in de stad gezellig geborreld? Hotel-Rest. „OUD ST. JAN" Fsi bril van Weberniet duurder met secuurder! NOLF's Apotheek Bloemenfeest dit jaar op zeer bescheiden leest Philips, Erres, Waldorp Radio J.G.Kaasenbrood.. Technisch groot! Amsterdamse Beurs QKort en Bondig le Monteur- Bankwerker VOOR KLOMPEN Gelders kasteel De verdwenen formules Donderdag 26 Januari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant „De Vrek" van Molière in het Christelijk Lyceum In de aula van het schoolgebouw aan de Emmakade werden Dinsdag en Woensdag door de toneelclub van het Christelijk Ly ceum (I en II) voorstellingen gegeven van het blijspel „De Vrek" van Molière onder regie van de leraar drs. G. van Wingerden, die hiermede veel eer heeft ingelegd. De jeugdige vertolker van de titelrol droeg met zijn forse spel vrijwel het gehele stuk. Hij bleek zich fel in het karakter van Harpagon te hebben ingeleefd en de monstreerde verrassend veel begrip voor de tragische kant van deze figuur. Diens elegante zoon Cléante wist vaardig zijn oprechte gevoelens van liefde te combi neren met een ietwat belachelijke precio- siteit. Zij uitbarstingen van woede en de scène met het aanbieden van de ring slaag den uitstekend. In het spel van de dochter Elise overheersten charme en ingetogen heid, dank zij een prettige stem en teder gebaar. Een van de moeilijkste rollen van het stuk is die van de minnaar Valère. Hij is sluw en vol hartstocht, men voelt er bijna een Tartuffe in, maar de huichelarij is slechts middel en geen ondeugd. De nog zeer jonge vertolker was, ondanks een iets te lichte stem, zeker acceptabel. Zijn grote rolvastheid en zelfbeheersing dienen ge prezen te worden, zijn gesticulatie bleef wat monotoon. Mariane, de geliefde van Cléante, heeft haar succes niet cadeau gekregen. In haar moeten opofferende liefde voor haar ver armde moeder en ontluikende genegenheid voor haar aanbidder samengaan, zodat haar geremdheid te begrijpen was. Het getuigde van durf om zich met deze zware taak te belasten. Frosine, toegerust met tal van diplomatieke trekjes en coquette manieren, bezorgde de toeschouwers veel oprecht plezier. Van de kleinere rollen moet die van Jacob genoemd worden, die met zijn sap pige humor gemakkelijk de lachers op zijn hand kreeg, zonder dat hij zijn tekst al te zeer verwaarloosde. Anselmus, overigens met begrip ten tonele gevoerd, zou men zich iets meer als grand seigneur kunnen denken. De commissaris van politie zocht het meer in de houding dan in de stem. Beide keren zijn deze aardige vertoningen van harte toegejuicht. H. S. D. Tot lid van Gedeputeerde Staten van Friesland in de vacature-mr. A. W. Haan te Sneek. is gekozen de heer S. van Abbema, hoofd van een Christelijke school te Lollum. Behoudt Uw stemming- Laat ons Uw diner aan huis bezorgen vanaf f 1.90 JANSWEG 20 - TELEFOON 17630 GROTE HOUTSTRAAT 166 BIJ DE HOUTBRUG Burgerlijke stand HAARLEM, 25 Januari 1950 ONDERTROUWD: 25 Jan., H. van Keeken en A. van Asch; J. Pik en M. J. van der Put ten; J. G. Korver en K. N. Dekker; M. J. Franse en P. M. Moerkerk; M. H. Hummel- man en N. Schraal; M. C. Mersie en H. H. Elkerboüt; A. Moojen en H. C. van Deventer; W. L. van Dijk en V. Kuiper; H. Huizing en N. H. Baljet; J. Hopman en J. Moerkerken; W. G. Koster en H. van Roon; H. J. Tijsma en J. H. van Norden; J. Steinhauzer en J. S. H. de Vries; J, van Slraaten en M. W. Smit; Jkhr. L. E. Stern en A. James: J. J. Lehman en G. H. Pieters; H. I. Hennekam en C. A. Weïjers; W. de Graaff en E. Brïick: H. Hand- graaf en E. van der Zon: A. Baardscheer en A. M. van Emmerik; T. Smit en A. F. Krol; M. Roos en W. C. van den Berg; W. F. Wil genkamp en E. F. Sluiter; T. C. Thomas en J. Rijs. GEHUWD: 25 Jan.. A. Hoogendijk en E. C. van der Peet; W. Plantenga en M. C. van Diemen; J. J. Lammers en M. G. Adema; W. Verschuren en H L. Ostmann: P. W. van der Veldt en J. M. A. van Dam; K. B. Broersma en M. M. Riedel; C. W. Moors en M. G. Meer man: D. van der Weert en W. M. Breed: H. Mooij en C. Elderbroek; G. Frank en J. van Dansik; B. W. Blom en J. T. van der Klei; C. van Bakel en J. A. Roosemaler.; G. J- W. van den Berg en M, T. Vrieze; J. Urbano- wïtz en M. C. Adams; H." J. Engelkes en M. Houtkoopev; J. J. de Nooijer en J. C. Steen ken; J H. A Beiierbergen van Henegouwen en H. Pluim; L. Groen en F. J. Bosseher; G. Walgien en M. C, de KruijffJ. C. Dekkers en M. Bakker; J. L. van Wolferen en H. Troost. BEVALLEN van een zoon: 24 Jan., M. S. de Vries—Arink; G. Kempen—Heijdenrijk; J. van SchravendijkSmit; 25 Jan., W. M. BeliekomSaarloos. BEVALLEN van een dochter: 23 Jan., E. A. MilatzZegers; J. M. Roozen—Chabot; 25 Jan. C. M. M. Horeman—de Vries; H. A. Hooft—Au pers: M. Haast—'Vuijst. OVERLEDEN: 23 Jan.. A. E. de Jong— Kolenbrander, 70 jAdriaan de Jongestraat; J. A. P. Lamfers. 62 j., Lorentzkade: D. Dijkstra, 60 j., Hazepaterslaan; 24 Jan., N. C. A. Kors, 49 j.. Korteweg. Wij bereiden geneesmiddelen volgens recept voor: Particuliere Patiënten Rijksverzekeringsbank en alle Ziekenfondsen Internationaal jeugdconcours van „En Avant" in Heemstede Het Centraalcomité voor de concoursen- hippique in Nederland heeft de jeugarijver- enging „En Avant" verzocht om op 29 en 30 Juli een internationaal concour's-hippique voor de jeugd te organiseren. Het ligt in de bedoeling dit concours wederom ir. Heem stede te houden. Met het zeer geslaagde jeugdruiterfeest van vorig jaar zijn de orga nisatoren blijkbaar nog niet tevreden, want zij hebben grootse plannen op stapel staan. Het ligt namelijk in de bedoeling om dit evenement dat uniek is in de geschiedenis van de paardensport, een soort ruiter- olympiade in het klein te maken. Men zal namelijk de hippische onderdelen van de Oympische Spelen zij het dan met wat eenvoudiger eisen in het programma op nemen. Naast de lichtere wedstrijden voor de allerjongsten zou er dus een zware dres- suurproef. een military en een Prix des Nations komen. Bij de organisatie van dit evenement zal niet alleen het centraal-comité een handje helpen, maar ook de Federatie van Neder landse Rijscholen, waarin de manége-direc teuren hier te lande zijn verenigd. Forensendiensten hadden vertraging De N.Z.H. heeft gisteravond op het foren senuur tegenslag gehad op de tramlijn van Amsterdam naar Zandvoort. Een naar Am sterdam rijdend tramstel geraakte bij de Langebrug defect en hetzelfde was het ge val met een tram die uit de hoofdstad kwam en bij de Vinkebrug stagnatie kreeg. In totaal bedroegen de vertragingen een half uur tot veertig minuten. 25-jarig jubileum 1 F. v. d. Meijden Op 2 Februari zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer J. F. van der Meijden, wonende Hof van Egmond no. 29, in dienst trad bij het Gemeentelijk Waterbedrijf te Haarlem. Hij kwam als metercontroleur, thans heeft hij de rang van le instrumentmaker. In deze functie is hij speciaal belast met onderhoud en reparatie van watermeters uit grote aan sluitingen. zodat hij bij verschillende instel lingen hier ter stede een bekend persoon is geworden. Stadsevangelisatie Woensdag hield de Stads-Evangelisatie haar jaarvergadering. In de plaats van mevr. ErbrinkNoorman, die aftrad is de heer P. Wester gekozen als toegevoegd commissie lid. In Mei zal er een driedaagse conferentie gehouden worden. Besloten werd dit jaar het openluchtwerk voort te .zetten, De loterij van „Haarlems Bloei" Architectencommissie gevormd Hoewel Gedeputeerde Staten hun goed keuring nog niet gehecht hebben aan het besluit van de Haarlemse raad om een bedrag van 40.000 ter beschikking te stellen van de stichting „Haarlems Bloei", van welk bedrag een landhuisje in het Zuiden van Haarlem hoofdprijs in een door „Haarlems Bloei" te organiseren loterij zal worden gebouwd, heeft de Stichting reeds een commissie bestaande uit leden van de Bond van Nederlandse Architecten, afdeling Haarlem, benoemd, waaraan de dames mevrouw M. C. D. WesstraMackay en mevrouw J. van Nis penvan Wely, die een adviserende stem kunnen uitbrengen, zijn toegevoegd. Deze commissie wijst een jury aan, die de ontwerpen van vijf daartoe uitgenO' digde architecten zal beoordelen. Deze ontwerpen zullen 22 Maart ingediend moe ten zijn. Indien Gedeputeerden gunstig beslissen hetgeen overigens nog niet zeker is zal onmiddellijk opdracht tot uitvoering van het gekozen ontwerp worden gegeven. Van de zijde van „Haarlems Bloei" werd ons medegedeeld, dat reeds verscheidene kunstenaars en fabrikanten hun belange loze medewerking aan de totstandkoming van dit huis hebben toegezegd. Ook zouden reeds vele aanvragen uit alle delen van het land om loten zijn binnengekomen. Ruitersport I Kampioenschap dressuur Zaterdagmiddag houdt de Haarlemse Rij' en Jachtvereniging in de Duinmanège te Bentveld het kampioenschap dressuurrijden van Haarlem en omstreken. Deze wedstrijd staat open voor leden van alle rijverenigingen en juniores-verenigingen uit deze contreien en voorts voor alle ruiters die in Zuid-Ken- nemerland wonen. Aan de wedstrijd gaat een proef voor beginnelingen vooraf. Er zijn tal van inschrijvingen binnengekomen, onder andere van de crack der Landelijke ruiters, J. van Leeuwen met Hassan, maar helaas ontbreken enige veelbelovende juniores op het appèl. DAMESHOEDEN Betere genre Aparte modellen HaarlemWilhelminastraat 16 (Adv.) Koningin alleen in hef Corso Het mag aan waar zijn, dat de middeien van de stichting „Haarlems Bloei" voor lopig nog veel te beperkt zijn, men kan nooit zeggen, dat de weinige inkomsten waarover men beschikt niet op en d'op worden uitgebuit om Haarlem in binnen- en buitenland als toeristenstad bekend te doen worden. Reeds is de directeur in de ene conferen tie na de andere gewikkeld om deze zomer belangrijke congressen naar de Spaarne- stad te trekken. Daarnaast heeft hij nog tijd gevonden voor een idee, dat tot gevolg zal hebben dat op ruim tweeduizend reis- bureaux in West-Europa kleurige platen komen te hangen die de aandacht op de bloemenstad en haar cultuurschatten ves tigen. Een parelgrijs silhouet van de oude Sint-Baaf met een voorgrond van bollen velden in zachte tinten en geflankeerd door in sepia uitgevoerde afbeeldingen van be kende historische gebouwen, zal het onge twijfeld wel „doen" en de drieduizend gul- ADVERTÉNTIE Huisvrouwen gaen in massa op nieuwe methode over Ommekeer bü de wasbehandeling. Het is een feit, dat juist de uitvindingen, die het leven van alle dag raken, ons dikwijls het verste vooruit hebben gebracht. De stalen pen maakte de schrijfkunst algemeen. Een naald met het oog bij de punt deed de naai machine en de confectie-industrie geboren worden. De eerste electrische lamp, een bal lon met een gloeiende bamboevezel, bracht een totale omwenteling op verlichtingsgebied. En zo brengt thans een nieuwe vinding, het Actief Wit, een ommekeer in de behandeling van de huishoudwas. Actief Wit, dat is ver werkt in Castella Zelfwerkend Wasmiddel, maakt het de hffisvrouw mogelijk te profite ren van het z.g. optisch bleken. Deze methode kon tot voor kort alleen worden toegepast in goed toegeruste scheikundige laboratoria. De uitwerking van het nieuwe wasmiddel is weinig minder dan verbluffend. Het goed wordt vele malen helderder en zachter. Wit goed gaat letterlijk flonkeren. Gekleurd goed schijnt weer nieuw, Het valt dan ook te be grijpen, dat vele winkels bijna bestormd wor den door huisvrouwen, die in massa op de nieuwe methode overgaan. den die voor de uitvoering zijn uitgetrok ken alleszins rechtvaardigen. De platen zullen een kloek formaat krijgen en wel licht een serie inleiden van aantrekkelijke affiches over Haarlem. De onderhandelingen om de bekende toeristenbusverbinding StockholmParijs over de Afsluitdijk en Haarlem te leiden zijn nog gaande en het is zeker niet uit gesloten, dat deze plannen werkelijkheid worden, hetgeen tot een toeneming van het aantal bezoekers uit de Scandinavische landen zou leiden. Bovendien word met de Denen nog een aparte uitwisseling voorbereid. Bloemenfeest gaat door Bij dat alles komen nog de toebereid selen voor het Bloemenfeest 1950, dat van 15 tot 22 Juli zal worden gehouden. Het zal noodzakelijk zijn dit traditionele feest ook dit jaar op tamelijk bescheiden leest te schoeien. De tentoonstelling over de vrije tijdsbesteding, het Lunapark, het Bloemencorso en het vuurwerk zullen wel de kurken zijn waarop het geheel moet drijven, al zal ook bijzondere aandacht worden besteed aan de volksdansen en zal de paardensport evenmin op het program ma ontbreken. De Bloemenkoningin zal naar alle waar schijnlijkheid zich slechts tijdens het Corso laten bejubelen; het Uitvoerend Comité staat dus voor de moeilijkheid een ander evenement voor de opening van het feest te vinden. Bovendien zal men trachten een passende vervanging voor het Openlucht spel, dat om financiële redenen slechts eens in de drie jaar in het feestprogramma kan worden opgenomen te vinden. Volgens deze kalender zou dan de volgende keer weer een Openluchtspel kunnen plaats hebben. Men verwacht, dat de tentoonstelling, die van 14 tot 24 Juli in het Concertgebouw zal worden gehouden vele tienduizenden be- zoekers zal trekken. Van de zijde der toe komstige exposanten is reeds grote belang stelling gebleken. Men denkt een toegangs prijs van een kwartje per volwassene en vijftien cent per kind te heffen, opdat alle lagen der bevolking deze expositie kun nen zien en, wat belangrijker is, ervan leren. Om aan het Bloemenfeest enige bekend heid buiten de stad te geven, zal een een voudig raambiljet worden vervaardigd. Jhr. dr. J. C. Mollerus besprak middenstandsonderwerpen Op een bijeenkomst van de afdeling Haarlem van de R.K. Middenstandsvere niging, welke Woensdagavond onder lei ding van de heer S. J. Warmer in restau rant Brinkmann gehouden is, heeft jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, enige ac tuele middenstandsonderwerpen besproken. In zijn inleiding merkte hij op, dat vol gens de volkstelling van 1930 ons land 776.000 middenstanders telde. Het is wel merkwaardig, dat deze grote groep geen macht van betekenis heeft kunnen ontwik kelen. De werknemersbonden nemen een belangrijker plaats in dan de midden standsorganisaties. Deze laasten slagen er niet in hun aangelegenheden ter bevoegder plaatse voldoende te behartigen. Grote inmenging van de overheid beval spreker niet aan. De middenstanders moeten zelf wat doen, in' het verleden hebben zij niet voldoende activiteit getoond. Jhr. Mollerus herinnerde aan een rede, welke een vertegenwoordiger van de rege ring in September 1947 op een congres uitgesproken heeft. Volgens deze zou spoe dig een aantal maatregelen voor de mid denstand te verwachten zijn. Zij zijn er echter nog niet en kort geleden werden woorden als „in studie", „spoedig te ver wachten" enzovoort van de regering ge hoord. Het beste is zelf te doen. Er wordt al heel lang strijd gevoerd tussen het klein bedrijf en het grootbedrijf, doch over het algemeen zonder succes. Kruideniers, die aangesloten zijn bij inkoopcombinaties hebben enige resultaten bereikt. Er moeten methodes gevonden worden, welke voor het kleinbedrijf van belang kunnen zijn. Spreker besprak in het kort ook het cadeaustelsel en de winkelsluiting, onder werpen, welke ook al vele jaren in studie zijn. Vermoedelijk volgt een oplossing, als de P.B.O. van kracht is. Spreker merkte op, dat de middenstand actiever moet op treden, opdat bepalingen gemaakt worden, welke in zijn belang zijn en in die van zijn standgenoten uit naburige gemeenten. Ook de P.B.O. zal moeilijkheden opleve ren, als de middenstanders niet meewerken zeide jhr. Mollerus, die tenslotte mede delingen deed over hetgeen thans bekend is terzake van de nieuwe Kamers van Koophandel. Na de pauze volgde een gedachtenwis- seling over het gesprokene. Middenstandscentrale bestaat vijf en twintig jaar In Mei is het vijf en twintig jaar ge leden, dat de Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten werd opgericht. Dit jubileum zal binnenkort ge vierd worden. Er is een werkcomité onder leiding van de heer K. de Vries gevormd, dat de plannen van de viering zal uit werken. In de maand Mei zal een winkel week in Haarlem worden gehouden. Ver wacht wordt, dat de bij de middenstands verenigingen aangesloten leden medewer king zullen verlenen. De Groningse politie heeft te Deventer een 29-jarige vrouw (V. H.) gearresteerd, die in Groningen haar baby op straat te von deling had gelegd en daarna gevlucht was. De baby is thans ondergebracht in een Gro nings gezin. De Engelse corvetten „Bicester" en „Cowdray" zijn voor een tweedaags onoffi cieel'bezoek aan ons land de haven van Den Helder binnengelopen. De N.V. Magazijn De Bijenkorf te Am sterdam heeft het aangrenzend gebouw „Nedeximpo" aangekocht. Het gebouw telt 5 verdiepingen met meer dan 50 vertrekken. Thans zijn er vele kantoren en handelshuizen in gevestigd, die alle naar nieuwe lokaliteiten zullen moeten omzien. Een negenjarige jongen uit Koekange bij het schaatsenrijden op een trekgat door het ijs gezakt en verdronken. GR. HOUTSTR. 131 SMEDESTRAAT 7 Tel. 10271 Tel. 11287 Betaling desgewenst in overleg (Adv.) Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 293J/2 292% 232. 231% 228V2 226% A. K. U 184% 1831/2 131% Nederlandse Ford 271 Nederlandse Kabel 298 v. Berkei's Patent 116% Scheepvaart-Unie. 156% 155% Holl.Amerika Lijn 161%, Deli Maatschappij 152% 148% H. V. A 165% 1601/a A'dam Rubber lo5% 151% Ned. Handel Mij. 165% N.-I. Handelsbank 105% 104% Billiton Mij. II 283 Vleeshal uitmuntend geschikt als tentoonstellingsruimte Wij hebben onlangs gemeld, dat onder voorzitterschap van wethouder Geluk' een commissie is ingesteld, die de mogelijk heden die de Vleeshal nog biedt, zou be studeren. Deze commissie heeft advies ge vraagd aan prof. ir. J. F. Berghoef te Aals meer. Het rapport van deze architect luidt uitermate gunstig. De Vleeshal is uitste kend te gebruiken voor het houden van tentoonstellingen van informatieve aard op de begane grond en voor het onder brengen van bepaalde verzamelingen, bij voorbeeld de collectie costuums van Cruys Voorbergh op de eerste verdieping. Mocht de gemeenteraad te zijner tijd de conclusies van dit deskundigenrapport aanvaarden, dan is de kans niet uitgesloten dat nog deze zomer de benedenruimte voor exposities die het publiek zullen inlichten over de stedebouwkundige, economische en culturele ontwikkeling van Haarlem en Noordholland, zal worden ingericht. Bovendien zal een employé van de stich ting daar een vaste plaats krijgen ter ver strekking van inlichtingen. Het zal evenwel niet mogelijk zijn ook de kantoren van „Haarlems Bloei" in het ge bouw te vestigen, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. Heemstede Het St. Nicolaascomité bestaat 25 jaar Woensdagavond werd op feestelijke wijze het feit herdacht dat het St. Nicolaas comité van de Kath. Arbeidersbeweging 25 jaar bestaat. Nadat de voorzitter van dé huldigingscommissie, de heer L. Floris, de aanwezigen had verwelkomd, kreeg de heer N. J. v. d. Linden, voorzitter van de Kath. Arbeidersbeweging, het woord. Deze schetste de verdiensten van het St. Nico laascomité waaraan helaas twee van de stuwkrachten door de dood zijn ontvallen en wel de heren N. Groenland en J. Heemskerk. Daarna huldigde hij de heren H. A. Meeuwenoord, J. Smit, J. v. Wees en P. Juffermans, die van de oprichting af deel van dit comité uitmaken en bood elk een geschenk aan. Een afzonderlijke hulde werd gebracht aan de heer J. I. v. Dijk uit Haarlem, die elk jaar de ziel van dit feest is. Hij kreeg een boekwerk. Vervolgens gaf de heer L. Floris een historisch overzicht van het ontstaan en de ontwikkeling van het comité. Hij bood namens de ouders elk der jubilarissen een geschenk. Nadat nog één der vaders had gesproken, antwoordde de voorzitter van het comité, de heer H. A. Meeuwenoord, namens alle jubilarissen. In de afgelopen 25 jaar hebben meer dan 8000 kinderen het St. Nicolaasfeest, bezocht en daaraan is in totaal ruim 10.000 be steed. Bloemendaal BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: C. J. van DuinLindhout, z.; C. G. HaverDekker, d. ONDERTROUWD: H. P. C. Glerum en M. E. van Sitteren; A. J. Windgorst en N. Wen- gilewska. GEHUWD: A. W. v. d. Stel en A. Keizer; G. Boers en M. Posma. OVERLEDEN: Mw. G. Kuijpers, 85 j.; Mw. C. S. Loos, 77 j. In de heden gehouden trekking der Staatsloterij is dc f 20.000 gevallen op num- mer 6617. HAARLEM EN OMGEVING j; De uitbetaling van fl als compensatie voor kolenprijsverhoging zal Vrijdag 24 Januari geschieden op de postkantoren te Haarlem aan hen wier namen beginnen met Na tot en met PI. De politie te Heemstede heeft aangehou- den de 31-jarige A. van M. die tijdens een vechtpartij een mede-arbeider in eer. wasserij met een vinger in de ogen had ge stoken, waardoor het rechteroog van de aangevallene beschadigd werd. Dezer dagen is uit de te Amsterdam geparkeerd staande auto van een Haarlemse musicus een kostbare hobo ontvreemd. Dit zelfde gebeurde ook enkele jaren geleden, doch toen werd het instrument terugbezorgd De dieven hadden de koffer waarschijnlijk voor een juwelenkist aangezien. De wagen was opengebroken. „Familieproblemen" bij Thalia Sinds Ferdinand Koolbergen als regis- seur bij de toneelvereniging Thalia" op treedt. is het peil van de voorstellingen I aanzienlijk gestegen. Als een gelukkig verschijnsel moet daarbij vooral worden I gesignaleerd de verbetering van de presta- ties der jongere generatie, die zich aardig op weg bevindt om de oudere krachten naar de kroon te steken. Aanleiding tot deze tirade leverde een vlotte vertoning van het blijspel „Familie problemen" door Ed. J. M. Terlingen (be- I werkt naar een Amerikaans gegeven), die gisteren in de Haarlemse Schouwburg werd gegeven en waarvan hedenavond nog j een herhaling volgt. Dank zij een prijzens- I waardig tempo en pittige reactiesnelheid kreeg dit eenvoudige familiestuk, dat (zoals de regisseur zelf in het programma verkondigt) maar heel weinig om het lijf heeft, een levendige inhoud en een verras sende spanning. De toeschou*. *ers koester den zelfs een merkbare sympathie voor de verongelijkte partij. Joke van den Berge speelde de Asse- poester-achtige jonge dochter met steeds het gewenste sentiment, oprecht en ge voelig in haar betuigingen van aanhan kelijkheid, uitbundig in haar bestudeerde vrolijkheid, aandoenlijk in haar gekwetst heid, toeschietelijk bij de minste aanleiding tot vreugde. Het bezwaar van haar enigs zins nasale stemgeluid begint steeds min der te hinderen, haar houding is echter nog wel voor verbetering' vatbaar, speciaal tijdens het zitten aan tafel. Riki Goedemans belichaamde als haar nukkige zuster een vinnige tegenpartij. Cobi Loerakker was als de bazige moeder wel aanvaardbaar, be halve tijdens haar te schrille nerveuze uitbarstingen. De beide mannelijke jonge rollen waren bij Vaal Smit en Kees Schalkwijk in goede handen. Een belangrijke bijdrage tot het succes van deze vertoningen leverde Cor Wassen berg als de van pantoffelheld tot drager van het huiselijk gezag evolue rende vader, die zich echter moet hoeden voor al te nadrukkelijke komische over drijving. DAVID KONING. GEMEENTE HAARLEM Bij het Openbaar Slachthuis wordt gevraagd een bekendheid met autogeen- en electrisch lassen strekt tot aanbeveling. Weekloon f 48 tot f 52.80 en tijd. toelage van f 1. Kindertoelage f 3 p. week per kind beneden 18 j. Aanstelling voorlopig in tij delijke dienst. Bij gebleken geschiktheid kan na 1 jaar vaste aanstelling volgen. Sollicitaties inzenden aan de Directeur van het Openbaar Slachthuis te Haarlem bin nen 1 week na plaatsing van deze advertentie.. Schagchelstr. 6 voor alle rij wielreparaties. Dezelfde dag gereed. Moffelen f 25. THEO ROZENBEEK. TEXTIEL, Linnen theedoeken vanaf f 1.09, Schortenkatoen, prima kwaliteit, diverse dessins, 70 cm. br. f 2.39 p. m., Onder jurken, ronde hals v.a. f 2.75 Herensokken, katoen vanaf f 1.30, Herensokken, wol v.a. f 2.17 BROKX Hogerwoerdstraat 58 Tel, 2536S. Klompsokken, Klompschoé- nen en laarzen naar De Klompencentrale Emaille pannen, ook grijs gewolkt, en emaille po's. Dr. LEYDSSTRAAT 10 Tel. 11784 VERLOREN Actetas met gabardine regen jas. Teg, bel. terug bez. G. Roos, Spieringweg 74, Vijf huizen. Engels landhuis v. v. mod. gem. met zeer mooi park te koop. in na- tuurschoonrijke omg. Gelder land. Spoedig te betr. Brie ven no. 4794. Gevr. te Haarlem; VRIJE WONING op zeer g. st„ voor kl. gezin, pl.m. f 50 p. m. in ruil v. he renhuis te Deventer op zeer g. st., centr verw., tel., bev. ben.: suite. 2 serres, keuken, gr. kelder, le verd. 2 gr., 1 kl. kamer en inger. badk., 2e verd.: 2 kamers, zolder. Br. no. 4792. WlaatkSeermakerij biedt aari DanieS- en Heren kleding, betere genre, waar van u de betaling kimt re gelen. Brieven no, 4716. Te koop gevr. HUIZEN (in Haarlem of omg.) van partic. voor geldbelegging. Schrift, aanb. Batavieren plantsoen 1, Haarlem. Bijgebouwen en Landerijen te huur of te koop. Brieven no. 4793. Te huur gevraagd: pakhuis Gevraagd tegen 1 Mei voor dame, gevord. leeft. gestoft zit- en met pension Centr. verw. modern comf. Parterre of le etage. Br. met prijs no. 2200 aan Boekhan del De Wit, te Bloemendaal. WONING of ged. van woning te huur gevr. door 3 dames, waarvan 2 b. b. h h. Desgewenst kl. woning op nette stand in Zaandam beschikbaar. Brie ven no. 4790. Te koop of te huur gevr. NETTE BURGERWONING Desgewenst woning in de omg. van Sloten N.H, of kl, woning te Zaandam beschik baar. Brieven no. 4791. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Gelinck 22) Een restaurant. Een eiken betimmering, een namaak-kaarsverlichting uit electrische kronen een atmosfeer doorwaasd van siga rettenrook. Goedgeklede mensen, tafels met een wit dekservet en welverzorgde schotels, kellners in rok af en aanlopend en de bestellingen doorgevend naar het buffet. En dan Joan Camden, zeker een mooie vrouw en door haar broer op de hoogte gebracht van zijn bedoelingen. Ge reserveerd, zonder twijfel en als ze niet gereserveerd was nog veel erger! Wat deed hij, onhandige stuntel van een geleerde, in zulk een milieu" Hij bezag zichzelf critisch in de spiegel. Groot en breedgeschouderd en veel te grof voor de zuster van John Camden. Grijze ogen achter brilleglazen en een gevoelige mond. Geweldige handen, die straks on handig zouden gebaren in een wereld waar ze niet thuis hoorden; grote voeten die zich onwennig zouden voortbewegen in een propvol restaurant. Een donker cos- tuum dat behoorlijk zat zonder verder iets van te zeggen, een onopvallend overhemd, een onopvallende das. Zou hij zijn pochette wat uithalen of iets in zijn knoopsgat ste ken? Belachelijk! Hij zou zichzelf een hansworst voelen! Maar het was niet te verwachten dat een mooie vrouw als Joan Camden iets in hem zou zien, met iets meer dan een koele beleefdheid zou luisteren naar wat hij te vertellen had. En wat had hij te vertellen? Niels. Het zou stellig een deceptie worden zoals zijn collega voor speld had. Misschien dat de broer met zijn vriendelijke aard de situatie nog zou redden. Hij ging veel te vroeg van huis zodat hij een paar grachten moest omlopen eer het werkelijk tegen half zeven was. Om vijf vóór hall zeven ging hij naar binnen, gaf zijn jas aan de vestiaire af. Zijn handen trilden. Toen hij binnenkwam sloegen zijn brilleglazen aan door de warmte, maar een keliner kwam dadelijk naar hem toe en vroeg: U alléén meneer? Nee, zei hij, wij zijn met ons drieën. De keliner loodste hem naar een hoek tafeltje vanwaar juist een klein gezelschap was opgestaan. De anderen komen dadelijk, zei Peter. O juist, zei de keliner en nam het gebruikte servies met zich mee. Peter Landt, in zijn hoekje, zag rond in het restaurant. Zijn brilleglazen waren nu weer helder. Het viel hem erg mee: er zaten veel gewone mensen, mensen net als hijzelf, en het was geen mondaine ge legenheid. Er zat een echtpaar met twee al grotere kinderen, er zaten een paar ver loofde stelletjes. Er zat een heer alleen zoals hijzelf, echt het type van een zaken man. Dr. Landt! riep een keliner door het zaaltje, dr. Landt! Ja? zei Peter opstaande. Telefoon voor u, .meneer, zei de keli ner. Hierheen. Dit trapje op. Hij stond alleen in een nauwe telefooncel. Ja. Met Landt! riep hij door het toe stel. Met Camden, kwam de bekende stem van de andere kant. Zeg kerel, het is be roerd, maar er is een kink in de kabel ge komen. Voor mij tenminste. Ik was net op het punt van huis te gaan toen ik een telefonische oproep kreeg uit Den Haag. Uit het huis van moeders enige zuster, tante Aleida. Ze heeft een attaque gehad en wou graag dat ik dadelijk kwam. Allemensen! Peter slikte even. En. en je zuster? Die zal zo dadelijk wel in de „Hoef smid" komen. Ik kan haar niet meer be reiken, want ze is vanmiddag bij een vriendin geweest. Ze is stellig al onderweg. Breng haar de boodschap van tante Aleida over, maar zeg haar dat het beslist niet dringend is. Zij kan best eerst met jou samen eten en vanavond zou ze toch naar Den Haag teruggaan. Laat ze dan nog even bij tante Aleida aanlopen, dan blijf ik daar zolang. Zeg haar vooral dat het niet ernstig is, maar dat zal ze wel begrijpen. Het ouwe mensje is er op ons gesteld. Ik zal de boodschap overbrengen, zei Peter. Het. het spijt mij erg. Zie ik je morgen weer op het lab? Ja. Morgen om negen uur, dacht ik. We moeten dan maar eens zien wat ons verder te doen staat. Als we er worden toegelaten, tenminste. Ik zou niet weten waarom niet. Heb jij verder nog iets van onze vriend ge hoord? Ik bedoel onze vriend van de poli- tie? Nee. Jij? Ik ook niet. Ze hebben zeker nog niets kunnen vinden. Adieu Camden, tot morgen dan. Hij hing de hoorn op de haak. Dus John kwam niet. En hij zou met Joan samen eten. En ze was onderweg; ze zou zo dadelijk komen. Hij zag haastig het zaaltje rond, schoof dan weer in zijn hoekje terug. Hij keek nu onafgebroken naar de glazen draaideur. En vrijwel meteen zag hij haar. De por tier draaide de deur en liet haar binnen achter een ouder echtpaar. Een lang meisje met een zwarte, slappe hoed op en in een beige, kameelharen mantel over een zwar te jurk. Donkere kousen en zwarte schoe nen, zwarte handschoenen en een zwarte tas. Een elegante en gedistingeerde ver schijning met datgene over zich dat de Nederlandse vrouwen een „buitenlands cachet" noemen. Ze bleef aarzelend staan tussen de twee voorste tafeltjes en zag zoekend om zich heen. Peter stond meteen op en kwam op haar toe. Miss Camden? vroeg hij en het meisje knikte. Ik ben Landt, vervolgde hij, komt u maar mee; wij hebben een hoekplaatsje. Hij ging haar vóór naar zijn tafeltje en hielp haar de wijde, kameelharen mantel uit te doen. Waar is John? vroeg zij dadelijk. Die is er niet, antwoordde hij. Ik moet beginnen met u een teleurstelling te be reiden, miss Camden. Uw broer heeft hier heen opgebeld, nu net, misschien twee minuten geleden. Hij kreeg, juist toen hij op het punt stond hierheen te gaan, een telefonische oproep uit Den Haag. Zijn tante Aleida had een attaque gekregen en hij ging er nu dadelijk naar toe. Maar hij heeft nadrukkelijk erbij gezegd dat u zich niet ongerust behoefde te maken, want dat het niet ernstig was. U kon hier gewoon blijven eten; alleen vroeg hij of u van avond, als u toch naar Den Haag terug gaat, nog even bij haar langs wilde komen. Hij zou dan in ieder geval tot zolang bij haar blijven. Het meisje had met grote ogen naar hem geluisterd, nu kroop een donkerrode gloed uit haar hals naar boven en ver spreidde zich óver het bleke gezichtje. Peter zag haar plotseling ontsteld aan: Deksels nog aan toe! Ze dacht natuurlijk dat die tante een doorgestoken kaart was, een vriendendienst die haar broer aan deze collega wilde bewijzen, een listig afspraak je om haar erin te laten lopen! Ze wendde haar ogen van hem af en zweeg. Het was ellendig! En hij vervolgde haastig: Het spijt me.ik ben bang dat u denkt dat het afgesproken werk isl En dat is eerlijk het geval nieteerlijk niet. Van mijn kant tenminste niet! Ik voor mij weet echt niet beter of die tante Aleida bestaat werkelijk en zij heeft een attaque gehad. Maar het is natuurlijk mijn tante niet en (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6