Jtaliuno WTBERT De vermakeiijkheidsbelasting weer op de helling Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Calderón of de hartstocht voor het dogmatische RADIO ft Vrijdag 20 Januari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Pleidooi voor een ander systeem van heffing Een kwart eeuw huisbezoekster Na de tariefsverhoging welke de Ver makelijkheidsbelasting in het merendeel der gemeenten (ook in Haarlem) onder de aandrang van de regering nog kort geleden heeft ondergaan, 'ziet het er thans naar uit, dat deze heffing opnieuw op de kelling zal komen. Dit lezen wij in het orgaan van de Ver eniging van Nederlandse gemeenten. De heer J. J. J. M. Festen, secretaris van de gemeente Heilo, maakt daarbij de volgende aantekening: Oorspronkelijk ingevoerd als armengeld was deze belasting te beschouwen als een z.g. weelde- of verteringsheffing. Dit ka rakter heeft zij in de loop der tijden voor een goed deel verloren. Thans wordt zij wellicht in de meeste gemeenten geheven van de ondernemers der vermakelijkheden. Ook al kunnen de ondernemers haar ver halen op de bezoekers, de belasting heeft hierdoor toch meer het aanzien van een bedrijfsbelasting gekregen. De aandrang, welke door de regering ter zake van deze heffing op de gemeenten is uitoefend, vond voornamelijk hierin zijn grond, dat in de eerste jaren na de oorlog de drang naar vermaalt en ontspanning abnormaal groot was en de bevolking zich niet ontzag hiertoe aanzienlijke bedragen uit te geven. Zij zag zich daartoe te gemak kelijker in staat, omdat in die jaren de bestedingsmogelijkheden nog zeer beperkt waren. Thans is dit alles anders, de hausse periode van vermakelijkhedenbezoek is voorbij, het geld is voor velerlei andere doeleinden hard nodig. Ook de ondernemers van vermaak en ontspanning moeten hun entrée-heffingen veelal wat scherper stel len, willen zij niet het gevaar lopen, dat hun exploitatie onrendabel wordt. In deze tijd van sterk gestegen overheids uitgaven, met als noodzakelijk gevolg een hoge belastingdruk, rust op de gemeente besturen de plicht er naar te streven, min of meer los van het oorspronkelijke karak ter der vermakelijkhedenbelasting, de op brengst daarvan zoveel mogelijk op te voe ren, zonder onbillijkheden te scheppen met betrekking tot de verschillende soorten van vermakelijkheden en voorts er daarbij op bedacht te zijn niet te veroorzaken, dat het bezoek en exploitatie een ongewenste ach teruitgang zouden gaan vertonen. V/ij vragen ons daarom af, of het wel het meest juist kan worden geacht de heffings percentages der vermakelijkhedenbelasting uitsluitend afhankelijk te stellen van de aard der vermakelijkheid. Wanneer men er van uitgaat, dat deze belasting geheven wordt van de ondernemer, dan is het toch tot op zekere hoogte onverschillig van welke soort vermakelijkheid deze zijn inkomsten geniet. Zou dei-halve niet een volkomen rechtvaardige heffing worden verkregen door deze afhankelijk ie stellen van de zuivere winst, eventueel met toepassing van een redelijke progressie? Op deze wijze wordt er tevens rekening mede gehouden, dat de vaste lasten voor de exploitatie ge lijk blijven, daargelaten het aantal bezoe kers dat de vermakelijkheid bijwoont. Afgezien van het vorenstaande kan de mogelijkheid blijven bestaan, om ter wille van de culturele bevordering bepaalde soor ten van vermaak in mindere mate te be lasten en tevens om vermakelijkheden, waarvan de opbrengst is bestemd voor be paalde liefdadige of sociale doeleinden, ge heel of gedeeltelijk vrij te stellen van be lasting. Tot zover de heer Festen. DAAR NIET HIER WEL f &et iekk&iSte, middag, v&hkaad&eid 30 cent per 100 gram De stand van zaken in Haarlem De Vermakelijkheidsbelasting in Haarlem heeft in 1947 524.410,70 en in 1948 643.927,79 opgebracht. Op grond van die ontvangst werd de opbrengst voor 1949 op 650.000 geraamd. Dit is vermoedelijk te optimistisch geweest, want het bezoek aan vermakelijkheden is in de loop van dat jaar achteruitgegaan. De raming zal dus wel niet gehaald worden. Dit feit is dan ook voor B. en W. aanleiding geweest om voor 1950 niet meer dan 560.000 te ramen. Dus 90.000 beneden het cijfer van 1949. De raming voor 1950 is voor de verschil lende onderdelen: bioscoopvoorstell. ƒ400.000 (ƒ470.000) sportwedstrijden 20.000 20.000) toneelvoorstellingen 20.000 25.000) concerten 20.000 25.000) muziek in cafés 12.500 15.000) andere voorstellingen en vermakelijkheden 87.500 95.000) Tussen haakjes geven wij de ramingen voor 1949. B. en W. rekenen dus op een daling die in alle groepen vrijwel gelijk is. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. (Adv.) „De hele stad is er vol van" „De hele stad is er vol van" door Anita Loos (de schrijfster van „Blondjes genieten de voorkeur") en John Emerson is een klucht van geen betekenis, die echter zeer wel kan dienèn voor een avondje vrolijk amusement. Het spel werd hier te lande vroeger vertoond onder de titel ,.Als je maar een verleden hebt" met Jan Musch en Ko van Dijk Sr. in de hoofdrollen. De drie bedrijven bevatten de grootst denkbare opstapeling van moeilijkheden, die voort komen uit een onbeholpen poging van een schuchtere jongeling, welke zich interes sant wil maken in de ogen van de dochter van zijn compagnon teneinde haar liefde te winnen, hetgeen hem na een fikse vecht partij aan het slot ook gelukt. Er bestaan tientallen van dergelijke stukken uit de oude doos, even hol en luidruchtig, die blijkbaar nog steeds leuk worden gevon den. Men kan tenminste niet anders zeggen dan dat de toneelgroep „De Spaarnespat- ters" van de Haarlemse Hawaiian-muziek- vereniging er Woensdag in de Stadsschouw burg veel succes mee boekte, ofschoon de meeste kansen bij lange na niet werden uit gebuit. Regisseur Jan van Dongen hield het geheel in de ouderwetse lach-of-ik- schiet stijl, op welk dreigement de zaal prompt reageerde. Het heeft weinig zin om een gedetailleerde critiek op een dergelijke pretentieloze voorstelling te leveren. Het was jammer dat Wim van Wort de aardig ste effecten van zijn overigens niet kwaad gespeelde rol bedierf door een nek-kramp- achtige houding van het. hoofd. Leo Fabel deed wel enkele komieke dingen als de minnaar van de koude grond, die in hun genre waardering verdienen. Frits Beil- schmidt was een uitstekend type voor de bokszinnige filmproducent. D. K. Mejuffrouw W. von Felde Mejuffrouw W. von Felde zal 1 Februari a.s. 25 jaar in dienst zijn als districts-huis- bezoekster bij de Noordhollandse Vereni ging tot Bestrijding der Tuberculose. Aanvankelijk kwam zij (in December 1915) bij de Haarlemse vereniging als as sistente van zuster Cornelia, de bestux-ende zuster van de Lighal aan de Rijksstraat weg in Haarlem-Noord. Het werk voor de t.b.c.-patiënten had haar sympathie, waar om zij een cursus ging volgen voor huis bezoekster. In 1920behaalde zij haar diploma. 1 Januari 1921 werd zij aange steld als huisbezoekster bij de Haarlemse vereniging. Op 1 Februari 1925 volgde toen haar benoeming bij de Noordhollandse vereniging als dislricts-huisbezoekster voor het district Haarlem en omstreken. Het feit dat zij in deze functie een kwart eeuw haar krachten gegeven heeft aan de bevordering van het welzijn van hon derden lijders aan tuberculose zal her dacht worden. Het is te begrijpen dat zeer velen, die haar bij dit werk hebben leren waarderen, deze gelegenheid willen aan grijpen om haar een bewijs van sympathie te geven. Haar werk was vooral contact te hebben met de wijkzusters in de ver schillende gemeenten, maar daartoe be paalde zij zich niet. Zij kwam zelf in ge zinnen van patiënten en overal waar het mogelijk was trachtte zij bestaande moei lijkheden uit de weg te ruimen. En waren dikwijls zorgen, vooral indien er patiënten moesten worden opgenomen in sanatoria. Het bestuur der Noordhollandse vereni ging zal de jubilaresse huldigen in het Consultatiebureau op Woensdag 1 Febr. Daarna is er een receptie in dit gebouw van 3.30-4.30 uur. Dan kan ieder haar komen gelukwensen. Bij die gelegenheid zal ook een blijk van belangstelling wor den aangeboden door dankbare patiënten. PREDIKBEURTEN. Kerkgen. der Z. D. A., in de Remonstrant se Kerk. Wilhelminastraat. Zatex'dagmorgen 10 uur: Onderlinge Bijbelstudie. 11 uur: Pre dikatie door de heer D. Vink, hulpprediker. Mr. M. Stibbe uit Den Haag houdt Dins dagavond 24 Januari zijn tweede voordracht over Edelstenen in het O.R.G, Centrum Wes- terhoutpark. Zwierende fietsers Luchtig laverend van de ene kant van de straat naar de andere was een Haar lemse stoker door de Amsterdamstraat ge fietst. Hij was volledig aangeschoten. Na een tijdje zwieren, daarbij andere fietsers dwingend hun heil op de stoep te zoeken, was hij in de armen van een politie-agent gereden. Hermandad had hem een bon gegeven, als gevolg waarvan de kanton rechter de stoker een paar weken later een boete had gegeven. Maar O. de stoker had de straf wel wat aan de hoge kant ge vonden en was in hoger beroep gegaan. Gisterochtend werd zijn zaak door de recht bank behandeld. Tot ieders verbazing vertelde O., dat een twaalftal zeer speciale injecties het ge wenste doel hadden bereikt: hij was voor goed van de drank af. Hij kon geen alcohol meer zien. „Ook geen biertje?" vroeg een van de rechters ongelovig. „Ook geen biertje", bevestigde O. trots. De officier eiste een boete van 25 of vijf tien dagen hechtenis. Dat ook een biertje belangrijk kan zijn, bleek duidelijk bij de volgende zaak van een slager uit Haarlem, die eveneens op de fiets de Smedestraat als operatie terrein voor zijn halsbrekende, acrobatische toeren had uitgekozen. Maar het politie-bureau maakt de Smede straat tot eén weinig welgekozen plaats voor zulke experimenten en na twee val partijen was de slingerende slager dan ook door de politie in de kraag gegrepen. Hij verklaarde vier biertjes te hebben gedron ken. De kantonrechter had hem tot een boete van honderd gulden of vijftig dagen ver oordeeld. Maar ook slager E. had deze straf als te zwaar beschouwd en was in hoger bex'oep gegaan. De officier wilde hem over één kam scheren met O. en eiste ook 25 of vijftien dagen. Over veertien dagen zal de rechtbank in deze zaken vonnis wijzen. De affaire-Van Meegeren een afgedane zaak Naar het ANP van bevoegde zijde ver neemt, vormen de nieuwe vondsten in de zaak Van Megeren voor de Nederlandse Justitie geen aanleiding voor een her nieuwd onderzoek. Men beschouwt de affaire-Van Megeren als een afgedane zaak, aangezien de jongste ontdekkingen de conclusie van het rapport der vijf bij het destijds gevoerde proces aangewezen des kundigen slechts bevestigen. Nimmer werd de kwaliteit v Wybert verlaagd en daarc was Wybert niet altijd ve krijgbaar. Die tijd is voorbij en Uw leverancier kan U weer volop helpen. Wybert I 't Beste voor Uw keel I Alléén Ook wederom verkrijgbaar: Wyberl mei menthol (Adv.) (Adv.) Agenda voor Haarlem VRIJDAG 20 JANUARI Gebouw Cultura: Spiritistische Studieclub „Doorgang naar het hogex'e", 8 uur. Wilhel- minakerk. Heemstede: Concert Theo Olof, Piet van Egmond en mej. H. Vening Meinesz, 8 uur. Luxor: „Eén kus van Venus", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uxn\ City: „Moeder lied", 14 j., 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De laatste barricade", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Die Fledermaus", 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: toch schijnt de zon", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Gunga Din", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 u. ZATERDAG 21 JANUARI Stadsschouwburg: „Harvey", 8 uur. Frans Halsmuseum: Sonater.avond Jan Resmerg en Ans Bouter, 8 uur. Bioscopen: Middag- •vondvoorstellingen. De belangrijkste toneelschrijver van Spanje - één der grond leggers van het melodrama - werd 350 jaar geleden geboren Deze week is het driehonderd en vijftig jaar geleden dat de vermaarde toneelschrij ver Calderón, wiens werken nog steeds in vele landen worden opgevoerd, te Madrid het levenslicht aanschouwde. Zijn moeder was van Vlaamse her komst en zijn vader, een eenvoudig ambtenaar, stamde uit een adellijk geslacht. Zijn volledige naam, te mooi om niet eens in herinnering te brengen, luidde Pedro CaMerón de la Barca Hanao de lar Barredo y Riano. Zijn levensloop verschafte de biografen weinig stof. Hij studeerde wijsbegeerte, rechten en wiskunde aan de universiteit van Salamanca, trok in de jaren 1622 tot 1630 als soldaat door Italië, Holland en Vlaanderen en begon reeds vroeg de dra matische kunst te beoefenen. Hij stond bij zonder in de gunst van de theaterlievende koning Filips IV, die hem het riddex-schap in de ox'de van Santiago benevens een niet onaanzienlijke maandelijkse toelage ver leende. Calderón schreef speciale stukken voor het toneel van Buen Retiro, het lieve- lingsverblijf van deze vorst, voornamelijk luchtige divertissementen ten vermake van de hovelingenschaar. Na een teleurstel ling op vijf tig-jarige leeftijd in de liefde sloot hij zich aan bij een vrome broeder schap. In 1663 werd hij tot priester gewijd, doch op bevel van de genoemde monarch bleef hij zijn kunst getrouw. Hij overleed in 1681. Calderón in Holland Calderón vervaardigde vermoedelijk een kleine zevenhonderd stukken, waarvan er ongeveer honderdtachtig bewaard zijn ge bleven. Een derde gedeelte hiervan behoort tot de zogenaamde comedias de capa y es pada of blijspelen van mantel en degen, in welk genre hij de kroon zette op het werk van zijn voorgangex's. Dit zijn intrigespelen, vol verwikke lingen en toneeltechnische kunstgrepen, over ridderlijke heren die naar de gunsten van bekoorlijke jongedames dingen. Speci aal zijn vier echtbreuk-drama's ver bazen ons door de vele naar onze begrippen volstrekt nodeloos bedre ven wreedheden onder het motto: „Wie zijn eer wreekt, pleegt geen misdaad". Men dient hierbij te bedenken dat Calderón schreef in de tijd, waarin de verbrokke ling van het Spaanse wereldrijk begon en de begrippen van riddexdijkheid tot zinloze dogma's waren verstard. Een tegenwicht zocht hij trouwens te bereiken door het laten optreden van een zogenaamde gra- cioso, min of meer te vergelijken met de „clowns" in sommige werken van Shake speare, een ruwe spotvogel, die de nuchtere gevoelens van het volk moest vertolken. Het gezelschap Comedia heeft kort na de bevrijding hier te lande zo'n blijspel van mantel en degen met zeer veel succes ver toond, namelijk „Past op de stille waters". De werken van Calderón werden „op d'Amsterdamsche Schouburgh" al vroeg gespeeld. Geeraert Brandt schreef in de tweede helft van de zeventiende eeuw: „Het publiek gaf de voox'keur aan speelen, meest uit het Spaensch vertaelt, die door 't gewoel en veelerley verandering, hoewel er somtijds weinigh kunst en orde in was, den groote hoop (zich aan 't ydel gezwets en den poppentoestel vergaapende) zoo be haagden dat men kooper boven goud schat te en Vondels treurspelen achter den bank wierp". Voornamelijk dank zij de ijver van Dirk Rodenburg, die enkele reizen naar Spanje ondernam, raakten de stukken van Calderón hier ingeburgerd, echter in ge kuiste en vaak belachelijke berijmingen, voorzien van muziek en balletten, kortom „met konst en vlieghwerk opgedirkt". Zo werd bij voorbeeld „La dama duende" reeds in 1670 te Amsterdam opgevoerd onder de fraaie titel „De nachtspookende joffer". Op het gebied van het wereldlijk toneel leverde Calderón als zijn meesterwerk „De Rechter van Zalamea" naar een gelijkna mig stuk van de vruchtbare en met meer fantasie gezegende Lope de Vega. Het over trof zijn voox-beeld door de bx-edere en die per gaande menselijke betekenis, nog afge zien van de letterkundige kwaliteiten. Dit stuk is bovendien zo merkwaardig omdat hierin het zedelijk gezonde volk de over winning behaalt op de verdorven en aan matigende adel. Het is een bewogen spel met een sterk getekende hoofdfiguur. Onpersoonlijke zinnebeelden In het algemeen kwam Calderón aan ka raktervorming van zijn figuren niet toe, omdat steeds de situatie, de uiterlijke han deling de toon aangaf. De dikwijls voor het eerst door Goethe, die hem zeer ver eerde gemaakte vergelijking met Shake speare heeft dan ook weinig zin. De enige overeenkomst is dat beiden het leven van hun tijd met een geweldige durf hebben uitgebeeld en de soms voor-komende ver menging van droom en werkelijkheid. Zo is zijn filosofische drama „Het leven een droom" een wonderlijk spel met de gedachte dat op elke droomtoestand een ontwaken volgt, dat door de droom beïnvloed blijft. Hiermede komen wij echter op het ter rein van de geestelijke stukken. Calderón schreef talrijke autos sacramentales, alle gorische stukken met een zuiver religieuze strekking, ter verheerlijking van geloofs punten of ten bewijze van theologische stel lingen. Zoals vele Jezuieten gebruikte hij het toneel om het katholieke geloof door aanschouwelijke voorstellingen dieper tot alle lagen der bevolking te laten door dringen. Hij was een typische meester van het barok, die de religieuze inhoud in ro mantische vormen hulde. Voor het boven natuurlijke vond deze dichter van de con tra-reformatie vaak een zeer poëtische uit drukking. Zo kon Goethe naar aan leiding van het aan de godsdienstge schiedenis ontleende drama „De Stand vastige Prins": opmerken: „Als alle poëzie uit de wereld verdween, dan zouden wij haar uit dit stuk weer kunnen opdiepen". Calderón. dikwijls door het nageslacht miskend en even dikwijls overschat, heeft vooral invloed uitgeoefend op de romantici. In zekere zin kan men hem een van de grondleggers van het melodrama noemen, vooral omdat zijn virtuositeit zich voorna melijk richtte op de verwikkeling. Bijna overal staat de handeling op de voox-grond om de morele kwesties van zoveel mogelijk kanten te benaderen. Maar zoals gezegd leed de karaktertekening daar schade bij. Zijn helden en heldinnen zijn zelden figu ren van vlees en bloed, doch abstracties en symbolen, met handen en voeten gebonden aan de conventies van zijn tijd. Calderón had nu eenmaal een hartstocht voor het dogmatische, zowel in zijn geestelijke als in zijn wereldlijke stukken. Enkele daarvan zou men echter graag nog eens opgevoerd willen zien. DAVID KONING Een regenval zoals er in 26 jaar niet was geweestveroorzaakte in Tel Aviv grote overstromingen. Als de bewoners hun huizen verlaten wilden, moesten zij vaak tot de knieën door het water waden. Zandvoorf krijgt nog dit jaar een groot villapark De Zandvoortse architect J. M. Bantjes is op het ogenblik bezig met het uitwerken van plannen om te komen tot de bouw van een villapark in de badplaats op een ter rein, begrensd door de Kostverlorenstraat Koninginneweg en de Trambaan, hel Kost- verloren villa-park. Ongeveer vijftig mid denstandswoningen zullen hier verrijzen van verschillende grootte, prijsklasse en type. Er zullen percelen komen in blokken van twee en drie, doch eveneens alleen staande villa's. De prijs van deze huizen ligt tussen de 16 en 23 mille, waarbij dan nog komt de aankoop van de grond, welke door de eigenaar voor dit doel beschikbaar is gesteld. Er is uit alle delen van Nederland voor deze huizen grote belangstelling. Het ligt in de bedoeling collectief te bouwen voor 1-ekening van particulieren, zodat deze bouw buiten het aan de gemeente Zandvoort toe gewezen bouwvolume valt. Door dit geza menlijke bouwen wordt een aanzienlijke besparing verkregen. Het object zal in zijn geheel worden aanbesteed. Zandvoortse aannemers zullen zoveel mogelijk worden ingeschakeld. Het gemeentebestuur heeft voor dit grote plan alle medewerking toegezegd. Men overweegt nog, de bij de huizen geprojec teerde garages niet aan de huizen te bou wen, doch in het midden van het park een garage-complex neer te zetten, waar dooi de bewoners een box kan worden gehuurd. Men is ervan overtuigd, dat het gehele villa-pax-k nog dit jaar geheel gereed en bewoond zal zijn. Zandvoort zal hierdoor als forexxsen- gemeente aan betekenis winnen. Jonge man schoot op spreeu wen en raakte een schipper Een maand hechtenis geëist Op een mooie zomermiddag van het vorige jaar zat schipper Zwart uit Haarlem op de roef van zijn schuit, die in een zij- sloot van de Leidsevaart bij de Manpadslaan in Heemstede lag, en at een boterham. Hij had hard gewerkt, genoot van zijn rust en lette er niet op, dat in zijn nabijheid plot seling een schot knalde. Toen hij een sigaret opstak om zijn zalig nietsdoen te comple teren, klonk een tweede schot. Zwart rea liseerde zich dat nauwelijks, want hij voel de een felle, stekende pijn in zijn linker borst. Hij riep zijn broer, die verder op aan het werk was te hulp. Daarop tuimelde hij van zijn schuit in het water, doch daar merkte hij niets meer van, want hij had het bewustzijn verloren. Hij zou vei*dron- ken zijn als zijn broer hem niet uit de sloot had getrokken. Toen hij weer tot het bewustzijn terugkeerde lag hij op een draagbaar in een nabijgelegen bollenschuur. Hij bleek door een kogel uit een buks ge troffen en het projectiel was tot de linker long doorgedrongen. De bedrijver van dit onheil, de jonge kantoorbediende W. P. v. D. uit Lisse, die zich verdienstelijk meende te moeten ma ken met het schieten op spreeuwen en daarom onder een voox-wendsel een jacht geweer van zijn patroon had geleend, moest gisteren voor de Haarlemse x-echtbaixk ver antwoording van zijn daad afleggen, doch hij was wegens verblijf in het buitenland niet verscheneix. De getuige vertelde nog, dat hij vier maanden niet had kunnen werken en zich nog steeds niet fit voelde. Hij zag de toe komst dan ook enigszins bezorgd tegemoet. De vex-dachte had hem tot nu toe slechts een schadeloosstelling van tweehonderd gulden gegeven. De rechters adviseerden hem dan ook een civiele actie in te stellen. De Officier had dan ook maar weinig woorden nodig om het hoogst verwerpe lijke van verdachtes iiandelwijze in het licht te stellen. „Dit onverantwoordelijke paffen gaat alle perken te buiten", zei mr. Van der Valk Bouman, die erop wees, dat de kantoorbediende van achter een haag had geschoten zonder precies te kunnen zien waarop hij mikte. De schipper mocht nog van geluk spreken, dat het schot niet ex-ger was aangekomen. De Officier eiste een maand hechtenis wegens het toebren gen van lichamelijk letsel door schuld en het overtreden van de vuurwapenwet en tevens de vernietiging van het in beslag genomen wapen en de munitie. Uitspraak op 2 Februari. GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk PHILIPS - ERRES - WALDORP Betaling in overleg Varend hotel voor buitenlandse gasten Een Nederlandse uitgeversmaatschappij heeft het plan opgevat een klein varend hótelschip te gaan exploiteren voor tochten door ons land met buitenlandse gasten. Door bemiddeling van een scheepvaart bureau te Delfzijl werd daarvoor de bouw van een motorpassagiex-sschip aanbesteed, dat voor dit doel bestemd zal worden. Het schip krijgt een atmeting van 38,5x5.05x 2.5 meter en zal voox-zien worden van een 200 pk. motor. Het zal 'n snelheid van twin tig kilometer kunnen behalen. Er zullen, buiten de bemanning, twintig gasten mee genomen kunnen worden. Iedere x-eis zal ongeveer tien dagen duren. Het ligt in de bedoeling van Rotterdam te varen naar AmsterdamDe Lemmer, via de Friese meren naar Groningen en Delfzijl, zo mo gelijk via Borkum, de Groningse en Friese wadden, Den Helder en terug naar Am sterdam. Men hoopt het schip op 1 Juni a.s. te kunnen laten varen. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zeepost wordenverzo nden. De datums, waarop de correspondentie uitexiijk ter post moet zijn bezorgd staan achter de naam van het schip vermeld). Indonesië en Nieuw Guinea: ms „Poelau Laut" (31 Januari) Antillen: ss „Bos koop" (25 Januari)} Suriname: s.s. „Bo nairs" (1 Februari). Langs het Spaante Met een grote plons kwam het gevaarte in het Spaarne terecht. En voor wie ge vreesd hadden, dat het zou zinken, of dat er net een schip om de hoek zou ver schijnen, bleef de sensatie uit: de bagger molen, die in Augustus vox'ig jaar door de gemeente was besteld, gleed heelhuids en voorspoedig van de helling van de firma Zuidam. De wethouder W. F. Happé, die wij in andere artikelen met het achter voegsel „(Arb.)" plegen aan te duiden, had een schaar van een blaadje genomen en het dunne lint dooi-geknipt. Bedrogen kwamen ook zij uit, die gedacht hadden dat dit lint het enige was, dat de bagger molen nog terughield om zo maar plomp verloren in het water te glijden, want nog even blééf het op de helling liggen. Toen kwam er beweging in het vierwielige on derstel, waar de molen op rustte. De brug wachter op de Catharijnebrug en een boot van de waterpolitie hadden gezorgd, dat er geen andere schepen in de buurt waren. De heer Zuidam keek zijn product stra lend na. Tien minuten later tinkelden glazen tegen glazen en de redevoeringen volgden elkaar in snel tempo op. Ook wethouder W. C. Bakker was aanwezig en de heer Happé herinnerde aan het feit, dat hoe bescheiden wij Nederlanders ook zijn, wij toch wel terdege beseffen, dat het bouwen en gebruiken van baggermolens ons een zekere internationale faam heeft bezorgd. Waarop iedereen tevreden lachte, toch wel een beetje trots met die faam, al wex'd die ons dan ook voornamelijk be zorgd door de baggerende inwoners van Sliedrecht en Zwijndrecht. Met een grote plons Deze baggermolen, vertelde een des kundige, heeft 28 emmers, die met nimmer aflatende kracht de modder van de bodem van de Haarlemse wateren zullen moeten scheppen. We hebben die emmers ook zien draaien, maar er was geen modder in de onmiddellijke nabijheid van deze werf, zo dat er alleen maar Spaarne-water opge baggerd werd. Hetgeen weinig resultaat had, want onder in de emmertjes zit een klein gaatje waar het water schielijk weer uit loopt, teneinde meer modder te kunnen scheppen. Elke emmer heeft een inhoud van 45 liter en als men diep moet baggeren op vier en een halve meter diepte komen er nog acht emmertjes bij. Een andere deskundige vex'telde tx-ots, dat het ganse bovenstel van de molen in een goed half uur naar beneden gelaten kan worden, als men voor een lage brug komt; vx-oeger duurde dat anderhalve dag. En er zijn slechts twee arbeiders nodig om de Dieselmotor van negentien paardekrach- ten te bedienen Op korte termijn wordt de nieuwe aan winst van de gemeente al in gebruik ge steld. Dan zal al gauw het fraaie gelakte uiterlijk van deze baggermolen overdekt zijn door een dikke laag modder. Alle uiter lijke schoonheid vergaat. Zelfs die van baggermolens. En het was somber om dat te bedenken, toen gistei-middag die molen zo vlot in het water plonsde en op ons breedste Haar lemse kanaal bleef drijven. Glimmend en nieuw. Straks alleen nog maar bemodderd. E. P. Haarlemse Rechtbank Schipper voer gasbuis stuk Herinnert u zich nog, dat op een goede dag in Augustus van het vorig jaar plotse ling in de schemering een groot deel van Haarlem zonder gas kwam? De volgende dag wist iedereen wel, wat de oorzaak daarvan was geweest: er was een schip in aanvaring gekomen met de gasbuis, die onder de Catharijnebrug doorliep. Een groot vroeger landingsvaartuig van de Duitsers, geladen met teer. En het resultaat was een breuk in de leiding en een enorme steekvlam van enkele tientallen meters hoogte geweest. Er waren talloze kubieke meters gas ontsnapt en de totale schade bedroeg tienduizend gulden. Gisterochtend stond voor de Haarlemse x-echtbank de kapitein van het convooi, dat de brxig beschadigde, terecht. Het convooi had bestaan uit het „teerschip van Breda" en twee sleepboten. Zes getuigen vertelden over het ongeluk. De brugwachter, de ha venmeester, mannen van de waterpolitie, de schipper van de andere sleepboot en, als deskundige, de ondex--havenmeester van Rotterdam. Het bleek ter zitting, dat de omstandigheden wel erg tegen de verdachte Van D. waren geweest en bovendien ook, dat het tweede schip, dat achter het lan dingsvaartuig voer en de taak van remmer had, maar weinig op zijn belangrijke positie berekend was. En toen dan ook de situatie bij de Catharijnebrug zo moeilijk bleek, dat Van D. de keuze had tussen aanvaring met een ander schip of met de wal, hij het laat ste had gekozen, nadat duidelijk was, dat de achterste sleepboot het zware teerschip slechts zeer gedeeltelijk wist at' te remmen. Uiteraard had hij geen idee gehad, dat deze aanvaring met de Spaarne-wal zulke ern stige gevolgen zou hebben. De officier hield met de goede bedoelin gen van Van D. rekening, maar achtte toch voldoende bewijs geleverd voor een ver oordeling Mr. J. W. F. van der Valk Bouman eiste een boete van 25 of vijftien dagen hechtenis. Op 2 Februari zal de rechtbank uitspraak doen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5