STEGEMAN'S aarlemse schilderspatroonsvereniging vierde haar vijftigjarig bestaan SLEUTEL WEG3 Gebr. PRENT Ijsbaan aan de Kleverlaan geopend ÜMl QeldsMitl Kort en Bondig „Je moest je schamen"! De verdwenen formules r "ensdag 25 Januari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsehe Courant Zelfs in restaurant Brinkmann, waar men toch wel het een en ander gewend is, heeft men zelden zo'n drukte gekend als gistermiddag tijdens de receptie van de vijftigjarige vereniging van schilderspa troons „Haarlem en omstreken". Portiers, garderobepersoneel en obers kwamen han den tekort om de belangstelling te ver werken en ook het bestuur van de jubi lerende vereniging, dat nagenoeg bedol ven onder de bloemstukken in het midden van de grote restauratiezaal troonde, had er nog best enkele handen bij kunnen ge bruiken om de talrijke gelukwensers in totaal 202 volgens het gastenregister van repliek te dienen. Een van de eersten die zijn felicitaties kwam aanbieden was loco-burgemeester E. J. van Lent van Heemstede, op de voet gevolgd door wethouder A. J. M. Ange- nent van Haarlem en de secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken jhr. dr. J. C. Mollerus. Ook de directeur van de Ambachtsschool, de heer A. L. Henge- veld en de voorzitter van „Nijverheids onderwijs" de heer J. W. van Santé, kwa men met een hartelijke handdruk en een goede wens „voor de volgende halve eeuw" van hun belangstelling getuigen, evenals de directeur van de nationale schilders school te Utrecht, vertegenwoordigers van het gewestelijk Arbeidsbureau de Vak groep Schildersbedrijf, de Haarlemse Handelsvereniging, de Schadecommissie Haarlem, de Bond van Nederlandse schil ders. de confessionele zusterorganisaties en vele particulieren. Tenslotte werd de jubilerende vereniging verrast met een geschenk van de dames der leden, een door H. .T. Wesseling ge schilderd portret van ere-voorzitter C. van Willigenburg. Na de receptie verenigde men zich aan een gezellig diner, tijdens hetwelke vele goede wensen geuit en vele goede dingen genuttigd werden. Taxi Bei 13000 DAG EN NACHT Motie over de visserij ging roemloos ten onder Nu de IJmuidense trawlercrisis door het uitvaren van een aantal schepen naar een op lossing lijkt te willen gaan. kreeg het com munistische raadslid van Velsen. de heer C. Scheringa. Dinsdagavond de gelegenheid in de raad over deze materie te interpelleren. Hij somde de eisen van de CPN en de EVC op en diende een motie in, waardoor „aan drang" op de regering zou worden uitge oefend. een aandrang, welke volgens burge meerster mr. M. M. Kwint slechts in de vorm van een verzoek kan worden gegoten. De motie sneuvelde dan ook met alleen de communistische stemmen voor. In zijn afscheidsrede van de raad, die hij wegens overdrukke werkzaamheden moet verlaten, behandelde de heer J. Kolkman (c.h.) de perspectieven van IJmuiden en hij wees daarbij onder meer op de mogelijk heden, die er liggen als overlaaühaven voor zeeschepen. Burgerlijke stand HAARLEM. 24 Januari 1950 BEVALLEN van een zoon: 21 Jan., M. M. MetzKoers; 23 Jan., S. H. M. GeelsBrug man; A. C. C. CouleOverdam; G. C. de JongeKleijn. BEVALLEN van een dochter: 22 Jan. A. M. C. SikkemaCoehorst; C. F. Gouda Moesman; 23 Jan., E. van LeeuwenMuller; E. A. van EngelenHooft; M. W. Smolenaars Belterman: J. M. van GroningenHart man: H. M. B. OeneJansen. OVERLEDEN: 21 Jan.. M. C. Hoogeveen— Hagedoorn, 76 j.. Graaf Willemstraat: 22 Jan., A. PiepenbrinkBouman, 69 j., Colenso- straat: G. van der KnijpStevels, 62 j.. Haze- paterslaan: 23 Jan.. S. H. Borger—'Wester- mann, 79 j., Westerhoutpark; A. H. L. A. Gërard, 57 j„ Kamperlaan; A. E. A. M. van Kessel, 12 uur, Kruistochtstraat: H. C. van den Berg, 2 j.. Zaanenlaan; P. J. Stuiver, 64 j., M. van Heemskerkstraat. Mevrouw P. Barend—Damme bood het bestuur als jubileumgeschenk een portret van ere-voorzitter C. van Willigenburg aan HET ITS IS ONBETROUWBAAR! Elf-jarige jangen in de Houfvaart verdronken Gisteravond om kwart voor zes is te Haarlem de 11-jarige scholier P. G. Kie kens door het ijs van de Houtvaart bij de Lorentzkade gezakt en verdronken. De 52- jarige heer S. Germans, die aan de Lorentz kade woont, hoorde hulp-geroep van om standers, rende zijn huis uit en sprong op het ijs in een zeer moedige poging om de jongen te redden. Hij zakte zelf ook door het ijs, maar kreeg de jongen te pakken en wist hem met het hoofd boven water te houden. Door met zijn vrije hand het ijs weg te breken trachtte de heer Germans de wal te bereiken, doch hij geraakte door de koude bevangen en was genoodzaakt de drenkeling even los te laten. Deze ver dween onmiddellijk onder water, maar nogmaals slaagde de heer Germans er -in om de jongen te pakken te krijgen. Hij kon hem echter niet houden en werd even later volkomen uitgeput door omstanders op de kant getrokken. Volkomen verslagen door het mislukken van zijn dappere poging en versuft van koude, werd de heer Germans naar huis gebracht. Inmiddels verschenen ter plaatse twee agenten, die er in slaagden na eerst het ijs te hebben stukgeslagen de drenke ling aan de wal te brengen. Hoewel een arts nog kunstmatige ademhaling toepaste konden de levensgeesten niet meer worden opgewekt. Ook in de Zomervaart zakte gisteren een jongen door het ijs. Een zo juist passerende hoofdagent kon het 5-jarige kereltje echter door handreiking op het droge brengen. Met het oog op deze ongevallen vestigt de politie er nog eens de aandacht op dat het ijs op het buitenwater nog volkomen onbetrouwbaar is. Ouders wordt verzocht hun kinderen van dat ijs af te houden, om dat niet alleen hun eigen levens daardoor in gevaar worden gebracht, maar ook die van hun redders. Afscheidsmars van I door Haarlem T.B. Het tweede Territoriale Bataljon, gelegerd te Haarlem in de Koudenkorn-kazerne, wordt gedeeltelijk op 1 Februari en voor de rest op 1 Maart opgeheven, Naar aanleiding daar van wordt op Donderdagmorgen 26 Januari een afscheidsmars met muziek door de stad gemaakt. Daarvoor heeft op de binnenplaats van de kazerne om elf uur precies een plech tigheid plaats, te weten de uitreiking van vijftien militaire oorlogs-herinneringskruisen (waarvan drie posthuum) door de garni; zoenscommandant, gevolgd door een défilé voor de geridderden. Begrafenis brandmeester Landers De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen brandmeester J. A, P. Lamfers door een betreurenswaardige vergissing, waarvoor wij onze verontschul digingen aanbieden, werd de naam in ons blad van gisteren verkeerd gespeld is be paald op Vrijdagmorgen na aankomst van de trein van 11 uur 7 op „Westerveld". Op de onbewaakte overweg aan de Mel- chior Treublaan te Leiden is de 50-jarige fabrieksarbeider P. J. J. B., door een loco motief overreden en gedood. „Een vriendelijke dame" Jubileumrol van Marie Meunier Mary Herries, een zeer gefortuneerde, alleenwonende dame op leeftijd, wordt op de avond voor Kerstmis, komende uit het theater, op straat aangesproken door een van kou verstijfde man, die haar vraagt of zij hem een kop hete thee wil schenken. De onaangename gevolgen van deze ontmoe ting vormen de inhoud van het toneelstuk (in zeven taferelen) „Een vriendelijke da me" door Edward Chodorov, die zijn ge gevens uit een roman van de in 1884 gebo ren Engelse schrijver Hugh Walpole putte. Het merkwaardige heerschap aanvankelijk aangezien voor een berooide kunstenaar, ontpopt zich namelijk, na enige slimme ter reinverkenningen, als een geraffineerde oplichter die zich met enkele ordinaire handlangers blijvend in haar woning ves tigt, een soort curatele over haar uitoefent en haar gehele collectie kunstschatten te gelde maakt, totdat de politiefluit het door trapte spelletje eindelijk uitblaast. Van dit slappe bedenksel zonder veel spanning een enkele pakkende scène uit gezonderd gaf een afdeling van de Haagse Comedie onder regie van Paul Steenbergen gisteren in de Haarlemse Schouwburg een abonnementsvoorstelling, die zowaar aan het vroegtijdige slot met een langdurig applaus werd beloond. Dit gold waarschijnlijk in hoofdzaak Marie Meunier, welke begaafde actrice de titel rol in het begin van dit seizoen koos ter viering van haar jubileum. Het is immers veertig jaar geleden dat zij haar loopbaan aan het toneel begon. Inderdaad verschafte haar optreden veel genoegen en vervulde zij de haar gestelde eisen geheel naar'wens. In de eerste taferelen was zij minzaam in haar zakelijkheid, met een open oog voor eigen en andermans zwakheden, later sug gereerde zij overtuigend de nog altijd scherp op redding loerende angst van de opgejaagde bedrogene. De overigen steunden haar met dikwijls zeer knap spel, doch zonder de ware animo. Van het tweede bedrijf, met de zwijgende omsingeling van het slachtoffer, ging zelfs een zekere, min of meer sinistere beklem ming uit. Intussen moesten zulke krachten als Caro van Eyck, Piet Bron en Anton Roemer ver beneden hun stand werken. Paul Steenbergen zelf leende zijn sterke talenten aan het louche individu. Lang be hoeven wij over dit alles echter niet te treuren, want op 1 Februari geeft de Haag se Comedie een vrije voorstelling van de trilogie „Rouw past Electra" van Eugene O'Neill, dè gebeurtenis van het vorige sei zoen, een opvoering van waarlijk Europees formaat. DAVID KONING Recital Willem Andriessen Terwijl een jonger geslacht van Neder landse pianisten zich met succes baan breekt, is daar nog altijd de vitale en steeds jeugdige Willem Andriessen, die met ere de oudere generatie vertegenwoordigt. Zijn recital van Woensdagavond getuigde van zijn onverminderd élan, van ongerept tech nisch kunnen, van muzikale geestdrift en suggestief poëtisch vermogen. Hij staat nog met jongeren in de voorste rij; maar met de wijsheid der ervaring. Deze avond speelde hij Beethovens Sonate in d, opus 31 no. 2: de Handel-va- riaties van Brahms; „Reflets dans l'eau", „Poissons d'or" en „L'ile joyeuse" van Debussy, alsmede „Evocations" en „Triana" van Albeniz. Vooral de interpretatie' die Andriessen 'gaf van het geduchte werk van Brahms heeft ons sterk getroffen en voortdurend geboeid, En hetzelfde geldt voor de com' posities van Debussy, die bijzonder levendig en suggestief vertolkt werden. Het betekent heel wat in de vijf-en-twintig variaties van Brahms de spanning sterk te houden en de belangstelling voor die wisselende muzi kale beelden te bewaren. Andriessen be reikte dit niet alleen, maar nog meer; want de intensiteit van zijn verklanking werkte als een meeslepende climax, die zijn mach tigste ontplooiing vond in de grootse slot- fuga. Zowel in technische zin de insiders weten welke hoge eisen de Brahms-tech- niek in dit werk stelt als in de geest van een door en door poëtische herschepping, was deze vertolking meesterlijk. De dartele klanken van Debussy's mu zikale verbeelding waren in al hun fris heid een genot op zichzelf; men hoorde er de jeugdige kracht van de herschepping in tintelen. Maar als Andriessen Beethoven speelt (en zeker wanneer het een werk betref* dat zo sterk organisch gebouwd is als deze 17de Sonate) spreekt ook de levens rijkheid een hartig woordje mee. Zo klonk uit de gevoelige romantiek van het Adagio een doorleefde innigheid, die, om haar sterke beheersing, de kenmerken droeg van wijsheid en onthechting. Andriessen nam afscheid met Bach, mu ziek die niets anders wil wezen dan muziek en drang naar het absolute. JOS. DE KLERK. Aantrekkelijke en nuttige avond j GELUIDINSTAUAT1ES voor ijsbanen van volkszang in de Tuinzaal De leiding van het district Haarlem van de Nederlandse Jeugdgemeenschap verricht goed werk met het van tijd tot tijd organi seren van een volkszangavond. Zij verenigt de Nederlandse jeugd, zij brengt haar in contact met waarlijk goede volksmuziek en zorgt hiermede voor een directe levens verrijking en voor een introductie tot de meesterwerken der toonkunst, die tenslotte wortelt in de volksmuziek, inzonderheid in het volkslied. Een voortreffelijke kracht, die een volks zangavond tot een aantrekkelijke gebeurte nis kan maken, heeft men gevonden in de heer L. Rómmerts, de herbergvader uit Bakkum. De heer Rómmerts leidde ook gisteren de zangavond in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw, waar jongeren van verschillende jeugdgroepen uit Haarlem en omgeving zich hadden ver enigd om tezamen liederen en canons te zingen. Zij zongen deze uit twee bundels: „De Bruiloftsklok", een verzameling van liederen voor de Nederlandse bruiloft en „De grote klok", liederen bestemd voor het feestjaar 1948, beide uitgegeven door de Nederlandse Jeugdgemeenschap. Een over vloed van mooie muziek, waaruit het niet moeilijk viel een keuze te doen. In zekere zin kon men op deze avond spreken van een geïmproviseerde samen zang. Men denke echter niet, dat dit neer kwam op het afzingen van het ene lied na het andere, zonder acht te slaan op nauw keurigheid of beantwoording aan het eigen karakter van de zangnummers, een euvel, dat zo dikwijls de zin van zulke avonden twijfelachtig doet worden. De heer Rómmerts is zelf een te goed zanger en heeft te veel 'kunstzinnig begrip van goede volkszang om een dergelijk op pervlakkig beschouwen van zangavonden te dulden. Eerst behoorlijk de melodie leren en de tekst begrijpen is zijn principe. En daarom ging er ook gisteravond enige stu die met nuttige aanwijzingen vooraf aan het zingen, waaraan ieder van harte mee- TEL. 11493 LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (AdvJ TEL. 16415—15031 deed en waardoor een bijzonder prettige sfeer geschapen werd. Dit betrof niet alleen de éénstemmige liederen, maar ook de meer-stemmige en de canons, die in een ommezien (en zonder piano) geleerd wer den. Men zou wensen, dat de Nederlandse Jeugdgemeenschap in staat werd gesteld maandelijks een dergelijke zangavond te geven. De betekenis ervan is zowel om de verwerving van een kostbaar geestelijk bezit als om de bezinning op de eigen lie derenschat buitengewoon groot. P. ZWAANSWIJK. Veertig jarig jubilé Zaterdag 28 Januari hoopt de heer B. San ders. Hunzestraat 13 te Haarlem, machine bankwerker-monteur, de dag te herdenken, dat hij voor 40 jaar in dienst trad van N.V. Stork Hijsch, destijds te Hengelo, thans sedert Augustus 1932 gecombineerd met Werf Conrad N.V., te Haarlem, Heemstede Jubileum J. Th. Neeskens Zoals gemeld is heeft de waarnemend bur gemeester van Heemstede de heer E. J. van Lent Dinsdag aan de heer J. Th, Neeskens, opzichter bij Openbare Werken, die veertig jaar bij het bedrijf werkzaam is, meegedeeld dat hem de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau toegekend is. Dat geschiedde tijdens een huldiging in restau: rant Groenendaal. De heer Van Lent her innerde aan het grote verschil tussen de gemeente van veertig jaar geleden en thans. In samenwerking met wijlen de heer J. Schel ling heeft de jubilaris zijn beste krachten gegeven aan de uitbreiding van de gemeente. Spreker bracht de heer Neeskens namens het gemeentebestuur dank en overhandigde een geschenk onder enveloppe. Ir. R. Spijksma. directeur van Openbare Werken, de heren Vooges, namens het jubi leumfonds, E. Lefebvre. voorzitter van „Koninginnedag" en anderen richtten zich tot de jubilaris. Des middags hield de heer Neeskes een receptie. Onder de aanwezigen waren jhr. A. van de Poll, voorzitter van de Stichting Sportparken en vertegenwoordigers van vele verenigingen. Na enkele korte toespraken van de heren D. J. A. Geluk namens het ge meentebestuur en de heer G. H. Kaars Sijpesteyn, vice-voorzitter van de IJs club voor Haarlem en omstreken en het hijsen van de Nederlandse vlag, is de ijsbaan aan de Kleverlaan van morgen officieel in gebruik genomen. De heer Geluk reed een ronde en de Haarlemmers, die vanmorgen in de gelegenheid waren om te rijden, volgden hem. Haarlem beschikt dus weer over een ijsbaan. Dat was ook nodig, merkte de heer Geluk op, want in deze stad heeft immers een rijder gewoond, die wijd en zijd bekendheid genoot.-Nog steeds wordt er over Jaap Eden gespx-oken. De heer Geluk herinnerde verder aan de goede samenwerking met het bestuur van de IJsclub. Dit heeft de grond aan de ge meente verkocht, die het tot sportterrein zal im-ichten. Dat zal nog wel enige jai'en duren. Daarom is het initiatief, dat het De rookworst met t de fijne, zachte rooksmaak In winkels met i ons raambiljet! (Adv.) Wethouder D. J. A. Geluk maakte met een aantal rijders de openingsronde. bestuur nam, om de grond weer gereed te maken voor een ijsbaan, gelukkig te noemen. Verder zegde het bestuur zijn medewerking toe, als de baan geopend is en daarvoor bracht spreker de leden dank. Wegens verhindering van de voorzitter van de IJsclub, jhr. P. J. Boogaert, voerde de heer G. H. Kaars Sijpeste-yn namens het bestuur van de IJsclub het wooi'd. Hij verheugde zich er over, dat de gemeente medegewerkt heeft de baan in orde te maken. Dank bracht hij aan wethouder Geluk en de heren ir. D. N. ae Lange, hoofdingenieur van Openbare Werken, N. J. Max, opzichter van deze dienst en F. K. Hellemink van de afdeling Lichamelijke Opvoeding van het Stadhuis. Dinsdagmiddag was de baan reeds ge opend voor hen, die het bezit waren van een kaart in voorverkoop gekocht. Het ijs was nog niet sterk genoeg en daarom ge noot deze groep de voorkeip\ Van vandaag af is de baan voor een ieder open gesteld. Vanmiddag en vanavond wordt een grote drukte verwacht. Vermoedelijk zullen Vrij dagmorgen voor de leerlingen van het Lorentzlyceum wedstrijden gehouden wor den. I11 Heemstede In Heemstede is de ijsbaan van „De Volharding" Dinsdag geopend. De belang stelling was bijzonder groot, ook in de avonduren. BINNENLAND De 36-jarige J. H. M. S. uit Voorburg, die te Rotterdam als filiaalhouder in dienst was van een handel in edele metalen te Amsterdam is door de Rotterdamse recht bank wegens verduistering van f 16.000 ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden. Van 27 tot 30 Januari zullen leiding gevende personen van het Jeugd Rode Kruis van Zweden, Denemarken, Engeland. Lu xemburg, Frankrijk, Oostenrijk en Nederland in Den Haag besprekingen voeren over hun werk. Voor het Duitse Jeugd Rode kruis van de Landesverbande uit de Britse en Amerikaanse zóne zal een waarneemster de besprekingen bijwonen. De Engelse koning heeft Ir. H. D. J. Swaters, hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat te Middelburg, onder- scheiden met de „Silver Laurel Leaf" voor zijn dapper optreden gedurende het oorlogs jaar op Schouwen—Duiveland. Ir. Swaters heeft er voor gezorgd, dat een telefoonlijn, die door de Duitsers over het hoofd werd gezien en die een verbinding vormde tusseix het nog bezette Schouwen-Duiveland en het reeds bevrijde overige deel van Zeeland, voor de goede zaak gebruikt Icon worden. Via deze lijn werden aan de geallieerden be langrijke inlichtingen verschaft. Te Nijmegen overleed op 69-jarige leef tijd de heer G, M. Busser, oud-wethouder dei- gemeente Nijmegen. Hij was 30 jaar lid van de Nijmeegse gemeenteraad en 20 jaar wet houder van Sociale Zaken. Hij is ook ver scheidene jaren waarnemend burgemeester van Nijmegen geweest. Bovendien was hij lid van de Provinciale Staten van Gelderland. De Engelse koning heeft dr, H. H, Brons te Den Haag onderscheiden met de „Silver Laurel Leaf" voor dapper gedrag. Dr. Brons heeft onder zeer moeilijke en gevaarlijke omstandigheden gezorgd dat vele mede gevangenen in de Japanse interneringskam pen in Indonesië konden worden geholpen. De Algemene Nederlandse Onderwij zers Federatie heeft er in een telegram aan de ministerraad op aangedrongen dat ten spoedigste maatregelen worden getroffen op dat de algemene 5 procent devaluatietoeslag ook wordt toegekend aan allen die hun pen sioen uit het Burgerlijk Pensioenfonds ont vangen. De directeur van het Voorlichtings instituut voor het Welvaartsplan Nederlandse Antillen dr. J. H. Westermann, is van Schip hol naar de Nederlandse Antillen vertrokken. Hij zal daar een studie maken van de moge lijkheden tot verbreding van de economische grondslagen dezer eilanden, in overleg met het gouvernement en het op Curagao be staande welvaartsplanbureau. HAARLEM EN OMGEVING De uitbetaling van f 1 als compensatie voor kolenpriisverhoging zal Donderdag 26 Januari geschieden op de postkantoren te Haarlem aan hen wier namen beginnen met Mi tot en met No. In museum „Het Huis Van Looy" wordt op Zaterdagmiddag 28 Januari een tentoon stelling' geopend van werken der debutanten Joke de Boer van der Reijden. Nora van der Flier, Antoinette Gispen. Willy de Haas Sauerbier en Guus SundermeijerRincker. De heer Han van Dam zal een inleidend woord spreken. De expositie duurt tot 19 Februari. De heer B. A. Bjjnsdorp te Haarlem is aan de gemeente-universiteit van Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen genees kunde. Op 24 Augustus heeft de heer G. van Oort uit Amsterdam een jongetje gered, dat in het Spaarne was gevallen. De burge meester .van Amsterdam zal hem daarvoor Zaterdag het eve-diploma uitreiken van de Amsterdamse Vrijwillige Brigade tot Red ding van Drenkelingen. Op Maandag 16 Januari is des morgens om kwart over acht op de Zijlsingel een wielrijdster door een autobus van de N. Z, H. aangereden. Getuigen van dit ongeval worden verzocht zich te melden bij de Ver keerspolitie aan het Afdelingsbureau Sme- destraat. Door de recherche is proces-vei'baal op gemaakt tegen de 19-jarige dienstbode M. E. uit Haai'lemmermeer, die ten nadele van haar wei-kgeefster een ring met brillant heeft ontvreemd. Woensdag 1 Februari houdt de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vegetariërs- bond een ledenvergadering in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond. Mejuffrouw E. Waltman. die periodiek als penningmeesteres aftreedt, is hei-kiesbaar, De heer Hagtingius stelt zich niet herkiesbaar. Het bestuur stelt candidaat mevrouw H. C. VoorenGroene- veld. De marechaussee 1ste klas P. Verhoef uit Haarlem is geslaagd aan de Nederlandse academie voor para-medische beroepen, voor de vakken sportmasseur en chiropedist. Molentocht in Zuidholland Het Hollandse merendistrict gewest Zuid holland van de KNSB houdt Zaterdag 28 en Zondag 29 Januari een molentocht groot 50 km., geheel geprojecteerd over polderwater. Om tien uur wordt gestart te Leiden, hotel Bellevue, Steenstraat, te Oude-Wetei-ing bij paviljoen „De Braasem" Wanneer Zondag de meren kunnen wor den ingeschakeld, wordt met de merentoch- ten begonnen. ADVERTENTIE zei ik tegen mezelf. Wat heb ik me de laatste tijd in m'n handen laten stoppen? Bij mijn buurvrouw glimt al het koperwerk en zelfs het hout elke dag even mooi. En waarmede wordt het gepoetst? Natuurlijk met Lincol- polish anti-groen. Enige fabrikant H. Stam, Haarlem FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Gelinck 21) Dat .meisje dat Johns' zuster was. Joan! Twee jaar lang had hij het kunnen weten, twee jaar lang had hij dagelijks samengewerkt met haar broer en hij had het niet gezegd Twee jaar lang hadden zij naast elkaar gestaan op het laboratorium, niet mét elkaar. Zou dat ongeluk van professor Wyarda dan toch misschien nog ergens goed voor geweest zijn? Het had hen wakker geschud in zekere zin, dat was waar. Het had de ob sessie van het kankeronderzoek met één slag verbroken. Het was anders een beroerde geschie denis? Die Inspecteur Renkevoort met zijn onbehagelijke grijze ogen en zijn vragen, die niet loslieten waar hij eenmaal een spoor van onoprechtheid had vermoed. Een geschikte kerel, o zekei-, met zijn aange name stem en zijn prettige manieren en dat tikje humor dat af en toe tintelde in zijn blik. Maar toch een gevaarlijke kerel. Of was het omdat hijzelf gelogen had, dat hij zich toch niet helemaal op zijn gemak voelde? Maar het was dan ook een ellen dige complicatie geweest en hij had toch werkelijk niet anders gekund. Dat Lucie zo op hem gesteld was kon hij eerlijk niet helpen. Hij had niets ge daan, of gezegd, of beloofd, dat haar enige grond had kunnen geven voor de ver onderstelling dat hij ook om haar gaf. Toen zij hem dat geld in de cafetaria had voorgeschoten, zómaar op zijn eerlijke gezicht, had hij haar toch een zekere tegen- beleefdheid moeten bewijzen en hij had haar meegenomen naar een Franse film. Hij had volkomen kameraadschappelijk en neutraal met haar gepraat en haar na de voorstelling onmiddellijk naar huis ge bracht Een poos later had hij haar weer in de cafétaria ontmoet en was ze naast hem komen zitten; hij had haar gezegd dat hij ditmaal zijn geld niet thuis had laten liggen en zij had geantwoord dat zij toch wel graag nog eens naar de bioscoop ging. Een lief meisje met blonde krullen onder een klein mutsje; je zag dozijnen van die lieve meisjes met blonde krullen onder kleine mutsjes. Ze waren allemaal precies eender. Na die tweede bioscoop voorstelling had zij zijn arm gegrepen en zich tegen hem aangedrukt en hij had zich dadelijk losgemaakt en haar gezegd dat zij zich geen illusie's moest maken. Wat verwachtte zo'n kind eigenlijk? Hij was haar de laatste tijd telkens tegengekomen en hij begreep nu dat dat opzettelijk van haar kant geweest was. Het was stom ge weest dat hij haar nog een derde keer mee naar de bioscoop gevraagd had, dat had hij niet moeten doen. Ze was opge maakt en geforceerd geweest en bij het naar huis brengen had zij' hem een scène gemaakt. Ze was jaloers op zijn werk; ze dacht dat hij er nog een ander meisje op nahield. Ze wou niet geloven dat hij altijd op dat laboratorium werkte dat hij geen Zaterdagavond of Zondagmiddag vrij kon nemen om eens met haar uit te gaan. Het was ellendig geweest. En gisteravond om elf uur, juist toen Camden naar beneden was en hij alleen boven was achtei-geble- ven, had zij opeens voor hem gestaan om te kijken of hij er ook werkelijk was. Ze was geparfumeerd geweest met die Violet- tes de Parme. Hij was zich een ongeluk geschrokken. Hij verwachtte ieder ogenblik professor Wyarda en als die een opgemaakt vrouws persoon in het Heilige der Heiligen had aangetroffen dan zouden de wijde hallen van het gebouw nog te nauw zijn geweest om zijn verontwaardiging te bevatten! De gevolgen zouden catastrofaal geweest zijn! Hij had haar bij de arm gegrepen en de deur uitgeloodst, snel, snel! Hij had haar vrij onzacht de trappen afgeduwd. Toen had hij halverwege voetstappen gehoord die naar boven kwamen: de portier, wist hij nu, maar hij had gedacht dat het pro fessor Wyarda was. En hij had haar ijlings het kamertje van de amanuensis ingeduwd om niet recht in de muil van de Leeuw te laveren. Ze had geschreid en haar gezicht tegen zijn schouder gedubd. Het was erg zie lig, maar wat kon hij er aan doen? Hij was hard tegen haar geweest; hij had haar van zich afgeschoven en was, toen de voetstappen naar boven verstierven, verder met haar naar beneden gegaan. Hij had haar persoonlijk de voordeur uitgezet, de nacht in met zijn duisternis en zijn regen Een ellendige historie! En nu wilde hij haar niet verraden; het zou een af schuwelijke vernedering voor haar zijn als ze officieel werd opgeroepen om te getuigen dat ze hem tot in zijn laborato rium was nagelopen Dat had ze nu niet aan hem verdiend en ze was een fatsoen lijk, lief meisje. Nee, hij had niet anders gekund dan dankbaar de suggestie aan vaarden die de inspecteur zelf hem aan de hand had gedaan. Het deed er trou wens ook weinig toe voor deze zaak. De kleine Lucie zou heus niets te maken hebben met het neerslaan van professor Wyarda. En nu vandaag had hij zijn vrije dag. Hij zou nu opstaan en op zijn gemak baden en ontbijten. Hij zou voor het raam gaan staan en uitkijken naar het spel van de mussen in de bladerloze takken voor het venster. Zoiets als 'n gepensionneerd amb tenaar of een goedmoedig kruideniertje in ruste. Hij zou vanmiddag wat' in het Park gaan wandelen, prettig in de pittige win terzon met de lucht van gevallen bladeren in zijn neusgaten. Hij had een feestelijk gevoel over zich, een gevoel dat hij zich alleen kon herinneren van de morgen na zijn eindexamen of, van veel vroeger nog, van kleine Petertje dat jarig was en straks zijn cadeautjes zou krijgen. Een onberede neerd feestgevoel dat weinig in overeen stemming was met het droevig ongeluk dat aan zijn leermeester was ovei'komen. Hij zou straks het Binnengasthuis even opbellen; als de professor hem speciaal wenste te zien zou hij gaan natuurlijk. Maar anders zou hij zijn bezoek tot morgen uitstellen. Hij wilde deze dag ongerept bewaren: een feestelijke vrije Zondag met zon en een popelende verwachting. Toen hij opstond van zijn ontbijt, tevens lunch met koffie en spiegeleieren, was het kwart voor één. De professor was doezelig en had niet naar hem gevraagd luidde het communiqué van het Binnengasthuis. Peter Landt, als het kruideniertje in ruste, wandelde door net Park. Er waren j veel verloofde stelletjes en jonge echtpa- I ren die, keurig verzorgd, drentelden ach ter de kinderwagen. De moeders torsten haar Zondagse hoeden en lelijke confec- 1 tiemantels; de vaders hadden een scherpe vouw in hun broek en .voerden de op één na jongste spruit aan de hand. Op een open ruimte speelden jongens krijgertje; een vriendelijke oude heer met het voorkomen van een aartsvader voerde de vogeltjes uit zijn hand, Het stille winterlicht lag over de grasvelden en over de naakte bomen. Peter Landt keek naar alles, zég alles, ge noot van alles met aldoor dat blijde, open gevoel in zijn hart. Om vijf uur was hij weer thuis om zich te verkleden voor het feest. Het was onder dat verkleden dat er een zekere twijfel sloop in zijn hart. Had John Camden geen gelijk gehad toen hij waar schuwde voor een deceptie? Kon er één ontmoeting zijn die zou beantwoorden aan dat wonderlijk contact daar midden op zee onder de wijde sterrenhemel? Het trillen van de machine, het spatten van het water tegen de boeg en de schuins-uitwijkende golven. De fluwelen sterrenhemel en de bel-boei die belde: een geheimzinnige stem in de duisternis van water en lucht. De zwarte rookpluim die uitwaaierde over de golven. Een lage, melodieuze vrouwenstem. Een mysterieus contact tussen twee men sen in de oneindigheid. En straks? (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6