Haarlems Dagblad Waterstofbom De behoefte van Europa aan wapens, uitrusting en manschappen Prins Bernhard in San Juan op Puerto Rico aangekomen M. 64e Jaargang No. 19452 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom rn ©prcdjtc ^aaricmstfje (Courant (Jnno i6^6) Dinsdag 17 Januari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom AAN DE ORDE IS NU de waterstof atoombom. Zullen de Verenigde Staten besluiten, tot vervaardiging van deze gecon centreerde geweldenarij over te gaan? Er wordt aandrang uitgeoefend op president Truman om te pogen, alsnog tot overeen stemming met de Sovjet-Unie te komen, alvorens hij er opdracht toe geeft. Dat ver zekert tenminste James Reston, diplomatiek correspondent van de New York Times te Washington. En de New York Times is een der belangrijkste dagbladen van de Ver enigde Staten. Nu schat men de uitwerking van de waterstofbom op de naam kan men tenminste nog enige beknotting uit oefenen op het duizendvoudige van die van de oorspronkelijke uranium-atoombom. Eer de Verenigde Staten de verantwoorde lijkheid voor de vervaardiging van deze nieuwe helse machine aanvaarden zou er dus nog wel eens over internationale con trole gepraat kunnen worden. Volgens Reston verwacht men dat Truman binnen twee of drie weken zijn besluit zal nemen: ik doe het wel, of ik doe het niet. De positie van een president van de Verenigde Staten, die geenszins dictatoriaal is en wettelijk omgeven door allerlei bepalingen, die hem beletten te grote persoonlijke macht te be reiken, is niettemin wel zeer belangrijk. Ik heb daar meermalen uw aandacht voor gevraagd en het blijkt ten deze opnieuw. Want alleen het besluit, om die waterstof bom te gaan fabriceren, is al van het grootste belang. „Sommige Amerikaanse autoriteiten", zegt Reston, „kanten zich tegen het denkbeeld een wapen te doen vervaardigen, welks vernietigende uitwer king buiten het menselijk voorstellingsver mogen valt. Anderen voeren aan dat nie mand, die belast is met de organisatie van de verdediging van een land, de verant woordelijkheid op zich kan nemen afstand te doen van een wapen, waaraan een even tuele vijand mogelijk werkt. David Lilien- thal, voorzitter van de commissie voor de atoom-energie, zou van mening zijn dat alleen in een toestand van grote nood. en uitsluitend indien de Verenigde Staten geen andere veilige of eervolle weg meer open zou staan, de waterstofbom bij het wapen arsenaal van het land zou mogen worden gevoegd." De hier aangehaalde zinnen uit Reston's uiteenzetting duiden niet alleen op de ver schrikkelijke verantwoordelijkheid, die op president Truman rust. (Zijn levensweg schijnt door bom-besluiten gemarkeerd te worden.) Uit Reston's mededelingen blijkt dat sommige Amerikaanse autoriteiten zich bezwaard voelen door de gedachte, een wapen te doen maken, welks uitwerking buiten het menselijk voorstellingsvermogen valt. Men zou daarop kunnen antw-oorden: het is tijd dat zulk begrip de 'mensen en daarbij dus ook de autoriteiten gewordt nadat reeds twee wereldoor-logen gevoerd zijn welker uitwerking totaal buiten het menselijk voorstellingsvermogen bleek te vallen. Anderen evenwel menen» dat men een bom moet maken waaraan een moge lijke vijand wellicht werkt. Met andere woorden: zij zijn bang dat de Russen al bezig zyn met een waterstofbom. Geen slechter leidsman dan angst. Dit -is niet alleen een gemeenplaats, maarbovendien waar. En David Lilienthal's mening zou zijn, dat de Verenigde Staten de waterstofbom alleen mogen maken als geen andere veilige of eervolle weg meer open zou staan. Indien dit de opinie van deze Ameri kaanse autoriteit juist weergeeft betekent het, dat hij de veiligheid en de eer van een bepaalde groep mensen voldoende motief acht om het bestaan der mensheid op het spel te zetten. Laat ons duidelijk zijn. De angstige heren, hierboven genoemd, zijn feitelijk van dezelfde mening, maar gron den die blijkbaar alleen op de -nationale veiligheid. De „eervolle weg" komt ten minste niet in deze formulering tot uiting. Het wil mij voorkomen dat in deze me ningsuitingen het begrip nationaal eigen belang, als levensdoel der staatslieden en als door zovelen ten hoogste vereerde ge dachte, ten scherpste in het geding wordt gebracht. Heeft men het recht, terwille van de bescherming van het eigen volk en ter- wille van zijn (vermeende) nationale eer, de gehele mensheid in gevaar te brengen? Het is misschien in dit eerste stadium van deze nieuwe bom-phase genoeg, alleen maar de vraag te stellen, opdat daar over nagedacht wordt. Natuurlijk ook in deze zin: als wij in de positie van de Amerika nen verkeerden, zouden wij dit dan mogen doen? Zouden wij het willen doen? Het schijnt dat onze tijd gedoemd is tot het bereiken van de hoogste spanningen, die de wereldhistorie gekend heeft. Het baat niet daarbij moedeloos te worden of te zeggen dat de mensheid verdwaasd is, want dat is onwaar. Ge ziet steeds dat tegenover degenen, die alleen de oude wijze van denken kunnen volgen, anderen staan die zich van hun verantwoordelijkheid in een tot uitersten voerend verkeerd beleid bewust blijven. Dit leidt juist tot die span ningen, welker uitkomst zowel heilzaam als noodlottig kan zijn. Men wil naar bevrijding van de ontzet tende bedreigingen streven. Men moet zich afvragen, niet alleen ten aanzien van dit vraagstuk, of het niet hoog tijd is dat an deren dan de met een beperkte nationale opdracht benoemde staatslieden onderling contact zoeken, hun stem verheffen en hun invloed doen gelden om hogere menselijk heid te doen overwinnen dan in hun mo tieven tot uiting komt. E. P. Op 1 Maart alles van de bon in West-Duitsland, behalve suiker Het West-Duitse ministerie voor de Voedselvoorziening heeft aangekondigd, dat de rantsoenering van alle levensmiddelen, met uitzondering van suiker, in West- Duitsland op 1 Maart zal eindigen. In de officiële mededeling wordt gezegd, dat nieuwe bonkaarten zullen worden uitgege ven, waarop alleen suikerbonnen zullen voorkomen en bons zonder speciale aandui- 'j ding, die gebruikt zullen kunnen worden in geval van tijdelijke of seizoenstekorten. Teneinde een gelijkmatige verdeling te ver zekeren zal het gehele controleapparaat op I binnenlandse en ingevoerde producten van kracht blijven. De bestaande prijscontrole zal gehandhaafd blijven. In de praktijk waren de bonkaarten reeds enige tijd niet I meer nodig. Het ministerie heeft echter de bevoegdheid behouden om de aankopen I door de groothandelaren te beperken. In de I mededeling werd nog gezegd, dat de rant- I soenering te Berlijn zal worden voortgezet. Amerikaanse en Canadese stafchefs bijeen Militaire overeenkomsten - ook met Engeland - thans in kannen en kruiken De stafchefs van de V. S. en Canada zul len, naar Reuter van gezaghebbende zijde verneemt, heden op een bijeenkomst be spreken welk gedeelte van hun gewapende strijdkrachten naar Europa kan worden ge zonden in geval van een nieuwe oorlog. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse defensie heeft bekend gemaakt, dat de eer ste bijeenkomst van de Amerikaans-Cana- dese regionale groep in het kader van de organisatie van het Atlantisch verdrag van daag zal worden gehouden. Reuter vernam van gezaghebbende zijde, dat de gezamen lijke stafchefs van de beide landen de mi nimale militaire behoeften ter verdediging van het Noord-Amerikaanse continent zou den trachten te bepalen en eveneens hoe veel wapens en uitrusting en hoeveel man schappen voor Europa kunnen worden ge mist in geval van een nieuwe oorlog. Van dezelfde zijde werd verklaard, dat de staf chefs der beide landen verklaringen zouden meebrengen over deze en andere Atlanti sche defensie-vraagstukken, waarover reeds op ministerieel niveau overeenstemmini, was bereikt. Men verwachtte derhalve, dal; zeer spoedig overeenstemming tussen de beide landen zou worden bereikt, wellicht in één vergadering. Van ambtelijke zijde verklaarde men, dat de omvang van de huidige besprekingen tussen de V. S. en- Canada groter zou zijn dan gewoonlijk. Zij legden de nadruk op het belang van de te houden vergadering door er op te wijzen, dat dit de eerste keer is in de geschiedenis, dat de drie Canadese stafchefs gezamenlijk een bezoek aan de V. S. hebben gebracht. Hun namen zijn: generaal Charles Foulkes, chef van de generale staf, Iuchtmaarsehalk W. Curtis, chef van de staf der luchtmacht en vice-admiraal H. T. W. Grant, chef van de marine-staf. Te Washington wordt verklaard, dat dë overeenkomst betreffende de militaire hulp van de Verenigde Staten aan acht landen van het Atlantisch pact ter waarde van een milliard dollar einde deze week of aan het begin van de volgende zal worden ge tekend. Men heeft in feite reeds ongeveer een week geleden overeenstemming bereikt, doch er rezen moeilijkheden bij de onder handelingen met Engeland. Verschepingen der militaire goederen zullen binnen een maand na de onderteke ning kunnén beginnen. Compromis met Engeland Naar te Washington verluidt' zouden de V. S. volgens Amerikaanse regeringsfunc tionarissen, ten einde aan de Engelse be zwaren tegemoet te komen, enkele van de oorspronkelijke voorwaarden, die zij voor de militaire hulp stelden, hebben laten val len. De nieuwe voorwaarden, die door de Wel loeiden in Aberdeen de sclieepssirenes, toen de veertienjarige John Guthrie, na drie dagen in een vissersboot oj) de Noord zee rondgezwalkt ie hebben, Indiende tus sen zijn redders weer voet aan zoal zette in deze Schotse stad, maar erg triom fantelijk zoas zijn terugkeer toch niet. Zijn 'avontuurlijke tochtje heeft de betrokken reddings- en opsporingsdiensten het aardige sommetje van rond 100.000 gekost. „Geen Duitsers in dienst der R.I.S." zegt Indonesisch minister DJAKARTA, 16 Januari. De minister van Financiën der R.I.S., de heer Sjafroed- din Prawiranegara, heeft de berichten in de Nederlandse pers, volgens welke regering der R.I.S. zich voor een reorganisatie van de Javasche bank zou hebben verzekerd van de diensten van twee Duitse deskun digen, officieel tegengesproken. Hij voegde hieraan toe, dat zijn ministerie het op het ogenblik niet nodig acht, een beroep te doen op de diensten van andere vreemde lingen dan de Nederlanders, die thans in dienst zijn bij de circulatiebank. Aneta meldt over het dementi van deze minister dat volgens het officiële standpunt van de regering der R.I.S. voorhands kan worden volstaan met de reeds in dienst zijnde Nederlandse deskundigen. Indien geen Nederlandse deskundigen beschikbaar zouden zijn en er zou moeten worden over gegaan tot het aantrekken van buitenland se adviseurs van andere nationaliteit, dan zal zulks pas plaats hebben na een dïep- laand onderzoek naar de antecedenten en de bekwaamheid der betrokkenen. Engelse onderhandelaars aanvaard zouden zal de voorrang blijven behouden boven de bepaling in het programma van weder zijdse hulp. 1. Het economisch herstel in Engeland zijn, luiden volgens dit bericht als volgt: derzijdse hulp. 2. Engeland kan in eigen fabrieken ver vaardigde wapenen en uitrusting naar over zeese gebiedsdelen als het Midden- en Verre Oosten verschepen zonder de mili- taire-hulpovereenkomst te schenden, onder voorwaarde, dat dergelijke verschepingen de algemene verdediging van het Noord- Atlantisch gebied niet verzwakken. Russische afgevaardigden boycotten de UNO LAKE SUCCES, 16 Januari, (Reuter) Heden hebben de afgevaardigden van de Sovjet-Unie drie vergaderingen van com missies der UNO verlaten. Dit betekent naar men verneemt, dat de Sovjet-Unie de werkzaamheden der UNO zal boycotten totdat de Chinese nationalistische afge vaardigden uit de vergaderingen gewezen zijn. "inmiddels blijven de Oost-Europese landen bij hun boycott van de kleine as- semblée. Men had aanvankelijk gemeend, dat Joegoslavië zijn standpunt ten aanzien van de kleine assemblée zou wijzigen na de twist met Moskou, doch ook dit land zond geen afgevaardigde. Eerst verliet de Russische-afgevaardigde de procedurecom missie van de Economische en Sociale Raad. gevolgd door de Tsjechoslo waakse gedelegeerde. Hij protesteerde tegen het innemen van een zetel door de Chinese nationalistische gedelegeerde, al was deze zelf niet aanwezig en al werd hij de ge hele dag niet verwacht. De Russische afgevaardigde verklaarde, dat zijn land niet de wettigheid van door de commissie ge nomen besluiten zou aanvaarden. Een door hem ingediende motie werd met zes tegen twee stemmen en een onthouding verwor pen. Ook de Russische afgevaardigde in de commissie ad hoe voor de kwestie der statenloze personen verliet de vergadering, gevolgd door de Poolse afgevaardigde. Hij diende een voorstel met betrekking tot de kwestie der Chinese vertegenwoordiging in, dat echter met zes tegen twee stemmen en drie onthoudingen werd verworpen. De Russische afgevaardigde in de sub commissie voor discriminatie en bescher ming van minderheden diende eveneens een voorstel in om de Chinese nationalis tische vertegenwoordiger te verwijderen. Toen dit met negen tegen twee stemmen verworpen werd verliet ook hij, gevolgd door zijn Poolse collega, de zaal. Grote zuivering in de Sovjet-Unie verwacht Volgens een artikel in de Daily Herald zou een ingrijpende zuivering in de Sov jet-Unie te verwachten zijn. Met het oog hierop zou de doodstraf die in 1947 werd afgeschaft, wederom ingevoerd zijn. Zoals gemeld meent men uit berichten in de Sovjet-Russische pers te moeten op maken, dat in de Oekraïne, en speciaal in het voormalige Poolse gedeelte, last wordt ondervonden van „bourgeois nationalisme". Verder zouden er ook aanwijzingen zijn van ernstige wrijvingen in de industrie. Er wordt geklaagd over te geringe productie en minderwaardige kwaliteit van de pro ducten. Bedrijfsfunctionarissen worden be schuldigd van vervalsing van staten en rapporten om een gunstige indruk over de gang van zaken in hun bedrijf te kunnen vestigen. Ook de Londense correspondent van de Zwitserse „National Zeitung" heeft ver klaard kennis genomen te hebben van be richten, die er op wijzen, dat in de Sovjet- Unie een zuivering op grote schaal wordt ondernomen. In de loop van de laatste maanden zou zich, volgens de correspondent van het Zwitserse blad, in de Sovjet-Unie een krachtige binnenlandse oppositie geopen baard hebben. Verklaard wordt, dat Molotof degene is, die de teugel sterker wil aantrekken, doch dat Malenkof pleit voor het tonen van be grip en aandacht voor welwillende critiek. Steeds duidelijker zou het worden dat economische moeilijkheden in de Sovjet- Unie geleid hebben tot een niet-politieke oppositie van vaklieden in de Sovjet-Rus sische administratie. Dr. M. Amir wordt gezant van Israel Nu de staat Israël door Nederland de jure is erkend, kan verwacht worden, dat dr. M. Amir gezant van Israël wordt bij het Nederlandse Hof. Dr. M. Amir is ver tegenwoordiger van Israël cn gevolmach tigd minister in Nederland, België en Luxemburg. Daar ook België en Luxemburg de staat Israël de jure erkend hebben, ligt het in de bedoeling, dat dr. M. Amir ook in deze landen als buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Israël zal optreden. Labour wenst geen coalitie De plaatsvervangende Britse premier, Herbert Morrison, heeft in een verkiezings rede verklaard, dat de Labourpartij het denkbeeld van een coalitieregering in vredestijd verwerpt. Een dergelijke rege ring zou zonder effect blijven en de Labour-partij zou zich nooit in een derge lijk „avontuur" storten. Hij waarschuwde tegen een parlement, waar geen partij een duidelijke meerderheid zou hebben. De parlementaire situatie zou onstandvastig zijn en de daaruit voortkomende regering zou weifelend en onzeker in haar politiek handelen. Hij stelde de kiezers voor de keus tussen een „constructieve en linkse koers" en een „beverige en reactionnaire rechtse koers". Half Februari zal David Lilienthal aftre den als voorzittervan de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. Hij zal waarschijnlijk opgevolgd worden door de hierboven afgebeelde Harold Ickes, oud minister van Binnenlandse Zaken der Verenigde Staten. Wielrijder gedood op onbewaakte overweg Maandagavond is de 33-jarige boeren knecht J. Booi, toen hij de onbewaakte overweg in de Edammer Jaagweg bij Hoorn per fiets wilde passeren, door de trein naar Enkhuizen aangereden en op slag gedood. B. was gehuwd en vader van één kind. Soekarno in Soerabaja „Opheffing negara's is een grondwets-kwestie" SOERABAJA, 16 Januari. President Soekarno heeft een bezoek gebracht aan de marine-basis Soerabaja. Des middags hield de president op de aloon-aloon een rede voering voor een massa van tienduizenden mensen, die bij zijn aankomst de afzet tingen verbrak, aldus meldt de speciale verslaggever van Aneta, die de reis van de president meemaakt. Soekarno zeide onder andere: „Ik weet heel goed, dat het volk van Oost-Java sedert maanden de opheffing van de negara Djawa Timoer verlangt. Maar wij moeten niet vergeten, dat zulle een opheffing dient te geschieden door mid del van de grondwet. Wijzigingen in de positie der negara's.,, moeten worden tot stand gebracht volgens de federale wet ten. Ik kan u verzekeren, dat in het parle ment deze kwestie begin Februari aan de orde zal komen, ja, ik kan u zelfs verze keren, dat de kwestie van de opheffing op de eerste agerida zal staan. Zijn wij niet een natie met een grondwet? Weest daarom geduldig. Wij moeten niet vergeten wat in de grondwet hierover is bepaald, Als u allen werkelijk van mij houdt, hebt dan in deze zaak geduld. Ik neb de eed op de grondwet afgelegd en wij moeten deze grondwet eerbiedigen". Over Irian (Nieuw-Guinea) zeide Soe karno: „Zet de vrijheidsstrijd voort tot dat Irian zal zijn samengevoegd met Indo nesië, want het is immers een deel van In donesië. Het is niet waar dat wij imperia listisch zijn, wij hebben immers meer dan 40 jaar gestreden voor het afschaffen van het imperialisme in Indonesië? Irian is evenzeer ons vaderland en wij moeten blij ven eisen, dat het spoedig bij Indonesië wordt gevoegd. Wij allen zullen er voor zorgen dat, voordat in 1951 de zon opgaat. Irian een deel van Indonesië zijn zal". 's Avonds laat vertrokken president Soe karno en zijn gezelschap naar Blitar, waar Soekarno's moeöer woont. Het woord is aan Börne: De meeste mensen zij" ontevre den, omdat tie meesten niet weten, dat de afstand tussen één en niets groter is dan die tussen één en duizend. Dakota door neerstortende iaadboom beschadigd Het eiland Puerto Rico in de Caraibische Zee heeft een oppervlakte van 9000 vier kante kilometer en telt ruim anderhalf mïlliqen inwoners, waarvan er 115.000 in de hoofdstad San Juan wonen. Het eiland werd in 1493 door Columbus ontdekt. Tot 1S99 stond het onder Spaans bewind, daar na kwam het onder beheer van de Vere nigde Staten. In 1917 kreeg het een beperkte zelfstandigheid. De „Karei Doorman" is Maandag in San Juan, de hoofdstad van Puerto Rico, aan gekomen. Toen het smaldeel de haven bin nenvoer, werden 21 saluutschoten afge vuurd, welke door de schepen werden be antwoord. De gouverneur van Puerto Rico, Munoz Marin, de commandanten van de Amerikaanse troepen en de Amerikaanse marine aldaar, brigade-generaal Edwin Silbert en vice-admiraal Daniel Barbey, autoriteiten uit Puerto Rico en de Neder landse consul-generaal, de heer Waldemar Lee, gingen aan boord van de „Karei Doorman" om Prins Bernhard of ficieel welkom te heten. Toen de Prins van boord ging om de bezoeken te beant woorden werden wederom saluutschoten afgevuurd. Toen de Dakota van Prins Bernhard van het dek van de „Karei Doorman" op de kade zou worden gehesen, brak een staal draad, waardoor een 500 kilogram wegende laadboom op de romp van het vliegtuig viel. Het toestel werd vrij ernstig bescha digd. De Prins zal nu per schip naar Curasao reizen in plaats van met de Dakota. Prins .Bernhard verklaarde, dat hij op Curacao een ander vliegtuig in gebruik zal nemen, waarmee hij zijn reis door Zuid- Amerika zal kunnen voortzetten. De Prins verklaarde, Curasao in 1942 te hebben bezocht en thans benieuwd te zijn om kennis te nemen van de economische ontwikkeling, die het eiland sindsdien heeft doorgemaakt. Zijn bezoek aan de Verenigde Staten zal een officieus karakter dragen. De Prins zal er vliegtuigfabrieken en andere indu strieën bezoeken. Op de vraag of hij voor Nederland vliegtuigen zou kopen, antwoordde Prins Bernhard, dat het dollartekort dit onmo gelijk maakt. Curasaose critiek op de kosten van het bezoek Het voteren door de Staten der Neder landse Antillen van een bedrag van 7.0.000 ter dekking van de kosten van het bezoek van Prins Bernhard heeft in enkele op Curasao verschijnende kranten enige cri- tische reacties tengevolge gehad. Het in het Spaans verschijnende dagblad ,La Prensa" bevatte een lang hoofdartikel onder het opschrift „Wij beschuldigen de Statenwaarin ernstige critiek wordt geoefend op de 21 leden der Staten, 1 van wie „niemand de durf, öe morele moed gehad heeft om een woord van protest te doen horen tegen de wijze, waarop de open bare middelen worden gebruikt". Uitdrukkelijk verklaart het blad, niets te hebben tegen het bezoek van de Prins. Maar het verzet zich tegen „het denkbeeld, dat de leden der Staten blijkbaar koesteren, dat het nodig is het sommetje van 70.000 uit te geven om het genoemde bezoek luis ter bij te zetten. Onze financiële situatie is, zoals hetzelfde bestuur, dat het voorstel doet, reeds heeft getuigd en de Staten heb ben bevestigd, op dit ogenblik verre van rooskleurig en het is zeker, dat wij ons de luxe van deze exorbitante uitgaven niet kunnen veroorloven. In afwezigheid van net publiek, dat weinige dagen tevoren de debatten had bijgewoond over een door het bestuur voorgestelde belastingverho ging en over de voorgestelde suppletoire begroting 1949, hebben de 21 Statenleden, vertegenwoordigers van het volk, deze enorme uitgaven goedgekeurd voor een be zoek van nauwelijks vier dagen, hetgeen natuurlijk het volk zal moeten bekostigen". „Onze statenleden gaven er de voorkeur aan zich niet te compromitteren of de in druk te wekken, dat zij tegen een derge lijk bezoek waren. Het is ook mogelijk, dat zij, het een met het ander verwarrend, niet het risico wilden lopen (zoals wij dat nu lopen) voor anti-Nederlands te worden uit gemaakt". - De 21 Staten-leden worden door het blad beschuldigd van „misdadige onver schilligheid op een beslissend moment", van „betreurenswaardige veronachtzaming van wat hun eerste plicht is", van „niets doen tegenover de aantasting van de eigen belangen van het land om Nederland te behagen, dat, daarvan zijn wij zeker, een afwijzende beslissing van de zijde van de Staten om die 70.000 te voteren, onder de huidige omstandigheden zou hebben ge respecteerd, omdat een dergelijke krach tige houding een consequent karakter, een economisch oordeel en een waardige kracht zou hebben getoond van mannen, die een volk vertegenwoordigen", aldus „La Prensa". Het dagblad „Beurs- en Nieuwsberich ten" bevatte een ingezonden stuk, waarin verwondering werd uitgedrukt over de grootte van het benodigde bedrag. „Keur den de Staten de 25.000 waarvoor onze jongens naar Guatemala zouden gaan, en 25.000 voor ons plaatselijk museum niet af vanwege de bezuiniging?" De inzender vraagt verder, of niet de zelfde vlaggen, versierselen en verlichting zullen worden gebruikt die altijd gebruikt zijn. „Gaan onze kinderen, broers en zus ters niet altijd gaarne een gratis zanghulde brengen aan elke koninklijke gast? Doen onze land- en zeemacht niet altijd gaarne aan een parade mee? En zal onze konink lijke gast en zijn gevolg niet bij de 'gouver neur verblijven?", zo vraagt de inzender. In een naschrift zegt de redactie van het blad van de zijde van het bestuur te hebben vernomen, dat men, zonder te kort te doen aan de eer, die men de Prins ver schuldigd is, zal trachten de kosten zo laag mogelijk te houden met het oog op de tijds omstandigheden, doch dat in ieder geval een bedrag moest worden vastgesteld, dat niet aan de krappe kant kon worden ge nomen. Hatta kondigt maatregelen tegen Westerling aan DJAKARTA, 16 Januari (Aneta). Desgevraagd heeft minister-president Hatta aan een vertegenwoordiger van het blad „Pedoman" medegedeeld, dat Wes terling en zijn leger „buiten de wet zijn". Er is in de RIS slechts één wettig leger, zeide hij, namelijk dat bestaande uit" de TNI, de leden van het KNIL en de bari- sans pengawal die bereid zijn over te gaan naar het leger der RIS. Tegen Westerling en zijn wilde troepen, die in strijd met de wet handelen, zullen de nodige maatrege len worden genomen, doch Hatta heeft hierbij niet een definitieve datum voor enig optreden genoemd, aldus „Pedoman". Dertien arbeiders gewond bij ontploffing op scheepswerf Maandagmiddag omstreeks vier uur is een ontploffing ontstaan in een magazijn van Boele's Scheepswerf en Machinefa briek te Bolnes. In een van de afdelingen van het maga zijn was men met een lasapparaat aan het werk. Bij het ventiel van de met acetyleen- g'as gevulde cylinder ontstond 'n vlammetje, dat naar binnen sloeg. Met een hevige knal sprong de cylinder daarop uit elkaar. De zoldering van het magazijn kwam naar beneden en de motoren, die op de zolder stonden opgesteld, eveneens. Twintig an dere cylinders, die in het magazijn lagen werden door het personeel naar buiten gebracht. Er werden dertien personen ge wond, van wie een ernstig. De Geneeskundige Dienst uit Rotterdam, die spoedig ter plaatse was, heeft hen naar Rotterdam vervoerd. Een werkbaas van de werf is het maga zijn binnengedrongen om de electrische stroom uit te schakelen. De ontstane brand is tot het magazijn beperkt gebleven. De bedrijfsbrandweer heeft het vuur geblust geassisteerd door de bedrijfsbrandweren van de electronjotorenfabriek Smit te Slik kerveer en van de firma Bakker uit Rid derkerk. De schade, die door verzekering wordt gedekt, is nog niet te bepalen. Van de dertien gewonden die naar Rot terdam werden vervoerd, konden er vier na verbonden te zijn naar huis gaan. Voor de anderen bestaat geen levensgevaar. De 52-jarige A. S. uit IJsselmonde is er het ergste aan toe. Hij kreeg vrij zware brand wonden aan hoofd en handen. Schuman in Berlijn De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, is Maandagmorgen per trein te Berlijn gearriveerd. Hij werd welkom geheten door generaal Jean Ganeval, de Franse commandant te Berlijn, en de plaatsvervangende Wesi-Berlijnse burgemeester, dr. Ferdinand -Friedensburg. Deze laatste zeide in een korte toespraak: „Ik hoop, dat wij alle tussen ons bestaande problemen uit de weg zullen kunnen rui men." Schuman antwoordde: „Dat is het doel van mijn bezoek." De Franse minister is in de Sovjet-Russi sche sector van Berlijn, tijdens een wande ling op de „Unter den Linden" uitgejouwd. Schuman had zijn rijtoer door de stad voor deze wandeling onderbroken. Duitse jongelieden, die in een vrachtauto kwamen langsgereden en de rij auto's met de Franse driekleur opmerkten, begonnen te schimpen. Verscheidene andere voorbijgangers, die Schuman herkenden, namen echter hun hoed voor hem af, hetgeen door de Franse minister op gelijke wijze beantwoord werd. Tenslotte reed het gezelschap terug naar het Westelijke gemeentehuis, waar Schu man door een menigte van vele honderden werd toegejuicht. Maandagavond vertrok Schuman per speciale trein naar Parijs. ïffiSSÉ - De stad Portland in de staat Oregon (Ver enigde Staten) is geteisterd door een zware sneeuwstorm, gevolgd door hevige regenbuien waardoor alle straten en wegen in een spiegelgladde ijsvlakte ver anderden, die alle verkeer onmogelijk maakte. Zeven automobiliste» zverden bij slipongelukken gedood, honderden anderen strandden in de „blizzard" die een zvind- kracht van 117 kilometer per ziur bereikte. Op de foto: Portlands Broadway tijdens de sneeuwstorm. s°°o|>ooooooooooocxx>3oocoooooocccocpccoccoi»oooo50ooocoooo NOG IETS KOUDER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselende bewolking met vannacht hier en daar nog een buitje en op enkele plaatsen mis;. Aanvankelijk nu en dan matige, overigens zwakke Noord-Oostelijke wind. Vannacht plaatselijk lichte vorst, morgen over dag temperatuur bijna overal iets boven het vriespunt. IS Januari: Zon op 8.40 uur, onder 17.02 uur Maan op 9.26 uur, onder 16.51 uur (Nieuwe maan) Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 17 Januari: Hoog water: 2.43 en 15.04 uur. Laag water: 10.50 en 23.10 uur. Woensdag 18 Januari: Hoog water: 3.39 en 15.55 uur. Laag water: 11.42 en 00.00 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1