Haarlems Dagblad Ook de productie van de waterstof- atoombom zal worden voorbereid In veie delen van het land lag het verkeer geheel stil Minister Stikker „politiek bemiddelaar" van de Europese Marshall-landen Weerbericht 64e Jaargang No. 19465 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord. Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkery Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Woensdag 1 Februari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <©pretbte ïijaatlcmsthe Courant (anno Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Amerika gaat verder met atoomwapenfabricage President Truman nam de beslissing in afwachting van de idkeurmg der financiële consequenties door het Congres 20e WASHINGTON, 31 Januari (Reuter, United Press) De Amerikaanse wupenfabricagc zal niet stilstaan voor de drempel van de superbom, die onder de naam waterstof atoombom reeds maandenlang het onderwerp van geheime besprekingen tussen Truman en deskundigen geweest is. De president der Verenigde Staten, aan wie de beslissing voor het overschrijden van deze drempel was overgelaten, heeft heden in een korte verklaring zijn besluit bekend gemaakt: „Mijn verantwoordelijkheid voor de veiligheid van het land gebiedt mij instructie te geven tot voortzetting van de ontwikkeling van alle soorten van atoomwapens, met inbegrip van de waterstofbom. Wij moeten in staat zijn ons tegen elke aanvaller te verdedigen." Dit besluit betekent het begin van de voorbereidende werkzaamheden tot fabricage van een superbom, waarvan de uitwerking niet dan bij benadering geschat kan worden en waarvan de fabricagekosten zo hoog zijn, dat deskundigen in hun schattingen milliarden dollars ruimte laten. Het Congres zal moeten beslissen of Truman een nader vast te stellen bedrag voor deze nieuwe atoombedrijvigheid zal mogen besteden. Dr. Urey, de uitvinder van het zware water en een der manner die de eerst uit geworpen atoombom vervaardigde, citeer de vier dagen geleden een rapport van enkele natuurkundigen, die het mogelijk achten dat de door een ontploffing van de watertsofbom veroorzaakte radio-activiteit in een gebied zo groot als de Verenigde Staten alle soort leven zou vernietigen. Dr. Urey achtte het niet uitgesloten dat Rus land bij de productie van de waierstofbom een voorsprong had op de Verenigde Staten. Een andere natuurkundige veronderstelde onlangs, dat geen vliegtuig de waterstof bom zou kunnen afwerpen zonder zelf dooi de ontploffing te worden vernield. Van gezaghebbende zijde zijn geen in lichtingen verstrekt over de kosten. Aan genomen wordt, dat de productie thans op papier geregeld is en dat een aantal nieuwe fabrieken zal moeten werden ge bouwd. Senator Brien McMahon, voorzitter van de Congrescommissie voor atoomenergie, heeft verklaard dat hij Truman als zijn mening te kennen had gegeven, dat „de grootste spoed" moest worden betracht bij het werk aan de waterstofbom. McMahon zeide te geloven, dat het besluit van de pre sident om met de uitvoering van het plan te beginnen, de goedkeuring van het ge hele Congres heeft. Engelse reacties De Britse (liberale) „News Chronicle" schrijft: „Het besluit, om de waterstofbom te doen vervaardigen, is een van de nood- lottigste daden in de gehele geschiedenis der mensheid. President Truman kon ech ter moeilijk een andere beslissing nemen. Wij staan thans op een kruispunt: of de weg naar de vernietiging, of die naar de redding ligt 1hans voor ons open. Eindelijk is er geen middenweg meer. Van nu af aan is, tenzij er alsnog een internationaal be heer van de atoom-energie tot stand komt, elk ons nog toebedeeld leven slechts „ge leend". De (conservatieve) „Yorkshire Fost" is van mening, dat, nu president Truman zijn besluit heeft genomen, „slechts de commu nisten kunnen zeggen, dat hij niet goed heeft gehandeld." „Enige mogelijkheid" De Amerikaanse Senator Millard Tydings, voorzitter, van de Senaatscommisise voor de Strijdkrachten, zeide „President Tru- mans besluit, om de waterstofbom te doen vervaardigen, was onder de huidige om standigheden de enige beslissing die hij kon nemen. Wij wensen allen dat het in ternationale beheer van de atoom-energie, dat zou moeten worden uitgevoerd door afdoende inspectiernaatregelen, het on nodig zal maken met de werkzaamheden voor de vervaardiging van de waterstof bom voort te gaan." De bekendmaking van president Truman over het doen vervaardigen van de water stofbom werd in een groot aantal talen om geroepen in de voor buitenlandse luis teraars bestemde uitzendingen van de „The voice of America". Rabbi Israel Tabak, voorzitter van de rabbinale raad van Amerika, verklaarde op een bijeenkomst van de raad: „Wij zijn diep geschokt door de beslissing van de Amerikaanse regering om de waterstofbom te doen vervaardigen. Men huivert bij de gedachte dat thans een vernietigingswerk tuig zal worden vervaardigd, waarmede het gehele menselijke ras in een zeer korte spanne tijds volkomen kan worden ver nietigd." „Bezinning" Senator Scolt Lucas, een van de voor aanstaande leden van de Amerikaanse senaat: „Ik bid God dat wij nimmer van de waterstofbom gebruik zullen behoeven te maken. De vrije volleen der wereld welen dat de Verenigde Staten nimmer een der gelijke bom of welke andere bom ook zul len gebruiken indien zij niet worden aan gevallen. Ik vertrouw erop dat de ontzet tende verwoestingsmogelijkheden, welke het gebruik van de waterstofbom inhoudt, uiteindelijk het mensdom weer bij zinnen zullen brengen." De verklaring van senator Lucas kan als een samenvatting worden beschouwd van de mening der Congresleden over Trumans besluit. De leiders van de Amerikaanse commu nistische partij hebben president Truman een telegram gezonden, waarin zij erop aandringen dat hij terug zal komen op zijn besluit en dat hij opdracht zal geven het vraagstuk van de waterstofbom uitputtend in het Congres in openbare zitting te doen behandelen. Onmiddellijk daarna zou hij onderhandelingen met de Sovjet-Unie moe ten openen, om tot beheer en verbod van atoomwapens te komen. In het telegram der Amerikaanse com munistische leiders wordt nog verklaard, „dat Trumans besluit de meest afzichtelijke gevolgen met zich zal brengen. U sprak onwaarheid, toen U voorgaf naar het be houd van de wereldvrede te streven." Rapport der atoomcommissie De Amerikaanse commisie voor atoom energie heeft in zijn laatste halfjaarlijkse rapport aan het Congres dat heden gepu bliceerd is, verklaard, dat de Verenigde Staten „in steeds toenemend tempo" atoomwapens produceren, verbeteren en opslaan." In samenwerking met Engeland en Zuid- Afrika wordt thans onderzocht in hoeverre het mogelijk is uit Zuid-Afrikaanse goud ertsen in aanzienlijke mate uranium te ver krijgen. Ofschoon in het rapport niet wordt ge sproken over plannen tot ontwikkeling van de waterstofbom, wordt gewaagd van be studering der vraag hoe drie verschillende soorten waterstof kunnen worden gebruikt voor de productie van atoomenergie op laboratoriumschaal. De productie van splijtbare materialen „bereikte nieuwe records" en er is begon nen met het onderzoek naar de mogelijk heid om atoomenergie voor het voortbe wegen van schepen, duikboten en vlieg machines te gebruiken. Ongeregeldheden in Frans West-Afrika Het bestuur van Frans West-Afrika heeft te Dakar, in Senegal, een officiële bekend making uitgegeven, waarin wordt medege deeld, dat tussen 21 en 30 Januari in het gebied van Dalce van de Ivoorkust wan ordelijkheden hebben plaats gehad. Ge vechten zijn geleverd tussen leden van de uiterst linkse beweging var de „Afrikaan se democratische unie" die zelfbestuur voor Frans-West-Afrika wenst en de politie, als gevolg waarvan 14 unie-leden werden gedood en ruim veertig gewond. Meer clan dertig politie-mannen werden eveneens gewond. Zeven demonstranten zijn gearresteerd, De wegen in dit gebied waren door ge wapende unieleden geblokkeerd, terwijl de telegrafische verbindingen werden ver broken Maandag bezetten drie duizend demon stranten het marktplein van Dimbroko. Versterkingen van leger en politie zijn met spoed naar het gebied, waar de orde werd verstoord, gezonden. Noorse kustvaarder aai» de grond gelopen De 631 ton metende Noorse kustvaarder „Rask" met een 18-koppige bemanning is in zware zee op korte afstand van Berwick (Northumberland) aan de Noord-Oostkust van Engeland aan de grond gelopen. Tot nog toe is alleen de 9-jarige Leif Doel ge red, die verklaarde, dat het schip op weg was van Bergen naar Newcastle. De be manning schoot een vuurpijl af, toen het schip aan de grond liep, doch het duurde lange tijd, voordat de aandacht getrokken was van de reddingsboot „Berwick", die thans langszij ligt. Na enkele vergeefse pogingen lukte het de reddingsboot een lijn af te schieten en de jongen met een „broekapparaat" te redden, doch later brak de lijn. De bemanning is later echter toch gered. Staking in Amerikaanse mijnen uitgebreid Dinsdag hebben opnieuw 10.000 Ameri kaanse mijnwerkers het werk neergelegd en zich bij de andere mijnwerkers gevoegd, die onder de leuze „geen contract, geen werk" reeds sinds 3 Januari staken. Aan deze wilde staking, die door Lewis is af gekeurd, nemen thans meer dan 100.000 mijnwerkers deel. President Truman heeft de stakers ver zocht hem 70 dagen tijd te geven om de oorzaak van hun ontevredenheid te onder zoeken, en intussen het werk te hervatten. Wie gisterochtend vroeg bij de hand was. heeft kunnen genieten van fraaie winterse tafreeltjes als dit uitzicht over het Spaarne. Omstreeks het middaguur was het blanke sneeuiokleed op straten en wegen ver anderd in een spiegelgladde ijsvlakte. De zaak-Menfen Gedeeltelijke schade vergoeding verleend Naar wij vernemen heeft de heer P. N. Menten uit Aerdenhout, die gedurende en kele jaren in een groot proces was gewik keld, omdat men hém ervan verdacht in Polen gedurende de oorlog ten voordele van de Duitsers werkzaam te zijn geweest, thans van de Nederlandse Staat een scha devergoeding gekregen voor een deel van de tijdens zijn gevangenschap uit zijn woning verdwenen goederen en wegens onrechtmatige behandeling. De thans gegeven schadevergoeding be treft voor een deel de kunstschatten, die de heer Menten in het najaar 1945 als ver mist bij de politie aangaf, en die volgens zijn opgave een waarde van ruim drie millioen zouden hebben. De heer Menten heeft evenwel nog an dere schade-claims op de Staat lopen. Grote civiele vordering wordt voorbereid Bovendien bereiden zijn verdedigers, een ote civiele vordering voor op de Neder landse vroegere eigenaars van de te Kra- kow in Polen gevestigde rijstpellerij die Menten in het begin van de oorlog heeft bestierd, Zijn beleid aldaar vormde een van de punten van de aanklacht in zijn proces die niet bewezen zijn verklaard. Wij vernamen dat uit Polen enige getuigen zullen overkomen die ten gunste van Men ten kunnen getuigen. De verdediging acht het lang niet uitgesloten, dat deze getuigen zoveel nieuwe feiten naar voren zullen brengen, dat een revisie van het proces, dat immers met de veroordeling van Menten tot acht maanden gevangenisstraf wegens hulp aan de vijand eindigde, mogelijk wordt. De civiele vordering zal een van de grootste zijn die ooit in Nederland is in gesteld. Zii beloopt niet minder dan twee millioen 900 000 gulden. De mogelijkheid bestaat zo deelde een der advocaten van Menten. mr. R. K. P. Kalbfleisch, ons mede dat partijen een schikking zullen treffen. Dirigent Eduard van Beinum volgend jaar naar de V.S. Eduard van Beinum zal in Januari 1951 naar de Verenigde Staten gaan om acht concerten van het Philadelphia Symphonïe- orkest te leiden. Hij zal ook in New York en Washington met dit orkest optreden. Verder zijn onderhandelingen gaande om trent het vervullen van een gast-dirigent- schap bij het Symphonie-orkest van Chicago. Prinses Beatrix' verjaardag is gistermiddag in Baarn gevierd met een door de Oranjevereniging georganiseerde feestvoorstelling van Assepoester. De jarige met een paar vriendinnetjes in de auto op weg naar het feest. De wegen waren veranderd in ijsbanen, maar er zijn geen ernstige ongelukken gebeurd Van gisterochtend elf uur af, toen de eerste regendruppels vielen, heeft het ver keer overal in ons land voor bijna onover komelijke moeilijkheden gestaan. De we gen veranderden in ijsbanen, de ruiten van auto's bevroren in enkele minuten tijds zo dik, dat elk uitzicht onmogelijk was, alle factoren die ongelukken van allerlei soor ten in de hand konden werken. Maar er zijn minder ongevallen gebeurd op deze onbegaanbaar gladde wegen, die een ieder de uiterste voorzichtigheid op legden, als op minder gladde wegen in' an dere tijden van het jaar. Overal rukten HET COMMUNISME IN EUROPA Hij blijft echter functionnerend minister PARIJS, 31 Januari (Reuter) De Kaad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) heeft Dinsdag op voorstel van de advi serende groep met algemene stemmen de benoeming van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, tot politiek bemiddelaar van de organisatie goedgekeurd. Naar aanleiding van deze benoeming wordt te meest bevoegder plaats verzekerd, dat de heer Stikker het ministerschap van Buitenlandse Zaken in ieder geval zal blij ven uitoefenen. In verband met zijn benoeming had minister Stikker gelegenheid tot beraad Hef woord is aan... Masson Er zijn mensen, die nooit hun trots afleggen. Als zij revue van hun fouten houden doen zij het te paard. verzocht. Dit heeft in de afgelopen dagen plaats gehad, waarbij gebleken is, dat de ministerraad combinatie van déze functies goedkeurde. Tevens heeft mr. Stikker zich ervan verzekerd, dat men ook van Belgi sche zijde instemde met zijn benoeming. Deze instemming was voor hem een con ditio sine qua non. Door de nieuwe functie, welke de heer Stikker er bij krijgt, zal hij in de toekomst veel afwezig moeten zijn. Wie dan zijn werkzaamheden zal overnemen is nog niet zeker. Er zijn verschillende mogelijkheden. Er kan bijvoorbeeld een andere minister aangewezen worden. Er kan ook een mi nister zonder portefeuille benoemd worden en tenslotte kan een staatssecretaris op treden. De functie bij de O.E.E.S. is overigens voorlopig slechts tijdelijk, want begin April worden de leden van het executieve co mité, de voorzitter daarvan en de voor zitter van de raad opnieuw gekozen. Of dan de functie, waarin de heer Stikker ge kozen is, gehandhaafd zal worden, is niet tc zeggen. Tot die tijd zal de heer Stikker cp het hoogste politieke niveau contact moeten onderhouden met de Verenigde Staten en de regeringen der deelnemende landen ter oplossing van de vraagstukken, welke zich voordoen. Naar Reuter meldt heeft de raad der O.E.E.S. het voorstel overwogen van de adviserende groep om 75 procent van de inter-Europese handel vrij te stellen van invoerbeperkingen, zodra het nieuwe be talingssysteem zal zijn uitgewerkt. Militair vliegtuig bij Buitenzorg verongelukt; 2 doden DJAKARTA, 1 Februari (Aneta). Dinsdagmorgen is nabij het vliegveld „Sem- plak" te Buitenzorg een harvard jager van de militaire luchtvaart neergestort. De beide inzittenden, de eerste luitenant der artillerie-vlieger F. J. A. Jellema en een soldaat van het KNIL, wiens naam niet wordt opgegeven daar de familie nog niet kon worden ingelicht, werden gedood. De oorzaak van het ongeval is tot dusver niet bekend. ploegen van de plaatselijke reinigingsdien sten uit om de wegen met zand en pekel te bewerken. Op vele plaatsen, vooral in het Noorden en Oosten moest het verkeer per bus volledig stilgelegd worden. Hier en daar kwamen opstoppingen voor en glijpartijen van auto's die probeerden op de ijsvlakte te remmen of te achteloos van richting veranderden. Doch er zijn geen ernstige ongelukken gebeurd. In Am sterdam moest de Ongevallendienst giste ren 27 maal uitrukken doch slechts vijf slachtoffers moesten allen met gebroken benen naar een ziekenhuis worden ver voerd. In Twente en ook de overige delen van Overijssel, waar de situatie nog erger was, werd het verkeer na gisteravond ze ven uur geheel stilgelegd. De treinen van Zwolle naar het Noorden en omgekeerd ondervonden enige uren vertraging en vele reizigers, die met de bus niet verder had den kunnen reizen, konden ook per spoor hun doel niet tijdig meer bereiken. In Drente was op vele plaatsen verzuimd zand te strooien met als gevolg, dat het verkeer daar reeds 's middags werd lam gelegd. De Noordoostpojder werd vrijwel onbereikbaar doordat beide busonderne mingen, die daar diensten onderhouden, het rijden hadden moeten staken. In het Zuidelijk deel van Friesland, bij Heerenveen; Sneek, Bolsward en Joure trad een storing in het electriciteitsnet op. Niet alleen, dat de huizen duister bleven, doch ook de straatverlichting viel uit, het geen het verkeer onmogelijk maakte. Over al moesten vervoermiddelen langs de wej worden achtergelaten; de hotelletjes in die plaatsen hebben waarschijnlijk goede za ken'gedaan. Treinen uitgevallen Van gistermiddag twee uur af moesten de spoorwegen tengevolge van overlast door sneeuw en ijs een aantal treinen op de trajecten AmsterdamHaarlemZand- voort, HaarlemVelsenIJmuiden, Am sterdamUitgeestVelsen en Uitgeest Alkmaar laten uitvallen. Hedenochtend werden de diensten weer normaal gereden. Als het nu niet opnieuw gaat vriezen, zal het verkeersprobleem in de loop van vandaag wel opgelost worden. Voorlopig hopen nog de fietsers, dat de automobilis ten niet te dicht langs hen zullen rijden en vertrouwen de auto-bestuurders, dat de andere weggebruikers niet te veel onver wachte bewegingen zullen maken. Want het is zo nog moeilijk genoeg. Minister Bevin in Italië De Engelse minister van Buitenlandse Zaken Bevin, die op de terugreis is van de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van het Britse Gemenebest, welke te Colombo is gehouden, zal heden met de kruiser „Birmingham" te Napels aanko men. Minister Bevin zal te Rome een onder houd hebben met de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, graaf Sforza. Daarna zal hij gedurende vijf minuten een beleefdheidsbezoek brengen aan de Itali aanse president Einaudi, waarna hij een onderhoud van een uur zal hebben met minister-president de Gasperi. Men meent dat de Gasperi en Sforza een beroep op Bevin zullen doen om medewer king voor het welslagen van de Italiaanse plannen ten aanzien van Afrika. Ruil van concertmeesters uit Londen en Amsterdam Zo goed als zeker zullen de concerten door het Londens Philharmonisch Orkest onder leiding van Eduard van Beinum in ons land plaats hebben op 11, 12 en 13 Mei. De beide daaraan voorafgaande dagen laat het orkest zich horen in Brussel. De eerste uitvoering in Nederland wordt gegeven te Arnhem, de geboorteplaats van Eduard van Beinum, die reeds als jongen van zestien jaar als violist deel uitmaakte van de Arnhemse Orkestvereniging. Het tweede concert komt in Eindhoven, het laatste in Amsterdam. Nog deze maand zullen tijdelijk de eerste concertmeesters van het Amsterdamse Con certgebouw-orkest en van het Londens Philharmonisch Orkest worden uitgewisseld om over en weer als solist op te treden. Om te beginnen speelt Jan Damen op 23 Februari in Londen en op 26 Februari in Lewisham het Vioolconcert van Beethoven. Het tegenbezoek door David Wise heeft later in dit seizoen plaats. Regering-Bidault weer op hef nippertje gered De Franse regering van premier Bidault heeft Dinsdagavond in de' nationale ver gadering bij vier stemmingen over een vertrouwenskwestie gekoppeld aan om streden artikelen van het begrotingsont- werp het vertrouwen gekregen. De vijf punten, waai-aan de regering de vertrouwenskwestie had gekoppeld, waren verhoging van de productiebelasting met een procent; een nieuwe belasting op niet- uitgekeerde winsten; een belasting op ondernemingen voor vervoer per weg; het totaal der uitgaven voor de openbare wer ken en het eindbedrag. Alle punten op één na werden met zeer kleine meerderheid aangenomen. Bij de vierde stemming staakten de stemmen met 293 tegen 293. De regering maakte echter bekend dat zij geen aan leiding zag hierom af te treden. Punt 5, het totaalbedrag werd geaccepteerd met 301 tegen 283. Voor de Nationale Vergadering tot de vijfde motie overging, deed Bidault een beroep op de afgevaardigden om de rege ring niet in gevaar te brengen. „In een tijd, dat er roulerende stakingen zijn, is het niet wenselijk, dat de regeringen ook rouleren", zo zeide hij. Hij wees erop, dat de val van de regering geen oplossing zou betekenen, daar haar opvolgers voor de zelfde problemen zouden komen te staan. De regering zal haar uiterste best doen om zo veel mogelijk te bezuinigen, zo be loofde hij. Parijs ontsteld over Russische erkenning van Ho Chi Minh Onze corresponlent in Parijs seint: Het bericht, dat Moskou de rebellen ge neraal Ho Chi Minh, hoofd van de „demo cratische republiek Viet Minh" erkent, heeft in Parijs de grootste ontsteltenis ge wekt. De regering heeft een buitengewoon scherp schriftelijk protest opgesteld, waar in deze erkenning wordt gekarakteriseerd „als een daad van zeer grote ernst". In regeringskringen wordt al de ver wachting geuit, dat Parijs op korte of lan ger termijn verplicht zou kunnen zien het vriendschapsverdrag op te zeggen, dat de Gaulle in 1945 te Moskou met de Sovjet- Unie heeft afgesloten. Sommigen verwachten, dat Parijs zich genoodzaakt zal zien dit conflict, dat zijn binnenlands karakter heeft verloren, bij de UNO ter bemiddeling voor te leggen. Amerikaanse journalisten bereisden Europa Vijftien Amerikaanse journalisten heb ben gedurende twee weken Europa be zocht, teneinde na te gaan hoever de Europeanen met hun voorgenomen samen werking zijn gevorderd. Dertien van hen zijn heden per vliegtuig uit Shannon, in Eire, naar de Verenigde Staten terugge keerd. De dertien waren zo welwillend om, in plaats van zelf te vragen, nu eens vra gen te beantwoorden. Uit hun antwoorden bleek dat een van hun voornaamste in drukken was dat alleen de Britten schij nen te begrijpen wat eigenlijk de leuze „meer produceren om meer dollars te ver krijgen" inhoudt. De Amerikaanse journalisten verklaar den verder verbaasd te zijn geweest over de overvloed van levensmiddelen in Duits land en Italië. Zij hadden lof voor de wijze waarop het Britse volk zich beperkingen oplegt, in zijn streven om de hulp van de Verenigde Staten zo spoedig mogelijk te doen verminderen. Voorts waren de Amerika, nse persver tegenwoordigers getroffen door „de arro gantie van de inwoners van West-Duits- land", doch de „vriendschappelijke samen werking der Berlijners met de geallieer den" had hen aangenaam verrast. Goed zo, burgemeester De burgemeester van Noordeloos, Hoor naar en Hoog-Blokland, de heer M. Scha kel, woont in Noordeloos in een houten noodwoning. In de raadsvergadering der gemeente Noordeloos stelde een der wethouders voor om in samenwerking met de gemeenten Hoornaar en Hoog-Blokland voor de bur gemeester een ambtswoning te bouwen. De betrokken burgervader, de heer Schakel, verzette zich tegen dit voorstel. „Als kapi tein van het woningnoodschip", zo zeide hij, moet ik als laatste dit vaartuig ver laten. Het zou voorts een slechte indruk maken als aan een ambtswoning het bouw volume voor drie arbeiderswoningen wordt besteed. Bovendien is de bouw een zware last voor de gemeenten, want voor zulk een woning wordt geen subsidie gegeven". VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen, hier en daar wellicht vooraf gegaan door sneeuw. Geleidelijk toe nemende en vooral in de kustprovin cies tijdelijk stormachtige wind hoofd zakelijk tussen Zuid en Zuid-Oost. Aanvankelijk temperaturen nabij het vriespunt, later weer stijging van tem peratuur. 2 Februari: Zon op 8.20 uur, onder 17.29 uur Maan op 16.42 uur. onder 8.51 uur (Volle maan) Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 1 Februari: Hoog water: 2.38 en 14.55 uur. Laag water: 10.37 en 22.58 uur. Donderdag 2 Februari: Hoog water: 3.26 en 15.40 uur. Laag water: 11.25 en 23.46 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1