Haarlems Dagblad K.L.M.-Dakota in Noordzee gestort Voor de keus Bemanning van zeven koppen omgekomen veel post verloren gegaan „Geen der West-Europese stappen naar vrijere handel is voldoende" Bescherming der veiligheid in buitengewone omstandigheden 64e Jaargang No. 19466 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendapleïn 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713,10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 2 Fébritar' 1930 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. at <©prctijtc lijaarlemsthc Courant (3tnno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Nooit wordt meer gelogen dan voor een verkiezing, tijdens een oor log en na een jachtpartij, heeft de grim mige oude Duitse staatsman Bismarck in dertijd gezegd en dit was een woord, dat niet alleen voor Duitsland gold. Het heeft zekere internationale vermaardheid verworven. Met de hoffelijkheid, die men jegens bevriende naties pleegt te doen gelden schudt men evenwel het hoofd over Bismarck's on-parlementaire taal en zegt, als men betogen van Britse politici over him naderende verkiezingen leest: zij zullen moeite hebben het waar te maken. Dit geldt dan de beloften, die zij doen voor het geval dat hun partij de overwinning mocht behalen. Wie ziet wat zij vooral op economisch terrein aanbieden, welk een stijgende welvaart zij de bevolking in het vooruitzicht stellen en met hoeveel min achting zij de tegenpartij en haar politiek verleden bejegenen, denkt erbij, dat dit alles nu niet bepaald een compliment voor de intelligentie van de eenvoudige kiezer inhoudt. Want hij is het die aldus bewerkt wordt, tenminste voorzover hij tot degenen behoort, die in twijfel verkeren over het uitbrengen van hun stem. Zijn zij, die twij felen, in het algemeen gesproken de licht gelovigsten? Men zou eerder het tegendeel aannemen. Maar verkiezings-traditie volstrekt niet alleen in Engeland brengt mee dat juist op hun lichtgelovigheid zwaar gespeculeerd wordt. Een en ander gaat gepaard met disputen tussen partijleiders, die elkaar in ijzig-hoffelijke brief-vorm op hun nummer zetten. Die brieven worden natuurlijk gepubliceerd en kruiden het vcrkiezings-gerecht aangenaam. Het jong ste dispuut van deze aard heeft zich ont wikkeld tussen Winston Churchill en de Manchester Guardian. De Guardian heeft critiek uitgeoefend op een verkiezingsrede van Churchill, te Woodford gehouden. De oude leeuw heeft deze critiek beantwoord in een venijnig gestelde brief, die eindigt met de beminnelijke woorden: „Zijn slordigheid behoorde de Guardian niet zo zeer van cle feiten te vervreemden. Zij, die de hoge karaktertrekken, van het blad niet kennen mochten het eens gaan ver denken van een bepaalde voorkeur, die slechts versluierd wordt door een houding van verheven onpartijdigheid". Het blad antwoordt hierop met zijn dank te betuigen voor de eer, die Churchill het bewezen heeft door op zijn critiek in le gaan. Het ziet daarin een compliment. Na deze verzekeringen bevestigt het zijn critiek in nog wat duidelijker vorm dan de eerste maal. Dergelijke botsingen amuseren de En gelsman zeer. De verkiezings-vergade- ringen in zijn district amuseren hem niet minder. Zij worden steevast verlevendigd door de mannen die de candidaten met in terrupties bekogelen en zijn slagvaardig heid soms op een zware proef stellen. Dit bedrijf wordt aangeduid als „heckling" en de bedrijver dus als „heckler". Is hij werkelijk goed, weet hij de lachers op zijn hand te krijgen en de candidaat in het nauw te brengen, dan ziet men hem voort durend op vergaderingen verschijnen, telkens nieuwe pijlen afvurend. De Britse kiezer waardeert het allemaal wel en neemt het niet zo zwaar op. Zijn meestal onbewuste erkenning van hetgeen wetenschappelijk is aangeduid als,, het spel elementen de menselijke cultuur", zijn ge voel voor humor dat. hem doet beseffen dat de mens ook om zichzelf en zijn meningen moet kunnen lachen en zijn overtuiging dat zijn politieke tegenstander een even goede Brit is als hijzelf dragen daar toe bij. Zijn betrekkingen met landgenoten worden sterk vereenvoudigd door het feit dat hij het hun niet persoonlijk kwalijk neemt als zij tot een andere godsdienst dan de zijne behoren hetgeen hij dan ook zeker geen reden vindt om hen te wantrou wen en dat hij hun een andere politieke mening dan de zijni. in de grond der zaak evenmin euvel duidt. De grote woorden, die vaak in de politieke strijd gebezigd worden, behoren voor hem tenslotte ook tot het spel. Men moet dat spel wel met over tuiging spelen en pogen het te winnen, maar niet menen dat men de wijsheid in pacht heeft. Men is tenslotte maar een mens. „Nu ja," zal hij graag zeggen, „wij modderen ons er wel weer doorheen. We'll muddle through". Als iemand zich te kras heeft uitgedrukt en de eveneens-klassieke term heeft gebezigd „The country's going to the dogs" vrij vertaald: het land gaat naar de maan is dat vertrouwen in „zich erdoor modderen" het even-klassieke ant woord. Blijkens hetzelfde blad, dat ik hierboven citeerde vermaakt hij zich nu met de uit komsten van de bureaux voor opinie-onder zoek. Twee zijn. in actie en hun resultaten kloppen niet. Wekelijks rapporteren zij cle stemming van de kiezers. Het British In stitute of Public Opinion meldt binnen één week tijds een stijging van het aantal stemmen voor Labour van 41^2-tot 45Vs terwijl de concurrent in de Daily Express Labour slechts van 42 tot 421h (in de zelfde week) laat klimmen. Het British Institute (in de News Chronicle, een libe raal blad) kent de Conservatieven slechts 44 toe, dus minder dan het Labour toe schrijft. De Daily Express (Cons.) laat daarentegen de Conservatieven met 47 nog steeds een aardige voorsprong op La bour met 42Vé behouden. Wat de liberalen betreft: zij zijn bij cle News Chronicle plot seling van 12 tot 10 (dus met een zesde) gedaald en bij de Daily Express van 9 tot Het ziet er niet overtuigend uit, vooral niet door die grote stijgingen en dalingen binnen één week. Hel verschil in uitkom sten der beide bureaux strekt natuurlijk tot het meeste vermaak. „Hoe eerder wij een derde opinie-onderzoek krijgen", zegt de Guardian jolig, „hoe vermakelijker het spel der peilingen zal worden." Engeland is prettig geboeid: er zijn ver kiezingen op til. Het spel wordt gespeeld. Nieuw Bulgaars kabinet Het Bulgaarse parlement heeft een nieuw cabinet gekozen met aan het hoofd Voelko Tsjervenkof, secretaris van de centrale commissie der communistische partij in Bulgarije en vice-premier in de oude re gering. De ministers zijn dezelfde als degenen, die voor de dood van Vassil Kola- rof op diens voorstel door het parlement zijn gekozen. Vanochtend vroeg kwam de eerste melding binnen, dat een vliegtuig brandend bi de Noordzee was gestort. Het bericht kwam van het Deenss s.s. Rigmor dat als positie opgaf: 52.02 graden Noorderbreedte en 3.21 graden Oosterlengte. Dat betekent onge veer veertig kilometer buiten Hoek van Holland. En al lieel kort daarna kwam bet bericht, dat de KL3I al geruime tijd geen contact meer bad kunnen krijgen met bet post- en vrachtvliegtuig dat om ongeveer half zes van Schiphol was vertrokken. Er zouden zich zeven personen aan boord bevhiden; echter geen enkele betalende passagier. Al deze min of meer vage mededelingen zijn inmiddels wel uitgegroeid tot de zeker heid, dat vanochtend in alle vroegte een Dakota van de KLM in vlammen in de Noordzee is gestort. Behalve de gezagvoer der, waren nog zes leerlingen aan boord. Men kan aannemen, dat alle inzittenden om het leven zijn gekomen. Om half acht vanochtend gaf de KLM gezagvoerder Viruly, die met een Constellation uit Cu rasao op weg was naar Schiphol, opdracht boven de vermoedelijke plaats van het on geluk uit te kijken naar eventuele wrak stukken van het toestel. Toen Viruly een goed half uur later op Schiphol landde, moest hij melden, dat er niets te zien was, ondanks het feit, dat hij mét de kleinst mogelijke snelheid 300 km. per uur op honderdvijftig meter boven de zee had gecirkeld. Enige uren later echter kon een Mitchell van de opsporings- en reddingsdienst van de Koninklijke Marine van het vliegveld Valkenburg naar zijn basis seinen, dat het wrak van de Dakota was gevonden. Te vens meldde het, dat de „Rigmor" zich in de onmiddellijke nabijheid van het wrak ophield. De zee rondom de plaats van het ongeluk was ruw, zodat de reddingboot, die al vroeg vanochtend van Hoek van Holland is vertrokken, grote moeite had het wrak van de Dakota te bereiken. Een Lancaster van de Engelse RAF heeft ook enige tijd boven het wrak gecirkeld. Dit vliegtuig was in Duitsland speciaal voor het opsporen van de verongelukte PH-TEU opgestegen. Er bestaat nog geen vermoeden hoe dit ongeluk kan zijn gebeurd. Alles aan boord was in goede orde, toen de TEU ongeveer een kwartier voor haar ondergang van Schiphol opsteeg. Bij het passeren van de Nederlandse kust heeft het toestel zich nog normaal afgemeld. Daarna is niets meer vernomen. "Wrak gezonken Nader vernemen wij nog, dat toen om half tien de reddingboot „President Jan Leis" uit Hoek van Holland de opgegeven positie bereikte, het wrak in de golven ver dwenen was. Het Deense stoomschip „Rig mor" is in de buurt gebleven en zou, naar de laatste berichten, reeds verscheidene zak ken post hebben opgevist. De plek waar het vliegtuig is neergestort ligt even buiten de vaarroute, ongeveer veertien mijl ten Noordwesten van het lichtschip „Goeree" en 25 mijl ten Westen van Hoek van Hol land. De zee is ter plaatse ongeveer 2.9 meter diep. Te Hoek van Holland zijn aangekomen de heren S. O. Kuneman; als vertegenwoor diger van dr. Plesman, en dr. W. J. Bais, chef van de medische dienst van de KLM uit Den Haag. Veel post De verongelukte machine was vanoch tend de eerste die van Schiphol vertrok. Gisteren had de PTT met vijf vliegtuigen postzendingen medegegeven. In het toestel bevond zich de post, die gisteravond laat nog uit alle delen van ons land is binnen gekomen. Over het algemeen is deze ochtendzen ding de grootste/clie per dag door de lucht wordt verzonden naar Londen. Ook 'de transitopost uit Denemarken en Zwitser land pleegt met dit toestel te worden ver voerd. Het toestel uit Kopenhagen had echter vertraging, zodat de Deense post niet meer kon worden meegenomen. De post uit Zwitserland is echter wel aan boord. Er kan nog niet worden opgegeven hoeveel kilo post met het toestel werd verzonden. Wel acht men het waarschijnlijk, dat zich geen grote waardezendingen aan boord be- Wapens voor Westerling uit onbekende vliegtuigen Infiltraties gevreesd in het gebied van Djokja DJAKARTA, 1 Februari. (Reuter). Uit kringen van de inlichtingendienst te Djakarta verneemt Reuter, dat grote hoe veelheden wapens van Brits en Amerikaans fabrikaat van verafgelegen bases in de Stille Zuidzee door vliegtuigen zonder ken tekenen boven door opstandelingen bezet :ebied in Java en Sumatra worden uitge worpen. De vliegtuigen, die naar men gelooft Dakota's zijn, zouden worden gevlogen door Amerikaanse en Australische vliege niers, die voor hoge beloning werken. In de afgelopen week heeft men drie maal waargenomen, dat deze smokkelvlieg- tuigen pakken uitwierpen boven gebieden in West- en Midd«n-Java, die door Wester ling en zijn opstandclingentroepen bezet worden gehouden. Nederlandse en Indonesische autoriteiten hebben vele maanden lang het vermoeden gekoesterd dat een smokkelbende, die wordt voorzien van wapenen uit vergeten legeropslagplaatsen in Australisch Nieuw Guinea, van Manilla en Bangkok uit werkt. Men gelooft, dat deze wapenen met Ca- talina vliegboten naar Timor en afgelegen streken aan de kust van Zuid-Java worden gebracht en vandaar met inheemse vissers boten worden gedistribueerd. In de gebieden van de troepen van Wes terling, de Daroel-Islam en de communis ten was het heden rustig, doch de politie vreest, dat rebellen van Westerling in het gebied om Djokjakarta geïnfiltreerd zijn. Het Indonesische kabinet zal waarschijn lijk heden bijeenkomen, als president Soe- karno zal zijn teruggekeerd. Geruchten over een splitsing in de rege ring werden in officiële kringen te Djakar ta ongeloofwaardig geacht. vonden, al zij 11 er wel enige aangetekende stukken ingeladen. Van de zijde der KLM wordt meege deeld, dat het vliegtuig waarschijnlijk bo ven de Noordzee onklaar is geraakt en toen getracht heeft, ter hoogte van Hoek van Holland naar de kust terug te keren. Men leidt dit af uit het i'eit, dat de plaats waar het wrak gezonken is, 40 kilometer buiten Hoek van Holland, niet op de gewone vlieg route een rechte lijn tussen Zandvoort en Gravesend ligt. Namen van de slachtoffers Aan boord van het verongelukte toestel bevonden zich de volgende leden van het vliegend personeel der K.L.M. (de woon plaatsen zijn tussen haakjes vermeld): J. van der Heide, gezagvoerder, geboren 14-4- 1917 in dienst van de K.L.M. sedert 1-9- 1945, gehuwd, 3 kinderen (Ilpendam); C. J. de Mink, boordwerktuigkundige, geboren 28-2-1924, in dienst van de K.L.M. 11-9- 1946, ongehuwd (Den Haag); A. van Seu- meren, telegrafist, geboren 4-5- 1925, in dienst van de K.L.M. 6-5-1947, ongehuwd (Den Haag); A. A. J. Legg (Britse nationa liteit) vlieger, geboren 8-11-1923, in dienst van de K.L.M. 19-2-1948, gehuwd (Amster dam); B. Slosser, vlieger, geboren 1-6- 1920, in dienst van de K.L.M. 1-5-1947, ongehuwd (Amsterdam); F. J. de Raadt, vlieger, geboren 8-8-1922, in dienst van de K.L.M. 1-4-1948, ongehuwd (Amster dam); Mej. C. H. M. Lamers, stewardess, geboren 18-4-1923, in dienst van de K.L.M. 16 -2-1948, ongehuwd (Venlo). Behalve de gezagvoerder bevonden zich nog drie andere vliegers aan boord die op Londen Airport instructie zouden ontvan gen teneinde het aldaar in gebruik zijnde landingssysteem nauwkeurig te leren ken nen. Aan boord bevond zich 188 kilo Neder landse post en een hoeveelheid Zwitserse post, voor Engeland. K. L. M.-communiqué De K.L.M. deelt officieel mede: „Het Deense schip .Rigmor" rappor teerde geen overlevenden te hebben gevon den, zodat moet worden aangenomen, dat alle zich aan boord van de PH-TEU be vindende leden van de bemanning om het leven zijn gekomen. Verder deelde de kapitein mede, dat hij een hoeveelheid post en enkele wrakstuk ken aan boord had genomen, welke later aan de reddingboot werden overgegeven. Maatregelen zijn genomen om luchtvaart deskundigen van de rijksluchtvaartdienst en de K.L.M. naar Londen over te brengen om aldaar besprekingen te voeren met de kapitein en leden der bemanning van het schip." De bemanning van het verongelukte vliegtuig J. v. cl. Heide F. J. de B.aadt Alexander Legg C. J. de Mink Cath. Lamers ECA-LEIDER IS TELEURGESTELD Op 30 Juni 1952 eindigt de Amerikaanse hulp PARIJS. 1 Februari (Reuter) Paul Hoffman, de leider van de E.C.A., heeft vandaag in de slotzitting van de raad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking verklaard, dat hij teleur gesteld is over de vorderingen, die gemaakt zijn bij het streven naar economische een making van Europa. Hij deelde mede, dat de E.C.A. die landen zal steunen, die „werkelijk aggressieve pogingen" in het werk stellen om eenheid te bereiken. In kringen van delegaties wordt ver nomen, dat de raad der organisatie heeft besloten, dat 60 procent der invoercontin- genteringen in het Europese handelsver keer met ingang van 1 Juli zal worden af geschaft. Tijdens een der bijeenkomsten van de afgelopen week deelde Hoffman mede, dat er in de Verenigde Staten behoefte wordt gevoeld aan grotere invoer uit Europa en dat vele belangrijke Amerikaanse organi saties van oordeel zijn, dat er wijziging in de Amerikaanse douanetarieven dient te worden gebracht. Verscheidene ministers spraken hun waardering uit voor de „edelmoedige" houding van de Nederlandse regering om minister Stikker toe te staan naast zijn taak als minister van Buitenlandse Zaken de functie van politiek directeur te aan vaarden. Minister Stikker zal waarschijn lijk min of meer de vrije hand hebben. Er is nog nauwelijks een poging door de or ganisatie ondernomen om zijn taak of be voegdheden te definiëren. Paul Hoffman heeft zijn voldoening over de benoeming van mr. Stikker ken baar gemaakt. Tijdens een persconferentie heeft de administrateur van de ECA nog verklaard, dat men in de Verenigde Staten volledig erkent, dat er. zowel naar de letter als raar de geest, uitstekende vorderingen in West-Europa zijn gemaakt bij de uitvoe ring van maatregelen om zich zelf te helpen. „Ik heb er echter op gewezen, dat het misleidend zou zijn te willen verber gen, dat men in de Verenigde Staten nog altijd verwacht, dat de landen der organi satie even goede resultaten zullen bereiken op het gebied der economische samen werking". De administrateur van de E.C.A. maakte nog de volgende opmerkingen: ,,Ik geloof niet. dat een van de stappen, die in West- Europa gedaan zijn tot vrijmaking van de handel, voldoende is. De Amerikanen geloven niet, dat dubbele prijzen, dat wil zeggen andere prijzen voor de binnen landse verbruikers dan voor de buiten landse kopers, in overeenstemming zijn met wederzijdse hulpverlening of met de politiek van goede nabuurschap. De Ame rikaanse tarieven hebben op het ogen blik een nieuw laagtepunt bereikt. De Amerikanen zijn van mening deze op merking had betrekking op de economische overeenkomst tussen Engeland en de Scandinavische landen dat een van de beste manieren, om te komen tot een betere integratie van het Europese econo mische leven, regionale groeperingen zijn. Zij hopen, dat te zijner tijd één enkele Europese markt tot stand zal komen. Het beste wat men kan doen, is de tarieven zo snel mogelijk te verlagen. Wanneer ge uw handel vrijer maakt, moet ge ook uw betalingen vrijer maken". In antwoord op een vraag, of na afloop van de Marshallhulp nog dollars aan Europa gegeven zouden worden, zeide Hoffman, dat zowel hij als Harriman, de reizende ambassadeur van de E.C.A., van mening zijn, dat de E.C.A. op 30 Juni 1952 moet eindigen. Bevin in Rome Bevin, de Britse minister van Buiten landse Zaken, heeft heden besprekingen gevoerd met de Italiaanse president Einau- di, premier de Gasperi en zijn Italiaanse ambtgenoot, graaf Sforza. Hij is ook door de Paus ontvangen. Bevin, die terugkeert van de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van het gemenebest te Colombo, was uit Napels le Rome aangekomen voor een bezoek van 24 uur aan Italië. Men neemt aan, dat de besprekingen tussen Bevin en de Italiaanse regerings personen voornamelijk de Brits-Italiaanse geschillen in Afrika tot onderwerp hebben gehad. Ten Vaticane werd met een eeuwenoude traditie, dat de Paus slechts 's morgens audiënties verleent, gebroken. De Paus onderhield zich 15 minuten alleen met Bevin. Vaticaanse functionaris sen verklaarden naderhand, dat het bezoek „geheel privé" was. Twee kinderen uit Spaarne gered Toen Woensdagmiddag omstreeks vijf uur de chauffeur van de meubelfabriek aan de Spaarndamseweg met zijn auto voor de fabriek arriveerde, zag hij dat twee kleine kinderen, die vermoedelijk op de ijsschotten hadden gespeeld, in het Spaarne lagen. De chauffeur, de heer J. Geurts, sprong terstond in het water en wist de kleinen op de wal e brengen. De kinderen, naarschatting ongeveer vier jaar oud, zet ten het onmiddellijk op een lopen. De chauffeur is in de fabriek van droge kleren voorzien. De uitlatingen van ir. Soekarno over Nieuw Guinea Het Eerste Kamerlid de heer Reijers (CH) heeft aan de minister-president de volgende vragen gesteld: Acht de regering de herhaalde publieke uitlatingen van ir. Soekarno, president dei- Verenigde Staten van Indonesië, betref fende de toekomstige status van Nieuw Guinea, niet in strijd met art. 2 van het charter der souvereiniteïtsoverdracht? Is de regering bereid, mede wegens de ontwikkeling der internationale verhou dingen in Zuid-Oost-Azië, haar standpunt en zienswijze ten opzichte van deze uitla tingen mede te delen? Indien de regering der R.I.S. op grond van het uniestatuut eventueel mocht ver zoeken, Nederlandse troepen en materiaal beschikbaar te stellen voor de handhaving van haar gezag in enig deel van Indonesië, is de regering bereid hiertoe noch direct noch indirect over te gaan, alvorens de Staten-Generaal te hebben geraadpleegd? Het woord is aan.. Julius Wolff: Wie altijd over de toekomst tobt, zal de toekomst nooit winnen en verliest het heden. Luchtbrug naar Ameland functionneert nog steeds Twee Austervliegtuigen hebben Woens dag drie passagiers en 500 kg. post naar Ameland gebracht en 12 passagiers van het eiland naar Leeuwarden gebracht. Bij de passagiers bevond zich een patiëntje voor het ziekenhuis te Leeuwarden. Hoewel de wind thans is gekeerd en uit het Zuid- Westen komt, is de ijstoestand op de Wad den nog niet verbeterd. Er is nog geen beweging gekomen in de ijsvloer, die de Wadden overdekt. Nu de dooi is ingetreden, hoopt men op het eiland spoedig uit zijn isolement verlost te worden. Wettelijke regeling beoogt grotere bevoegdheden te verlenen aan het burgerlijk gezag Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot uitvoering van artikel 196 der Grondwet. Dit artikel schrijft voor bij de wet te be palen, op welke wijze cn in welke gevallen ter handhaving van de uit- of inwendige veiligheid van het rijk in buitengewone omstandigheden de grondwettelijke be voegdheden van organen van burgerlijk gezag ten opzichte van de openbare orde en de politie geheel of ten dele kunnen over gaan op andere organen van burgerlijk ge zag, alsmede dat de gevolgen daarvan bij de wet moeten worden geregeld. In de Memorie van Toelichting verklaart de regering onder andere, dat de bevoegd heden, welke de organen van burgerlijk gezag ten opzichte van de handhaving van de openbare orde, .rust of veiligheid toe komen, wanneer het hoofd moet worden geboden aan stelselmatig en op grote schaal opgezette aanslagen op het staats- en maat schappelijk bestel, onvoldoende zijn. Weliswaar zouden de belemmerende fac toren ten dele ondervangen kunnen worden door de staat van oorlog of de staat van beleg af te kondigen en aldus de afweer van zo ernstige bedreigingen van het staatsbe stel toe te vertrouwen aan het militair ge zag, doch deze oplossing is, naar de mening van de regering zeker niet onder alle om standigheden aan te bevelen. De hai saving van de openbare orde, rust of veiligheid is naar haar mening een aangelegenheid, -welke primair behoort te berusten bij het burgerlijk gezag, dat reke ning kan houden met plaatselijke en regio nale verhoudingen en omstandigheden. Bovendien hebben de staat van oorlog en de staat van beleg reeds door hun naam een verontrustend karakter, waardoor ook in ternationaal reacties zouden kunnen wor den veroorzaakt. Om deze redenen oordeelt de regering het noodzakelijk, bij de wet zodanige voor zieningen te treffen, aat aan het burgerlijk gezag in buitengewone omstandigheden betere mogelijkheden worden geboden om de handhaving van de openbare orde, rust of veiligheid te verzekeren. De voorgestelde regeling zal uitsluitend dienen tot een versterking van de handha ving van de openbare orde, rust of veilig heid. Aan een overdracht van grondwettelijke bevoegdheden van organen van burgerlijk gezag op andere organen van dat gezag be staat voorshands slechts in beperkte mate behoefte. Er kan in het algemeen mede worden volstaan, de burgemeester en de Commissaris der Koningin voor het geval van buitengewone omstandigheden daar nevens nieuwe bevoegdheden toe te kennen onder instandhouding mede uit demo cratische overwegingen van de bevoegd heden van de lagere organen. Wat de centrale overheid betreft wordt vooralsnog een overdracht van grondwet telijke bevoegdheden niet nodig geacht. Met name geldt dit de bevoegdheden van de Kroon en de Staten-Generaal. Voldoen de is dat op het terrein van de handhaving van de openbare orde, rust en veiligheid nieuwe en buitengewone politiële bevoegd heden van een uitvoerend karakter in het leven worden geroepen. Op deze wijze zal het democratische staatsbestel ook onder buitengewone omstandigheden zoveel mo gelijk intact worden gelaten. In het ontwerp wordt de feitelijke uit voering, voorzover deze niet bestaat 111 net geven van algemeen verbindende regelen, in handen gelegd van de minister van Bin nenlandse Zaken. De regering acht het wenselijk, het bij zonder optreden van het burgerlijk gezag in buitengewone omstandigheden te binden aan twee phasen. Pas in de tweede phase zal de mogelijkheid bestaan van overdracht van grondwettelijke bevoegdheden en om af te wijken van de daarvoor in aanmerking komende grondrechten. In het ontwerp zijn deze phasen aangeduid als de toestand van verhoogde waakzaamheid en de burgerlijke uitzonderingstoestand.' De toestand van verhoogde waakzaam heid heeft ten opzichte van de rechten en vrijheden der burgers slechts een beperkte werking. In hoofdzaak wordt daarin aan het burgerlijk bestuursapparaat ten aanzien van de handhaving van de openbare orde, rust en veiligheid een hiërarchische opbouw gegeven. Voorts wordt ten opzichte van gezagsdragers, die voor hun taak niet ten volle berekend blijken te zijn, corrigerend ingrijpen mogelijk gemaakt. Bovendien wordt de mogelijkheid geopend bepaalde personen, wier aanwezigheid ongewenst wordt geacht, uit bepaalde gebieden ver wijderd te houden of hen zo nodig daaruit te verwijderen. De toestand van verhoogde waakzaam heid zal in beginsel van korte duur zijn. In artikel 5 wordt de duur van deze toestand beperkt tot dertig dagen, waarna in be perkte mate verlenging mogelijk is. De burgerlijke uitzonderingstoestand wordt in het algemeen niet van een zo be perkte duur gedacht. Het stellen van een termijn voor de duur daarvan is in het ont werp achterwege gelaten. Het is zeer wel denkbaar, dat een verstoring van de open bare orde, rust of veiligheid van een zo danige omvang, dat artikel 1 van het ont werp van toepassing geacht kan worden, tegelijkertijd inhoudt een buitengewone omstandigheid, als bedoeld in artikel 1 van de wet van 1899. In dat geval zou de Kroon de toestand van verhoogde waakzaamheid of de burgerlijke uitzonderingstoestand ge lijktijdig met de staat van oorlog of de staat van beleg kunnen afkondigen. De regering is voorshands van oordeel, dat ter voorkoming van verwarring en on zekerheid een samengaan van de toestand van verhoogde waakzaamheid alsook van de burgerlijke uitzonderingstoestand met de staat van oorlog of de staat van beleg moet worden vermeden. In het ontwerp wordt dit punt geregeld in die zin, dat aan het instellen van de staat van oorlog of de staat van beleg automatisch het vervallen van de toestand van verhoogde waakzaam heid of de burgerlijke uitzonderingstoestand wordt verbonden. Russische ambassade weigert Franse protestnota PARIJS, 1 Februari. (Reuter). De Russische ambassade te Parijs heeft de nota, waarin Frankrijk protesteert tegen de Russische-erkenning van de regering van Ho Tsji Minh in Dido-China, terug gezonden en verklaard, „Het onmogelijk te achten een dergelijke nota in ontvangst te nemen", zo is in kringen van het ministe rie van Buitenlandse Zaken vernomen. Men acht de door de Sovjet-Unie ge volgde procedure van het begin af onge woon, doch men toonde zich verbaasd over de laatste stap „van een land, dat immers een geallieerde van Frankrijk is". Men weigerde zich uit te laten over de in de toekomst door Frankrijk te volgen gedrags lijn. Het was onmogelijk in korte tijd een besluit te nemen over een zo belangrijke zaak, zo verklaarde men in genoemde krin gen. Pierre Schneiter, waarnemend minister van Buitenlandse Zaken, heeft Alexander Bogomolof, de Russische ambassadeur, ver zocht hem op het Quai d'Orsay te komen spreken. De commissie voor de overzeese gebieds delen van de Franse Nationale Vergadering heeft gisteren een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat „de erkenning door de Sovjet-Unie van de zogenaamde regering van Ho Tsji Minh een schending betekent van de grondbeginselen der inter nationale wetten, terwijl zij tevens een onvriendelijke daad jegens de Franse Unie Het prinselijk bezoek aan Venezuela Een receptie op het Casa Amarilla, het gebouw van het ministerie van Buitenland se Zaken, vormde het hoogtepunt van de tweede dag van het officiële bezoek van Prins Bernhard aan Caracas, de hoofdstad van Venezuela. De receptie werd bijge woond door regeringsvertegenwoordigers, leden van het diplomatieke corps en func tionarissen van organisaties op sociaal, politiek en economisch gebied. Des morgens woonde de Prins een springconcours bij. Later was hij de gast van luitenant-kolonel Carlos Delgados Chalbaud, chef van de militaire junta die Venezuela regeert. Des middags bezocht de Prins de radiodienst Caracas-Curasao en 's avonds woonde hij een receptie bij die werd gegeven door de Nederlandse ge meenschap in Venezuela. Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Krachtige lot harde, in de kustprovin cies tijdelijk wellicht tot storm toene mende, Zuidelijke wind, morgen in de loop van de dag ruimend naar Zuid-West en weer afnemend. Mec-st zwaar bewolkt met nu en dan regen. Iets zachter. 3 Februari: Zon op 8.18 uur. onder 17.31 uur Maan op 18.11 uur. onder 9.02 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 2 Februari: Hoog water: 3.26 en 15.40 uur. Laag water: 11.25 en 23.46 uur. Vrijdag 3 Februari: Hoog water: 4.10 en 16.22 uur. Laag water: 12.10 en 00-00 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1