SA 3 th erWOGÈNE De radio geeft Dinsdag AeZ~ faké&ie wfcuflT Wereldnieuws Maandag 30 Januari 1950 Prins Bernhard bezocht Bonaire Nu op weg naar Venezuela KRALENDIJK, BONAIRE. De laatste dag van een drukke week heeft Prins Bernhard besteed aan een bezoek aan Bonaire, twintig minuten vliegen ten Oos ten van Curasao gelegen. De Prins werd uitgeleide gedaan door een commissie, bestaande uit de dislricts- -neester van het tweede district, de amb tenaar, belast met het toezicht op de lucht haven, de Juchthavenmeester en de marine1 •ommandant. Een erewacht van de Ko ninklijke Marine stond op het vliegveld Rato opgesteld en werd door Z.K.H. geïn specteerd. De Prins bestuurde wederom elf zijn Dakota. Op Bonaire werd de Prins begroet dooi de gezaghebber, de heer Krugers. De Prins werd vervolgens officieel ontvangen door een -uit acht personen bestaande commissie van ontvangst, onder wie zich de beide statenleden van Bonaire, de heren Ger- harts en Marehena, bevonden. Per auto begaven zich de Prins, de gou verneur en de rest van het gezelschap naar ie Brionkazerne, vanwaar men te midden van de juichende bevolking door een ere haag van kinderen in feestkledij naar het tczaghebbershuis ging. Bij aankomst aldaar taf de „Johan Maurits" saluutschoten. De Prins nam daar een zanghulde van de schoolkinderen in ontvangst, waarna een kleurrijk défilé werd gehouden van kin deren en verenigingen. Wederom te voet begaf de Prins zich naar het logeergebouw, waar een receptie werd gehouden, die door een groot deel der bevolking werd bezocht. De gouverneur bracht een heildronk uit op Koningin Juliana en Prins Bernhard. Bonaire, aldus de gouverneur, is een eenvoudig eiland zonder pretenties, doch het koestert een grote liefde voor het vorstenhuis. De altijd hechte band met het Huis van Oranje is door de komst van de Prins nog meer verstevigd. Hij verzocht de Prins tenslotte de Koningin de onveran derlijke gevoelens van trouw en aanhan kelijkheid over te brengen. Landraad Hell- mund bood vervolgens een vitrine aan met kunstig gerangschikte voorwerpen van de zeebodem. Na de lunch in het gezaghebbershuis werd naar Rincon gereden, waar school kinderen en de bevolking een zanghulde brachten. Een tocht naar het Goto-meer, waar de befaamde hardrose flamingo's werden bezichtigd en door de Prins ver filmd, vormde het slot van het bezoek aan Bonajre. Onderweg bezocht de Prins de grot van Onima, waar zich Indiaanse teke ningen bevinden. Op weg naar het vlieg veld werden bloemen aangeboden door pa tiënten van het ziekenhuis. Het vertrek van het vliegveld ging met hetzelfde ceremonieel gepaard als de aan komst 's ochtends. De Prins nam weer in de cockpit plaats en vertrok, toegejuicht door de bevolking. Om even vijf uur was de Prins op net vliegveld Hato terug, waar hij weer de erewacht van de marine in specteerde. Hiermede zijn de officiële be zoeken aan de Nederlandse Antillen ten einde. Gisteravond vertrok öe Prins op de „Heemskerk" naar Venezuela. Apeldoorn gaat nieuw soort openluchtspel introduceren Op initiatief van mr. A. L. des Tombe, burgemeester van Apeldoorn, zal Carel Briels in de komende zomer in het natuur reservaat „Berg en Bos" een voor ons land geheel nieuw soort van openluchtspel in troduceren. Dit zal zich namelijk op een zevental plaatsen op en om de grote water partij in dit park afspelen. Door rond te wandelen kan het publiek zich hiervan een volledig overzicht vormen. Het geheel zal een sprookjesachtig kijkspel worden, aan gepast bij de prachtige omgeving. Het is de bedoeling dit spel gedurende zes weken iedere avond op te voeren. Er zullen ongeveer tweehonderd personen aan deelnemen. Een eventueel batig saldo wordt verdeeld onder enige bijzondere instellin gen. Rantsoenbonnen voor koffie Bij de aankondiging van de nieuwe kof fiebon: 424 Algemeen heeft het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten mede gedeeld, dat de rantsoenwaarde van de in omloop zijnde rantsoenbonnen „H D" en ,,B D één rantsoen" onveranderd 125 gram koffie per bon blijft. De x-antsoenbon „H D één rantsoen" is evenwel nimmer voor koffie aangewezen. De bedoelde koffie- rantsoenbon van de H-sei-ie draagt de aan duiding „H 16 125 gram koffie" (groene ondergrond)-. Deze i-antsoenbon blijft zijn rantsoenwaarde van 125 gram koffie per bon behouden.' RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7 45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 ..Lichtbaken". 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Godsdienstige cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws, 13.20 Amusements orkest. 14.00 Koor. 14.40 Viool en piano. 15.00 Schoolradio. 15.30 Septet en solist. 16.00 Voor zjeken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Declama tie. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regerings- uitzendir.g. 18.00 Piano. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is leven". 19.40 Platen. 19.45 Klankbeeld voor de jeugd. 20.00 (Nationaal programma). Nieuws. 20.05 Be zoek Prins Bernhard aan de Antillen. 20.15 Meisjeskoor. 20.35 Toespraak tot de jeugd. 2 0.40 „Als ik 21 ben". 21.05 Omroeporkest 21.45 Voordracht. 22.00 Metropole-orkest, 22.40 Marinierskapel. 23.00 Nieuws. 23,15 Be kende omroepensembles, HILVERSUM II. 415,5 M. 7.00 Niéuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8 00 Nieuws, 8.15 Radio-ochtendblad." 8.40 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9,00 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Metropole-ox-kest. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansorkest. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Viool en piano. 18.00 Nieuws. 18.1o Piano. 18.30 Volksuniversiteit. 19.00 Voor kin deren. 19.05 Fanfare-orkest. 19.25 Toneel beschouwing. 19.40 „Paris vous parle". 19.4o Orgel. 20.00 Nationaal px-ogramma: Zie Hil- versuns L Zes gewonden bij autobotsing op de Haarlemmerweg Predikant gedood bij auto-ongeluk in Amersfoort Zaterdagavond zijn twee auto's, een komende uit de richting Amsterdam en een uit de richting Halfweg, op de Haarlem merweg nabij de molen tegen elkaar ge botst. Deze botsing was zo hevig, dat de uit de richting Amsterdam komende wagen na een slag x-ond gemaakt ie hebben de tram baan opreed en daar tegen een lichtmast tot staan kwam. De wagen werd vrijwel vernield. De drie inzittenden kregen vrij ernstige kwetsuren. Zij zijn opgenomen in het Wilhelminagastliuïs te Amstei'dam. De andere wagen schoot het rijwielpad op en botste tegen een boom. De bestuurder en twee jongens, die in deze wagen zaten, werden door glasschex-ven gewond. Naar de politie mededeelde, heeft vermoedelijk de uit de richting Amsterdam komende wagen te veel links gehouden. Predikant en 14-jarJg'e jongen gedood Bij een auto-ongeluk te Amersfoort zijn ds. M. Verkerk uit Soest en een 14-jarige jongen uit Woudenberg om het leven ge komen. Ds. Verkerk had in Woudenberg een dienst geleid voor de Jongelingsver- eniging en zou door de heer W. G. Veenen- daal uit Woudenberg met een bestelauto naar Soest teruggebracht worden. In de laadbak van de auto reden twee zoons van de heer Veenendaal mee. In de Barchmann Wuytiex-laan te Amersfooi-t reed de auto door een diepe kuil, begon te slingeren en botste tegen een boom. Ds. Verkerk en de heer Veenendaal werden uit de cabine ge slingerd. Ds. Verkerk was op slag dood, de heer Veenendaal werd zeer ernstig gewond. Het veertienjarig zoontje van de heer Vee nendaal, dat in de laadbak zat, bleek door de schok van de botsing eveneens gedood te zijn. Zijn broertje was slechts licht ge wond. Ongeluk bij Almelo eist nog een slachtoffer. In de nacht van Dondex-dag op Vrijdag is, zoals gemeld werd, tussen Mai'kelo en Holten een taxi. waarin zes personen die van een bruiloft terugkwamen, waren ge zeten, in botsing gekomen met een trailer. De 37-jarige J. Vunderink wex-d hierbij op slag gedood. Thans is ook de heer H. Fre- riksen uit Goor, die ernstig gewond naar een ziekenhuis te Hengelo was vervoerd, ovei'leden. Van tractor gevallen en overreden Zaterdag is te Bovenkai'spel een ongeluk gebeurd, dat aan de 19-jarige E. de Wit uit Hoogkarspel het leven heeft gekost. Met zijn broer reed hij op een tractor, welke een met hout geladen wagen trok. Doordat de txactor door. een kuil reed, viel De Wit er af en werd door de wagen met hout overreden. Hij werd een café binnengedra gen, waar een dokter de eerste hulp ver leende. Toen de ziekenauto arriveerde om het slachtoffer naar het ziekenhuis te ver voeren, waren de levensgeesten reeds ge weken. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald. '6 avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv.) Verklaring van het Nationaal jongeren Verbond Het hoofdbestuur van het Nationaal Jon geren Verbond heeft zich beraden over het standpunt, dat het verbond zal innemen, nu de souvereiniteit over Indonesië defini tief is ovei'gedragen. Dit standpunt heeft het hoofdbestuur uiteengezet in een uit voerige verklaring, waarvan het de volgen de samenvatting geeft: „Het Nationaal Jongeren Verbond heeft steeds een oplossing in de Indonesische kwestie voorgestaan, welke zou tegemoet komen zowel aan de verlangens van hen, die volledige zelfstandigheid wensten, als aan die van hen, die tqt Nederland wilden blijven behoren. Dat aan laatstgenoemde verlangens geen recht is gedaan, heeft het verbond diep teleurgesteld. Het verbond heeft echter de gegeven feiten te aanvaarden. Het wil niet omzien naar wat is geweest'! Het moet ervan uit gaan, dat Verenigde Staten van Indonesië zich, getrouw aan hun grondwet zullen ont wikkelen tot een waarachtige, democrati sche republiek. Het verbond meent, dat juist Nederland aan de opbouw in Indonesië kan en moet meewerken. Daarnaast is er in Nederland, in de West, in Nieuw Guinea, en overal ter wereld een taak voor de Nederlanders. Het verbond vertrouwt op de kracht der jongeren. Het wil trachten hen een weg te wijzen. Hiertoe wil het onveranderd de Nederlandse jongeren de nationale gedach te bijbrengen en hen wijzen op de beteke nis der Nederlands-Indonesische Unie. Het wil de strijd tegen het communisme met kracht voortzetten. Het wil opwekken tot intensiever deelnemen aan het inter nationaal contact en het sociale besef der jongeren versterken". De „Walvis" breekt het ijs Maar kan ook branden blussen Zaterdagochtend is de nieuwste en mo dernste ijsbreker voor de Nederlandse bin nenvaart, de „Walvis", van zijn ligplaats in de Amsterdamse haven voor een proef tocht over het IJselmeer vertrokken. Reeds vroeg in de ochtend stond een groot aantal genodigden, onder wie de heren I. L. Kruyf, directeur van de K.N.S.M.; Ver schoor, directeur van de maatschappij Ne derland; ir. Bastek van het ministerie van Verkeer en Waterstaat en havenmeester De Vries, op de kade te wachten op de ijs- breker. Om negen uur kwam de bij Verschure en Co. gebouwde „Walvis" voor: een breed, massief schip, dertig meter lang, dat inder daad veel van de „naamgever" weg heeft. Gedreven door drie machtige electro- motoren van tezamen 870 pk. voer de „Wal vis" snel door het ijsvrije IJ naar de Oran jesluizen om via het Buiten-IJ het ijs van het IJselmeer te doorploegen. Na het schutten aan de Oranjesluizen hield inder daad alle „vaarwater" op en lag als gx-oot „arbeidsterrein" het IJselmeer als een grote vlakte van aan elkaar gevroren en besneeuwde schotsen voor de massieve boeg van de ijsbreker. Stampend zetten de zware motoren van de „Walvis" zich schrap en het ijs brekend onder boeg en kiel ploegde het schip zich met een snelheid van acht of tien km. per uur en zeven en een halve meter breedte vooi't. Het enige levensteken op de grote ijsvlakte werd gegeven door duizenden meeuwen, die achter het schip aan scheer den om uit het vrij gekomen water visjes en ander voedsel te vergaren. Genodigden en pers zochten ondei-komen in de stuur hut en de zeer moderne verblijven van de bemanning, want de felle koud-snijdende Oostenwind maakte het verblijf op dek haast onmogelijk. Tot voorbij Marken voeren wij, om dan een grote boog in het ijs trekkende, weer door liet IJselmeerse ijs IJ-waarts te ke- ren. Laat in de middag keerde de Walvis, na zijn deugdelijkheid overduidelijk bewe zen te hebben, in de Amsterdamse haven terug, waar de gasten nog een demonstratie wachtte. De stuurhut kan namelijk, met het oog op eventueel te passeren bruggen (de „Walvis" is bestemd om de binnenwa teren ijsvrij te houden), automatisch inge trokken worden: het schip krijgt dan iets van een schildpad, die de kop intrekt. De „Walvis" blijft in de Amsterdamse haven gestationneerd als hij niet op „ijs tochten" is: deze ijsbreker is namelijk te vens Amsterdams nieuwste en grootste drijvende brandspuit: bij havenbi'anden kunnen de pompen van de speciale uitrus ting maar liefst 7250 liter water per minuut op het vuur werpen. Melkproductie in 1949 belangrijk gestegen Uit door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde voorlopige cijfers blijkt, dat de totale melkproductie in 1949 5266 milloen kg bedroeg. Dit betekent, dat vergeleken met 194.8 de melkproductie met 783 millioen kg of 17 procent is toegeno men. Déze toeneming moet voor een deel worden toegeschreven aan de verhoogde productie per koe. De gemiddelde pro ductie per koe per jaar bedroeg het vorige jaar 3650 kg en in 1948 3390 kg. een toe neming derhalve met 260 kg per koe per jaar. Ook het vetgehalte der melk vertoon de een stijging, namelijk van gemiddeld 3.54 procent in 1948 tot gemiddeld 3.62 px-ocent in 1949. De verhoogde melkgift per koe en de stij ging van het vetgehalte zijn het gevolg van de in 1949 verbeterde veevoederpositie (gunstige grasgroei) en van de gunstige ontwikkeling van de rundveefokkerij. Voor een ander deel moet de verhoging van de totale melkproductie worden toe geschreven aan de uitbreiding van het aan tal melk- en kalfkoeien. Dit bedroeg in December 1948 1.362.000 stuks. In Decem ber 1949 was dit aantal gestegen tot 1.484.000. Ook de px-oductie van zuivel- en melk producten breidde zich uit. De in zuivel fabrieken bereide hoeveelheid boter be droeg in 1948 ruim 70 millioen kg. In 1949 was deze gestegen tot bijna 84 milli oen kg. De pi'oductie van volvette fabrieks- kaas steeg van 58 millioen tog in 1948 tot 74 millioen kg in 1949. De productie van gesuikerde volle ge condenseerde melk bedroeg in 1948 50 millioen kg, in 1949 74 millioen kg; die van het ongesuikerde product respectieve lijk 12 millioen kg en 34 millioen kg. N.S.B.-burgemeester van Barneveld hielp de Duitsers Voor de bijzondere Raad van Cassatie heeft terechtgestaan de voormalige N.S.B.- burgemeester van Barneveld en Wagenin- gen, W. H. van den B. Het Arnhemse Bij zondere Hof had hem tot 7 jaar rijkswerk inrichting veroordeeld. Van den B. was ten laste gelegd dienst genomen te hebben bij de S.D., verschil lende arrestaties te hebben verricht, gijze laars geregistreerd en de Duitsers gehol pen te hebben bij verhoren. In de Mei dagen van 1940, toen er bij de Grebbe- berg nog gevochten werd, hielp hij de Duitsers aan Nederlandse stafkaarten. De advocaat-fiscaal bij de Bijzondere Raad, oordeelde verhoging van de straf nood zakelijk, doch daar Van den B. ook men sen heeft geholpen en na de bevrijding is mishandeld, wilde hij volstaan met een verhoging van twee jaar. Hij concludeerde derhalve tot een gevangenisstraf van 9 jaar. Urker botters naar Ostende opgebracht Twee Nedexdandse schepen, de Urk 51 en de Urk 163, zijn door een Belgisch wachtschip naar de haven van Ostende opgebx-aeht wegens het vissen in de Belgi sche territoriale wateren. De gezamenlijke vangsten, 4.000 kg ijle haring, werden in beslag genomen, alsmede de netten. Na betaling van een boete mochten de vaar tuigen de haven van Oostende verlaten. De secretaris van de vereniging Visserij- belangen te Ux-k, de heer J. Bakker, die veertien dagen geleden met zijn schip ook naar Ostende is opgebracht, verklaarde dat tot dusverre vijf Urker vissers het slachtoffer zijn gewox-den van het verbod tot vissen in de territoriale wateren van België. Aangezien Urkex-s voor eigen reke ning varen en de schipper dus eigenaar is, zorgen zij er natuurlijk zoveel mogelijk voor om niet in moeilijkheden te geraken. Het moet volgens de heer Bakker dan ook aan toevallige omstandigheden worden toegeschreven als de Ux'ker botters binnen de vei'boden zóne komen. Er is trouwens binnen deze zóne geen haring te vangen. Het gaat niet tegen de Nederlandse vissers, want ook Belgische schepen met een zware motor mogen niet binnen de vastgestelde zóne komen. De Urkers nemen het nogal gemoedelijk op, daar schip en netten di rect worden vrijgegevën, tegen een waar borgstelling van ruim 100. De gevangen haring wordt in Oostende verkocht. De Hollandse kustvaarder Delta, die vorige week in de Theems na een aanvaring gezonken is, ligt bij laag tij gedeeltelijk boven water. Men zal trachten het schip alsnog te bergen. Muziek Het Concertgebouw-orkest onder Rafaël Kubelik De „buitengewone" concerten op Zon dagmiddag van het Amsterdams Concert gebouworkest trekken massa's liefhebbers uit de provincie. Behalve het orkest zelf en -de soliste (ditmaal de jeugdige Hon gaarse violiste Johanna Martzy) is ook de tijdelijke dirigent Rafaël Kubelik zoon van de beroemde Tsjechische violist Jan Kubelik een attractie. De Tsjechische muziek krijgt onder deze gastdirigent een flinke beurt. Dit keer opende hij met de ouverture van Smetana's „Vex-kochte Bruid". Met geweldige tempe ramentsontladingen en een op de spits ge dreven tempo, hadden we hier al direct de dirigent voor ons in al zijn nationale vu righeid: een van de muziek bezetene! Op pervlakkig bekeken kan men er genoegen mee nemen, want het resultaat van een dergelijk aanvoeren van het ox-kest werkt aanstekelijk op het publiek, dat zich gauw laat overtroeven door krachtige en bril- lante prestaties. Maar de critische vraag dringt zich op: is dat.alles wel beheerst, en wat kan men van zo'n razende Roeland verwachten bij een absolute muziek en een stijl die een bezonken visie eist? Hoewel het programma er niet naar was om een dubbel antwoord te krijgen op deze dubbele vraag zouden we aan het eind van de concertmiddag toch meer weten over deze spontane muzikant. Geladen komt hij voor het ox'kest en verwacht van dit de zelfde gesteldheid. Tijd voor een „levé cl'archet" gunt hij niet; men moet maar klaar zijn en op het uiterste puntje van de maatstok reageren. En hij krijgt het ge daan van het orkest, dat hem natuurlijk door heeft en op zijn „qui vive" is. Kubelik dix-xgeert kennelijk rechtstreeks uit de mu ziek, die hij opzweept en boetseert naar haar innerlijke impulsen. Het orkest kan technisch zijn taak wel aan en vindt van PANDA EN DE MEESTER^MUZIKANT 19. Het voorste deel van de woonwagen was ingericht als het particuliere vertrek van Joris Goedbloed, de circus-eigenaar. Toen iedereen binnen was en de deur goed was gesloten om de koude en de regen buiten te houdenmaakte hij het zich daar gemakkelijk, haalde ham, worst, brood, kaas en koekjes te voorschijn, en sprak toen (terwijl hij at): „Welaan dan, mijne vrienden'. Welk een grote, schone dag is dit voor u.' Onvergetelijk, mag ik wel zeg gen! Thans zijt gij immers begonnen aan een loopbaan, die u in ijl-tempo tot aan de allerhoogste roem en glorie zal voeren. Ik ontveins mij geenszins, dat gij het moei lijk zult hebben en dat uw leerschool hard zal zijn, want het leven der circus-kunste naars, hoewel eervol, is vaak zwaar, maar nergens vindt men heerlijker beloning! Riepen niet reeds eeuwen-her de Klassie ken vol geestvervoering uit: „Panem et circussie"? Welnu de „panem" wil soms wel eens tegen vallen, maar „circussie" zult gij te over krijgen. Gij, maestro Fie- deldum, gij zult een wereldberocmdhéid zijn de grootste muzikale clown aller eeuwen, Koningen en Keizers zullen komen om u te zien, cn zij zullen zich ziek lachen! Daar zal ik wel voor zorgen. En uit de tedere, kleine Panda zal ik een temmer der wilde dieren maken, die onverschrok ken en met de blote hand de meest ver scheurende leeuwen als schoothondjes doet opzitten! Ja, ja, een mooi leven staat u te wachten.Ach, wanneer ik daar aan denk dan zou ik u nog kunnen benijden!" En weemoedig nam Joris nog een hap van zijn worst. Hij had zo meeslepend gespro ken, dat Panda en maestro Fiedeldum er helemaal warm van waren geworden en geheel vergaten, dat zij nogal ongemakke lijk tussen de poten van het paard zaten en niets dan een droog stuk brood te eten hadden gekregen. zelf zijn evenwicht in de bewogen klan- kenroes. Met dat al is de dirigent een ras-muzi kant, op het ruige af, rnaar met een diep en levendig sentiment. De gestes waai-mee hij zijn effecten bereikt zijn niet altijd fraai, meermalen lijken ze zelfs overdre ven, maar zij zijn de natuux-lijke uitingen van een temperament dat zich vrij uit leeft. Dat blijft beslist niet zo. Als ixij de wilde haren van zijn jeugdige overmoed •kwijt raakt, zal vanzelf ook het besef van het efficiënte gebaar en trouwens ook de beheersing van het nu nog geheel in actie zijnde postuur een feit wezen. Johanna Martzy gaf een schitterende vex-tolking ten beste van het Vioolconcert in D van Tsjaikofsky, even brillant en overtuigend als toen zij het vóór een paar maanden ook in onze Haarlemse Concert zaal speelde. Hierbij leerden we Kubelik als een zeer handig begeleider kennen, als een sensitief musicus die de reproductie van de soliste mee doorleeft en als midde laar het orkest aan de stok heeft en het in de muziekstroom meevoert. Tot slot dirigeerde Kubelik de Tweede Symphonie van Brahms en daarbij toonde hij lang niet de ongetemde muziekdrift die onze eerste indrukken beïnvloedden. Wel echter de sterke geladenheid van zijn mu zikale wezen, dat in deze romantische kunst natuuxdijke aanknopingspunten te over heeft. De nadruk van zijn interpre tatie viel op de compositie als romantisch geheel; wellicht hoort het zo, dat alle de tailwerk ongemerkt in het complex óp- gaat. In ieder geval konden we ex-varen, dat het met de onbeheerstheid van Kube lik, waar we aanvankelijk voor vreesden, nog al los loopt. Maar hoe gedraagt hij zich buiten het romantische vaarwater? De Symphonie van Brahms genoot een ongemeen succes. Mijn buurman, Hein Jordans, de tweede dirgent van het orkest, was van allen het geestdriftïgst met ap plaus. Dat zegt ook wel iets voor de waar dering van Kubelik. JOS. DE KLERK. Cello-recital Eduard Biele met Ans Bouter aan de vleugel Het cello-recital door Eduard Biele met medewerking van Ans Bouter aan de vleu gel, werd niet, zoals was aangekondigd, gegeven in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum maar in de expositie zaal, zulks met het oog op de temperatuur, die daar tot een aangenamere hoogte is op te voeren, hetgeen te verkiezen was boven de sfeerrijke gezelligheid. Inplaats van stemmig te schemeren, baadde men in het volle licht, in gezelschap van de oud-Haax-- lemse schuttex-s van Frans Hals, alsmede hun allegorische, Bijbelse en andere mede bewoners van de zaal, die stomme getui gen van deze muziekavond waren. Gezegd moet worden dat men er wat de kwaliteit van de klank betreft zeker niet op achter uit ging. Wij konden het recital slechts voor de helft bijwonen; genoeg echter om er ken- mex*kende indrukken van mee te dragen. Eduard Biele is een beschaafd en accuraat kunstenaar, die de techniek van zijn in strument voortreffelijk beheerst. Men zou hem soms wat meer geladenheid willen toewensen, wanneer zijn zox-g voor precies heid en verfijning van het détail hem misschien onbewust remt. Maar hij kan ook loskomen en dan ervaart men, dat zijn muzikaal temperament wel degelijk sterke impulsen kan geven. Dit laatste was dit maal opvallend in de Sonaté opus 32 van Saint-Saëns. Dat Ans Bouter een uitmuntende kamer- muziek-speelster is en als zodanig ook stu wing en karakter aan de vertolkingen weet te geven, bewees zij ook deze avond, zelfs in een eenvoudige continuo-partij als die Romantici. De twee journalisten en de twee persfotografen, die te Milaan te- x-echt moesten staan op beschuldiging van „morele misdraging door de mis daden van de bendeleider Giuliano in een romantisch licht te stellen", zijn van rechtsvex-volging ontslagen. Het Hof oordeelde, dat de beweerde morele misdraging geen strafbaar feit opleverde. Wereldstad. De bux-gemeester van de Duitse stad Königswinter heeft namens alle inwoners het „vredeshandvest van de beweging voor wereldbui-gerschap" ge tekend. Dit is de eerste Duitse stad, die in haar geheel tot de beweging voor wereldregex'ing is toegetreden. Paniekzaaiex-. De republikeinse senator Karl Mundt heeft in New Yox'k ver klaard dat de Sovjet-Unie voldoende atoombommen bezit om de Verenigde Staten in anderhalve minuut te ver woesten. Record. Het lange afstandsrecord voor ver kenningsvliegtuigen is.gebroken door een zes-motorige B-36 van de Ameri kaanse luchtmacht. Het toestel dat 21 man aan boord had, bleef twee nachten en een dag in de lucht en legde 11.000 km af. Kloppartij. Door een twist over de uit kering van steungelden in een vluchte lingenkamp in Valka bij Neurenberg, zijn 60 Tsjechen en 40 Slowaken bijna twee uur slaags geweest. Zij gingen elkaar met messen en knuppels te lijf en de politie had de grootste moeite om de vechtenden te schei,den. Een aan tal gewonden werd naar het ziekenhuis gebracht. Reintje. Tot ieders verbazing werd Zater dag in de regeringswijk in Washington een vos ontdekt. Het dier werd tenslotte voor het ministex-ie van financiën ge vangen. Naar de maan. Dr. Ralph Gibson van de universiteit in Princeton (V.S.) heeft verklaard dat men thans ver genoeg xs gevorderd om een raket te kunnen bouwen die de maan kan bereiken. Zo'n raket zou zelfs 500 kg vracht mee kun nen nemen. Vrede. Tachtig Noorse hoogleraren in de economie en de x-echtswetenschappen hebben aan de Nobel-commissie van het Nooi-se pai-Iement voorgesteld de Nobel- px-ijs voor de vrede aan president Tru man toe te kennen op grond „van zijn onschatbare verdiensten voor de we reldvrede". Glazen helmen. De brandweeidieden van Wamngton (Engeland) krijgen glazen helmen. Wanneer er van vier meter hoogte een gewicht van zeven kilo op zo'n helm valt, dan zit er nog geen deukje in. Pool. Volgens de „Rode ster", het blad van het Sovjet-Russische leger hebben Rus sische ontdekkingsx-eizigers 130 jaar ge leden de Zuidpool ontdekt en heeft de Sovjet-Unie daardoor een onbetwist baar recht om mede te beslissen over dit gebied. Botsing-. Vijftig personen hebben de dood gevonden bij een botsing tussen 'n goe derentrein en een passagierstreirt op het station van Six-hihd In de Pend- sjaab. Twee en tachtig personen wer den gewond. Dé aarde beeft. De streek" van Bushïre ia Perzië is door een zware aardbeving ge-' teisterd. Men schat het aantal slacht- offers tot dusver op 1000. Er zouden vele gewonden zijn. Tragedie. Bij een brand in een huis te Hannibal (V-.S.) werden vier kinderen0 door de vlammen ingeslotèn. Hun wan- hopige vader snelde ondanks de waar schuwingen van de buren het huis binnen, Om zijn kindei-en te redden. Hij' kwam- met de jongste drie in de vlam- men om. Alleen een vijf-jarig meisje kon hoewel zwaar gewond uit het brandende huis gehaald worden. Speelgoed. Het American Legion - een or ganisatie van oud-strijders - heeft mee gedeeld dat millioenen stuks speelgoed in Amerika gereed liggen voor verzen ding naar Europa. De eerste zending van 900.000 stuks wordt op 7 Februari naar Rottex'dam vei-scheept voor verdeling in Nederland, West-Duitsland en Oosten rijk. De inzameling geschiedde onder de kindei'en in de V.S. aan wie werd yerzocht een van hun mooiste stukken speelgoed af te staan. van de Sonate van Eccles, waax-mee het recital geopend werd. Haar opzettelijk droge toon (vooral opvallend in het Cor- rente) vormde een goed stijl-effect. De vijfde cello-sonate van Beethoven (op. 102 no. II), die men zo goed als nooit te horen krijgt, stond mede op het pro gramma. Het is een eigenzinnig, om zijn grilligheid typisch romantisch stuk. Kracht en zelfbewustheid kenmerken het zeer sterk; het lyx-ische gehalte dat de cello in de eerste plaats gunstig ligt, is er kariger in opgenomen. Alleen het middendeel geeft de cellist mooie kansen. Overigens is het werk rijk aan interessante experimenten, bijvoorbeeld een fugato als slotdeel. De uitvoering boeide vooral door het capri- cieuse karakter van het stuk. Maar toen daarna de zeer evenwichtige en voor beide instrumenten buitengewoon dankbaar geschreven Sonate van Saint- Saëns aan de beurt kwam, kon toch de belangstelling voor het gebodene aanmer kelijk stijgen, niet het minst omdat de cellist met een bezielde toon kleur en le vendigheid gaf aan deze klassiek-romanti sche muziek en het tweetal een prachtige eenheid van samenspel bereikte. Het werd een prachtige prestatie, waarmee wij de concertgevers van harte geluk wensen. JOS. DE KLERK. Vogelpest in België Naar aanleiding van het optreden van de vogelpest in België, heeft het Belgische ministerie van Landbouw de internationale pluimveetentoonstelling, welke in Februari te Brussel zou worden gehouden, verboden, De Nederlandse minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S, L. Mansholt, had het beschermheerschap aanvaard voor deze expositie, die door „Les Aviculeurs Beiges" zou worden georgani seerd. Het ligt thans in het voornemen, de tentoonstelling in 1951 'te houden, voorop gesteld dat men er voordien in geslaagd is de vogelpest, een zeer gevaarlijke besmet telijke ziekte, te onderdrukken. Staking in Franse auto-industrie aangekondigd De Franse arbeiders in de automobiel industrie, die zijn aangesloten bij het onder communistische leiding staande vakver bond CGT zullen 9 Februari voor langere tijd in staking gaan, zo werd Zondag op een landelijke conferentie van het verbond besloten.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2