Haarlems Dagblad Gemenebest Nederland moet „zijn eigen verhaal" aan het Amerikaans publiek vertellen Herverkiezing van Paasikivi als president van Finland verzekerd 64e Jaargang No. 19453 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant Haarlem-Noord. Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Woensdag 18 Januari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <Dptettjte Tjaarietttscbc Courant (Jrato 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE CONFERENTIE van de landen van het Britse Gemenebest te Colombo, op Ceylon, heeft blijkbaar weinig of geen resultaat bereikt, ofschoon Engelse bladen schone phrasen gewijd hebben aan de ge voelens van innige verbondenheid, die tot uiting zijn gekomen. Dat zulke gevoelens bestaan is bekend en in het verleden ook meermalen gebleken. Dat zij tot gemeen schappelijk beleid in alle zaken van belang zouden leiden zou evenveel teveel gezegd zijn, zoals Colombo heeft bewezen. Mogelijk hebben de Dominions weinig gevoeld voor bindende afspraken met minister Bevin, wiens regering volgende maand bij de ver kiezingen zou kunnen vallen. Maar deze onzekerheid bestond ook al toen men de conferentie vaststelde, want ook toen wist men reeds dat er in elk geval vóór Juli verkiezingen in Engeland zouden zijn. Wellicht had Bevin, toen zij plotseling op zo korte termijn werden vastgesteld, grote haast om naar huis te gaan. Met dat al is men het kennelijk evenmin eens geworden over het te voeren beleid in Azië als over dat in Europa. Het laatstgenoemde agenda punt is in het communiqué met een wel heel vage algemeenheid afgedaan. Weinig duidelijker komt het tot uiting in het verkiezings-manifest, door de Labour Party uitgegeven. In de buitenlandse para graaf van dat stuk wordt gezegd dat in Europa grote vorderingen zijn gemaakt in de richting van een nieuwe economische en politieke eenheid. Op het vasteland zal men dit niet beamen; het streven naar econo mische eenheid verkeert in een moeizame, hortende toestand en van politieke eenheid valt niet meer te zeggen dan dat Straats burg de bestaande sterke verlangens heeft bevestigd, maar aan handen en voeten ge bonden was door gebrek aan bevoegdheid tot handelen: dit laatste vooral door toe doen van de Britse minister van Buiten landse Zaken. Als het Labour-manifest niet tot de Britse kiezers maar tot het vasteland was gericht zouden wij ons dan ook voor het lanje gehouden moeten achten door de mededeling: „Geen land heeft deze bewe ging meer steun verleend dan het socialis tische Engeland". Als men aan verscheidene landen van het Continent denkt ziet men daar aanmerkelijk krachtiger steun voor de beweging, ook bij de socialisten van die landen en ook waar die deel uitmaken van regeringen. „Indien wij de zege beha len, zullen wij ook in de komende jaren onze leiding en steun in dit opzicht, blij ven geven", zegt het Labour-manifest, „waarbij wij evenwel altijd voor ogen moeten hou den dat wij het hart vormen van een groot Gemenebest, dat zich tot ver buiten^ de grenzen der Europese staten uitstrekt." Voor eenvoudige kiezers in Engeland klinken deze zinnen ongetwijfeld mooi en bevredigend, maar zij kondigen niets feite lijks aan en geven geen enkele zekerheid omtrent Labour's bereidheid om werkelijk te gaan streven naar de schepping van een Europees Gemenebest, om dat nu maar even zo te noemen. Het is een bescheiden aanduiding, want Europa behoeft sterker eenheid dan die in de British Common wealth is neergelegd. De Labour-regering heeft zich tegenover de West-Europeanen steeds op haar verplichtingen jegens het Britse Gemenebest beroepen; na Colombo is nog niet duidelijker geworden in hoeverre die remmend zouden kunnen wer ken. Misschien zullen uitingen van de Do minions zelf dat te eniger tjijd klaar dei- maken; zij zijn volkomen zelfbesturend en in het algemeen geenszins aarzelend in het uiten van hun eigen opinie. Een vastelander vraagt zich bij deze loop van zaken wel eens af, of de Engelsen niet geneigd zijn de betekenis van het Britse Gemenebest in de huidige machtsverhoudingen te over schatten. Het ligt zeer ver uiteen, heeft minder eenheid van belangen dan vroeger zoals Colombo heeft aangetoond en is ook minder dan vroeger in staat, de vei ligheid van zijn onderscheidene delen te waarborgen. Gezien de huidige wereld machten is het daar op zichzelf volstrekt niet toe in staat. Het is niet nodig het ontbreken van enig resultaat in Colombo en de vaagheden van Labour's verkiezings-manifest met sombêr- heid te beschouwen en er een mislukking in te zien wat Europa's belangen betreft. Men kan zich wel lichtelijk verwonderen over het feit, dat de conferentie te Colombo met zulk blijkbaar gebrek aan vooruitzich ten en op zulk een onzeker moment bijeen gekomen is. De verdere ontwikkeling van Europa's eenheid zal in elk geval blijven stilstaan tot na de Britse verkiezingen: tot men weet wie daarna in Groot-Brittannië regeren zullen. Mochten dat de Labour- mannen weer zijn dan zou voor de Europese mogelijkheden het optreden van een andere minister van Buitenlandse Zaken dan Er- nest Bevin een verbetering van belang kun nen wezen. R. P. Sluiting der kampen in Oost-Duitsland. BERLIJN, 17 Januari (Reuter). Prof. Gerhard Eisler, hoofd van de Oost-Duitse voorlichtingsdienst, heeft op een perscon ferentie te Berlijn medegedeeld, dat heden 520 geïnterneerden van de gevangenkam pen Sachsenhausen en Buchenwald zullen worden vrijgelaten en verder dagelijks eenzelfde aantal, tot alle 15.038 voor vrij lating in aanmerking komende gevangenen zullen zijn ontslagen. Hij zei, dat, nadat deze zullen zijn vrij gelaten en de overgebleven 14.344 aan de Duitsers zijn overgedragen, de kampen gesloten zullen worden en nooit meer als gevangenissen zouden worden gebruikt. Prof. Eisler verklaarde, dat Oost-Duits- land „thans sterk genoeg is om deze men sen, die aan nazi-misdaden schuldig zijn", op te nemen. Philipsfabriek in Israel Op 15 Januari is in Natanya in Israel de eerste steen gelegd van een nieuwe Phi lipsfabriek in tegenwoordigheid van de Israëlische minister van arbeid, Meyerson. Tevens zullen nog vier andere industx-iële ondernemingen in Natanya worden opge richt. Philips zal beginnen met de produc tie van gloeilampen. Later zullen ook radio toestellen worden vervaardigd. De andere vier fabrieken zullen rubber artikelen textiel, alcohol en metaalwaren vervaar digen. Amerikaans zakenman adviseert Tentoonstelling van Nederlandse voortbrengselen te Philadelphia in het komend voorjaar De Amerikaanse zakenman Arthur C. Kaufman, leider van het warenhuizen- concern Gimbel in Philadelphia en voorzit ter van de Kamer van Koophandel aldaar, is met enkele medewerkei-s naar NedeiTand gekomen op uitnodiging van de Neder landse regering om adviezen te vex-strekken ten aanzien van de bevordering van de NedexTandse export naar Amerika. Hij ver toeft een week in ons land en laat geen minuut ongebruikt om kennis te maken met onze fabrieken en bedrijven en zijn kennis van de Amerikaanse markt te toetsen aan de producten die Nederland voor deze markt beschikbaar heeft. Op een persconferentie vertelde de heer Kaufman Dinsdag van zijn ervaringen. Hij onthulde daarbij dat zijn concern in samen- wex-king met de Nederlandse regering in het komende voorjaar een omvangrijke ten toonstelling zal inrichten te Philadelphia van Nederlandse voortbrengselen, teneinde het Amerikaanse publiek vertrouwd te maken met datgene wat Nedex-land te bieden heeft. „Direct naar verbruikers' „Nederland moet het Amerikaanse kopers- publiek zijn eigen geschiedenis vertellen", aldus zeide de heer Kaufman. „Het moet een direct contact met zijn Amerikaanse klanten tot stand brengen en belangstelling wekken voor hetgeen het te bieden heeft aan goede en mooie dingen. Vele px-oducten van Nederlandse oorsprong zijn beter dan de Amerikaanse: uw bloembollen zijn beter, uw bloemen zijn mooier, uw kaas is lekker der, uw zilveren sieraden en gebruiksvoor werpen zijn vaak schoner van vorm en zo zijn er tal van producten die het in Amerika goed zullen doen, wanneer zij slechts onder de aandacht van de kopers worden ge bracht. Wat de AmexTkaan vooral interesseert zijxx de voortbrengselen van de Nederlandse bedrijven met „cultuur", de eeuwenoude nijverheid, en de traditionele producten die met Nederlands rijke historie verbonden zijn. Daarom zal de tentoonstelling in Phila delphia goeddeels een cultureel karakter dragen. Daar zullen erkende Nederlandse kunstwerken worden geëxposeerd, naast veel materiaal dat de geschiedenis van het land en zijn Koninklijk Huis illustreert en bovendien zal de tentoonstelling een beeld geven van het nauwe verband tussen de Nederlandse en Amerikaanse historie. De Nederlandse folklore en voortbrengselen van het oude handwerk zullen er eveneens een plaats krijgen' en in deze lijst van cul turele waarden zal dan het Nederlandse industriële product worden geoffreei'd. De tentoonstelling zal worden geopend op een nader vast ite stellen datum door ver tegenwoordigers van de Nederlandse re gering. De heer Kaufman zeide grote bewonde ring te hebben voor wat het NedexTandse bedrijfsleven na de vernietigende oorlog hersteld en tot stand gebracht heeft, en uitte De nieuw benoemde gouverneur van Nieuw-Quinea, de heer S. L. Jvan Waardenburg. Berlijns spoorweggebouw bezet door Westelijke politie Een detachement van 50 Duitse politie mannen van de Westelijke sectoren, onder bevel van twee officieren, heeft Dinsdag avond het directiegebouw van de onder Sovjet-Russische contröle staande spoor wegen te Berlijn bezet. Dit gebouw is in de Amerikaanse sector gelegen. Zeven leden van de Sovjet-Russische spoorweg politie, die het gebouw bewaakten, zijn ontwapend en naar de .sectorgrens ge bracht. Kolonel Baccock, de Amerikaanse ad junctbevelhebber, verklaarde, dat deze operatie geschiedde omdat 450 van de 600 bureaux in het gebouw onbezet zijn. Het gebouw van de spoorwegdirectie werd gedeeltelijk ontruimd bij de spoor wegincidenten, die zich in Juli tijdens de staking hebben voorgedaan. Goedkoper sigaren in West-Duitsland Het West-Duitse kabinet heeft de prij zen van sigaren met 11 tot 16 procent ver laagd. De prijsverlaging kwam tot stand door een vermindering van de belasting op sigaren. Het doel van deze maatregel is de sigaren weer onder het bereik te 'n-engen van de rokers met kleine inko mens en werk te bezorgen aan 13.000 - erkloze arbeiders in de sigarenindustrie. daarnaast zijn gróte waardering ook voor de bedrijven die van eeuwen her dateren en een traditie van kwaliteit hebben op gebouwd. Hij noemde als voorbeeld van zulk een oud bedrijf dat der firma Enschedé te Haarlem, waar hij een bezoek heeft ge bracht. Het Gimbel-concern in Philadelphia heeft een personeelssterkte van 20.000 man en exploiteert talrijke warenhuizen in vele grote steden. In 1949 had het concern een omzet van 315 millioen dollars. De ruimte waarin de „Holland Fair" zal worden ge houden beslaat een oppervlakte van 10.000 vierkante meter en bovendien zal een aparte zaal worden beschikbaar gesteld voor de expositie van oud-Hollandse mees ters. Amerikaanse kolenstaking breidt zich uit Gemotoriseerde posters in actie De kolenstaking in Amerika breidt zich uit. Thans zijn in de zes staten waar ge staakt wordt meer dan 79.000 mijnwerkers niet op hun werk. In Alabama werden nog vijf mijnen gesloten, daar 7.300 mijnwer kers thxxis bleven. Van de 100.000 vetkool- mijnwerkers in Pennsylvanië bleven er 50.600 van hun werk terwijl gemotoriseerde groepen posters de staking verbreidden naar Centraal-Pennsylvanië, waar vijf mijnen gesloten moesten worden. Minister van Maarseveen in Djakarta DJAKARTA, 17 Januari (Aneta) Minister Van Maarseveen is Dinsdagmid dag op het vliegveld Kemajoran aangeko men, waar hij werd verwelkomd door de adjudant van president Soekaxmo, de ma joor Soegandhi, de ministex'-president der R.I.S., Moh. Hatta, de heer Pringgodigdo, secretaris-generaal van de Unie voor de R.I.S., de Hoge Commissaris van Neder land in Indonesië, dr. Hirschfeld, luitenant- generaal Buurman van Vreeden en vice- admiraal Kist. De minister deelde mede niet te weten, hoe lang hij in Indonesië zal verblijven. Hij achtte het niet uitgesloten, dat hij ook een bezoek zal brengen aan Nieuw Delhi. Op een vraag, of hij ook naar Nieuw Guinea zal gaan antwoordde hij, zulks niet waar schijnlijk te achten. Hij voegde hieraan schertsend toe: „Ik ben al wat ouder en dat zijn van die grote tochten". Indonesië wil deelnemen aan Japanse vredes-conferentie De kwestie van deelneming door de Ver enigde Staten van Indonesië aan de vredes conferentie met Japan is gisteren voor de eerste maal openlijk in Indonesië ter sprake gekomen. Het dagblad „Merdeka" publiceerde onder het opschrift „Indonesië moet deel nemen aan de vredesconferentie met Ja pan" een verklaring van een hoge func tionaris van het ministerie van buiten landse zaken, waarin geëist wordt, dat „de Verenigde Staten van Indonesië het vredes verdrag met Japan moeten tekenen en aan de voorafgaande besprekingen moeten deelnemen". Deze functionaris verzoekt bovendien, dat Indonesië zal worden opge nomen in de UNO-commissie voor het Vere Oosten en voegt er aan toe, dat de Indonesische regering van mening is, dat het leed van de Indonesische bevolking ge durende de Japanse bezetting eix de positie van Indonesië als onafhankelijke staat in Azië ten volle de deelneming van dit land aan de besprekingen, die over het lot van Japan zullen beslissen, rechtvaardigen. Partijen die zijn candidatuur steunen behaalden grote meerderheid HELSINKI. 18 Januari (Reuter). Op grond van de bijna volledige uitslag vaix de in de afgelopen twee dagen ge houden stemming in Finland, waarbij 300 kiesmannen gekozen werden die de volgende maand de Finse president zul len kiezen, kan geconcludeerd worden, dat de 79-jarige president Paasikivi voor een nieuwe periode van zes jaar herkozen zal worden. De cijfers van geheel Finland, uitgezon derd van het stadje Kuopio, luiden als volgt: De partijen die Paasikivi steunen, name lijk de conservatieve, liberale, sociaal-de mocratische en Zweedse volkspartij behaal den 868.693 stemmen; de volksdemocrati- sche partij 316.999 stemmen en de boeren partij 291.315 stemmen. In totaal werden 1.477.007 stemmen uitgebracht. Het aantal stemgerechtigden bedroeg 2.400.000, van wie 1.300.000 vrouwen. Ruim 50 der stemgerechtigden heeft dus zijn stem uitgebracht. Daar de kiesmannen van de vier eerstgenoemde partijen geacht wor den de volgende maand hun stem op Paasi kivi uit te brengen, kan de huidige presi- deixt op 172 van de 300 stemmen rekenen. Zelfs indien de volksdemocratische en de boerenpartij zich zouden verenigen, zou hij dus niet verslagen kunnen worden. Er is alleen nog een kleine theoretische moge lijkheid, dat enkele sociaal-democratische kiesmannen hun steun aan Paasikivi in trekken, omdat deze partij alleen het voor nemen te kennen heeft gegeven Paasikivi te steunen, doch dit niet vast beloofd heeft. In Tampere, de op drie na grootste stad van Finland en gewoonlijk een communis tisch bolwerk, verwierven de conservatie ven, sociaal-democraten, liberalen en ae groepen der Zweedse volkspartij die Paasi kivi steunen, tezamen 32.152 stemmen, ter wijl de linkse volksdemocraten, die een communist candidaat hebben gesteld, 13.944 stemmen verwierven. De derde partij, die een candidaat had gesteld, de boerenpartij, verwierf 145 stemmen. Ongeveer dezelfde tendenties veiToonden zich in vele andere steden. In Uleaaborg behaalden de partijen van Paasikivi 6000 stemmen, de volksdemocra ten 40 en de boerenpartij 400. Te Turku, de op één na grootste stad van Finland, eveneens een communistisch bol werk, verwierven de partijen die Paasikivi steunen, 30.852 stemmen, de volksdemocra ten 14.600 en de boerenpartij 4356, aldus de vooxTopige cijfers. Antwoord aan Moskou De Finse regering heeft haar antwoord op het Sovjet-Russische memorandum op gesteld, waarin de uitlevering verzocht wordt van 300 „oorlogsmisdadigers". Het antwoord, dat gebaseerd is op het vredes verdrag, zal Zaterdag door de Finse gezant tc Moskou, Sundstroem, aan de Russische regering ovexTxandigd wox'den. Heden zal een speciale koerier met het document naar Moskou vertrekken. De inhoud is niet ge publiceerd, doch de Finse regering ver klaarde alle maatregelen getroffen te heb ben die een souvereine staat op grond van zijn grondwet, het internationale recht en het vredesverdrag kan treffen. In diplomatieke kringen is men van oor deel, dat Finland het vredesverdrag nauw keurig zal naleven, zonder echter zijn eigen grondwet te schenden. De grondwet voor ziet in het verlenen van asyl aan politieke vluchtelingen en velen van de gevorderde personen zijn vluchtelingen uit de Sovjet- Unie. Voorts verbiedt de grondwet uitleve ring van Finse onderdanen; verschillende naar Finland uitgewekenen hebben de Finse nationaliteit verkregen. In welingelichte kringen is men dan ook van oordeel, dat het Finse antwoord een beleefde afwijzing van het Russische me morandum betekent. Men verwacht, dat de Sovjet-Unie een nieuw memorandum zal zenden waarin verklaard wordt, dat het vredesverdrag voorziet in de uitlevering van oorlogsmis dadigers. Finland zou er dan echter op wijzen, dat de-Sovjet-Unie nog 2500 Finse krijgsgevangenen vasthoudt, hetgeen even min in overeenstemming fnet het vredes verdrag is. De Finse regering zou in het bezit zijn van gegevens, volgens welke de meesten van deze krijgsgevangenen nog in leven zijn. Communistisch partij-function- naris in Hongarije vermoord Volgens een officieel Hongaars commu nique is een zek ce Kiss, secretaris van een afdeling der communistische partij in Zuid-Hongarije, door een „geheime koe- lakkenorganïsatie" vermoord. Men had hem de ogen uitgestoken en 27 messteken toe gebracht. De organisatie is gesticht door de Joegoslaaf Etienne Dob<\ die volgens het communiqué in Augustus 1949 door Tito naar Hongarije werd gezonden. Dei-- tien „koelakken" zijn aangehouden. Twee hebben bekend bij de moord te zijn be trokken. Etienne Dobo is voortvluchtig. Voor zijn aanhouding is een beloning uit geloofd. De dex-tien aangehouden „koelakken" zullen door een militair gerechtshof worden berecht. Hjelm spoedig vrij De Zweedse zakenman Holger Hjelm, die onlangs door een Tsjechoslowaakse rechtbank tot drie jaar dwangarbeid werd veroordeeld wegens sabotage en het uit het land smokkelen van Tsjechoslowaakse burgers, zal spoedig vrijgelaten worden, aldus het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken. De Tsjechoslowaakse minis ter van justitie heeft namelijk meegedeeld dat hij bereid is Hjelm vrij te laten. Hij zou spoedig naar Zweden teruggezonden wor den. Algemeen wordt verwacht, dat de 65-jarige president van de Wetgevende Vergadering van India, dr. Prasad, tijdens de verkie zingen op 24 Januari tot president van India zal worden gekozen. Dr. Prasad is rechtsgeleerde. Een recente foto van Prinses Margriet die morgen op Soestdijk haar zevende verjaardag gaat vieren. In November werd geheime Saar-overeenkomst gesloten LONDEN, 17 Januari (Reuter). De mi nisters van Buitenlandse Zaken van Enge land. de Verenigde Staten en Frankrijk hebben op hun vergadering te Parijs in November een niet-gepubliceerde overeen komst gesloten over de betrekking tussen het Saargebied en de Raad van Europa, al dus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heden bekend gemaakt. Daar hij slechts uit naam van een der drie betrokken regeringen kon spreken, voelde Ixij zich niet gerechtigd een verklaring over deze overeenkomst af te leggen. In Londen meent men, dat het Saargebied deze zomer op grond van bedoelde overeen komst als toegevoegd lid in de Raad van Europa zal worden opgenomen. De woordvoerder onthulde tevens dat dr. Adenauer, de West-Duitse bondskanse lier, zich onlangs tot de drie Hoge Commis sarissen heeft gewend in verband met de kwestie van West-Duitslands militaire vei ligheid. In Londen meent men dat Adenauer, ver wijzend naar de beweerde militarisering van Oost-Duitsland, de Hoge Commissaris sen had verzocht om een garantie, dat de drie Westelijke geallieerden West-Duits- land zouden verdedigen. In een verklaring, die heden namens de Engelse Hoge Commissie aan de West- Duitse pers is verstrekt, wordt gewaar schuwd tegen „elke Duitse poging om een wig tussen de Westelijke bezettingsmogend- herien te drijven", daar dit de ontwikkeling naar internationaal begrip zou belemmeren en „het tegendeel der beoogde doeleinden" ten gevolge zou hebben. Tevens wordt in de verklaring gewaar schuwd tegen ieder mogelijk plan van de West-Duitse regering of de politieke par tijen om de „toetreding van West-Duitsland tot de Raad van Europa te verbinden aan voorwaarden en om door dergelijke midde len druk op de geallieerden uit te oefenen". Iedere dergelijke poging zou „het Britse vertrouwen in de oprechtheid van de West- Duitse regering in haar bereidverklaringen om tot de West-Europese gemeenschap toe te treden, schokken en zou aan de belangen van de West-Duitse federale republiek ern stige schade toebrengen". Water en vuur in Amerika In verschillende delen van Amerika richtten overstromingen en brand schade aan. In het grote rivierbekken in het Midden-Westen zijn de Ohio, de Wabash en de kleine Wabash buiten hun oevers ge treden. Deze rivieren bedreigen de vallei van de Mississippi met de grootste over stroming sinds 13 jaar. In Illinois, Indiana en Arkansas zijn honderden geziixnen door de vloed verdreven en in Zuid-Missouri hebben 12.000 personen, verspreid over eexx gebied van 500 vierkante kilometer, om veiligheidsredenen opdracht ontvangen om hun huizen te verlaten. Bij Vincenxxes in Indiana zal de Wabash- rivier naar verwacht wordt tegen Vrijdag haar hoogste peil van 9 a 10 meter be reiken. Zelfs schooljongens zijn gerecru- teerd om te helpen de dijken met zand zakken te verhogen. Brand Bij Colorado Springs bedreigt een kreu- pelbosbrand het legerkamp Carson. Men trekt met bulldozers brandgreppels om de opslagplaatsen en kazernes. De brand werd door een zware storm aangewakkerd en tastte ondanks de brandgreppels houten barakken en opslagplaatsen van het kamp aan. Het vuxir vex-breidde zich sinds mid dernacht over een oppervlakte van meer dan 130 km2 en was tegen de middag nog toenemende. Vele buitenhuizen en andere gebouwen ten Zuiden van Colorado Springs, een weel derig vacantie-ooi'd, werden vernield. De bekende bergdierentuin van Cheyenne was geheel door de vlammexx omringd. Bij de bestrijding zijn meer dan 7.000 man aan soldaten en marinereservisten betrokken. Chinese zeelieden in Hongkong sluiten zich bij communisten aan HONGKONG, 17 Januari (Reuter) Afgevaardigden van officieren en beman ningen van alle schepen in Hongkong, die behoren tot de Chinese „China Merchants Steam Navigation Company" hebben Dins dag het pro-communistische vakverbond te Hongkong officieel medegedeeld, dat zij zich bij de communisten aansluiten. Ver heugd over dit besluit, hebben leden van het vakverbond een beroep gedaan op de zeelieden om met de communistische legers samen te werken bij de invasie van Taiwan (Formosa), dat zich nog in handen van de nationalisten bevindt. Met medewerking van de zeelieden en de schepen zou de in vasie gemakkelijk uitgevoerd kunnen wor den, zo verklaarden zij. Te Hongkong be vinden zich op het ogenblik dertien kust- vaardex's van genoemde maatschappij, die samen een tonnage van meer daxx 20.000 ton hebben. Kef woord is aan George Eliot -- Lel op uw eigen woorden en merk pp hoezeer zij worden beïnvloed door uw minder bewuste bedoe lingen. Joegoslavië steunt Russische oppositie in de Veiligheidsraad De Joegoslavische afgevaardigde in de Veiligheidsraad heeft heden verzocht om een voorrangsbehandeling van de Sovjet- Russische eis tot uitsluiting van de Chinese nationalistische gedelegeerde Tsiang, doch dit verzoek werd door de x-aad verworpen met zeven stemmen tegen en twee ont houdingen. Dr, Tsiang, die deze maand voorzitter van de raad is, zeide, dat de Sovjet-Rus sische motie als derde punt op de agenda staat en zal worden behandeld als zij aan de beurt was. De Russische zetel was nog leeg. De Russische gedelegeerde had de raad Vrijdag verlaten met de verklaring, dat hij niet terug zou keren zolang dr. Tsiang niet werd uitgesloten. Een Joegoslavische motie, waarin dr. Tsiang verzocht werd het voorzitterschap neer te leggen, werd met zes stemmen tegen 1 en drie onthoudingen verworpen. Een voorstel van de Indiase afgevaar digde over vertegenwoordiging en geloofs brieven werd naar een commissie van deskundigen verwezen. Een voorstel van dr. Tsiang. generaal McNaughton van Canada, welk land sinds December geen lid meer is van de Veilig heidsraad, uit te nodigen op een bijeen komst over Kasmir, vond geen tegenkan ting. Met 9 stemmen voor werd een Franse resolutie aangenomen, waarbij de door de Algemene Vergadering goedgekeurde re solutie inzake het onderzoek tot regeling en bepex-king der bewapeningen en de tel ling der gewapende strijdkrachten, naar de commissie voor de toegelaten wapenen wordt gezonden. Joegoslavië nam geen deel aan de stemming, „omdat twee per manente leden van de Veiligheidsraad (China en de Sovjet-Unie) hier niet ver tegenwoordigd zijn". „Elite van de Bostonse onder wereld" rooft 1 millioen dollar Zeven gemaskerde bandieten hebben Dinsdag een brutale overval gepleegd op een groot vrachtautobedrijf in Boston (V. S.). De buit wordt op ruim een millioen dollar geschat. De boeven drongen de ga rage van het bedrijf binnen, waar juist ontvangen gelden werden gesorteerd om naar de bank te worden gebracht. Al het geld dat binnen hun bereik lag was „prijs" maar door de grote haast waarmede te werk werd gegaan, bleef ongeveer een mil lioen dollar aan contanten onaangeroerd. De overval werd zo snel en vakkundig uitgevoerd, dat een der politieautoriteiten opmerkte dat hier ongetwijfeld ae „elite van de onderwereld van Boston" aan het werk moet zijn geweest. Het aaixwezige personeel werd geboeid en met doeken let terlijk de mond gesnoerd en ten overvloede nog met stenguns in bedwang gehouden. Het gehele detectivecorps van de staat, dat reeds de handen vol heeft aan het onder zoek naar een overval op hotel Statler van de vorige dag, is gerequireerd om de ple gers van deze nieuwe roof op het spoor te komen (United Press.). Nog vierhonderdduizend Duitse krijgsgevangenen in Sovjet-Unie Een officiële Amerikaanse woordvoerder verklaarde Dinsdag in Berlijn, dat volgens een nauwkeurig onderzoek door Berlijnse autoriteiten op het gebied van sociale zorg en vluchtelingen-aangelegenheden 400.000 Duitse krijgsgevangenen in het geheim in de Sovjet-Unie worden vastgehouden als slavenarbeiders. De woordvoerder bracht in herinnering, dat de Sovjets in 1947 op de conferentie van Moskou 31 December 1948 vastgesteld hadden als de datum waarop uiterlijk de repatriëring van alle Duitse krijgsgevangenen moest zij% vol tooid. De Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken Molotof had eexder verklaard, dat het aantal Duitse krijgsge vangenen in Russische handen 892.000 be- dx-oeg. Dit cijfer was aanzienlijk lager dan de door de Duitse instanties, belast met de opsporing van vermiste personen, gemaakte schattingen. De woordvoerder wees er op, dat de Russen sedertdien 1.131.328 Duitsers uit gevangenschap hadden ontslagen meer dan 200.000 meer dan het door Molo tof genoemde getal. Een nauwkeurige analyse van verhoren en andere beschikbare gegevens waarover de Duitse bureaux voor sociale zorg en vluchtelingen-kwesties beschikken, duidt er op, dat 400.000 Duitse krijgsgevangenen nog steeds in de Sovjet-Unie worden vast gehouden, naar men gelooft voor het merendeel personen, die schuldig bevonden werden aan „misdaden tegen de mensheid". „Indien de Russen", zo besloot de woord voerder, „thans hun program van repatri ëring van Duitse krijgsgevangenen voltooid achten, is er geen andere conclusie mogelijk dan dat de Russen van plan zijn de 400.000 krijgsgevangenen, die zich nog in hun han den bevinden, vast te houden". LICHTE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Vannacht lichte vorst behalve vlak bij de kust en plaatselijk mist. Morgen overdag temperatuur om het vriespunt. Weinig wind. 19 Januari: Zon op 8.39 uur. onder 17.04 uur Maan op 9.51 uur, onder 18.16 uur Hoog en laag water in IJmuidcn Woensdag 18 Januari: Hoog water: 3.39 en 15.55 uur. Laag water: 11.42 en 00 00 uur. Donderdag 19 Januari: Hoog water: 4.25 en 16.42 uur. Laag water: 0.04 en 12.27 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1