Haarlems Dagblad Europees advies Na bewogen dag in Djakarta keerde de rust 's avonds weer Politie verricht vijf arrestaties Westelijke Drie eisen onmiddellijke opheffing der verkeer sbelemmermgen Westerling voorspelt gevechten op grote schaal in West-Java Weerbericht 64e Jaargang No. 19461 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Vrijdag 27 Januari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ©prccijtc tlaarlemsrtic <£ourant dnno 1676) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom f tIJ HEBBEN melding gemaakt van de verklaring, te Londen afgelegd door hét internationaal uitvoerend comité van de Europese Beweging. Die verklaring houdt een advies in en dat advies was ge vraagd door de commissie voor algemene zaken der Europese Assemblée te Straatsburg. De vraag luidde: welke zijn de vol gende stappen, die uws inziens gedaan moe ten worden voor het vormen van een daad werkelijke Europese Unie? Het antwoord heeft zich gegrond op de verklaring van lVIei 1948, door het Haagse Congres afge legd, dat voor de volken van Europa de tijd is gekomen om een deel van hun sou- vereine rechten af te staan aan een ge meenschappelijk gezagsorgaan, teneinde jiun hulpbronnen samen te voegen en tot ontwikkeling te brengen. Dit beginsel heeft de Europese Assemblée in September 1949 te Straatsburg erkend. Laat ik er nog eens uitdrukkelijk de aandacht op vestigen, dat dus zowel de Europese Beweging een instelling van het particulier initiatief als de later geschapen Europese Raad te Straatsburg een officieel lichaam, inge steld door de West-Europese staten, maar tot dusver van slechts zeer beperkte be voegdheden voorzien een politiek boven nationaal gezagsorgaan wensen. De nadruk dient hier gelegd te worden op het woord politiek, Pogingen tot daad werkelijke samenwerking zoals die onder de namen Benelux en Fritalux (later aange duid als Fibenel) beperken zich tot het gebied der economie. De opvatting dat men economische samenwerking zou moeten bereiken eer politieke samenwerking mo gelijk zou zijn wordt door velen niet er kend en trouwens door de loop van zaken zelf weerlegd. Zij lijkt deugdelijk en in overeenstemming met de begrippen be dachtzaamheid, degelijke voorbereiding en een zo oud-vaderlands spreekwoord als „zachtjes aan, clan breekt het lijntje niet". Zij wordt bovendien beïnvloed door de ge dachte, dat overeenstemming in materiële aangelegenheden het moeilijkst te bereiken zou zijn en dat men dus niet „aan de poli tiek behoeft te beginnen" eer die er is. Maar de practijk heeft het tegendeel al bewezen: op economisch gebied komt men niet tot afdoende resultaten, omdat de poli tieke tegenstellingen twijfel aan de duur zaamheid van overeenkomsten wekken. Er is teveel wantrouwen: wat zal de politiek gaan doen als men zich eenmaal tot allerlei verplicht heeft? Werkelijke eenheid kan alleen bereikt, worden op politiek gebied, dus door een nieuw gemeenschappelijk politiek gezagsorgaan in te stellen, dat voor allen gezamenlijk optreedt. Hier is al meer malen uiteengezet, dat het doel van een federale Unie is zich niet tot verdragen en overleg tussen regeringen van zich in ieder opzicht „souverein" achtende volken te be palen, maar de volken-zélf te verenigen. Op de weg naar dit doel wil de Europese Beweging nu de stappen ondernemen, die zij in haar Londens advies aan de Straats- burgse commissie heeft aanbevolen. Zij acht het noodzakelijk dat de staten-leden van de Raad van Europa (dat wil dus zeg gen, in de gebruikelijke aanduiding: Straatsburg) onverwijld een pact sluiten voor het scheppen van een Europese Unie. Dit pact dient te voorzien in het vormen van een politiek gezagsorgaan, waardoor de statenleden gemeenschappelijk, op de mocratische wijze, hun gezamenlijke poli tiek vaststellen ten aanzien van de be scherming van de rechten van de mens, van buitenlandse betrekkingen en econo mische zaken. Bovendien zouden onder leiding" van dit politiek gezagsorgaan in stellingen moeten worden opgericht ter be handeling van vraagstukken betreffende betaalmiddelen, handel, transport, beleg- gingspolitiek, samenvoeging der basis industrieën, landbouwproducten, culturele en sociale vraagstukken en defensie. Ge ziet dat dit een program is dat al ver gaat. De Europese Beweging zou het Euro pese politieke gezagsorgaan willen schep pen binnen het kader van de Raad van Europa, die voldoende bevoegdheden zou moeten krijgen voor de opzet, de uitvoe ring en een democratische vorm van opper toezicht en ook de bevoegdheid om nieuwe organen in stellen. Nu kan men onmiddel lijk het bezwaar opwerpen, dat de be staande Raad van Europa niet direct door de volken is gekozen en dat men boven dien de getalsverhoudingen in die Raad, die ook een te klein aantal leden telt, niet als definitief kan beschouwen. Het advies is op deze punten en op meer niet ingegaan; men heeft kennelijk de bedoe ling gehad zich tot grote lijnen te beperken en tot een „voorlopig kader". Dat blijkt ook uit het volgende punt van het advies: staten, die reeds in den beginne nauwe organische verbindingen met elkaar wen sen te onderhouden, dienen te worden aan gemoedigd om dit te doen door het zelf- scheppen van een federale organisatie, op gebouwd na gemeenschappelijk overleg tussen alle staten-leden van de Europese Unie. De organisatie moet open blijven voor andere staten-leden, die op een later tijdstip zich zouden willen aansluiten. Uit de voorstellen blijkt, dat de Europese Beweging, evenals dat op economisch gebied met Benelux beproefd wordt, ook op politiek terrein na vorming van een soort „Voor-Unie" tot het doel wil komen. Of dit gelukken zal, of dit de beste methode zal blijken te zijn, daarover kan men van mening verschillen. In elk geval is het een voorstel, een plan dat een bepaalde werk wijze aangeeft. Het slot van het advies behelst de aanbeveling: de landen overzee, die met Europese staten in bestaande be trekkingen verbonden zijn, van meet af deel te doen nemen aan de functionele in stellingen (van het te scheppen gezags orgaan) die voor deze landen van belang zijn. Ik hoop met deze enkele kanttekeningen het uitbrengen van dit advies te hebben verduidelijkt. Dat het menigeen moeilijk valt uit de veelheid van raden, comités en adviezen en de soms zonderling-klinkende benamingen wijs te worden is begrijpelijk. Steeds blijkt intussen dat drang naar West- Europese eenheid blijft bestaan en dat een krachtig streven, geleid door bekwame en ervaren mensen, zich in toenemende mate doet gelden. H. P. Vijf kinderen verbrand Vijf kinderen uit één gezin, van twee maanden tot zes jaar oud, zijn bij een brand in hun huis in Lawton, Californië, om het leven gekomen. Wil Indonesië de kwestie-Westerling voor de Veiligheidsraad brengen? Na een bewogen dag waarin mitrailleurs in de straten van Djakarta ratelden, keerde de rust tegen de avond terug. De vervroeg de avondklok gaf de Indonesische auto riteiten gelegenheid de situatie beter onder de knie te krijgen en alleen op het Ko ningsplein deed zich volgens U.P. nog een incident voor. Een auto die de kenmerken van de Koninklijke Marine droeg, weigerde bij een contróle-post te stoppen waarna het vuur op de wagen werd geopend. De be richten over de vuurgevechten overdag zijn overigens nogal verward. Een redacteur van ANETA zag een tiental manschappen van Westerling waarvan sommigen met rode of groene baretten waren getooid, bij de Buurtpasar een politie-auto onder vuur nemen en vervolgens de politie-post bin nendringen. De aanvallers werden 11a een vuurgevecht gevangen genomen, nadat zo wel aan hun zijde als aan die der TNI enige doden waren gevallen. De gevangenen wer den onder gehoon der bevolking wegge voerd. Zij waren op één na van Indone sische landaard en aangenomen moet wor den dat zij tot het KNIL behoorden. De enige Hollander was een deserteur. Een groot gedeelte van de bevolking van Djakarta heeft overigens van de schermut selingen in het centrum nauwelijks iets gemerkt. En zelfs in de stadsschouwburg die vlak bij Pasar Baroe ligt, waar ook ge vochten werd. ging een plechtigheid ter ere van de uitroeping der republiek India, waarbij de ministers Hatta, Sultan Hamid II. Anak Agoeng, Laoh en Hanifah aan wezig waren, normaal door. Intensieve patrouille-activiteit door TNI, politie en „Polisie Militer" kon ook gedu rende de avonduren nog worden waarge nomen. Voor de Veiligheidsraad? United Press meldt dat een Indonesische woordvoerder in Lake Success gisteren te verstaan gaf dat, de Verenigde Staten van Indonesië zich tot de Veiligheidsraad zullen wenden, indien de situatie op West- Java geschapen door hel optreden van ka pitein Westerling mocht verergeren. De perschef Saskorosatomo, zeide: „Wan neer de situatie verergert en de regering van Indonesië de indruk krijgt, dat de Neder landse autoriteiten niet samenwerken in de ;eest van de Unie, zullen wij de zaak voor de Veiligheidsraad brengen." Saskorosatomo betoogde dat de hande lingen van Westerling deel uitmaken van ...een samenzwering onder Nederlandse legerofficieren" met de bedoeling een slag' aan de jonge Indonesische staat toe te brengen, Hij liet hier echter op volgen, dat de Indonesiërs geenszins de Nederlandse re gering er van beschuldigen bij het complot betrokken te, zijn. Wel beweerde hij dat de samenzwering de steun geniet van „hoge Nederlandse legerofficieren". In Indonesische kringen in Lake Success is men de mening toegedaan, dat de situatie op West-Java, in weerwil van Westerling's oorlogsverklaring en zijn voorspelling van een drie maanden durende oorlog, beslist zal worden in een groot treffen, dat ver moedelijk in de omgeving van Bandoeng zal plaats hebben. KNIL-mensen welkom De minister van defensie der RIS, de sultan van Djokja heeft bekend gemaakt, dat de overgang van het Indonesische per soneel van het KNIL naar de strijdkrachten der TRIS (leger der RIS) heden een aan vang neemt en binnen zes maanden zijn beslag zal krijgen. De te Bandoeng voor gevallen incidenten hebben, zo zeide de sultan, geen wijziging gebracht in de hou ding der legering. Het Indonesische per soneel van hel KNIL zal met open armen worden ontvangen, indien het zijn kunde en zijn inspanning loyaal ten dienste wil stellen van de strijdkrachten der RIS. De Nederlandse dienst voor legercontac- ten heeft een communiqué uitgegeven waarin wordt gerecapituleerd hoe na het tot standkomen van de militaire overeen komst ter RTC dus nog voor zij gerati ficeerd werd de commandant van de Nederlandse strijdkrachten in een radio rede de hoofdtrekken van de overeenkomst, in het bijzonder inzake het KNIL, uiteen zette. Voorts trof de dienst voor legercon- tacten aanstonds maatregelen voor de voorlichting betreffende de principiële mogelijkheden van overgang naar de TRIS. Bovendien had de Nederlandse le gerleiding reeds de voorwaardelijke over gang van de onder Nederlands bevel staande troepen naar de TRIS mogelijk gemaakt, hetgeen aan de troepen werd medegedeeld. Er behoeft dus geen pex'so- neel van het KNIL meer te zijn, dat niet precies op de hoogte is van hetgeen op het- ogenblik als vaststaand kan worden aangenomen. Voorzover dit pel-soneel om trent zijn toekomst nog in het duister tast valt dit te wijten aan het feit, dat de voor waarden voor de overgang naar de TRIS DJAKARTA WATERWEGEN 1. PALEIS VAN SUKARNO 8. POSTKANTOOR 2 VOLKSRAAD 9.FACTORY NED.HANOEU 10.MIL. KAMPEMENTEN 11.PASAR BARU "12JK3UTIEPOST 13. GASFABRIEK 14.0PIUM FABRIEK 15. HOOFDBUREAU VAN POUTlE. j REGERINGSGEBOUWEN nog niet bekend gemaakt waren. Het valt niet te ontkennen, dat hierdoor een zekere stilstand in de voorlichüng moest optreden, aldus het communiqué van de dienst voor legercontacten. Crisis iii Pasoendan Donderdagochtend heeft het parlement van Pasoendan in geheime zitting een motie van wantrouwen tegen het kabinet aangenomen. Van de 59 aanwezige leden stemden 32 voor en 26 tegen en een blan co. Tevoren had de waarnemend premier, Raden Soeradiradja, aangekondigd, dat de te Bandoeng aanwezige ministers, in geval de motie zou worden aangenomen, hun por tefeuilles beschikbaar zouden stellen. Troepen-concentratie Reuter bericht uit Bandoeng", dat troepen van Westerling en de Daroel Islam volgens berichten, die binnenkomen op liet Indo nesische en het Nederlandse legerhoofd kwartier, zich heden in een halve cirkel ten Noorden van Bandoeng verzamelen. Een grote concentratie van de Daroel Islam omsingelt naar gemeld wordt, Tasikmalaja, 60 kin. ten Zuid-Oosten van Bandoeng. Nederlandse troepen waren, in overeen stemming met de overeenkomst van Den Haag, bezig zich uit Tasikmalaja terug te trekken. Indonesisch communiqué De militaire gouverneur van Djakarta heeft een communiqué uitgegeven over de gebeurtenissen van Donderdag, dat luidt: „Het complex van Sawah Besar in de om geving van Gang Maphar was een broei nest van rebellen van de A.P.R.A. Daar vandaan werden schoten gelost, toen in de buurt werd gepatrouilleerd. Hierna werd een tegenaanval ondernomen, maar het grote, dichtbevolkte kamponcomplex maak te het uitvoeren van een effectieve tegen aanval onmogelijk, waardoor enige ver warring ontstond. Van de rebellen werden acht personen gearresteerd. De rebellen waren afkomstig van het korps speciale troepen te Batoedjadjar en waren naar Djakarta gekomen, waar zij logies ontvin gen in een perceel aan de Kramatlaan. Do eenheid bestond uit circa 100 man, die dc voorlopers waren van illegale troepen, die uit ongeveer 2000 rebellen van de A.P.R.A. bestonden. Deze troepen hadden tot taak verwarring en verderf te Djakarta tc stichten Deze rebellen is het niet gelukt Djakarta te bereiken, omdat zij te Tjiandjoer werden aangevallen door «en bataljon van Soljoto, zodat Djakarta geen tweede Bandoeng werd. Tijdens een onderzoek van de gearres teerden is duidelijk naar voren gekomen, dat zij slachtoffers waren van ophitsing hunner Nederlanlse leiders, met name van sergeant-majoor Meyer, die niet gearres teerd kon worden. Gedeelte van gestolen juwelen terug Een gedeelte van de in Augustus gesto len juwelen, die toebehoorden aan c'e Begoem Khan, zijn achterhaald, zo deeide de politie te Marseille vandaag mede. Dc juwelen vertegenwoordigen in totaal een waarde van twee millioen gulden. De po litie werd gisteravond door een onbekende opgebeld die vertelde dat een pakje waar in juwelen zaten van de Begoem, zo juist op de straat voor het politiebureau werd geworpen. Twee inspecteurs begaven zich naar buiten en vonden voor de ingang van het bureau het bewuste pakje. Mijngang - op 300 meter diepte - ingestort Vijftien doden en 21 gewon den geborgen Gistermiddag heeft te Saint Eloy-les- Mines, in midden Frankrijk een mijnont- ploffing plaats gehad die aan verschillende schachtarbeiders het leven kostte. De lijken van dertien mijnwerkers waren vanmor gen naar de oppervlakte gebracht. 21 ern stig gewonden zijn naar het ziekenhuis van Clermont-Ferrand overgebracht. Ongeveer zestig mijnwerkers waren aan Het woord is aan Tacitus Dc grootste oproermakers zijn de grootste lafaards. het werk, toen door de explosie de mijn- stutten in een nieuwe gang op een diepte van drie honderd meter werden opgebla zen, waardoor de gang instortte. Volgens latere berichten zijn nog twee mijnwerkers aan hun wonden overleden, zodat het aantal doden .thans vijftien be draagt. De brand op de Gasthuisvest Twee directeuren en' drie andere verdachten bekennen brandstichting In de loop van deze week heeft de Haarlemse politie vijf arrestaties verricht in verband met de brand, die vorige week Zaterdag een voedingsmiddelen fabriek aan de Gasthuisvest voor een belangrijk deel verwoestte. Het is gebleken, dat bij deze uitslaande brand de oorzaak niet zozeer in een ongelukje als wel in opzet moet worden gezocht. De vijf gearresteerden, allen ten nauwste betrokken bij de getroffen firma, hebben thans bekend. Reeds tijdens het eerste onderzoek na het uitbreken van de brand waren de politie enkele verdachte factoren in deze zaak opgevallen. En Dinsdag reeds ging zij over tot arrestatie van de beide directeu ren van de fabriek, de 42-jarige J. G. uit Haarlem en de 63-jarige J. M. Doch het onderzoek vorderde slechts zeer langzaam en na enige dagen begon men te wanho pen aan de uitslag van deze affaire. Inmid dels waren ook nog de 35-jarige echtgenote van een der directeuren J. J. G.-H., de 38-jarige chef van de inpakafdeling L. K. L. H. uit Haarlem en een 33 jaar oude Bloemendaalse fabrikant A. Ch. M. gear resteerd. Gisteren kwam er echter plotseling een Scherp protest aan Sovjetcommandant te Berlijn Queues van honderden vrachtauto's wachten dagenlang aan zonegrens bij Marienborg De drie Westelijke commandanten van Berlijn hebben hun Sovjet-Russische col lega generaal-majoor Kotikof een schrij ven gezonden, waarin wordt geprotesteerd tegen het ophouden van het verkeer van vrachtauto's bij de controlepost te Marien borg. In de brief worden de Russen ervan beschuldigd „het streven van de ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier", zoals dat in de conferentie te Parijs lot uitdrukking kwam, teniet te doen". De Westelijke commandanten uiten in deze brief de klacht, dat geen antwoord is ontvangen op hun brief van 21 Januari, waarin geprotesteerd werd tegen de aan houding van 11 vrachtauto's aan de West grens van Berlijn. Intussen zijn de geval len van» Sovjet-Russische inmenging" in het verkeer tussen Berlijn en de Westelijke Kapitein Westerling heeft in een exclu sief interview met een United Press cor respondent voorspeld dat spoedig gevech ten op grote schaal zullen uitbreken in West-Java. De correspondent had „ergens op West- Java" een ontmoeting met Westerling. „Ik denk dat deze gevechten lang zullen duren, misschien een maand of drie", zei Westerling. „Ik weet dat ik zal winnen", zo ging hij verder. „Ik probeer mezelf niet als een oorlogskoning op te werpen. Ik ga niet proberen mijn eigen regering te vormen. Ik tracht slechts het volk te helpen. Ik probeer de Japanse invloed van de TNI weg te nemen. Ik wil alles doen om botsingen te voorkomen, maar dat zal niet mogelijk zijn omdat het republikeinse leger nog altijd aan een Japanse mentaliteit lijdt. Het terrox"iseeft de bevolking. Vier dagen na de souvereiniteitsover- De enige Nederlandse équipedie liet in de zware Rallye de Monte Carlo zonder strafpunten kon klaren, gefotografeerd op weg naar hun startplaats Monte Carlo waar de caravan als hoofdkwartier werd achter gelaten. Voor de trouwe Humbcr Snipe staan tan links naar rechts Barendrecht, (Satsgnides en de Brit Spencer. dracht op 27 December, heb ik gesproken met republikeinse officieren. Wij kwamen toen overeen om samen te werken bij het handhaven van wet en orde in West-Java. Ik heb mijn woord gehouden. Ik heb ge tracht met het republikeinse leger samen te werken, maar zij beantwoordden die samenwerking niet en trachtten moeilijk heden te veroorzaken. Dag na dag werd de situatie slechter tot dat ik een waarschuwingsnota stuurde om mijn strijdkrachten te erkennen. Het was geen ultimatum maar een waarschuwing. Ik heb de datum van 12 Januari opgegeven en later heb ik die datum verschoven, op verzoek van militaire waarnemers van ue UNCI, naar 12 Februari. Ik heb geprobeerd om botsingen te voor komen. Maar gevechten op grote schaal zullen nu uitbreken. Bandoeng is niet een demonstratie geweest, maar een waarschu wing om te tonen aan het republikeinse leger hoe de zaken staan." „Denkt U dat Uw acties de Nederlandse gemeenschap en de Nederlandse belangen in Indonesië in gevaar brengen?", vroeg Braclcman aan Westerling. „Stellig. Als ik zou verliezen", was het antwoord. „Maar ik ben er zeker van dat ik niet zal verliezen. Ik heb de steun van het volle. Ik ben bereid te allen tijde te onderhandelen, mits de onderhandelingen op redelijke manier worden gevoerd. Ik vertegenwoordig niet het Nederlandse volk, maar ik vertegenwoordig de Indone siërs. In dit opzicht maken de republikei nen hun fout omdat zij mij er van beschul digen Nederlandse belangen voor te staan." „Ik heb nooit tegen de belangen van h:t Indonesische volk gestreden en ik zal niet werkeloos blijven als ik zie hoe een kleine kliek een vrij Indonesië overheerst." Westerling ontkende dat hij samenspande met de extremistisch-Mohammedaanse groep Daroel Islam om een Islamietische staat op West-Java te vormen. „Wel zijn er enkele afdelingen van die organisatie die mijn doel begrijpen en daar om staan dan ook enkele Daroel-bataljons thans onder mijn bevel," zei hij. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft het totaal van de werkelijke uitgaven der Nederlandse bevolking in No vember 1949 bedragen f 1.013.000.000 tegen f 988.000.000 in October en f 954.000.000 in November 194S. Het indexcijfer voor uitga ven was in November 123 tegen 120 in Octo ber en 116 in November 1948. Het prijs indexcijfer v/as respectievelijk 111, 108 cn 104 en het hoeveelheidsïndexcijfer UI. Ill en 111 (Voor alle cijfers geldt 1947 als 100». zones steeds talrijker geworden „en het is niet langer mogelijk aan de conclusie te ontkomen, dat deze incidenten een welover wogen poging zijn om de normale bewe ging van personen en goederen te beper ken", aldus de brief. De commandanten uiten de klacht, dat de Sovjet-Russische autoriteiten bij het controlepunt Mariënborg „voortdurend een andere uitleg aan hun instructies geven" en voortdurend voorheen erkende docu menten ongeldig verklaren. „Dit optreden is kennelijk zo ongerechtvaardigd en de redenen, die de Sovjet-functionarissen daarvoor opgeven, zijn zo onbenullig, dat wij de indruk krijgen, dat het de Sovjets er om te doen is, het besluit van de mi nisters van Buitenlandse Zaken van Juni 1949 om de normale beweging van perso nen en goederen tussen Berlijn en de Wes telijke zones volledig te herstellen, te dwarsbomen". De commandanten verzoe ken om onmiddellijke uitvaardiging van orders „ter opheffing van deze abnormale beperkingen". Twee dagen oponthoud Volgens het West-Duitse persbureau DPA heeft een Amerikaans convooi van 50 wagens dat op weg was naar Berlijn, Don derdag de Sovjet-controlepost bij Mariën borg ongehinderd kunnen passeren, doch is de toestand voor het Duitse vrachtautover keer slechter geworden. Er worden slechts drie vx-achtwagens per uur doorgelaten. De Oost-Duitse politie heeft de laatste vijf da gen haar toevlucht genomen tot een zeer tijdrovende, uitgebreide inspectie van de papieren der wagens. Voordien konden 20 vrachtauto's per uur de contxblepost pas seren. Volgens een Engelse automobilist, die dit punt Donderdagavond passeei'de, stonden aan de Westkant bij Mariënborg bijna 300 vrachtauto's te wachten, aan de Oostkant 120. De chauffeur aan de kop van de Westelijke queue vex-klaai-de sinds Dins dagavond op doorlating te hebben gewacht. Nederlands schip op de Theems gezonken Een Nedexiandse kustvaarder uit Delf zijl. de „Delta", is op de Theems te Londen bij Tower Bridge in aanvaring gekomen met een Engelse kolenboot. De „Delta" zonk na vier minuten, de bemanning werd door te hulp schietende schepen gered. De aanvaring gebeurde toen het nog donker was. Het Nederlandse schip ver voerde een lading steenslag stroomop waarts. Een man, die de wacht had op een na bijgelegen motorschip, verklaarde dat hij mensen hoorde roepen in het Nederlands. Ook hoordé hij fluiten. Toen zag hij het rode licht van de „Delta" ovex-hellen en onder water vex-dwijnen. Als gevolg van mist. was het zicht op het ogenblik van dc aanvaring slechts 10 tot 15 meter. Negen doden bij botsing van twee Franse personentreinen Bij een botsing tussen twee personen treinen nabij Moncey in Frankrijk zijn gisteravond 9 personen gedood en onge veer vijftien andere gewond geraakt. Men vreest dat er nog meer slachtoffers zijn. De ramp deed zich voor op de lijn Besan- gon-Vesoul, die slechts een spoor heeft. De twee treinen hadden elkaar 'in het station te Moncey moeten krixisen. Verscheidene rijtuigen zijn volkomen vernield. Vanoch tend werd het bergingswerk begonnen. Men gelooft niet, dat er zich buitenlan ders onder de slachtoffers bevinden. opleving in het naspeuringswerlc van de politie en de verdachten bekenden. Morgen zullen zij wegens opzettelijke brandstich ting en medeplichtigheid daaraan voor de Officier van Justitie worden geleid. Op het ogenblik van de brand waren zeer grote vooi-raden verpakkingsmateriaal in het gebouw aanwezig; tezamen met de overige inventaris was deze voorraad ver zekerd voor honderdvijftigduizend gulden. Hoewel het nog niet vaststaat, zijn er ern stige vermoedens dat de financiële toestand van het bedrijf aan de Gasthuisvest geens- zins gunstig was. Gezien de huidige stand van het onder zoek is het ons nog niet mogelijk thans meer gegevens over deze brandstichting bekend te maken. Wapenleveranties aan West- Europa kunnen beginnen Heden ondertekening der acht bilaterale accoorden met de U.S.A. Acht landen van het Atlantisch Pact, te wetexx Engeland, Frankrijk. België, Luxem burg, Nedex-land, Italië, Denemax-ken en Noox-wegen, zullen vandaag de bilatex-ale v/apenovereenkomsten met de Verenigde Staten als onderdeel van het programma voor wederzijdse hulpverlening bij de ver dediging ondertekenen aldus xneldt het Amex-ikaanse departement van Buitenland se Zaken. President Truman zal voorts heden zijn goedkeuring hechten aan de aanbevelingen van de Atlantische Raad. om tot een inte grale verdediging van het Noordatlantische gebied te komen. Door het Amex-ikaanse Congres is, toen dit zijn goedkeuring hecht te aan het uittrekken van een bedrag vaxi duizend millioen dollar om dc staten-on- dertekenaren van het Atlantisch Vex-drag van Amerikaanse wapens x voorzien, be paald dat deze staten bilaterale overeen- komsten met de Verenigde Staten moeten hebben ondertekend en dat de Amerikaan se px-esident zijn goedkeux-ing moet hebben gehecht aan de aanbevelingen van de Atlantische Raad om tot een integrale ver dediging van het Noordatlantische gebied te komen, alvoren de wapenverschepingen mogen beginnen. Amerikaanse autoi-iteiten zijn van me ning dat de wapenvex-schepingen ongeveer over een maand zullen beginnen. Zesde kabinet-De Gasperi gereed Driepartijen-coalitie zonder de liberalen De nieuwe Italiaanse regering ïs thans samengesteld, zo meldt A.F.P. uit Rome. Volgens door het bureau vaxx de minister president verstrekte inlichtingen zal deze regei-ing, het zesde kabinet-De Gasperi, bestaan uit dertien christen democraten, drie Saragat-socialisten en twee republi keinen. Voor de eex-ste maal na de oorlog nemen geen libex-alen aan de x-egering deel. De Gasperi (chr. dem.) is minister-pre sident, graaf Sforza (rep.) heeft Buiten landse Zaken, Scelba (chr. dem.) Binnen landse Zaken, Pacciardi (rep.) Defensie, Lombardo (soc.) Buitenlandse Handel, Piccioni (chr. dem.) Justitie, Vanoni (chr. dem.) Financiën, Pella (chr. dem.) Begro ting en Schatkist, Gonella (chr. Dem.) Onderwijs, Aldisio (chr. dem.) Openbax-e Werken, Segni (chr. dem.) Landbouw, Simonini (soc.) Vervoex-, d'Aragona (soc.) Koopvaardij, Sparat (chr. dem.) P.T.T., Togni (chx\ dem.) Industrie, Fanfani (chr. dem.) arbeid. Minister zonder portefeuille, in het bij zonder belast met investering en arbeids krachten, is de christen democraat Cam- pilli. Hoge commissaris voor de volksge zondheid is Cotelessa (chr. dem.). HET BLIJFT WINTER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tol- Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog weer mot plaatselijk veel be wolking en hier en daar mist. Zwakke, al' en toe matige wind overwegend tussen Oost en Zuid. Vannacht en mor genochtend op de meeste plaatsen matige vorst en mox-gen overdag bijna overal temperaturen om het vriespunt. 23 Januari: Zon op 8.28 uur, onder 17.19 uur Maan op 11.47 uur, onder 4.12 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 27 Januari: Hoog water: 9.48 en 22.24 uur. Laag water: 5.08 en 17-39 uur. Zaterdag 28 Januari: Hoog water: 10.56 en 23.37 uur. Laag water: 6.08 erx 18.44 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1