Usbanen geopend GROENTJE Krachtig,zKrampvrij LAXEER-AKKERTJES Ingezonden stukken Taxi? Bel 1.2.3.4.5 (Kort en Bondig De verdwenen formules Dinsdag 24 Januari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlenische Courant De toestand van het ijs op de-baan van ,.De Volharding" aan dc Wagnerkade te Heemstede was vanmorgen van dien aard, dat het bestuur besloot de baan vanmiddag open te stellen. Ook zal er vanavond gele genheid bestaan op de baan te ryden. Het ijs op de baan aan de Kleverlaan is nog niet op alle plaatsen even betrouw baar. Aan één zijde kan niet gereden wor den. De baan zal vanmiddag open gesteld worden, echter uitsluitend voor hen, die een kaart in de voorverkoop hebben ge kocht. Vanavond is de baan gesloten. Als het blijft vriezen zal de baan Woensdag voor een ieder worden opengesteld. Het is de bedoeling de ijsbaan des morgens officieel te openen. Zoals bekend wordt zij voor 't eerst sedert vele jaren weer gebruikt, nadat de gemeente Haarlem haar in orde heeft laten maken. Op de baan van de ijselub „Nova Zem- bla" te Spaarndam waren vanmorgen en kele wakken. Morgen zal er vermoedelijk geschaatst kunnen worden. In Bloemendaal is in dc herfst de ijselub, die vroeger op de vijver bij „Duin en Daal" een ijsbaan had, opnieuw opgericht. Het bestuur liet de leden Zaterdagmiddag reeds rijden, doch eigenlijk was het ijs nog niet geschikt. Het is de bedoeling de baan Woensdagmiddag opnieuw open te stellen. Reeds zijn er plannen gemaakt voor het houden van wedstrijden, bijvoorbeeld voor leerlingen der scholen. Wanneer die wed strijden gehouden zullen worden is nog niet bekend. Haarlemse sfeunnormen wederom verhoogd B. en W. van Haarlem hebben het vol gende communiqué uitgegeven: „Nu dc Regering een verhoging van de lonen heeft toegestaan hebben Burgemees ter en Wethouder van Haarlem zich be raden omtrent de omstandigheden van dat gedeelte der Haarlemse bevolking, dat krachtens Armenzorg ondersteund wordt. Er is besloten om de normen, welke gelden als richtlijnen bij de vaststelling van de steunbedragen, wederom met in gang van 1 Januari 1950 aan te passen aan de hogere kosten van het levensonderhoud. Deze normen dienen-niet beschouwd te worden als bedragen, waarop men enig recht kan doen gelden. Zij dienen, zoals gezegd als richtlijn, omdat bij de vaststel ling van de steunbedragen de individuele omstandigheden van de hulpbehoevenden in aanmerking worden genomen. Deze aanpassing zal de gemeente-uitga ven in niet onbelangrijke mate verhogen, doch het werd niet verantwoord geacht haar achterwege te laten. Anderzijds wordt erop gerekend, dat bij ieder, wie dit betreft de prikkel zal blijven bestaan, fco nodig nog sterker zal worden, aan zijn plicht te voldoen, door pogingen in het werk te stellen weer zelfstandig in het eigen onderhoud te gaan voorzien". Feestavond van Gruno Zaterdagavond hielde de Groningse Ver eniging „Gruno" haar jaarlijkse „Ncijjoars- veziede" in de toneelzaal van de „Leeu werik". Er waren ongeveer 140 leden aanwezig, die, gezeten aan vier lange tafels, waarop een groot aantal kraantjespotten met koffie stonden, zich de koffie, de „Grunneger kouke" en kniepertjes goed lieten smaken. De heren rookten op ouderwets Groningse manier uit lange witte pijpen en een aantrekkelijk ca baretprogramma uitgevoerd door Gruno'e toneelclub verhoogde de prettige stemming. Een gezellig bal tot 2 uur besloot de avond. GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk Wij geven U een betrouwbaar advies bij de aankoop van Uw STOFZUIGER BETALING IN OVERLEG (Adv.) Burgerlijke stand HAARLEM. 23 Januari 1950 ONDERTROUWD: 23 Jan., C. C. Ansems en L. C. Boeree. BEVALLEN van een zoon: 21 Jan., C. Klip van der Veen; 22 Jan., M. Alber»Ver kruisen; B. A. DussenbroekHabich; J. Been —de Graaf: C. J. Lok—dc Loos; M. J. C. SchefferGoedhart; A. de GraafHornstra; 23 Jan., W. H. SeverijnseAuer; W. T. Rc- dekerNsjssen. BEVALLEN van een dochter: 20 Jan., P. M. Hoogland—Buijs; W. A. Vinke—Titsing; 21 Jan., A. JordanWezenaar; D. Krabshuis Luikel; 22 Jan., R. BiJlsma—DEmstra; P. E. A. Stange—Vroon; M. C. van Zutphen—Brou wer; J. A. M. HetemWlttoman; J. P. ter MetzHauber; 23 Jan.. N. VerhocffWage- maker: M. J. H. van KessclGoedemans. OVERLEDEN: 19 Jan., W. Lehman—Bese- mer, 72 j., Hendrik Roozenlaan; 21 Jan., J. H. Stook, 23 j.t Timorstraat; 22 Jan., H. M. van Capel, 11 d-, Kamperlaan. Brandmeester Lam; ers overleden Gisterochtend is in het St. Elisabeths- gasthuis te Haarlem, waar hij voor het ondergaan van een operatie was opgeno men, de heer J. A. P. Lam\ ers overleden. De thans ontslapene was een der oudste brandmeesters van de Haarlemse brand weer. Ir. September 1903 werd hij als vrij williger aangesteld. Hij doorliep de destijds bestaande rangen sergeant en sergeant majoor en promoveerde op 15 Maart 1930 tot brandmeester. De heer Lami ers is 62 jaar geworden en was administratief amb tenaar bij het P.E.N. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal Vrijdag op „Westerveld" plaats hebben. Het Nederlandse motor-zeilschip „Mo- lan" uit Rotterdam is bij Thyborön aan de Westkust van Jutland gestrand. Er is geen gevaar voor de bemanning. Zoekt U een F"AKHUt$ Ruimte I Plaats een Beeldende kunst Drie Groningse kunstenaars exposeren bij Leffelaar Bij de kunsthandel Leffelaar aan de Wagenweg is tot 8 Februari een tentoon stelling van werken van Jan ten Have, Ad Verdonk en Riekele Prins, drie Groningse kunstenaars. Jan ten Have is een gezonde colorist, die niet alleen oog heeft voor de schoonheid van zijn eigen provincie (men dfenke aan de magistrale „Rietkant aan het Zuid- laarder Meer", breed gepenseeld), maar óók het Stilleven en het Portret beoefent. Zijn „Takje appelbloesem" is dichterlijk en teer; zijn „Tulpen" brengen een sympho- nisch-opgebouwde kleurencombinatie, die in haar de ruimte-beheersende weelde als het ware naar de beschouwer toekomt, Maar ook bescheidener gamma's bespeelt hij: zijn „Garnalenschuitjes in Zoutkamp" ademt de waddenlucht en een Noors colo- riet ligt er over uitgespreid. Zijn „Rhodon- dendrons" verrassen door het gedurfde contrast van rode bloemen en groen fond. Van de meisjesportretten trok ons dat van het meisje met de bruine blouse het meest aan (no. 28). Wat bij ieder werk van Jan ten Have opvalt, is de afmeting, die steeds met overleg gekozen schijnt te zijn. Er is een fraai zelfportret. Van Ad. Verdonk charmeerde ons in de eerste plaats drie portretten: een „Zelf portret", „Koperpoetsen" (een meisje met Chagall-achtige droom-ogen) en het rus- tig-intime „Damesportret". Zij hangen naast elkaar en vormen een fraaie wand- vulling. Ook het „Portret van mevrouw Bank" brengt een goede en frisse kleuren- vcrzameling. De verbeelding van deze schilder grijpt wel eens te hoog: „Salomé" en „Don Quichote", maar andere genres dan het landschap, namelijk dat van het heterogene dat dit oeuvre vertoont is niet onsympathiek. De vcrfbehandeling lijkt wat zwaar en dik. Verdonk beschikt over een rijk goud geel. maar dat is niet steeds voldoende om een schilderij te redden. Van de bloemstuk ken vonden we vooral zijn Amarillis knap. De grafiek van Riekele Prins verbaast door de gevarieerdheid. Zijn „Verdronken land" met de grijze lucht, het blanke water en de modderstrepen bereikt met de een voudigste middelen een imposant effect. De contouren van „Naakt" zijn meesterlijk: het is wel het fraaiste dat Prins ons laat zien.. Er zijn nog enige beeldhouwwerken van Jan Verdonk, die thans bezig is aan een nieuw beeld van de Asafh-figuur op het orgel in de oude Bavo-kerk aan de Grote Markt. Het jongenskopje (no. 64) en de plaquette van J. W. A. Beynes zijn goed getroffen. H. SCHMIDT-DEGENER Schilderspatroonsvereniging bestaat een halve eeuw Vandaag viert de vereniging van schilders patroons „Haarlem en omstreken", tevens afdeling van de Bond van Nederlandse schilders haar vijftigjarig bestaan. Deze organisatie ontstond toen de schilders tijdens een loongeschü met de gezellen de noodzaak van een hechte aaneensluiting gingen beseffen. De heren J. W. Veldheer en J. C. Cramer namen daartoe het initia tief en zij waren respectievelijk voorzitter en secretaris in het eerste bestuur dat ver der uit de heren G. J. Heijdanus, J. van der Wijde en H. van Niel bestond. Twee jaar later sloten ook de schilderspatroons uit de omstreken zich bij de vereniging aan. Het verenigingsleven heeft zich in die halve eeuw goed ontwikkeld, er heerste in de organisatie altijd een prettige verstand houding. Te vermelden valt dat de huidige ere voorzitter, de heer C. van Willigenburg, ruim 24 jaar voorzitter is geweest. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heren: P. Barend, voorzitter; E. van der Zwaan, secretaris; Ph. van den Bos Jr., penning meester; W. J. Loenen, tweede voorzitter; A. Strijbis, tweede secretaris; F. W. Lich- tenveldt Jr., tweede penningmeester en W. van Beek, commissaris. Vanmiddag wordt het jubileum in „Brinkmann" het zelfde gebouw waar de vereniging werd opgericht met een re ceptie gevierd. Lenin-herdenking Ter gelegenheid van de 26ste verjaardag van de sterfdag van Lenin hield de afdeling Haarlem van de C.P.N. gisteravond een herdenkingsbijeenkomst in de Concertzaal. Nadat de secretaris, de heer Th. Segerius de aanwezigen had verwelkomd, bracht het Haarlems salon-ensemble een nogal geva rieerd programma ten gehore, dat begon met de Internationale en voorts een pot pourri bevatte van Amerikaanse liedjes, die eindigde met het volkslied der V. S. „The Star-spangled Banner". Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer Fred. Schoonenberg, hoofdredac teur van „De Waarheid". Deze wees op het voorbeeld dat Lenin aan het proletariaat heeft gegeven. Hij herinnerde aan Lenin's moed en doorzettingsvei'mogen tegen de vereende pogingen van de reactie. Dezelfde kracht zal nu de Amerikaanse oorlogshit sers tot stilstand moeten brengen. Lenin's sterfdag kon door de Nederlandse ai*beiders niet beter gevierd worden dan door zoals j.l. Zaterdag gebeurde de „Hol landse Pravda", de Waarheid, van de eigen persen te laten rollen. Hij riep op tot eenheid onder de arbei ders in de kapitalistische landen, waar de nood stijgt. Hij hekelde de pseudo-pogin- gen van de Partij van de Arbeid om de een heid in de vakbeweging te bewerkstelligen en zeide zich sterk te maken dat sommige ingezonden brieven in het Vrije Volk op de redactie van dat blad worden gefabriceerd. Evenals in de strijd om het dagelijks brood is die eenheid nodig in de strijd voor de vrede. De strijd tegen de vrede wordt nu onder een mooie Amerikaanse vlag ge voerd zei hij. Na de pauze sprak mevrouw A. v, Om meren-Averink over haar belevenissen in het communistische China, dat zij kortelings bezocht. Zij zeide vooral getroffen te zijn door de ijver waarmee men allerwege aan de opbouw is gegaan en door het tempo waarmee men reeds begonnen is de sociale beloften te verwezenlijken. Zondag hebben amateurs aan een door „De Kampioen" uit Haarlem georgani seerde dertig kilometer lange Cycle-Cross in de duinen nabij Kraantje Lek", te Overveen deelgenomen. In een spannende finish zegevierde Gerrit Voorting. De uit slag luidt: 1. G. Voorting, 1 uur 8 min. 34 sec.; 2. P. van Roon, zelfde tijd; 3. A. Vis ser, zelfde tijd; 4. A. Voorting, allen Haar lem. Een foto van Gerrit Voorting op de tweede plaats in de duinen. Naar een Haarlems Comité der Oorlogsgravenstichting In restaurunt Brinkmann heeft de direc teur van de Oorlogsgravenstichting, de heer H. Wilbrenninck, gisteravond voor een aantal genodigden een overzicht gegeven van het werk, de problemen en de plannen van deze stichting, die zich heeft belast met de zorg voor de Nederlandse oorlogs graven overal ter wereld, in de ruimste zin des woords en tot in lengte van dagen. Om dit bizonder veelomvattende, moei lijke en kostbare werk mogelijk te maken is met hulp der regering en van particulie ren een fonds gesticht, dat echter nog te klein is om alle kosten uit zijn rente te kunnen bestrijden. Er is nu de volgende overeenkomst tot stand gekomen: de rege ring betaalt alle eenmaal voorkomende las ten der stichting (bijvoorbeeld de gehele aanleg en apparatuur der Centrale Be graafplaats te Loenen) plus het bedrag dat de Stichting telkenjare tekort komt, nadat van haar onkostentotaal de rente van haar fonds is afgetrokken. De Stichting en de regering delen echter de mening dat deze overheidssteun om idealistische redenen zo veel als mogelijk is beperkt moet worden, daar de verzorging der oorlogsgraven veel eer een zaak is waarin iedere landgenoot met een klein financieel offer aandeel moet kunnen hebben, dan een object voor „kou de" ambtelijke bijstandverlening. Daarom is dan ook besloten de destijds tengevolge van verschillende kwesties stopgezette „eenmalige" inzameling voor het Oorlog,sgravenfonds voort te zetten in die gemeenten waar zulk een inzameling nog niet plaats vond, Hiertoe wil men in die gemeenten plaatselijke comités oprich ten, samengesteld uit vooraanstaande plaatselijke autoriteiten en leden der bur gerij, welke de inzameling zullen voorbe reiden en organiseren. De heer Wilbrenninck gaf vervolgens een overzicht van de stand van het werk der Stichting. Op de Centrale Begraaf plaats te Loenen zijn reeds enkele honder den goede Nederlanders, die tijdens de oor log in Duitsland omkwamen, opnieuw ter aarde besteld; andere Nederlandse graven in Duitsland worden voorzover hun-ligging bekend is, aldaar verzorgd en voorts zoekt men uit. waar de talrijke andere Neder landers in Duitsland een laatste rustplaats vonden om ook. die te zijner tijd een waar dige grafverzorging, respectievelijk herbe grafenis in Nederland te kunnen geven. Het werk der stichting in de bevriende ge allieerde landen gaat ook nog moeizaam zolang er nog geen regeling met dergelijke organisaties aldaar is. De zorg van de stichting strekt zich verder uit tot de koop vaardij- en rnarinegraven buiten Neder land en de oorlogsgraven in Indonesië, wel ker overbrenging naar Nederland voors hands op financiële bezwaren stuit. Aan de levendige discussie die op de uiteenzetting van de inleider volgde, na men velen der aanwezigen onder wie wij opmerkten mevrouw M. D. Eickholz- De Wijs. secretaresse der U.V.V. Haarlem en de heren mr. B. W. Stomps, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Ex- Politiekc Gevangenen; K. R. van Staal, voorzitter van de Haarlemse afdeling van „ExPoGé", kolonel A. van Loon en M. A. Rost van Tonningen van het Bloemendaal- se comité der Oorlogsgravenstichting, loco burgemeester E, .T. van Lent van Heem stede, W, Badon Ghyben namens de afde ling Haarlem van het Nederlandse Rode Kruis en H. H. Krimp, namens de commis sie Nazorg Kamp Rees deel. Verschillende aanwezigen verklaarden zich in principe bereid hun steun te verle nen aan de totstandkoming van een Haar lems comité van de Oorlogsgravenstich ting, respectievelijk daarin zitting te ne men. De heer R. Moen, die het gemeente bestuur vertegenwoordigde, verklaarde dat burgemeester mr, P. O, F. M. Cremers zeer sympathiek tegenover het streven van de Oorlogsgravenstichting ten deze staat en het gaarne al zijn medewerking verle- aien zal. Na overleg met mr. Cremers zal heden de heer K. R. van Staal aangezocht worden een plan op te stellen, volgens het welk een plaatselijk werkcomité zich van zijn taak de voorbereiding en uitvoering der inzameling zou kunnen kwijten. Vrachl-aanname voor geheel Nederland HAARLEM, Warmocsstraat 15 Telcf. 11700 12100 12400 ZANDVOORT, KI. Krocht 3, Tel. 2655 (Adv.) Verkeersongevallon In soorten Een 31-Jarigee fietser lette gisteravond op de hoek van de Jan Gijzenbrug en dc Jan Gijzenkadc niet voldoende op het verkeer en werd door ccn uit dc stad komende auto aangereden en van zijn fiets geslingerd. De man kreeg een wond aan het achter hoofd en vermoedelijk een zware hersen schudding. Zijn rijwiel werd zwaar bescha digd. Hij is naar het Dinconesscnhuis over gebracht. Een tienjarig meisje, dat gistermiddag zon der op te letten bij het Verwulft de Grote Houtstraat overstak, liep tegen een fietser op, viel on brak het linkerbeen. Het kind is m hot St. Elisabethsgasthuls opgenomen. Gistermorgen had op de hoek van de Fon teinlaan en de Hertenkamplaan een aanrij ding plaats tussen twee vrachtauto's, daar een der bestuurders geen voorrang verleende. Van één wagen werd de laadbak over een lengte van twee meter opengscheurd, de andere werd aan do voorzijde zo gehavend dat hij moest worden weggesleept, Door tot nu toe onbekende oorzaak ge raakte gistermiddag een aan het Spaarne geparkeerde personenauto in het water, zo dat een kraanwagen eraan te pas moest komen. VERDACHTE VOORRAAD De Haarlemse recherche heeft in de bood schappentas van een 53-jarige vrouw ge snuffeld en daar onder meer aangetroffen: twee coupons zijde, drie paar sokken twee paar dameskousen, twee doosjes schilderij- naken. twee tubes tandpasta, ccn pak elastiek, tv/ee kaartjes stopzijde, vijf naalden, drie vingerhoeden en vier gordijnringen. Zij wordt ervan verdacht deze voorwerpen in een of meer winkels te hebben ontvreemd en is deswege in verzekering gesteld. De uitbetaling van f 1 als compensatie voor kplanprijsverhoging zal Woensdag 25 Januari geschieden op de postkantoren te Haarlem aan hen wier namen beginnen met Li tot en met Me. werken Legen verstooo i n q_ (Buiten verantwoordelijkheid der redactie Gaan de gepensionneerden met pensioen? De heer C. Spoor te Santpoort schrijft ons: „Nog lang niet alle kansen om jonge mensen aan het werk te krijgen worden aangegrepen, Een belangrijk percentage jongelui zou aan de slag kunnen komen als onze gepensioneerden hun „bijverdienste- baantjes" zouden opgeven. Door clit te doen zouden zij hun plaats vrij maken voor mensen die hun leven nog moeten begin nen. Het is erg dat vele gepensionneerden helaas verplicht zijn nog loonarbeid te ver richten omdat hun pensioen te krap is om hun een behoorlijk bestaan te verzekeren. Maar nog veel erger is het als een jonge man in de maatschappij terugkomt soms met een gezin achter zich en clan te horen krijgt dat er voor hem geen plaats meer is. Die gepensionneerden die niet" zozeer om de verdiensten arbeid verrichten, dan wel voor de afleiding, zou ik willen toeroepen: staat uw plaats af, het is dringende nood zaak geworden. Tot de categorie die de bijverdiensten moeilijk kunnen missen en dat zijn er helaas ook velen, zou ik willen voorstellen een actie op touw te zetten voor een ver hoging van pensioen, op grond van de over weging dat u het niet billijk acht nog veel langer de plaats van de jongeren in te nemen. Wie zet de eerste stap in deze richting?" SCHEEPVAART Gameronia, Java-A'dam pass: 23 Jan. Oporto. Garoet, JavaR'dam 21 Jan. van Sabang. Indrapoera, 23 Jan. van Singapore naar Djakarta. Kedoe, R'damDjakarta pass. 23 Jan. Malta. Kota Agoeng, JavaR'dam pass. 22 Jan. Perim. Langkoeas, R'damJava 21 Jan. van Aden. Mataram, JavaR'dam pass. 23 Jan. Gibral tar 27 Jan. tc R'dam verwacht. Modjokerto, Londen—Java 23 Jan. van Aden. Rempang. JavaA'dam 23 Jan. te Belawan. Tabinta, 23 Jan. van Java naar A'dam. Tjikampek, 24 Jan. te Hongkong van Kobe. Willem Ruys, R'dam—Djakarta pass. 23 Jan. Sabang. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. (Adv.) BINNENLAND De minister van Oorlog en van Marine, mr. W. F. Schokking, zal heden in het strijd- krachtenprogramma om 18.30 uur via Hil versum I spreken over dc betekenis van het charteren van buitenlandse schepen ten be hoeve van de repatriëring van Nederlandse militairen. De Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij tc Amsterdam heeft opdracht j ontvangen voor dc bouw van twee 20.000 i tons-tankers voor Braziliaanse rekening. Do schepen zullen in de loop van 1952 wordon afgeleverd. De elf directeuren van dc Economische Technologische Instituten van de elf provin- vies hebben een bezoek gebracht aan Uden, I waar vier industriehallen gebouwd zijn. In deze hallen komen een garonfabriek, een bakelietfabriek, een machinefabriek, een rijwielonderdelenfabriek en een rijwiel- en motorenfabriok. Het slachtoffer van het vliegongeluk bij Den Haag dr. E. Schuringa, zal Woensdag met militaire oer worden begraven. Op de begraafplaats Oud Eik en Duinen in Den Haag. Te Arnhem is dc woning van do heer Van der Wal aan do Karondalscwcg uitge brand. Dc bewoners werden opgeschrikt i door een hevig gekraak op zolder, waar alles I al in lichterlaaie bleek to staan, De zolder diende tot bergplaats van hooi, stro en zaai zaad, Het woonhuis brandde geheel uit, de stallen aan de belendende percelen werden behouden. De oorzaak wordt gezocht in een lek in de schoorsteen, P, T. T. deelt mede dat voor het post verkeer met China de volgende bepalingen gelden: verzending over land of over zee is i mogelijk naar geheel China, zowel naar het bezette als. naar het overige deel. Aangete- kende stukken zijn slechts toegelaten op I risico van de afzenders. Ook de luchtpost- correspondentie is naar geheel China moge- j lijk. Aantekenen van stukken naar 't bezette deel kan echter niet, naar het niet bezette deel wel, maar dan op risico van de afzen ders. Pakketpost kan slechts op risico van de azenders naar Formosa worden verzonden. I Te Wageningcn is aanbesteed de h<*- bouw van de in Ocotber 1948 verbrande 1 wageningse schouwburg „Junushoff". Er waren 37 inschrijvingen. De laagste was die van F. Appèls te Driebergen met f 199.750, de hoogste van J. Seysencr tc Hillcgom met I f 325.000. De Sophla-vereniging tot bescherming van dieren vestigt de aandacht op de. gevol gen van de vorst voor de dieren. Speciaal wordt verzocht de vogels te voederen en van drinkwater te voorzien. Aan houders van honden wordt verzocht de dieren in ieder geval 's nachts binnen te houden. De gemeenteraad van Opstcrland heeft i ernstig bezwaar gemaakt tegen oen door de gemeente Ooststellingwerf tot dc Kroon ge richt verzoek om tc willen bevorderen, dat de grens tussen beide gemeenten hij de Opster- landse Compagnonsvaart wordt gewijzigd. Een gebied van 23 ha. zou dan bij Ooststel- I lingwerf gevoegd worden. Op 31 Januari zal dc gemeenteraad van Kampen beslissen, of hel Stadsziekenhuis al of niet aan de Vereniging voor Gereformeer de Ziekenverpleging zal worden overge dragen. De instandhouding van dit zieken huis eiste de laatste jaren grote uitgaven van de gemeente. Een der oorzaken van de jaarlijkse tekorten was. dat voor de oorlog de tarieven zeer laag waren. Bij Mcppel geraakte een vrachtauto van een transportbedrijf uit Hierden, geladen met 30.000 eieren voor een firma in Oostzaan, in een sloot, nadat twee bomen waren omver gereden. De twee inzittenden kwamen er zonder letsel af maar de eieren gingen ver loren. HAARLEM EN OMGEVING Ds. K. G. v. Smeden, Chr. Gcrcf. predi kant te Groningen en van 1928—1933 tc Haar lem-N. viert 1 Februari a.s. zijn zilveren ambtsjubileum. Op 8 Maandagavonden'te beginnen 30 Januari houdt ds. A. R. de Jong een cursus over het Wereld-geestesleven in het O.R.G. Centrum Westerhoutparlc. Behandeld wordt het Richteren-tijdperk met paralellen uit andere godsdiensten. Voor de vereniging „Hacrlcm" houdt de voorzitter, dr. C, Spoelde] op 30 Januari in Brinkmann, Grote Markt, oen causerie over de geschiedenis, ontwikkeling en huidige organisatie onzer brandweer. Jhr. dr. J. C. Mollerus houdt op Vrijdag 27 Januari in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan do Berkenstraat in Haarlem-Noord voor de Volksuniversiteit een lezing over IJsland. Op Vrijdag 27 Januari hoopt de heer F. Luiten, Spaarnoogstraat 27 de dag te vieren dat hij 50 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Droste's Cacao- cn Chocoladefabrieken te Haarlem. De heer Luiten is de eerste gouden jubilaris sinds de oprichting van het bedrijf. De afdeling Haarlem van de Chr. Ver. Zedenopbouw houdt een vergadering in de Chr. Ger. Kei'k aan de Floresstraat te Haar lem op Vrijdag 27 Januari. Spreker is ds. Joh. Prins uit Amsterdam, met het onder werp „Te midden van de zedelijke gevaren van deze tijd". Voor Weten en Werken zal op Donder dag 26 Januari ir. J. van Ees een voordracht met filmvertoning houden over het onder werp: Hoogovens en Staalfabricatie. De bij eenkomst is in het gebouw der Vrijz. Her vormden. De heer P. B. Koster, employe bij het postkantoor te Haarlem hoopt Zondag 29 Januari de dag te herdenken dat hij voor 25 jaar ir. dienst trad bij de P.T.T. De vijfde bijeenkomst van dc Haarlemse Jazz-club in dit seizoen wordt Vrijdagavond 27 Januari gehouden in het gebouw „De Stad Haarlem" aan de Jansstraat. Medewerking verlenen onder meer de criticus L. H. Bath, het orkest van de Amsterdamse Jazz-sociëteit en enkele zogenaamde jam-sessions". De jonge Nederlandse pianist Theo Bruins heeft op het dezer dagen gehouden „Concours Chopin" van de Cité Universitaire te Parijs de eerste prijs behaald. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Gelinck 20) Maar bewijzen dat het zo gebeurd was had hij nog geen enkele. Behalve de zxyeem Violcttes dc Parme bij Peter's schouder was er nog geen enkel feit dat tegen de beide assistenten kon worden aangevoerd. En dan was er nog het'lucifersboekje. Aan recher cheur Prins had hij opgedragen om zich met het hotel Continental in Aarhuus in verbinding te stellen; het resultaat zou na tuurlijk afgewacht dienen te worden. Maar John Camden had hier de laatste twee jaar onafgebroken gewerkt; hoe zou hij dan aan het bewuste lucifevsboekje gekomen zijn Was dat een presentje van zijn aliijd rei zende zuster? De jonge man had lucifers in een étuitje bij zich gedragen. Een loden stilte hinj in het kleine ka mertje waarin hij rookte en ijsbeerde; heen cn weer en heen cn weer. Peinzend over het mysterie van deze zaak. Hij kon zijn horloge horen tikken in de stilte cn zag opeens naar de electrische klok. Tien mi nuten over vieren! Hij moest nu zijn ver dere maatregelen nemen. Hij ontbood Prins en gaf hem de nodige instructies. En dan liet hij nog eens, voor een tweede verhoor de assistent Landt naar beneden komen die zeer bleek, zeer slape rig en moe in de deuropening verschoen. Maar hij ontkennde ten stelligste met een dame en Violettes de'Parme in dit kamer tje geweest te zijn. Ruik je het nu nog, Prins? vroeg zijn chef. Nee, inspecteur, antwoordde de aan gesprokene, maar je ken hier de rook wel snije! Zijn chef drukte zijn laatste stompje sigaret in de asbak uit en glimlachte. Hij gaf de assistent Landt toestemming om naar huis en naar bed te gaan, maar onder voorwaarde dat hij voorlopig be reikbaar moest blijven. Peter Landt, dol gelukkig, daalde af naar de garderobe en schoot in zijn overjas. Het regende niet meer -en hij besloot naar huis te lopen. Achter hem aan, op enige afstand, liep ook rechercheur Prins. De jonge geleerde be merkte het niet. John Camden kwam er nog beter af. De inspecteur vroeg hem niets meer, maar bood aan om hem naar huis te brengen op zijn motor. Ik kan niet gaan slapen voordat ik eerst uw paspoort gezien heb, mr. Camden, zei hij- Daar is anders niets bijzonder aan te zien, antwoordde de jonge man. Zijn ogen waren ondoorgrondelijk. Rechercheur Schuurman reed de motor voor; aan de jonge Engelsman werd hoffelijk de ere plaats aangeboden in het zijspan en hij kreeg zelfs een plaid voor over zijn voeten. Inspecteur Renkevoort chauffeerde en rechercheur Schuurman nam achter op de motor plaats. Ze reden snel door slapend Amster dam. De jonge man in het zijspan rilde van koude en slaap en zag af en toe, on gemerkt, naar het gezicht onder de poli- tiepet naast zich. Het was als uit mar mer gehouwen Zij zwegen alle drie totdat ze stopten aan de Ceintuurbaan en de as sistent de huissleutel voor de dag haalde. Hij bood aan om voor te gaan op de hoge trap; rechercheur Schuurman bleef buiten bij de motor wachten. In de zitkamer van John Camden, ver rassend smaakvol ingericht met een open haard, zag de inspecteur belangstellend om zich heen. Een werkelijk home was deze eenvoudige pensionkamer: rustig en met een eigen sfeer. Dan zag hij naar John Camden die naar een schrijfbureau ging, daar een la uit opentrok en er twee En gelse paspoorten uit te voorschijn haalde. Twee paspoorten! riep de politieman. Inderdaad, antwoordde de jonge geleer de. Twee paspoorten. U zult nu wel héél rustig slapen, vermoed ik. De tweede is van mijn zuster, ziet u. Ik heb hem voor haar in bewaring genomen. Ik wil ze graag allebei meenemen, zei de ander, U krijgt ze spoedig weer te rug. Wil ik u een regü er voor geven, als u dat wilt? Niet nodig, inspecteur. Ik vertrouw u. op uw eerlijke gezicht. Is er hier ver der nog iets dat u graag in beslag zoudt willen nemen? U zegt het dan maar. Niets, mr. Camden. Ik zal u nu alleen laten, maar u moet ter beschikking blij ven, dat zult u wel begrijpen. Dan wens ik u nu wel te rusten. Dank u inspecteur. Toen de politieman de voordeur achter zich had dichtgetrokken draaide John Camden het licht in de zitkamer uit en sloop naar het raam. Daar, half verbor gen achter het gordijn, zag hij de inspec teur en zijn rechercheur samen praten en dan de inspecteur alleen op de motorfiets stappen. De motor sputterde, sloeg aan; de donkere gestalte verdween in de straat. De rechercheur Schuurman, onbeweeglijk in het flauwe licht van de straatlantaarns, bleef de wacht houden voor het slapende huis. HOOFDSTUK V. Peter Landt ontwaakte de volgende mor gen door een straal van een bleek winter zonnetje dat, tussen een paar kale takken door, recht in zijn gezicht scheen. Zon, dacht hij, Zondag, en vandaag zal ik haar zien! Dan wendde hij zich om en keek op zijn horloge: half twaalf was het. En vóór hem lag een lege dag, de eerste vrije Zon dag die hij in lange maanden gehad had. Hij zuchtte diep, strekte zich nog eens behagelijk uit en sloot opnieuw zijn ogen. Een vrije dag, 1-Ioe heerlijk en hoe lang, lang ontbeerd! Waarom had hij niet veel eerder al eens een vrije Zondag genomen, eens een wandeling gemaakt door de goud gele herfstbossen of naar een goede solist geluisterd in het Concertgebouw? Het le ven was zo rijk en afwisselend, en hoe nauw begrensd en eentonig was het van hem geweest! Van hem en van Wyarda en John Camden, bezeten als ze geweest waren van de kankerproef. Het kille labo ratorium met zijn kolven en flessen was als een tyrannieke meester geweest die hen tot zich geroepen had: nacht en dag en des morgens en 's avonds. Het had hen tot niet meer dan slaven gemaakt. De kanker- proef was een obsessie geworden. Gister avond, bij het ontbreken van de neerslag in het preparaat, was bij hem de reactie gekomen, had hij er ineens naar gesnakt om de boel erbij neer te gooien en er uit te lopen, weg in de koele nachtlucht met de storm om zijn hoofd en de regen in zijn gezicht. En nu was professor Wyarda tegen de grond geslagen en had hij een vrije dag. Met het neerslaan van professor Wyarda, dacht hij verder, was er een kentering gekomen, hadden hij en Johin Camden plotseling de tijd gekregen om te denken aan zichzelf, om hun eigen leven als in een spiegel te -overzien. Was hij, de vorige week nog, zich ervan bewust geweest dat hij eigenlijk een slavenleven leidde? Nee, zeker niet; hij had gepeinsd over reactie's, had hier in ditzelfde ,bed dikwijls 's* mor gens vroeg al een bloc-note genomen en daarop cijfers en formule's gekrabbeld: de mogelijke uitkomsten van de proef die dan voor die dag op het programma stond. En zijn collega-assistent, de geleerde en toch zo jongensachtige John Camden? Had hij verleden week ook al dat warme gevoel jegens hem gekoesterd, dat ge voel van hechte vriendschap jegens zijn kameraad? Een gevoel van hem te wil len beschermen en verdedigen, hem op te beuren en te troosten toen hij daar zo stil zat met die ineengestrengelde handen en dat gebogen hoofd? Een gevoel van eerbied ook: eerbied voor wat er zo onbe grijpelijk scheen in die stille figuur, eer bied voor wat zo fijn en onaantastbaar was in die tengere gestalte, John Camden, zijn trouwe makker, zijn kameraad! Had hijzelf ooit behoefte gevoeld om iets meer van hem te weten te komen, om iets van zichzelf te vertellen zoals hij het gister avond had gedaan over het meisje op de Harwichboot? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6