Aacl de Haas kreeg OPRUIMING Centrale Boekhandel MUL-STAP trijs voor schilderkunst LOOSJES OPRUIMING BOEKEN - KALENDERS GROENTJE C Kort en Bondig Maandag 16 Januari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant De Stichting Kunstenaarsverzet 1942 1945, die het beheer voert over fondsen die in de bezettingstijd door kunstenaars zijn samengebracht, heeft Zaterdag voor het eerste twee jaarlijkse prijzen uitge reikt elk van duizend gulden. Die voor muurschilderkunst werd op advies van de jury bestaande uit Mari An- driessen, L. J. P. Braat, H. M.Hammacher, architect H Rietveld, Charles Roelofsz en jhr. W. J. H. B. Sandberg) toegekend aan Aad de Haas. Aan het uitgebrachte rap port ontlenen wij de volgende motivering: „In het werk van Aad de Haas is de geest van verzet in sterke mate aanwezig. Er spreekt de oprechtheid van de non-confor mist uit. Men kan in zijn kerkschilderingen die innigheid bespeuren, die zich op de zaak zelve, op de devotie richt. Dat hij op grond hiervan in conflict komt met die genen, voor wie slechts de dode vorm geldt, is karakteristiek voor de belijder. Het on conventionele van zijn werkwijze is ken nelijk ontstaan uit de noodzaak om zich als modern mens die overgave te realiseren. Dit duidt op de aanwezigheid van die ze delijke moed en die vastheid van karakter, die voor de kunstenaar nodig zijn om uit de spanning van krachten en tegenkrach ten in de hem omringende wereld de eigen vorm dat is de enig levende te scheppen". Aad de Haas kwam zijns ondanks, zo- in het midden van het vorig jaar in het als men zich misschien nog wel herinnert, licht der publieke belangstelling te staan. Deze jonge kunstenaar van omstreeks der tig jaar, geboren in Rotterdam, thans woonachtig te Gulpen in Zuid-Limburg, kreeg kort na de bevrijding opdracht van de kunstzinnige en vooruitstrevende pastoor van het nabijgelegen Wahlwylre om in het dorpskerkje muurschilderingen en een kruisweg aan te brengen. Daar de vormgeving van zijn figuren sterk afweek van de gebruikelijke lokte het werk veel verzet uit. In 1948 verzocht de bisschop van Roermond aan de schilder zijn kruis wegstatie uit het kerkje te verwijderen. De zaak werd aanvankelijk op de lange baan geschoven. Enige tijd later verscheen er echter een door een pater geschreven boekje met meditaties, verlucht met lino leumsneden van Aad de Haas, dat door kerkelijke instanties in Rome voor niet- religieus werd verklaard en uit de handel moest worden genomen. Dit had tot gevolg dat de bisschop van Roermond thans beval zijn vroeger gedane verzoek tot uitvoer te brengen, hetgeen prompt geschiedde. Sinds dien woedt er een hevige strijd tussen voor standers en bestrijders van de kunst van Aad de Haas. Eind 1949 werd een tentoon stelling van zijn werk in Maastricht ge houden, bij de opening waarvan Anton van Duinkerken zijn standpunt met gloed ver dedigde waarvoor een overweldigende be langstelling bestond. De Haas kreeg vele aanbiedingen uit het buitenland, die hij echter van de hand wees, omdat hij uit het verschil van mening geen voordeel wilde putten. Prijs voor letterkunde Het heeft de jury voor letterkunde (be staande uit Henriette van Eyk, Annie Ro mein-Verschoor, H. van Randwijk en B. Stroman) niet veel moeite gekost om voor de literatuurprijs een romanschrijver aan te wijzen, die zich behalve door artistieke kwaliteiten onderscheidt door gevoel van verantwoordelijkheid als kunstenaar tegen over de samenleving. De bekroning is ver leend aan Maurits Dekker, ter ere van zijn gehele oeuvre en de persoonlijkheid die het Kinderverzorging in Haarlem Aantal kinderen stijgt Eerst heden verscheen het verslag over 1948 van de gemeenteinstelling voor Kin derverzorging te Haarlem. In de loop van het jaar steeg het aantal kinderen waarover de instelling de voogdij had van 210 tot 248 (153 jongens en 95 meisjes). De ouderdom was 0-3 jaar: 13, 4-6 jaar: 27, 7-14 jaar: 107, 5-20 jaar 101. Het aantal verpleegdagen was dat jaar 80.746, waarvan 48.128 in gezinnen en 32.618 in gestichten. Men tracht zoveel mogelijk geschikte pleeggezinnen op te zoeken, omdat in de meeste gevallen ge zinsverpleging de voorkeur verdient. De rijkssubsidie bedroeg 84.151.75, voor gemeenterekening kwam 52.401.26. Van alle kinderen die onder voogdij zijn genomen worden in het verslag uitvoerige bijzonderheden verteld. Daaruit blijkt dat veel kinderen van ongehuwde moeders zijn, of komen uit gezinnen van debiele ouders. De opvoeding van vele kinderen geeft moeilijkheden en bezorgt de ver zorgers ook teleurstellingen.' Toch blijkt 4at er ook vele gevallen zijn waarin betere jesultaten bereikt worden, zodat de kin deren opgroeien tot bruikbare leden der samenleving. Geldlening Haarlem De gemeente Haarlem ontving een aan bieding voor een geldlening van 1.000.000 op onderhandse schuldbekentenissen a pari met een looptijd van 50 jaar, tegen een rente van 3% B. en W. stellen de Raad voor dit aanbod te aanvaarden. Het geld wordt gebruikt ter financiering van woningwetbouw. Wegens grote belangstelling nog tot Zaterdag 21 Januari a.s. KALENDERS 1950 sterk verlaagde prijzen. Grote Houtstraat 63 - Telefoon 10305 (Adv.) Burgerlijke stand HAARLEM, 14 Januari 1950 GEHUWD: 14 Jan., J. van der Put en A. C. Kragt; J. N. Vei-meer en W. G. Verkaik. BEVALLEN van een zoon: 13 Jan., A. H. Opdam—Schouten; A. V. Lingg—Verboom; H. M. van Opzeeland—de Vos: T. F. Alons Blaauw; A. M. SchutterWestra; G. J. Brand IJsselstein; P. L. van Ooijen—Michot; W. J. Devilee—Woolthuis; A. W. Landmeier— Immers. 2 z14 Jan.. W. C. Luttikvan Dam; A. C. van den Broek—van Beek. BEVALLEN van een dochter: 13 Jan.. K. van der Wateren—Kleinhout; N. de Klerk- Rinkel; 14 Jan. L. HuffingaGeschïere; B. KleinWesbonlc. OVERLEDEN: 12 Jan., F. Strootman— Buith, 88 j.. Kanariestraat; 13 Jan., G. J. Dek kers. 64 j.. Duvenvoordestraat; J. J. Hoeksel, 73 j.. Const. Huygensstraat. schiep, zijn werk als toneelschrijver waar bij inbegrepen. Deze door sociale weetgie righeid bezetene aldus het rapport van de jury bleek in staat zijn waarnemin gen psychologisch te verdiepen en boven het anecdotische uit te heffen. Hef R.K. Verzorgingshuis voor bejaarden Gedeputeerden hebben raads besluit thans goedgekeurd Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben meegedeeld, dat zij thans geen be zwaren meer hebben tegen het besluit van de Haarlemse Gemeenteraad, waarbij een crediet van ruim een half millioen gulden en 7500 vierkante meter grond tussen Orionweg, Anthony Fokkerlaan en Nestor straat in erfpacht werden verstrekt aan de R.K. Woningbouwvereniging „St. Bavo" ten behoeve van een Rooms-Katholiek Te huis voor bejaarden. Zoals men weet hadden Gedeputeerde Staten aanvankelijk bezwaren tegen de financiële regeling. Deze zijn ondervangen nu de Haarlemse raad in December heeft besloten de bijdra ge van de gemeente in de exploitatiekosten van 2200 per jaar te laten vervallen. TaxiBei 13000 DAG EN NACHT (Adv.) Politierech ter Recidivist van negentien jaar De Haarlemse politierechter behandelde vanochtend een zaak tegen een jongeman, die ondanks zijn negentien levensjaren in het Paleis van Justitie reeds een oude be kende is. Dat is J. M. A., die telkens weer voor de groene tafel moet verschijnen on der beschuldiging van mishandeling. Altijd weer mishandeling. Nu eens van een politie agent, dan weer van een burger, enkele maanden geleden voor een vechtpartij bui ten een bioscoop en dit keer voor een klein relletje in een bioscoop. Vergezeld van zijn zusje was hij in moeilijkheden geraakt, toen hij bij herhaling de mensen, die naast hem zaten had gevraagd om op te schikken. Beide partijen kwamen al ras tot krachtige woorden en A. was de eerste, die zich ook lichamelijk niet kon beheersen en een van zijn buren op het gezicht sloeg. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman sprak deze jeugdige reci divist ernstig toe en zei tenslotte nog, dat als hij goede plaatsen in de bioscoop wilde hebben, plaatsbespreking de aangewezen weg was. „Precies", voegde de politierech ter daar aan toe, „en dat kost maar een dubbeltje meer." De officier eiste twintig gulden boete en twee weken voorwaardelijk; mr. Peterse maakte er, gezien het feit dat dit alles al vele maanden geleden is gebeurd en eerst niet vervolgd zou worden, alleen twee we ken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar van. Ziekenfondsen beramen bezuinigingsmaatregelen Men hoopt premieverhoging voor vrijwillig verzekerden te voorkomen Het centraal overleg van ziekenfonds organisaties deelt mede: Voor de vrijwillig verzekerden van de ziekenfondsen is over 1950 een tekort ge raamd van 16 millioen. De helft hiervan zal zeer waarschijnlijk gedekt worden door een rijksbijdrage, een bijdrage van het Vereveningsfonds der verplichte verzeke ring en een bezuiniging op de post onvoor ziene uitgaven. Overleg tussen de minister van Sociale Zaken, de Stichting van de Arbeid, de Zie kenfondsraad en het Centraal Overleg van Ziekenfondsorganisaties zal naar verwacht wordt, tot resultaat hebben, dat het over blijvende tekort over 1950 voor de helft is gedekt en per 1 Januari dus premiever hoging of maatregelen ter vermindering van de uitgaven achterwege kunnen blijven Een daarvoor door de Ziekenfondsraad ingestelde commissie is met de voorberei ding van een aantal saneringsvoorstellen belast, die, indien deze de goedkeuring van de Ziekenfondsraad verkrijgen, in dc loop van het eerste halfjaar van 1950 zullen worden ingevoerd. Men hoopt daarmee de premieverhoging voor de vrijwillige ver zekering te voorkomen en een bezuiniging tot stand te brengen, waardoor het nog overblijvende geraamde tekort over de tweede helft van 1950 kan worden gedekt. Dat hierdoor een eventuele premiever hoging kan worden voorkomen, staat echter nog geenszins vast. Bij de saneringsmaatregelen zal in het bizonder worden gelet op de niet nood zakelijke uitgaven. Ge dacht wordt hierbij aan het veelvuldig en vaak overdreven ver voer per personenauto van zieken die ook van een openbaar middel van ver voer gebruik zouden kunnen maken. Het voorschrijven van grote hoeveel heden geneesmiddelen, die voor een deel niet worden gebruikt, het verian- gen van een aantal verzekerden om alles van het ziekenfonds te willen hebben, dat vroeger voor eigen reke ning bij apotheker en drogist werd ge kocht en een betere organisatie van liet ziekenvervoer en de geneeskundige controle (door de ziekenfondsen in een plaats of streek gemeenschappelijk te regelen). Voorts wordt overwogen in hoeverre ook maatregelen betreffende de tandheelkundige hulp noodzakelijk en mogelijk zijn. Deze maatregelen, die onnodige uitgaven en uitwassen in dit opzicht kunnen voor komen, zullen eventueel zowel moeten gel den voor verplichte als vrijwillige zieken fondsverzekerden en benadelen in geen enkel opzicht de geneeskundige verzorging. BEDDEBRANDJE. Zondagmorgen om kwart over zes werd brand gemeld in een woning aan de Gast huisstraat te Haarlem. Bij onderzoek bleek dat de bewoner de vorige avond een elec- trische bedkruik had aangezet en deze ver geten had uit te schakelen. Het bed, dat in vlammen stond, is door de bewoner op straat gegooid en daarna met een slang op de waterleiding geblust. wegens grote belangstelling nog tot uiterlijk Zaterdag a.s. Grote Houtstraat 100 (Adv.) Surinaamse muziek en dans in het Frans Halsmuseum Op de muziekavonden, die door het Volksuniversiteits-comité voor jonge Toon kunstenaars worden georganiseerd, vraagt men gewoonlijk in overeenstemming met het doel van deze concerten in de eerste plaats de aandacht voor de artistieke en technische capaciteiten van jonge, aan het begin van hun loopbaan staande vakmusici. De muziekavond van Zaterdag 14 Januari eveneens met medewerking van het comité tot stand gekomen en gegeven in de Renais- saneezaal van het Frans Halsmuseum, week echter van het tot nu toe gevolgde principe af. Want dit keer werd „Suri naams Ensemble", dat onder leiding staat van Frans Vrij, door het comité en door de Stichting voor Culturele Samenwerking tussen Nederland, Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen in de gelegenheid gesteld te Haarlem op te treden. Dit be tekende allereerst een kennismaking met twee levensuitingen van het Surinaamse volk: de muziek en de dans, die slechts in beperkte kring bekendheid genieten. Voordat het gezelschap met de uitvoering van liederen en dansen begon, gaf de schil deres Nola Hatterman een inleidend over zicht van de vorming van een Surinaamse volksgemeenschap, die in de plaats trad voor de steeds meer terugwijkende oor spronkelijke bevolking van Suriname: de Indianen. Als een donkere schaduw kwam over haar sobere samenvatting de herinne ring aan het ontzettende leed, dat de zwarte bevolking in slavernij werd aangedaan. Maar als lichtende tegenstelling kon ge noemd worden de ongebroken innerlijke kracht, die de strijd voor vrijheid mogelijk maakte en die ook de oude, uit Afrika stammende primitieve volkskunst wist te bewaren en over te leveren van generatie op generatie. Uit hetgeen het Surinaamse ensemble ten gehore bracht bleek wel duidelijk dat die muzikale volkskunst tal van invloeden heeft ondergaan, zoals Spaanse en Schotse, rhythmisch en harmonisch. Daarnaast tra den elementen aan de dag, die nog stam men uit de tijd der magie. De bezwerende, eindeloze herhalingen van eenzelfde motief, de wisselzangen tussen koor en solist, met zijn karakteristieke opgedreven intonatie en galmende klank. Deze mengeling van oorspronkelijke en ontleende factoren weerspiegelde zich ook in de samenstelling van het orkest, dat be stond uit een Europese klarinet en twee guitaren met primitieve slaginstrumenten: de bongo, kawina, wiwiri, kwakwa-tiki en maracas. Het meest vrij van niet-Afrikaanse cul turen lijken de dansen te zijn gebleven. Al thans wat de danseres te zien gaf, die de Kotto-misie-dans met aangeboren licha melijke souplesse uitvoerde, toonde duide lijk de bewegingsdrang, die ten slotte geen enkele civilisatie-vorm kan onderdrukken. Wat kon het Surinaams Ensemble op deze avond aan de buitengewoon talrijke belangstellenden geven? Volkskunst, die met- ongekunstelde hartelijklieid werd ge schonken; wat sentimentele melodietjes, maar niettemin van sfeer-scheppend ka rakter, leuke spotversjes, vol kinderlijke humor, wijsjes gezongen bij het voortbe wegen van de korjaal, de Surinaamse kano, liefdeliedjes en andere nauw met het volks leven verweven gezangen. En daarbij wa ren de zangers en instrumentalisten on weerstaanbaar bij het zoeken naar 't contact met de toehoorders, vooral de „conféren ciers" Bill Oif, „de grote" en Hugo Over man, „de kleine". Het werd een avond die aantoonde, dat Suriname en Nederland letterlijk noch fi guurlijk zich door afstanden gescheiden b,ehoeven te gevoelen. Muziek is toch een merkwaardige macht! P. ZWAANSWIJK Haarlemmer uitblinker bij middenstandsexamen De heer C. Post ontving de bronzen legpenning De best geslaagde candidaat voor het Mid denstandsdiploma 1949 was de Haarlem mer C. Post die zijn prestatie zag beloond met een bronzen legpenning, hem namens de minister van Economische Zaken door de heer W. L. Groeneveld Meyer, hoofd van het directoraat voor de middenstand, overhandigd. Dit jaar hebben 26.000 personen in Ne derland deelgenomen aan het examen voor het middenstandsdiploma, waartoe in 47 plaatsen gelegenheid bestond. In Indone sië was voor Nederlandse militairen op 33 plaatsen die gelegenheid opengesteld en 1200 hebben zich laten examineren. Dit betrof het examen in handelskennis volgens de Vestigingswet. De best-geslaagde voor elk der examen commissies ontving traditiegetrouw een boekwerk, dat dit jaar de „encyclopedie voor iedereen" was. De allerbeste in Indo nesië en Nederland kregen ieder de bron zen legpenning van het ministerie van Economische Zaken. De Indonesische „kampioen", de heer Bosker, was nog niet gerepratrieerd, maar de Nederlandse uit blinker, de heer C. Post uit Haarlem ont ving Zaterdag zijn prijs uit handen van de directeur van de middenstand, dr. W. L. Groeneveld Meyer, die hem namens de minister gelukwenste. Voetbal De kans van H.F.C. Spannende strijd om eerste plaats Dat H.F.C., de oudste voetbalclub des lands, er Zondag in geslaagd is om de lei ders in haar derde klasse afdeling, Rooden- burg uit Leiden, met 43 te slaan en daar mee nog een kans op het afdelingskam pioenschap te verwerven, zal in sportkrin gen in het gehele land belangstelling hebben getrokken. De radio maakte Zon dagavond een uitzondering op de regel, dat zij geen andere dan uitslagen der eerste en tweede klasse opgeeft, omdat het H.F.C. gold. Hoe verhouden zich nu de kansen der beide clubs? Roodenburg heeft nog één punt voorsprong op H.F.C. De cijfers der Leidse club zijn: 13 gesp., .7 gew., 5 gel., 1 verl. en die van H.F.C.13 gesp., 7 gew., 4 gel., 2 verl. Zij zullen elkaar niet meer ontmoeten (te Leiden speelden zij gelijk), zodat H.F.C. de kans niet „in eigen hand heeft". Dat wil zeggen: zijn kans is afhan kelijk van de mogelijkheid, dat Roodenburg minstens één punt verspeelt, ook ais H.F.C. zelf alles wint. Mocht Roodenburg één punt verspelen en H.F.C. alles winnen, dan zou den de twee met gelijk aantal punten ein digen en een beslissingswedstrijd noodzake lijk zijn. A.s. Zondag speelt H.F.C. een uitwedstrijd tegen H.B.C. (Heemstede) en Roodenburg te Leiden een thuiswedstrijd tegen Hillïnen (Hillegom). Het verdere programma is voor H.F.C. (in volgorde der te spelen wedstrijden): T.Y.B.B.HF.C., H.F.C.Hillinen, G.S.V. H.F.C., R.K. A.V.V.—H.F.C. Voor Roodenburg ziet het er aldus uit: G.S.V.Roodenburg. RoodenburgTonegi- do, R.K. A.V.V.—Roodenburg, H.B.C.— Roodenburg. Er is dus veel overeenkomst. In vier van de vijf gevallen ontmoeten de twee clubs dezelfde tegenstanders. Tegenover H.F.C.'s uitwedstrijd tegen T.Y.B.B. (Haar lem) staat Roodenburg's thuiswedstrijd tegen Tonegido als het enige verschil in tegenpartij. Roodenburg heeft nog twee thuis- en drie uitwedstrijden, H.F.C. nog een thuis- en vier uitwedstrijden voor de boeg. Op papier is de sterkste tegenstander voor beide clubs Hillinen, dat zowel bij Roodenburg als bij H.F.C. op bezoek komt. Van de overige tegenstanders verkeren er evenwel enige in gevaar voor de laatste plaats, hetgeen nog zwaarder tegenstand zou kunnen op leveren. In elk geval staan zowel Roodenburg als H.F.C. voor een moeilijke taak. Het elftal van de oudste club des lands heeft Zondag met volle energie gespeeld. Het zal dat in iedere komende wedstrijd moeten doen en moeten blijven doen ook als het een paar goals voorsprong mocht veroverd hebben. Wie het initiatief aan de tegenpartij over laat doordat hij „mooi wil gaan spelen" kost dat vaak zijn voorsprong en tenslotte de overwinning. Ljeer PAKKISTEN IfeKOOP Plaats een Nederlandse Alg. Bond van Postduivenhouders Zondag werd in restaurant Brinkmann te Haarlem de jaarvergadering van de af deling Haarlem van de Nederlandse Alge mene Bond van Postduivenhouders gehou den onder voorzitterschap van de heer B. H. van Gelderen. In zijn openingsrede schetste de voorzitter de vooruitgang van deze sport en verheugde zich over het be langrijke aandeel, dat door de. duivensport werd bijgedragen bij de bestrijding van de tuberculose. De aftreende bestuursleden, de heren J. Th. Bakker, P. H. Kok, R. N. Heiloo en E. Gorter werden herkozen, evenals de leden van de klokkencommissie. De heer J. J. Lasschuit, lid van „De Luchtbode" werd met algemene stemmen benoemd tot lid van verdienste. Hij is 55 jaar onafgebroken postduivenhouder. Van de vele voorstellen was dat van „De Reisduif" uit Beverwijk wel het belang- r:jkste. Het behelsde het intrekken van de amnestie, verleend aan de deelnemers van de eerste grote vlucht in 1949, betreffende de loze terugslag van de controleklokken. Verschillende deelnemers hadden toen ver zuimd, deze loze terugslag op hun klokken toe te passen, waarover moeilijkheden zijn ontstaan. De vergadering meende door middel van dit voorstel deze moeilijkheden te kunnen oplossen. Verschillende afge vaardigden betwijfelden de rechtsgeldig heid van het voorstel en merkten op, dat dit voorstel in hoofdzaak tegen één der deelnemers was gericht. Met meerderheid van stemmen werd het bestuursvoorstel aangenomen en men wacht nu met belangstelling de verdere ontwikkeling van deze aangelegenheid af. Een voorstel om de kosten voor de africh- tingsvluchten met één cent te verhogen ten bate van het Suman-Tienstrafonds werd met algemene stemmen aangenomen. Daar mede wordt de nagedachtenis van de beide illegale werkers, die door de Duitsers zijn gefusilleerd, geëerd. GERECHTELIJK ONDERZOEK NAAR „DORSTIG PARADIJS'' De veronderstelling is geuit dat het door de Amsterdamse uitgeverij A. J. G. Streng- holt gepubliceerde boek „Dorstig Paradijs" zou zijn geschreven door de uitgesloten schrijfster Jo van Ammers Külier. De heer Strengholt heeft nu alle stukken welke op deze zaak betrekking hebben aan de rechter-commissaris ter hand gesteld, daar de Vereniging van Letterkundigen om een justitieel onderzoek vroeg. Het ma nuscript van het boek is door Jo van Am mers Külier persklaar gemaakt, hetgeen haar geoorloofd was. De schrijfster ontkent echter dat zij de auteur van het werk is. Santpoort Toneelavond „Amicitia" De toneelvereniging Amicitia zoekt ieder seizoen voor haar tweede uitvoering naar een werk, dat boven het gewone genre uitgaat. Dit zoeken is lang niet eenvoudig en kost veel hoofdbrekens. Een dergelijk streven is in elk geval lofwaardig. Ditmaal kwam Amicitia met het toneel spel van Henk Bakker en Christien van BommelKouw „Jong zijn we maar een maal", de geschiedenis van een flirtende, graag weer jong zijnde moeder, die zich schaamt al bijna volwassen kinderen te hebben. Dat een dergelijke flirtation ver keerd moet aflopen weten we al bij voor baat. Maar het dilettantentoneel vindt er drie bedrijven lang een aardige taak in. Nu lag dit spel Amicitia niet gunstig: het is enerzijds te veel society-stuk dat qua houding en dictie vrij hoge eisen stelt. Anderzijds kwam men wat het uitbeelden der leeftijden betreft met de niet weg te grimeren werkelijkheid in conflict, zoals bijvoorbeeld in de verhouding moeder, dochter en zoon. Dat beide laatsten kin deren van de eerste waren, was niet aan te nemen. Niettemin kan men deze tekortkomingen terzijde stellen als men overweegt met welk een grote toewijding de werkende kring van Amicitia zich kweet om dit spel van conflicten tussen de ouderdom en de jeugd aannemelijk weer te geven. Er maakte zich uit die werkende kring een drietal los, dat door natuurlijk en ongedwongen spel een uitstekende indruk gaf: mejuffrouw I. Gassee als de dochter Els. de heer C. Ros kam als haar (stille) aanbidder Frank en mevrouw W. van der Horst over wier goede spelkwaliteiten ik reeds eerder mocht schrijven en die ook nu een sterke speel ster bleek te zijn. Rolkennis en samenspel waren acceptabel en de regisseur, de heer W. Mulder, heeft vermoedelijk weinig moeite gehad om de spelers en speelsters van Amicitia op zijn aanwijzingen te doen reageren. De belangstelling in De "Weijman was ditmaal minder groot dan gewoonlijk bij deze vereniging het geval is. A. J. VAN DER WEIJDEN. KALKPARTIJ AAN DE ZLTDZIJ IN IJMUIDEN. Vannacht zijn aan de IJmuider Zuidzij enige leuzen op rederij kantoor gekalkt zoals: „Wij willen varen en 5 procent" „Regering regeer plus 5 procent". Zandvoort Gunstige vooruitzichten voor zomerverhuur Naar 't zich laat aanzien zal de zomerver huur in Zandvoort zowel bij particulieren als in de bedrijven in het komende seizoen niet ongunstig zijn. Bij de stichting „Tou ring Zandvoort" komen zeer vele aanvra gen binnen om adressen voor particuliere verhuur; reeds verscheidene ingezetenen hebben alweer contracten voor seizoenver- huur afgesloten. Ook de aanvragen bij de hötel- en pensionbedrijven komen reeds regelmatig binnen en het gehele verhuur- proces, dat reeds in de maand December een aanvang neemt, ontwikkelt zich in gunstige zin. Van veel belang is het contact, door de stichting Touring Zandvoort gelegd met „Friendship Tours" in Londen. In hötel Welgelegen, het hötel van de Nederlandse Reisvereniging, waar de leden van „Friend ship Tours"worden ondergebracht, kan men reeds rekenen op de komst van tweehon derd Engelse schoolkinderen, waarvan de eerste groep gedurende de komende Paas dagen wordt verwacht. „Friendship Tours" bezit thans in ons land twee hotels, van waaruit excursies worden gehouden door ons land, n.l. één in Valkenburg en één in Zandvoort. In het kader van het uitwisselingspro gramma zoekt men thans nog gastvrijheid bij particulieren voor dertig meisjes en jongens uit Engeland, in Haarlem en om geving en dertig meisjes en zestig jongens in Amsterdam en omstreken. Ook de Nederlandse Reisvereniging zal dit jaar veel bijdragen tot het internatio naal toeristisch verkeer, daar hötel „Wel gelegen" als verenigingshötel weer vele reisgezelschappen zal herbergen. Lisse Theorie en Praktijk Woensdag 18 Januari wordt in „De Nach tegaal" de jaarvergadering gehouden van „Theorie en Practijk". De agenda vermeldt o.a. bestuursverkiezing. Door de heer J. J. Kwaad, leraar aan de Tuinbouwschool, zal een causerie worden gehouden over „De onderneming als winst bron voor de ondernemer". Teraardebestelling D. C. Zaneveld Op „Duinhof" vond Zaterdagmiddag, onder grote belangstelling, de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer Zane veld, oud-ambtenaar burgerlijke stand cn ont vanger der gemeente Lisse, verder oud-kassier en mede-oprichter der Coöp. Boerenleenbank. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de wethouder en directeur der Boerenleenbank de heer J. W. A. Lefeber, die de overledene schetste als een plichtsgetrouw en accuraat ambtenaar. De heer J. C. Zaneveld jr. dankte voor de belangstelling. Ds. H. W. Eerland besloot de plechtigheid met het lezen van de Geloofs belijdenis. WEER EEN NEDERLAAG VOOR LISSER BOYS In de Zaterdagmiddagcompetitie heeft Lisser Boys met 4—0 van Rijnsburgse Boys verloren. Het is bijna reeds zeker, dat de ploeg uit Lisse degradatiewedstrijden moet spelen. Lisser Boys kwam met een gewijzigde ploeg in het veld. De verwachtingen waren hoog gespannen. Tech nisch was de Rijnsburgse ploeg beter op dreef en beheerste het veld. De aanvallen van Lisse werden te slordig afgewerkt, om er succes mee te boeken. Ook werd in de eerste helft een strafschop overgeschoten. Met rust hadden dc bezoekers reeds een voorsprong van 2—0. Na de hervatting volgde een zelfde spelbeeld. Rijns burg drukte dit overwicht in twee doelpunten uit. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Wilhelmina Cornelia Antonia Maria. d. var. Th. P. v. d. Lans en A. M. Ber- bee: Joanna Margaretha Maria, van W. J. v. Duin en G. H. v. d. Voort; Renée Lucia Maria, d. van H. v. Dongen en C; C. v. Bakel; Comelis Adrianus. z. van N. Broek hof en M. J. Lemmers; Petrus Johannes, z. van P. C. v. Laan en C. A. v. d. Veek ONDERTROUWD: H. A. Liebelt en W. E. v. d. Reep; P- A. v. Zonneveld en M. G. Hoogervorst. OVERLEDEN: Hendricus Johannes Weijers, oud 83 j., weduwnaar van J. M. v. d. Aart. BINNENLAND Aan de heer M. F. Vigeveno, ambtenaar van de buitenlandse dienst der dorde klasse, tot voor kort waarnemend chef van de direc tie Politieke Zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken, is de persoonlijke titel van gevolmachtigd minister verleend. In Zuid-Limburg is dc „sohcermcsjes- manïak" weer ir. actie geweest. Na zich een maand stilgehouden te hebben, vernielde hij de vorige week in Sittard en in Heerlen, respectievelijk op een voetbalveld en in een warenhuis, twee" damesmantels. De American Overseas Airlines opende Zaterdag haar geregelde stratocruiserdiep.st AmsterdamNew York. Het ..flagship" „Norway" maakte de eerste vlucht. Zaterdag is de ruim 80 meter lange ver- keersbrug over het sluizencomplex van hot AmsterdamRijnkanaal bij Tiel voor het verkeer opengesteld. Ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag is de kunsthistoricus mr. S. Bot- tenheim na afloop van het Zondagmiddag- concert in het Amsterdamse Concertgebouw gehuldigd. De Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Rei- nalda. was daarbij tegenwoordig Aan de jubilaris werd de zilveren medaille van het Concertgebouw uitgereikt. De gemeentebegroting voor 1950 van de gemeente Roosendaal vertoont een gunstig beeld. Er kon eer. batig saldo van f71.504.23 worden geraamd. Dit bedrag zal worden toe gevoegd aan de begrotingspost „onvoorzien". Dit gunstig resultaat werd verkregen door de sterk toegenomen omvang van cc onderne mingsbelasting. Een belangrijke factor is voorts dat het gasbedrijf aanzienlijk minder verlies lijdt, nu een groot deel der gasleve ring geschiedt via het net der staatsmijnen. Op uitbundige wyzc heeft Velp. het grootste van de zeven dorpen van de ge meente Rheden. Zaterdagavond de nieuwe bureemeester. de heer J. de Bruin ingehaald. Een groot aantal verenigingen defileerde voor Tie nieuwe ambtsdrager. Volgens een opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de totale hoeveelheid vrij geld in Nederland per 30 November 1949 7.388.000,000. waarvan f3.125.000.000 chartaal en f 4.133.000.000 giraal geld. Per 30 November 1948 was de totale hoeveelheid f 7.258.000.000 waarvan f 3.125.000.000 chartaal en f4.133.000.00 giraal geld- - u Zaterdagmorgen vroeg is een autobus die 20 arbeiders van de Heveafabrieken te Oosterbeek vervoerde, bij Wageningen in botsing gekomen met een trailer, die midden op de weg door een defect was blijven staan. Acht inzittenden van de bus werden gewond. De chauffeur van de trailer die naast zijn wagen stor.d. liep een hersenschudding op. De besturep van de vier grote organisa ties van ziekenfondsen hebben besloten 5 procent loonsverhoging te geven aan het administratieve en het personeel van de buitendienst. De persattaché van de Zuid-Afrikaanse legatie in Den Haag heeft aan de directeur- generaal der politie, jhr. mr. dr. L. H. K. C. van Asch van Wijk. een aantal Zuid-Afri kaanse films over de opleiding van de politieambtenaren in de Unie van Zuid- Afrika overgedragen om deze voor de Neder landse politiemanen te doen vertonen. In de op 17 en 18 Februari te houden vergadering van de partijraad der Katholieke Volkspartij zal worden voorgesteld een cen traal vormingsinstituut te stichten ten be hoeve van de staatkundige vorming der Ne derlandse Katholieken en van de kadervor ming in de K.V.P. Belgische grensarbeiders welke werk zaam waren op een sigarenfabriek te Roosen daal zijn sedert enige dagen niet meer op het werk verschenen, na de aanzegging dat hun niet langer de koersvergoeding zou worden uitbetaald, welke na de devaluatie van de Nederlandse gulden enige tijd gebrui kelijk was. De fabrieksdirectie acht hen ont slagen. HAARLEM EN OMGEVING Onder regie van dc heer Hm. Deinum vertoont de vereniging „De Reünie" op Don derdagavond 19 Januari in de Stadsschouw burg het Amerikaanse blijspel vol venvar- ring „De Heksenketel" door J. M. Rogers in de bewerking van Constant van Kerck- hoven. De heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs en Kunstzaken der gemeente Haarlem, zal deze week geen spreekuur houden. Voor de groep Reclassering van de af deling Haarlem van „Humanitas" wordt Vrijdag in het gebouw Lange Veerstraat 16 door de heer P. Cadee. ambtenaar van het hoofdbestuur van het Nederlands Genoot schap tot Reclassering, een inleiding gehou den over reclassering en wel speciaal over het werk en over de moeilijkheden van het toezichthouden. Aan de aannemer G. J. Evers te Bloc- mendaal werd na onderhandse aanbesteding opgedragen het bouwen van het Overgangs huis St. Euphrasia, op het terrein cn voor rekening van het Liefdegesticht de Goede Herder te Zoeterwoude. Dr. ir. W. C. Klein uit Den Haag houdt Maandagavond 23 Januari voor de afd. Bloe- mendaal van de Partij van de Arbeid cn de afd. Santpoort-station van de Alg. Bond van Ambtenaren een lezing met lichtbeelden over Nieuw Guinea in hotel Vreeburg. Mr. J. C. C. W. Ilüszeler. wethouder van Sociale Zaken der gemeente Bloemendaal, zal morgen. Dinsdag, geen spreekuur houden. De Amusementsvereniging „De Mclo- dïsten" voerden de cabaret-revue ..Pak de Leuning" op. De opbrengst (f 119.80) werd afgedragen aan de Haarlemse vereniging tot bestrijding der tuberculose Op uitnodiging van de Kennemer Stu diekring voor Individual Psychologie zal prof. dr. H. Oldewelt spreken over: „De maatschappij als steun en gevaar voor dc persoonlijkheid" in de Renaissance-zaal van hei Frans Halsmuseum op Donderdag 19 Januari. Velsen Velser Harmonie „Eendracht" een halve eeuw oud Groot concours op het feestprogramma De Harmoniekapel der Koninklijke Pa pierfabriek ,De Eendracht", welke na de stichting van het bedrijf te Velsen in 1896 als uitvloeisel van het verlangen van ver schillende arbeiders om zich in het cultu rele leven boven de dagelijkse sleur te verheffen in 1900 werd opgericht, zal 27 Januari haar gouden bestaansfeest vieren. Reeds thans staat vast, dat ter gelegen heid hiervan nog deze maand een concert wordt gegeven en in Juli een groot natio naal concours de belangstelling van vele muziekverenigingen in den lande zal trekken. De viering van het gouden bestaansfeest wordt ingezet met een receptie in de grote zaal van gebouw „Concordia" aan de Ka naalkade op Vrijdag, 27 Januari de op richtingsdatum des avonds te zeven uur. De volgende dag, Zaterdag 28 Januari, wordt het jubileumconcert gegeven, even eens in „Concordia" en in dc maand Juli wacht een groot muzikaal evenement. Od Zaterdag, 22 Juli en de Zondagen 23 en 30 Juli wordt namelijk een groot natio naal Federatief Muziekconcours gehouden; het enige in Noordholland.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3