Wegkampioenschap voor amateurs wordt in Zandvoort gehouden Voor de koude VOELT U ZICH GRIEPERIG? LOOSJES Amsterdamse Beurs Aanvaarding Tinholt-verzameling van natuurhistorische voorwerpen „DE SCHELP" Q Kort en Bondig Allinsonsbrood van Franken De verdwenen formules Vrijdag 20 Januari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsehe Courant 4 Het aantal deelnemers aan het jaarlijks nationale kampioenschap op de weg voor amateurs is dermate toegenomen, dat het niet langer mogelijk is dit kampioenschap gelijk te doen verrijden met dat der beroeps rijders en onafhankelijken. De sportcommis- sie van de Nederlandse Wielren Unie heeft daarom bepaald, dat het kampioenschap van Nederland voor professionals en onafhanke- lijken dit jaar op het bekende Cauberg- part?ours te Valkenburg op Zondag 18 Juni zal worden gereden en dat het kampioen schap voor amateurs zal worden gehouden op Zondag 2 Juli op het autocircuit te Zand voort. Wij deden over de plannen reeds enige mededelingen. De deelneming aan het kampioenschap voor amateurs zal niet voor alle renners mogelijk zijn. Er zal selectie worden toege past. weshalve de sportcommissie is over gegaan tot het instellen van provinciale kampioenschappen. Deze provinicale kam pioenschappen zullen op nader te bepalen data cn plaatsen worden gehouden. Het lid van de sportcommissie, de heer M. Koot deelde mede, dat waarschijnlijk niet in elke provincie een kampioenschap als voor- wedstrijd zal worden voorbereid. Het zal wel op een zestal wedstrijden neerkomen, n.l. een kampioenschap voor het Noorden, omvattend de provincies Groningen. Friesland, Drente en Overijssel, een kampioenschap voor mid den-Nederland voor Gelderland en Utrecht, een kampioensschap van Noordholland, één voor Zuidholland, één voor Brabant en Zee land en tenslotte één voor Limburg. Op degenen, die het provinciaal kampioenschap uitrijden, zal de sportcommissie een selectie toepassen, met de bedoeling, dat te Zand voort niet meer dan honderdvijftig deel nemers aan de start zullen komen. Men zal wel vragen, waarom de scheiding tussen amateurs en de andere licentiehou ders? Het antwoord kan kort en duidelijk zijn. Het aantal amateurs, dat zich voor deel neming aanmeldde, is zo groot geworden, dat het voor een zuivere beoordeling van de wedstrijd ondoenlijk is de groepen tegelijk of althans met een korte tussenpoos te laten starten. De zuiverheid van het resultaat is met de gezamenlijke rit niet gediend. Dat de animo onder de jongere amateurs zo groot is, is wel te verklaren. Het materiaal is minder moeilijk te verkrijgen en successen van enkele jongere renners stimuleren de overi gen. Het houden van voorwedstrijden in de provincie, waar officiële provinciale titels aan verbonden zijn, is een waarboi-g voor het verkrijgen van een beter overzicht van het Complex van „Eigen Hulp" voor P.T.T. niet geschikt Nu het is aan te nemen, dat de coöpera tie ..Eigen Hulp" per 1 Februari gaat ver dwijnen, rijst de vraag wat met de ge bouwen aan de Gedempte Oudegracht en de Zijlstraat gaat gebeuren. Wij vernamen dat de makelaar deze pan den aan de P T. T. heeft aangeboden, doch dat dit bedrijf van dat aanbod geen ge bruik zal maken. Het complex zou slechts met grote moeite en kosten voor de onder brenging van enkele diensten die nu in het hoofdgebouw zijn gehuisvest geschikt zijn te maken. Goodwill van „Eigen Hulp" door andere bakkerij overgenomen De liquidatie van de bakkerij-afdeling van de coöperatie „Eigen Hulp" zal niet, zoals sommigen wellicht hebben gevreesd, een verscherping van de toch al reeds felle Haarlemse broodoorlog tengevolge hebben. De bakkerij wordt namelijk overgenomen door een der bedrijven die zich hebben uitgesproken voor een verhoging van de broodprijs met twee cent. Deze firma zal tevens enkele leden van het personeel van „Eigen Hulp" overnemen. Overigens be treft het hier geen bijzonder grote om zet. Het bedrijf, dat twee weken geleden een „vechtprijs" van 27 cent per witbrood invoerde om een beslissing van de rege ring in het conflict uit te lokken, is thans ook met de bezorging van brood begonnen tegen een lagere prijs dan de bakkers zijn overeengekomen, hetgeen door de vak genoten weinig gewaardeerd wordt, omdat dit geen enkel resultaat boekt en alleen de fabriek in de kaart speelt die tot de huidige moeilijkheden aanleiding geeft. Dekenklemmen, trainingspakken en lange broeken. v£lVeeKt VOOR DE BABy Burgerlijke stand HAARLEM. 19 Januari 1950 GEHUWD: 19 Jan., L. van Schie en T. M. Lips. BEVALLEN van een zoon: 18 Jan., E. Win kelman— Burk: C. Helmink—Vel; M. Wolfs— IJsenbout; M. E. M. G. van Angeren— Oremus; 19 Jan., M. Kuijpers—Aafjes. BEVALLEN van een dochter: 17 Jan., A. de Leeuwvan Dam; 18 Jan., C. Jansen Calandt; M. F. Oudolf—Kornelissen. OVERLEDEN: 17 Jan., M. J. Rijnvis— Muzerie, 84 j„ van Dortstraat; J. C. ten Brink, 69 j., van Oosten de Bruijnstraat; 18 Jan., W. van der Vaart, 54 j., Pijlslaan. aanwezige rennersmateriaal. Bovendien be tekent deze decentralisatie en een finale een uitstekend propagandamiddel. Wat de route in Zandvoort betreft zij opgemerkt, dat de geaardheid van het terrein voldoende moei lijkheden biedt om uit een. veld van renners de beste naar voren te brengen. Ook de af stand 170 km. zal voor velen nog een woord je meespreken. ADVERTENTIE Bent U huiverig, voelt U zich niet prettig? Misschien hebt U griep onder de leden, die U door tijdig Togal te nemen kunt voor komen, althans sterk matigen. Togal kan -U op de been houden! Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist f 0.83, f 2.08, f 7.94. Directeur van de N.Z.H. moest zelf voor komen Enige tijd geleden werd de heer J. J. Jur- rissen als directeur van de Noord-Zuidhol landse Vervoermaatschappij door de Haar lemse Kantonrechter tot 150.boete veroordeeld, omdat de remmen van een verbouwde Brockway-bus die de verbin ding met Spaarndam onderhield, niet in orde werden bevonden. De directeur bleef evenwel van oordeel dat de Vervoermaatschappij in het gelijk stond en tekende appèl tegen het vonnis aan. Gistermiddag zou de behandeling voor de Haarlemse rechtbank plaats vinden, doch de heer Jurrissen had zich laten vertegen woordigen door de chef van de technische dienst van de onderneming. Deze functio naris was ook destijds voor de Kantonrech ter als gemachtigde verschenen, mede uit de overweging, zoals de verdediger van het transportbedrijf, mr. H. J. Pot, aanvoerde, dat deze als deskundige de rechtbank het beste inlichtingen kon verstrekken. De Officier maakte evenwel bezwaar tegen het feit, dat de directeur niet in per soon was verschenen, omdat deze ook per soonlijk in beroep was gekomen. De recht bank bleek deze opvatting te delen en stelde de behandeling tot 2 Februari uit. MORGEN LAATSTE DAG OPRUIMING Grote Houtstraat 100 (Adv.) IJs op open water is nog gevaarlijk De tennisbanen van „Eindenhout" en „Brederode" zijn weer voor de lief- bers(sters) van de schaatssport open gesteld. Op de .jsbaan aan de Kleverlaan en op open water kan nog niet gereden worden. Door de scherpe wind is het ijs op de ijs baan nog te dun en hier en daar zijn enige wakken. Als de wind gaat liggen en de vorst houdt aan dan zal de toestand van het ijs eerst beter worden. Het is dus nog niet te zeggen, wanneer de ijsbaan geopend zal worden. Op sloten en vaarten is het lopen op het ijs zeer gevaarlijk omdat grote stukken door de wind nog open zijn. TWEKA TRAININGSPAKKEN le kwal. kleur marine dames- en herenmaten vanaf f 24.50 Fa. v. VASTENHOVEN OSTADESTRAAT 4—6 TEL. 10413 (Adv.) Gemeenschappelijke belangen Nederlandse Openluchttheaters Op een Woensdag te 's-Gravenhage ge houden contactvergadering, waarbij ver tegenwoordigers van zeventien in Neder land gevestigde openluchttheaters aanwe zig waren, is besloten tot oprichting van een belangenvereniging en een werkcom- missie. Tijdens de besprekingen bleek dui delijk de algemene wens te bestaan tot een blijvend contact Men hoopt dan ook te komen tot een hechte samenwerking. Daartoe zal de werkcommissie, waarvan tot secretaris is benoemd de heer E. Burg mans te 's-Gravenhage, zich bezighouden met het behartigen van zowel de financiële als de artistieke belangen van de aange sloten theaters. Tevens zullen van dit cen trale punt uit de contacten met de bespe lers voor voorstellingen van meer dan plaatselijk belang worden geregeld. ■■■■IPIBBIIIIIIHIHij SMIT EN VAN RIJSBERGEN Maatkleermakerij vragen enige Prima Grootwerkers Klasse BI (thuiswerkers). Zijlstraat 71 q Haarlem (Adv.) „Koning Swenlibold" Oratorium van Herman Strategier door koor „Katholiek Haarlem" Het muzikale pionierswerk, dat de diri gent Albert de Klerk met zijn koor Katho liek Haarlem gedurende enkele jaren ver richt heeft, vond gisteravond een voort zetting met de eerste uitvoering te Haarlem van het oratorium „Koning Swentibold" van de Nederlandse componist Herman Strategier. Een uitvoerige toelichting op dit orato rium heeft men in ons blad van Zaterdag 14 Januari kunnen aantreffen, een toelich ting waarbij onder andere gewezen werd op het dramatisch karakter, dat vooral in het tweede deel van het werk aan de dag treedt. In „Koning Swentibold" wordt het dramatische accent verkregen door de mu zikale, vaak zeer suggestieve uitbeelding van een reële oorlogsverschrikking in het tweede deel van het oratorium. Maar niet minder zwaar van dramatiek is het con flict tussen de botsende mentaliteiten van de kunstlievende koning en de man van de harde practijk van het leven, hertog llildebert, dat in het eerste deel begint en dat een directe voortzetting verkrijgt in het tweede deel. Een pauze tussen deze twee delen, zoals gisteravond bij de uitvoering werd toegepast met de gebruikelijke aflei dende genietingen, is daarom zeker onge wenst Er worden in de tekst, die de dichter Jac. Schreurs M.S.C. voor het oratorium schreef enige uitspraken gedaan, die als leuzen voor verschillende levensopvattin gen kunnen gelden. De dichter bewaarde echter ten aanzien van deze uitspraken een strikte neutraliteit. Het werd daardoor evenwel niet duidelijk of en in hoeverre Jac. Schreurs de verantwoordelijkheid voor deze fragmenten zelf wil dragen of dat het zijn bedoeling is bestaande opvattingen door zijn oratorium-figuren te laten uit spreken. In het laatste geval krijgt de tekst de beperking van het verhalende ge dicht, een kenmerk, dat dominerend was bij het vormen van de indruk der uitvoe ring van gisteravond. Herman Strategier heeft voor de drama tische gedeelten van de tekst gezocht naar muziek, die de daaruit voortvloeiende span ning tot uitdrukking zou brengen. Hierin is hij gedeeltelijk geslaagd, zoals in „Dö Glorie van het zwaard" en Amalberga's' Visioen. Strategier is echter te veel toon kunstenaar om de dramaturg in hem over tuigend te laten spreken. De pure muziek grijpt hem meer dan de dramatiek. Te midden van de spanning van schrikwek kende realiteiten, vraagt zuivere muziek- genieting de aandacht en ondergaat men, los van elke gedachte aan de tekst, de ver rukkelijke schoonheid van de melodieën- stroom. En dit betreft niet alleen het opzettelijke contrast in het „Visioen". Ook ten aanzien van de recitativische fragmen ten, het gezongen proza, geldt, de over heersing van het absoluut-muzikale ele ment, waardoor de noodzakelijke eenheid van woord en toon niet voortdurend ge handhaafd wordt. Begrijpelijk wordt het daarom wel dat in muzikaal opzicht de uitvoering veel voldoening kon schenken. Het koor, waar van de leden blijkbaar beseffen wat zingen is, zong vrijwel voortdurend met prachtige klank, beschaafd, evenwichtig bij de stem menverhouding en zeker. Dit contateerde men reeds bij de aanvang met het koor „Ecce, frenum", dat als .een noodlotsmotief enkele malen terugkeert. Verder bij de ver tolking van „Sanctus", van „Draco magne" en van het enigszins gerekte „Christe cum sit hinc exire". Bijzonder mooi klonk de zang van het meisjeskoor van de Maria- school. Van de solisten dient allereerst genoemd te worden de sopraan Cory Bijster met de bas Guus Hoekman als de voortreffelijke vertolkers van solo-partijen. Voor de tenor Jan van Mantgem bleken de hem toever trouwde gedeelten, vooral ten aanzien van de hoge tonen, niet gunstig te liggen. In hét „bariton"-register kon hij zich beter laten gelden. Als declamatrice trad op Willy Brill, die er blijkbaar naar streefde door een „declamatie-toon" een passende sfeer te bereiken. Er was echter een te kort aan gevoelswaarde-expressie van het woord. De gelegenheid tot voorbereiding in aan merking nemende kon men tevreden zijn over de begeleiding van het orkest der H.O.V. dat door Albert de Klerk's directie de muzikale waarde van Strategiers schep ping kan belichten. De componist, die na afloop op het podium geroepen werd, had zeker reden om zijn dankbaarheid jegens alle uitvoerenden, in het bijzonder de diri gent, te tonen. P. ZWAANSWlJK Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 296 2951/2 238% 239% 168 230% 193 184i/2 Nederlandse Ford 2731/2 Nederlandse Kabel 287 v. Berkel's Patent 117 Yz Scheepvaart-Unie. 157*$ 157% Holl.Amerika Lijn 1641/j, Deli Maatschappij 152% 152% H. V. A 168% 168y2 A'dam Rubber 157*4 I57y2 Ned. Handel Mij 164% N.-I. Handelsbank 1041/a Billiton Mij. II 2771/12 Gemeenteraad van Bloemendaal De vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal besloot Donderdagmiddag ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Margriet een telegram naar Koningin Juliana te zenden. De burgemeester j h r. m r. C. J. A. d e n T e x deelde mee, dat wethouder mr. Hijs- zeler wegens de viering van zijn zilveren huwelijksfeest verhinderd was de vergade ring bij te wonen. Het voorstel van B. en W. tot het doen aanleggen van een speelweide met speel tuin op het vrye sportveld aan de Zomer- zorgerlaan ondervond enige tegenstand. De heer S c h u 1 z (Arbeid) wilde het sport veld in stand houden voor de jeugd en de speelweide voor de kleuters aanleggen op de vroeger aangewezen plaats in het Bloe- mendaalse Bos. De heer P i n x t e r (KVP) ondersteunde deze gedachte. De heren Smidt van Gelder en mr. Wildt Meyboom (beiden WD) achtten het aangevraagde crediet van 10.000 voor de aanleg te hoog en eerstgenoemde zei, dat het veld in de toekomst gebruikt kan wor den voor bouwterrein. De heer F e y e n (KVP) merkte op, dat op de begroting be dragen geraamd zijn voor sportvelden. Hij HOTEL ZANDVOORT Iedere Zaterdag en Zondag SOIRéE-DANSANTE ORKEST HANS FEITH Vrij entree Gezellig Beschaafd (Adv.) Hef gebouwencomplex van Beijnes Verkocht aan combinatie van zakenmensen? Het is bekend dat er onderhandelingen gevoerd worden tussen de gemeente Haar lem en de directie van Beijnes over de verkoop van het gebouwencomplex aan het Stationsplein en de Lange Molenstraat. Thans ontvangen wij van het accoun tantskantoor B. Mica Czn. te Bloemendaal een communiqué waarin medegedeeld wordt dat de gebouwen van Beijnes ver kocht zijn aan een combinatie van zaken mensen te Haarlem en Bloemendaal, voor welke combinatie het accountantskantoor naar buiten zal optreden. Wij hebben ons tot de directie van Beij nes gewend om nadere inlichtingen. Beide directeuren zijn enige dagen uitstedig. De adjunct-directeur verzekerde evenwel, dat het bericht niet juist is. De onderhande lingen met de gemeente Haarlem duren nog voort. Alleen is te zeggen dat er ook nog andere gegadigden zijn. Van de zijde van het gemeentebestuur vernamen wij, dat de onderhandelingen met Beijnes nog gaande zijn. De directie heeft niet medegedeeld dat zij die heeft afgebroken. Daarom kon men niet geloven dat het bericht over de verkoop juist is. Het accountantsbureau verklaarde bij nadere informatie dat de koopovereen komst wel'gesloten is. De combinatie van zakenmensen is zo werd verder mede gedeeld tot de aankoop overgegaan om het complex weer te verkopen. In geheel of bij gedeelten. Bepaalde gegadigden heb ben zich daarvoor nog niet aangemeld. De koopovereenkomst kon men ons niet tonen, omdat de betrokken zakenmensen ook enkele dagen uitstedig zijn. Hangénde deze onzekerheden hebben wij het gewenst gevonden de verschillende détails van deze aangelegenheid te vermel den. SCHEEPVAART Cameronia, Java—A'dam 19 Jan. pass. Kaap Bon. Garoet, JavaR'dam 19 Jan. van Penang. Johan van Oldenbarnevelt 19 Jan. van Dja karta naar Soerabaja. Kedoe, R'damJava pass. 19 Jan. Gibraltar. Kota Inten, R'dam—Djakarta pass. 19 Jan. Finisterre. Langoeas, R'damJava 20 Jan. te Aden. Oranje, A'damDjakarta 19 Jan. te P. Said. Sibajalc, R'damJava pass. 19 Jan. Ouessarat. Tabian, 19 Jan. van Colombo naar Port Said. EEN CHIQUE kunt u morgen kopen tegen Zeldzaam lage prijs .Finia "Dameshoeden BARTEUORISSTRAAT 35 (Adv.) wilde het voorstel gelijk met de begroting behandelen. De voorzitter deelde mee, dat de grond niet gebruikt kan worden voor bouwterrein. Spreker wilde het voorstel niet bij de begroting behandelen, omdat dan belangrijker posten aan de orde komen. Het huidige veld wordt bezocht door jongens uit de stad, die hinderlijk zijn voor de omwonenden. Daarom verdient het aanbeveling aan het veld een andere be stemming te geven. Nadat nog enige leden het woord hadden gevoerd werd besloten het voorstel aan te houden en het te laten behandelen in de commissie voor onderwijszaken. De legesverordening werd aangevuld met bepalingen over het betalen van kosten door hen die ingeschreven staan als wo ningzoekenden en die een vestigingsver gunning ontvangen en die een woonge legenheid betrekken. Aanvaarding K. Tinholtverzameling Naar aanleiding van enige vragen over het voorstel tot aanvaarding van een schen king bestaande uit natuurhistorische voor werpen van de heer K. Tinholt, merkte de wethouder mr. Rohling (KVP) op, dat het aan de energie van de heer Tinholt cn enige belangstellenden te danken is, dat weer een interessante verzameling verkre gen is. Vroeger heeft het gemeentebestuur voor de eerste verzameling weinig belang stelling getoond. Zij kon niet in een gebouw worden ondergebracht. Thans zijn drie lokalen van de Hartenlustschool beschik baar. Indien deze in de toekomst gebruikt moeten worden dan heeft de gemeente de zedelijke plicht een ander gebouw aan te wijzen. Het is voorlopig de bedoeling de verzameling te gebruiken vooy het onder wijs. Kosten zullen betaald kunnen wor den uit de post „onderwijsverfrissing". Spreker gaf voorts in overweging de naam van de heer K. Tinholt aan de verzame ling te verbinden. Het voorstel werd hierna aanvaard. Goedgekeurd werd hierna het voorstel tot definitieve vaststelling van een partieel uitbreidingsplan van de grond aan de Bre- derodelaan achter de woningen aan de Noordlaan en dat betreffende het opheffen van de onbewoonbaarverklaring van per ceel Tweede Doodweg 26. Tot leden .van de commissie van toezicht op het lager onderwijs werden gekozen de heren A. P. W. van der Ham, dr. ir. H. J. A. de Goey, G. d'Olivat en S. A. Wilson en mevrouw M. B. ten CateOud werd her kozen als lid van de commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs. De raad ging een geldlening aan van 114.840 met de N.V. Amsterdamse Maat schappij voor Levensverzekering voor de financiering van de bouw van tien duplex- woningen van „Bloemendaal-Noord" aan de Brederodelaan. In een nota aan de gemeenteraad had de burgemeester zijn standpunt uiteengezet over de kwestie of de raad al dan niet ge rechtigd is tot het maken van opmerkin gen over de inrichting van woningen, in dien de raad een crediet moet verlenen. Verschillende leden zetten hun standi punt uiteen. De heren i r. F i r i o n (WD), mr. Vliegen (Arbeid) enPinxter (KVP) betoogden, dat de raad wel inge schakeld moet worden als het over de in richting van woningen gaat. De raad vo teert immers de gelden en moet bijvoor beeld overtuigd zijn, dat de woningen een lange levensduur hebben. De voorzitter zeide dat de jurispru dentie van de Kroon over zelfbestuur aan het wankelen is gegaan, doordat kort na elkaar de ministers Witteman en Van Maarseveen verschillende opvattingen daaromtrent hebben bekend gemaakt. Daarom moet volgens het oude systeem worden doorgegaan. Overigens voelde spreker er wel voor, dat de plannen in de woningwetcommissie behandeld worden. Wethouder Rohling zette uiteen dat de raad uitmaakt aan welke eisen een wo ning moet voldoen. Hij neemt de beslui ten. B. en W. voeren deze uit en zorgen voor de naleving. Wanneer de raad een bedrag beschikbaar stelt, dan moeten de leden hun mening over de woningen mogen zeggen. Mr. De J on g Schouwenburg (CH) achtte het van belang, dat er ver trouwen heerst bij B. enW., bij de voorzit ter van de arad en bij de raad. Dan doet de jurisprudentie er weinig aan toe. Wordt er goed samengewerkt dan kan er veel bereikt worden. Machtswellust van één der par tijen moet ten deze voorkomen worden. Rondvraag Aan mevrouw Dalmeyer (Arbeid) deelde wethouder Rohling mee, dat de in enting tegen diptherie op de kleuterscholen georganiseerd wordt. De heer VanHolten (WD) vroeg of de gemeente iets „doet, om het bestuur van Thysse's hof bij haar moeilijkheden te hel pen. Mevrouw Fahrenfort (WD) merkte op, dat reeds veel bereikt is, als de omheining van Thysse's hof hersteld is en wethouder VanGeluk (WD) zeide, dat het bestuur niet altijd actief optreedt. De voorzitter antwoordde, dat het bestuur nog geen contact heeft gehad met het gemeentebestuur. Ook achtte hij het van belang, dat de ingezetenen meer steun verlenen. BINNENLAND In Tiel heeft de justitie een onderzoek op een fabrieksterrein ingesteld waar bij graafwerkzaamheden een skelet van een man was gevonden. Deskundigen hebben verklaard niet bij benadering te kunnen zeg gen hoe lang het geraamte zich in de grond heeft bevonden. Dit zou 50, doch ook reeds 100 jaar kunnen zijn., In September werd de journalist H. A. Lunshof door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot een geldboete van f 100 en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand wegens zijn weigering aan de rechter commissaris inlichtingen te verstrekken over de bron van bepaalde door hem gepubliceer de gegevens. Woensdag diende de zaak in hoger beroep voor het gerechtshof. De pro cureur-generaal. mr. J. Fa'oius, eiste f300 boete. Uitspraak volgt op 2 Februari. De zevende verjaardag van prinses Mar griet is op het paleis Soestdijk intiem ge vierd. Het jarige prinsesje is als alle dagen naar school gegaan. Prins Bernhard zond een telegrafische gelukwens. Het huiselijk ver- jaarspartijtje is. vastgesteld op Zaterdag middag. Zondag heeft de stem van „Ome Keesje" de laatse maal door de radio geklonken. De geestelijke vader van uitzending, Willem van Capellen. acht thans de tijd gekomen om met deze radiofiguur op te houden. Een aantal leden van de fractie der Partij van de Arheïd uit de Tweede Kamer zal zich op uitnodiging van de sociaal-demo cratische fractie uit de West-Duitse Bondsdag naar Bonn begeven om een aantal vraag stukken beide landen betreffende, te be spreken. Het gezelschap zal Maandagavond naar Bonn vertrekken en daar drie dagen blijven. De twee gevangenen, die er Dinsdag op het station te Utrecht in slaagden te ont snappen, zitten weer achter slot en grendel. Een hunner heeft zich bij de politie in Zwolle gemeld, de andere werd gearresteerd toen hij in een kruidenierswinkel in Zwolle zijn broer in Hilversum wilde opbellen. Wegens het verrichten van werkzaam heden in de z.g. Nachtwacht-uitbouw van het Rijksmuseum, die waarschijnlijk twee maan den zullen duren, is Rembrandts „Nacht wacht" overgebracht naar de zaal waarin schilderijen van Frans Hals en de Haarlemse school zijn geëxposeerd. HAARLEM EN OMGEVING De voormalige directeur van de Gewes telijke Arbeidsbureaux te Hillegom en Hoofddorp Th. van der R. werd door de Bij zondere Raad van Cassatie conform de con clusie van de procureur-fiscaal tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ds. D. Henstra te Eroek op Langendijk, voorheen te Haarlem-Noord, ontving een be roep van de Chr. Geref. Kerk naar Drogeham. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam zijn geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde de heren T. F. Visser te Overveen en F. van der Weyde te Haarlem. Witbrood is in Haarlem goedkoop, maar het is toch nog altijd duurder dan het kostelijke Bovendien is de voedingswaarde van dit ideale bruinbrood beslist groter dan van witbrood, terwijl vele mensen het nog smakelijker vinden ook. (Adv.) Heemstede Katholieke Arbeidersbeweging De afdeling Heemstede van de Katho lieke Arbeidersbeweging hield Donderdag avond in het R.K. Verenigingsgebouw haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer N. J. van der Linden. Het jaarverslag van de secretaris, de heer L. Floris getuigde van de activiteit van het bestuur en dat van de penning meester, de heer Jac. Spann wees een klein, nadelig saldo aan. De heer J. de Wit hield een uitvoerige beschouwing over de spreiding van bezit en de wijze waarop dit moet gebeuren. Hij zag dit alleen mogelijk met de komende publiekrechtelijke bedrij fsorganisatie. Nadat de begroting voor 1950 met een bedrag aan inkomsten en uitgaven was vastgesteld op 2.320-werden de aftreden de bestuursleden, de heren Jac. Spann, J. Kuipers en G. J. Wiliemse bij acclamatie herkozen. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: A. J. J. v. d. Linden en W. J. Steinhoff; G. van Beem en H. Stolwijk; J. G. Lommerse en M. Maaskant. GETROUWD: G. A. van Iiouweninge en P. C. I. Heppener; G. M. Assendelft en M. T. Oorbeek; D. Stoutjesdijk en H. E. Jesserun; D. de Nes en N. Weenink. GEBOREN: Jacobus Theodorus, z. van J. P. Koster en J. P. Burghouts; Petrus Corne lls Jacobus, z. van P. J. Jong en J. H. van Schie. OVERLEDEN: A. J. Hanselaar, 14 j., zon der, Hugo de Grootlaan 5: J. P. J. Koolhoven Logeman, 87 j., zonder Lanckhorstlaan 63. TaxiBei 13000 DAG EN NACHT (Adv.) FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Gelinck 17) Juist. En nu weet je meteen wat al je praatjes over een beroerte waar zijn. Ik ben niet van plan om als een onmondig kind behandeld te worden. Ik weet pre cies wat er gebeurd is, voordat ik buiten westen ging natuurlijk. En dat zal ik je vertellen ook! Zoudt u dat nu wel doen? vroeg de politieman bezorgd. Zoudt u niet liever rust nemen? Och wat, rust nemen! Ik heb de hele avond al rust genomen ora^ vannacht te kunnen doorwerken. En als* dat vrouw mens er niet geweest was Wat voor vrouwmens? Dat me op mijn hoofd geslagen heeft natuurlijk! Ik zal je vertellen wat er gebeurd is. Ik kwam even vóór elf uur aan het lab. Het was beestenweer en ik stak de sleutel in het slot van de buitendeur. Mijn fiets had ik opzij tegen de muur gezet. Had u die sleutel in uw bezit? Ja natuurlijk! Die heb ik altijd bij mij en mijn twee assistenten hebben er óók een. Hoe moeten we anders binnen komen zonder een half uur te wachten op die sufferd van een portier? Maar je moet me niet telkens in de rede vallen met je onnozele vragen, want ik weet heel goed wat ik zeg. Je kunt beter luisteren naar wat ik je te vertellen heb. Vertelt u dan maar. Toen de deur open was greep ik mijn fiets om hem door te rijden naar de bin nenplaats. Toen zag ik meteen een vrouw naar binnen glippen, vlak voor me uit. Door die fiets kon ik haar niet bij haar nekvel grijpen, en ik kon ook niet vlug genoeg het knopje van het electrisch licht aandraaien om haar te zien. Een echte kapperslucht droeg ze met zich mee, bah! Ik draaide het licht op en ik zag haar nergens meer. Toen ging ik eerst mijn fiets wegbrengen, die kim je nergens kwijt in die gang en ik ging meteen de achterdeur uit naar de binnenplaats. Het was aarde donker. Daar hoorde ik de Zuiderkerk elf uur slaan. Had u ook een sleutel van die ach terdeur? Je zou me geen onnozele vragen meer stellen! Ik had geen sleutel van die achter deur. Die achterdeur kun je altijd opendoen van binnen. Waarom zou ik een sleutel van die achterdeur moeten hebben? U hebt gelijk, het was een onnozele vraag. Ik weet best wat ik zeg! Ik zette mijn fiets buiten tegen het fietsenhok, want dat was ook op slot. Zuster, hebt u nu al gezegd dat ze mijn fiets moeten binnenzetten? Het was een zondvloed daar op die binnenplaats! Ik ging terug naar de keukendeur van de portier om ze óp te kloppen voor de sleutel van het hok en om de juffrouw met de kapperslucht er uit te krijgen. En toen ik vlak bij het huis was hoorde ik het gelmars van de deur, en voetstappen achter me sluipen, en meteen kreeg ik de slag. Wat doet zo'n vrouwmens ook in mijn laboratorium? Ja professor, dat vraag ik me ook af. U hoorde haar alleen maar sluipen. Maar hebt u haar ook gezien? Bent u daarvoor inspecteur van politie geworden om zulke stomme vragen te stellen? Kunt iemand zien als het aardedonker is en als ze bovendien achter je aansluipen? Ik heb geen kattenogen! Ik ook niet. Maar hoe weet u dan dat het die vrouw was? Ik had haar toch gezien toen ze de voordeur binnenglipte? Wel niet haar ge zicht, maar toch dat het een vrouw was. Een jonge vrouw. En ze was geparfumeerd. En die voetstappen die achter me slopen waren ook die van een vrouw. Dat weet u dus heel zeker. Heel zeker. Ik weet best wat ik zeg. Jij denkt dat ik een beroerte gehad heb en dat ik hier als een suffe ouwe kerel lig te bazelen, maar ik ben best bij mijn positieven. Ik weet heel goed wat er ge beurd is. Het waren de voetstappen van een vrouw: lichte, snelle voetstappen. Maar u hebt die jonge vrouw niét de achterdeur zien uitgaan? Nee. Dat heb ik u toch ook niet ge zegd? En hebt u enig vermoeden wie die vrouw geweest kan zijn? Nee. Ik ken geen vrouwen. r Behalve de dame die uw huishouding doet. Goed. Maar die was het zeer zeker niet. Dit was een jonge vrouw, een meisje. Mijn huisgenote is vijftig jaar. Bent u weduwnaar? Heeft dat iefs met deze zaak te maken? Ja. En hebt u kinderen? Nee. De politieman trok even zijn wenk brauwen op. Dus al uw verklaringen resumerende, besloot hij, u kwam hier te gen elf uur aan, u opende de buitendeur met uw eigen sleutel. Een meisje glipte voor u uit naar binnen. U kon haar gezicht niet zien, maar u rook haar parfum. U ging de achterdeur weer uit en u zag haar niet meer hoewel u het licht in de gang had opgedraaid. U zette uw fiets naast het fietsenhok; de Zuiderkerk sloeg toen elf uur. Toen wendde u zich naar de keuken- I deur van de portierswoning, en vlak bij het huis hoorde u het knarsen van de deur, lichte snelle voetstappen achter u en met een kreeg u een slag op uw hoofd. Zo is het toch gegaan, nietwaar? Precies. En nu zou ik wel eens. Pardon. Nog één vraag. Had u een lucifersboekje in uw zak met een opdruk van een hotel in Aarhuus, Denemarken? Hoe komt u op het krankzinnige idee! Wat zou ik in zo'n negorij moeten uitvoe ren? Maar nu zou ik wel eens willen we ten hoe een oude, aftandse kerel, die zo juist een beroerte heeft gehad, een zo duidelijk verslag zou kunnen geven van alles wat er met hem gebeurd was. Dat zou ik wel eens willen weten! Ik denk dat er niet veel slachtoffers van een aanslag zijn die met zulke voortreffelijke aanwij zingen kunnen aankomen als ik u zo juist gegeven heb! Nee, dat denk ik ook niet, repliceer de de politieman nog altijd met dezelfde vlakke en beleefde stem. Dat denk ik zeker niet. En aangezien die inlichtingen juist het doel waren, waarvoor ik hier kwam, ben ik u bijzonder dankbaar voor uw wel willendheid. U had mij werkelijk geen groter dienst kunnen bewijzen! De gewonde leeuw, ruig en gemelijk in de witte kussens, lag opeens roerloos en staarde de ander aan. En dan flitste er in de norse grijze ogen een olijk lichtje, en nog één en nog één, en plooide de onge makkelijke mond zich in een plotselinge glimlach. De politieman, in een reflex, glimlachte ook. En professor Wyarda mocht dan nameloos ij del zijn, en lastig en heerszuchtig, hfj bleek op dit ogenblik toch een „good loser" te zijn, want hij frommelde een hand te voorschijn van tussen de dekens en zei: Deze slag is voor u, inspecteur. Wel verdiend. Ik dacht werkelijkik zie dat ik er lelijk ingevlogen ben! Die klap op mijn hoofd is misschien toch erger aan gekomen dan ik dacht. Dat geloof ik niet, zei de politieman. Ik denk dat u spoedig weer geheel de oude bent. En ik hoop dat ons volgend onder houd even aangenaam zal verlopen als dit, ook zonder beroerte. Goede nacht, pro fessor. En een spoedige beterschap! Dan verliet hij haastig de ziekenkamer, terwijl de oude man hem sprakeloos na staarde. Hij moest de professor toegeven dat hij van niet veel slachtoffers van aanslagen zulke duidelijke inlichtingen had verkre gen, toch was er nog één ding dat hij on derzoeken wilde voordat hij weer naar het laboratorium terug ging. De kleren van de professor, vroeg hij aan zuster Nichols die hem op een wenk gevolgd was naar de gang. Ik zou wel graag zien wat hij in zijn zakken gehad heeft. Die liggen nog in de badkamer, ant« woordde zij, ze waren drijfnat! (Wordt vervolgdj

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6