Chique Modelhoeden Zilveren jubileum buitengewoon lager onderwijs voor Rooms Katholieken Portret-studio GERARD EERMAN Taxi? Bel 1.2.3,4.5 Hof veroordeelde Haarlemse deurwaarder in hoger beroep tot zwaardere straf „FINIA" Tijdelijke verbinding der Boulevards te kostbaar Amsterdamse Beurs CKort en Bondig De verdwenen formules Vrijdag 13 Januari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Mej. S. Boon ontving pauselijke onderscheiding Op 1 December j.l. was het vijf en twin tig jaar geleden, dat in een gebouw aan de Witte Herenstraat voor het eerst onderwijs werd gegeven, uitgaande van de Vereniging tot bevordering van R.K. Bijzonder Onder wijs aan zwakzinnigen te Haarlem. Nadat hei onderwijzend personeel daar enige tijd onder minder gunstige omstandigheden les had gegeven, werd een fraai schoolgebouw aan de Nicolabs van der Laanstraat in ge bruik genomen, waar het onderwijs veel beter tot zijn recht kon komen. Het zilveren jubileum van het katholiek buitengewoon lager onderwijs wordt deze dagen gevierd. Donderdagmiddag kwamen vele genodigden bijeen in de school aan de Nicolaas van der Laanstraat ter gelegenheid van de opening van een tentoonstelling van het werk der leerlingen. Onder hen waren de burgemeester van Haarlem en echtge note, wethouder A. J. M. Angenent, hoof den van gemeentelijke scholen voor buiten gewoon lager onderwijs, mevrouw Eldering, medeoprichtster en oud-bestuurslid der vereniging, mevrouw de weduwe Van Liemt, wier echtgenoot bijzonder geijverd heeft voor dit onderwijs en die met mr. A. Bruch, destijds wethouder van onderwijs, de stuwkrachten waren voor de bouw van een nieuwe school, de heren E. P. Schuyt, hoofd van de gemeentelijke nazorg, W. Schoenmaker, inspecteur van het lager on derwijs in de inspectie Haarlem en de heer H. van de Weyer, oud-inspecteur. De voorzitter van het bestuur, de heer J. J. A. Kuilman, deken van Haarlem, sprak een inleidend woord en bracht dank aan de velen, die in de loop der vijf en twintig jaar steun aan het onderwijs heb ben verleend. De leerkrachten hebben bij zonder veel en prachtig werk verricht. Spreker herinnerde voorts aan hetgeen het vroegere hoofd de heer Schaap voor de school gedaan heeft. Burgemeester mr. P. O. F. M. C r e m e r s gaf uiting aan de waardering van het ge- 4 meentebestuur voor het bijzondere onder wijs in Haarlem, de manier waarop het gegeven wordt en in het bijzonder voor hen, die het geven en daarbij de kinderen met geduld, tact en zorgen omringen. Pauselijke onderscheiding Vervolgens richtte de heer Kuilman zich tot mejuffrouw S. Boon, die van de Mejuffrouw S. Boon, die vijf-en-twintig jaar aan de R.-K. school voor buitenge woon onderwijs was verbonden, ontving een pauselijke onderscheiding, welke me vrouw Cremers haar opspeldde. Van links naar rechts: mr. P. O. F. M. Cremers, de heer J. J. A. Kuilman, voorzitter van het bestuur, mejuffrouw S. Boon en mevrouw Cremers. oprichting der school af haar krachten aan het onderwijs heeft gegeven. Buiten de school heeft zij veel gedaan voor de nazorg. Spreker deelde mee. dat de Paus mejuf frouw Boon in het bijzonder voor haar sociaal en charitatief werk onderscheiden heeft met het gouden erekruis „Pro Eccle sia et Pontifice". Mevrouw CremersDe Bruin speldde mejuffrouw Boon vervolgens de onder scheiding op. De heer E. P. S c h u y t haalde een aan tal herinneringen op uit vroegere perioden van het buitengewoon lager onderwijs in Haarlem. De huisvesting was destijds slecht, zowel voor de gemeentescholen als voor de R.K. school. Daarin is een grote verbete ring gekpmen. Hulde bracht spreker aan mejuffrouw Boon die hij namens de col lega's van de gemeentelijke en R.K. scho len van buitengewoon lager onderwijs een geschenk aanbood. Nadat de heer H. van de Weyer het woord had gevoerd, deed het hoofd der school, de heer F. H. van Rooy, mededelin gen over de tentoonstelling van werk van leerlingen. Hierna maakten de genodigden een rond gang door de school, waarbij zij een goede indruk kregen van hetgeen de leerlingen leren en op het gebied van handenarbeid kunnen presteren. De meisjes en jongens hebben de operette „Goudmuiltje" ingestudeerd. Zaterdag avond, Zondagmiddag en Maandagmiddag zullen in de scholen voorstellingen gegeven worden. Wilhelminapark 17 - Haarlem Telefoon 17240 Bus versperde de weg De chauffeur van een autobus van Maarse Kroon, die gistermorgen om kwart voor zeven op de Zuiderhoutlaan in de richting van de stad reed, wilde vlak bij de Spanjaardslaan een voor hem rij' dende personenauto inhalen. Plotseling zou volgens de buschauffeur de bestuurder van de personenauto zijn richtingaanwijzer hebben uitgestoken en linksaf de Spanjaardslaan zijn ingereden. Hierdoor moest de buschauffeur, die de personenauto al tot twee meter genaderd was, krachtig afremmen, en hij gooide het stuur naar links om. De bus kwam dwars over de weg te staan. Bij een poging om de autobus achteruit te rijden brak echter de versnellingshandle af, zodat er geen beweging meer in het voertuig te krijgen was. Om ongeveer 8 uur is de autobus met een kraanwagen weggesleept, zodat gedurende 5 kwartier het verkeer gestagneerd was. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. (Adv.) Hoogovenschaaktournooi Donner en Euwe aan de kop De zesde ronde van het Hoogovenschaak tournooi bracht wederom acht van de tien deelnemers voor het, voetlicht. Dr. Euwe, door beroepswerkzaamheden verhinderd, had zijn partij vooruit gespeeld, welke partij halverwege de zitting werd gedemonstreerd en geannoteerd. Dr. EuweHenueberke 1-0 Een normale variant van de Caro-Cann gaf in het eerste stadium weinig nieuws. De partij werd pas interessant toen dr. Euwe via de d-lijn dreigde te opereren, hetgeen Henneberke slechts kon verhinderen door ruil van een centrumpion tegen de g-pion toe te staan, waarmede dr. Euwe in het voordeel geraakte. Dr. Euwe offerde tijde lijk een pion om een vrije h-pion te ver krijgen en kon, na ruiling der dames, over gaan naar een eindspel, dat voortreffelijke winstkansen bood. De partij werd onder broken na de 42e zet en vóór de aanvang der ronde door Henneberke opgegeven. RossolimoCortlever Een onregelmatige Siciliaanse verdedi ging, waarin beide spelers zich op beschei den wijze ontwikkelden. De verwachting, dat één van hen, het voorzichtig manoeu vreren moede, in het middenspel de floret uit de schede zou halen, werd niet bewaar heid. Voor het tot een slagwisseling kon komen, waren beide spelers reeds overeen gekomen, op de 20e zet, remise te nemen. HugotVan Seters 0-1 Hugot is schijnbaar sterk gedeprimeerd door de zeer matige score, die hij tot op heden bereikte. Dit werd wel duidelijk, toen hij ondanks lang en diep nadenken, er niet in slaagde uit een vrij tamme Dame- Indische verdediging, een behoorlijke stel ling te scheppen. Reeds even na de 15e zet boette hij een pion in en moest kort daarop een zware aanval laten komen, waaraan zijn koning op de 28e zet bezweek. SoultanbeieffKramer 1-0 Uit een Colle-opening ontwikkelde zich een ingewikkeld spel, dat de beide spelers veel zorgen gaf. hetgeen uit het overvloe dige tijdgebruik over de eerste 20 zetten bleek. Soultanbeieff verschafte zich een mooie aanvalsstelling, die sterker werd toen Kramer deze tegemoettrad onder ernstige verzwakking van de eigen vleugel. Even na de 25e zet verkeerden beide spelers in nij pende tijdnood. Soultanbeieff nam zijn kan sen uitstekend waar, offerde tot tweemaal toe een raadsheer en won daarmede de dame. In een duidelijk verloren stelling overschreed Kramer op de 36e zet de tijd. Van ScheltingaDonner afgebroken Gezien de zeer fraaie score, die Donner heeft, was het te begrijpen, dat hij gaarne de Lasker-variant aangreep, een variant immers met sterke remise-tendenzen, waar in verrassingen practisch uitgesloten zijn. Hij had spoedig een gelijke stelling en kon zelfs aggressief optreden toen Van Schel tinga te veel aandacht aan de koningsvleu gel schonk. Erg veel werd er echter niet bereikt. In de stelling waarin na de 40e zet werd afgebroken is het remise-element nog steeds sterk aanwezig. De stand na de 6e ronde is nu: 1. Donner 4% p. en 1 hangpartij, 2. dr. Euwe 4i/2 p., 3-4. Cortlever en Van Seters 4 p., 5. Van Scheltinga 3% p. en 1 hang partij, 6. Rossolimo 3y2 p., 7-8-9. Henne berke, Kramer en Soultanbeieff IV2 p., 10. Hugot y2 p. Milder vonnis tegen de vader Op 30 December diende voor het Ge rechtshof te Amsterdam in hoger beroep de zaak tegen de 42-jarige Haarlemse deurwaarder D. G. van W. Verdachte had zich te verantwoorden wegens hem ten laste gelegde verduisterin gen van een bedrag van ongeveer f 34.000 ten nadele van de Staat der Nederlanden. Dit bedrag was een gedeelte van een som, die verdachte omstreeks de bevrijding als deurwaarder voor de inspectie van de Prijsbeheersing bij een fabriek van chemi sche producten had geïncasseerd. De procureur-generaal, mr. J. F. Hoef- felman, had een gevangenisstraf geëist conform de hem door de Haarlemse recht bank opgelegde, van drie jaar met aftrek van de tijd, doorgebracht in voorarrest. Uitspraak doende veroordeelde het Ge rechtshof hem vanmorgen tot een gevan genisstraf van drie jaar met aftrek van zes maanden voorarrest. Hiermede is niet de gehele tijd, die verdachte in voorarrest heeft doorgebracht (namelijk van 22 No vember 1948 af) van de straf in mindering gebracht. Het Hof overwoog namelijk, dat „verdachte's hardnekkige houding tijdens de zitting en zijn voortdurend ontkennen de zaak bijzonder lang heeft laten duren". Verdachte's verweer, aldus de sententie, is niet gegrond en de tenlaste gelegde ver duistering bewezen. Ten aanzien van verdachte's vader, de 75-jarige oud-deurwaarder J. van W. die volgens het requisitoir als getuige in deze zaak ontlastende verklaringen voor zijn zoon had afgelegd, die in strijd waren met de waarheid, werd op 30 December door mr. Hoeffelman wegens meineed een ge vangenisstraf van twee jaar geëist met af trek van de tijd, doorgebracht in voor arrest. Uitspraak doende veroordeelde het Gerechtshof hem tot een jaar gevangenis straf wegens de bewezen geachte meineed met aftrek van het gehele voorarrest. Het Hof hield bij deze uitspraak rekening met verdachte's hoge leeftijd. Van medeplichtigheid verdachte vrouw op 2 Februari voor Wij vernamen hedenmorgen, dat de Haarlemse magnetiseuse en waarzegster A. K.-H., die ervan verdacht wordt aan de door Van W. Jr. gepleegde verduistering medeplichtig te zijn, op Donderdag 2 Fe bruari voor de Haarlemse rechtbank zal moeten terecht staan. Nafuur-historische voor werpen voor Bloemendaal Tweede verzameling van de heer K. Tinholt Het vroegere hoofd van de openbare school aan de De Genestetweg in Bloemen daal, de heer K. Tinholt, had in de jaren voor de oorlog in het schoolgebouw een verzameling natuur-historische voorwer pen bijeengebracht, die bij het onderwijs gebruikt werd. De jeugd werd op deze wijze in contact gebracht met de natuur, welk streven door zelfwerkzaamheid der leerlingen en door eigen waarneming ver der werd bevorderd. In 1936 moest de school gesloopt worden wegens de stich ting van de Bornwaterschool. De verzame ling kon wegens gebrek aan ruimte niet mee naar het nieuwe gebouw, waarom de heer Tinholt zijn collectie met particuliere steun overbracht naar een daartoe inge richt gebouwtje achter de ruïne van Bre- derode in de gemeente Velsen. Dit gebouw kreeg in den lande bekendheid onder de naam „Tinholt-huis". Tijdens de oorlog ging de verzameling nagenoeg verloren. Sedert 1948 zijn onder leiding van de heer Tinholt enkele oud-leerlingen bezig een nieuwe collectie op natuur-historisch ge bied op te bouwen. B. en W. van Bloemen daal hebben aan de heer Tinholt meege deeld, dat zij 't op prijs zouden stellen, in dien hij zijn bemiddeling zou kunnen ver lenen om te trachten de nieuwe verzame ling voor de gemeente in handen te krij gen. De heer Tinholt verklaarde zich daar toe bereid. Hij is met het opzetten van de verzameling thans zo ver gevorderd, dat een enigszins afgerond geheel verkregen is. B. en W. delen de gemeenteraad mee, dat zij in overleg met de heer Tinholt thans de tijd gekomen achten de verzameling in eigendom der gemeente over te nemen. De huisvesting geschiedt thans in enige loka len der Hartenlustschool. De verzameling zal in de eerste plaats ten goede komen aan alle Bloemendaalse onderwijsinrich tingen en voorts ook aan scholen buiten de gemeente, zo /die daarvoor belangstelling hebben. B. en W. stellen de gemeenteraad voor de schenking te aanvaarden, de verzame ling te verzorgen en haar onderdak te ver lenen. Met enige plechtigheid zal de wet houder van Onderwijs binnenkort de ver zameling ter beschikking stellen van het onderwijs. Gezellige avond van het genootschap „Humanitas" In een der zalen van Brinkmann aan de Grote Markt gaf het Haarlemse Genoot schap voor Maatschappelijk Werk „Huma nitas" op Donderdagavond een „gezellige avond", die in deze zin gezellig was, dat er een ongedwongen huiselijke sfeer heerste, waarin het pas gaf dat een der aanwezigen liet programma met een voordracht over de lotgevallen van Julius Caesar op geestige wijze kwam aanvullen. Maar in dit gemoe delijk samenzijn domineerde uiteraard de ernst der doelstellingen van „Humanitas". De heer F. S. Noordhoff opende als voor zitter de bijeenkomst met een uitvoerige uiteenzetting van de aspecten, die het veel zijdige maatschappelijke werk op democra tische grondslag en in humanistische zin vertoont. Een belangwekkende lezing werd voorts gegeven door de maatschappelijk werkster mejuffrouw Jonkmans, die uit de practijk menige wenk ten beste gaf en vooral de raad gaf het zelfrespect van de patiënten te ontzien en zoveel mogelijk in de hand te werken. De avond werd verder gevuld met zang en klavier-voordrachten, die, laat ik het maar in één adem zeggen, alle op een behoorlijk peil stonden. Mejuffrouw Bep van Leuven, die over een goed zittende altstem beschikt, een ontwikkelde ademtechniek heeft, zuiver en doorgaans rhythmïsch zingt (al leen in haar laatste lied waren op dit punt enige onvolkomenheden), vergastte het pu- bliek op oud-Italiaanse aria's en een drietal Nederlandse liederen. De gedragen melo dieën van Caldara en Handel bleken haar kwaliteiten het gunstigst te liggen. In de voordracht van de eigenlijke liederen was nog enig tekort. De mezzo-sopraan mejuffrouw Annie Soellaart zong zeer zuiver en met sterk dra gend geluid een drietal Bergerettes, dinge tjes die niet zo best in het karakter van haar stem liggen en die dan ook aan kokette spiritualiteit moesten inboeten. Doch men hoorde een zangeres die een prima scholing van stemvorming doormaakte. Haar waar lijk goede kwaliteiten kwamen uitstekend tot hun recht in de duetten die zij met mejuffrouw Van Leuven zong. Ook deze kon haar fraai altgeluid hierbij goed laten gelden. De beide zangeressen werden door me juffrouw Greet Westra zeer verdienstelijk op de huiselijke pianino begeleid. Als soliste liet Greet Westra een naar verhouding zeer ernstig programma horen, met twee drie stemmige Inventionen van Bach en vier Roemeense Volksdansen van Béla Bai'tok. De uitvoering ervan was zeer te waar deren, maar voor het effect van een anti climax (zij besloot met de verstilde vierde Roemeense dans) is zij nog te jong en te weinig geroutineerd. Ondertussen alle respect voor een onervaren jeugdige durf! Ondanks al deze kanttekeningen mag ik herhalen, dat het muzikale deel van deze „gezellige avond" op behoorlijk peil stond. JOS. DE KLERK Birmingham Repertory Theatre op 2 Maart in Haarlem Zoals wij reeds eerder hebben gemeld geeft het Birmingham Repertory Theatre, in 1913 gesticht door en nog steeds onder leiding van sir Barry Jackson, op 2 Maart in de Haarlemse Schouwburg een voorstel ling van het blijspel „The Impor tance of Being Earnest" (De Ernst van Ernst) door Oscar Wilde. Regisseur is Michael Langham, die deze zomer voor het jaarlijkse Shakespeare-festival in Stratford aan de Avon de opvoeringen van „Julius Caesar" zal voorbereiden. De tournee van het Birmingham Reper tory Theatre, de eerste 11a de oorlog door een Engels beroepsgezelschap die zich ook tot in de provincie uitstrekt, begint op 21 Februari in Alkmaar. Onze verkoop van tegen zeldzaam lage prijzen zetten wij morgen voort DAMESHOEDEN BARTEUORISSTRAAT 33 B. en W. adviseren afwijzend: De Zandvoortse gemeenteraad heeft in een in December gehouden en aan 't weder- opbouwplan van ir. Friedhoff gewijde ver gadering de wens uitgesproken dat het College zo spoedig mogelijk zou zoeken naar een eventueel tijdelijke oplos sing. die een verbinding van de Noord- met de Zuidboulevard zal mogelijk maken. De dienst van Publieke Werken heeft thans twee ontwerpen gemaakt. Het eerste voorziet in de aanleg van een tegelpad langs de zeereep van „Garni" tot „Sande- voerde", eventueel gepaard met een rijweg van „Garni" tot de kop van de Burgemees ter Engelbertstraat. De totale kosten zullen 26.000 bedragen, het tegelpad alleen 15.700. Het tweede plan behelst de aanleg van dezelfde rijweg, doch ook het wandelpad zou dan naar de Burgemeester Engelbert straat worden gelegd. De uitvoering hier van zal 30.500 in het geheel vergen, 16.650 alleen voor het tegelpad. B. en W. merken op, dat elk der voor gestelde plannen gezien moet worden als een nood-oplossing voor een zeer beperkte duur en dat daardoor de kosten in één jaar ten laste van de gewone dienst der be groting dienen te worden gebracht; een Rijksbijdrage voor dit werk kan niet wor den verwacht. B. en W. zeggen verder, met het oog op de toestand van de financiën der gemeente, geen vrijheid te kunnen vinden de raad uitvoering van een dezer plannen voor te stellen en adviseren dan ook niet tot het aanleggen van een tijdelijke verbindings weg tussen beide Boulevards over te gaan. Of de raad dit advies zal opvolgen, staat nog te bezien, daar juist deze verbindings weg (ook al hebben B. en W. het voor nemen volgend jaar de definitieve door trekking aan de orde te stellen) door de meeste raadsleden in de vergadering van 6 December met klem werd bepleit, zelfs al zou deze voorlopig slechts van tijdelijke aard zijn en een noodoplossing vormen. Heemstede Aangehouden De politie te Heemstede heeft iemand aangehouden, die aan inwoners van Heem stede tien kalenders had verkocht, die vooruit betaald moesten worden. De ka lenders zijn echter niet geleverd. Daar de man ook in Haarlem geld had geïncasseerd maar geen kalenders had geleverd, is hij ter beschikking van de Haarlemse politie gesteld. Diefstallen Uit een fabriek aan de Blekersvaartweg te Heemstede is een electro-motor met slijpsteen ontvreemd. Voorts zijn ten na dele van de heer T. aan de Cruquiusweg uit een auto, die in een niet-afgesloten pakhuis stond, twee accu's gestolen. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 295 295 24454 243.J4 Philips 235% 234% A. K. U 184% 185 127 Nederlandse Ford 282 Nederlandse Kabel 287 v. Berkel's Patent 117% Scheepvaart-Unie. 153% 153%. Holl.Amerika Lijn 160 Deli Maatschappij 152% 151/ H. V. A 166% 165% A'dam Rubber 156 154% Ned. Handel Mij. 164i/ N.-I. Handelsbank 104/ Billiton Mij. II 277 BINNENLAND De beurtvaart heeft na een bespreking met het College van Rijksbemiddelaars be sloten, het verzoek van de Unie Verkeer om de lonen in de beurtvaart met 5 procent te verhogen, in te willigen. In tie eerste week van Februari zal het 125 jaar geleden zijn, dat de zeewerende dijk van de voormalige Zuiderzee tijdens een stormvloed bezweek, waardoor het zeewater zich een weg kon banen naar de lage Over- ijselse gebieden. Deze stormramp van 1825 kwam Overijsel te staan op 305 mensen levens. het verlies van meer dan 18.000 stuks vee, 574 weggespoelde huizen en de onbe woonbaarheid van 2284 ten dele verwoeste woningen. De leerlooierij en -spuitcrij van de ge broeders Rompa te Dongen is Donderdag door een hevige brand grotendeels vernield. In de zeer brandbare verfstoffen en chemica liën vond het vuur gretig voedsel. In het vernielde faorieksgedeelte bevonden zich een spuiterij, het kantoor, een droogzolder en een opslagplaats. Met de „Waterman", die omstreeks 15 Januari te Rotterdam wordt verwacht, repa triëren onder andere 2-1 A.A.T.. 4-1 A.A.T. en de staf van het bataljon A.A.T. der 7 December-divisie. Daarmee is de terugkeer naar Nederland van dit bataljon vrijwel vol tooid! Alleen de commandant, de luitenant kolonel F. Helms, vertoeft nog met een klein deel van de staf in Indonesië. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd staan tussen haakjes achter de naam van het schip. Voor Indonesië en Nieuw Gui nea: m.s. „Sibajak" (16 Jan.), voor de An tillen s.s. ..Baarn (14 Jan.), voor Suriname m.s. „Hersilia" (18 Jan.). Bij een in Noord-Brabant ingesteld onderzoek naar de paedagogische en sociaal- hygiënische kwaliteiten van de kleuter scholen en leerkrachten, is men tot de con clusie gekomen, dat slechts 31 van de 380 scholen aan de normen voldoen. Als voor naamste tekortkomingen worden genoemd: te veel kinderen per leidster (64 on voldoende bewegingsruimte per kind (40 onvoldoend sanitair (46,9 Vc); totale onbe voegdheid van hoofdep van kleuterscholen •26,2 Vc); totale onbevoegdheid van leidsters (30 t.' kleuterscholen, waar de leidsters een verouderde (voor 1945) of in het geheel geen tbc-verklaring bezitten (28 HAARLEM EN OMGEVING Voor de Haarlemse Weer- en Sterren kundige Kring spreekt Vrijdagavond 20 Januari in het R.K. Lyceum aan de Zijlweg drs. D. J. Bouman, van het Kón. Ned. Met. instituut te De Bilt, over „Fronten en depressies". De Eerste Iïulpvereniging „Snelvcr- band" houdt Zaterdag 14 Januari een kien- avond in „Brinkmann", Grote Markt. Voor de buurtvereniging Aerdenhout- Bentveld zal de heer M. Schaay, leraar aan het Indische Instituut te Amsterdam op Maandag 16 Januari in „Boekenrode" een lezing houden over „Indonesië en wel in het bijzonder over „Structuurveranderingen in de richting van het nieuwe bestel". De film „Kruisverhoor" draait Zondag ochtend in het Frans Halstheater voor het „Instituut voor Arbeidersontwikkeling". Voor het Ned. Bijbelgenootschap, afd. Haarlem Centrum, spreekt Donderdagavond 19 Januari in de zaal der Doopsgezinde kerk, de heer J. J. Klijne, secretaris der commis sie ter vertaling van het Nieuwe Testament. Zijn onderwerp is: „Moeilijkheden waar mo derne Bijbelvertalers mee worstelen". De organisatie voor Hervormde Man nen „In dienst der Kerk" houdt Zaterdagmid dag 21 Januari in het gebouw van de C. J. M. V. een provinciale bijeenkomst. Dr. M. A. Krop houdt een lezing over het onderwerp „Onze verhouding tot de Gereformeerden". De gemeenteraad van Bloemendaal komt Donderdagmiddag in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt acht punten, on der andere een voorstel tot definitieve vast stelling van een partieel uitbreidingsplan bij de Brederodelaan, verkiezing van leden in de commissie van toezicht op het lager onder wijs en een lid van de commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs, een voorstel om de onbewoorbaarheid van per ceel Tweede Doodweg 26 op te heffen en een voorstel leges te heffen van woningzoeken den en van hen, die zich vestigen. Gisteravond om half negen reed op de Zijlbrug een trekker met oplegger in de richting van de Zijlstraat. Bij het maken van de bocht naar links de Kinderhuisvest op, merkte de bestuurder te laat dat er een boom in de weg stond. Hij wilde remmen doch zijn voet gleed van de pedaal. De auto werd zo zwaar beschadigd dat zij moest worden weg gesleept. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor te benoemen tot onbezol digd ambtenaar van de burgerlijke stand de heer J. J. Voogd, lid van de gemeenteraad. Het bestuur van het Verbond van Haar lemse Speeltuinverenigingen heeft namens de speeltuinvereniging „Te Zaanen" verzocht haar ten behoeve van de bouw van een club huis op haar speeltuin aan de Anthony Fokkerlaan een renteloos voorschot van f7000 te verstrekken. B. en W. stellen de raad voor medewerking te verlenen, onder voorwaarde dat het Verbond van Speeltuin verenigingen zich garant stelt voor de aflossing. Voor de bouw van drie woonhuizen met twee garages stellen B, en W. de gemeente raad voor aan Y. Verhoeve te Voorburg tegen de prijs van f 12 per m.2 in koop af te staan een strook grond, groot 1476 m.2 aan de Crayenesterlaan. B. en W. van Haarlem hebben aan de gemeenteraad de volgende aanbevelingen aangebeden voor de benoeming van twee leden van de plaatselijke commissie van toe zicht op de scholen voor middelbaar onder wijs: vacature mevrouw mr. E. H. Prinz Van Swaalf: 1. mejuffrouw A. W. H. M. Bolsius: 2, mevrouw M. K .T. BoerenVer- steegh. Vacature de heer A. D. Huijsman: 1. jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk; 2. mr. J. van der Hoeven. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Gelinck ii) Maar hij hoorde het niet en zag ook niet naar de tijd; in een onbestemde leegte, die eindeloos duurde, staarde hij voor zich uit. Het witte licht viel op zyn gebogen hoofd. Het was dan na een lange tijd dat Peter Landt terugkwam, maar hij bemerkte het niet. Zijn collega stapte door het laborato rium, kwam op hem toe, bleef naast hem staan. John Camden reageerde niet, bleef onbewegelijk. Dan legde Peter Landt, in een aarzelend gebaar, een hand op zijn schouder. Hij zag neer op het gebogen hoofd van zijn vriend. Deze jonge man, zijn mede-assistent, zijn collega; deze jongen nog eigenlijk. Een lange, uit zijn kracht gegroeide jongen met zijn smalle schou ders en zijn tengere handen. Wat was er met hem? Waar dacht hij aan? Zij wisten niets van elkaar, dat hadden zij zoëven hier in ditzelfde laboratorium geconsta teerd; zij hadden volkomen langs elkaar heen geleefd. En toch de gehele dag sa mengewerkt; een samenwerking, die wer kelijk ideaal geweest was. Een onderling begrijpen met een half woord, een gebaar; een feilloos aanvullen van elkaar wanneer de behoefte daartoe intuïtief gevoeld werd. „Mijn vriend" had hijzelf beneden tegen die politie-inspecteur gezegd. Wat wist hij van zijn vriend? Was John Camden een Angelsaks zonder sentiment, een kerel die maar kalmpjesweg „nevermind" zei en zich nergens iets van aantrok? Nee, dat was hij zeker niet. Hij had verdriet, hij trok zich deze zaak verschrikkelijk aan en hij kon zich niet uiten. Dan had hijzelf, Peter Landt, het heel wat gemakkelijker met zijn hart op het puntje van zijn tong! John Camden had verdriet: wie weet hoe veel hij tenslotte van die bullebak van een Wyarda gehouden had en het was ook een beroerd gezicht geweest de professor daar zo op die keukenvloer te zien liggen. En dan die politiezaak! Het was een lamme geschiedenis! Peter's hand lag nog steeds op de smalle schouder. Zeg, begon hij aarzelend, enige malen. En dan slikte hij weer en zweeg Zijn collega zat nog altijd roerloos, .naar nu strengelden de vingers op hei bureaublad zich vaster ineen. En het was of het donkere hoofd zich nog dieper naar voren boog. Peter Landt zag naar die smalle handen. Gevoelige, witte handen, de handen van een geleerde, maar toch gespierde handen als van iemand, die ze gebruikt in de prac tijk. Een grote ingevreten vlek, gevolg van een ongeval met bijtend zuur, aan de wor tel van de linker wijsvinger. Gek, dacht Landt. Hij had nog nooit over die dingen nagedacht, maar je kon toch wel degelijk aan iemands handen zijn beroep en zijn karakter zien. Dit waren de handen van een chemicus en een wetenschappelijk man. En toch, eigenlijk net als John Cam den zelf, zo smal, zo jongensachtig. En op dit ogenblik zo hulpeloos: hulpeloos in het onbeheerste gebaar van de witte vin gers, hulpeloos in het zich niet kunnen uiten in deze moeilijke situatie. John, zei Peter en pakte de witte vingers in één greep van zijn sterke, warme hand, John, luister nou es kerel. Je hoeft nu toch werkelijk niet zó aan de grond te zitten, daar is toch geen reden voor. Het is natuurlijk ellendig wat er met professor Wyarda gebeurd is, maar het is toch in ieder geval niet dodelijk. Hij kan weer helemaal beter worden zegt Van Hasselt. En die geschiedenis met de politie hoef jij je toch ook niet aan te trekken: er zal toch niemand zo gek zijn om te ge loven dat jij die papieren gestolen hebt en Wyarda die klap op zijn kop hebt ge geven! Je zou het niet eens kunnen! Die inspecteur is een heel geschikte kerel, een keurige vent met gevoel voor humor en tact. Het zal je reusachtig meevallen als je straks naar hem toe gaat. Toe kerel, steek je kop nu eens op en lach es tegen Ome! Ik zal je natuurlijk met alles helpen als dat nodig is. We zijn toch goede kame raden, is het niet? Peter Landt had de witte vingers los gelaten, die weer doodstil lagen op het schrijftafelblad. Maar de tweede assistent hief nu toch werkelijk zijn hoofd op en zag zijn collega aan, een bleek gezicht met grote donkere ogen waarin plotseling een warm licht straalde. En de strakke mond ontspande zich in een dankbaar lachje om de bemoedigende woorden van deze har telijke vriend. Dank je Landt, zei hij enkel. Joan! dacht Peter Landt en er stroom de ineens een wonderlijk warm gevoel door hem heen. Joan! Waarom moest hij nu opeens aan dat zusje denken, die vrouw die hij eigenlijk nog nooit gezien had? Omdat zij zo geleek op deze broer, omdat zij ook zo naar hem zou glimlachen als hij haar morgenavond zou ontmoeten in de stad? Morgenavond? Vanavond al! En hij zou die Joan ontmoeten, ook al was deze politiezaak nog volop aan de gang, al zou hij door een cordon van agenten en rechercheurs Prins moeten heenbreken om er naar toe te gaan. Hij zou haar zien! John Camden had zich alweer afgewend en haalde zijn sigaretten te voorschijn. Dank je, zei Peter, ik ben al zo door gerookt als een paling! Maar ik weet wat beters. We hebben hier toch nog' zo iets staan, zoiets tegen de schrik en kouwe voeten, is het niet? In. dit kastje. Er staan zelfs drie schone glaasjes bij. Het is erg afgezaagd, rechercheur, om je cipiers dronken te voeren, maar mag ik u ook iets aanbieden? Het is behoorlijk spul hoor, geen zwavelzuur of zoiets! Ik mag het werkelijk niet aannemen, meneer, zei de bezadigde rechercheur, maar ik dank u in ieder geval voor het vriendelijk aanbod. Zoudt u er bezwaar tegen hebben als ik een pijpje opsteek? Natuurlijk niet. Er komt dan toch niet een ontplof fing of zoiets? Nee, nee. Alles is safe. We hebben hier al gerookt. Hier John, pak aan kerel. Als je dit op hebt lacht het leven je weer toe! 't Is toch niet te sterk? Welnee. Hoogstens ruikt rechercheur Prins dat je wat gedronken hebt. Er zit een rechercheur bij het verhoor met een neus als een bloedhond. Ben je gefouilleerd? Nee. Alleen moest ik alles uit mijn zakken op tafel leggen. Je draagt toch geen minnebrieven op je hart? Nee? Nu, dan is alles in orde. Op de gezondheid 'van professor Wyarda! Ik hoop dat hij heel gauw weer beter wordt, zei John Camclen. Van de drie politiemensen, satellieten van inspecteur Renkevoort in deze recher che-zaak, was de agent Van Beek bij de algemene rolverdeling ongetwijfeld het beste af geweest. Terwijl zijn collega Prins het kamertje van de amanuensis kreeg toegewezen en rechercheur Schuurman de beide assistenten moest vergezellen naar het kille laboratorium, had hij de opdracht gekregen de eerste nachtelijke uren door te brengen in de schoot der familie Kurk- mans, een positie die onder de gegeven omstandigheden een waarlijk benijdens waardige genoemd kon worden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6