Zes IJmuidense trawlers naar zee Amsterdamse Beurs GROENTJE Brand in fabriek aan de Gasthuisvest Q Kort en Bondig De verdwenen formules Maandag 23 Januari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 3 DE REDERS BESLOTEN: Voorlopig gaan alleen de motorschepen varen De handel is gematigd optimistisch No? voor dc eerste helft van deze week :oorbij is, zullen tenminste zes IJmuidense notortrawlers het sleepnet over de bodem ■an de Noordzee trekken en daarmee is dan ;en einde gekomen aan de stilte, die de guidzü nu twee-en-vijtig dagen in haar >an heeft gehouden; een klein deel van de •loot is weer in bedrijf en de hoop leeft lat de besommingen van de eerstkomende reken het ook de stoomtrawlers mogelijk :ullen maken de pieren te verlaten en de visgronden op te zoeken. Zaterdag, kort na de redersvergadering vaar het besluit om de motorschepen te aten varen werd genomen, maakte de Medan" (IJm. 57) zich al los uit de dicht Jpeengepakte boten aan de Trawlerkade, ïeden in de middaguren volgen de Batavia" (IJm. 99), de „Shamrock" (IJm. ;29) en de „Thorina" (IJm. 33) en morgen jaat ook de „Allan Water" (IJm. 34) naar 'ee. De zesde boot wordt de „Johannes Polderman" (IJm. 20) en als de „Alkmaar" liet in reparatie lag', zou ook deze trwaler see kiezen. Over de situatie bij de rederij Piscator, die drie vaarklare schepen bezit, s nog niets bekend. Hier moet echter bij worden opgemerkt.' lat de „Medan" kennelijk van plan was te »aan varen, want Vrijdag werd het schip •eeds van ijs voorzien. De drukte van de loggers voor hal A en 3 liet dit weekeinde wel heel duidelijk ;ien, hoe gretig de loggervloot van het uit vallen der trawlers heeft geprofiteerd en Ie besommingen, die deze schepen de laat ste weken maakten spraken duidelijke taal iver de voordelen, welke voor de loggers jit het opleggen der trawlervloot voort vloeien. Vast staat, dat deze „loggercon- currentie" een van de redenen is geweest voor de IJmuidense trawlreders, om een Jeel van de schepen weer naar zee te sturen, hoewel ook andere en wellicht Heemstede Woningbouw-plannen 9 Duplex- en 8 ééngezins woningen Het bouwvolume voor 1950 geeft aan Heemstede 31 woningen. B. en W. stellen voor 9 duplexwoningen aan de Brabantlaan en 8 eengezinswoningen aan de Gelder landlaan te bouwen. De kosten van de bouw der duplex woningen zijn begroot op 101.000, plus f 5400 duplexvoorzieningen en 18.506 aan grond. Het exploitatietekort wordt ge raamd op 3750 per jaar. Voor de 8 eengezinswoningen is de begro ting: bouw 79.000 en grond 18.602. Exploitatietekort 2920 per jaar. Aan het rijk zal een bijdrage in het exploitatietekort gevraagd worden. Verkoop van grond B. en W. stellen de raad voor 698 M2. grond aan de Glipperweg, behorende tot het complex „Meer en Berg" te verkopen voor 5600.aan S. Veldkamp, die er drie woningen op wil bouwen. BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEM HAARLEM, 21 Januari 1950 BEVALLEN van een zoon: 20 Jan., H. G. van RielBarnhoorn; A. M. J. Schoonens Olifiers; 21 Jan., M. C. Oosterling—Teeuwen. BEVALLEN van een dochter: 19 Jan., A. EisenbergerMetten; 20 Jan., H. M. E. van Sikkelerus—Timmer; M. C. Bouckaert-Huls- bosch; E. M. WolffKerkhoff; 21 Jan., C. G. RichtersWeïdema. OVERLEDEN: 19 Jan., W. G. Cramer, 90 j., Parkstraat; C. de Leeuwvan -Geffen, 92 j., Hagestraat; 20 Jan., J. Hiemenz, 44 j., Waarderpolder. Heringa Wuthrich HAARLEM Electrlsche Installaties Luidsprekende telefoon-installaties (Adv.) Agenda voor Haarlem MAANDAG 23 JANUARI Lnxor: „Een kus van Venus", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Moederlied", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De laatste barricade", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Die Fledermaus", 18 j., 2,30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt:toch schijnt de zon", alle leeft., 2, 4.15, 7 'en 9.15 uur. Palace: „Gunga Din", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. DINSDAG 24 JANUARI Stadsschouwburg: „Een vriendelijke dame" (Haagse Comedie), 8 uur. Gem. Concert gebouw: Piano-recital Willem Andriessen, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel- bredere argumenten het besluit hebben doen bepalen. De eenzijdige en zelfs voor het binnen lands gebruik te geringe aanvoer van de loggers, waaronder zelfs de lichtste mo toren met 100-paards Kromhoutdiesels het sleepnet aan boord namen om de traw- visserij te gaan beoefenen, bracht de han del de laatste weken herhaaldelijk in moei lijkheden. Contracten over de leverantie van rondvis konden niet worden nageko men, daar de loggers hoofdzakelijk platvis (tong en grove schol) aan de markt brach ten en de positie van de Nederlandse handel op de internationale markt dreigde gevoe lig aangetast te worden. N.Z.H. neemt Fordbussen uit geregelde dienst Gevolg van verhoging van de benzineprijs Naar wij vernemen zullen de kleine Fordbussen, die op het ogenblik de dienst op de Haarlemse stadslijnen 3 en 4 onder houden, worden vervangen door Crossley- bussen. Dit is een gevolg van de verhoging van de benzineprijs. De Fordbussen hebben benzinemotoren, de Crossley's zijn diesel wagens. Daar de Crossley's ruim vijftig reizigers kunnen vervoeren tegen de Ford- jes 38 zal de frequentie van de tegenwoor dige zeven a acht minutendienst tot een tienminutendienst worden teruggebracht. De Fordjes zullen dan gebruikt worden voor versterking. De wijziging zal zich ge- lijdelijk voltrekken, daar de maatschappij nu meer conducteurs moeten opleiden. Met ingang van de zomerdienst op 15 Mei zal de omschakeling zijn voltooid. Op lijn 6 zal de Zweedse Scaniavabis, ook een dieselbus, in diénst blijven. De rijtijd op deze lijn is echter iets verlengd, om wat meer speling te hebben om de ver tragingen die door de spoorwegovergang in de Pijlslaan bestaan, op te vangen. Raadsvergadering De raad vergadert a.s. Donderdagmiddag om 4 uur. Schooltandartsendienst Om aanspraak te kunnen maken op een uitkering van de Ziekenfondsen voor de tandverzorging van bij de fondsen verze kerde ingezetenen, stellen B. en W. voor een commisie van toezicht in te stellen voor de gemeentelijke tandverzorging. Automotorspuit De auto-motorspuit die de gemeente in bestelling had is onlangs in Rotterdam in de fabriek waar zij gebouwd werd, ver brand. De gemeente moet nu, om de motor spuit spoedig te krijgen, een duurder chas sis nemen. B. en W. vragen aan de raad daartoe machtiging. Het is nog niet te zeggen of deze schade voor rekening dei- gemeente komt. Santpoort-dorp Meisje over auto geworpen; ongeluk met goede afloop Zaterdag gebeurde er omstreeks kwart voor negen op de Rijksweg onder Santpoort een ongeluk, dat bijzonder goed afliep. De 12-jarige W. v. G., wonende aan de Rijks weg, stak plotseling de rijbaan over en werd aangereden door de personenwagen van een IJmuidense vishandelaar, die uit de richting van de Velser pont kwam. Het meisje werd door de hevigheid van de aanrijding over de kap van de auto ge slingerd en kwam achter de wagen op het asfalt terecht. Twee doktoren en de heer A. P. Bakker van het Velsense Rode Kruis waren spoedig ter plaatse maar konden niets meer aan 't kind vinden dan een dij beenfractuur. Zij werd, nadat de breuk ter plaatse gespalkt was, naar het IJmui dense Antonius Ziekenhuis overgebracht. Jongetje uit Beverwijk vermist De hoofdinspecteur van politie te Bever wijk verzoekt namens de ouders opsporing en terugbrenging van Gerard Koster, ge boren 21 October 1939, wonende te Be verwijk. De jongen verliet Zaterdag 21 Januari om kwart over twee uur de ouder lijke woning en is sindsdien niet meer te ruggekeerd. Signalement: 1.50 m., tenger postuur, donkerblond haar, zomersproeten op gezicht, klein wondje links boven de bovenlip, draagt bril met donker hoornen montuur en ovale glazen. Hij is gekleed in donkergrijze'overjas, bruin colbertjasje, donkerblauwe plusfours, donkergroene kousen en bruine sandalen. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers Vrijdag 2941/a 238* 230 184% 2721/2 291 117 157% 164 154% 167% 158 165% 156% Openings koersen 294* 234* 230% 185 152% 164 154* REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GKOTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11185 (Adv.) Bevestiging ds. G. J. Clay Veel belangstelling was er Zondagmor gen voor de bevestiging van ds. G. J. Clay als predikant fti algemene dienst van de classis Haarlem der Ned. Hervormde Kerk. De Noorderkerk was stampvol. Onder de aanwezigen merkten wij op verschillende predikanten uit de classis Haarlem en af- gevaardigdén van de gemeenten in die classis. Bevestiger was ds. J. C. Salverda, pre dikant te Hoofddorp. Deze had als tekst ge kozen Joh. 1 vers 6 en 7a. Hij memoreerde, dat de classis Haai-lem voor de eerste maal een zendingspredikant uitzendt en sprak vervolgens de wens uit, dat het niet bij de eerste predikant zal blij ven. Vast staat, dat heel de wereld in al haar volheid eens van Hem zal zijn. Ook Nieuw-Guinea, waar deze jonge zen dingspredikant met zijn echtgenote en twee kleine kinderen naar toe gaat. Na de bevestiging zong de gemeente staande Gezang 130 vers 1. Ds. G'. J. Clay, die daarna over Joh. 1 vers 8 en 9 sprak, zeide dat de mens zich zelf en anderen voortdurend voor het licht van God's Woord moet openstellen. In God's licht zijn wij verantwoordelijk voor elkaar. Christus, wil ook .de Christenge meente onder de Papoea's in Nieuw- Guinea verlichten. Na de dienst maakten velen van de ge legenheid gebruik om van de zendingspre dikant en zijn echtgenote afscheid te nemen. Zondagavond heeft een insluiper zijn slag geslagen in een huis aan de Jan. van Goyenkade te Amsterdam. De bewoners wa ren nitt ehuis. Uit een kast heeft de inslui per sieraden gestolen van een aanzienlijke waarde. H/elt U een hels noodia plaats een Spuitgast door de rook bedwelmd Omstreeks half twee Zaterdagmiddag werd de Haarlemse brandweer gealarmeerd voor een brand in de fabriek van voedings middelen Gebe en Metz aan de Gasthuis- vest, waar op een der bovenverdiepingen een hoeveelheid verpakkingsmateriaal in brand was geraakt. Een ontzaglijke rook ontwikkeling trok op dit drukke uur een grote menigte kijklustigen naar de plaats van de brand, waardoor de politie handen vol werk kreeg om het verkeer in goede banen te leiden. De brand bleek te woeden op de zolder van 't tamelijk smalle hoge gebouw en spoe dig sloegen de vlam men door 't dak naar buiten. De brandweer kreeg een moeilijk karwei, doordat het vuur in de grote hoe veelheden papier en karton naar hartelust kon woekeren en zul ke dichte wolken rook ontwikkelde, dat het doordringen tot de vuurhaard niet een voudig was'. Een der brandweermannen, de heer R. Snoeks, werd door de rook be dwelmd en moest naar huis worden ge bracht. Hij heeft ech ter verder geen na delige gevolgen van dit ongeval ondervon den. De brandweerman nen drongen, toen het hevigste vuur onder drukt was, de ruimte waar het brandende materiaal was opge slagen binnen en be gonnen toen met man en macht de pakken papier en de karton nen dozen en bekers naar buiten te gooien, waar het verder door de spuitgasten onder handen werd geno men. Er vormde zich Zware rookwolken op het trottoir en de weg voor het bran dende gebouw spoedig een enorme vuilnis belt, waarmede de stadsreiniging nog tot Zondagmorgen 4 uur geworsteld heeft om' de straat en de stoep weer begaanbaar te maken. De brandweer had tot Zaterdag avond negen uur werk om de laatste spo ren van vuur uit te roeien en weer-opleving van de brand te voorkomen. De gehele middag dreven zware rookwolken over de stad en het werk van de brandweer trok tot de avonduren veel bekijks. De brand in dit dichtbebouwde gedeelte van de stad leverde uiteraard aanvankelijk gevaar voor uitbreiding op, doch het snelle optreden van de brandweer onder leiding van de commandant, de heer H. C. Vernout, voorkwam erger. Wel kregen de belendende percelen, een meubelmagazijn en een woon huis, waterschade. Ongeveer 35 ton aan verpakkingspapier en karton verbrandde of werd onbruikbaar door het bluswater. Over de oorzaak van de brand kon men ons nog niets met zeker heid mededelen, aangezien het onderzoek nog niet beëindigd is. Brandje bij „Fatex" Zondagmorgen brak brand uit in perceel Parklaan 94, waarin gevestigd zijn de kan toren en magazijnen van het confectiebe drijf N.V. „Fatex". Er ontstond een flinke rookontwikkeling, welke veroorzaakt werd door een'branden de kist met pakpapier en houtwol, staande in de uit steen opgetrokken bijkeuken. Tegen de bijkeuken aan bevindt zich een gemetselde ruimte, waarin de centrale ver warmingsketel staat. Door roetaanzetting ontstond er brand in de schoorsteen, waardoor een ijzeren schuif, welke zich onder in de schoorsteen bevindt, gloeiend werd. De kist, welke tegen deze schuif stond, gex'aakte hierop in brand. De brandweer heeft de brand met een straal op de waterleiding geblust. Brand- en bedrijfsverzekering dekt de aangerichte schade. stegen op ,uit de bovenste étages van het brandende gebouw. „Rome en hef heilig jaar" Een tentoonstelling in de R.K. Openbare leeszaal en bi bliotheek De R.K. Openbare leeszaal en bibliotheek aan de Nieuwe Gracht te Haarlem organi seert een tentoonstelling „Rome en het Heilig Jaar", die op Zaterdagmiddag 28 Januari geopend zal worden door de voor zitter van het bestuur, rector H. M. J. Brans, die een en ander zal vertellen over de openingsplechtigheden van het Heilig Jaar. De tentoonstelling zal o.m. omvatten boeken en platen over Rome, de geschie denis der Pausen, de viering van het Hei lig Jaar, uit het bezit der R.K. Leeszaal en enige werken over de kunstschatten van Rome, uit de Bibliotheek van het Bisschop pelijk Museum. De grootste en de beste! Sonaten-avond door Jan Hesmerg en Ans Bouter Zaterdagavond gaf het echtpaar Hes- merg-Bouter in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum een sonaten-recital voor viool en piano, waarvan wij zeer veel goede indrukken hebben meegedragen. De violist begon al direct een grote en goed dragende toon te ontwikkelen, afge stemd op de acoustische eigenschappen vai\. de zaal. Ook de pianiste vond zonder aarzeling het toucher dat daar vereist wordt om de vleugel klaar en expressief te laten klinken. Evenwel was het werk waarmee men opende Sonate in D van Vivaldi-Respighi nog wat wankel van samenspel en niet steeds zuiver in de dub- belgi'epen van de viool. Doch met het volgende stuk, de 1ste Sonate van Willem Pijper, kwam men gauw over de remmingen heen en bereikte in ongerept samenspel een prachtige cli max, die deze fraaie compositie naar waarde belichtte. De edele cantilene van de viool en de karakteristieke klavierpar tij in het laatste deel waren buitengewoon kleurig en tekenend en het geheel werd, met gezonde gevoeligheid, doorleefd ten gehore gebracht. Ik weet dat er mensen zijn die veel van muziek houden, maar die stukken van Pijper „a priori" verfoeien. Hebben zij al eens met overgave naar een gave uitvoering van deze Sonate uit 1919 ge luisterd? Een vertolking als die door Jan Hesmerg en Ans Bouter deze avond, had hen kunnen bekeren, althans wat deze „jonge Pijper" betreft, die eigenlijk geen problemen stelt, alleen maar mooie, fraai klinkende vitale muziek biedt. De achtste Sonate van Beethoven (opus 30 no. 3) in G, ging eveneens in voortref felijk samenspel en met een fris élan. Het ..Tempo di minuetto" had veel charme cn kleur en het Allegro vivace bleef tintelend klaar in een gewaagd tempo. Tenslotte bracht het duo de Sonate (opus 108) in d van Brahms, stevig en gespierd in de mar kante passages en gezond lyrisch in de expressieve cantilenen. In het Scherzo liet de pianiste een parelend spel bewonderen. Het succes voor Ans Bouter en Jan Hes merg was hartelijk en spontaan. JOS. DE KLERK. Voetganger veroorzaakte val van glazenwasser In de Generaal Cronjéstraat in Haarlem- Noord is Zaterdagmiddag een onbekend ge bleven voetganger tegen een ladder gelopen, waarop een 29-jarige glazenwasser op drie meter hoogte bezig was de ramen te lappen van de eerste étage van een woning. De man viel op straat en werd door een lid van de Ongevallendienst behandeld. Het bleek ge lukkig goed te zijn afgelopen; de glazenwasser had een gekneusde pols en schaafwonden aan het rechtei'been, doch hij kon na van de schrik te zijn bekomen, verder werken. HAARLEM EN OMGEVING Dr. E. Emmen. secretaris van de Alge mene Synode van de Nederl. Hcrv. Kerk, zal hedenavond in het Wijkgcbouw Molenaer- straat spreken over „De Toekomst van het Christendom". De uitbetaling van fl als compensatie voor de k ol enp r ijsv c rhog i n g zal Dinsdag 24 Januari geschieden op de postkantoren aan hen; wier namen beginnen met Kr. tot en met Le. Aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen slaagden: voor het candidaatsexamen tropische landbouw: P. S. Blom te Heem stede. Voor het candidaatsexamen Neder landse landbouw: Y. T. Bakker te Haarlem; C. J. Schuurmans te Halfweg: P. T. Stol te Haarlem. Voor het ingenieursexamen tropi sche landbouw: N. C. Lodewijks te Heem stede. Voor het ingenieurscxamen Neder landse landbouw: mevrouw C. L. H. E. J. A. van der Waals—Kocnigs te Heemstede. Het Chr. Fanfarecorps „Arti et Reli- gioni" geeft Donderdag 26 Januari onder leiding van de heer H. N. van Ossenbruggen, zijn jaarlijke uitvoering in dc Wilhelmina- kerk aan de Ged. Oude Gracht. Medewerking wordt verleend door het Gereformeerd Evangelisatie-zangkoor Zuid-Oost, onder leiding van de heer A. Bak. Taxi Bel l 3 OOO DAG EN NACHT Geen loonsverhoging voor kostwinners beneden 23 jaar Bij overleg tussen de regering en de Stichting van de Arbeid is nader de vraag onder het oog gezien, of de loonsverhoging van 5 procent eveneens ten aanzien van gehuwden en kostwinners beneden de 23- jarige leeftijd zou moeten worden toege staan. Door dit overleg is de minister van Sociale Zaken, na het College van Rijks bemiddelaars te hebben gehoord, tot de slotsom gekomen, dat een dergelijke uit breiding van de vergunning tot loonsver hoging geer. aanbeveling verdient. Daar het de bedoeling is, dc loonsverho ging in nieuwe loonschalen vast te leggen, zou de uitbreiding tot jeugdige gehuwden en kostwinners het noodzakelijk maken afzonderlijke loonschalen voor deze cate gorieën vast te stellen, hetgeen niet wen selijk wordt geacht. Bovendien is de loons verhoging van 5 procent berekend op basis van-een gezinssamenstelling van man, vrouw en twee kinderen, welke men bij gehuwden beneden de 23-jarige leeftijd slechts bij uitzondering aantreft. De jeug digen, aan wie de tijdelijke bijslag van 1,per week of 4.50 per maand was toegekend, gaan niet in loon achteruit, ook al komt door de nieuwe loonschaal deze bijslag te vervallen. Toneelknecht stak meisje dood Moord in kelder van Concerthuis te Groningen Over de moord in de Poelestraat te Gro ningen wordt nog gemeld, dat Zaterdag morgen omstreeks half acht voorbijgangers ter hoogte vaix het Concerthuis om hulp hooi'den roepen. Men schonk aanvankelijk geen aandacht aan een man, die in de buurt van de kelder van het Concerthuis met een meisje ogenschijnlijk aan het stoeien was Toen het meisje door de man in de kelder werd geduwd, hoorde men een hevig gegil. Een glazenwasser, die in de buurt aan het werk was, schoot te hulp en vond het meisje, de 24-jarige A. IC, hevig bloedend op de keldervloer liggen. De man, de 46-jarige toneelknecht van het Concert huis, W. J-, die het meisje trachtte te wur gen, kon door een inmiddels toegesnelde politie-agent worden overmeesterd. De steek, welke hij het meisje in de rug had toegebracht, had echter reeds haar dood veroorzaakt. J. was sinds een jéar geschei den van zijn vrouw. Hij zou reeds enige jaren omgang met het meisje hebben. Hij zou reeds een week lang met het plan heb ben rondgelopen het meisje te vermoorden. Vrijdagavond had hij de kelderdeur van het Concerthuis opengezet. Het meisje, dat werkzaam was in een strijkinrichting, die naast het Concerthuis is gelegen, moest om half acht haar arbeid beginnen. De man heeft haar, voordat zij naar haar werk ging, opgewacht. Toen hij gearresteei'd werd verklaarde hij, dat zijn wraak nu gekoeld was. Hij zou het voornemen hebben gehad na het meisje te hebben vermoox'd, zichzelf van het leven te beroven. Slachtoffer van het ijs Te Olst bij Deventer probeerden Zater dagmiddag drie knaapjes of het ijs van een diepe kolk aan de IJsel al sterk genoeg was. Twee der jongens zakten daarbij door het ijs. Een van hen, een zevenjarige, kon zich nog aan het ijs vastklemmen cn het hoofd boven water houden. De andere, een ventje van zes jaar, verdween onder het ijs. De derde ging de moeder van zijn twee kameraadjes waarschuwen. Het is toen nog gelukt het zevenjarige kind te redden. Toen men zijn broertje bereikte, was deze reeds verdronken. feuilleton door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Gelinck 19) Dank u, juffrouw. Dan weet ik voor het ogenblik genoeg. Dan kunt u nu wel naar bed gaan. En uw man ook. Prins, breng dan nu Betsie Kurkmans hier. Betsie's entree in het kamertje van de amanuensis werd voorafgegaan door de luide opmerking van de rechercheur. Nee meid, déar kan ik niet aan be ginnen! Ik ben Van Beek niet. Als ik alle meissies wou zoenen die ik voor verhoor moest binnenbrengen had ik wel dagwerk! De inspecteur had nog juist voordat de deur openging zijn gezicht weer in de plooi! Gaat u zitten, verzocht hij koel. Bet sie, een soort populaire uitgave van een filmster en zéér decoratief in haar ge bloemde peignoir, wierp een veelzeggende blik. Hij begreep onmiddellijk dat deze nieuwe getuige een sterk gevoel voor het dramatische bezat, en aangezien het dra matische hem in deze zaak van te veel kostbare tijd zou beroven, klonk zijn stem ijziger dan ooit. Zijn aandacht was uitslui tend voor de papieren in zijn dossier. De korte inhoud van Betsie's overvloe dige mededelingen was, dat zij niets ge hoord en niets gezien had, daar zij op het fatale ogenblik geslapen had: de diepe slaap der onschuldige jonkvrouw. Moe had haar om tien uur naar bed gestuurd, Moe was daar altijd erg streng op. Moe wat ouderwets: ze mocht nou ook nóóit eris... Moe Dank u juffrouw, viel hij haar al spoedig in de rede. Ik weet al genoeg. Gaat u maar weer naar bed. Slapen?? vroeg Betsie onthutst en staarde de onvriendelijke politieman ver wijtend aan. Bedoelt u.is het dan al afgelopen? Precies. En ga nu maar gauw. Prins, breng haar weg, maar geen gijntjes, hoor! Betsie, gepikeerd, drapeerde haar ochtend gewaad in schilderachtige plooien om zich heen en ensceneerde een indrukwekkende aftocht. De rechercheur grinnikte. De deur viel dicht en de inspecteur zuchtte even: deze laatste verhoren hadden geen enkel nieuw gezichtspunt opgeleverd. Hij had nu voorlopig alle getuigen gesproken; hij moest nu zijn gedachten maar eens orde nen. Deze diefstal met geweldpleging was een ernstig feit, omdat het hier ging om een wetenschappelijke uitvinding van grote handelswaarde; een uitvinding waarvoor ieder pharmaceutisch concern zeker graag een millioen zou willen neerleggen. Het was niet onmogelijk dat een dergelijk con cern in dit geval de daarvoor in aanmer king komende insiders had'omgekocht en door deze diefstal de betreffende gegevens in handen gekregen had. Het zou niet de eerste maal zijn dat er een dergelijke dief stal gepleegd werd,-al werd het feit dit maal nog verzwaard door de aanslag op professor Wyarda. Eeix aanslag, die ge makkelijk de ernstigste gevolgen had kun nen hebben voor deze oude man. Die insiders waren hier alleen de beide assistenten, claar er geen enkele andere student tot dit laboratorium werd toege laten en ook de amanuensis slechts hoogst zelden de één of andere handreiking ver richtte. De beide assistenten waren van alles op de hoogte, wisten van het belang van de uitvinding af en hadden niet de vrije beschikking over alle gegevens. Zij wisten bovendien beiden óf John Cam den wist het alleen dat de professor zijn belangrijke cahiers in zijn tas had meegenomen. Peter Landt de eerste assistent, maakte een uitgesproken gunstige indruk. Een ge leerde, een open, trouwhartig en ongecom pliceerd mens. Bescheiden in zijn levens behoeften, slechts levend voor zijn werk. Hij was om elf uur niet boven geweest. Er was in deze zaak geen enkel feit dat tegen hem aangevoerd kon worden, behalve dan die hoogst zonderlinge zweem van Violettes de Parme die de speurneus van rechercheur Prins ter hoogte van zijn schouder had menen te moeten opsnuiven. Die speurneus had reeds meermalen tref fende resultaten bereikt in het nasnuffelen van duistere zaken en ook ditmaal had de neuswijze rechercheur een onverwachte steun ontvangen in de verklaring van de professor zelf, die sprak van een juffrouw met een kapperslucht. Wie was die juf frouw met de kapperslucht geweest en wat was ze 's avonds om elf uur in dit gebouw komen doen? Waarom had ze die kappers lucht, waaraan ze toch gemakkelijk her kend zou kunnen worden, met zich mee gedragen als ze van plan was geweest om een moordaanslag te doen op professor Wyarda? En hoe zou ze gelijktijdig de pro fessor hebben kunnen neerslaan en van zijn papieren beroven en tevens zoals Prins dat wilde zich, in dit kamertje hebben laten kussen door de assistent Landt? Inspecteur Renkevoort fronste na denkend zijn wenkbrauwen. De tweede assistent, de jonge Engelsman uit Cambridge, maakte geen gunstige, maar ook geen ongunstige indruk. Hij maakte een gecompliceerde indruk. In zijn gehele houding: zijn manier van binnenkomen, zijn plaatsnemen op de stoel, zijn reactie op de eerste vragen, was iets defensiefs geweest, iets alsof hij op zijn hoede moest zijn of het een en ander wilde verbergen. Hij was pas losgekomen bij het spreken over zijn werk. Maar daarna, bij de fouil lering van zijn zakken, was hij weer in zijn schulp gekropen, was verward en on zeker geworden en had een nerveuze in druk gemaakt. Hij had zijn vest open- en dichtgeknoopt en de knopen waren aan zijn vingers ont glipt: de tweede, de derde, de vijfde. Waarom zag hijzelf nog aldoor voor ogen die witte vingers, die het vest ontknoopten? Er wés iets geweestiets dat niet ge woon was.hij kon het zich niet beden ken! 'Hij stak nu toch weer een sigaret op en ijsbeerde door het kamertje. John Cam den, een heel bijzondere jongeman met een bijzonder gezicht. Een edel gezicht mt dat prachtige voorhoofd en die besliste mond. Maar zijn ogen waren ondoorgron delijk. Even ondoorgrondelijk als zijn eigen persoonlijkheid: een wetenschappelijk man met een schat van kennis, een onderzoeker van de eerste rang, de tweede assistent van een zo exclusief geleerde als professor Wyarda. De vingers die het vest ontknoop tenen de binnenzak had toch niets verborgen gehouden. Zou John Camden de man zijn die professor Wyarda met een stuk hout had neergeslagen? Zijn voet stappen konden licht zijn, snel en licht als die van een vrouw.Zijn handen waren tenger, maar gespierd.... Maar het meest obscuur was de figuur van miss Canxden, de zuster van wie hij een open, geadresseerde brief in zijn bin nenzak droeg en waarover hij zich niet wenste uit te laten. De zuster, die geen vaste verblijfplaats had en geen werkge ver; de zuster die nergens was en alleen „misschien" morgen hier zou komen. Een onwaarschijnlijke, duistere figuur op de achtergrond van deze zaak; half Engels, half Nederlands en waarschijnlijk zeer aan trekkelijk als ze leek op deze broer. Ver moedelijk ook begaafd, internationaal ge oriënteerd en altijd reizend. Kwam het alles niet veel te mooi uit? De zuster, die haar broer kwam opzoeken of afhalen in het laboratorium en daarbij „toevallig" al leen Peter Landt aantrof omdat haar broer beneden naar qpn nieuwe lamp zocht waar van hij de voorganger om vijf voor elven opzettelijk gebroken had. Peter Landt en een zeer aantrekkelijk meisje, glimlachend en hem loodsend naar dit kamertje dat nooit afgesloten was naar de gang. Een heel gemakkelijke, goedkope truc! En on derwijl deed John Camden het werk, wachtte de professor op, wa&rvan hij wist dat hij klokke elf zou arriveren, sloeg hem op het hoofd met een houtblok waarvan de vingerafdrukken spoedig weggewist zouden zijn in de regen en griste de noodzakelijke papieren uit de tas. Het zusje, met de ca hiers, had het gebouw snel door de voor deur verlaten. Het klopte allemaal als een bus. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3