Woningbouwplannen te Haarlem SLEUTEL WEG? Hebt U hem gezien? QiCort en Bondig De verdwenen formules Woensdag 18 Januari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 Montage-woningen met twee verdiepingen? Haarlem is een stad van ééngezinswonin gen. Er zijn betrekkelijk weinig beneden en bovenhuizen. In het verleden toonden de Haarlemmers voorkeur te geven aan een hele woning, ieder zijn eigen tuin en zijn eigen zolder. Wat dit aangaat wijkt de Haarlemmer sterk af van de Amsterdam mer! Het laat zich evenwel aanzien dat met dit verleden gebroken zal worden. De om standigheden dwingen daartoe. Reeds een jaar geleden, toen B. en W. plannen lieten ontwerpen voor complexen huizen in de verschillende uitbreidingsplannen, bleek, dat gelet op het grote aantal huizen dat nodig is en de beschikbare bouwterreinen er niet aan te ontkomen zal zijn om de uitbreiding gedeeltelijk in de „hoogbouw" te zoeken. Bovendien dringen daar ook de sterk ge stegen bouwkosten toe. Wij vernemen dat er thans bij Bouw- en Woningtoezicht plannen in studie zijn voor het laten zetten van montage-woningen met etages. Er zullen dan op een beneden huis twee etages komen, zodat op één grondvlak drie gezinnen kunnen wonen. Dit geeft ongetwijfeld een besparing op de grondprijs, terwijl voor de drie woonruim ten ook met één kap kan worden volstaan. Daartegenover staat dat de fundering extra kosten vraagt. Van het sou-terrain zouden alle bewoners een deel toegewezen krijgen voor berging van fietsen, kinderwagens, enz. De bouw van de 150 ééngezins-montage- woningen die in het bouwvolume van 1949 begrepen zijn, is aangevangen. Zij komen in Haarlem-Noord aan de Eksterstraat en in de buurt van de Jachthaven. In de laatste omgeving komen ook de 200 montagewo ningen die een onderdeel vormen van het bouwvolume 1950. Voorlopig is op de plaats waar deze mon tagewoningen komen nog niets bijzonders te zien. De werklieden zijn bezig met het maken van de funderingen. Die zijn even wel hetzelfde als voor normaal-gebouwde huizen. Eerst als het werk in de grond is afgelopen komen de gereed-gemaakte tus senmuren van de fabriek. De buitenmuren worden gewoon gemetseld, zodat aan de buitenkant geen verschil te zien zal zijn met ander woningen. Een deel van deze montage-woningen wordt gemaakt als duplex-woning. Die zijn bestemd voor kleine gezinnen. De opzet is dat twee van zulke kleine woningen (be neden- en bovenwoning) later als de woningtoestanden weer normaal geworden zijn tot één woning verbouwd worden. Wat de Woningwetwoningen aangaat, zijn er thans ruim 500 huizen sinds de be vrijding in Haarlem gebouwd. Lettende op het grote tekort aan huizen is dit natuur lijk onvoldoende, maar dat cijfer demon streert toch wel dat er nu gebouwd wordt. Alleen het tempo is nog onvoldoende. Toch zit er reeds zeer veel kapitaal in deze woningen. Er kan gerekend worden op een gemiddelde prijs van ongeveer 11.000 gulden, zodat dit voor ruim 500 woningen een kapitaal' betekent van een kleine 6 millioen gulden. Al deze woningen .vallen onder de rijks regeling, zodat het rijk een toeslag geeft op de exploitatiekosten. Bekend is. dat de huren de bouwkosten slechts ten dele dek ken. De toeslag kan gemiddeld op 250 per woning gesteld worden, zodat per jaar op deze ruim 500 woningen een tekort van 125.000 gedekt moet worden. De particuliere bouw komt ook meer op gang. Met 1 Januari zijn er 56 woningen klaar gekomen, 105 zijn er in aanbouw, ter wijl de bouw van 77 in voorbereiding is. Over het algemeen zijn dit middenstands woningen. Er is een complex beneden- en LANGE VEEESTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECfALIST" Directeur van Oudewaterse Bank blijft in hechtenis Hij is ook directeur van handel en importmaatschappij De zich in arrest bevindende directeur van de N.V. Oudewaterse Bank, mr. C. H. V., is ook directeur van de Algemene Han del- en Import Maatschappij (A.H.I.M.). Dit is gebleken bij het verdere onderzoek, geleid door de officier van justitie te Rot terdam. In 1941 kocht mr. V. deze maat schappij, die in 1931 was opgericht, als een zogenaamde „lege N.V.". Volgens het Han delsregister had deze maatschappij een kapitaal van 100.000, waarvan 25.000 was volgestort. Van een obligatielening groot 100.000 zijn pandbrieven in omloop. Deze maatschappij heeft een belangrijke vordering op de failliete inboedel van de N.V. Oudewaterse Bank. In hoeverre de A.H.I.M. bij het faillissement van de bank betrokken is, kon nog niet worden vast gesteld. De A.H.I.M., die in Utrecht is ge vestigd, had oorspronkelijk ten doel han delsbedrijven aan te kopen, hierin deel te nemen of te financieren. De voorlopige hechtenis van de gearres teerde directeur is met dertig dagen ver lengd. De procuratiehoudster van de bank, die de vorige week in Oudewater is gear resteerd, is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. bovenwoningen onder, die door Werkspoor zijn gekocht om er eigen personeel in te laten wonen. De huizen die nu in voorbe reiding zijn. vallen nog gedeeltelijk onder de financieringsregelïng van het rijk. De particuliere bouwers streven er naar de woningen, te verkopen, want als huurobject komen deze panden in het algemeen niet in aanmerking, omdat de huren te hoog zou den worden. Alleen dus mensen die zelf over een kapitaaltje beschikken kunnen zich op deze wijze van een woning ver zekeren. Zij nemen daarvoor extra finan ciële lasten op zich, maar hebben dit er voor over om aan de woning-zorgen een einde te maken. ADVERTENTIE Natuurlijk. Iedereen heeft hem gezien, die geestige poetserèmebus boven op de auto met de bizondere richtingaanwijzers. Wat staat daar ook weer op geschreven? (Raadseltje van de fa. H. Stam, Haarlem) Haarlems Politiekapel In de vergadering van de Haarlemse Politie Muziekvereniging is besloten de naam der vereniging te veranderen m Haarlems Politiekapel. De heer L. P. van der Hoef is wegens drukke werkzaamheden afgetreden als dirigent. Tot zijn opvolger is benoemd de heer M. de Graaf uit Am sterdam, die onder andere de leiding heeft van het muziekcorps van de Amsterdamse brandweer. SCHEEPVAART Indrapoera, R'damDjakarta 17 Jan. van Penang. Johan van Oldenbarnevelt, A'damJava 18 Jan. te Djakarta. Kota Baroe, JavaA'dam 17 Jan. van Suez. Kota Gede. JavaR'dam 18 Jan. te R'dam. Kota Inten, R'damJava, pass. 18 Jan. Ouessant. Langkoeas. R'damJava pass. 17 Jan. Suez. Mat ar am. JavaR'dam 17 Jan. van P. Said. Nieuw Amsterdm, 17 Jan. van Havanna naar New York. Oranje, A'damDjakarta pass. 17 Jan. Kaap Bon. Willem Ruys. pass. 17 Jan. Guardafui. Garoet, Djakarta—R'dam, 17 Jan. van Singapore. Bali. A'damJava 17 Jan. 200 mijl West Minicoy. Grootekerk. 18 Jan. te A'dam van O.-Afrika. Hestia. 18 Jan. te A'dam van Puerto Plata. Laurenskerk, Perz. GolfR'dam 17 Jan. 120 mijl West Kreta. Saparoea, New YorkAlexandrië 17 Jan. te Genua. Tjibesar. KobeDjakarta 17 Jan. 420 mijl West Luzon. Volendam, R'damMelbourne 17 Jan. 540 mijl W Fremantle. Zeeman. HonoluluDjakarta 17 Jan. 360 mijl Oost Djakarta. Burgerlijke stand HAARLEM, 17 Januai'i 1950 ONDERTROUWD: 17 Janu., J. T. H. M. van der Valk en H. A. Huiberts; J. H. Dijkema en A. E. M. Luitjens. BEVALLEN van een zoon: 14 Jan., A. L. G. SchavemakerBergkamp: 15 Jan., W. A. van RijsBluekens; 16 Jan.. M. J. van den Bergvan Schie; E. H. de LethHarmelink, BEVALLEN van een dochter: 15 Jan., B. Stoutevan Lunteren: 16 Jan., M. H. A. van MunsterHorvers; 17 Jan., H. E. Flurij Uithoven; E. C. Thomsonvan Ake. OVERLEDEN: 14 Jan., P. Teeuwen, 6 m„ Eendjespoortstraat; A. de Graaf, 4 j.. Lange Poellaan; C. H. Huisman. 79 j., Cremerplein; 15 Jan., T. Welage, 62 j.. Kamperlaan. Het Residentie-orkest met Rossana Bottai Onvergetelijke bewijzen van zuivere muzikaliteit Het ledenconcert van de H.O.V. werd Dinsdagavond verzorgd door het Residentie Orkest onder leiding van Willem van Ot- terloo, dat begon met de eerste uitvoering in Nederland van de in 1949 ontstane com positie „Quatrè Mouverhents symphoniques" van Guillaume Landré. Deze gaf het werk een Franse titel, omdat hij er geen Neder landse termen voor vond die hem bevredig den; het woord „beweging" dat cle Vlamin gen in dit geval gebruiken, heeft voor de Noord-Nederlander niet de betekenis die onze Zuiderburen er in dit geval aan hech ten. Ondertussen hebben de Vlamingen een woord voor wat hier vroeger met het lelijke Duitse „Satz" aangeduid werd; maar wij hebben er geen. Onze muzikale woorden schat dient nodig bijgewerkt en officieel vastgesteld te worden. Doch ter zake. Het werk van Landré is op karakteristieke en gevoelig muzikale thema's gebouwd, waaronder er zijn die het rhythmisch element der Zuid-Amerikaanse volksmuziek in het geding' brengen. Deze laatste zijn blijkbaar een naklank van de invloeden, die de componist van een reis naar de Nieuwe Wereld meebracht. De ver werking van het materiaal is uiterst inte ressant en vaak heel geestig, de orchestra- tie is rijk gestoffeerd, zó rijk zelfs, dat de kleuren de lijnen van het werk op menige plaats verdoezelen, met het gevolg dat er veel verloren gaat van wat tot het essen tiële van de overigens knap gebouwde com positie behoort. De uitvoering, waaraan ongetwijfeld veel zorg besteed was, doch waarbij men thans nog de onvermijdelijke remmingen gewaar werd, die met elke moeilijke première gepaard gaan, kan mis schien later, na een meer vertrouwd zijn met de partituur, verhelderend werken. De componist was in de zaal aanwezig en kwam op het podium de uitvoerders dank zeggen voor hun vertolking en de toehoor ders voor hun vriendelijk applaus. Aan het slot van de avond werd door het orkest een buitengewoon fraaie uitvoering gegeven van de „Romantische Suite" van Max Reger, die, als ik mij niet vergis, voor Haarlem ook een noviteit betekende. Wie nooit heeft kunnen begrijpen waarom men Max Reger indertijd in Duitsland een „im pressionist" heeft genoemd, wat zoveel be tekende als een aanhanger van Debussy en dus geen compliment inhield, kan in dit be langrijke orkestwerk de reden daarvan op sporen. Inderdaad spreekt Reger een beetje Frans in deze partituur, maar het is toch het Frans van een Beier, die het al gauw verwisselt voor zijn eigen romantische idioom, dat op een gegeven moment heel wat van Wagners muziektaal blijkt te heb ben overgenomen. Maar Reger spreekt hier niet in zijn gewone vormen-taal; het was hem kennelijk te doen om „impressies" weer te geven, niet om, als gewoonlijk, in abstracte muziek zijn groot contrapuntisch kunnen uit te buiten en verder op zeldzame harmonische combinaties te speculeren. Met dat al is deze „Romantische Suite" een prachtig orkestwerk, niet alleen om zijn inhoud, maar ook om de warme kleur, die de componist met een voortreffelijke econo mie der klankmiddelen wist te bereiken. Men kan hier in Reger de improviserende organist erkennen, die zijn apotheose weet op te bouwen en vooral zorgt dat hij zijn kruit niet te vroeg verschiet. Zo bereikte hij met het coda van zijn slotdeel dan ook een magistraal effect. Het puurste wat er in de muziek te horen en te beleven valt, hebben we deze avond gehoord in twee composities van Mozart, het pianoconcert in C (K.V. 467) en de Haffnersymphonie. De Italiaanse pianiste Rossana Bottai was soliste. Indien het nog nodig was om het bewijs te geven van haar intense.en zuivere muzikaliteit, dan heeft In de loop van Februari zal reeds een gedeelte van de nieuwe 21 meter hoge ver keerstoren op Schiphol in gebruik worden genomen. Als eerste zullen de „aerodrome- control" (plaatselijke verkeersleiding) en de „approach-control" (naderingsverkeers leiding) naar de nieuwe toren (rechts) verhuizen wegens het nijpende plaatsgebrek in de oude toren (links). De minister van Financien van de R.I.S., mr. Sjafroeddin Prawiranegara. heeft in handen van president Soekarno de eed afgelegd. De plechtigheid had plaats in het paleis Gambir. De beëdiging volgens het Islamitische ritueel. zij het ditmaal zeer overtuigend geleverd. Zij heeft de viriele en spirituele Mozart voor ons levend gemaakt, maar ons ook zijn innige en pijnlijke confidenties toever trouwd alsof hij zelf tot ons sprak. In dat alles was geen spoor van virtuoos vertoon, zelfs niet in de cadenzen van Busoni. En ook heeft Rossana Bottai aangetoond, dat een piano kan zingen. Haar vertolking van het Andante was om de gevoelige en toch gezonde cantabiliteit een onvergetelijk moment. Bij dat alles sloot Van Otterloo zich met het orkest volmaakt aan en bij de uitvoe ring van de Haffnersymphonie bleef men verwijlen op dit hoge peil, waar de muziek als het ware de aarde niet meer raakt. JOS. DE KLERK Wielerwedstrijden in Haarlem en Zandvoort Druk seizoen voor „De Kampioen' Het bestuur van de Haarlemse Sportver eniging „De Kampioen" heeft in dit jaar weer een uitgebreid programma te verzorgen. Behalve de club wedstrijden staan enige nationale nummers op het programma. Zon dag aanstaande wordt in de duinen bij Kraantjelek een cycle-cross gehouden, waar voor deelnemers uit Amsterdam. Leiden, Haarlem en de Zaanstreek aan öe start wor den verwacht. Op uitnodiging van het Centrum-comité van Koninginnedag zal op 1 Mei een zoge naamde sïngelrit gehouden worden voor amateurs en nieuwelingen. Gereden wordt in de omgeving van de K,inderhuissingel. Kin- derhuisvest en Kenaupark. Indien de plannen slagen dan zal een zelfde soort wedstrijd in de Sportweek gehouden worden. Als voorlopige datum is gekozen Dinsdag 27 Juni. Op Zondag 30 Juli wordt in Zandvoort een internationale wedstrijd voor beroepsrenners en amateurs gehouden, waarbij „De Kam pioen" de technische leiding verzorgt. Het vorig jaar is op het circuit een wielerwed strijd gehouden en toen is gebleken, dat de toeschouwers de wedstrijd goed konden volgen. Het is niet uitgesloten, dat op het Zand- voortse circuit op Zondag 2 Juli de wedstrijd gehouden zal worden om het kampioenschap van Nederland voor amateurs. Dezer dagen heeft de sportcommïssie van de Nederlandse Wielren Unie een bespreking gehad met de burgemeester van Zandvoort en vertegen woordigers van de Stichting Toering Zand voort. In principe voelde de sportcommissie er voor de amateurs op het circuit te laten starten. Als datum werd genoemd Zondag 2 Juli. Het bestuur van de NWU zal dezer da gen beslissen of Zandvoort aangewezen wordt voor het kampioenschap. De beroepsrenners zullen in Valkenburg starten. Indien de wed strijd in deze omgeving wordt gehouden zal „De Kampioen" een leidende rol bij de organisatie vervullen.. Sport- en ouderdag School der K-troepen Tot besluit van de thans lopende cursus van de School der K -troepen in de Ripperda- kazerne wordt Donderdag een sportdag en Vrijdag een ouderdag gehouden. Morgen ochtend staan zwemwedstrijden op het pro gramma. Het Nederlands militairenzevental komt uit tegen het Haarlems zevental. De opstelling der ploegen is: Haarlems zevental: Handgraaf; Hoogland, Bijlsma en Braasem; Doormalen, Rol en Ten Berge. Militair zeven tal. Heyt: Knieriem, Ketelaar en Smael; Korevaar, Van Dijk en Cabout. Des middags nemen de militairen deel aan opdrachtwedstrijden bij de stormbaan. Zestig deelnemers zijn ingeschreven. Op de ouderdag worden in de morgnur,en demonstraties gegeven op het terrein van de Ripperdakazerne, Na de koffiemaaltijd volgt in de omgeving van het Brouwerskolkje een demonstratie van „Compagnies gewijs aan vallen" in samenwerking met de Marine Luchtvaartdienst. Des avonds wordt een feestelijke bijeenkomst in gebouw „Sint Bavo" gehouden. Brug over de Houtvaart voor twee dagen afgesloten Wegens werkzaamheden zal de brug over de Houtvaart bij de Ohmstraat op Donder dag en Vrijdag voor alle rijverkeer afge sloten zijn. Vrije tandartsenkeuze te Haarlem Hoe de regeling wordt Ons bericht van twee weken geleden over de vrije tandartsenkeuze wordt thans be vestigd door het volgende communiqué: „Na heel veel moeilijkheden van zeer verschillende aard, zijn de besprekingen, om te komen in Haarlem tot een vrije tandartsenkeuze voor de Ziekenfondsleden, in de plaats van de bekende gedwongen kliniekbehandeling, tot een oplossing ge bracht. De Raad van Overleg deelt ons nu mede, van de Ziekenfondsraad officieel de beslis sing te hebben ontvangen, dat toestemming is verleend om in Haarlem naast de kli niekbehandeling ook de huisbehandeling in te voeren. Als gevolg hiervan zal het Centrale Ad ministratiekantoor gevestigd blijven aan de Nieuwe Gracht. Daar 'moet het Zieken fondslid zich vervoegen voor het aanvragen van een tandheelkundige behandeling. Hij kan opgeven door welke tandarts hij be handeld wenst te worden, hetzij in de kli niek of bij de tandarts thuis. Deze keuze geldt dan voor een half jaar, waarna de keuze opnieuw kan worden bepaald. Nóg deze week zullen alle Ziekenfonds leden van*hun Ziekenfonds een folder ont vangen waarin de nieuwe regeling is weer gegeven en waarin tevens een lijst is opge nomen van de tandartsen. Hiermede is dus de vrije tandartsen keuze ook in Haarlem eindelijk een feit geworden". Feest voor de oudjes De Algemene Bond van Ouden van Dagen hield gistermiddag voor zijn leden een cabaret-middag in het Concertgebouw, waar het revue-cabaretgezelschap van Jan Brou wer de oudjes gezellig bezig hield met een gevarieerd programma. De cabaretière Cora Marti appelleerde zowel aan de lachspieren als aan de traanklieren, de tenor Robert Richard toonde zijn vaardigheid met de hoge noten en de conférencier Jan Brouwer lijm de de onderdelen met een praatje en een grapje aan elkaar. De muzikale opluistering werd geleverd door het jeugdige dames- accordeonduo Les Deux Chéries en de pianist Leen van Dijk. Mag volgens het spreekwoord een kinder hand dan gauw gevuld zijn een dankbaarder publiek dan deze ouden van dagen, die iedere afwisseling begrijpelijkerwijs ten zeer ste waarderen, is moeilijk denkbaar en die waardering werd dan ook met een hartelijk applaus voor de artisten vertolkt. Hef kopen op afbetaling Een wet regelende de afbe taling wordt voorbereid Eenige weken geleden hadden wij een onderhoud met de directeur van de Volks- credietbank voor Haarlem en omgeving over de werking van het Kennemer Finan- cierings Instituut. Zoals men weet is dit Instituut gevormd door samenwerking tus sen de middenstandsbedrijven, de Kamer van Koophandel en de Volkscredietbank, met de bedoeling, op sociaal-verantwoor delijke wijze, de mensen die niet in staat zijn artikelen die zij nodig hebben contant te betalen, op afbetaling te verstrekken. In dit artikel kwam tot uiting dat het werk van het Instituut geremd wordt omdat er sommige particuliere afbetalingszaken zijn die op minder-verantwoordelijke wijze goederen verkopen. Wij vernemen thans dat op het depar tement van Economische Zaken, een wet in voorbereiding is om het afbetalingswezen in ons land te regelen, om op die wijze uit wassen op dit terrein te kunnen tegen gaan. Onder meer is het de bedoeling om de Onder meer is het de bedoeling om de afbetalingscontracten te doen re gistreren, waardoor verkopers- zich kun nen overtuigen of een candidaat-koper reeds verplichtingen bij een andere onder neming op zich genomen heeft. Bovendien bestaat het voornemen om de Vestigingswet te wijzigen om te bereiken dat zaken die zich in de bezettingstijd clan destien gevestigd hebben onder controle te stellen. Aan de heer J. F. Berkel is met ingang van 1 Februari eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Bussum. Tot zijn opvolger is benoemd de heer A. H. J. Visch, thans hoofdinspecteur van politie te Bussum. De 35-jarige Duitser P. R. te Keulen heeft bij de Maastrichtse politie aangifte ge daan dat hij gedurende de oorlogsjaren f 10.000 in bewaring had gegeven aan L. J. L, K. te Maastricht, welk geld hij niet terug kreeg. De recherche heeft K. gearresteerd. Begin April zal men ccn begin maken met de bouw van een dubbele spoorbrug bij Oosterbeek. Dit werk zal enige jaren in be slag nemen. De brug wordt gebouwd naast de bestaande noodbrug, die slechts één spoor telt, om vervolgens te worden verschoven op de plaats van de oude brug. Zeven jaar gevangenisstraf eiste de officier van justitie bij de Bijzondere Straf kamer te Groningen tegen de 38-jarïge ex- burgemeester van de gemeente Haren. mr. F. P. H. de W. Hem was ten laste gelegd het samenstellen van een lijst, waarop als anti- Duits bekend staande personen voorkwamen. Toen het secretarie-personeel weigerde werk zaamheden voor de T. te verrichten, gaf hij dit door aan de commissaris in de provincie Groningen, waarna de S.D. talrijke ambte naren ai-resteerde. De gemeente-secretaris, de heer P. Wierenga, werd door de S.D. gefus- silleerd. Dinsdagavond is te Maassluis een pak huis van een dekenfabriek afgebrand. De brandweren van Maassluis en Vlaardingen waren na twee uur blussen het vuur meester. Te Utrecht zijn twee gevangenen, die van het Huis van Bewaring in de Gansstraat overgebracht zouden worden naar öe straf gevangenis in Alkmaar, op het centraal sta tion ontvlucht. De beide mannen waren met handboeien aan elkaar gekoppeld. Toen zij op het perron stonden hebben zij gebruik weten te maken van de drukte om aan de haal te gaan. Tot nog toe is er geen spoor van de vluchtelingen ontdekt. De centrale recherche stelt een onder zoek in naar een sluikhandel in ruwe opium, die door enkele Chinezen wordt bedreven. Op een zandterrein aan de Prins Hendrik kade te Amsterdam is een Chinees aange houden, die bezig was drie pond opium op te graven. Later werd daar wederom een Chinees aangehouden, die 150 gram opium bij zich had. Het Blocmencomité te Noordwijk heeft besloten, de bloemenfeesten dit jaar te vie ren van 19 tot 22 April. Op Zaterdag 22 April zal een bloemencorso worden gehouden. Aan deelnemers van de Tulpen-rallye zal gele genheid worden gegeven, aan dit corso deel te nemen. De luitenant-kolonel W. C. Maas, garni zoenscommandant te Amsterdam, heeft de militaire dienst met pensioen verlaten. Met ingang van 18 Januari is belast met de func tie van garnizoenscommandant der hoofdstad de kolonel J. Portheine, commandant van het luchtdoelartillerieeentrum te Deventer. HAARLEM EN OMGEVING Ds. A. Schweitzer, predikant te Be» verwijkVelsen heeft het beroep van de Ge- ref. kerk van Iskenhuizen aangenomen. Ter financiering van de bouw van tien duplcxwoningen aan de Brederodelaan te Bloemendaal, waarvoor de gemeenteraad een bouwvoorschot van f 114.000 heeft verleend en een bedrag van f 840 voor het bouwrijp maken van het in erfpacht uitgegeven bouw terrein, stellen B. en W. aan de gemeenteraad voor met de N.V. Amsterdamse Maatschappij van Levensverzekering te Amsterdam een lening van f 114.840 aan te gaan tegen een rente van 314 Het tweede concert door Haarlems Trio. dat Donderdagavond gegeven zou worden in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum, is verschoven naar Zaterdag 4 Maart. De violist Jan Hesmerg en de pianiste Ans Boutcr zullen Zaterdagavond 21 Januari in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum een Sonatenavond geven. Het pro gramma bestaat uit werken van Vivaldi, Pijper, Beethoven en Brahms. De postduivenvereniging „De Snelpost" houdt haar jaarlijkse tentoonstelling op 21 en 22 Januari in de Vishal aan de Grote Markt. Keurmeesters zijn de heren Neuman en Grimbrère. Er zijn pl.m. 320 vogels aanwezig. De uitbetaling van f 1 als compensatie voor kolenprijsverhoging zal Donderdag 15 Januari geschieden op de postkantoren aan hen wier namen beginnen met He tot en met Ho. Per 1 Februari is eervol ontslag ver leend aan de commies-titulair van 's rijks belastingen E. van Bel te Haarlem. De heer A. van den Oever adjunct-com mies bij de belastingen te Haarlem is ver plaatst naar Hillegom. Het College fan Rijksbemiddelaars had de partijen betrokken bij het dreigende con flict in de huurauto- en taxibedrijven Dins dagavond voor een bespreking bijeengeroe pen. Deze besprekingen hebben nog niet tot een definitief resultaat geleid. Besloten werd de besprekingen voort te zetten. Het tweede voetbalelftal van de Haar lemse politie speelde Dinsdag voor de com petitie van de Nederlandse Politie Sportbond tegen Purmerend en verloor met 71. Talrijke brieven uit Indonesië aan de burgerij van Haarlem bereikten het Plaatse lijk N.I.W.I.N. Comité om dank te betuigen voor de Kerstpakketten die ontvangen zijn. Taxi? Bei l 3OO0 DAG EN NACHT Jonge Federalisten Opgericht is de afdeling Haarlem en ngeving van de Nederlandse Jongeren Fe deralisten. onderafdeling van de Wereld Fe deralisten Bond Nederland. Het bestuur be staat uit de heer H. Klaver te Heemstede, voorzitter, mejuffrouw E. B. Strijbos, Heren weg 219. Heemstede, secretaresse en de heer C. Antheunisse te Haarlem, penningmeester. Voor jongeren uit alle richtingen van 1626 jaar is het lidmaatschap opengesteld. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Celinck 15) Het was „marvellous" geweest! Much love: Ethel. Nee, met de beste wil van de wereld kon inspecteur Renkevoort geen verband ontdekken tussen Miss Ethel Lloyd en de aanslag op professor Wyarda. Hij legde de brief langzaam neer. Waar woont uw zuster? Inin Den Haag. Waarom adresseert die vriendin dan die brief aan u? Omdatomdat ze Joan's adres klaarblijkelijk niet weet. Ik denk, dat Joan haar geschreven heeft om haar brieven maar naar mij te sturen. En wat is dan het adres* van uw zuster? Datdat is het juist. Ze heeft geen vast adres. Zeze reist veel. En dan is ze telkens ergens anders. De ogen van de assistent, voor het eerst tijdens het verhoor, glipten uit naar opzij. Zij vermeden de directe blik van de grijze aan de overzijde van de tafel. De slanke vingers, in een nerveus gebaar, tikten de as van de smeulende sigaret. Er viel even een stilte. Zo. En die drukke werkzaamheden van uw zuster, wat zijn die dan? Dat weet ik ook niet. Ik denk.dat ze dat maar geschreven heeft aan de vriendin Een conventioneel smoesje. Mogelijk. Maar uw zuster zal toch wel iets om han den hebben, mr. Camden. Ik bedoel: ieder jong meisje heeft tegenwoordig toch een werkkring, als ze niet bij haar ouders thuis is tenminste. Joan niet. We.we hebben ons eigen geld. Ze doet aan de kunst; ze gaat naar alle tentoonstellingen en exposities. En daarvoor reist ze ook veel, voor aller lei kunstkopers en zo. Ze heeft veel smaak er. een goed oordeel; ze is dan intermediair bij artistieke transacties. En daarmee zal ze het dan ook wel druk hebben, ja, dat vermoed ik tenminste wel.... De politieman had zijn wenkbrauwen opgetrokken. Hij had, na deze aarze lende uiteenzetting, slechts een zeer vage voorstelling gekregen van Miss Joan Cam den, de zuster van deze bijzonder begaafde en energieke jongeman. Een jonge dame, die eigenlijk van haar geld leefde, hèr-en- dèrwaarts trok en aan de kunst deed. Het was niet bijzonder imponerend. Maar je had dat wel meer in gezinnen: dat blijk baar de éne broeder of zuster alle beschik bare capaciteiten voor zich had opgeëist en er voor de ander slechts een pover beetje energie was overgebleven. Hij vroeg: Excuseert u mij, maar is ze dom, uw zuster? Dom? Nee, zeker niet, inspecteur! Maar toch een heel ander type dan u. En wat is dan haar laatste adres, mr. Camden? Hij haalde zijn notitieboek weer naar zich toe. Ik.ik wéét het niet. Ze is juist weer aan het reizen geweest. In Brabant, geloof ik. Maar ze moet toch haar garderobe en haar meubels ergens hebben staan! Meubels heeft ze niet. Die heeft ze nooit willen hebben. En een deel van haar kleren heeft' ze bij mij opgeborgen, maar dat is niet veel. Ze is erg los van die dingen. En ze komt morgen bij u? Jamisschien. Het is allemaal erg vaag, mr. Camden. De politieman trok nadenkend enige lijn tjes in zijn notitieboekje, zag dan weer naar de man tegenover zich. Deze doofde juist zijn laatste stompje sigaret in de asbak; hij had nog steeds een kleur en hield de ogen neer-geslagen. Er viel nu een lange stilte. Die zuster van u, mr. Camden, begon de koele stem weer, zou ik toch wel eens willen zien. Zou het niet mogelijk zijn dat ik haar morgen ergens kon ontmoeten? Ik zou het zeer op prijs stellen als u daartoe zoudt willen medeweken. U kunt dat natuurlijk regelen zoals u dat zelf wilt. Nu zag de jonge man op: ondoorgron delijk met zijn wonderlijke ogen. Mag ik u wat vragen, inspecteur, repliceerde hij, wat mijn zuster eigenlijk met deze zaak te maken heeft? Ik voor mij zie geen enkel, nóg zo ver verwijderd verband. En ze zal uw verzoek op zijn allerminst zeer zonderling vinden. Het laatste doet er in ons beroep weinig toe: wij doen altijd zonderlinge dingen! En een verband, mr. Camden? Misschien hebt u gelijk, misschien is er geen enkel verband tussen uw zuster en de zaak van professor Wyarda. Maar u hebt haar zeker geen dienst bewezen door u zo vaag en onduidelijk over haar uit te laten. Door mij geen adres en geen werk gever en geen referenties van haar te wil len noemen. Het kleine, hèl-verlichte vertrek, anders het huiselijk verblijf van de gemoedelijke amanuensis, scheen nu geladen van span ning. Twee paar ogen, over het tafeltje heen, vorsten, daagden uit en pareerden. De jonge Engelsman gaf geen krimp. De expressieve mond, bijzonder mooi van lijn in het intelligente gezicht, scheen beslis ter dan ooit. De fijne frons tussen de ogen verdiepte zich tot een donkere groef. Ik heb u verteld wat ik zelf weet, inspecteur, viel zijn antwoord eindelijk in de stilte. En ik kan u werkelijk haar adres niet opgeven, omdat ik dat zelf niet weet. Maar ik zal haar morgen uw verzoek over brengen; ik wil u zeker in deze zaak niet tegenwerken. Mag ik de rest van mijn bezittingen weer terugnemen of gaan die ook in een enveloppe? Die kunt u weer terugnemen. Hier is uw portefeuille; de brief houd ik. En ons onderhoud is hiermee dan ten einde, maar ik had toch graag dat u verder nog ter beschikking bleef. Ik heb uw vriend Landt aangeraden om te trachten boven wat te slapen, misschien kunt u een tweede gemakkelijke stoel voor uzelf confiskeren. Het spijt me dat ik deze maatregelen moet nemen, maar het kan niet anders. Dat begrijp ik. Maar mag ik u mis schien nog iets vragen? Weet u al hoe het met professor Wyarda gaat? Ik maak mij bezorgd over hem. Nee, ik heb nog niet Op dit ogenblik tikte rechercheur Prins, die dit verhoor niet had bijgewoond, aan de deur. En voordat zijn chef hem daar toe de toestemming verleend had, stormde hij reeds het vertrek binnen. Hij was zeer opgewonden. Inspecteur! Hoor eens, Prins.... Inspecteur, daar belde de dokter op. Professor Wyarda is weer bij kennis en hij was zelfs heel helder. Hij heeft gepraat en de zuster heeft alles opgeschre ven wat hij gezegd heeft. Hij weet zich alles nog heel goed te herinneren en hij zegt dat het een vrouw geweest is! Een vrouw? Ja. Een vrouw. Hèb ik het niet ge zegd, chef? Dat het een vrouw geweest is? Violettes de Parme! U wilde het niet geloven. Maar mijn neus liegt nooit! HOOFDSTUK IV. In een ziekenhuis staat het leven ook des nachts niet stil. Daar kletteren de lifthekken in de half-verduisterde corridor en worden weer nieuwe patiënten aange voerd: slachtoffers van aanrijdingen, plot selinge operatiepatiënten, aanstaande moe ders die haastig naar de verloskamer wor den gebracht. Daar sloffen de zusters over de lange stenen gangen en fluisteren samen voor een gesloten deur; daar haasten zich de doktoren naar een spoedgeval onder het vlug aanschieten van hun witte jas. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6