c D Zandvoortse raad spreekt zich uit voor Noord-Zuidverbinding „tot elke prijs" De 9 Muzen Er zijn nog vele mogelijkheden op het gebied van woningruil De bevolking van Haarlem steeg in 1949 met 1191 Amsterdamse Beurs Woensdag 18 Januari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant EEN STEM BESLISTE Drie sportvelden binnen het circuit Der traditie getrouw hield Zandvoorts burgemeester ter opening van de eerste vergadering van de gemeenteraad in het pas begonnen jaar een rede, waarin hij een terugblik wierp op het afgelopen en enige prognosen uitsprak voor het aan gevangen jaar. Aan de uitvoerige toespraak van mr. Van Fenema ontlenen wij: De loop der Bevolking vertoonde het volgende beeld: Op 1 Januari 1949 had Zandvoort 9627 inwoners, waarvan 4998 vrouwen en 4629 mannen. Op 31 December van dat jaar 10.073 inwoners, waarvan 5225 vrouwen en 4848 mannen. Vermeer dering in totaal 446. De vestiging bedroeg 1102, het vertrek 779 inwoners, zodat er een „saldo" is van 323 (in 1948: 84). Aantal huwelijken 112 (vorig jaar 67); aantal echtscheidingen 14 (vorig jaar 15). Uit deze cijfers blijkt, dat ook in het afge lopen jaar de bevolking gestadig toenam. De 10.000ste inwoner werd op 30 Novem ber op feestelijke wijze verwelkomd. Een dezer dagen zal aan Willem Eeltje Keur persoonlijk een oorkonde van gemeente wege worden uitgereikt. Moge zijn gezonde groei voor Zandvoort symbolisch zijn! In Indonesië verblijven thans nog 56 uit Zandvoort afkomstige militairen. Over cle gemèente-financiën merkte spreker op: Getracht zal worden de begro ting voor 1951 in October a.s. gereed te hebben. Richtinggevend voor het financiële beleid dient te zijn het door de gemeente secretaris opgestelde „Tien jaren plan", vermeldende de financiële toestand der ge meente met het oog op de uitvoering van werken ten laste van de kapitaaldienst. Kost gaat voor de baat uit Voor weinig gemeenten in ons land zal overigens het adagium „de kost gaat voor de baat uit" klemmender gelden dan voor Zandvoort, waar immers vóórdat de baten in belangrijke maté kunnen worden ont vangen de kosten zullen moeten wórden- gemaakt voor herstel van en intensieve propaganda voor onze badplaats. Een der belangrijkste bronnen van in komsten, die naarmate het herstel van de badplaats vordert steeds rijkelijker zal gaan vloeien is de vermakelijkheidsbelas ting. Ook hier vertoonde zich een dalende tendenz, analoog aan het schaarser worden van het geld. Doch de opbrengsten van het circuit waren van dien aard, dat de dalende curve daardoor in een stijgende overging. Ter vergelijking dienen de volgende cijfers. De netto-opbrengsten aan vermakelijk heidsbelasting waren: In 1945 ruim 16.600.—; in 1946 bijna .f30,500,—; in 1947 ruim ƒ46.760,in 1948 ruim f 102.630,— (aandeel circuit bij na 43.000.—); in 1949 ruim 127.700,— (aandeel circuit ruim ƒ75.600, Het verloop van de strandverhuur in 1949 was gunstig. De huren kwamen op tijd binnen en de financiële resultaten voor de huurders kunnen bemoedigend worden genoemd. De opbrengst van stoelen- en tentenver huur en baden bedroeg ruim 226.000, (in 1948 bijna 170.000,—), hetgeen een verheugende vooruitgang voor deze groep ingezetenen betekent, al wisten de amb tenaren der Belastingen hen dan ook wel te vinden, zo zei de burgemeester, die er zeker van was, dat nauwere samenwerking de financiële en sociale aspecten voor de strandhuurders nog aanmerkelijk zal ver beteren. Spreker gaf het vormen van een weer- standsltas in overweging welke voor dit typische seizoen-bedrijf onmisbaar is. De voor een gezonde ontwikkeling _van Zandvoort onmisbare herbouw van hotels en aanverwante bedrijven vond ook in het afgelopen jaar nog niet plaats. De ver wachting, dat het voor particuliere onder nemers mogelijk zou blijken op bescheiden voet met deze herbouw te beginnen werd nog niet vervuld. Ook hier noopt de situ atie tot samenwerking in groter verband. Exploitatie zomercentrum Plannen werden voorbereid om te ko men tot een combinatie welke de stichting en de exploitatie van het zomercentrum annex volkszeebadi'nrichting op een ver eenvoudigde basis van gevariëerde recre atie, zonder hötèl, op zich zal kunnen nemen. Met de vergroting van de tribune aan de Burgemeester van Alphenweg met 2 tri bunevakken werd op 14 November jl. een begin gemaakt. Dit werk zal voor het ko mende seizoen gereed zijn. De tribune zal dan plaats bieden aan ongeveer 2500 toe schouwers. Op de renbaan werd een nieuwe slijtlaag aangebracht. Deze wordt thans de veiligste weg ter wereld genoemd. Met verharding door middel van gezeefd beltvuil van de wandelpaden in het duin- terrein-Noord werd voortgegaan. De stichting „Touring Zandvoort", op gericht in Mei van het afgelopen jaar, verrichtte reeds belangrijk werk- ter sti mulering van het toerisme naar de bad plaats. Met kracht werden herstel en verbete ring van de verkeerswegen ter hand ge nomen. Mr. Van Fenema noemde: Noordboule-- vard en Zeeweg, plan Zeereep-midden en de Zuidboulevard. De aanleg van het. eerste gedeelte werd aanbesteed op 27 December. De gunning is afgekomen, zodat nog deze maand met de aanleg zal worden begonnen. Binnenkort volgt aanbesteding van de aanleg der riolering voor het Zuidelijk ge deelte. Verbreding Zandvoortselaan Wegens plannen tot verbreding van de Zandvoortselaan werd slechts het allerno- digste herstelwerk aan de wandelpaden langs deze laan verricht. De woningbouw als voornaamste middel tot oplossing van het probleem der huis vesting werd ook in het afgelopen jaar met kracht voortgezet. Toegewezen werd in 1949 een bouw volume van 23.450 m3. Door suppleties en extra bouwvolume kon goedkeuring wor den verleend voor de bouw van 80 wo ningen met een gemiddelde inhoud van 364 m3 per woning. In het afgelopen jaar kwamen in totaal gereed 139 woningen waarbij 20 duplex- woningen (in 1948: 109). Aan 62 woningen werden, op aanschrij ving van gemeentewege, verbeteringen aangebracht. Voor 1950 werd een bouwvolume toege wezen van 22.440 m3 voor 60 woningen. Bovendien ontving de gemeente van het ministerie van Wederopbouw een extra toe wijzing van 11.000 m3 voor herbouw van verwoeste kernen. Deze maakt een begin van flatbouw langs de boulevard en/of herbouw van grotere zakenpanden moge lijk. Los hiervan staat de destijds verkre gen toewijzing van 50.000 m3 voor de bouw van een zomervacantieverblijf. Tenslotte is nog een aanvullend bouwvolume in de loop van dit jaar in uitzicht gesteld. 576 woningzoekenden geholpen Het gemeentelijk Bureau Huisvesting droeg in belangrijke mate bij tot oplossing van de woningmisère. Per 1 Januari 1949 stonden op de wacht lijsten 241 aanvragers. In de loop van dat jaar kwamen er 466 bij, een totaal dus van 707 aanvragen. Per 1 Januari van dit jaar resteerden 131 aanvragen, zodat niet min der dan 576 gevallen werden geholpen (in het jaar 1948: 503 gevallen). 224 aanvra gen werden afgewezen. De burgemeester deed nogmaals een dringend beroep op allen, die tot enige vorm van samenwoning werden genoopt, elkaar zo goed mogelijk te verdragen en kleine of grotere inconvenienten te aan vaarden in de overtuiging dat het gemeen tebestuur het mogelijke doet om samen woning zo kort mogelijk te laten voort duren. Openbare werken De bouw van het vuillaadstation ten be hoeve van de vuilafvoer naar Drente werd voorbereid. Aanbesteding is in het eerste kwartaal 1950 te verwachten. Het RIZA werkt thans aan het project van de installatie voor de zuivering van afvalwater. Vele belangrijke voorbereidende chemi sche en technische proefnemingen gingen hieraan vooraf. De plannen voor de bouw van de water toren zijn thans gereed. Aanbesteding kan over enkele weken plaats hebben. Voorbereid werd een plan voor verbou wing van de Wim Gertenbachschool. Sociale Zaken: In het afgelopen jaar werd een bedrag van 161.700 voor sociale zorg uitgekeerd. Op 1 Januari 1950 waren 217 gezinnen aan de dienst toevertrouwd. Plannen tot uitbreiding van de zorg voor ouden van dagen worden voorbereid. In tegenstelling tot het jaar 1948 ver tonen de omzetten der gemeente-bedrijven in 1949 geen belangrijke verschillen met het voorafgaande jaar. Het waterverbruik bedroeg 426.050 m3. Vermeerdering 4.790 m3. Door deskundigen van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening werd in Zand voort als eerste gemeente hier te lande een geheel nieuw systeem van waterzuivering geprobeerd. Voorstellen tot uitbreiding der filter-in stallatie te Bentveld zullen volgen. Het gasverbruik ging in geringe mate achteruit. Het aantal kuip- en douchebaden in de badinrichting liep aanmerkelijk terug van totaal 43.062 tot 38.087, een vermindering van ca. 13 procent. De oorzaak moet ge zocht worden in uitbreiding van bad- en douchegelegenheid in de nieuw gebouwde woningen en in daling van inkomsten. Over de middenstand merkte mr. Van Fenema op, dat hij er van overtuigd was, dat de aarzeling nopens het door hem ge voerde beleid voor vertrouwen in zijn goede bedoelingen zal plaats maken. „Wij kunnen de toekomst met voorzich tig optimisme tegemoet zien; met hard werken, krachtig initiatief en wat gezonde fantasie zullen wij er gezamenlijk zonder twijfel in slagen van Zandvoort een wel varende en gelukkige gemeente te maken," 'zo besloot de burgemeester zijn rede. De nestor van de raad, de heer C. S 1 e- g e r s, sprak hierop een dankwoord. Surrogaat-oplossing voor Noord- Zuid verbinding De kleinst mogelijke meerderheid heeft gisteren in de Zandvoortse raad de door slag gegeven bij twee belangrijke voor stellen. Het eerste betrof het advies van het college niet over te gaan tot het aan leggen van een lijdelijke verbinding tus sen Noord- en Zuid-boulevard, daar dan voor slechts een jaar grote kosten moesten worden gemaakt. De burgemeester deelde namelijk mede, dat in het najaar van dit jaar zal worden begonnen met de verwezenlijking van het Wederopbouwplan voor de Strandweg en omgeving, waardoor onvoorziene om standigheden voorbehouden de perma nente Noord-Zuidverbinding langs de zee in het voorjaar van 1951 gereed zal zijn. Zeven van de dertien raadsleden bleken evenwel het zekere voor het onzekere te willen en dat nog wel, zoals een van hen verklaarde, „koste wat het kost". Dat zou dan, zoals wethouder Kerkman snel voor rekende. de gemeente op ten minste twin tig mille komen te staan voor een tegel paadje langs de zeereep van Zeestraat via Strandweg naar Zuid-Boulevard. Des niettemin werd dit tussenvoorstel van het raadslid Weber met 7-6 stemmen aange nomen. Dezelfde stemmenverhouding deed zich ook voor bij het voorstel van B. en W. om over te gaan tot de aanleg van drie sport velden binnen het circuit. Zes raadsleden vonden het project te duur en spraken zich uit voor de aanleg van één sportveld. Van de zijde van het college werd be toogd, dat dit relatief veel duurder zou worden. Bovendien heeft Zandvoort drin gend behoefte aan nieuwe sportvelden, ook al met het oog op de sportuitwisseling met de Engelse badplaats Hythe. Bloemendaal Volkshogescholen In het recreatiezaaltje van het P.E.N.- gebouw te Bloemendaal hield gistermiddag de Vrouwen Electriciteits Vereniging een bijeenkomst, waar mevrouw H. C. Visser- Ven, leidster van de Volkshogeschool te Bergen, over het volkshogeschoolwezen sprak. De eerste volkshogescholen, geboren uit de nood der tijden, ontstonden in Denemar ken. Het initiatief werd genomen door prof. Grundwig en Kristen Cold, die op een oud boerderijtje aan 20 jonge mannen een win- tercursus gaven. Nu, na ruim 100 jaar, zijn er al 60 scholen uiterst modern ingericht en soms plaats biedend aan honderden cursis ten.' De eerste volkshogeschool in Nederland werd pas in 1931 opgericht door Hermien v. d. Heide in Bakkeveen. Op 't ogenblik zijn er zeven; wel een groot verschil met Denemarken, te meer, daar Denemarken slechts een derde van het aantal inwoners heeft van dat van Nederland. Mevrouw Vis ser vertelde nog iets van Miridon, een kasteel bij Parijs, dat van emigranten centrum tot volkshogeschool is uitgegroeid. Na enkele strubbelingen bleek toch moge lijk een film te draaien, maar de film „100 jaar volkshogeschool in Denemarken", waar het eigenlijk om ging, was niet gestuurd door het Deense gezantschap. Nu zagen we alleen een, overigens aardige, film over Denemarken. Hierna werd de samenkomst door de pre sidente van de N.V.E.V., mevrouw Van Noordt, gesloten. Heemstede Veertig jaar in dienst der gemeente Dinsdag 24 Januari zal het 40 jaar geleden zijn dat de heer J. Neeskens. thans opzichter bij Openbare Werken, in dienst kwam. Ook in het organisatieleven is de heer Neeskens geen onbekende: Hij is voorzitter van een ziekenfonds ..Helpt elkander", ere voorzitter van de Indische Buurtvereniging (waarvan hij vele jaren de ziel is geweest), lid van de Commissie tot viering van Konin ginnedag, enz. Om een stipendium. Als beheerders van het „Paul Tetar van Elvenfonds" hebben de bestuurders van de Mij Arti et Amicitiea voor de vierde keer 'n wedstrijd voor jeugdige Ne derlandse schilders beneden de leeftijd van 31 jaar uitgeschreven, welke tot einddoel heeft het vervaardigen van een olieverf schilderij naar een historisch onderwerp uit de klassieke tijd. Het doek mag niet minder dan drie en niet meer dan vijf figuren be vatten. De jury bestaat uit ae heren Charles Eyck, Jan Sluijters en A. C. Willink. Aan de prijswinnaar kan gedurende vier achtereen volgende jaren een stipendium worden ver leend. Het bekroonde schilderij wordt opge nomen in het „Paul Tetar van Elven Museum" te Delft. Gegadigden moeten zich onderwerpen aan een voorwedstrijd, waartoe men „een figurale compositie met twee of meer figuren" dient in te zenden. Margarine zonder vitamine A Sinds enkele maanden wordt de marga rine niet meer gevitamineerd met vitamine A. Vitamine A, zo deelt het voorlichtings bureau van de Voedingsraad mee, is een van de voor het menselijk lichaam nood zakelijke voedingsstoffen, die in melk vetten (boter), levertraan, lever en eidooier voorkomt. In groene groenten en worteltjes komt bovendien carotine voor, die in het mense lijk lichaam wordt omgezet in vitamine A. Een groot deel van de bevolking kreeg een belangrijke hoeveelheid vitamine A uit de gevitamineerde margarine. Er wordt in ons land ruim 11 kg margarine per hoofd per jaar gebruikt, tegen nog geen 3 kg boter. Nu echter margarine als bron vari vitamine A is vervallen is het nodig een goed gebruik te maken van andere vita mine A-bronnen. Daar boter voor velen te duur is dienen melk en groene groenten in voldoende hoeveelheden gebruikt te wor den. Kinderen geve men daarenboven 1 paplepel goede levertraan per dag. Voor volwassenen is het gebruik van \'z liter melk, voor oudere kinderen ruim Vz liter en voor aanstaande en jonge moeders van ruim 1 liter aan te bevelen. Van groene groenten en worteltjes is het gebruik van tenminste 300 gram gewenst. Ook voor gepensionrieerden vijf procent meer gevraagd Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Gemeenteambtenaren heeft zich tot de centrale organisatie der overheids dienaren, het Ambtenarencentrum, gewend met het verzoek, bij de regering aan te dringen om de uitkeringen aan de gepen- sionneerden ook met 5 procent te verho gen. Het Tweede Kamerlid de heer Stapel kamp (A.R.) heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken gevraagd of door de regering reeds een beslissing is geno men met betrekking tot de vraag of aan de gepensionneerde ambtenaren op gelijke i wijze als dit voor de rentetrekkers krach- tens de Invaliditeitswet en de steuntrekkers krachtens de Noodregeling Ouderdoms voorziening in uitzicht is gesteld 5 procent toeslag op de pensioenen zal worden toege kend. Opinie-onderzoek wijst uit: Onlangs heeft de regering meegedeeld, dat er plannen gemaakt worden om tot een landelijke woningruilcpntrale te komen. Dat hier behoefte aan is, blijkt uit de re sultaten van een onderzoek door het Neder lands Instituut voor de Publieke Opinie ingesteld. Gevraagd werd: „Als u op het ogenblik zoudt kun nen verhuizen, zoudt u dan naar een grotere woning willen met een hogere huur, of naar een kleinere woning met een lagere huur, of een even grote wo ning met ongeveer even grote huur?" De antwoorden van mannen en vrouwen uit alle delen van het land en alle lagen van de bevolking zijn: Wil grotere woning 18 procent Wil kleinere woning12 Wil even grote woning 16 Wil niet verhuizen49 Geen antwoord 5 Uit deze resultaten blijkt, dat er nog flink wat mensen zijn, die kleiner zouden willen wonen en wel 12 procent van het publiek! Daartegenover staat overigens een gro ter aantal mensen dat groter wil gaan wonen. Er zijn dus grote ruilmogelijkhe- den, al kan niet ieder, die groter wil gaan wonen, geholpen worden. Verder blijkt, dat ook in de verschillen de groepen, waarin de bevolking is ver deeld, goede ruilmogelijkheden liggen. Hier zijn cle gegevens naar welstand: Wil Wil grotere kleinere woning woning Laagste inkomens 15 pet. 15 pet. Lage inkomens 19 pet. 12 pet. Middenklasse 23 pet. 8 pet. Welgestelden 16 pet. 9 pet. Bij de minder gesitueerden is de kans op ruilen groter dan bij de beter gesitueerden. - Immers vinden we bij de beter gesitueer den veel meer mensen, die groter dan die kleiner willen gaan wonen. Bij de minder gesitueerden ligt de vraag naar een grotere woning en de vraag naar een kleinere wo ning dichter bij elkaar. Wil grotere Wilicleinere In plaatsen van: woning woning 100.000 inw. en meer 21 pet. 14 pet. I 20-100.000 inwoners 18 pet. 15 pet. Minder d. 20.000 inw. 16 pet. 9 pet. i In de middelgrote gemeenten van Neder- land zijn nog de beste kansen op woning- ruil. Op het platteland zijn de kansen ge ringer. In de allergrootste steden kunnen echter ook nog heel wat mensen geholpen worden met woningruil: In ieder geval lijkt de woningruilcentrale meer mogelijk heden tc bieden om een deel van de wo ningnood op tc lossen dan de gedwongen inwoning. Want er zijn blijkbaar nogal wat mensen, die een te groot huis hebben, on danks contröle van de huisvestingsbureaux. (Nadruk verboden) „Koperen Havenkantoor" In café „Populair" op het Willemsplein in IJmuiden staat een koperen gevaarte van ruim 72 centimeter hoog en 17 kilo zwaar. Het is een getrouwe nabootsing van het havenkantoor en het werd op verzoek van de voorzitter van de klaverjasclub „Popu lair" door de heer O. Brode vervaardigd. Van 8 October af wordt er nu al iedere Za terdagavond verwoed om het „Havenkan toor" gespeeld. „Populair" heeft namelijk Naast een geboorte-overschot van 1945 zielen is er een vestigingsoverschot van 754 Het is een traditie dat de burgemeester van Haarlem in de eerste raadsvergadering in het nieuwe jaar een rede houdt waarin hij een terugblik werpt op het oude jaar en daarbij ook cijfers geeft over het be volkingsaantal. Hedenmiddag vergadert de Haarlemse raad. De bevolking van onze stad steeg in 1949 van 160.789 tot 161.980 zielen. Een ver meerdering dus van 1191. In vroeger jaren was de stijging meestal ongeveer 2000. Dat de stijging nu minder is komt doordat er meer mensen uit Haarlem vertrekken dan zich hier vestigen. Dit is ongetwijfeld een gevolg van ons tekort aan woningen, want daardoor wordt de vestiging natuurlijk ge remd. Er vertrokken dit jaar 7818 inwoners (3638 mannen en 4180 vrouwen), terwijl zich hier slechts vestigden 7064 (3282 man en en 3782 vrouwen). Er is dus een vesti gingstekort van 754. Er werden in 1949 3348 kinderen gebo ren (1731 jongens en 1617 meisjes). Dit aan tal is 275 lager dan over 1948. Het geboor tecijfer heeft nu weer het vooroorlogse peil bereikt, nadat he na de bevrijding hoger geweest is. Het geboortecijer per 1000 inwoners was nu 20.3. Over 1948, toen 3658 kinderen ge boren werden, was het 22.9. Een van Haarlems oud- lllp ste molens, die aan de Kleverlaan. is opgekna-pt en bedrijfsklaar gemaakt De molenmakers van Westzaan K. Jongejans en Zoon hebben de door stormen vernielde wie ken hersteld en de wa termolen zelf een zo genaamde standaardmo- len die nu van een cen- trifugaalpomp voorzien is gerestaureerd. Het ligt in de bedoeling het omliggende terrein te verfraaien en ter gele genheid van feestelijk heden in Haarlem de molen te laten draaien. In 1949 overleden 1403 inwoners. (Dit zijn Haarlemmers die hier ter stede en elders overleden, dus er is geen rekening gehouden met inwoners die elders in de Bevolkingsregisters zijn ingeschreven, maar in Haarlem zijn overleden). Het sterftecijfer per 1000 inwoners was dus over 1949 8.5, tegen 8.1 in 1948. Het bevolkings-overschot (verschil tus sen geboorte en sterfte) was dus over 1949 1945. Daartegenover staat het vestigings tekort van 754, zodat de bevolking ver meerderde met 1191. De bevolking bestond op 31 December van 1949 uit 78.084 mannen en 83.896 vrouwen. De vrouwen hadden dus een meerderheid van 5.812. Op 31 December 1948 was het vrouwen overschot 5978, dus dit is in het afgelopen jaar iets verminderd. In 1949 werden er in Haarlem 1428 hu welijken gesloten. Dit zijn er 28 minder dan in 1948. Er z|jn thans 150 echtparen in onder trouw opgenomen die de sluiting van hun huwelijk hebben moeten uitstellen omdat zij er niet in geslaagd zijn om woningruimte te vinden. Weekstaat van de Nederlandse Bank De opmerkelijkste post op de verkorte balans van de Nederlandse Bank per 16 Januari is de toeneming van de voorraad gouden munt en gouden muntmateriaal van 740.1 tot 870.9 millioen gulden. De stijging van de goudvoorraad met 130.7 millioen gulden is het gevolg van het beschikbaar komen van de tweede uitdeling uit de „pool", gevormd uit het goud, dat tijdens de bezetting aan Duitsland was uit geleverd. Het goud is door de bevoegde ge allieerde instantie ter beschikking van de Staat der Nederlanden gesteld en door de Bank van de staat overgenomen. De tegen waarde is door de staat gebruikt voor af lossing op schatkistpapier. De biljettencirculatie is voor de tweede maal in dit jaar verminderd en wel van 3012 op 2977 millioen gulden. Het saldo van de schatkist steeg met 33 millioen gul den. De bijzondere rekening is voor het eerst sinds geruime tijd gestegen en wel met 14 millioen tot 524 millioen gulden. Ook de andere saldo's staan voor 10 mil lioen gulden hoger geboekt. De post vrije saldo's van vreemde circulatiebanken is met 11 millioen gulden aangegroeid. De taxichauffeurs en de vijf procent loonsverhoging In Amsterdam hebben de werkgevers in het taxibedrijf zich in principe bereid ver klaard aan de chauffeurs 5 procent loons verhoging toe te kennen. Een definitieve beslissing zal in een Vrijdag te houden ver gadering van werkgevers worden genomen. De chauffeurs hebben daarop besloten op 21 Januari te gaan staken in dien de werkgevers een beslissing in voor de chauffeurs ongunstige zin zouden nemen. een nederlagentournooi georganiseerd en daaraan een havenkantoor-tournooi gekop peld. Elke klaverjasclub die „Populair" een nederlaag toebrengt mag in het havenkan toor-tournooi uitkomen en dingt dan mee naar het koperen sieraad. Het plan om deze wisselprijs te laten vervaardigen kwam van de voorzitter van „Populair", de heer A. van Nieuwkoop en hoewel men in het begin nogal bezwaren opperde tegen het uit loven van een zo kostbare prijs, heeft men zich tenslotte bij de plannen van de voor zitter neergelegd. Over enkele weken zal in Thalia de beslissende slag om het Haven kantoor geleverd worden. Industriële vormgeving Stichting van de drie werkgevers-organisaties De drie centrale werkgeversorganisaties, het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het R K. Verbond van Werkgeversvakver enigingen en het Verbond van Protestants Christelijke Werkgevers in Nederland, is overgegaan tot het oprichten van de „Stich ting Industriële Vormgeving", welke haar werkzaamheden op 1 Januari is begonnen. Over haar doel deelt de nieuwe stichting mede, dat hoewel het vraagstuk van de in dustriële vormgeving in ons land reeds van vele zijden is belicht, van een eigenlijke ontwikkeling niet gesproken kan worden. De Nederlandse «.industrie zal zich echter moeten toeleggen op de productie van kwa liteitsgoederen, wil zij op de internationale markt een positie kunnen innemen. De stichting stelt zich tot taak het bedrijfs leven te doordringen van de noodzaak ener goede vormgeving. Voorts is zij voornemens in samenwerking met belanghebbenden en belangstellenden te komen tot die maat regelen, welke nodig zijn om zowel het kwantum als het peil der door de bedrijven gewenste ontwerpers op te voeren. Tot voorzitter van de stichting is ge kozen ir. H, I. Keus, directeur van de N.V. Heemaf. Tot directeur is benoemd de heer K. Sanders, tot dusver directeur van het Bureau voor Aesthetische Adviezen. TIMMERMANS TE NIMES GEARRIVEERD De Haagse speler Timmermans, die een contract getekend heeft met de Olympique de Nimes, is aldaar aangekomen. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 290 293% 239# 239^4 232% 2315* 184% 184 128 Nederlandse Ford 281 Nederlandse Kabel 293 v. Berkei's Patent 11754 Scheepvaart-Unie. 154 154 Holl.Amerika Lijn 161:54 Deli Maatschappij 15154 150% H. V. A 166% 166 Yz A'dam Rubber 155% 1565'2 Ned. Handel Mij 165 N.-I. Handelsbank 103.J4 Billiton Mij. II 275 WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Het aanbod van L.V.V.S. Stichting Joods Herstel heeft bezwaar tegen de voorwaarden Het bestuur van de Stichting voor Joods Herstel deelt mede, zich tot de regering te hebben gewend inzake het aanbod van L.V.V.S. (Liquidatie van Verwaltung Sar- phatistraat). Zoals gemeld is, wordt thans aan hen, die tijdens de bezetting hun gelden en effecten daar moesteu inleveren, een uit kering in uitzicht gesteld van 70 procent van lnm vorderingen, mits zij tegelijk af stand doen van het grootste deel van hun aanspraken op rechtsherstel met betrekking tot geroofd effectenbezit. Deze uitkering is mogelijk door een garantie van het rijk. Te dien aanzien merkt liet bestuur op, dat een uitkering van tegen de 100 procent mogelijk zou zijn geweest indien het rijk voor een belangrijk deel zou hebben ver goed een bedrag van rond 26 millioen, uitgegeven voor de kampen Westerbork en Vught uit de boedel van de nauw met de L.V.V.S. verbonden V.V.R.A. (vermo gens- Verwaltung- und Renten-Anstalt), en indien het rijk ook voor zijn rekening zou nemen de post van „Reïchsschatzan- weisungen", waarvoor jan deze boedels niet minder dan 110 millioen werd ont trokken. Daarvoor zou reden bestaan, om dat buiten deze Duitse instellingen alle banken tijdens de bezetting hun bezit aan „Reichsschatzanweisungen" overdroegen aan de Nederlandse Bank, waarvan de staat het verlies uit dien hoofde op zich heeft genomen. Het bestuur is van oordeel, dat de hoogte van de uitkering van 70 procent, die vijf jaar na de bezetting komt en die geen rekening houdt met gederfde inkomsten, niet rechtvaardigt, dat de gedwongen rekeninghouders hier tegenover in die mate afstand van aanspraken op rechts herstel en schadevergoeding hebben te doen als in het aanbod van de beheerders van L.V.V.S. als voorwaarde is gesteld. Ook acht het bestuur het te enen male onjuist, dat wie zijn rechtsherstelaanspraken ten volle wenst te behouden, bij de afwikke ling nog lange tijd op een uitkering zou moeten wachten, hoewel de liquidatie mid delen van de boedel aanstonds een be langrijke uitkering aan allen zou toelaten. 1-Iet bestuur der stichting heeft daarom aan de regering verzocht dit laatste be zwaar weg te nemen, voorts de uitzon deringen op de afstand van rechtsherstel aanspraken uit te breiden en tenslotte voor de gedwongen rekeninghouders de keuze van al of niet aanvaarding van het aanbod open te laten totdat door de afdeling rechtspraak van cle Raad voor het Rechts herstel een definitieve beslissing zal zijn genomen omtrent het rechtsherstel van ter beurze verhandelde Nederlandse effecten aan toonder. Tenzij de omstandigheden van een spe ciaal geval tot een andere conclusie moeten leiden, adviseert het bestuur daarom de belanghebbenden een beslissing omtrent de aanvaarding van het aanbod nog uit te stellen totdat nadere mededelingen kunnen worden gedaan. Ernstige critiek van vijf hoogleraren Vyf hoogleraren hebben aan de minister van Justitie een brief gericht, waarin ook zij ernstige critiek oefenen op het aanbod der beheersvereffenaars van de L.V.V.S. Zij spreken hun verbazing uit over het feit, dat liquidateuren aan hen, die bereid zijn afstand te doen van vorderingen op personen, die geheel buiten de liquidatie van de boedel staan, een veel gunstiger positie bij de verdeling van de boedel ge ven dan degenen die het aanbod niet aan nemen. Zij wensen verder als hun oordeel uit te spreken, dat het aanbod, dat namens de staat thans gedaan wordt, in verband met de houding der liquidateuren, een ongeoor loofde en nog wol op de minder draag- krachtigen bijzonder sterk werkende dwang is, uitgeoefend om hen, die van hun goede ren beroofd zijn en wensen daarvoor be paalde personen aansprakelijk te kunnen stellen, ertoe te brengen van hun aanspra ken op die personen af te zien. Zij menen, dat door cle wijze, waarop het aanbod ge daan is, niet alleen het belang van de ge- depossedeerden niet wordt gediend, maar ook niet dat van hen aan wie een onrecht matig optreden verweten wordt. Deze per sonen wordt daardoor de gelegenheid ont nomen zich van een ernstige blaam, die op hen geworpen is, te zuiveren. Mocht daar entegen het verwijt gegrond zijn, dan ligt het geenszins op de weg van de staat om te voorkomen dat diegenen aansprakelijk ge steld worden, die deze aansprakelijkheid ten volle verdiend hebben. Zij kunnen ten volle begrijpen, dat de staat naar middelen zoekt, die aan het lang zaam werken van het rechtsherstel ten aan zien van de geroofde effecten, een einde maken. Daartoe bestaan volgens hen andere we gen dan die, welke thans Ingeslagen wor den. De brief is getekend door de hoogleraren prof. mr. J. H. W. Verzijl. prof. mr. R. P. Cleveringa, prof. mr. F. M. Meyers, prof. mr. W. Pompe en prof. mr. G. de Groot.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3