aw<m doet V^lmet MASCOTTE gaat-ie goed! Csi'hoe Vele Haarlemmers op de schaats Jaap Eden stierf vijf en twintig jaar geleden Schoten" bestaat veertig jaar Maandag 30 Januari 1950 3 N/v VLOEITJES De zon lokte Zaterdag en Zondag velen naar het ijs. De wind was niet altijd even prettig voor de schaatsrijders, doch over het algemeen nog wel gunstig genoeg, om te genieten van de heerlijke wintersport. Haarlem en omgeving boden geen goede gelegenheden om tochtjes te maken, maar zij die het er voor over hadden naar de Zaanstreek of Leiden te reizen konden deelnemen aan de dorpentocht van Noord holland of de molentocht van Zuidholland. Vele Haarlemmers hebben een kijkje ge nomen in de Noordhollandse dorpen of zij hebben de controle gepasseerd bij de negen molens in Zuidholland. Niet overal was het ijs even mooi, doch goed berijdbaar. Feest in Spaarndam Zeventig jaar bestaat de Spaarndamse IJsclub „Nova Zembla". Vroeger werd een baan uitgelegd op het IJ en het gebeurde vaak, dat er weinig gereden kon worden, omdat het ijs niet sterk genoeg was. Daar in is in 1928 een verbetering gekomen. In de omgeving van het fort was een stuk land, dat in de winter onder water stond Op die grond is een pomp geplaatst, welke er voor zorgt, dat' in de winter het terrein blank staat, opdat er in de periode van vorst een ijsbaan ingericht kon wox-den. Daardoor kan er meer gereden worden dan vroeger. Er heerst steeds drukte. Het grootste deel van het dorp trekt naar de baan en ook uit Santpoort en Haarlem- Noord komen velen naar de Spaardamse ijsclub. De viering van het zeventigjarig bestaan is Zaterdagavond ingezet met het aanbie den van een clubvlag. De oude, die kort na de oprichting was aangeboden, kon men niet laten wapperen tijdens de openstel ling van de baan. In het archief is te le zen, dat er in 1898 mee gedefileerd is. De heer Nooy, grootvader van de heer P. Nooy, die op het ogenblik de ziel van de ijsclub is en veel werk verzet, was toen de drager. Mejuffrouw Neeltje Polderman heeft de vlag namens de leden aangeboden na een hartelijke toespraak. De voorzitter, de heer C. Stapel sprak woorden van dank en hees de geelblauwe vlag, waarop het wapen van Spaarndam staat en de naam der ijsclub vermeld wordt. Enige Spaardamse musici speelden een fanfare. Hierna volgde een gecostumeex-d ijsfeest. De felle koude maakte het verblijf op „Nova Zembla" niet aangenaam. Hieraan stoorden de leden zich niet en velen had den zich op bijzondere wijze verkleed. Ook verleenden de leden van het brandweer corps medewerking. Zondagmiddag zijn ter gelegenheid van het jubileum wedstrijden voor jongens ge houden. Het bestuur had gaarne een natio nale wedstrijd in het hardrijden uitge schreven, doch dat bleek niet mogelijk, omdat andere plaatsen met de organisatie belast werden. Grote drukte aan de Kleverlaan Het ijs op de vaai-ten en grachten was onbetrouwbaar en slechts hier en daar kon gereden worden. Daarom was het geluk kig, dat Haai'lem weer de beschikking heeft over een ijsbaan. Vele honderden hebben hiervan de laatste dagen gebruik gemaakt en het leek op de Kleverlaan veel drukker dan tien jaar geleden. Het feit, dat er weinig elders gereden kón worden, was mogelijk een belangrijke factor. Bo vendien werkte het zonnige weer in hoge mate mee. Het was Zaterdag en Zondag op bepaalde ogenblikken zo druk dat over wogen werd de loketten te sluiten. Hiertoe behoefde men echter niet over te gaan. In de vorige week zijn vele scholieren in de gelegenheid geweest om aan wed strijden deel te nemen. Als de vorst aan houdt zullen nog meer wedstrijden ver reden worden, namelijk inter-scholaire wedstrijden. Dinsdag zijn de Muloscholen aan de beurt en Woensdag de middelbare scholen. De commissie welke de exploitatie van de baan op zich genomen heeft, was van mening, dat de Haarlemmers maar eens extra hun hart moesten ophalen aan het rijden. Daarom zijn nog geen wedstrijden uitgeschreven. Dat was goed, want het was bijvoorbeeld Zondag niet mogelijk een deel van de baan te reserveren door de grote drukte. Wedstrijd bij „De Volharding" Zaterdagmiddag werden onder grote be langstelling op de Ijsbaan de Volharding te Heemstede wedstrijden gehouden, o.a. om het kampioenschap op de 160 meter. Deze wedstrijd werd gewonnen door Roel Scholtmeijer in de tijd van 16 1/5 sec.; 2. J. Verhagen, 3. J. Booy. Andersen Noors kampioen Na zijn overwinning op de 5000 meter- op de eerste dag der Noorse kampioen schappen, volgde Zondag voor Hjalmar Andersen de eerste plaats op de 1500 meter in de schitterende tijd van 2 min. 21,6 sec. Het is de snelste tijd, die dit jaar de internationale schaatsenrijders hebben ge- gemaakt. Op de tweede plaats eindigde Liaklev met 2 min. 23 sec. en derde Hauglie met 2 min. 23, 7 sec. Op de 10.000 meter won Andersen in de schitterende tijd van 17 min. 6,6 sec. welke tijd de beste van dit seizoen tot nu toe is. De einduitslag van het Noorse kampioen schap werd 1. Hjalmar Andersen 193.676 punten; 2. Henry Wahl 197.612 punten; 3. Reidar Liaklev 197.677 punten; 4. Sverre Hauglie 197.895 punten; 5. Ivar Martinsen 198.553 punten; 6. Odd Lundberg 199.013 punten. De Noorse ploeg, welke Zaterdag 4 en Zondag 5 Februari op de Europese kam pioenschappen te Helsinki uitkomt, zal bestaan uit: Hjalmar Andersen, Sverre Haugli, Reidar Liaklev en Henri Wahl. Hedlund kampioen van Zweden Goethe Hedlund bleek tijdens de kam pioenschappen van Zweden de regelmatig- de rijder te zijn en behaalde met slechts één overwinning (10.000 meter) de titel «et Sture Engstroem op de tweede plaats. Schoonrijden dames: 1. mejuffrouw R. Schnitger, 2. mejuffrouw V. Dekker, 3. mejuffrouw Ria v. d. Berg. Schoonrijden voor heren: 1. F. Ludwig, 2. F. Rot, 3. v. d. Futten. Schoonrijden voor paren: 1. F. Ludwig en mej. R. Schnitgei-, 2. G. Dirksen en mej. V. Dekker, 3. J. v. d. Putten en mej. Ria v. d. Bei-g. Zondag hebben velen van het ijs gepro- fiteerd. Woensdagmiddag zullen weer wedstrij den worden gehouden. Er zijn vier catego rieën: 140 meter voor dames, 500 meter en 1500 meter voor heren en 160 meter voor heren boven de vijftig jaar. Zwemmen Kievit verbetert Nederlands record Kees Kievit van Aegir deed Zondagmiddag in het zwembad te Eindhoven een geslaag de poging tot verbetering van het Neder lands record 200 meter .rugslag. De Eind- hovenaar miste na 25 meter het eerste keer punt en staakte dien ten gevolge de strijd. Hij besloot een half uur later een nieuwe poging te doen, waarin hij slaagde. Het record, dat op zijn naam stond met 2 min. 33 sec, gevestigd op 9 Mei 1948, werd met niet minder dan. 2.8 sec. verbeterd en op 2 min. 30.2 sec. gebracht. De drie tijdopnemers noteerden 2 min. 29.2 sec.. 2 min. 30.2 sec. en 2 min. 30.3 sec., zodat de middelste tijd als record werd aangenomen. Kees Kievit zwom alleen. De heer C. Stapel, voorzitter van IJsclub _,Nova Zemblahees de nieuwe clubvlag welke mejuffrouw Neeltje Polderman links van hem op de foto, namens de leden had aangeboden. Wedstrijd door de Alblasserwaard Het gewest Zuidholland, district Alblas serwaard en Vijfheerenlanden, van de KNSB houdt Woensdag 1 Februari een toer- en wedstrijdtocht over 60 kilometer door de Alblasserwaard. De stai-tplaatsen voor de toertocht zijn Alblasserdam, Pin- keveer en Groot Ammers, verti-ektijd 10- 13 uur. De wedstrijdtocht begint om 11 uur te Alblasserdam. Merentochten Dinsdag 31 Januari en volgende dagen kunnen de merentochten in Zuidholland groot 20, 40, 60 en 90 km. gereden worden. Do start is om 9 uur des voormïddags te Leiden, hotel Bellevue, Oude Wetering, Paviljoen „De Braasem", Langeraar, café Hogenclijk, Nieuwkoop café Kelder en Ze venhoven café Sluitkade. Het ijs in Friesland Het ijs in de provincie Friesland is, be halve in Westellingwerf nog onvoldoende sterk. Vijf tot zeven cm. is het dik. Er zijn vele wakken en door de sneeuw is de toe stand nog gevaarlijker geworden. De schaatsenrijders dienen de nodige voor zichtigheid te betrachten, vooral nu er voorlopig geen baanvegers worden ge plaatst. Dinsdag 31 Januari wordt een toertocht door Gaastei-land en in de Zuidwest hoek van FrieslartÖ gehouden. Men kan op ver schillende plaatsen van de route vertrek ken. Wedstrijden op de schaats Janmaat kortebaankampioen van Noordholland De Zuider IJsclub te Assendelft hield Zon dagmiddag de wedstrijden om het provin ciaal kampioenschap van NoordhoUand korte baan. De uitslag luidt: 1. Janmaat, Nederhorst den Berg, 44,6 sec.; 2. Van Eykeren, Badhoevedorp, 44,7 sec.; 3. Jan Jongert, Enkhuizen, 45.1 sec.; 4. Mol, Wervershoof, 45,9 sec. W. Vermeulen kampioen van Noordholland W. Vermeulen uit Ter Aar heeft Zondag op de Amsterdamse IJsclub het provin ciaal kampioenschap langebaan van Noord holland behaald. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. De Goede Amsterdam. 50,4 sec.; 2. W. Vermeulen, Ter Aar, 51,0 sec; 3. J. van den Hoorn, Ter Aar, 51,4 sec. 1500 meter: 1. W. Vermeulen 2.37.6; 2. J. van den Hoorn 2.41.9; 3. De Goede 2.45.0. 5000 meter: 1. W. Vermeulen 9.49.2: 2. J. van den Hoorn 10.00.9; 3. J. Stïgter, Aalsmeer 10.03,4. Algemeen klassement: 1. en kampioen van Noordholland W. Vermeulen 162.4o3 pnt.; 2. J. van den Hoorn 165.457 pnt.; 3. De Goede 165.850 pnt. In Zuidholland zegevierde H. Vermeulen De uitslagen in Rotterdam, waar Zater dag de kampioenschappen van Zuidholland zijn gehouden waren: 500 meter: 1. De Goede, Amsterdam, 48 sec.; 2. Olsthoorn, Naaldwijk, 48,6 sec.; 3. H. Vermeulen, Ter Aar, 48,8 sec. 1500 meter: 1. W. Vermeulen, Ter Aar, 2.38.4 min.; 2. Buyen, Amsterdam, 2.30.0 min.; 3. Jo van den Hoorn, Ter Aar, 2.40.8 min. 5000 meter: 1. Olsthoorn, Naaldwijk, 9.24.5 min.; 2. W. Vermeulen 9.26.5 min.; 3. De Goede 9.28.1 min. Algemeen klassement: 1. H. Vermeulen, Ter Aar, 159.75 punten; 2. W. Vermeulen, Ter Aar, 159.95 punten 3. De Goede, Am sterdam 160.34 punten. Strijbis won in Warmenhuizen Te Warmenhuizen zijn nationale schaats wedstrijden verreden. De uitslagen luiden: 500 meter: L. Muts, Amsterdam, 53 sec.; 2. M. Strijbis, Harenkarspel, 54 sec.; 3. S. van Hoorn, Zaandam, 5.4.9 sec. 1500 meter: 1. M. Strijbis 3 min. 4.9 sec.; 2. L. Muts 3 min. 5 sec.; 3. P. Rozendaal, Warmenhuizen, 3 min. 15 sec. 3000 meter: 1. Strijbis 5 min. 14.2 sec,; 2, L. Muts 5 min. 21.3 sec.; 3. G. Hopman, Egrnond, 5 min. 25.1 sec. Algemeen klassement: 1. M. Strijbis 178 pnt.; 2. L. Muts 178.217 pnt.: 3. Posius 192.5 pnt. Internationale wedstrijden in Nederland? Klaas Schenk, die op het ogenblik als leider fungeert van de Nederlandse hard rijders in Noorwegen heeft meegedeeld, dat Kees Broekman, Wim van der Voort, Anton Huiskes en Cor Heus na de Euro pese kampioenschappen, welke 4 en 5 Februari te Helsinki worden gehouden, gaarne enkele wedstrijden in Nederland willen rijden, ijs en weder dienende. Op hun reis van Helsinki naar ons land zouden zij dan vex-gezeld worden door de Noorse rijders Reidar Liaklev en Sverre Farstad en cloor de Amerikanen. Ken Henry en Johnny Werket, die zich in beginsel bereid hebben verklaard de reis naar ons land te aanvaax-den Vertegenwoordigers van de Haagse IJs club, de IJsvereniging Kralingen, de IJs vereniging Groningen, de Berger IJsvere niging en het Olympisch Stadioix te Am sterdam zullen besprekingen voeren. Zondag 5 of Maandag 6 Februari wordt definitief beslist of deze internationale wedstrijden doorgang zullen vinden. Aan gezien de rijders ,per vliegtuig naar ons land komen zou reeds Dinsdag 7 Februari de eerste wedstrijd kunnen worden gere den. Broekman werd eerste in Vikersund Zaterdag en Zondag werden te Vikersund internationale wedstrijden gehouden, welke slechts matige belangstelling trokken, om dat de beste Noorse rijders deelnamen aan de kampioenschappen te Drontheim. Johnny Werket won de 500 meter in 45 seconden precies. Kees Broekman bezette met twee andere rijders de tweede plaats met 47.1 sec. Van der Voort noteerde 48.3 sec.. Huiskes 49.1 sec. en Heus 50.2 sec. Op de 3000 meter reden Broekman en Van der Voort tegen elkaar. Eerstgenoemd.! won in 5 min. 4 sec. Met 5 min. 13.1 sec bezette Van der Voort de tweede plaats, gevolgd door Huiskes met 5 min. 13.5 sec. Heus werd achtste in o min. 26 sec. Op de tweede dag deelden Broekman en John Werket de eerste plaats op de 1500 meter in de tijd van 2 min. 27.1 sec. Sandan- ger werd derde met 2 min. 28.1 sec. en Van der Voort vierde met 0.2 sec. meei\ Huiskes eindigde met 2 min 33 sec. op de achtste en Cor Heus met 2.36.1 op de dertiende plaats. Op de 5000 meter reden Broekman en Van der Voort weer tegen elkaar. Broekman won in 8 min, 46.8 sec. Van der Voort noteerde 8 min. 53,8 sec. Huiskes werd op deze afstand derde in 8 min. 59.5 sec. en Werket vierde in 9 min. 11.6 sec. Heus bezette de zesde plaats in 9 min. 15.7 sec. Het algemeen klassement na vier afstanden was als volgt: 1. Kees Broekman 199.480 pnt.; 2. Johnny Werket 202.243 pnt.; 3. Wim van der Voort 203.296 pnt.; 4. Sandanger 205.320 pnt.; 5. Anton Huiskes 206.300 pnt.; Cor Heus tiende met 212.136 pnt. Dammen „Gezellig Samenzijn" kampioen De beslissingswedstrijd tussen de Damver eniging „Gezellig Samenzijn" (Amsterdam) en de Weesper Damclub, welke verenigingen met gelijk aantal wedstrjjdpunten de hoofd klasse competitie beëindigden, werd door de Amsterdammers gewonnen met 146. Zij zullen deelnemen aan de demi-finale om het landskampioenschap. Simultaanséance J. W. van Dartelen Maandagavond 6 Februari zal de heer J. W. van Dartelen, ere-voorzitter der Haarlemse Damclub, in het clublokaal dezer vereniging, bovenzaal Restaurant Munniks, een simul taanséance geven voor liefhebbers van het damspel. Speciaal niet-leden van clubs kun nen aan deze séance deelnemen, alsmede leden der Haarlemse Damclub. Voetbal Candidaten voor Nederlands elftal en de Zwaluwen Woensdag 8 Februari zal op een nader aan te wijzen terrein een oefenwedstrijd worden gespeeld tussen twee elftallen, waarna het Nederlands elftal voor de wed- stx-ijd tegen Engeland b op 22 Februari te Newcastle en het Zwaluwen-elftal voor de wedstrijd tegen de Rode Duivels op 21 Februari te Gent zullen worden samen gesteld. Voor deze oefenwedstrijd zijn de volgen de spelers uitgenodigd: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Potharst (Ajax) en Van der Sluis (BW). Midden: Van der Hoeven (Ajax), Ter louw (Sparta) en De Vroet (Feijenoord). Vóór: Lenstra (Heerenveen), Michels (Ajax), Roozenburg (Sneek), Rijvers (NAC) en Clavan (ADO). Voor het andere elftal hebben een uit nodiging ontvangen: Doel: Saris (BW). Achter: Huybregts (BW) en Smulders (Feijenoord). Midden: Verbeek (Sparta), Van der Hart (Ajax) en Stoffelen (Ajax). Vóór: Schrumpf (SW), Steenbergen (Feijenoord), Meijer (Spartaan), Laken- berg. (Blauw Wit) en Drager (Ajax). Reserves zijn: Landman (Neptunus), Meertens (Willem II), Lussenburg (NAC), Möring (Enschedé), Weenink (Brabantia) en Van der Bogert (DOS). Op 2 Februari is het vijf en twintig jaar geleden, dat in Haarlem overleed Jaap Eden, die aan het einde van de vorige eeuw en het begin van deze eeuw grote naam heeft gemaakt als wielrenner en schaatsrijder en wiens prestaties ïxog steeds met ere genoemd worden. Reeds op achttienjarige leeftijd behaalde Jaap Eden het wereldkampioenschap schaatsen, dat in 1892 gehouden werd in Amsterdam. Tlwee jaar later nam hij in Hamar deel affi de wereldkampioenschap pen en zijn rijden maakte toen een gewel dige indruk. Op de kox-te afstand was hij niet zo snel. Toch kwam hij op 500 meter gelijk met de Noor Frederiksen. De 1500 meter en de 5000 waren voor Halversen, maar de Nedex'lander zegevierde op de langste afstand, namelijk 10.000 meter. Hij verbeterde hei wereldrecord en reed over de tien kilometer 19 min. 14.8 seconde. Als wielrenner is Jaap Eden nog meer op de voorgrond getreden, omdat er meer gelegenheid was om te rijden dan te schaatsen. In 1893 werd hij lid van de A.N.W.B. en van de Haarlemse Wielren nersvereniging „De Kettinggangers". Het was aanvankelijk niet zijn bedoeling om in wedstrijden uit te komen, doch spoedig kreeg hij er liefhebberij in exx in April 1893 kwam Jaap Eden in een voorwedstrijd van het wegkampioenschap voor Noordholland uit. De nieuweling behaalde de overwin ning en versloeg de favoriet van die dagen H. van de Griendt. Toen" om het kampioen schap van Nederland werd gereden zege vierde deze en de Haarlemmer werd twee de met een.achterstand van zes seconden. De successen volgden elkaar snel op en Jaap Eden wei'd de snelste Europese ren ner-. Hij won in 1894 het wereldkampioen schap 10 km. en werd tweede op de Engel se mijl achter August Lehr. In 1896 werd hij beroepsrenner en waar de wielrenner in het buitenland ook uitkwam, won hij. Na zes jaren successen te hebben geboekt, trok hij zich uit de wielersport terug. Latei- keerde hij nog wel terug en kwam op de Een plaat van vijftig jaar geleden, toen Jaap Eden op de schaats triomfen vierde. Amsterdamse wielerbaan uit. Hij was ech ter niet zo snel meer. Jaap Eden, die op 19 October 1873 in Groningen geboren was, bleef in Haarlem wonen, waar hij op 2 Februari 1925 is overleden. Enige jaren later is een monument opge richt ter nagedachtenis aan deze grote sportfiguur, dat geplaatst is langs de oprij laan van de algemene begraafplaats aan de Kleverlaan, waar zijn stoffelijk overschot ter aarde besteld is. Zaterdag 4 Februari is het veertig jaar geleden, dat enige jongemannen, werkzaam op de werf Conrad", het plan opvatten een voetbalclub op te richten. De naam werd S.V.V. (Schotense Voetbalvereniging) en de eerste oefenwedstrijden werden ge speeld op het bekende „Kalfje" aan het. Bolwerk. In September van 't oprichtings jaar werd besloten deel te nemen aan de competities van de Haarlemse Voetbalbond. Het eerste terrein was gelegen aan de Vergierdeweg, in welke omgeving de voet balclub vele succesen heeft geboekt. Spoedig bleek, dat de jongemensen de zaken ernstig hadden aangepakt, want na ieder seizoen werd het kampioenschap be haald. In 1913 deed S.V.V. zijn intrede in de derde klas van de Nedex landse Voetbal bond. De naam S.V.V. moest toen gewijzigd worden, aangezien er reeds een club van die naam was, namelijk de tegenwoordige landskampioene. Als de nieuwe naam werd gekozen V.V. „Schoten". In de N.V.B. bleek de club haar plaats ook waard te zijn, want het eerste seizoen werd reeds met een kampioenschap beslo ten. De kansen om te promoveren waren gering, omdat er zeven clubs waren voor twee plaatsen. Na het afkondigen van de mobilisatie in 1914 braken de moeilijkheden "voor Scho ten aan. Vele spelers moesten onder dienst en de prestaties op het groene veld gingen hard achteruit. Dank zij vele opofferingen kwam de club de moeilijkheden te boven en in 1918 behaalde „Schoten" opnieuw een kampioenschap en na spannende wed strijden met Neerlandia promoveerde het elftal naar de tweede klas van de N.V.B. In de jaren 1914 tot 1918 moest het terrein worden verlaten, doch men kon na 1918 weer een plaatsje krijgen aan de Vergierde- weg, hetgeen tot 1948 heeft geduurd, zij het dan dat zo nu en dan vex-huisd moest wor den. Regelmatig breidde de vereniging zich uit en Schoten sprak een woordje mee in de voetbalbeweging. In 1921 won Schoten de „HolderF'-beker (thans K.N.V.B.-beker) na een prachtige finale tegen R.F.C. in Utrecht. Daarna volgden weer enkele mpei- lijke jaren. Een aaxxtal prominente voetbal lers verliet de gelederen en mede als gevolg hiervan moest Schoten in 1925 de gradatiewedstrijden spelen. Na zware strijd met Rapiditas en Zeist handhaafde Schoten zich. In 1927 achterhaalde het noodlot Scho ten echter en van H.R.C. en Hortus werd verloren, waardoor H.R.C. de plaats van Schoten in de tweede klas innam. Energiek pakten de spelex-s de zaken opnieuw aan, doch het was zeer moeilijk het verloren gegane tweede klasseschap te heroveren. In 1936 moest nog een beslissingswed strijd tegen Alphia gespeeld worden voor de bezetting van de onderste plaats, het geen voor de thans jubilerende club met 'succes afliep. In 1931 richtte Schoten een jeugdafdeling op en onder bekwame leiding van de helaas te vroeg overleden heer D. Vierhout kwam zij tot bloei. Dit wierp vruchten af, want innerlijk werd de vereniging sterker en vooral groter. In 1942 deed de club opnieuw een gooi naar de bovenste plaats, doch Bevei'wijk behaalde tenslotte een puntje meer. De oorlogsjaren vroegen veel. Leden verdwe nen en sommigen moesten gedwongen naar Duitsland. Het kleedhuis en andere opstal len werden voor de kachel gesloopt door onbekenden. Na de bevrijding moest Scho ten door de bouw van huizen de Vergiex-de- weg vei-laten. Met veel hulp van zo goed als alle leden kwam men echter ook dit weer te boven. Het seizoen 1946-1947 bracht Schoten bijna aan de top, doch de beslissingswed strijd in Alkmaar tegen I.V.V. eindigde in hel nadeel der Haarlemmers. Het volgende seizoen echter leverde meer succes op. Op 17 Februari 1948 bracht een muziekcorps met enige honderden suppor ters de spelers van het eerste elftal in op tocht naar Haarlem-Nooi'd toe, want Scho ten was kampioen van de derde klas K.N. V.B. geworden. Dertig jaar had het dus geduurd, alvorlhs een nieuw kampioen schap genoteerd kon -worden. De promotie wedstrijden leverden echter een teleurstel ling op. Er werd slecht gespeeld, waardoor geen kans op px-omotie aanwezig was. Ra piditas promoveerde naar de tweede klas. In September 1948 kreeg Schoten voor lopig weer een eigen terrein achter de Kle verparkweg. Aan het einde van het seizoen was de club wederom kampioen. De eerste promotiewedstrijden brachten nedei'lagen, doch toen kwam de club ex* beter in. De achterstand was reeds te groot om die in te halen. V.V.A. promoveerde. In dit seizoen tracht de jubilerende ver eniging voor de derde maal kampioen te worden, doch op het ogenblik is Hilversum een zeer geduchte concurrent. Dit seizoen speelt Schoten II voor de eerste maal in KN.V.B.-verband, namelijk in de reserve derde klas. In totaal heeft Schoten zeven senioren-, vier junioren- en vier aspiranten-elftallen, alsmede een aan tal welpen-elftallen. Niet alleen op het groene veld zijn presta- Het bestuur van de jubilerende voetbalclub Schoten. Op de voorgrond de heren L. van der Linden, penningmeester, A. H. W. Geurtz, voorzitter, H. J. Philippo Sr., secre taris, C. H. Zandslra. Daar achter H. J. Kollaard, W. F. H. Dekker en B. Versteeg. ties geleverd, doch ook op ander gebied. Organisatorisch kan Schoten goed mee komen en de voorzitter, de heer A. H. W. Geuriz, werd in 1936 benoemd tot secre taris van district I van de K.N.V.B. In 1949 werd voorts contact gezocht en verkregen met Denemarken en na een bezoek hier te lande van Boldklubben „Ydun" werd met Pinksteren 1949 een tegenbezoek aan Ko penhagen gebracht. Deze trip was wel een zeer goede, hoewel de prestaties iets tegen gevallen zijn. Ondanks de moeilijke tijds omstandigheden doet Schoten zijn uiterste best alles vlot en normaal te laten ver lopen. Men hoopt volgend seizoen een definitief terrein te verkrijgen eix natuur lijk aan de Vergierdeweg, waar de gemeen te een aantal sportterreinen laat aanleggen. Behalve voetbal neemt ook honkbal en in het laatste jaar softbal een plaats bij Schoten in. De feestelijkheden Ruim twee en half jaar geleden werd een feestcommissie benoemd, welke regel matig in de weer is geweest. 8 Februari begint de jeugd met feestvieren en op 11 Maart houdt het bestuur een x-eceptie in Hotel j,Royal". Op 15 Maart volgt een cabaretavond in de Stadsschouwburg. Tot besluit wordt op 18 Maart een balavond gehouden. Vei-der ligt het nog in de be doeling een ere-wedstrijd te spelen, doch de tegenpartij is nog niet bekend. Rest nog te vermelden, clat van de op richters alleen J. Dikmans nog in leven is. Bij iedere wedstrijd is hij aanwezig. Voetballers speelden in trainingspakken Doelman Saris maakt een door Abe Len stra na een hoekschop ingeschoten bal onschadelijk. Hoewel alle competitiewedstrijden wa ren afgelast, is er Zondag in het Stadion Feyenoord gevoetbald. Met de wedstrijd tegen Engeland-b te Newcastle in het zicht en met de weten schap, dat deze ontmoeting bij elke weers gesteldheid, dus ooR bij vorst en op een keihard tex-rein, zal doorgaan, had de tech nische commissie van de K.N.V.B. besloten deze Zondag te gebruiken om de leden van de Nederlandse ell'talclub bijeen te roepen. Zo traden op het harde terrein vier en twintig spelers, onder leiding van oefen- meester Van der Leek. aan. Allen waren in trainingspakken gestoken (Stoffelen had natuurlijk weer iets aparts en verscheen met een ijsmuts). Van de achttien leden van de officiële Nederlandse elftal-club ontbrak slechts Clavan, die geen verlof van militaire dienst had kunnen krijgen. Na een paar rondjes looppas en enkele lichaamsoefeningen als warming up, stel den de volgende elftallen zich op; Elftal A: doel: Kraak; achter: Potharst en Van der sluis; midden: Van der Hoeven, Terlouw en Stoffelen; voor: Lenstra, Mi chels, Roozenburg, Rijvers en Heijster. Doel: Saris. Achter: Huybregts en Smulders. Midden: Verbeek, Van der Hart en De Vroet. Voor: Schrumpf, Steenbergen, Meijer, Lakenburg en Drager. Na afloop, de strijd eindigde in een ge lijk spel (22), kwamen officials en spe lers bijeen, bij welke gelegenheid het lid der keuzecommissie, de heer Vei-legh, de spelers toesprak.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5