W/BERT -dêstn/ (Kort en Bondig Amsterdamse Beurs Maandag 30 Januari 1950 Hef sfreven is: elk kind een paar schaafsen Waar liggen nog schaatsen ongebruikt? Men schrijft ons: Reeds vorige week werd aan de school kinderen „ijsvrij" gegeven. Het lijkt er op, dat dit deze week weer zal gebeuren. Nu is gebleken, dat er klassen zijn, waar van de helft, en soms zelfs meer dan de helft, van de kinderen niet over schaatsen beschikt. Deze kinderen hebben dus het nakijken. Nu hebben de onderwijzers van enige scholen, waar de schaatsennood heel groot is, de koppen bij elkaar gestoken en een voorlopig schoolschaatsencomité gevormd. Het is langs deze weg, dat dit comité een beroep doet op de lezers, zowel binnen als buiten Haarlem. Kijkt u eens uw zol ders en rommelkasten na, om te zien, of er niet een paar schaatsen ongebruikt lig gen. Zoudt u die aan de schaatsenloze schoolkinderen willen afstaan. U kunt ze bezorgen aan onderstaande scholen: Linschoterschool, Linschoterstraat 57a; Jan Ligthartschool, Botermarkt 8; Teyler- school, Haarlemmerliedestraat 29;Anslijn- school, Friese Varkensmarkt 222 (ingang thans Parklaan einde). Heeft u geen gelegenheid de schaatsen te brengen, laat u dit dan weten doormid del van de volgende telefoonnummers: 10542, 20921. 28921. Ook een briefkaartje aan het adres van één van bovengenoemde scholen, met ver melding van naam, adres en huisnummer, waar schaatsen gehaald kunnen worden, is welkom. Zouden jongens en meisjes, die de be schikking hebben over twee paar schaat sen, niet één paar kunnen missen voor hun vriendjes en vriendinnetjes, die er hele maal geen hebben? Van deze gelegenheid maakt het comité gebruik, om alle directeuren, rectoren en hoofden van onderwijsinrichtingen in Haarlem en omliggende gemeenten op te wekken, de leerlingen van hun scholen bij deze schaatsenactie in te schakelen. Nog beter zou het zijn als de jongens en meisjes 'van deze scholen hun onderwijzers en leraren ontschakelden en zelf het initia tief namen om op hun school schaatsen te verzamelen. Jullie zouden daar een goede daad mee doen en anderen gezonde en prettige ijsmiddagen bezorgen. Mocht jul lie actie succes hebben dan worden jullie vriendelijk verzocht, de oogst aan één van bovengenoemde scholen af te dragen. We hebben geen tientallen, maar honderden schaatsen nodig. Bij voorbaat onze dank en nog grotere dank van de kinderen. Kunnen we op jullie rekenen? En als 't kan, erg vlug? Want de winter wacht niet! En tenslotte nog dit: Genoemd Schoolschaatsencomité draagt voorlopig een improvisorisch karakter. De winter wacht niet tot alle kinderen schaat sen hebben. De onderwijsmensen, die dit comité vormden, konden onmogelijk alle scholen van Haarlem bereiken en overleg plegen met alle colldfhs. U kunt er van verzekerd zijn, dat zo spoedig mogelijk maatregelen zullen wor den getroffen alle scholen hierbij te be trekken, zodat we volgende winter kunnen zeggen: Elk Haarlems kind een paar schaatsen. Friezen in Haarlem zagen „In Heidepyk" Hoewel de leden van de Friese vereni ging „Gysbert Japicx" te Haarlem Vrij dagavond in gebouw St. Bavo volgens het programma een „gewoane gearkomste" hielden, durven wij gerust beweren, dat iedereen dezer „gearkomste" wel „buten- gewoan" zal hebben gevonden. Het „Lyts Frysk Toaniel" uit Huizum heeft namelijk op deze avond de Friezen in Haarlem ver gast op een voortreffelijke uitvoering van het toneelstuk „In Heidepyk", waarmee dit kleine gezelschap reeds meer dan drie honderd keer is opgetreden. Tot op zekere hoogte kan men dit stuk vergelijken met „Pygmalion". De hoofd figuur is een meisje uit een nogal onge civiliseerd huishouden, dat door- de goede zorgen van enige notabelen wordt onder gebracht in het gezin van de directeur ener zuivelfabriek, om door de vrouw des huizes wat bijgeschaafd te worden. De pogingen daartoe geven in de eerste be drijven aanleiding tot uitbundige vrolijk heid, maar dan verandert het karakter van het stuk zodanig, dat iedereen tranen in de ogen heeft als na het derde en vierde bedrijf het doek valt. Want op het meisje blijkt het gezegde van de ruwe bolster en de blanke pit volkomen van toepassing te zijn en tenslotte is zij het, die de leden van het gezin, in het bizonder de directeur, een gevoelig lesje in beschaving geeft. Voor de wijze waarop de leden van het gezelschap dit stuk ten tonele brachten niets dan lof, die wij speciaal willen toe-* zwaaien aan Barend van 'der Veen voor zijn sublieme spel als „pake" en als de stugge, egoïstische heer des huizes, en aan „Yfke", die haar metamorfose van „Heide pyk" tot lieftallige jongedame volkomen aannemelijk maakte. Een avond, waarover de Friezen in Haarlem nog lang „neipraete scille". Inwoonster van Halfweg gedood bij verkeersongeluk Hedenmorgen om kwart voor acht is op het Dr. Baumannplein te Halfweg een on geluk gebeurd, dat aan de 64-jarige me vrouw C. B.Z. het leven heeft gekost. Mevrouw B. wilde de rijksweg oversteken naar haar aan de Noordzijde van het plein "egen woning. Zij liep achter een stil staande auto langs, zodat de chauffeur van een uit de richting .Haarlem komende tank auto haar pas zag. toen zij achter de auto vandaan kwam. Zij werd aangereden en zo ernstig gewond, dat de dood vrijwel on middellijk intrad. Taxi Bei 13000 DAG EN NACHT Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant d^^«|^^WyberlNu weer voldoende verkrijgbaar I Onveranderd kwaliteit. Herinnert U zich de dagen dat Wybert ©schaars.was Gelukkig is die tijd voorbij en kunt U Uw keel de juiste bescherming geven, zo veel U wilt. Alléén in originele dozen Grond- en rioleringswerken in Haarlem-Oost aanbesteed Dertien bedrijven hebben ingeschreven op de aanbesteding van de grond- en riolerings werken voor verbetering van de weg langs de Zomervaart tussen Nagtzaambrug en Bernard Zweersstraat, die vanmorgen op het Haarlemse stadhuis piaats had. Laagste inschrijfster bleek de firma Brou wer en Co. uit Haarlem te zijn (£71.782), hoogste de firma De Jong en Borst te Haar lem en te Bakkum gevestigd, met f 138.830. De gunning is aangehouden. Jubileum B. Sanders Zaterdag herdacht de heer B. Sanders, machinebankwerker-monteur, de dag, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad van Stork Hijsch. De jubilaris werd op het directie kantoor ontvangen, De directeur, ir. C. H. Holgen, wenste de jubilaris geluk en bood een radiotoestel en een geschenk onder enveloppe aan. Mevrouw Sanders ontving bloemen. Daarna werden de heer en me vrouw Sanders naar de cantine geleid, waar een prachtige versiering was aangebracht. Eerst sprak werkmeester Stevens woorden van waardering, waarna de voorzitter van het jubileumfonds, de heer Megelink, hem na mens het personeel gelukwenste en een radiotafel en rookfauteuil aanbood. Mevrouw Sanders ontving een fraaie bloemenmand. De verdere dag werd in huiselijke kring doorgebracht. Zuster Honig in het zilver Wanneer een verpleegster, die 25 jaar lang in de polikliniek van een groot zie kenhuis iedere dag weer naar de klachten van een dikke honderd patiënten moet luisteren, nog zegt: „Ik vind het een ge zellig werk en ik zou er voor geen geld mee uit willen scheiden", dan is dat een bewijs van blijmoedigheid en hulpvaardig heid, dat ten volle een ere-plaatsje in de krant verdient. Het is zuster M. Honig die 1 Februari aanstaande op een kwart eeuw van hard werken in de polikliniek van het St. Elizabeths gasthuis met voldoening terug kan zien. Zij kwam op 1 Mei 1919 als verpleegster in het ziekenhuis en in 1925 ging zij naar de polikliniek, die zij daarna trouw is gebleven. Het zou een spannende finish worden wanneer zou moeten worden uitgemeten bij wie zij be- minder is, bij de patiënten of bij de medici. „Zij is ons met haar jaren-lange ervaring van ziektebeelden vaak daadwerkelijk tot steun bij het stellen van een diagnose", zei een van de laatsten ons. „Voorts heeft zij dan ook letterlijk alles tot in de puntjes in orde en haar opgeruimdheid en haar flinkheid doen werkelijk weldadig aan". Toen wij zuster Honig vroegen of zij het druk had, zei zij: „Ik begin 'sochtends om half acht en ik schei er mee uit, wanneer het werk klaar is", was er weinig fantasie voor nodig om te bevroeden, dat zij de acht-urige werkdag wel eens overschrijdt. Zij brengt voorts iedere patiënt, die een paar janr niet op het appèl is geweest, in stomme verbazing, wanneer zij nog precies blijkt te weten wie hij is en wat hem in dertijd mankeerde en zij heeft een com plete boekhouding van hele generaties met bijbehorende kwalen muurvast in het hoofd. Het is te begrijpen, dat men de da tum van haar jubileum niet onopgemerkt voorbij wil laten gaan, maat de beschei denheid van zuster Honig heeft ertoe ge leid dat men haar alleen in besloten kring zal huldigen. Thans heeft ook de Katholieke Radio Omroep het 200.000ste lid ingeschreven. De N.C.R.V. en de V.A.R.A. hebben dit aantal enige weken geleden bereikt. Binnenkort is de indiening bij de Twee de Kamer te verwachten van een wetsont werp, dat betreklcing heeft op de bescher ming van gegevens, waarvan de geheimhou ding door het belang van de staat wordt geboden. Burgerlijke stand HAARLEM, 28 Januari 1950 BEVALLEN van een zoon: 26 Jan., C. H. Fielmichvan Boekhoven: J. van Noraen tea Hoope. BEVALLEN van een dochter: 26 Jan., H. J. ErdtsieckVoorting; 27 Jan.. J. H_ Betjes van den Brink: L. T. Nijlandvan Boek hoven; G. de VriesBeek: 28 Jan., D. Sloo- ten—Bakker. OVERLEDEN: 24 Jar.., J. Boersma, 54 j., Borneostraat; 26 Jan.. J. P. Hokkeling, 72 j., Stationsplein: T. J. M. Hogenboöm, 8 j., Gast- huisvesi; 27 Jan,. W. H. Steenvoorden. 73 j., Witte Herenstraat, Aan een aantal leden van de Amsterdamse Reddingsbrigade heeft burgemeester mr. Am. J. d'Ailly Zaterdagavond een ere diploma uitgereikt wegens het redden van drenkelingen. De heer G. van Oort, die in de zomer van het vorige jaar twee jon-gens. die op hun fiets in Haarlem in het Spaarne waren gereden van een wisse dood redde, ontvangt uit handen van de eerste burger van de hoofdstad de welverdiende onderscheiding. De Salzburger Marionetten speelden Sneeuwwitje Zondagmiddag gal* het Salzburger Ma rionettentheater twee voorstellingen in de voor dit deel uitermate geschikte tuinzaal van het Concertgebouw, namelijk van het door ons reeds besproken volksspel „Dr. Johannes Faust" en van het kindersprookje „Sneeuwwitje". Het was jammer, dat er voor de laatstgenoemde vertoning zo wei nig belangstelling bestond, want het bleek in zekere zin de beste te zijn, die wij op dit miniatuur-toneel hebben gezien. Dat de teksten in het Duits werden gesproken be hoefde waarlijk geen bezwaar te beteke nen. De gestyleerde gebaren en bewegin gen van de gebruikte poppen zijn vaak veelzeggender dan woorden, althans zo lang zij maar dat was hier dan ook het jeval een algemeen bekend verhaal ver tolken en geen diepgaande gedachten be hoeven uit te drukken. Elementaire gevoe lens, zoals liefde of verdriet, kunnen zij plastisch genoeg weergeven. De inderdaad sprookjesachtige décors, steeds zo voordelig mogelijk belicht, gaven de vei'beelding vrij spel. De interieurs van de paleizen waren kleurig en met betrek kelijk eenvoudige middelen indrukwek kend, de open plekken in het bos achter de zeven bergen gevuld met beurtelings geheimzinnige en bekoorlijke sfeer. Zeker niet onvermeld mogen blijven de even aan Walt Disney herinnerende dieren, die er in rond dartelden om hun aanhankelijkheid te betuigen. Vooral de vogels luisterden deze landelijke taferelen op. Maar het mooiste zowel van buiten als van binnen zag de knusse woning van de dwergen er uit. De kinderen zullen dit prachtige spel met zijn talrijke leuke vondsten (zoals de thuiskomst van de kabouters, de vecht partijen tussen de nar en de jager) niet licht vergeten. Bijzonder pakkende scènes waren voorts die waarin de boze koningin zichzelf tot een stokoud koopvrouwtje om tovert en die van het laten vallen van de kist met de opgebaarde prinses. Over de bijna feilloze hantering van de figuren heb ik na het optreden in de Stadsschouwburg reeds zoveel gezegd, dat ik deze bespreking kan eindigen met een woord van waarde ring voor de fraaie costuums. Op het gebied van het wonderbaarlijke, althans van het louter fantastische, moet het toneel de meerderheid van het poppenspel erkennen. Des avonds volgde nog een herhaling van het Mozart-programma. Vandaag geeft het Marionettentheater in dezelfde zaal de laatste voorstelling in ons land, waar het enige maanden lang met veel succes deze bewonderenswaardige kleinkunst heeft laten zien. Op het programma staat niet, zoals aanvankelijk werd aangekondigd, de Salzburger Don Juan, maar de oorspronke lijke Faustlegende. DAVID KONING Leraren-concert van Haarlems Muziek-lnstituut Zaterdagavond vond in Hoogerwerfs Muziek-lnstituut aan de Wilhelminastraat een lerarenconcert plaats, dal; gegeven werd door de violist Jan Hoeben, in samen werking" met de pianist M. Bruyel. Het eerste deel van dit recital, dat ik niet kon hoi'en, daar mijn aanwezigheid ook elders gevex-gd werd, bestond uit de Follia-varia- ties van Corelli (in een revisie van Jan Hoeben), de 15de Vioolsonate (Bes gr. t.) van Mozart en de Suite in a ld. t. (op. 103a) van Max Reger. Dit interessante programma werd na de pauze voltooid met de eex-ste Sonate van Darius Milhaud. Het stuk draagt de ken- mex-ken van een jeugdwerk met rijke be loften. Het is nog lang niet de Milhaud die de palytonaliteit in zijn vaandel zou schrij ven en zich door gewilde brutale effecten als de aanvoerder van de zogenaamde „bruiteurs" de lawaaimakers zou doen gelden in de rumoerige periode van de eerste wereldoorlog, toen men ook de invasie van de Jazz beleefde. Het ging toen rauw tegen rauw en wie de meest dwaze onderwerpen verzon, kreeg kans om door de snobs tot een genie uitgeroepen te wor den. Het is gelukkig voor Milhaud slechts een overgangstijd geweest, waaruit hij ook technische verworvenheden van waarde voor zijn rijpere periode heeft ovex'gehou- den. Maar men kan zijn rijpere werk niet verklaren zonder de stevige basis, die uit zijn jeugdsonate blijkt en die hij, als be gaafd en ijverig leerling van de befaamde contrapuntist Gédalge en de niet minder strenge Widor, al vroegtijdig gelegd had. Uit deze sonate proeft men nog de kinder lijke verex'ing van Milhaud voor het klank ideaal van Debussy, maar ook voor de pre- cieuse melodieën van de jonge Ravel van de Sonatine in „Ma mère l'Oye" Ik zeg met opzet „kinderlijke vex-ering" omdat juist het prille en vaak naïef eenvoudige in deze onbewuste nabootsing een treffend kenmerk is. Wat niet wegneemt, dat het een knap gebouwd stuk is, in hoofdzaak lyrisch maar ook met enkele gespierde mo menten. De «eren Hoeben en Bruyl slaagden erin de tere gevoeligheid van deze vroege Milhaud met smaak weer te geven. En waar de melodische kracht stijgt en tot een plechtig thema voert, gaven de executan ten een dooxdeefd spel als overgang naar een opgewekte passage, waarvan zij de jeugdige dartelheid met succes typeerden. Het was een goed voorbereide uitvoe ring, die ten volle bevrediging schonk. JOS. DE KLERK „Komedie' in „Dieefzicht" Voor de leden van de buurtvereniging „Bosch en Vaart" gaf het Haarlemse ama teurgezelschap „Cremer" op 28 Januari in Dreefzicht een opvoering van het lang niet onaai-dige blijspel „Komedie" door Henk Bakker en Jan van Ees, dat een dankbaar onthaal vond. Ondanks de betrekkelijk kleine speelruimte en de voor dit doel ge brekkige toneel-inrichting slaagden de medewerkenden wier verdiensten wij verdeden jaar naar aanleiding van de voor stelling in de schouwburg reeds hebben uitgemeten er zeer wel in de schijn en de wex-kelijkheid in dit vaak geestige stuk dooreen te mengen. De voornaamste rollen werden vertolkt door Eki Oostwald- Bouwer, Anneke de Wilde, Wim Rijke, Aad Stroman en Jacques Timmerman. i Descartes en Spinoza Lezing door prof. dr. H. 3. Pos Voor de Kennemer Kring van vrienden van de Amersfoortse school voor Wijsbe geerte heeft Zondag prof. dr. H. J. Pos ge sproken over Descartes en Spinoza. Spreker schetste het tijdperk van de beide denkers, die in Nederland hun wer ken hebben geproduceerd, als een jeugdig en zelfbewust rationalisme, dat bij alle verscheidenheid van inhoud zich kenmex-kt door gemeenschappelijke afwijzing van de scholastiek en een zich toewenden tot de wereld, die met' de krachten der ratio wordt ontgonnen. Descartes is een ver nieuwer van de grondslagen der kennis en Spinoza van het levensgevoel. Beiden zoe ken de werkelijkheid in de mens zelf en wijzen de op 't bovennatuurlijke ingestel de houding der middeleeuwers af. Bij Descartes slaat op de voox-grond de zich in zichzelf terugtrekkende geest van twijfel ten opzichte van alles wat door zintuigen of traditie wordt gesuggereerd en het zoeken van een nieuw onwrikbaar fundament in de denkende. oordelende activiteit. Het absolute fundament wordt door hem soms in God en soms in het zelfbewustzijn gevonden. Daarnaast is de evidentie van de wiskunde voor hem een bewijs van het vermogen van onze geest om, onafhankelijk van de zintuigen, kennis te hebben die volgens een bepaalde me thode van eenvoudige beginselen tot steeds rijker inhoud voortschrijdt. Descai'tes' grootse ontdekking: de analytische meet kunde bestaat in de overwinning van de kwalitatieve aanschouwing door hiervoor algebraïsche vergelijkingen in de plaats te stellen, die het mogelijk maken om de eigenschappen der figuren, zonder hulp der aanschouwing, door berekening af te 1 leiden. Bij de toepassing van zijn analytisch ra tionalisme op de natuur en op het levende wezen ^jeeft Descartes soms de betekenis der ervaring onderschat, al heeft hij wegen van onderzoek gewezen, die tot op onze tijd vruchtbaar zijn gebleken. Ook Spinoza heeft de mathematische methode als ideaal voor ogen gezweefd bij zijn analyse van de menselijke gemoeds bewegingen. Maar terwijl Descartes een dualisme stelt tussen geest en stof. God en wereld en in zijn levenshouding zich voor de waarheden der traditie neigt alsof het de taak der filosofie is om deze te ontzien, is Spinoza's vernieuwende kracht veelom- vattender, daar ze zich juist tegen de over geleverde vormen van religie richt ten ein de een gezuiverde Godsliefde mogelijk te maken. Van bijzonder belang is Spinoza's eenheidsleer gebleken voor de problemen van lichaam en ziel. Zijn Ethica baant de weg, waarlangs de oude metafysische pro blemen overgaan in problemen van mense lijk leven, zoals in onze tiid het geval is. Descartes is de voorloper van de mathema tische natuurbeheersing, Spinoza die van de humanistische levensleer. Muziekschool van „Toonkunst" hield leerlingen-avond Enige leerlingen, die op de Haarlemse muziekschool van de maatschappij tot be vordering der Toonkunst onderricht ont vangen van de piano-lei-aar Roel Riphagen, lieten Zaterdagavond in het gebouw dei- muziekschool de resultaten horen van ijverige studie. Zij vertolkten een aantal werken, die om het kunstzinnige gehalte de moeite van het studeren en ook van het beluisteren ten volle waard waren. Dit was één van de redenen, die het voorbe reidende werk van de heer Riphagen tot een aantrekkelijke bezigheid hebben ge maakt. De andei-e werd gevormd door de muzikaliteit van de leerlingen, die bij de uitvoeringen aan de dag kon treden, uiter aard met gradueel verschil. Lettend op de gevormde pianistische vaardigheid en verder op de technische eisen, die de gespeelde werken stellen, kwam men tot de conclusie, dat de heer Riphagen veel waagt te ondernemen ten aanzien van de keuze der muziek. Natuur lijk diende men rekening te houden met remmingen door de ongewone omstandig heden opgeroepen en die de oorzaak kon den worden van oneffenheden, die bij het spelen in de vertrouwde omgeving van het eigen huis niet optreden. Deze onvolkomenheden konden evenwel niet verhinderen, dat wij met voortdurende belangstelling konden luisteren naar Ella van Loon, die Inventionen van Bach en de Impromptu in Es van Fr. Schubert speelde, naar Kees de Boer, die een Inven tie van Bach en de Impromptu in As van Chopin ten gehore bi-acht. Verder naar Ina Beenhakker, die drie stukjes van Mac Dowell heel muzikaal uitvoerde. Kans Oei toonde zijn aanleg bij de voordracht van de Mazxirka in bes kl. terts van Chopin. Truus Blokker en Erna Cochius lieten bei den muziek van Debussy horen, waarna Loek Bleeker en Jo Klumper ons deden kennnismaken met een welluidend Inter- mezzo voor twee piano's van haar leraar. Leo Hazelzet was te midden van de op tredende leerlingen „een klasse op zich zelf". Met een Etude van Chopin en het geestige Rondo „Die Wuth über den ver- lorenen Groschen" van L. van Beethoven kon hij een bijzondex-e vaax'digheid demon- stx-eren. De avond werd besloten met de uitvoex-ing van het eerste deel van het Pianoconcert in g kl. terts vaxx F. Mendels sohn Bartholdy door Fiep van Acker, ge secondeerd door Roel Riphagen aan de tweede vleugel. De directeur J. P. Vincent prees de heer Riphagen in een geestig toespx-aakje, waar voor de leraar zich erkentelijk toonde, evenals voor de toewijding van zijn leer lingen. P. ZWAANSWIJK. Vracht-aanname voor geheel Nederland HAARLEM, Warmoesstraat 15 Telef. 11700 12100 12400 ZANDVOORT, Kl. Krocht 3, Tel. 2655 (Adv.) SERVEERSTER GEDUPEERD. Een twintigjarige serveerster had enige tijd geleden aan een haar onbekende man een damestas ter leen gegeven en daai'bij vergeten haar portemonnaie met ruim vijf tien gulden ex-uit te haden. Tevens had hij van haar een leren herenjasje gekochi, doch nog niet betaald. Dat zou hij doen wanneer hij ae tas terugbracht. De man liet zich daarop niet meer zien. Naar aanleiding hiervan heeft de Haar lemse recherche een twintigjarige leerling- electricien aangehouden. Deze heeft bekend zich het geld uit de portemonnaie te heb ben toegeëigend. Het jasje had hij verkocht. De tas en de portemonnaie zijn in beslag genomen. Muziekavond „Accordia" Het eerste Haarlemse piano-accordeon orkest „Accordia" stond Zondagavond op het podium in de grote zaal van het ge bouw van de H.K.B. opgesteld om aan een talrijke schax-e „Accordia"-vrienden een overvloed van muzikaal amusement te bie den. Blijkens de aandacht, die er steeds voor de uitvoeringen getoond werd, kon dirigent Herman Teunissen hiermede aan veler verlangen voldoen. Men liet zich gaarne grijpen door de bekende melodieën van beroemde walsen, tango's, samba's en marsen, die de dirigent met het oog op het doel van de avond zorgvuldig wist te kie zen. De onvex-mijdelijke klank-uniformiteit geldt blijkbaar niet als een ovei-wegend bezwaar bij de waardering. De accordeonisten van het gezelschap waren voldoende voor hun taak berekend en ook op de pianist, de contrabassist en de slagwerker kon Herman Teunissen ver trouwen, zodat een behoorlijk ensemblespel verkregen kon worden. Met nuanceringen wist de dirigent aardige resultaten te ver krijgen en in rythmisch opzicht werden er ook goede dingen gedaan. Herman Teunissen trad ook op als solist met enkele vertolkingen, die van muzika liteit en bijzondere virtuositeit getuigden. Opvallend was de doorzichtigheid van zijn spel op het accoorden-insti'ument bij uit stek: de accox-deon. Het solo-mannenkwartet „Orpheus" wis selde de instrumentale voordracht af met het zingen van enige werkjes in de geliefde homophone stijl en een paar humoristische composities. De „Kikkex'-cantate" werd te voorschijn gehaald en ook „De Apotheker", de inmiddels oud geworden schalk, moest voor het voetlicht verschijnen. De vier mannenstemmen konden zich allen in het geestige genre goed laten gelden. In de andere nummers kon welbeschouwd alleen de bariton de uitmuntende kwaliteit van zijn stem laten horen. Er werd, op een en kele uitzondering na, goed op toon gezon gen. De voorzitter van „Accordia", Gerax-d de Vos, die met het voordragen van enkele liedjes met orkestbegeleiding ook een aan deel in de avond had gekregen, sprak in een welkomstwoord over de plannen om weer muziek-avonden met bal na te geven. Heeft de ervaring niet geleerd, dat hier mede het paard van Troie vol ordeverstoor ders wordt binnengehaald? Men zij voor zichtig! P. ZWAANSWIJK. Politie-rechter Slag uit de lucht Drie grote en zeer brede mannen be traden vanmorgen de rechtzaal. Blijkens de vermelding op de rol „mishandeling" hadden zij mot gehad en de hele publieke tribune zette zich na een goedkeureixde blik op de biceps der forse heren tot aan dachtig luisteren naar het verslag over de boks-match, dat in sobere zinnen in de tenlastelegging vervat was., Er was men zou willen zeggen helaas slechts één klap gevallen. Deze was te rechtgekomen op het gezicht van één der getuigen en had daar enige schade aan gericht. De verdachte, die op zijn brede schouders een gemoedelijk gezicht met blauwe ogen droeg, zei: „Kijk'es hier edel achtbare. Ik zit met een dame in de bar van Old Dutch tegen een uur of half twaalf 's avonds een glaasje limonade te drinken". Toen het gelach verstomd was. zei hij: „Van een klap weet ik niks af. Ik had zo gezegd een duel met woorden met een heer en ineens komt er een ander aan, die vraagt: „Heb je mij soms op me hoofd geslagen?" Ik zeg „welnee man hoe kom je daar nou bij?" Nu de getuige had een bloedneus, dus enige reden om te veronderstellen dat zijn reukox-gaan met iets hards in aanraking was gekomen, bestond er zeker. En hoewel de getuige ter zitting verklaarde, dat hij niet wist wie die klap a 1.50 had ver kocht, had iedereen de verdachte als de ver- sti-ekker er van aangewezen. Hij verklaarde voorts dat hij alleen maar tussenbeide had willen komen om een vechtpartij te voor komen. De man die aanvankelijk woorden met verdachte had gehad, bevestigde ook dat verdachte had geslagen en levei-de er bovendien een interieur-schets van het établissement in het stof van het getuigen- hekje bij. Het werd eeix ingewikkelde zaak. Een verdachte die ontkende, een getuige die uit zijn bloedneus afleidde dat hij geslagen was. maar niet wist door wie en een ge tuige die de klap had gezien. Er was nog een getuige opgeroepen, namelijk de eige naar van het établissement, maar die was niet op komen dagen. Om uit deze drie hoek te komen, werd de parketwachter uitgezonden om de restaurateur op te ha len. Hij bleek een klein en voorzichtig man te wezen, die zonder aarzeling verklaarde, dat hij vergeten was, dat hij voor moest komen. Ter zitting zei hij op bedachtzame toon dat hij de vuist van verdachte had waar-genomen toen deze zich voortbewoog in de richting van de neus van de eerste getuige. Dat maakte de zaak rond. De officier zei veel waarde te hechten aan deze laatste vex-klai-ing, omdat een café-houder nu een maal niet gaarne zijn klanten dwars zit en hij eiste twintig gulden. De politie- ïechter deed er vijf gulden af. De verdachte keek peinzend naar zijn handen. Santpoort Om het behoud van de „Santhaes" .Santpoort zonder molen is een woestijn zonder kamelen". Dit was het antwoord dat de heer J. P. Strijbos gaf aan de voor zitter van Santpoorts Bloei op zijn schrif telijke vraag om medewerking tot behoud van de „Santhaes". En zo geschiedde het dat Zaterdagavond in het jeugdhuis de bekende natuurvorser en vogelkenner zijn nieuwste kleurenfilms belangeloos draaide voor een enthousiast publiek dat er evenals voox'zitter mr. L. Vorstman van overtuigd is dat de oude historische molen van eminente betekenis is voor Santpoort en derhalve voor de gehele gemeente Velsen. Wij menen, zo sprak de heer Voi'stman, dat dit brok historie niet teloor mag gaan en durven zeggen dat Santpoort Santpoort niet meer zou zijn als de Santhaes zou ver dwijnen. Spreker deelde mede dat er aan giften reeds een bedrag van 1000,binnen kwam, maar een even groot bedrag is nog nodig. Met klem drong spreker er op aan dat ieder in eigen kring zou werken om door middel van kleine bijdragen het be nodigde bijeen te brengen. De heer Strijbos deed in zijn inleiding uitkomen dat het verfilmen van het vogel leven in natuurlijke kleur een experiment BINNENLAND In Nederland zijn vier Jagers die met een valk jagen. Deze oude sport wordt gesteund "door het valkeniersverbond „Adriaan Mol len". De ondervoorzitter van deze bond, de heer J. van der Wall te Wassenaar, mist thans zij'n valk. Ieder die over de vluchteling in lichtingen kan verschaffen wordt verzocht hem te waarschuwen. Zijn adres is Duinweg 20 te Wassenaar (telefoon 9379). Door de strenge vorst sprong Zondag morgen in Gemert de hoofdaanvoerleiding der drinkwatervoorziening. De straten van Gemert werden door het wegstromende wa ter in ijsbanen verandei-d. De waterleiding werd afgesloten, zodat Gemert en omgeving zonder drinkwater zijn. De economische recherche tc Amster dam heeft een man aangehouden, die bemid deling vèrleende bij het huren van kamers. Zy'n aanhouding geschiedde op grond van overtreding der prijsvoorschrifter.. In plaats van ae wettelijk geoorloofde prijs van f5 voor zijn bemiddeling te vragen, zou hij f65 in rekening hebben gebracht en daar voor een kwitantie voor slechts f 15 hebben gegven. Een huurder, die dit bedrag had be taald en daarna tot de ontdekking kwam. dat de kamer die hij zou krijgen, inmiddels door een ander was betrokken, heeft bij de politie een klacht ingediend. Zondagochtend werd de Zaandamse brandweer gealarmeerd voor een brand aan booxh van de uit Amsterdam afkomstige coaster „Wilda". Met schuimblusapparaten wist men het vuur, dat in het achterruim woedde, binnen een uur te bedwingen. Een der brandweerlieden zakte gedurende de blussing door het ijs. Hij werd door zijn collega's gered. Toen de veertigjarige echtgenote van do landbouwer B. ten Dam in de buurtschap Ypelo in de gemeente Wierden een emmer water uit de waterput wilde halen, is zij dooi' de gladheid gestruikeld. Zij viel in de diepe waterput en verdronk. Het eerste transport in 1950 van emigre rende Nederlandse boeren naar Canada is vertrokken met het Engelse passagiersschip ..Samaria" dat van Le Havre vertrekt. De honderd emigranten zijn per trein naar Le Havre gereisd. HAARLEM EN OMGEVING De heer P. B. Koster, die Zondag vüf en twintig jaar werkzaam is bij de PTT. is Za terdag gehuldigd en toegesproken door de heer C. A. van Trommelen, namens de directie en de administratie. Van het pubi- leumfonds ontving hij een fauteuil. Tijdens een receptie in zijn woning boden vele leden van het postpersoneel en vertegenwoordigers van sportoi'ganisaties gelukwensen aan. Mej. A. P. M. Kraetzer zal op 1 Februari 25 jaar werkzaam zijn bij het parket van het kantongerecht te Haarlem. De jubilaresse is aambtenares eei'ste klas. Prof. dr. Th. J. Stomps zal a.s. Donder dag voor de Natuurhistorische vereniging spreken over de Flora van Californië. Door een fout op de convocatie vermeldden wij Zatex-dag dat hij over Canada zou vertellen. Mr. J. H. A. M. van Son te Haarlem is aan de gemeente-universiteit van Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen economie. Aan de universiteit te Utrecht is ge slaagd voor het doctoraal examen vee artsenijkunde (1ste gedeelte) mej. G. H. L. Reinhold te Heemstede. Aan de universiteit van Amsterdam zijn geslaagd: voor het doctoraal examen econo mie de heer H. N. Bonarius, Haarlem, en voor het candidaatsexamen economie de heer H. C. Visser, Overveen. De heer H. Volkcr te Heemstede is aan de Leidse universiteit geslaagd voor lxet artsexamen eerste gedeelte. Een veertienjarige jongen is Zondagmor gen in de badkamer van de ouderlijke woning aan de Bastiaanstraat in Haarlem onwel geworden en buiten bewxistzijn geraakt. Zijn ouders waarschuwden de ongevallendienst, waarvan een lid de jongen met behulp van een zuurstofapparaat bijbracht. Bij onder zoek bleek, dat een gasslang in de badkamer lek was. Op de ijsbaan aan de Kleverlaan hebben zich Zondagmiddag enkele ongevallen voor gedaan. Een dame uit Bloemendaal viel bij het schaatsenrijden op het ijs en bx-alc haar rechterpols. Een 31-jarige controleur van de K.L.M, viel eveneens en brak zijn linkerpols. Een achtjarige jongen, die Zaterdag middag aan het sleeën was op de Houtvaart in Aerdenhout. is door het ijs gezakt. Spoedig was hij op het droge gebracht. Zijn slee is onder het ijs verdwenen. Zondag is een jongen bij de Molenbrug in Heemstede door het ijs, dal ter plaatse zeer zwak was, gezakt. Omstanders hebben hem op het droge gebracht. is en dat men het gebodene als zodanig diende te waarderen. Als experiment is deze rolprent, behou dens enkele tc diep gekleurde opnamen, ten volle geslaagd. Buiten de zaal vierde de ijzige Oosten wind hoogtij, binnen werden de harten verwarmd door de zonnige opnamen van het lenteleven in Nederland, de broedende vogels, de wuivende appelbloesems, de on vergelijkelijke Texelse Sluchter en tot slot kon men zich in gedachten zonnen in cle delta van de Rhone met de schone bloemen en altijd blauwe lucht, het winterverblijf van onze trekvogels. Santpoort mag trots zijn dat cle heer Strijbos deze voortreffelijke films heeft willen draaien en zijn beste werk heeft ingezet om een van Santpoorts schoonste natuurmonumenten van de ondergang te redden. Extra bouwvolume voor gemeente Hillegom Bij het bezoek dat de minister van We deropbouw mr. dr. J. In 't Veld onlangs aan de Kunstzandsteenfabriek „Axmoud" te Hillegom bracht, werd ook een aantal fabriekswoningen bezichtigd, waax'bij dit procédé werd toegepast. Naar aanleiding hiervan werd met het gemeentebestuur van Hillegom, op insti gatie van de burgemeester dier gemeente, de mogelijkheid besproken, bij wijze van proef een aantal woningen op deze wijze te bou wen. Die bespreking heeft de toewijzing van een bouwvolume voor 25 woningen tengevolge gehad. Omtrent de plaats waar ze zullen worden gebouwd, bestaat nog geen zekerheid. Slotkoers Vrijdag Koninklijke Olie 292 226 y. 226 A. K. U 184 130 Nederlandse Ford 271 Nederlandse Kabel 297 li v. Berkei's Patent 116 Scheepvaart-Unie. 154 Holl.Amerika Lijn 159*4 Deli Maatschappij 146 li H. V. A 158-)4 A'dam Rubber 149 Ned. Handel My 164 N.-I. Handelsbank 104J4 Billiton Mij. II 276 li Openings koersen 2931 s 227% 226 is 183*4 145 Yz 158', 2 149J4

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3