatste plaats een uitvloeisel van de omstandigheid, dat de positie van vreemde lingen zo gebrekkig is geregeld. Daar zal de wetgever nu toch eindelijk eens iets aan moeten doen. Vreemdelingen zijn ook men sen. De uitingsmogelijkheid van vreemde lingen is nu in een circulaire geregeld, doordat legislatieve (of politieke) onmacht een wettelijke i-egeling heeft tegengehou den. Het is treurig. Toezicht op vreemde lingen kan nuttig en nodig zijn. Maar laat men er een wettelijke grondslag met waar borgen tegen willekeur aan geven. Taxi Bel t SOOO DAG EX XACBT Burgerlijke stand HAARLEM, 12 Januari 1950 GEHUWD: 12 Jan., L. F. Stoute en A. Roor; P. C. van Westering en B. E. Visser; H. F. van Asselt en G. Nouwen. BEVALLEN van een zoon: 11 Jan., N. SchaefferMuijs; G. Nieuwenhuisde Rid der; G. C. van der Peijl—Klink. BEVALLEN van een dochter: 10 Jan., C, M. van Deijzen—Wagemaker; 11 Jan., A. P, M. Zürchei-Everaard; J. H. Bosvan Hoorn: T. KeevelKloppenburg. OVERLEDEN: 10 Jan., J. Meijer-van Koo ien, 62 j., Spiegelstx-aat; 11 Jan.. B. van den Bosch, 74 j., Duvenvoordestraat; C, H. Wil- lemse, 51 j., Zaanenlaan. Koster aan zijn moderne instrumentenbord. Maar Koster, de man die acht uur per dag beslist of u en ik nog net naar de ovci-- kant mogen, of ons onvei-biddelijk laat wachten, praat daar niet graag over. Liever heeft hij het over de organisatie van zijn brug: dat er drie brugwachters per dag werken, wie voorrang heeft (al is dat vaak heel moeilijk te bepalen), hoe het waarschuwingssysteem van rode en groene lampen werkt en dat er geen militaire colonnes in de pas over de brug mogen max-cheren. Dat laatste mag trouwens over geen enkele brug, omdat de zware dreun teveel is voor welke brug ook. Het risico zal bij de Duitse paradepas overigens wel groter zijn geweest, dan bij de wat minder militaire Hollandse soldatenpas. En ook laat Koster de „geldslof" zien, waarin hij de vijftien cent bruggeld van de schippers naar zich toe haalt; een kleine ijzeren slof aan een touw aan een hengel. Er is helaas nog geen systeem ontworpen voor schippers die met groot geld komen. Want het schip vaart vrolijk verder cn Koster moet bliksemsnel zien te wisselen. Dat zijn allemaal problemen, waar de brugwachter mee te kampen heeft. Bo vendien voert hij dan ook nog steeds een strijd met de jongetjes, die er een oneindig behagen in scheppen om hangend over de leuning van de burg met grote zoi-g op het hoofd van de schipper te mikken. In één opzicht heeft hij het wel heel wat makkelijker gekregen: hij hoeft niet meer te zwoegen aan zware handles en bomen om de brug open te krijgen. Alles gaat nu machinaal. Verkeei-slichten, bo men, waarschuwingslichten en brug, alles wordt geregeld met kleine knopjes en wieltjes en stangetjes. En met grote vaar digheid bedient Koster al die instru menten. Hij houdt van bruggen en na al die jaren weet hij er ook veel van. Meer dan hij zich nog herinnert van de tijd, dat hij zelf schipper op de binnenvaart was. Buiten klinken drie lange toetex-signalen. Om de bocht in het Noorden verschijnen achter elkaar een paar binnenschepen. Koster staat op. zet de verkeex-slichten op rood en de bruglichten op groen en met een kleine beweging laat hij de bomen naar beneden en de brug omhoog. ,De Buitenrustbrug is klaar om te ontvangen", zegt hij tevreden, „maar er mogen nooit meer dan zes schepen achter elkaar door". Moge u dat een troost zijn als u eens lang voor die brug zou moeten wachten. Brug wachter Koster heeft het goed met u voor. E. P. GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk PHILIPS ERRES - WALDORP Betaling in overleg (Adv.) Dr. J. H. Becker, res. legerpred. te Soesterberg. wonende te Haarlem, heeft het beroep naar de Geref. Kerk van Den Bom mel aangenomen. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 13 JANUARI Stadsschouwburg: Operette ..Victoria und isr-Husar" Hoofdstadoperette8 uur. Ge meentelijk Concertgebouw: Concert HOV. 8 uur. Palace: „Mijn moeder en ik", 18 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De tijgerin". 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Moederlied", 14 j.. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Die Fledermaus", 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: „De helse karavaan". 14 j„ 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het venster", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 14 JANUARI Stadsschouwburg: Operette „Victoria und ihr Husar", 8 uur. Gemeentelijk Concertge bouw: De Ramblers. 8 uur. Bioscopen: Mid dag- en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5