J. TH. KO RT Door bijzondere uitkering uit gemeentefonds is begroting van Bloemendaal sluitend Radio Moors EEN MATRAS VAN KORT Noordelijkste deel van Haarlem krijgt de primeur van de wijkraden SLEUTEL WEG? RIJWIEL SOLEX J. J. van Kooien Kort en Bondig De verdwenen formules Zaterdag 14 Januari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 Evenals voor liet jaar 1949 zijn B. en W. van Bloemendaal door hei ramen van een bijzondere uitkering uit het gemeentefonds verhoogd met 20 pet. extra uitkering op deze en op de alge mene uitkering uit dat fonds, er in ge slaagd ook voor het dienstjaar 1950 de gemeentebegroting sluitend te krijgen. Dit resultaat is zelfs verkregen ondanks het feit, dat enige van de belangrijkste uitgaafposten als kosten van straatverlich ting, onderhoud wegen, onderhoud plant soenen, kosten van de gemeentereiniging, onderhoud sportvelden, enz. aanmerkelijk hoger zijn geraamd. De noodzakelijke ver hoging van deze uitgaafposten was moge lijk, doordat diverse inkomsten hoger kun nen worden gesteld dan voor 1949. Enige belangrijke posten welke tot de daarachter vermelde bedragen hoger zijn geraamd, zijn: de uitkering uit het wegenfonds 12.375; posten onderwijs betreffende ver goeding voor buitenleerlingen 39.000; opcenten op de hoofdsom der personele belasting 15.000 en uitkering van het rijk wegens opbrengst der ondernemingsbeias- ting 41.100. Hoewel deze hogere inkomsten een zeer verheugend verschijnsel zijn, mag toch niet uit het oog worden verloren aldus delen B. en W. aan de gemeenteraad mee dat er nog enige onzekere factoren bestaan waarmede bij de beoordeling van de ge meentelijke financiële toestand nu en voor de komende jaren terdege rekening zal moeten worden gehouden. Wat de rijksvergoeding in de kosten der politie betreft, is er ook voor 1950 van uit gegaan, dat de nettokosten geheel door het rijk aan de gemeente zullen worden ver goed, omdat een zodanige regeling des tijds van hogerhand in uitzicht is gesteld. Deze nieuwe regeling, welke zal gelden van 1948 af, is evenwel nog niet tot stand ge komen. De getalssterkte van het politie corps is thans door de minister van Bin nenlandse Zaken teruggebracht van 48 op 43 man. Dit wordt als een te sterke in krimping beschouwd. Het is daarom de bedoeling 44 man personeel in dienst te houden. De kosten van meer per soneel boven de sterkte van 43 man. der halve van 1 agent, zullen vermoedelijk wel niet door het rijk aan de gemeente worden vergoed. Verder komt B. en W. de doorhet ministerie van Financiën voor 1950 ge raamde opbrengst der ondevnemingsbelas- ting vrij hoog voor. Hierbij wordt mede nog opgemerkt, dat door de regering een wetsontwerp tot wijziging van de onder nemingsbelasting is ingediend, zodat ook met betrekking tot de opbrengst van deze belasting nog onzekerheid blijft bestaan. - Ook is het te verwachten, dat tenge volge van de devaluatie van de gulden in de loop van 1950 met stijging van lonen en materiaalkosten rekening moet worden houden. Tenslotte is nog niet bekend hoe de finan ciële verhouding tussen het rijk en de ge meenten er voor 1951 zal uitzien. De thans vigerende noodwet geldt slechts voor de jaren 1948 tot en met 1950. Alleen het ont vallen voor 1951 van de 20 procent extra uitkering op de algemene- en bijzondere uitkering uit het gemeentefonds, zijnde in totaal een bedrag van rond 84.670 zou leeds een tegenslag van betekenis voor de gemeente zijn. Met het oog op de-? onzekere factoren is het begrijpelijk, dal, al biedt de ont- werp-begroting 1950 op zich zelf geen on gunstig aspect, de financiële toestand na 1950 thans nog zeer onoverzichtelijk is. Een uiterst zuinig beheer blijft daarom ge boden. Voorts wordt nog opgemerkt, dat de post „Onvoorziene Uitgaven" met rond 22.500 hoger is geraamd dan voor 1949. Dit be drag kan feitelijk als reserve worden be schouwd voor eventuele tegenvallers in de loop van 1950 met het oog op de hierboven genoemde onzekere factoren voor zoveel de dienst 1950 betreffende. Blijkens de kapitaaldienst 1350 is uit getrokken een bedrag van 24.000 voor aanleg van twee hockey-velden aan de Brederodelaan. De gewone dienst sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 1.238.162 en de kapitaaldienst met een nadelig slot van 71.446. Inkomsten door belastingen Als inkomsten aan belastingen worden geraamd: grondbelasting op de gebouwde eigendommen ƒ225.000; grondbelastingen op de ongebouwde eigendommen ƒ5.900; personele belasting ƒ330.000; ondefne- eigendommen 225.000; grondbelasting 25.500; vermakelijkheidsbelasting ƒ6.000 (vorig jaar 3.000): vergunningsi-echt ƒ3.500; algemene uitkering gemeente fonds ƒ395.500: bijzondere uitkering ge meentefonds 108.000. Aan subsidies is uitgetrokken: vreemde lingenverkeer 312; verenigingen ter be vordering der openbare veiligheid ƒ900; Bloemendaalse Reddingsbrigade 10ÖÓ (vorig jaar ƒ230); verenigingen ter be vordering van de volksgezondheid ƒ3.944; Thysse's hof 750: Haarlemse Orkest Ver eniging ƒ2.500; „Sursum" 75; vereniging „Floralia" ƒ200; dislrictsraad Nederlands Jeugdgemeenschap 1259; voorzienings fonds voor kunstenaars 138.40 (berekend naar achttien Bloemendaalse kunstenaars). Een bedrag van ƒ54.000 is uitgetrokken voor aanleg van sportvelden en speelplaat sen. Hiervan is 10.000 nodig voor aanleg speelweide bij Zomerzorgerlaan; ƒ20.000 voor aankoop van grond voor aanleg van sportvelden in Aerdenhout en 24.000 voor aanleg van twee hockeyvelden aan de Bre derodelaan, ten Noorden van de toegangs weg naar Bleek en Berg. De uitgaven zul len uit de opbrengst van een geldlening worden bestreden. Voor aanschaffing van sportmateriaal is uitgetrokken een bedrag van 2320. Bedrijven De begroting van het waterbedrijf sluit met een voordelig saldo van 20.000 (baten 111.230 en lasten 91.230) en de begroting van het gasbedrijf met een voordelig saldo van 10.000 (baten 289.296 en lasten 279.296). Van ou-ds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparatcur Kruisstraat 38 Haarlem D.T.V.H.-feest De schoolvereniging van het Lorentz Lyceum, D.T.V.H., heeft gisteravond in „De Leeuwerik" haar traditionele Nieuw jaarsfeest gehouden. Het eerste deel van het programma werd verzorgd door een aantal muziek-minnende leerlingen. Het D.T.V.H.-orkest onder leiding van J. Keu- kelaar, het D.T.V.H.-meisjeskoor onder lei ding van L. van Mechslen, pianisten zonder tal en de violist H. Hage brachten een zeer gevarieerd programma. Na de pauze voerden leerlingen Pieter Langendijks kluchtspel „De Wiskunste naars of 't gevluchte juffertje" ten tonele. Dit uitermate vermakelijke stuk oogstte alle bijval die het verdiende. Het feest werd besloten met een bal voor de hogere klassen, waar de dansmuziek werd verzorgd door „De Narren". GEEFT U EEN VERKWIKKENDE NACHTRUST REPARATIE EN B 13 VULLING MET DE ALLERBESTE KAPOK ZONODIG IN EéN DAG TERUG HAARLEM - HEEMSTEDE - ZANDVOORT (Adv.) Moederlied (City). Deze film dateert nog uit de tijd zo'n jaar of tien geleden dat de Italianen dachten, dat een roemrijke opera-traditie hen verplichtte tot het maken van slechte films. Zij meenden dat men de wetten der filmkunst rustig kon negeren, in dien er maar welluidend of zelfs alleen maar luid werd gezongen. „Moederlied" is daar een typisch voorbeeld van. De heer B. Gigli schuttert van begin tot einde over het witte doek, doch de meeste bezoekers zullen zich laten vertederen door zijn machtig stem volume en nemen de plaatjes en het zoete verhaaltje op de koop toe. Gelukkig hebben de Italianen zich na de oorlog gerevancheerd. Men herinnere zich „Fietsendieven". J. H. B. De helse karavaan (S p a a r n e). Het loopt deze karavaan, die een week geleden al op weg is gegaan van Washington naar de Mexicaanse hoofdstad, nog steeds niet mee en dat zal ook niemand, die gezien heeft wat er de vorige week allemaal met haar ge beurd is, verwonderen. Het is ook nu weer van dik hout zaagt men planken; het pad van de karavaan gaat niet over rozen maar over pijlen en kogels, die respectievelijk door achter de speciaal hiervoor in de pampa neergelegde rotsblokken verscholen Indianen en door de trawanten van een zekere lui tenant Escudero worden afgeschoten. U moet niet denken dat deze luitenant zelf buiten schot blijft, want dan komt u bedrogen uit. De luitenant zelf trouwens ook, omdat in dit genre opwindende films dergelijke lieden tot hoorbaar genoegen van het publiek nu een maal net één kogel minder dan de tegen partij in de patroontas blijken te hebben Met andere woorden: de karavaan van recht schapen mannen bereikt haar doel, met alle voordelen daaraan verbonden. S. K. Te laat voor tranen (Lux or). Het oude recept van „tien moorden om een dubbeltje" in een niet eens heel erg nieuwe vorm. Een middenstandsechtpaar uit Hollywood krijgt letterlijk een schat in de schoot geworpen en de vrouw bezwijkt voor de verleiding van het geld. Aangezien er weinig twijfel' aan bestaat, dat het geld van misdaad afkomstig is en aangezien Hollywood nu eenmaal ge bukt moet gaan onder het motto, dat de mis daad nooit lonend is, weet men al na 10 mi nuten dat het eind van de film zal samen vallen met de ondergang van de schone in kwestie. Dit neemt natuurlijk '\vel iets van het verrassend karakter weg. Om het toch wat spannend te houden, heeft men met kwistige hand allerlei figuren in de intrigue geplaatst, die voor de nodige complicaties moeten zorgen. Dat daardoor het verhaal ten slotte helemaaal niet meer klopt het geld was namelijk eerst van chantage afkomstig en volgens de tweede lezing zou het slechts als valstrik voor de vrouw gediend hebben zou nog niet eens zo erg zijn geweest, ware het niet dat de allerwegen overlijdende lieden de toeschouwers wat zwaar op de maag gaan liggen. W. L. B Het venster (Rembrandt). Een ach terbuurtjochie van een jaar of tien is "snachts ongezien getuige van een brutale roofmoord, door een vrouw van lichte zeden en haar louche vriend gepleegd. Als de dodelijk ont stelde jongen zijn ouders vertelt wat hij gezien heeft, weigeren deze zijn verhaal te geloven, in de mening dat het kinderverzin sels zijn en wanneer het joch koppig blijft volhouden en er zelfs de politie in mengt, proberen zij hem zelfs te dwingen aan het daderpaar (hun bovenburen) excuus te gaan vragen voor zijn „schandalige verdachtma kingen". hetgeen de jongen hardnekkig wei gert. Uit die houding en uit een paar woorden die het kind zich bij deze confrontatie ont vallen laat, begrijpen de moordenares en haar vriend echter, dat hij het misdrijf gezien moet hebben en dat hun dus niets anders overblijft dan ook hem te vermoorden. Deze inleidende scènes zijn zeldzaam knap verfilmd. Met zeer eenvoudige middelen: een close-up van een even opwapperend gordijn, een laag opnamestandpunt en een handvol geluids- en verlichtingseffecten, worden hier spanningen opgeroepen, die alles en iedereen, ieder voorwerp in het beeldveld en elk gebaar doortrekken met een beklem mende, bijna tastbare onheilsdreiging. Na dit voortreffelijke begin dat herinnert aan de beste thrillers uit de Franse glorietijd, valt het tweede deel van de flim: de jacht van het moordenaarspaar op het kind wel iets tegen. Het ontbreekt daarin weliswaar aller minst aan opwindende scènes en aan adem benemende spanning maar deze zijn, vooral in het spectaculaire slot, voornamelijk ver kregen door een ruim gebruik van sensatie effecten in geciviliseerde Wild-West stijl. Ondanks dit bezwaar is het resultaat toch een der beste griezelfilms sinds „Odd man out" en een gang naar het Rembrandt-theater overwaard mits men sterke zenuwen heeft! H. C. „Myn moeder en ik" (Palace). In het naoorlogse Oostenrijk wordt in de filmstu- Voorlopig wijkcomité wacht op beslissing van gemeenteraad In 1948 heeft de Haarlemse raad een door de heer F. S. Noordhoff en enige andere leden van de Partij van de Arbeid inge diende motie aangenomen, waarin B. en W. werden uitgenodigd een kleine commissie in het leven te roepen ter bestudering van de wenselijkheid en de mogelijkheid van de instelling van wijkraden. De commissie werd in 1949 ingesteld en bestaat uit de bur gemeester als voorzitter en de gemeente raadsleden mevrouw mr. E. A. J. Schelte- ma-Conradi, E. F. Albrecht, H. Loerakker en D. A. J. Spek. Als secretaris treedt mr. B. Taconis op. In Mei van het VQrige jaar heeft de com missie een uitvoerige circulaire aan alle verenigingen gericht om een indruk te krijgen van alles wat reeds bestaat op het gebied van cultureel en sociaal werk en wat in verschillende delen der gemeente gedaan kan worden om dit te bevorderen. Uiterste Noorden voelt er veel voor Vooral in het gedeelte van Haarlem- Noord boven de Jan Gijzenvaart is op deze enquête uitvoerig geantwoord. Men ontving van meer dan 70 procent der aangeschreven organisaties gegevens en uit de informaties bleek, dat in dat stadsdeel de wijkgedachte bij grote groepen van de bevolking leeft. Daarom is in September van het vorige jaar voor de wijken in het uiterste Noorden van de stad een wijkcomité (een wijkraad durfde men nog niet aan) gevormd, be staande uit vertegenwoordigers van ver scheidene maatschappelijke en culturele organisaties en instellingen. Het comité be staat uit dertien leden, waarbij er naar ge streefd is in de samenstelling tevens de godsdienstige en politieke richtingen onder de bevolking recht te doen wedervaren. Zolang evenwel B. en W. nog geen prae- advies aan de raad hebben uitgebracht en de vroedschap nog niet beslist heeft of zij met de instelling van wijkraden of -comités accoord gaat kan het reeds ingestelde co mité niets doen. 25.000 Haarlemmers zonder raadslid En toch is er boven de Jan Gijzenvaart genoeg werk aan de winkel. Want de Vo gelen-, Batavieren- en Rivierenbuurt en het Vondelkwartier herbergen tezamen meer dan 25.000 inwoners, waarbij de vreemde omstandigheid zich voordoet, dat die 25.000 Haarlemmers geen enkel raads lid in hun midden hebben die hun be langen in de gemeenteraad kan bepleiten. Vijf-en-twintigduizend inwoners, dat wil zeggen een provincieplaats van behoorlijke omvang, groter dan Assen of Middelburg of Zutphen. Maar die vijf-en-twintigduizend hebben geen eigen postkantoor, zelfs geen hulp postkantoor, alleen maar een agentschap waar het soms zo druk is, dat de klanten buiten moeten wachten. Die vijf-en-twin tigduizend hebben niet eens een eigen po litiepost, hoewel gebleken is, dat alleen al dp aanwezigheid van een drukke verkeers- j ;r als de Rijksstraatweg de aanwezig heid van een hulppost volop wettigt. Er is geen brandweerpost: de rode auto's moeten niet minder dan vier kilometer af leggen voor zij daar waar het nodig is hun taak kunnen verrichten. Er is geen hulpsecretarie: de bewoners moeten voor alles en nog wat naar de Grote Markt om hun ambtelijke zaken af te wik kelen. Dan baart het gebrek aan scholen steeds meer zorgen, hoewel men bijzonder in zijn nopjes is met de dubbele kleuterschool die aan de Tesselschadestraat zal komen. Er moet meer speelruimte komen vóór de kin deren en park en plantsoenaanleg voor de volwassenen. En natuurlijk niet te ver geten vergaderruimte, waarvoor wellicht de P. H. van der Leyschool kan worden ingericht. Het ligt in de bedoeling van het wijk comité, dat niets liever zou willen dan spoedig aan het werk te gaan, iedere week spreekuur te houden, waarop de wijkbe woners met hun wensen en klachten te- TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) dio's nog onder gebrekkige omstandigheden gewerkt en daardoor staan de films uit dat land niet meer op zo'n hoog peil als vroeger. In „Mijn moeder en ik" komt ook weer dui delijk tot uiting, dat de samenstellers met moeilijkheden te kampen hebben gehad. Ook enkele der medespelenden delen door ge brek aan filmroutine in deze malaise. Aan vrolijkheid mankeert het echter geenszins en de toeschouwer kan dan ook aan grap pige scènes zijn hart ophalen. Met de waarschijnlijkheid neemt men het niet al te nauw in deze dwaze geschiedenis van een dochter die haar moeder op het rechte pad 'probeert te brengen, niaar dat zal ook niemand ervan verwachten. Belangrijker is dat iedereen zich met „Moeder en ik" kostelijk kan amuseren, hetgeen in de eerste plaats te danken is aan de oud-gardisten Willy Forst en Hans Holt en aan het char mante rolletje van Kathe Dorsch. A. O. „Die Fledermaus" (Frans Hals). Ook deze week draait in het Frans Halstheater de film „Die Fledermaus". recht zullen kunnen. Die kunnen dan bij voorbeeld eens per maand eventueel in het openbaar worden behandeld. Nog vele vragen op te lossen Intussen moeten nog enige zeer belang rijke, principiële vragen worden opgelost. Hoe zal in de toekomst de verkiezing van de leden van het comité later wijkraad geschieden. Welke bevoegdheid zal het nieuwe lichaam krijgen ten aanzien van de raad en het College van B. en W. En: hoe zullen de werkzaamheden van de wijkraad gefinancierd kunnen worden? Dat alles zal tijd vergen. Daarom is het ook niet te verwachten, dat het reeds be staande comité voor de volgende winter aan het werk zal kunnen gaan. THANS levering op KORTE termijn. Vraagt inlichtingen en prospectus Plein 20 - Tel. 12000 - Gr. Houtstr. 140 Terrasvogels bestaat binnenkort 10 jaar Op 17 April a.s. zal het 10 jaar geleden zijn, dat de voetbalvereniging „Terrasvo gels" werd opgericht na een fusie tiissen „Brederode" en „De Kemphaan". Het be stuur heeft gemeend dit feit voor de leden niet onopgemerkt te moeten laten voorbij gaan. Op 15 April a.s. wordt voor hen een feestavond georganiseerd. Onderwij's te Haarlem B. en W. hebben de volgende voordracht bij de Raad ingediend voor de benoeming van een onderwijzeres aan de Van Zegge- lenschool: 1 mej. J. G. Reynhart te Heem stede, 2. mej. M. W. Meenken te Delfzijl; 3. mej. C. Souwer, te Haarlem. Voor twee onderwijzeressen aan de Chris- tiaan Huygensschool: Eerste voordracht: 1. mej. M. W. Meenken te Delfzijl; 2. mej. C. Souwer te Haarlem; 3. mej. J. G. Reynhart te Heemstede. Tweede voordracht: 1. mej. C. Souwer te Haarlem. 2. mej. H. W. Meenken, tg Delfzijl, 3. mej. J. H. Pietersen te Haarlem. Hoogoven Schaaktournooi Donner en Euwe speelden beiden remise Het spannende duel Donner-Rossolimo heeft lange tijd de aandacht der bezoekers van het Beverwijkse Iloogovenschaaktour- nooi geboeid en dit was te begrijpen. Dit gevecht zou immers van het allergrootste belang zijn voor de Hagenaar, omdat een ongunstige uitslag hiervan wellicht dr. Euwe in staat zou stellen de achterstand op de leider in te lopen. Doch al waren de gevechten Bonner- Kossoümo en dr. Euwe-Corilever boeiend en aantrekkelijk, de uitslag: remise voor beiden betekende geen oplossing. Immers de stand zoals deze bij de vorige ronde was, bleef daarmede gehandhaafd. Dr. EuweCortlever /2-ii Ook deze vooruit gespeelde partij (die laat in de middag telefonisch werd door gegeven) was een Schlechtervariant van de Slavische verdediging, waarin zwart door snelle afruilen reeds vroegtijdig een overzichtelijk eindspel verkreeg, een eind spel, dat misschien een tikj.e minder voor Cortlever stond, doch waarin dr. Euwe won deren zou moeten verrichten om het te winnen. De wonderen bleven uit en op de 42e zet was door herhaling van zetten de remise een feit. DonnerRossolimo M-Vi De Fransman heeft een zwak voor de Hollandse verdediging, ondanks de matige resultaten, die hij hiermede in Beverwijk behaalt. Donner verkoos een Stonewall- opstelling en begon een actie op de damevleugel ter compensatie van enige dreigingen, die Rossolimo op de ko ningsvleugel ondernam. Op de 32e zet, toen Rossolimo nog acht zetten in luttele secon den had te spelen, wist de Fransman geen andere redding te bedenken, dan door her haling van zetten tot een remiseslot te komen. De overige uitslagen waren: Kramer- Van Scheltinga 10; Van Seters-Soultan- beieff 1/21/2; Henneberke-Hugot (afge broken). In de avondzitting werden de afgebroken partijen Van ScheltingaDonner (6e ron de) en HenneberkeHugot vervolgd. Donner beëindigde, met medewerking Van Scheltinga, het eerst het werk, dat precies acht zetten omvatte. Henneberke versloeg Hugot in het beter staande toren eindspel. De stand na 7 ronden is als volgt: 1. Donner, 6 pnt.; 2. Dr. Euwe, 5 pnt; 3-4. Cortlever en Van Seters, 4rf pnt.; 5. Rossolimo, 4 pnt.; 6. Van Scheltinga, 3y4. pnt.; 7-8. Henneberke en Kramer, 2V2 pnt.; 9 Soultanbeieff, 2 pnt.; 10. Hugot, y2 pnt. BINNENLAND Rotterdam had op 1 Januari 1950 676.740 inwoners, dal is 9514 meer dan op 1 Januari 1949, welke vermeerdering evenals die in de voorgaande jaren in hoofdzaak te danken is aan het gunstige geboorte-overschot. Het comité van samenwerking uit de Protestants Christelijke organisaties van overheiös-, serm-overheids- en onderwijzend personeel heeft besloten er bij de regering met de meeste klem aan te dringen op on middellijke maatregelen voor gepension- neerden, die door uitstel van de deifnitieve regeling van de toeslag op de pensioenen, en door niet-toepassing van maatregelen van de laatste tijd, die wel voor de ambtenaren en onderwijzers gelden, financieel in een zeer moeilijke toestand verkeren. Voor de Bijzondere Raad van Cassatie diende het beroep van de 40-jarige mare- chaussée W. O. uit Middelharnis, die wegens het arresteren van onderduikers en illegale werkers door het Haagse Bijzondere Hof tot 20 jaar gevangenisstraf was veroordeeld. O. had toen verklaard dat hem vele wandaden van andere N.S.B.'ers in de schoenen waren geschoven. Bij onderzoek bleek dat dit inder daad het geval was. De procureur-fiscaal zag hierin aanleiding de opgelegde straf belang rijk te verlagen en concludeerde tot een ge vangenisstraf van 12 jaar. Te Hilversum is op 72-jarige leeftijd overleden notaris mr. J. B. Luykx. Hij heeft vele leidende functies bekleed in verenigin gen, die werkzaam waren op maatschappe lijk en charitatief terrein. Ook had hij zitting in de landelijke hoofdraad van de St. Vincen- tiusvereniging. In Rotterdam is een waterleidingbuis bij de Rederijbrug gesprongen. In de straat ontstond een gat van ongeveer vijftig ku bieke meter. Het tramverkeer moest worden omgelegd. De stroom op de tramdraden werd uitgeschakeld, omdat gevaar ontstond dat een heistelling, die op een meter afstand van het gat stond, door de verzakking tegen de tramdraden zou vallen. In een kamertje boven een mandenma kerij te Leeuwarden is de 60-jarige manden maker K. Grooters door kolendampvergif tiging om het leven gekomen. De kachel stond beneden in de werkplaats. De daar werkende zoon had echter niets van de kolendamp gemerkt. Vrijdagmiddag is de Amsterdamse trambestuurder J. B. in het Wilhelminagast- huis overleden. Hij was de bestuurder van de tram van lijn 10 die Woensdagmiddag bij het viaduct op de Zeeburgerdijk in botsing kwam met een tankauto. Aanvankelijk leken zijn kwetsuren niet ernstig. Zijn toestand verergerde echter en gistermiddag is hij over leden. Een detachement Nederlandse militai ren, bestaande uit 51 officieren en onder officieren, zal Maandag naar Engeland gaan om te Weyborne (Norfolk) te oefenen met luchtdoelgeschut. De terugreis is vastgesteld op 19 Januari. De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d' Ailiy, heeft Vrijdagmiddag in het Stedelijk Museum te Amsterdam de tentoon- steling van kunstwerken van de Engelse beeldhouwer Henry Moore geopend, die daarbij zelf aanwezig was. Het Nederlandse radio-orkest „De Sky- masters" zal van 18 tot 26 Februari een tour- née door Engeland maken. In ruil hiervoor zal het Engelse dansorkest van Vic Lewis die week in Nederland concerteren. Beide orkes ten hebben 22 leden. De Skymasters nemen namelijk de vijf „Vocal Touches" mee. Vrijdag zette gezagvoerder Bruens een nieuwe aanwinst voor de KLM-vloot op Schiphol neer. Het was een van de nieuwe Constellations, die de K.L.M. in Amerika heeft aangekocht. De PH-TDO, zal de naam „Maastricht" dragen. Het m.s. „Oranje" van de maatschappij Nederland is Donderdagmiddag met 700 pas sagiers uit Amsterdam naar Djakarta ver trokken. De route van de Oranje zal ditmaal voor het eerst via Belawan lopen. Deze haven kan thans weer door grote passagiers schepen worden aangedaan. De „Oranje" wordt 30 Januari te Belawan verwacht. Belgische, Engelse en Franse officieren, die op het ogenblik in Nederland besprekin gen voeren over de militaire samenwerking in de West-Europese Unie, hebben een be zoek gebracht aan het marine-vliegveld Valkenburg. Op een beurtschip in het Singel te Am sterdam is .een vierjarig dochtertje van de schipper met de kleertjes tussen een door een motor aangedreven hijsinrichting ge raakt. Het kind werd enige malen rondge slingerd en bleek reeds dood te zijn toen men de motor had stopgezet. Bij werkzaamheden jn een huis te Steenbergen heeft men in een muur een in kleuren geschilderd wapen ontdekt dat drie vogels en drie in goud geschilderde sterren te zien geeft. Het wapen, dat ver moedelijk uit de 15de eeuw dateert, kon geheel gaaf worden uitgebroken. Het cabaret van Wim Sonneveld zal op 31 Januari ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Beatrix in het Théatre Antoïne te Parijs voor de Nederlandse kolonie op treden, met het programma „Iene, mïene, mutte". HAARLEM EN OMGEVING Voor het „Instituut voor Arbeidersont wikkeling" spreekt de voorzitter, L. van Asperen Maandagavond over „Problemen bij de onderwijsvernieuwing" in het Nutsge- bouw aan de Lange Veerstraat. Sommige onderdelen van het orgel in de Gemeentelijke Concertzaal zullen eens gron dig moeten worden schoongemaakt. B. en W. stellen de raad voor daartoe f2340 beschik baar te stellen. De raad van Haarlem verleende onlangs een crediet van f 15.268 voor het verbouwen van het perceel Gr. Markt 29. Thans blijkt dat dit f 2430 te laag is, zodat B. en W. aan de raad verzoeken het crediet te verhogen. Voor het aanschaffen van cocoslopers voor gymnastieklokalen van enkele scholen waar ouderavonden gehouden worden, vra- £900^ en aan ra 6en crec^e* van Voor een uitbetaling van een bedrag als compensatie voor kolenprijsverhoging is Maandag 16 Januari aan de beurt: Dro tot en met Fa. FEUILLETON door AAevr. I. M. C. Bijleveld-Celinck 12) Daar was ten eerste de huiskamer waar Gozewina de scepter zwaaide en waar een uiterst zindelijke en lang niet ongezellige sfeer heerste op deze winterachtige Zater dag avond. Het zeil op de vloer rook naar boenwas en het koperen theelichtje was blinkend gepoetst. Over de zijden lampe- kap, die een gezellig licht verspreidde, hing een glimmende strook vliegenpapier, hoe wel deze gevreesde insecten omstreeks deze tijd hun winterkwartieren |och zeker wel hadden opgezocht. Het potkacheltje, al schoon ingelegd voor de Zondagmorgen, werd op dit uur van de nacht natuurlijk r.kv aangestoken, maar er was gelukkig de centrale verwarming van het gebouw en verder het kleine petroleumkacheltje dat het vertrek met een vredig schijnsel en een loodzware petroleumwalm ver vulde. Een klein keteltje met water, dat al spoedig begon te zingen, wekte hoop volle verwachtingen op het gebied van koffie, en de familie Kurkmans zelf, in zeer officieuze gewaden om de tafel ge schaard, voltooide met het bordje „Eigen haard is goud waard" het beeld van hui selijke gezelligheid. Papa Kurkmans had zijn daagse pak over zijn nachthemd aangeschoten en ver goedde het ontbreken van een das door zijn portierspet op te zetten, hetgeen na tuurlijk een speciaal cachet gaf aan deze nachtelijke bijeenkomst. Mama Gozewina, dikwijls tobbend over haar coiffure die zo dun begon te worden, had een zeer ingewikkelde constructie van kruipenne tjes boven haar voorhoofd zweven en, na een blik op het goedige gelaat van de agent, besloten het maar zo te laten. Betsie met loshangende haren, een gebloemde peignoir en slippertjes, was allerliefst om te zien; zij was het die voor de agent Van Beek als voor een oudere broer een stoel aan de tafel had aangeschoven. En dan gingen ze zitten en zagen elkaar aan over het gehaakte kanten kleedje midden op de tafel. Daar zitte we nou te zitte, zei mama Kurkmans, en je ken niks doen; het is midde in de nacht en het is Zondag ook. Ja, het is al lang na twaalve. Menslieve nog aan toe! Daar zitte we nou. En ik mag niet eens me keuke opdweile Nou moeder, dat komt morgen wel. Of vandaag verbeterde agent Van Beek. Jullie maggen blij zijn dat jezelf geen klap op je kop hebt gekregen! Zoiets kan nou altijd gebeuren, hé? Ik zie het veel in- me vak. Ja. Menslieve nog aan toe! 't Had Jodocus óók kenne gebeure. Dat 's zo'n suffe sukkel, die zal nou ook nooit es wat zien! Je hebt gelijk agent, ik mot er nie aan denke dat Jodocus daar in me keuke gelege had kenne hebben.Dan nog maar beter een paar vuile voete Zie je veel dooie in je vak, agent? moest Betsie nodig weten. Meid, zei haar moeder, zou je je nou niet effetjes aankleje? Je zit daar maar in die flodderjapon en met je blote bene. Die agent is toch ook maar een jonge kerel, is het niet agent? En me dochter is een fessoendelijk meissie. De jonge kerel, met een verlegen gegrin nik, wendde zijn blik af van het fessoen delijk meissie. Betsie frunnikte aan haar peignoir. Het water begon nu te sputteren en moeder Gozewina ging werkelijk koffie zetten. Het werd bepaald gezellig. De agent vertelde van de paar dooie, die hij in zijn vak gezien had, en van een paar andere dooie, die hij niet gezien had. Gozewina schonk de koffie en zei: Gos- siemijne. Betsie griezelde en zag er liever uit dan ooit. Langs de benen van agent Van Beek gleed iets zachts. Hebben jullie een kat? vroeg hij en bultte zich onder de tafel. Een kat? zei mama Kurkmans. Lieve hemel nee. Van die vieze beeste mot ik niks hebben. Gappe je je vlees onder je hande weg en kruipe overal in. Lamme beeste. Van de achterbakserigheid mot ik niks hebbe. Tegen het been van de agent drukte iets dat stevig was en zacht. Hij keek niet meer onder de tafel. Schiete ze nou altijd of heb je wel eens meer dooie gehad die op d'r hoofd geslage ware? informeerde Betsie verder. Meid schei nou uit, we drome er straks van! zei haar moeder. Vader Jodo cus gluuurde schuin in het Zondagsblad dat op tafel lag, niet wetend of het hem op dit uur van de Zondag toegestaan was om daarin te lezen. Moeder Gozewina schonk de kopjes weer bij; Betsie zag vol argeloze verwachting naar de jonge man naast zich. O jawel, zei Van Beek met de onver schilligheid die het beroep eigen is, nou en óf. Verleden jaar was er nog een stok dove ouwe man, die hadden ze met een strijkijzer op zijn kop geslagen. En dan was er een bankloper die ze met een breekijzer hadden gemept. Dooie genoeg. Maar zo'n geval als dit, dat ze iemand met een stuk hout zijn hersens inslaan.... Allemensen! riep moeder Gozewina en liet de koffiekan met een slag uit haar handen vallen. Het gaf zo'n ontreddering, zo'n nieuwe smeerboel op haar mooie tafelkleed dat ze de eerste ogenblikken sprakeloos stond en dan als een zoutzak op haar stoel neer plofte. Betsie, watervlugge meid, was al naar de keuken gewipt en kwam terug met een teiltje, een spons en afneemdoe- ken. De agent Van Beek zat verbijsterd met de Jianden gespreid op zijn knieën, Jodocus trok het Zondagsblad naar zich toe. En onder het angstwekkend zwijgen van Gozewina, voor wie deze gemorste koffie klaarblijkelijk de druppel was ge weest die de emmer had doen overlopen, werd de ravage vlug en handig door Betsie hersteld. Valt erg mee, Moe, zei Betsie. Ja kind, zei Moe. En u had de kopjes al vol geschonken, probeerde de agent voorzichtig, erg veel van koffie kan er niet gemorst zijn. Me koffiekan, zuchtte de gedupeerde huisvrouw. Dat 's een Sinterklaascadeautje! zei Jodocus achter zijn krant. Hé ja, pa! zei Betsie verheugd, late we onze koffie nou drinke als-ie nog warm is. En een koekje magge we ook, nietwaar moe? Het is nou tóch Zondag! Ja, zei moe weer, kennelijk lamge slagen. Betsie liet het trommeltje rondgaan en ze dronken hun koffie. Het was opnieuw gezellig onder de kap met het vliegenpa pier. Alleen moeder Gozewina zat nog strak en stil voor zich uit te kijken. Maar Jodocus las nu ongestoord het Zondagsblad en Betsie, dicht naast agent Van Beek, liet haar poezel handje in de zijne glijden. De petroleumkachel walmde en ver spreidde een vredig schijnsel. Mensen aan de lopende band, dacht inspecteur Renkevoort, toen de tweede assistent van professor Wyarda tegen over hem plaats nam aan het tafeltje van de amanuensis: een filosofische opmer king die één van zijn chefs jaren geleden eens gemaakt had en die hem dikwijls in de gedachten kwam. Mensen aan de lo pende band: al maar nieuwe gevallen en nieuwe gezichten, die vóór hem gebracht werden en welk xen onuitputtelijke ver scheidenheid! Nooit twee dezelfde. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6