c Staatsrechtelijke bezwaren tegen de publiekrechterlijke bedrijfsorganisatie DAMPO De 9 Muzen Aantal schepen gecharterd voor repatriëring van militairen Woensdag 25 Januari 1950 3 EERSTE KAMER Aanneming van het wetsontwerp staat echter reeds vast (Van onze parlementaire redacteur) Het wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie maakte verschillende senatoriale tongen los. Zo onderstreepte prof. A n e m a (A.R.) dat het instellen van bedrijfschappen cn hoofdbedrijfschappen met verordenende bevoegdheid telkens dooi de wetgever zelf moet gebeuren en dat ar tikel 67 van het aanhangige voorstel strij dig met de Grondwet is. Want die eist voor instelling van organen met verordenende bevoegdheden een beslissing van de wet gever. Maar artikel 67 van het ontwerp maakt het mogelijk, dit bij algemene maat regel van bestuur te doen. Dat dit instellen van bedrijfschappen een onbelangrijk deel zou uitmaken van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie gelooft niemand behalve Staatssecretaris mr. Van der Grinten, aldus prof. Anema.. En in wat evenwichtiger ogenblikken gelooft deze dit misschien zelf niet, voegde prof. Anema er onder gelach van zijn gehoor aan toe. Ook mr. Vixse- b o x s e (C.H.) bleek zozeer door de grond wettelijke kwestie bezwaard te zijn, dat hij tot zijn spijt niet kon voorstemmen. Mr. Wendelaar (V.V.D.) betoogde, dat ons staatsrecht zich verzet tegen het door de wetgever aan de uitvoerende macht over dragen van hoofdzaken. Spreker vond het wetsontwerp in dit opzicht strijdig met de Grondwet en zeide geen behoefte te hebben nog over de verdere bepalingen van het ontwerp te spreken; zijn partijgenoot prof. Molenaar zou dit wel doen. Volgens de heer Oosterhuis (Arbeid) zou het verzet tegen, het wetsontwerp, waarvan hij om sociaal-economische rede nen een overtuigd voorstander was, vooral zijn oorsprong vinden in tegenzin tegen de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie als zodanig. Fel viel hij diegenen aan, die vol gens hem door hun liberale gevoelens op positie voerden en geen oog bleken te heb ben voor hetgeen heden ten dage nodig is. Enige malen trok spreker te velde tegen de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, die zijns inziens blijkbaar het bedrijfsleven alleen met de werkgevers vereenzelvigd. De arbeider heeft een zedelijk recht tot mede zeggenschap, dus ook op economisch gebied, wanneer zijn bestaanszekerheid in het ge ding is. Onbillijk was volgens dr.Brongersma (Arbeid) de critiek op het ingrijpen der overheid in het economisch leven. Het lei ding geven aan het economisch leven door samenwerking tussen overheid en georga niseerd bedrijfsleven achtte spreker ideaal en hiertoe opent de aanhangige regeling de gelegenheid. Spreker liet even de Kamer lachen toen hij in herinnering bracht hoe onder de com- missie-Wollerson de schoonheidssalon en de schoorsteenvegers waren samengebracht in de groep reinigingsbedrijven. Tenslotte noemde deze senator het reeds door ande ren besproken artikel 67 ongelukkig. Vol gens deze bepaling kan instelling van een hoofdbedrijf- of een bedrijfschap bij alge mene maatregel van bestuur gebeuren op gunstig advies van de Sociaal-Economische Raad, mits een voldoende representatieve Haarlemse arbeider ontwaakt als millionnair Op de eerste verdieping van een huis aan de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord, waar' het jonge gezin van de smeerder bij de Hoogovens C. Hoogduin een zo goed en zo kwaad als het gaat onderkomen heeft ge vonden, is een millioen binnengevallen. Een millioen dat te danken is aan de erfenis van de als regel zo legendarische oom uit Amerika. Maar de oom van de heer Hoog duin is echt. Toen hij zestien jaar was ging hij in de Nieuwe Wereld zijn geluk beproe ven en zijn verwanten zagen hem met ge voelens, die van weinig vertrouwen in het welslagen van die onderneming blijk gaven, gaan. Maar zoals het zo vaak gaat: de twij felaars kregen ongelijk en het bewijs daar van krijgt zijn Haarlemse neef in de vorm van een stevig dollarbezit en een farm in Californië in handen. Wie mocht menen, dat er in de kleine behuizing, waar Hoogduin met zijn vrouw en-zijn eenjarige baby woont, nu opperste cn uitgelaten vreugde heerst, vergist zich. „Mijn vrouw kan het nog niet verwer ken", zei de gelukkige toen we hem opzoch ten, „cn ik zelf kan evenmin de omvang van mijn vermogen beseffen. M:n plannen? Er valt nog veel te regelen, maar waar schijnlijk gaan we naar Californië om de organisatorische vertegenwoordiging van de betrokken ondernemers en van de be trokken werknemers het hieromtrent eens is. Anders kan het alleen bij de wet gebeu ren. Onwillekeurig zal terstond de vrees ontstaan voor instelling bij de wet, omdat men het dan als een dwangorganisatie zou beschouwen. Dr. Brongersma achtte het artikel wel grondwettig. Men had zijns in ziens wel rekening moeten houden met de ernstige contitutionele bezwaren van ande ren. Tegenover diegenen ware het juister geweest om zich te beperken tot vaststel ling van een artikel zeggende, dat instel ling van bedrijfschappen moet gebeuren bij de wet. In de avondvergadering zette de heer D e Bruin (K.V.P.) uitvoerig uiteen, waarom hij gaarne zijn stem zou geven aan het voor stel, welks ethische en economische beteke nis hij in het licht stelde. „De verworpenen der aarde gaan nu de aarde mee besturen", riep hij triomfantelijk uit. Toch had ook hij wel critiek. Daartoe behoorde onder meer de door het ontwerp geboden mogelijkheid voor niet erkende, op zichzelf staande en niet bij de vakcentrales aangesloten orga nisaties om „representatief" geacht te wor den. Tegen deze sociale misstand zullen zijns inziens de erkende vakcentrales wel altijd blijven sputteren. Een zijner fractie genoten zou nog uiteenzetten waarom het voorstel ook grondwettelijk door de beugel kan. Dit nu was juist volgens mr. Rip (A.R.) niet het geval, zodat hij, ofschoon hij overigens voor hetgeen het ontwerp be oogt, veel kon voelen, zou tegenstemmen. Daarentegen bleek zijn fractiegenoot Schipper een andere gedragslijn te zul len volgen. Of hij zich van stemming zal onthouden, dan wel zal voorstemmen, was niet duidelijk. Intussen stond Dinsdagavond door hetgeen de woordvoerders van de P. v. d. A. en K.V.P. hadden gezegd, de aan neming reeds vast. Van Groenstraat naar Parijs. De zeven tien-jarige Freddy Peters uit het gehucht Groenstraat in Zuid-Limburg zal binnenkort met professor Anspach, zijn leraar in de zangtechniek aan het conservatorium te Luik, een concert geven in Parijs. In het begin van deze maand verzorgde hij een recital in Brussel. Drie jaar geleden kreeg hij een rijks-studiebeurs, waarvan hij echter geen gebruik kon maken, omdat hij toen reeds in België studeerde. Freddy Peters werkte meermalen mede aan de programma's van de Regionale omroep Zuid. Triomf der tijden. Ter gelegenheid van de jaarlijkse herdenking van de capitulatie in hótel „De Wereld" in Wageningen wordt 5 Mei in de tuin van het voormalige landgoed „Belmonte" een speciaal hiervoor door Johan Wesselink geschreven openlucht spel „De triomf der tijden" opgevoerd. Sterrenparade. Het Grand Ballet de Monte Carlo, dat ook deze zomer medewer king verleent aan het Holland Festival en ter gelegenheid van öe 75ste verjaardag van de dirigent Pierre Monteux enkele uitvoe ringen van „Petrouchka" op muziek van Igor Strawinsky komt geven, zal vier keer op treden in de Kurzaal te Scheveningen. De laatste avond wordt, zoals verleden jaar met stormachtig succes in Amsterdam geschiedde, gevuld met een zogenaamde Sterrenparade, bestaande uit solodansen cn duetten. Bij de voorstellingen in de hoofdstad, vermoedelijk zes in getal, verzorgt het Concertgebouw orkest de begeleiding. Naar verluidt gaat de fameuze danseur noble André Eglevsky het gezelschap verlaten. Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moederenkind^ Chauffeur smokkelde vulpennen en mondharmonica's Nabij de grenspost „Keulse Barrière" hebben douane-ambtenaren een goede slag geslagen, toen zij een uit Duitsland terug kerende vrachtauto aanhielden. Na onder zoek van de wagen kwam aan het licht dat de bestuurder een hoeveelheid vulpen nen en mondharmonica's lot een waarde van ruim ƒ2600 naar Nederland trachtte te smokkelen. Smokkelwaar en auto zijn in beslag genomen. De chauffeur is opge sloten. Men vermoedt, dat hij in opdracht van derden, buiten medeweten van zijn werkgever, heeft gehandeld. De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, John McCloy, die met zijn gezin zijn vacantie in Garmiscli Partenkirchen doorbrengt, ontmoette tijdens een wande ling in de bergen de vertolker van de Petrusrol in de Passiespelen van Oberammergau. De politie heeft haar „wonderwagen" Haarlem heeft een nieuwe politie-auto. Buiten aan deze wagen zitten koplampen, een schijnwerper, een luidspreker, een sirene èn een normale klaxon. Maar bin nen in deze opmerkelijke aanwinst voor de gemeente zit al datgene wat deze wagen zijn speciale karakter geeft. Binnen in de „wonderwagen" waar wij reeds enige tijd geleden melding van maakten zitten al die instrumenten cn apparaten en gereedschappen, die de poli tie nodig heeft als zij uitrukt naar belang rijke verkeersongevallen of misdrijven. En niet alleen dat al die voorwerpen cn ook een volledig fotografisch uitgeruste don kere kamer in de wagen zijn geborgen, er gaan zonder veel dringen ook nog wel zes politiemannen bij. Inspecteur I. Brauckman van de ver keerspolitie stond daar gisteren bij en ver klaarde ons alle speciale snufjes, die de wonderwagen „uitrukauto", zei de in specteur bezit en bekeek het voertuig met innige tevredenheid. En daar was ook reden toe, want de wagen is ook van bui ten al een pronkstuk, hetgeen wel duide lijk bleek uit de belangstelling van de Haarlemmers toen zij een proefrit maakte door de stad. daarbij nu en dan imposant loeiend met de niet wèl-, maar zeker zeer vèr-luidende klank, die sirenen (met klei ne s) eigen is. Natuurlijk heeft de wonderwagen ook mobilofoon. Als men dan nog gegevens hoort van de chef van de technische opspo ringsdienst van de politie, adjudant J. B. Meuleman, over alle bijzonderheden, die ook door zijn dienst voor deze aanwinst zijn verzorgd, dan is men er zo langzamer hand volledig van overtuigd dat de misdaad in onze oude stad nog maar een kleine be- staanskans heeft. En ook dat, al is Haarlem dan geen wereldstad, althans onze politie metropolistische neigingen heeft. En wie zou die willen onderdrukken? De wonderwagen, met een deel van de uitgebreide inventaris op de voorgrond. De jotograaf slaat op het dak, waar voor hem een speciale plaats is gemaakt. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avond6 gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv.) Chinees veroordeeld die predikant bedreigde De rechtbank tc Amsterdam heeft de Chinees Hsien Shang Lm. die ervan ver dacht werd ds. B. E. Z. Bik te Amsterdam met doodslag bedreigd te hebben veroor deeld tot een geldboete van 300 en vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van een jaar. Dc Provinciale Zeeuwse vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft te kampen met ernstige financiële moeilijkheden. Het is noodzakelijk gebleken om de directeur in de gelegenheid tc stellen een nevenfunctie te vervullen. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Het Franse s.s. „Pasteur" kan in 18 dagen 4000 man terugbrengen In een radiotoespraak heeft de minister van Oorlog en Marine mr. W. F. Schokking Dinsdagavond verklaard, dal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, alle troe pen, behorende tot de 7 December-divisie en wat daartoe gerekend wordt, vóór het einde van deze maand uit Indonesië zullen zijn vertrokken. Alle mogelijke moeite is gedaan om de tex-mijn van terugkeer zo kort mogelijk te houden. De regering heeft daarbij ook grote financiële belangen, maar ook het belang van een zo vlug mogelijk herinscha kelen in het burgerlijke arbeidsproces treedt sterk op de voorgrond. Sedert het einde van het vorig jaar is men dan ook bij het ministerie van Oorlog en bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat on verpoosd in de weer geweest om extra scheepsruimte te verkrijgen. Deze pogingen zijn thans met succes bekroond. De mi nister gaf hierop een opsomming van de schepen die in Engeland konden worden gecharterd. Men is er ook, dank zij de zeer te waarderen medewerking van de Franse regering, in geslaagd het zeer grote Franse passagiersschip „Pasteur", voorlopig voor één reis van Indonesië naar Nederland te charteren. Het is een „hardloper" want dit schip kan de reis in 17 a 18 dagen volbrengen en het De jonge millionnair gaat rustig door met zijn liefhebberij: boerderij te beheren. Die ligt bij Berdley of zoiets." Hoogduin kent de naam nog niet precies, evenmin als die van de notaris die hem het heugelijke nieuws is komen ver tellen. Voorlopig blijft hij nog rustig op de Hoogovens aan het werk, want vijftig gul den iedere week in de hand kan nuttiger zijn dan een millioen overzee.En, voor zover hij er nog tijd voor heeft, zal hij ook zijn liefhebberij, het repareren van radio toestellen, niet opgeven. Nee, Hoogduin zal zich door de lach van de fortuin niet van de wijs laten brengen, al kost hem dat meer moeite dan zijn kind, dat rustig doorslaapt, terwijl vader en moeder zich trachten in te leven in het mil lionnairschap. Stad is stiekum Het was een zéér dringende reden, die ons dezer dagen om half zeven in de ochtend naar Amsterdam voerde, want doorgaans plegen wij ons op dat uur nog eens om te draaien onder de warme dekens in het zalig besef, dat zo er al iemand in de kleren steekt, hij niet deze Boeda is. Wanneer de plicht echter bereid is om ons een keer of drie te roepen, dan kan het geschieden dat wij ons zeiven vergeten en tegen beter weten in de dekens van ons afschudden om de comfortabelste plaats ter wereld te verlaten. Zelfs al hebben wij ons dan echter verplaatst over de twintig kilometers die onze legerstede van 's lands hoofd stad «scheiden, dan moet gij nog niet verwachten dat wij wakker zijn. In een onderbewuste toestand die vagelijk slin gert tussen slapen, dromen en bestaan nemen wij dan de dingen waar, die zich voor onze verbaasde ogen afspelen. Wij ondergaan deze zaken, maar nemen er volstrekt geen deel aan. Als op het witte doek van een bioscoop-theater projecteren de beelden zich dan op dat gene, wat wij bij naam zouden kennen, wanneer wij bij de biologie-lessen beter opgepast hadden. Zo ondergaan wij ook Amsterdam bij ochtend wanneer 850.000 mensen zich voorbereiden om de fictie der bescha ving waar te maken door tegen hun zin op te staan op een tijdstip waarop alle ordentelijke hoenders nog de kop onder de veren hebben. De straten zijn donker en de huizenrijen staan er dreigend langs geparkeerd. De hemel krijgt vale plekken en boven alles dringt zich de twijfel op, of dit nu geen nachtmerrie is waarin wij gedwongen worden om slechts in een kort nachthemd ge kleed voort te ijlen langs gebouwen waarin vele mensen met lange wijsvin gers wonen. Het is tenslotte slechts het gevoel van een vertrouwen schenkende drupneus dat ons tot de werkelijkheid terugroept. En wat voor een werkelijkheid! Flets-oranje natrium-lampen belich ten brede asfalt-straten waarlangs don kere mensen-schimmen zich voorthaas ten alsof zonder hen de stad niet zou kunnen ontwaken. Wij weten niet waar heen zij gaan en wij weten niet waar om zij ergens heen gaan. Wij durven hen ook niet te vragen: „Meneer wat gaat u doen?", want zij zien er krege lig uit. Zij lopen voortdurend maar voort met klik-klakkende hakken op de straatstenen en halen verbitterd hun neus op. De étalages van de winkels vormen een somber décor voor deze kille parade der enkelingen. Achter hun glimmende spiegelruiten rusten glazen vazen met rolpens, aflopende reeksen émaille pan nen, W.C.-borstels, blikjes levensmid delen (het meest verschrikkelijke woord voor eten) en kantoorbehoeften. Boven hun glimmend-granieten en bruinge- beitste houten puien schijnt koud-geel lamplicht door een kier van dc gordij nen. De stad ontwaakt. In de straten waar een koude wind om de hoeken waait, wordt het lang- zaam-aan drukker. Een dynamo loopt met tergende regelmaat aan tegen de velg van een krakende fiets. Een melk boer klapt het kastje dicht van'zijn kar. Een tram komt knarsend door de bocht. Het is alsof de stadsbewoners toneel knechten zijn, die naar hun plaatsen gaan opdat de voorstelling kan begin nen. Een stiekum spel van drukte, haast en geen minuut-te-verliezen met acht honderdduizend figuranten. Een spel van cijfers, dat alleen maar in cijfers te benaderen schijnt. Statistiekemerds Wij kunnen u van dat Amsterdam op zo'n winterdag heel wat vertellen. Wij hebben namelijk het kwartaalbericht van het bureau van statistiek der ge meente Amsterdam voor ons genomen, dat ons alle culturele, sociale en econo mische gegevens over de maand Januari 1949 verschafte, die wij maar achter halen wilden. Er kwamen 415 huwelijken tot stand, waarvan er 140 werden ge volgd door een godsdienstige plechtig heid. Honderdvier mensenparen kregen genoeg van malkander. Wat wij wel interessant vonden, was dat er 231 ge trouwde mannen overleden en slechts 69 ongelrouw'de. In de wiskunde heet dat: hetgeen bewezen diende te worden. Wist u wel, dat de warenkeurings- dienst ten behoeve van de slordige 850.000 Amsterdammers in de weer is geweest om maar liefst 251 broden op hun gewicht te keuren cn dat zij er 29 te licht bevond? Wij wel. En deze sta tistiek heeft nu voor eens en altijd vast gesteld dat er in Januari 1949 geen en kele Amsterdammer in een buitenbad gezwommen heeft. Wel kropen er 8429 in een kuip en poedelden er 130.999 on der een stortbad in de gemeentelijke badhuizen. Schoongewassen stapten zij dan weer op de tram en al gingen zij niet allemaal van het Muiderpoort- station naar het Frederik Hendrikplant soen, een heleboel deden dat toch wel. Eén en een derde millioen Mokuvnmers reisden in die eenendertig dagen met deze lijn 3, de best beklante van alle maal, over dit 15.9 kilometer lange baanvak. (Toe, schrikt u niet van deze cijfers en leest u even verder, er komt nog zoveel aardigs!) Hoewel wij natuurlijk onze neus niet in de zaken van alle Amsterdammers willen steken, moet ons van het hart dat niemand veel goesting in de zeepindu strie heeft. Slechts 83 man bevolken de zeven ziederijen. Veel meer brood zien de hoofdstedelingen in de metaal-nijver heid, waar 54.000 handen het ijzer sme den wanneer het heet is. In het abattoir heeft men de handen vol met vlees. Meer dan 1200 koeien vonden in de Louwmaand de laatste remedie voor hun koude oren en 393 kalveren bleven voor eeuwig nuchter van de liefde, behalve van die welke door de maag gaat. Verder sneefden er 93 schapen, 1870 varkens en 185 paar den (en dat vinden wij altijd zielig)! Elders, zo zegt het kwartaalbericht, wer den 350 geiten geslacht, die ongetwij feld als knollen voor citroenen zijn ver kocht. Voordat wij weer verder gaan, stoppen wij even. Wij willen u namelijk vertellen dat, wanneer wij van die lange statistieken lezen, wij het totaal pas kunnen vinden, nadat wij de getallen zelf hebben opge teld. Bovendien blijkt de statistiek dan het totaal verkeerd te hebben. Bij dit vlees eten de poorters maar liefst honderdduizend kilo patatten per dag en zij drinken er per etmaal honderd duizend kubieke meter water bij. De meest geliefde groente in de winter is Brussels lof, waarvan men niet minder dan 990.000 kilo per maand in de maag plempt. Minder geliefd is radijs. Op de groentemai-kt werd slechts 230 kilo van deze rode en witte aardvruchten gesle ten. Per maand gebruikt men voorts 1 millioen kilo appeltjes voor de dorst. Deze wordt fluks weer opgewekt door het zuigen op 48.000 kilo haring. Volgens een oud spreekwoord krijgt men niks voor niks en de gemeente Am sterdam heeft met Salomo.'s wijsheid vastgesteld hoeveel een handarbeiders gezin van 4,31 personen met een inko men van 60.96 per week uitgeeft aan de bevrediging der behoeften van lichaam en geest. Om er maar eens een paar uit te pikken: brood 5.14, suiker 83 cent, eieren 43 cent, godsdienst 69 cent, lichamelijke verzorging 49 cent, verkeersmiddelen 1.43 en rookwaar 1.70. Met deze en andere transacties heeft de giro het dan ook bar druk en via haar werden quitanties aangeboden voor een totaal-bedrag van 1.830.000. Om u nog eens even een indruk te geven van de heerlijke rust van het stadsleven, zeggen wij losjes dat er 9>2 millioen telefoongesprekken binnen de veste werden gevoerd. Een gedeelte hiervan werd gebruikt om afspraken tot tijdelijke ontspanning van de boog te bewerkstelligen. Wij zijn er zeker van u te verrassen met de mededeling, dat de bioscoop het leeu wendeel van de vermakelijkheidsbelas ting opleverde. Meer dan een millioen mensen spiegelden hun dagdromen op het witte'doek en betaalden daar maar eventjes negenhonderdduizend gulden voor. De tweede vertiersmagneet was de sport, die 161.000 betere stuurmannen aan de wal trok. Zevenenveertig duizend mensen, die van scènes houden, gingen toneelkijken lieten daarvoor een millioen dubbeltjes uit hun zakken rollen cn kregen derhalve strikt genomen hel recht op tien millioen moorden. Voor stellingen toegankelijk tegen betaling van 0.11 tot 0.25 trokken echter slechts 56 toeschouwers. Niet minder, maar ook niet meer dan 9000 mensen gingen voor hun plezier en zevenen twintigduizend' gulden naar de opera. Concerten trokken 37.000 belangstellen den en het ballet kreeg er nog geen tien duizend (om precies te zijn 2747). Het kwartaalbericht meldt verder dat Schiphol het best-bezochte museum van de hoofdstad was. Hier kwamen 14.831 mensen naar de rare vogels Rembrandt en Albert Cuyp kijken, terwijl de gelijk namige schilders in het Rijksmuseum maar een dikke tienduizend bezoekers voor zich opeisten. De gedrochten in het Stedelijk Museum klopten de ge drochten uit Artis met een magere drie duizend gapers. Het persmuseum werd door wel 5 mensen bezocht. Een ernstige noot klinkt op uit de Het Nederlands Volkstoneel geeft op Woensdag en Donderdag nog twee voorstellingen in de Doelenzaal van het spel van de zee „Op Hoop van Zegen" door Herman Heijermans met Marie Faassen, Elly van Stekelen burg en Johan E Isensohn, respectie velijk als Kniertje, Jo en reder Bos. Het A.T.G. verzorgt dit week-einde de 50ste en 51ste vertoning van „Zwarte Crêpe de Chine". Morgenavond geeft het Zuid-Neder lands Toneel de eerste opvoering in het Theater de la Mar van het actuele stuk „De Kardinaal" door Harald van Legden, met de ondertitel „Dat stond niet in de courant". Pierre Bal- ledux speelt de hoofdrol. Het Salzburger Marionettentheater van professor Hermann Aicher brengt vandaag in de kleine zaal van het Concertgebouw de première van het legendarische spel „in drie be drijven en zeven avonturendoor dr. In de hoofdstad uit Roland Tenschert over de lotgeval len en het einde van de beruchte vrouwenverleider Don Juan, in een speciale bewerking door Wilhelm Hoyer. De Hongaarse violiste Johanna Martzy werkt op 25 en 26 Januari mede aan de abonnementsconcerten onder leiding van Rafael Kubelik. Het programma bestaat uit het vioolconcert in E van BachLe tom- beau de Couperin van Ravel, de Eerste Rhapsodic voor viool en orkest van Béla Bartök en de Tweede Sym phonic van Brahms. In het I.C.C. spelen Paul Tortelier en Karl Engel, cello en piano, op Donderdagavond 26 Januari composities van Beetho ven. Het Bureau voor Aesthetischc Ad viezen aan het Rokin stelt tot 19 Februari werken van leerlingen der Academie voor Beeldende Kunsten te 's-Gravenhage ten toon. Museum Fodor aan de Keizersgracht, biedt gastvrijheid aan leden der afdeling Het Gooi van de Federatie. Tot 4 Februari wordt, in de Universiteits bibliotheek een expositie gehouden van Amerikaanse wetenschappelijke uitgaven. Zaterdagmiddag is er rond leiding in het Rembrandt huis. overzichten van de schout en zijn rak kers. Zij bekeurden 9 mensen wegens het uitkloppen van voorwerpen en twee bedelaars wegens het lopen van land. Het schuin marcheren werd 43 maal beboet. Er geschiedden 21 ongevallen met handkarren en 142 dronkelappen mochten een partijtje britsen. Het aan tal verkeersovertredingen bedroeg ruim 11 (om nu eens heel nauwkeurig te wezen 1829). Dit, vrienden, zijn de dingen waar mee deze goede stad Amsterdam zich in de maand Januari onledig pleegt te hou den. Het is heel wat. Om u nog één troostrijke gedachte mee te geven, be- somden wij dat de hoofdstad in deze maand ruim 77 millioen gulden aan be lasting opbracht, die u lekker niet meer hoeft te betalen. BOEDA. kan vierduizend man vervoeren. Ten slotte heeft men een of meer reizen de beschikking gekregen over enige schepen van de International Refugee Organization. Ook deze schepen zijn geschikt voor het vervoer van troepen. Het geheel aan tonnage, dat aldus ter be schikking komt, zal het mogelijk maken om de eerstkomende maanden niet minder dan ruim 9000 man per maand naar Nederland te brengen. Op 1 Januari -van dit jaar bevonden zich 69.500 man van de Konink lijke Landmacht in Indonesië. Deze 69.500 hopen wij, zo zeide de minister, in 1950 te rug te brengen. „Wij hebben ons op het standpunt ge steld dat demobilisatiezorgen in Nederland het tempo der repatriëring niet mogen ver tragen. De algemene regel is dat men repa- triëert in volgorde van aankomst in Indo nesië. Nu het echter om een zo gx-oot aantal gaat, zal het niet in alle opzichten mogelijk zijn, aan deze regel vast te houden". Wat de zeemacht betreft deelde de mi nister mede dat er in totaal nog 1400 mari niers uit de omgeving van Soerabaja zullen worden gerepatrieerd. Zij zullen mee kun nen met enkele schepen die Soerabaja aan doen. Alle schepen varen niet tegelijk, aldus de minister, maar het is toch wel zo, dat we hebben te rekenen met het feit dat tel kens met tussenpozen van enkele dagen een troepenschip in Nederland zal aanko men. Misschien komen er ook wel eens twee tegelijk aan. KLM-Monteurs ontwierpen „vliegtuig-stethoscoop" De tijcl, waarin de vliegtuigbestuurder in de open lucht naast de motor op de bok zat is reeds lang voorbij. Evenzo de handelin gen die hij toen moest verrichten om te constateren of alles nog naar wens ging: hij legde zo nu en dan eens zijn hand op de cylinders om te voelen of ze nog allemaal werkten, af en toe snoof hij of hij geen schroeilucht waarnam en zijn geoefend ooi- ving de „uit de toon" springende geluiden op. De techniek is voortgegaan: een vernuf tig samenstel van aanwijssyslemen, ver bonden met alle vitale onderdelen van de tegenwoordige vliegtuigmotor, maakt het thans voor de boordwerktuigkundige moge lijk om aan de hand van wijzertjes, lamp jes en signalen in de stuurhut van minuut tot minuut vast te stellen hoe de gedragin gen van de motoren zijn en of ieder onder deel normaal functionneert. Deze mecha nische zintuigen van iedere vliegtuigmotor moeten steeds gecontroleerd worden: even als de overbrengingsmiddelen van de motor naar de stuurhut en de aanwijzingsappara ten op het instrumentenpaneel. Tot voor kort kon de controle alleen ge schieden door een doormeetsysteem, waar bij eventuele storinggevende onderdelen door andere werden vervangen of gerepa reerd. Bij het proefdraaien buiten de han gar, waarmede de vliegtuigrevisie wordt beëindigd, moest dan blijken of de storin gen op de juiste manier waren hersteld. Zo niet, dan werden de motoren gestopt en ging men mogelijke andere oorzaken on derzoeken; een methode die veel tijd en brandstof vergde, en extra slijtage van de motoronderdelen tengevolge had. Thans neemt een wagentje, ongeveer ter grootte van een schrijfbureau, de taak, die de motoren tijdens het proefdraaien hebben in verband met het controleren van het aanwijssysteem, over. Terwijl het vliegtuig wordt nagekeken, verbindt men door mid del van een groot aantal electrische leidin gen de vitale onderdelen van de motor met de testwagen. Door electromotoren, olie- pompen en andere apparaten, die zich onder het contröle-paneel van dit wagentje be vinden, kan een toestand nagebootst worden alsof de aangesloten motor in volle werking is. terwijl deze in feite stilstaat. Hierdoor is men in staat de „zintuigen" van de motor in de hangar te testen in de tijd waarin het gehele vliegtuig gereviseerd wordt. Daarbij komt nog dat deze nieuwe testapparatuur de 'mogelijke oorzaak van een eventuele storing direct aanwijst. De testwagen is door zeventien monteurs van de DC-6-lijn- inspectie van de K.L.M. tijdens de zoge naamde wachturen in een jaar tijds ge bouwd uit liefhebberij en interesse. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 25 JANUARI Luxor: „Een kus van Venus", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Moederlied", 14 j., 2.15. 4.30, 7 en 915 uur. Spaarne: „De laatste barricade". 14 j„ 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Die Fledermaus". 18. j.. 2.30, 7 en 9.15 uur Rembrandt: tóch schijnt dc zon", alle leeft.. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: ..Gunga Din". 14 j.. 2. 4.15 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 26 JANUARI Ged. Oude Gracht 47: Gemeente van Chris tus. bijeenkomst 7 30 uur (in het Engels). 8 30 uur (in het Nederlands». Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5