c Demobiliserende troepen in Indonesië hebben hulp nodig Radio geeft Donderdag Oorlogsdirectie van Amsterdamse droogdokmaatschappij voor de rechter HOEST ABDÜSÏROOP WASSENAAR Sport in het kort A J Wereldnieuws Woensdag 25 Januari 1950 2 Een laatste appèl Niwin voert strijd tegen verveling en doelloos rondlopen Onze militairen in Indonesië wacht thans een moeilijke tijd. Er is de onmiskenbare blijdschap van te weten dif jaar naar het vaderland terug te zullen keren. Maar hoewel de vervoerscapaciteit nu al opgevoerd is tot 7500 man per maand, zal het toch ongeveer November WQröëh voordat de laatsten scheep zijn gegaan. Dat dreigen voor vele van onze soldaten zware maanden te worden. Wachten duurt aliija lang cd de inspannende dienstbezigheden ontbreken thans 7iu ons leger ginds op non-actief is gesteld om de dagen ie vullen en de gedachten af te leiden van het groeiende verlangen naar huis. Om hen te helpen heeft de Niwin besloten nog eenmaal een beroep te doen op ons volk. Het is zo zeide jhr. mr. P. Th. Six, directeur van de Niwin. ons gisteren voor Nederland van het grootste belang dat onze jongens in de komende maanden niet geestelijk verkommeren. Zij, die tot dusverre uit Indonesië terugkeerden, ble ken in velerlei opzicht beter te zijn dan toen zij vertrokken. Zij zijn zelfstandiger geworden, durven iets aan te pakken, blij ken alleszins de blik en de geest te hebben verruimd. Onze volkskracht moet dat op de duur ten goede komen. Op ons volk rust echter de dure plicht te zorgen dat het straks niet anders gesteld zal zijn met hen, die ginds nog hebben moeten achter blijven en die lange maan den van verveling en doelloos rondlopen voor de boeg hebben. De omstandigheden zijn voor de jongens in Indonesië wel heel wat moeilijker geworden. In en om Djakarta, vertelde kolonel IC. Drost, zullen 30.000 Nederlandse militairen worden geconcentreerd. Hun kampementen liggen vele kilometers van de stad, vaak een uur en meer lopen van het eindpunt van de tram. De wegen zijn niet verhard en in deze periode modderpoelen gelijk, waarin men bij iedere stap tot over de enkels wegzakt. Als er straks niet voldoende transport gelegenheid is en daar moet rekening mee worden gehouden zal de soldaat weinig neiging hebben om naar de stad te gaan. Hij heeft daar trouwens ook niet voldoende geld voor. Kolonel Drost ver telde ons dat de man veertig gulden in de maand „schoon" in de hand krijgt. Maar een fles bier kost 1.75 en een kop koffie met slagroom een daalder. Om te voorkomen dat hij afzakt naar de kampong, zal men hem zoveel mogelijk ontspanning moeten bieden in de cantines. De Niwin heeft tot dat doel een uitvoerig programma opgesteld, voor de verwezen lijking er van zal zij een bedrag van on geveer ƒ500.000 bijeen moeten hebben voor eind Maart. Acht plannen In de eerste plaats streeft zij er naar de %'rij primitieve cantines (barakken van bamboe) een meer gezellige sfeer te geven. Behalve wat exercitie in de voormiddag heeft de soldaat vrijwel niets te doen en het loont dus de moeite aan die sfeer de nodige aandacht te schenken. In de tweede plaats heeft men, in overleg met deskun digen, een serie cursussen laten ontwerpen, die de militair voorbereiden op zijn terug keer in de burgermaatschappij. Men zal hem leren hoe .hij mqet sollici teren, hem bijzonderheden vertellen van het Nederlandse milieu, waaraan hij ont groeid is, hem wijzen op duizend-en-een van die alledaagse dingen, die hem bij.zijn terugkeer zo zeer te stade kunnen komen. Elke week zal zes of zeven uur les worden gegeven. Het programma omvat verder: Het zenden van sportmateriaal, dat ginds met grote blijdschap wordt tegemoet ge zien. Films voor twee a drie regelmatige ver toningen per week met daarnaast Neder lands- en wereldnieuws. Kleinkunst. Lectuur en nieuws. Radio- en andere prijsvragen. Gezelschapsspelen. Voor de prijsvragen wil men prijzen uitloven, waarvan de grotere te zijner tijd in Nederland kunnen worden uitgereikt. Men denkt aan Solex-rijwielen, radio's, fietsen, costuums, enz. Kleinere geschenken zou men aan alle deelnemers willen zenden: als houders voor sigaretten-pakjes, nagelgarnituren en der gelijke. Vooral naar nagelgarnituren blijkt on der de gewone militairen enorme vraag Elke dag grijp ik naar de krant En zoek naar een Limerick van mijn hand. Maar telkens maak ik me nodeloos blij En gaat de fles TIP mijn neus voorbij. Maar never mind, toch blijf ik klant. Inz. de Hr. C. d. W. te A'dam ontv. 1 fl. TIP (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Vocaal ensemble. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio: 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. 12.3012.33 Weerbericht. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Promenade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.15 De stem van de Christelijke Vakbeweging. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws; 19.15 Muziek voor de jeugd. 19.40 Rad'iokrant. 20.00 Nieuws, 20.05 Gevarieerd programma, 21.00 Familiecompetitie. 22.05 Platen. 22,15 Buiten- lamads overzicht. 22.35 Platen. 22,45 Overden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Koorconcert. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00 .Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Radio-ochtendblad. 8.40 Platen. 8.55 Voor de vrouw..9.00 Platen. 9.35 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Platen. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Carillon en orgel. 11.45 Een kuur in een badplaats. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Zuid- Amerikaans orkest. 13.45 „U kunt het gelo ven of niet". 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Platen-causerie. 16.45 Platen. 17.00 Kalei- doscoop. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Orkest. 19.00 Voor kinderen. 19.05 Volksmuziekschool. 19.35 Zang en orgel. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Radio Philharmonisch Orkest en solist. 21.20 Avondschool. 21.35 Volksliederen. 22.00 .De eerste Leopold der Belgen". 22.15 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactua- liteiten. 23.30 Platen, te zijn. Men heeft dat ook bij de Niwin wel even wat -vreemd gevonden, maar het wordt begrijpelijk als men hoort dat een doodgewoon nagelschaartje in Indonesië' niet minder dan vijftien gulden kost. Tenslotte zal men trachten de zelfwerk zaamheid van de militairen te stimuleren door het sturen van muziekinstrumenten voor ensembles, teksten voor toneelstuk ken, die de soldaten zelf kunnen opvoeren, en studieboeken. De Niwin-actie zal worden gevoerd van 15 Februari tot 31 Maart. Natuurlijk zullen de plaatselijke comité's worden ingeschakeld. Van 24 Februari tot en met 12 Maart zullen huis-aan-huis en straatcollectes worden gehouden, en daar naast zal een beroep worden gedaan op de medewerking van de sportwereld, van toneelclubs en anderen om wedstrijden en voorstellingen ten bate van de Niwin te De Oostendorper watermolen aan de Buufserbeek bij Haaksbergen die ruim twee jaar geleden tengevolge van het hoge water werd vernield, is thans weer geheel gerestaureerd. organiseren. Aan het Katholieke Thuisfront zal verzocht worden aan het welslagen van dit „laatste appèl" mede te werken. Op 31 Maart moet het bedrag van een hall' millioen gulden bijeen zijn. Als dat niet lukt, zal noodgedwongen het thans ontworpen schema moeten worden inge perkt. Twee pleidooien voor F. en V. De beide directeuren van de N.V. Am sterdamse Droogdokmaatschappij, de 70- jarige P. R. F. en de 61-jarige A. M. V.. beiden uit Amsterdam, verschenen gister ochtend voor de bijzondere raad van cas satie: zij waren beiden in beroep gekomen tegen een vonnis van het Amsterdamse bij zondere gerechtshof, waarbij zij ieder tot een jaar gevangenisstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, alsmede een geldboete van 15.000, subsidiair zes maanden gevange nisstraf. werden veroordeeld. Het Amster damse bijzondere gerechtshof had hen scjiülaig bevonden aan het feit dat zij tus sen Mei 1940 en October 1944 werkzaam heden hadden laten verrichten voor reke ning en ten behoeve van Duitse militaire en burgerlijke organen en ondernemingen. Zo stond in de tenlastelegging tegen F., dat hij zou hebben medegewerkt «aan aankopen van Nederlandse schepen en motorsleep bootjes voor de Duitsers, aan herstellingen van Duitse marineschepen, het maken van funderingen voor het opstellen van scheeps geschut enzovoorts. Mr. D. Giltay Veth, die ten aanzien van de strafmaat van F. een :pleidooï hield, schilderde zijn cliënt als een voortreffelijk technicus, ruw en bruut in de mond, doch met een warm hart. Zeker heeft F., aldus de verdediger, beperktheden, die hem wellicht als leider van het bedrijf in oorlogstijd minder geschikt maakten. Hij is uit de laagste rangen opgeklommen en heeft in zijn optreden altijd iets van een Amsterdamse volksjongen behouden, Mr. Giltay Veth bestreed de opvatting, dat de A.D.M. van het begin af Duitse opdrachten met vaart en gretigheid zou hebben aan gepakt. Na overleg met de oorspronkelijke eigenaren, met werknemers en anderen is na veel aarzelen werk voor de bezetter aangepakt in het belang van bedrijf en arbeiders. In het belang van bedrijf en arbeiders moest naar de schijn regelmatig en ordelijk gewerkt worden. De sabotage geschiedde van de kern uit. In 22 gevallen van soms ernstige sabotage is F. bij de Sicherheits- dienst in de Euterpestraat ter verantwoor ding geroepen. Dank zij zijn optreden, aldus mr. Giltay is aan miemand ooit een haar gekrenkt. Hij heeft nooit aan iemand de schuld gegeven, doch steeds zelf alle moei lijkheden met de Duitsers opgelost. Mr. Giltay voerde voorts als bewijsgrond aan voor het feit, dat de A. D. M. noch de toenmalige directie bijzonder profijt van de oorlog hebben gehad, dat niemand, ook het bedrijf niet, werd aangeslagen in de vermogens-aanwas-belasting. In September 1944, na het bekend wor den van instructies van de Nederlandse regering en van plannen der Duitsers tot vernietiging van "de Amsterdamse havens met behoud van de droogdokmaatschappij, besloot men het bedrijf te sluiten en onder te duiken. Verscheidene dokken liet men zinken. Directie en staf verdwenen. Eerst werd veertien dagen loon uitgekeerd met de toezegging, dat voldoende geld liquide was om door te betalen. Een lid van de staf nam later onder druk van de Duitsers de directie van het stilliggende bedrijf op zich. Vele arbeiders gingen weer aan het werk, doch tweehonderd man hebben steeds loon gehad zonder op het werk te verschijnen. Men heeft, aldus pleiter, steeds de Ne derlandse belangen voor ogen gehad, ook al moest men noodgedwongen werk voor de Duitsers verrichten. Mr. Giltay, die vermindering van straf, speciaal wat be treft het onvoorwaardelijke gedeelte van de opgelegde gevangenisstraf, bepleitte, zeide tenslotte, dat alle Amsterdamse ha venbedrijven na diepgaand onderzoek on langs onvoorwaardelijk buiten vervolging werden gesteld. De president twijfelde aan de juistheid van sommige buiten vervol ging stellingen. Na de pauze kreeg mr. H. G. Stibbe als verdediger van directeur A. M. V. het woord. Deze zeide dat men in 1940 voor de keus stond om weg te lopen of om te maken wat er van te maken was voor bedrijf en ar beiders. Pleiter wees er op, dat de heer V. zorgde voor de lonen en voor clandestien voedsel voor de arbeiders. Bij het begin van de grote staking zorgde hij voor 25 procent loonsverhoging. De heer V. dekte sabotage en gaf bij diefstallen van Duits materiaal persoonlijk de order niet aan de poort te fouilleren. „Is dit een houding voor een collabora teur?" vroeg mr. Stibbe zich af. „Indien hij thans, vijf jaar na de bevrijding, nog ge vangenisstraf moet ondergaan, dan wordt een zware slag aan zijn carrière en aan zien toegebracht, zo ook aan zijn positie bij de Nederlandse walvisvaart, waarvan hij de initiatiefnemer is". Mr. Stibbe concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging of althans tot sterke ver mindering van de opgelegde straf. De procureur-fiscaal zeide in zijn con clusie, dat beide directeuren schuldig moe ien worden geacht aan het aankopen van schepen voor de Duitsers in 1940 om het „fahren gegen Engeland" mogelijk te ma ken. Door het kopen van schepen voor Duitse credieten is medegewerkt aan de oorlogvoering en verhoging van het oor logspotentieel. Beide directeuren stonden goed aangeschreven bij hun Duitse mees ters vanwege hun prestaties. Hoewel deze directeuren geen leden waren van een mantelorganisatie of van de N.S.B., kregen zij op hun verzoek gedaan, dat zij hun radio mochten behouden en vrijgesteld werden van het betalen van zoengelden. De enige omstandigheid, die bij strafbe paling ten voordele van deze requiranten lean worden aangenomen, is hun leeftijd, aldus de procureur-fiscaal; hij achtte de Amsterdam opgelegde straf onjuist, hoofdzakelijk omdat hij betwijfelde of de requiranten boeten zullen kunnen .«betalen. Hij concludeerde tot een jaar -on.vóorwaar- deiijke gevangenisstraftegen beide Ver dachten. Uitspraak op 13 Februari. .«ka, Die krampachtige hoestbuien laten l! rust nog duur. Uw beklemde borst snakt pijnlijk naar lucht! Spaar Dwlongen en neem nog vandaag de ver zachtende. sljjmoplossende FAILLISSEMENTEN De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Pieter B. Ruitenberg, koopman, wonende te Halfweg, gem. Haarlemmerliede en Spaarmvoude, Osdorperweg 4. Rechter-com- missaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. H. Ekering, advocaat en procureur te Haarlem. J. Luppens, houder van een steenhouwerij, wonende te Driehuis, gem. Velsen. Da Costa- laan 45. Rechter-commissaris: mr. H. J. Fer werda. Curator: mr. W. Boers, advocaat en procureur te Overveen. P. Vernout, aannemer van betonwerken, wonende te Haarlem, Raamvest 37 rd. Rech ter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. E. J. Groenevelt, advocaat en procureur te Heemstede. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van Comelis van Allena, houtkoopman, wonende te Haarlem, Leidse- straat 26 rd en is geëindigd het faillissement van Willem Frederik Godfried Roemersma, kantoorbediende, wonende te Haarlem, Ros- kamstraat 49. Gezondheidszorg in centraal Nederland Coöperatieve vereniging opgericht De reorganisatie van de ziekenhuisver- pleging in centraal Nederland heeft haar beslag gekregen. Tijdens een te Amersfoort gehouden vergadering van vertegenwoor digers van verenigingen en stichtingen, die in centraal Nederland werkzaam zijn op het terrein van de ziekenhuisverpleging, werd besloten tot het oprichten van de „Coöperatieve Vereniging Gezondheids zorg. Centraal Nederland, U.A.". De premietarieven en de verzekerings- voorwaarden zijn verdeeld in twee klassen. De A-klasse is de laagste, waarbij men is verzekerd voor alle kosten. De B-klasse is een klasseverzekering, waarbij de verzeker de zelf het te verzekeren bedrag kan be palen. Door de oprichting van de coöperatie, die naar verwacht wordt binnenkort haar werkzaamheden zal beginnen, zal het aantal voorzieningen aanmerkelijk worden ver hoogd. In de toekomst zullen uitkeringen worden verstrekt voor ziekenhuisverple ging, sanatorium-verpleging, ziekenvervoer, klinische specialistenhulp, operatiekosten, verpleging in een ziekenhuis van een zieke moeder, klinische onderzoekings methoden en behandelingen, waarbij geen heelkundige verrichtingen worden toege past en alle bijkomende kosten in het ziekenhuis. Het werkgebied van de nieuwe coöpera tie strekt zich uit van de IJsel tot de grote rivieren en het gebied tussen Amsterdam en Arnhem, uitgezonderd de stad Utrecht. Nederlandse club van circusvrienden Sinds korte tijd is ook Nederland een club van circusvrienden rijk, een-vereoi- ging die zich ,ten doel stélt nauwër'-'con- tact te scheppen t..sseii publiek- én chxais,' en de kennis van het paardenspel tracht te verdiepen door het houden van lezingen en het oprichten van een speciale circus bibliotheek. Hiermede hoopt men een kring van deskundigen te vormen, die een on partijdig oordeel kan vellen bij geval van klachten en acties tegen het circusspel, zoals onlangs van het Jack London ver bond. Dit verbond heeft namelijk de minis ter van justitie verzocht om de spoedige totstandkoming van een wet te willen be vorderen, waarbij het optreden van kun- stenmalcende dieren wordt verbonden. Als reactie heeft de zojuist opgerichte club van circusvrienden een telegram aan genoemde minister verzonden, met de volgende tekst: „De club van circusvrien den, bijeen in haar algemene vergadering te Utrecht, protesteert ten sterkste tegen de voorstelling van het Jack London ver bond, als zou dressuur berusten op mis handeling, en dringt aan op deskundige bestudering van dit vraagstuk". Teneinde de schijn van partijdigheid te vermijden, is besloten geen circusdirec teuren als lid van de club toe te laten. Voorzitter is de heer H. J. Lijsen te Overveen, een bekende figuur uit de hip pische wereld en auteur van een aantal boeken betreffende het circus en vde paar densport. Te Baam is na een kort ziekbed op 61 jarige leeftijd overleden ir. G. F. Wttewaall, ere-voorzitter van de Nederlandse vereniging Omitophilia. Voetbal Engelse amateurs geschorst De Footbal Association heeft honderd negen en dertig amateurs geschorst. Van hen zijn er drie en dertig geschotst van 6 Fe bruari tot 1 December van dit jaar. De overige honderd zes, die niet verschenen zijn voor de speciale commissie van onderzoek inzake tegen de Grays Athletic Club inge brachte beschuldigingen, zijn geschorst totdat zij gehoor gegeven zullen hebben aan de op roep van de commissie. De commissie van onderzoek heeft er zich ervan overtuigd dat spelers inbreuk hebben gemaakt op een artikel van het reglement, dat handelt over de wel en de niet toelaat bare uitkeringen aan amateurs. Acht van de drie en dertig tot December geschorste spelers behoren tot het eerste elftal van de Grays Athletic in de Corinthian league, een van de sterkste amateurbondén in Zuid- Engeland. Boksen Maxim wereldkampioen Achttienduizend boksliefhebbers vulden de arena van Earls Court te Londen, toen Fred dy Mills gisteravond zijn titel van wereld kampioen halfzwaargewicht verdedigde tegen zijn uitdager Joey Maxim, een Ameri kaan van Italiaanse oorsprong die eigenlijk Gerardo Bellardinelli heet. Het gevecht eindigde in de tiende ronde, toen Maxim de kampioen k.o. sloeg en daar mee de titel op zijn naam bracht. Schaatsenrijden Nederlanders boekten successen in Kongsvinger De Nederlandse schaatsenrijders hebben opnieuw enkele successen in Noorwegen be haald. Dinsdagavond won Kees Broekman in Kongsvinger. Hij vormde een klasse apart op de 5000 meter, ondanks de zeer sterke deelneming. Op de 500 meter werd de Amerikaanse sprinter Ken Henry, evenals Zaterdag te Oslo, eerste in 43.8 sec., met Farstad en Werket als tweede in precies 44 sec. Broekman noteerde de goede tijd van 45.9 sec. en eindigde als zesde. De tijden van de andere Nederlanders waren 46.7 sec. van Gerard Maarse, 47.9 sec. van Huiskes, 48 sec. precies van Van der Voort en 49.5 sec. van Cor Heus, die een foutje in een der bochten maakte, waardoor zijn slechte tijd werd verklaard. Op de 5000 meter werd Broekman eerste in 8 min. 32.4 sec. Van der Voort en Huiskes reden tegen elkaar en hoewel zij het aan vankelijk wat kalm aandeden ontspon zich toch een aardig duel. waaruit de Westlander als winnaar te voorschijn kwam. Met 8 min. 46.2 sec. voor Van der Voort en 8 min. 46.5 sec. voor Huiskes bezetten de Nederlanders de tweede en derde plaats op deze afstand. De eerste drie plaatsen voor Nederlanders. Hugne Pettersen werd vierde met 8 min. 48.4 sec.. Ken Henry vijfde in 8 min. 08 sec. en Heus zesde met 8 min. 58.2 sec. Voor Maarse werd 9 min. 7 sec. genoteerd en voor Lan- gendijk 9 min. 12,4 sec. In het algemeen klassement bezette Broek man de eerste plaats. r? 500ste f,Supra" komt. „SUPRA", de populaire matras voor de jeugd JANSWEG t/o Station - TELEFOON 14329 (Adv.) Waterpolo Zian versloeg H.V.G.B,, De 'eindstrijd om de K.N.Z.B.-beker 1948 '49, die na een beslissing van de commissie van beroep van de K.N.Z.B. opnieuw tussen Zian en H.V.G.B. door de sportcommissie was vastgesteld, werd gisteravond in het Sportfondsenbad te Amsterdam met 32 door Zian gewonnen. De ruststand was 11. Tegen het opnieuw vaststellen van deze wedstrijd had H.V.G.B. protest aangetekend, zodat de kwestie nog niet is opgelost. TILBURG—RACING PARIJS. De ijs- hockey-wedstrijd om de West-Europabeker tussen Tilburg en de Racing Parijs werd gewonnen door Parijs onder protest van Tilburg met 32. De tussenronden waren: 2—0, 0—1, 0—2. NEDERLANDSE TURNPLOEG TEGEN- ZWITSERLAND. De Nederlandse turn- ploeg die op Zaterdag 4 Februari te Amster dam zal uitkomen tegen een ploeg uit Bazel is als volgt samengesteld: K. Boot, Alkmaar; G. J. Linde, Hengelo; M. J. Vos, Amsterdam; M. Volkers, Alkmaar; M. Jorna, Huizum; J. Fauchamps, Vaals; M. Krill, Vaals; G. I" scha, Enschede. ZWEEDS IJSHOCKEYTEAM KOMT NAAR AMSTERDAM. Donderdagavond 2 Fe bruari zal het Zweedse ijshockeyteam IFK uit Stockholm een wedstrijd spelen tegen de Ijsvogels. PANDA EN DE MEESTEÏDMUZIKANT 15. Panda en maestro Fiedeldum keken verslagen de woonwagen na, die nu met vervaarlijke snelheid de weg af suisde, terwijl het paard rende alsof er ik-weet- niet-wat achter hem aan zat. De woon wagen-bewoner, die nog steeds binnen zat, riep nog door het achter-raampje: „Ge zult u moeten reppen wanneer gc nog mee wilt rijden, waarde vrienden'. Inferno, dat edele dier, houdt alleen van klassieke muziek, en gij hebt hem gaiis nerveus doen worden. Dit kan geruime tijd duren....". Toen stierf de stem weg in de verte en de wagen verdween om een hoek. „Wat toch weer een miskenning!" klaagde Fie deldum. „Geen gevoelsmakeloos. en die domheid van zo'n dier! Ach, ach. Maar Panda viel hem in de rede: „Baten we dan maar rennen! We halen hem wel in!" Zo gezegd, zo gedaan. Ze zetten er de pas in en renden wat zij konden om de woonwagen weer te bereiken. De fijnge- bouwde musicus hijgde al spoedig als een pijp-orgelmaar Panda riep hem bemoe digend toe: „Nog even volhouden.... dan mogen we toch ook lekker meerijden. En toen ze een bocht van de weg om kwamen, zagen ze werkelijk de wagen weer staanHij stond stil, met alle wielen boven de grond, alsof hij op hen wachtte. „Ziet u nu wel?" riep Panda blij. Maar de stem uit het inwendige sprak: Doet verder geen moeite, reizigers! Ik heb besloten op deze plek de nacht door te brengen en niet verder te gaan, dus van meerijden zal geen sprake kunnen zijn. Maar niettemin mijn hartelijke dank voor uw moeite„O, o, wat een ongeluk. ...i" zuchtte Fiedel dum. Voetbal. Het Oostenrijkse ministerie van Opvoeding heeft medegedeeld dat voet bal als verplicht vak zal worden opge nomen in het onderwijs-programma op de Oostenrijkse scholen. Kwelling. De 48-jarige Duitse bokser Willy Schmidt heeft het te Krefeld nu al 51 dagen uitgehouden in zijn glazen kooi op een dagrantsoen van 2 flessen spuit water en 10 sigaretten. Hij heeft daar mee waarschijnlijk alle honger-records gebroken en is al 40 pond afgevallen. Mensen die tegen het optreden van Schmidt wilden protesteren, hebben de laatste dagen een aantal kinderen aller lei heerlijk belegde broodjes voor zijn kooi laten opeten. Spanning. De Franse Hoge Commissaris in Duitsland, Frangois-Poncet, heeft in Kassei verklaard dat de huidige span ning tussen Duitsland en Frankrijk -wel voorbij zal gaan „al wordt de hemel thans door zware wolken verduisterd en heeft zich een grote nervositeit van de bevolking aan beide zijden van de Rijn meester gemaakt". Zakcentje. Een Zwitserse krijgsraad be handelt momenteel de zaak tegen de 60- jarige Emil Steiner, een hooggeplaatste functionaris van de P.T.T., die ervan wordt beschuldigd 19 jaar lang copiéën van telegrammen van het Britse gezant schap in Bern en voor de oorlog van de legaties van Duitsland, Italië en ver schillende Balkan-staten aan de Franse geheime dienst te hebben verkocht. Stei ner gaf het tenlastegelegde toe en ver klaarde dat 'hij ermee was begonnen om dat zijn vrouw hem zo weinig zakgeld verstrekte. Vergeet het maar. „Vele Westelijke geal lieerde functionarissen in Duitsland zijn van mening, dat de West-Duitse repu bliek er goed aan zou doen om het Saar- gebied, de Öder-Neisse-grens, de hei-be wapening" en de éénmaking van Duits land voorlopig te vergeten en inplaats daarvan zich eens een beetje bezig te houden met het probleem der werkloos heid", zo schrijft de New York Times. Bouwers. Volgens de door Lloyd's in Lon den samengestelde statistieken is Enge land nog steeds het land waar de meeste schepen worden aangebouwd. Van alle in aanbouw zijnde schepen staan 45 in Groot-Brittannië op stapel. Vondst. De politie in Lübeck heeft beslag gelegd op ongeveer 200 etsen, waaronder een aantal van Rembrandt en Dührer, en een brief van koningin Victoria, die onlangs uit het stedelijk museum van Lübeck ontvreemd zijn. De student in wiens kamer de buit werd aangetroffen, is gearresteerd. Jeugd. Een deskundige heeft aan een com missie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden meegedeeld, dat de Amerikaanse regering zich ongerust maakt over het toenemend gebruik van verdovende middelen door de jeugd. Dit misbruik tiert vooral welig in Chicago, San Francisco, New Orleans, Los Ange les en New York. Nieuwe orde. In Praag is de Tsjechische advocaat dr. J. Kricera gearresteerd. Hij is de raadsman van de Nederlander J. Louwers, die onlangs door de Tsjechi sche politie zonder opgave van redenen gevangen werd gézet. De Nederlandse legatie in Praag is er inmiddels officieel van verwittigd dat Louwers gearresteerd is wegens handelingen „in strijd met.de Tsjeehoslo waakse wetten". Een1 bijzon der verrassende mededeling. Pluim op de hoed. De Australische minïs- ter van Immigratie, Harold Holt, heeft verklaard dat Australië dit jaar 50.000 immigranten verwacht, waaronder 10.000 Nederlanders. Hij voegde eraan toe, dat Australië hoopt dat er meer Nederlanders zullen komen dan tot dus verre, omdat zij zulke uitstekende kolo nisten zijn gebleken. Ruwe lippen ?PUR0L H.O.V.-concert met Theo Olof Vrijdag zal de H. O. V. te Haarlem het vierde ledenconcert van serie B geven, waar aan de violist Theo Olof medewerking zal verlenen. Het programma bestaat uit de Oxford Symphonie van Jos. Haydn, het Vioolconcert van Oscar van Hemel (eerste uitvoering in Haarlem) en het Vioolconcert van Beethoven. Dirigent is Toon Verhey. i leuwe Uïtg; a ven Meesterwerken uit de verzameling D. G. van Beuningen, door Dr. D. Hannema (uitgegeven door Ad. Döh- ker, Rotterdam, 1949). Deze kloeke uitgave van meer dan twee honderd en vijftig afbeeldingen naar schil derijen. tekeningen en beeldhouwerken uit de verzameling van D. G. van Beüningen-te Vierhouten, is een aangenaam bezit. Na een korte inleiding over de groei dezer collectie, volgt een beknopte bibliografie en een twintig pagina's lange inhoudsopgave.De verzorging der illustraties was bij'Joh. Enschedé en Zonen als steeds in goede handen. Toch mankeert er aan deze uitgave 'vééL Ten eerste behoort, in een dergelijke luxe editie de herkomst der schilderijen te' zijn vermeld. Het publiek is. na de onrustbarende reeks schandalen met valse stukken van Frans Hals, Van Gogh, Vermeer, Picasso, Matisse. Millet (door diens eigen, kleinzoon!) Corot, Cézanne Modigliani, Moruticelli, enzo voorts niet meer zo naief om iedere toe schrijving zonder critiek te aanvaarden. Een tweede tekortkoming van deze'ptibld- catie is het ontbreken van aesthetische waar dering der afzonderlijke stukken. Kleyr- beschrijving (zoals de Gids van het vroegere Kaiser Friedrich-museum in Berlijn .zó uit nemend gaf) zoekt men te vergeefs. .'Gok vergelijkende studie of verdediging der ge dane toeschrijving aan bepaalde kunstenaars heeft niet plaats gehad. Op dat punt had de Gids van het Louvre van Jean Guiffrey als voorbeeld kunnen dienen. Er is één geval waarin aesthetische waardering zelfs de énige maatstaf voor de echtheid is. Neem aan dat tijdens het leven van Frans Hals, een leerling (bijvoorbeeld Judith Leyster of Jan Miense Molenaer) een schil derij van Hals copiëerde. Alle gebruikte materialen zijn uit het atelier van Frans Hals: hier kan slechts de kunsthistoricus tot een beslissing komen: alle mechanische hulp middelen falen. Er zal een wetenschappelijke catalogus van deze collectie verschijnen, maai- wij vrezen dat die aesthetische waardering zal ontbreken. Een apart supplement bij deze luxueuze uitgave lijkt ons in allerlei ODzich- ten wenselijk, met name uit paedagógisch oogpunt. In ieder geval is het te appreciëren dat er een goed geïllustreerde inventaris van deze omvangrijke Van Beuningen-collectie is ge publiceerd. H. SCHMIDT-DEGENER

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2