"Hats' J Tramans besluit ZEBGtEïei Radio geeft Donderdag Soerabaja heeft twee burgemeesters Reglement van Rijnland is gewijzigd Ruwehanden?PUROL r~ PANDA EN DE MEESTER-MUZIKANT Wereldnieuws Ui itöavem Woensdag 1 Februari 1950 2 IN DE WERELDPOLITIEK Gistermiddag heeft president Truman bekendgemaakt dat hij een beslissing heeft genomen ten aanzien van de vraag die nu al geruime tijd de Ameri kaanse regering bezig houdt: Moeten wij overgaan tot fabricage van deze superbom, die van alle tot nu toe bekende wapenen de grootste vernietigingskracht heeft? De Amerikaanse grondwet geeft de pre sident het beslissingsrecht in netelige vraagstukken als deze, doch aangezien de fabricage van dit monsterlijke wapen een bedrag aan dollars vereist dat de kosten der atoombomproductie verre overtreft, heeft het Congres in de praktijk de laatste stem, want dit lichaam zal moeten uit maken of het geld al of niet beschikbaar zal worden gesteld. Truman heeft, vooruitlopende op de goedkeuring van het Congres, de Ameri kaanse atoomcommissie alvast aan het werk gezet om de voortbereidende maat regelen te treffen voor d waterstofbom- fabricage. Er zijn bedragen genoemd van mil- liarden dollars, die het aanmaken van de waterstofatoombom zou vereisen, doch daartegenover hebben technici die het beter weten kunnen, geprotesteerd met te zeggen dat het voor 400 millioen ook zou lukken. Overigens lijkt het onmogelijk een bepaald bedrag vast te stellen dat met de fabricage van de waterstof atoombom ge moeid zal zijn, want dat hangt ongetwijfeld af van de vraag hoeveel van die monsters men maken wil in welk tijdsverloop. De kosten van bouw der nodige installatie^ plus de kosten van de eerste „bruikbare" bom vormen tesamen het minimumbedrag, dat naar gelang het tempo en de hoeveel heid van de verdere productie „aan de lopende band" met een onbepaald bedrag zal moeten worden verhoogd. Het grote dilemma waarvoor president Truman zich geplaatst zag had dus verschillende aspecten. Morele bezwa ren tegen de aanmaak van de af grijselijke waterstofatambom konden ge makkelijker worden overwonnen dan financiële, temeer waar het Ameri kaanse volk ongetwijfeld zich begint af te vragen waar het einde zijn zal van deze dure liefhebberij om te trachten steeds de eerste te zijn op het gebied van nieuwe wapens. Wat de morele bezwaren betreft, de redenering: „Als 'wij het niet doen, doen anderen het toch" en de overweging dat de geconcentreerde vernietigingskracht van zulk een wapen, beheerst en geleid door een vredelievend land als de Verenigde Staten, mogelijk de uitbarsting van een oorlog kan verhinderen, zullen reeds het gros der Amerikanen met de waterstof- atoombom verzoend hebben, afgezien van het feit of deze redeneringen en overwe gingen wel houdbaar en oprecht zijn. Maai de financiële consequenties, waarbij nog gerekend moet worden op het verouderen en waardeloos worden van de eerste speci- minae der atoomenergie, zijn zo fantastisch en dreigend, dat de Amerikaanse burger de schrik om het hai-t moet slaan. Hij zal nog temeer gaan verlangen naar een einde van de bewapeningswedloop wanneer hij beseffen gaat dat zelfs het rijke Amerika op de duur de kostbare militaire paraatheid niet meer zal kunnen betaien zonder de zwaarste lasten van zijn belastinggevers te eisen. Hij zal misschien in gedachten langs de enorme cirkel van steeds meer militaire uitgaven en steeds gigantischer bommen terugkomen bij de eenvoudige vraag of het opofferen van ëen bepaald economisch be lang, waarmede misschien - een dvereen- komst met mogelijke vijanden kan worden verkregen, niet vele malen voordeliger zal zijn dan het afschrikwekkende avontuur van een ren naar een onzichtbare einder Van militaire oppermacht. En dan de factor van het gevaar nog. Zelfs de Amerikaanse regering met haar enorm militair potentieel en haar indruk wekkend leger van wapenuitvinders kan op dit ogenblik al niet meer de veiligheid van haar grondgebied garanderen. De mi nister van Oorlog Johnson heeft Dinsdag nog in zijn rapport over de Amerikaanse defensie duidelijk laten doorschemeren dat „De Verenigde Staten weliswaar een grote mate van veiligheid kunnen ontlenen aan de voorraad atoombommen en het aantal voorradige vliegtuigen, dich dat een vijan delijke aanval onaangekondigd en met on voorzien geweld zal kunnen plaats hebben in deze tijd van geleide projectielen, blik semsnelle vliegtuigen en duikboten met schier onbeperkte actieradius". Minister Johnson heeft hiermede het Amerikaanse volk duidelijk gemaakt dat er bij een volgende oorlog niet op kan wor den gerekend, dat het militaire apparaat afdoende defensieve kracht ontwikkelt. Hij heeft slechts beloofd dat de tegenaan- val krachtig en wellicht afdoende zal zijn. Vandaar dat de waterstofatoombom, die een louter offensief wapen is, zo nadruk kelijk en met zekere pathos als de belang rijkste troef der Verenigde Staten naar voren wordt gebracht. De zwakheid van allen die aandringen op onmiddellijke fabricage van de bom en dit wapen als het Alpha en Omega van de Amerikaanse defensie willen beschouwen, is dat zij niet kunnen antwoorden op de nuchtere vraag waar het einde zijn zal. Die zwakheid is het die reeds lang in de gemoederen van vele Amerikanen twijfel heeft doen rijzen aan de uiteindelijke doel treffendheid van zulk een politiek. Een der vertegenwoordigers van deze nuchtere categox-ie is David Lilienthal, de afgetreden voorzitter van de nerikaanse atoomcom missie, die uiteraard met het probleem „atoomenei-gie voor bewapening" ver trouwd is en de vele aspecten ervan gron dig zal hebben bestudeerd. Hij is de eerste geweest die de vraag gesteld heeft: Kunnen wij Amerikanen zo doorgaan, kunnen wij ons dat op de duur veroorloven en waartoe leidt dit alles? President Truman heeft aan adviezen geen gebrek gehad. Zelfs Aga Khan, de bekende juwelen-, •ijpaarden- en Rivièx-avilla-bezitter wilde Truman vertellen dat hi; zo gauw mogelijk en zoveel mogelijk waterstof atoombommen moet laten vervaardigen. De adviezen van de oude heer Khan ziin echter in het algemeen ïxiet erg vex-trou- wenwekkend, waixt hij heeft dezer dagen zijn schoondochter Rita Hay worth aange raden weer snel voor de film te gaan op treden omdat, „de mensheid niet langer haar grootse talenten mocht ontberen". Misschien heeft Khan zich zowel wat de waterstofbom als Rita betreft teveel door gevoelsoverwegingen en subjectieve im pressies laten bewegen en dat. maakt der gelijke adviezen voox-al wat de bom be treft uitermate gevaarliik. J. L. Thans komen de winterse tijden, Wij zullen weer kou moeten lijden, 't Is buiten, weer guur Maar bij 't gezellige vuur Zal TIP VAN BOOTZ U steeds verblijden. Inz. de Iii-. II. B. te Den Iiaag ontv. 1 fl. TIP (Adv.) HILVERSUM I, 301,5 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gewij de muziek; 7.45 Gebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Kaarsen wijding, pi-ocessie en Hoogmis; 9.40 Schoolradio; 10.00 Platen; 10.15 Morgen dienst; 10.45 Oi-gel; 11.00 Voor zieken; 11.45 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Orgel; 12.30 Weerbericht; 12.33 Amusementsorkest; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Platen; 14.25 Koor; 14.45 Voor de vrouw; 15-30 Platen; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Platen; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Populaire muziek; 18.00 Platen; 18.15 Land- en tuinbouwpraatje; 18^30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.lo Muziek voor dc jeugd; 19.40 x'adiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd programma; 21.00 Familiecompetitie; 21.45 Populair concert; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.35 Platen; 22.45 Overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Platen HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Platen; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Radio-ochtendblad; 8.40 Platen; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Platen; 9.35 Platen; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Populair concert; 10.50 Voor kinderen; 11.00 Platen; 11.45 De fabricage van potloden; 12.00 Piano- duo; 12.30 Weerbericht; 12.33 „In 't spion netje"; 12.38 Trio en orgel; 13.00 Nieuws; 13,15 Lichte muziek; 13.45 „U kunt het ge loven oi' niet"; 13.50 Platen; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Pianoconcex-t; 15.00 Voor zie ken; 16.00 Gevarieerd programma; 27.00 Ka- leidoscoop; 17.50 RegerihgSuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Orkest; 19.00 Voor kinderen; 19.05 Accordeonorkest; 19.30 Radio-volksmuziekschool; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Radiophilharmo- nisch Orkest: 21.10 „De bewegelijke wereld"; 21.45 Pianoconcert; 22.20 „Wij vlogen naar Java"; 22.35 Kwintet; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportnieuws; 23.30 Platen. Maak dadelijk een einde aan die voort durende hoestbuien, die U nodeloos uit- K'a putten en Uw gehele gestel ondermijnen. r verzwa^e 3/y- luchtpijpen hun zo no- [f dige veerkracht terug. Neem vandaag nog akker-s abdijsiroop, het geneesmiddel bij uitstek, dat zeer spoedig Uw hardnekkige hoest zat stil len en Uw ademhalingsorganen grondig zal zuiveren van slijm en ziektekiemen. Bankbiljettencirculatie weer boven f 3 milliard Volgens de verkorte balans van de Ne- dex-landse Bank per 30 Januari vertoont de 'oiljettencix-culatie een flinke slijging van bijna 00 millioen. Zij is daarmede weer boven de drie milliard gekomen. De voox-schotten in rekening-courant zijxx van 147 tot 194 millioen gulden opgelopen en de saldi dei- banken alsook het saidö van de schatkist zijn verminderd. De totale vorderingen op het buitenland zijn met 12 millioen gulden toegenomen De bij zondere rekening bleef ongewijzigd op 024,4 millioen. Zowel de vrije saldo's van vx-eemde circulatiebanken als .'le andere vi-ije saldo's, die veelal als tussen rekening voor de Max-shall-hulp hier te lande fun geren, vertoonden een toeneming. Prins Bernliards laatste bezoek aan de Bovenwindse eilanden gold het eiland Sint Eustatius. Bij de landing: In de boot Prins Bernhard, geheel rechts gouverneur Peters Schout bij nacht j. C. Wülinge stapt a.an land. En ook twee ambtenaren-korpsen (Van een bijzondere medewerker te Soerabaja) Wij zijn dezer dagen tot de ontdekking gekomen, dat er ixx Soerabaja behalve een door de federale regering te Batavia be noemde bui'gemeester. ook nog een repu blikeinse, een door Djokja benoemde, bur gemeester woont. Wij zijn met deze bur gervader, Radjamin Nasoetion, eens een praatje gaan maken. Het is een gepension- neerde douane-béambte, die in de revolu tie-periode van September 1945 tot burge meester van Soerabaja werd benoemd. An derhalve maand later, toen Britse troepen de stad begonnen te zuiveren, vluchtte hij met ongeveer tweeduizend, meest lagere, gemeente-ambtenaren naar het binnen land. Onlangs kwam hij naar Soerabaja terug, nadat ïxxen hem in Djokja had ver zekerd dat hij nog steeds beschouwd wordt als burgemeester van Soerabaja. Hij krijgt als zodanig een salaris uitbetaald. „Ik heb", vertelde hij ons, „nog steeds ongeveer duizexxd ambtenaren. Zij zitten nog altijd in de republiek van Djokja. Als ik straks weer op de burgemeesterszetel zal zitten en die kans is niet uitgesloten dan zal ik natuurlijk deze ambtenaren weer in de gelegenheid stellen op hun oude posten bij de gemeente terug te keren". Wij maakten de burgemeester erop at tent, dat het aantal ambtenaren dan toch veel te groot zou worden en dat de straat arme gemeente Soerabaja zich een derge lijke luxe niet zou kunnen permitteren. „Inderdaad", antwoordde burgemeester Radjamin, „het zal veel geld kosten, doch deze mensen, die zich bijna allemaal ver dienstelijk hebben gemaakt voor de vrij heidsstrijd, hebben er recht op". Toen president Soekarno onlangs te Soe rabaja ari'iveerde voor zijn officiële be zoek aan de stad, waren er op het vlieg veld twee burgemeesters ter begroeting aanwezig: mr. Indra Kasoema, de federale, en Radjamin Nasoetion, de republikeinse. De Gemeentelijke Havendienst van Schip hol heeft, in samenwerking met het Ge meentelijk Energiebedrijf te Amsterdam, bij Philips een bestelling gedaan voor 80 nieu we lampen ten behoeve van de vex-lichting van de onlangs gereed gekomen Noord- Zuid-baan. De nieuwe lamp heeft een licht sterkte van 12000 kaars. De uitstraling van de lampen is gebundeld, zodat de piloten de baan van vrij grote afstand kunnen onder scheiden en toch niet bij de landing door het licht verblind worden. Bovendien is de lamp voorzien van een toplichtje, waardoor de baan aan alle zijden duidelijk gemarkeerd wordt. De lichtsterkte is .regelbaar in vijf trap pen, al naar gelang der weersomstandig heden. Volgens deskundigen betekent deze nieuwe lamp een grote vooruitgang op het gebied van de baanverlichting op vliegvelden. De Engelse veiiichtingslampen, die op het ogenblik op de meeste banen in gebruik zijn, hebben slechts een maximum lichtsterkte van 5000 kaars en zijn bovendien niet voor zien van een toplichtje. Voox-lopig zal slechts de nieuwe Noord- Zuid-baan met deze nieuwe lampen worden uitgerust. Op de lijst van genodigden, die opgemaakt was door de militaire gouverneur, stond mr. Indra als burgemeester van Soerabaja vermeld en Radjamin als Wali-Kota Soe rabaja, hetgeen de maleise vertaling van bui'gemeester is. Toen de stoet van de pre sident het vliegveld veiiiet, zaten beide burgemeesters naast, elkaar in een auto. Mr. Indra was hierover zeer ontstemd en zijn collega, of concurrent, zal wel in zijn vuistje hebben gelachen. Minister Teuiings naar het buitenland De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Teuiings, zal Donderdag voor een korte vacantie naar het buitenland vertrekken. Hij wordt 17 dezer terugverwacht. Gedurende zijn afwezigheid is het be heer van het ministerie van Binnenlandss Zaken tijdelijk opgedragen aan de minister zonder portefeuille, vice-nxinister-pi'esj- dent mr. J. R. van Schaik, Provinciale Staten van Noordholland „Boschbeek" aangekocht voor uitbreiding van Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort In de Dinsdag voortgezette vergadering van de Provinciale Staten van Noordhol land is aan de orde gekomen een voorstel tot herziening van het regleixient voor het Hoogheemraadschap van Rijnland en tot wijziging van de bijzondere reglementen van bestuur voor binnen Rijnland gelegen polders. Het voorstel was opgesteld in samenwerking met de Gedeputeerde Staten van Zuidholland, omdat Rijnland zich over 'beide provincies uitstrekt. De vergadering van de Provinciale Staten van Zuidholland heeft het voorstel reeds aanvaard. Bij de bespreking merkte m r. D e Roos (Arbeid) op, dat het voorstel, zoals het aangeboden is, voor de Provixxciale Staten aanvaardbaar is. Het geeft blijken van het juiste besef der standpunten van beide provincies. Het voox-gestelde is prac- tisch uitvoei'baar en met de waterstaats- belangen zowel van Noord- als van Zuid holland is rekening gehouden. Voorts zeide spreker, dat het gelukkig is, dat de wijzi gingen spoedig hun beslag zullen krijgen. Enige leden noemden enige bezwaren van ondergeschikt belang. Mr. Van Vugt (AR) sprak er zijn bevi'eemding over uit, dat de voordracht van een paar honderd bladzijden zo laat bij de Staten is ingediend. Aan de voor bereiding is lange tijd gewerkt en daardoor ■hadden Gedeputeerde Staten gelegenheid de Provinciale Staten in te lichten. Daar niet alle leden de voordracht goed bestu deerd kunnen hebben, vroeg' spreker of uitstel mogelijk is. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer De Vries merkte op, dat Zuidholland op bijzondere wijze heeft meegewex-kt aan de totstandkoming van het voorstel. Er was bij Zuidholland en Rijnland behoefte de wijzigingen binnen korte tijd van. kracht te doen zijn. Daarom heben Gedeputeerde Staten er prijs op gesteld het voorste) zo spoedig mogelijk aan de orde te stellen. De voorbereiding heeft veel tijd gqvergd, om dat Rijnland in twee provincies ligt en om dat er verschillende systemen bestaan waai'mee rekening gehouden moest worden. Gelukkig zijn de provincies en Rijnland het eens gewox-den. Aan goede wil heeft het niet ontbroken. Er is eexx bezwaarschrift ingekomen van Rijnland. Daarmee kan spreker zich niet verenigen^ Met de bepa lingen van Noordholland dient Rijnland rekening te houden. Het voorstel van Gedeputeerde Staten wei'd daaxma aanvaard. Na enkele besprekingen verenigde de vergadeiing zich met het voorstel inzake reorganisatie en vergroting van het proef bedrijf in het Geestmerambach't' en de op richting van een tweetal voorbeeldbedrij ven in het Geestmerambacht en in de Zuidschai'woudepolder. Hef beheer en de exploitatie van het proefbedrijf en het toe zicht op de voorbeeldbedrijven zullen in handen worden gegeven van een stichting. Besloten' werd tot vaststelling van een verordening betreffende de controle op het Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. f Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv.) Dronken automobilist reed op politieman in Om kwart over elf 's avonds bevond zich een patrouille der rijkspolitie op de Oud-Valkenburger weg te Maastricht. U.it de richting Valkenburg' naderde met grote snelheid een auto. De politiemannen be gaven zich geheel ter rechter zijde van de weg op de wegberm. Toen de auto dich terbij was gekomen constateerden de poli tiemannen dat de wagen zig-zag over de weg reed. De patrouille zag korte tijd daarna de auto terugkeren. De patrouille- commandant ging midden op de weg staan en gaf met een rood licht stoptekens aan de bestuurder. Deze stoorde zich ixiet aan dat stopteken, doch reed met grote snel heid door, zodat de patrouille-commandant slechts door zeer snel opzij te springen kon voorkomen, dat hij werd overreden. Onmiddellijk zetten de mannen de ach tervolging in. Zij slaagden erin de auto bestuurder op te sporen en te airesteren. De man bleek in kennelijke staat van dronkenschap te verkeren en werd terstond opgesloten. De auto werd in beslag ge nomen. Na zijn ontnuchtering werd de betrok kene, V. T. uit Epen, in bewaring gesteld. Hij zal voor de officier van justitie te Maastricht worden geleid, als verdacht van poging tot doodslag op de politieman. financieel beheer der provincie. Dit houdt in, dat de afdeling verificatie van de Pro- vinciale Griffie omgezet wordt in een ac countantsdienst. Tot directeur is benoemd de heer J. H. Textox', thans chef van de afdeling verificatie. Vastgesteld werd een suppletoire begro ting van het Provinciaal Electi'iciteitsbedrijf voor Noordholland. Dit besluit houdt in uitbreiding van de Centrale in Velsen in de komende jaren. Subsidies Subsidies werden verleend aan de Ver eniging voor Alcoholbestrijding bij 't Snel- vex'keer te Utrecht; aan het bestuur van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam voor dekking van het exploitatietekort in 1949; aan de Stichting Volksmuziekschool voor Haarlem en omstreken en aan de Stichting voor voortgezet economisch onderwijs te Haarlem, ten behoeve van haar academie. Afwijzend werd beschikt op verzoexen om subsidies van het bestuur van het In ternationaal Instituut voor Sociale Geschie denis te Amsterdam en van het bestuur van de Nederlandse Onderwijzersvereni ging te Amsterdam. Aan de Nederlandse Jeugdherbergcen trale te Amsterdam zal een renteloze geld lening verstrekt wordexx ten behoeve van de jeugdherberg „Koningsbosch" te Bak- kum. Bij het voorstel tot vaststelling van een regeling, betreffende toekenning van een tijdelijke bijslag boven de bezoldiging op het loon en tijdelijke kinderbijslag, diende de heer Lansser (Comm.) een motie in, waarin aan de x-egering gevraagd wordt de bijslag met tien procent te verhogen. De motie werd verworpen met 387 stemmen. Zonder hoofdelijke stemming werd aan vaard het voorstel tot aankoop van „Bosch beek" voor uitbreiding van het Provin ciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Binnenkort komen de leden van de Pro vinciale Staten van Noordholland weer in vergadering bijeen ter behandeling van een te zijner lijd verschijnende voordracht over de aankoop van een gedeelte van de Kennemer duinen in de gemeente Bloe-' mendaal. DE VELSER TUNNEL Kamer van Koophandel blijft op afdoende oplossing hopen De heer J. J. Swens heeft in zijn rede voor de Raad van Bijstand van het Kan toor Haarlem van de Kamer van Koop handel de volgende, aan duidelijkheid niets te wensen overlatende passage aan het tunnelvraagstuk te Velsen gewijd: „Het Tunnelvraagstuk, waarmede onze Kamer zich reeds zo vele jaren en zo diepgaand -heeft - beziggehouden, lieeftJiog steeds geen beslissing--gekregen. De toe stand- bij het Noordzeekanaal, hoewel m ons District gelegen, oefent op een zeer belangrijk deel van ons land zijn invloed uit. De door middel van de weg over de Afsluitdijk zo snelle landverbindingsweg tussen het Westen des lands en de Noor delijke provincies kruist aldaar de be langrijke waterweg van IJmuiden naar Amsterdam. Zij hinderen elkaar, zij doen elkander afbreuk, zij verkleinen elkanders grote nut. De snelle verkeersweg boet een groot deel van zijn snelheid in door het wachten bij de Pont. Stoomvaartmaat schappijen zullen bij het kiezen van eexx haven in ons land zeer zeker de weg van IJmuiden naar Amsterdam met spoorbrug gen en pontveren niet in het credit vair deze haven boeken. Toen ons in April 1948 door het Depar tement van Verkeer en Energie verzocht werd een enquête in te stellen naar de kosten, die deze stoornis met zich bracht, koesterden wij de hoop, dat er wellicht in 1949 iets zou gebeuren. Deze hoop bleek te optimistisch. Er gebeurde niets. En nu men weer het voornemen heeft een paar pon ten meer in de vaart te brengen, is het duidelijk, dat er ook in 1950 niets van enig belang zal gebeuren. Deze lapmidde len mogen enerzijds wat verlichting geven, anderzijds verzwaren zij de toestand. Het geld, eraan besteed, werpt geen nut van enig belang af. Wij blijven hopen, dat binnen niet te lange tijd, een afdoende oplossing wordt gevonden, maar dan ook één, waarbij alle obstakels voor deze beide zo belangrijke wegen v/orden opgeruimd". Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Cornells Emmer, kruidenier te Haarlem, Rollandstraat 2'8. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr, J. W. Rutgers, advocaat en pró- cureur te Haarlem. 21. De volgende ochtend stapten Panda en maestro Flodder Fiedeldum fris en uit geslapen uit de wagen. Ze zagen tot hun vreugde dat hei mooi weer was, en boven dien voelt men zich altijd prettiger, wan neer men pas eens goed heeft geslapen. „Maestro," zei Panda, ..ik vind het nu wel fijn dat we bij dit circus zijn gekomen, maar op een keer moet u toch naar New York om er viool te spelen." ..Naar New York?" vroeg Fiedeldum. „Wato, juist! Ja! Ja, dat ivaren ive van plan. Ja, dat zal prettig zijn. Dan worden we nóg beroemder dan we nu als cloion al zijn!" „Maar maestro," ging Panda voort, „zou het dan niet goed zijn wanneer u me vast zvat les gaf? Want dat had u me beloofd en ik zou het graag net zo ver brengen als u!" „Les geven, leerling?" vroeg Fie deldum. „Les? O ja, dat is waar! Ja, ik zal je les geven. Ach, ach, wat zul je veel leren! Kijk dus maar eens hier. Dit is een viool! Wist je dat? Juist, dat is het eerste wat je moet weten. En op die viool zitten snaren. Zie je die? Mooi, dat is het tweede ivat je moet weten. Wat gaat dat lesgeven toch snel! Zo'n leerling vliegt gewoon vooruit! Nu goed opletten, leerling, want wat er nu komt is heel belangrijk als je een kunstenaar wilt. worden.Maar waar hij goed 'op moest letten kwam Panda nog niet te weten, want op dat ogenblik klonk achter hen dp opgewekte stem van Joris, die sprak: „Opgelet! Uw opleiding tot kunstenaar gaat beginnen, heren van de staf! Ons klein vriendje Panda gaat nu de edele Inferno inspannen, want daarvoor is hij tenslotte de dierentemmer, en maes tro Fiedeldum gaat met de broodzaag het brood voor ons allen snijden, wat hem geen moeite kan kosten gezien het feit, dat hij violist is. Komt aan! Fluks en lus tig, vrienden!" Schandalig'. Dr. Ralph Bunche, de vroegere bemiddelaar in Palestina, die zelf een neger is, heeft in een artikel in „The American Magazine" verklaard, dat de rassen-discriminatie in Washington schandalig is. De Amerikaanse practij- ken tegen bepaalde rassen en gods diensten spotten met de grondwet en het Handvest der Verenigde Naties, zo schrijft Bunche. BEet oude liedje. Een Beierse sociaalde mocraat heeft in een paiiements-eonx- missie verklaard, dat de neo-nazisti- sche groepen in Beieren gesteund, wor den door industriëlen. Precies als ten tijde van Hitler circuleren donateurs- lijsten van de neo-nazi's onder de grote zakenlieden. Apekop. Russische geleerden hebben in de Tesjik-Tasj-grot in Gezbekistan het skelet van een jongeman van het Nean- derthal-ras gevonden. De schedel van het skelet leek in vele opzichten op die van een aap. Genoeg. De West-Duitse kanselier, dr. Adenauer, heeft het ontslag aanvaard van zijn perschef, Paul Bourdin. Bour- din zei, dat hij er genoeg van had om iedere dag de tegenstrijdige verklarin gen van West-Duitse autoriteiten met elkaar in overeenstemming te brengen of te logenstraffen. De journalisten vroegen hem op de dagelijkse pers conferenties op lxet laatst: „En welk démenti krijgen we' vandaag?" Schoonmaak. Speciale water- en zeep- ploegen zijn gistereix in de haven van Napels aan de slag' gegaan om anti- Britse leuzen van de kademuur te Wis sen, waar Ernest Bevin vandaag aan land zou gaan. Rechtse extremisten on der de havenarbeiders hadden met- grote letters op de stenen gekalkt „Geef ons oixze koloniën terug" en „Ita lianen lijden honger door het Britse egoïsme". Redding. Een transport-vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat op zoek was naar de sinds Donderdag vermiste Skymaster, is 30 kilometer ten Zuiden van Whitehox-se in Canada neergestort. De piloot van het toestel, een jonge lui tenant, waadde zes uur lang tot zijn middel door de sneeuw om hulp te ha len voor zijn gewonde bemanning. Een reddingsploeg wist de bemanning be houden binnen te brengen. Moed der overste. Drie dieven die hadden ingebroken in een kerk te Cerignola (Zuid-Itaïië) wilden met hun rijke buit aan kostbare voorwerpen en de inhoud van de collectebus, de kerk verlaten, toen één van hen over een vuilnisvat viel. Kloosterzusters van een aangren zend weeshuis hoorden het lawaai en vermoedden onraad. Zij grepen stukken huisraad en onder aanvoering van de moeder-overste stormden zij de kerk binnen. De dieven schrokken zo bij de aanblik van de aggressieve schare, aan gevoerd door een deegroller-zwaaiende moeder-overste, dat zij hun buit lieten vallen en het hazenpad kozen, om al thans het vege lijf te redden. Overval. De Romeinse politie heeft een overval gedaan op het hoofdkwartier van de neo-fascistische Italiaanse so ciale beweging MSI en honderd jonge lieden geax'resteerd, .die verdacht wor den van de aanval op het communis tische hoofdkwax'tier in dé wijk Gar- batella op Zaterdag j.l., waarbij 20 per sonen werden gewond. Relletjes. Het gouvernement in Frans- West-Afrika heeft politie-versterkingen gezonden naar Dinbokro aan de Ivoor kust, waar dezer dagen relletjes plaats hadden, die tien doden en 11 gewonden kostten. De politie maakte van haar vuurwapens gebruik, toen een menigte gewapende leden vaix de Afrikaanse democratische Unie weigerde het markt plein te verlaten. Geen medewerking. In een klein café in het Oosten van Parijs dronken bezoe kers welgemoed een glas geestrijk vocht, toen plotseling vier met revolvers gewapende mannen binnen kwamen, die op barse toon eisten, dat de aanwe zigen hun handen in de hoogte zouden steken om zich hun geldswaarden te laten ontnemen. De bezoekers voelden hier niets voor. Zij maakten aanstalten om de revolverhelden aan te vallen, die hier niet van terug hadden en verdwe nen, aanmerkelijk sneller dan zij waren gekomen. In het café werd de volgende ronde aan deze overwinning gewijd. NIET JONG MEER. U kenl loch die dame uit Haren Niet jong meer, maar oud al van jaren, Ze poetst haar fornuis En kachel incluis Met Cetol, want dat is Je ware. Elio Vittorini, Bij mijn moeder op Sicilië Vertaling vain Nico Rost Van Ditmar N.V., Amsterdam.- Vittorini's boek is makkelijk genoeg te lezen, met zijn verrassende directheid van uitbeelding enerzijds en de eenvoud van zijn gestyleerde dialogen anderzijds. Het is moei lijker rekenschap te geven van de zin van zijn verhaal, omdat die zin om de woorden heen zweeft en los ervan alleen ruw-schema- tisch is te herscheppen; deels ook omdat het boek geen sterke eenheid heeft, waar Vitto- rini in zijn „Nawoord voor mijn Nederlandse lezex-s" de verklaring van weggeeft: hij „wist niet hoe het zou worden, noch hoe het zich verder zou ontwikkelen". Daarbij komt dan nog, dat het in 1937 voor het eerst werd ge publiceerd, en politiek gevoelige plaatsen met zorg moest ontwijken. De hoofdpersoon! („Ik") is zijn levenslust kwijt; het is hem hetzelfde of'hij zijn meisje ziet of in een 'woordenboek bladert. Minder als gevolg van zijn wil, dan door een stootje dat hem. aan het rollen brengt, gaat hij naar zijn geboorteland Sicilië, zijn moeder opzoe ken of wel, proberen te hei-vinden, wat vroeger toch vorm en zyx aan zijn. leven ge geven moet hebben. Hij is daar drie dagen! de mensen die hij ziet. en de gesprekken die hij met ze heeft, worden gestaag ijler, min der individueel, tot weinig' meer dan tegen polen van hemzelf in zijn gewaai-wordiiigen; tussen de polen is de spanning van de onher stelbaarheid, die het leed van de wereld eeuwig maakt; met de herinnering daaraan, en met het geheime parool „H'm" keei't hij tei-ug naar zijn woonplaats. Is de kracht van het verhaal al niet groot genoeg, om het parool een bijzondere bekoring of diepte te vexienen. dat doet aan de stukken van stei-ke intensiteit en schoonheid niet af. Het boek is ook goed vertaald, op een enkd storend woord na. S. fib

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2