MOLF's Apotheek SHAWL WANTEN j. TH. KORT Philips, Erres, Waldorp Radio J.G.Kaasenbrood.. Technisch groot! Toneelspeelkunst van buitengewoon formaat GROENTJE Hotel-Rest. „OUD ST. JAN" formal en Hatuurlijk LAXEER-AKKERTJES QKort en Bondig De verdwenen formules Donderdag 2 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarïemsche Courant 4 De loterij vsn Haarlems Bloei" Uitgenodigde architecten bekend gemaakt Met het oog op de voorgenomen bouw van een landhuisje als hoofdprijs voor de loterij van „Haarlems Bloei" is een uit nodiging tot het maken van een ontwerp verstrekt aan een vijftal architecten, die gezamenlijk de voornaamste bouwrich- tingen vertegenwoordigen. Het zijn de heren: K. J. Aanstoot, G. Brakels, ir. W. Th. van Harreveld, prof. G. H. Holt en M. J. Muylaert. De ontwerpen worden onder motto inge wacht op het bureau van „Haarlems Bloei" voor 20 Maart. Voor de jury zijn aangezocht de archi tecten B. J. J. M. Stevens, voorzitter, Huib Tuqinga, lid, en H. W. van Kempen, lid en rapporteur. Als adviserende leden van de jury zijn uitgenodigd: mevrouw J. van Nispenvan "Wely, mevrouw R. v. d. Noord1Magré en mevrouw M. C. D. WesstraMackay. Het ligt in de bedoeling zo spoedig moge lijk met de bouw van het huis volgens het dan uitverkoren ontwerp te beginnen en te zijner tijd de ingekomen ontwerpen te publiceren of te exposeren. De uitnodiging moet in die geest worden opgevat, dat het te bouwen huis niet zal zijn een luxe-woonhuis, doch een noi-maal woonhuis waarin zoveel mogelijk al die gemakken voor de huisvrouw en andere leden van het gezin zijn toegepast, die ook in de normale woningbouw zijn te ver wezenlijken. De uitgenodigde bouwmeesters zullen volgens de bepalingen van de prijsvraag rekening dienen te houden met de resul taten van de enquête, welke destijds onder de huisvrouwen is gehouden en waarvan de ingekomen antwoorden en een uittreksel daarvan ter beschikking zijn gesteld. De goedkeuring van het College van Gedeputeerde Staten op het besluit van -de Haarlemse raad, waarbij financiële mede werking aan dit plan wordt verleend, is overigens nog niet afgekomen. Op spreeuwen geschoten, doch een schipper geraakt De Haarlemse rechtbank heeft W. P. van D. uit Lisse, die terecht heeft gestaan om dat hij op een zomermiddag van het vorig jaar op een land aan de Leidsevaart. met een buks naar spreeuwen heeft geschoten en daarbij een schipper, die rustig op zijn schuit zat, heeft geraakt, waardoor deze bewusteloos in het water viel, veroordeeld tot een hechtenisstraf van zes weken. Wij bereiden geneesmiddelen volgens recept voor: Particuliere Patiënten Rijksverzekeringsbank en alle Ziekenfondsen KRUISSTRAAT 26 - HAARLEM - TEL. 11174 (Adv.) Burgerlijke stand HAARLEM 1 Februari 1950 ONDERTROUWD: 1 Febr., B, J. de Graaff en T. G. F. M. Kilian; H. Bijdemast en H. Smit; J. J. van Rossum en R. M. Drost; G. Noom en C. A Zegwaart; J. Laan en H. J. Mertens; F. Ba anders en m! M. Mosch: N. Silvis en H. H. M. van den Bosch; C. H. A. van Leen en C. Schrama; A. J. de Jong en M. H. de Haan; P. C. Schouten en B. van Woo ning; T. W, P. van Hees en C. van der Lin den; J. A. Leycler Havenstroom en H. W. H. Halsema; J. W. Hogendijk en E. Visser; J. J. Schmitt en A. van Alphen; J. Terlouw en S. F. van Breukelen; G. Treffers en L. J.-Kloek; C. Boeklagen en W. G. Borghols; IJ. Koop man en C. A. ter Reehorst; B_. Schluter en G. I. Raspoort; M. Kwakkel en P, W. Leen; J. J. M. Janssen Schmidt en F. G. Tielens; M. A. M. Brouwer en E. J. C. Dumont: P. H. Christiaans en A. C. Leising: H, Vrolijk en P. J. Cuijon.; J. Bot en M. G. Goosens; J. Demoitié- en S. Cnossen; L. G. Hulsman en M. M. Miedema. GEHUWD: 1 Febr., J. H, Henriet en J. M. Hollander; B. H. van Warmerdam en P. C. Dam; J. T. H. M. van der Valk en H. A. Huiberts; A. J. Swaneveït en I. Lurz; D. Baks en G. Hulst; P. Koedijker en N. Bak ker; J. M. A. Janssen en G. C. van der Zan den; J. Koster en M. E. Hoogeveen; J. M. Kales en D. Schmidt; C. M. van Doorn en M. C. Derks; P. J. Bachman en P. M. Voss; C. J. Otter en C. A. Jordaan; H. van Doorn en P. H. van Kleef; F. D. van Roode en C. van Dijk; A. A. Rompa en A. de Vogel. BEVALLEN van een zoon: 30 Jan., T. H. G. van LoonToussaint; H. M. van Dijkman Bezem; 31 Jan., J, G. ConsentReekers; A. B, Hensenvan Es; T. KamphuisBeneker; J. OfficierCoert; E. M. BlomEltink; A. P. SchuitPekops de Haas; E. J. Noordam Bakker; 1 Febr., W. G. te BeestSmit; T. HeinsStanthardt. BEVALLEN van een dochter: 31 Jan,, I. M RieuGeukers; G. Putzes—Brugman; 1 Febr., A. BoukesTerol; G. BlomRoose; C. Dor- gelo—Vrugt; E. H. H. de WitLoogman. OVERLEDEN; 30 Jan., H. C. Warmels— Crynen, 47 j., Indischestraat; 31 Jan., C. A. Schreuder, 79 j.. Karei van Manderstraat. Nasleep van de zaak tegen Haarlemse deurwaarder Vijf maanden geëist tegen magnetiseuse De publieke tribune van de Haarlemse rechtbank stond vanmorgen stampvol met belangstellenden voor het naspel van de zaak tegen de Haarlemse deurwaarder Van W. Terecht stond de 39-jarige magnetiseuse A. K.H., die ervan werd beschuldigd de echtgenote van D. G. van W. voor twee tot drieduizend gulden te hebben opgelicht. Mevrouw Van W. bevestigde als getuige de door de Officier ten laste gelegde feiten: toen haar man ingesloten was, had de ver dachte, die indertijd zeer bevriend was ge weest met de familie Van W., allerlei voor stellen gedaan om door omkoping en der gelijke bij de diverse vervolgende instanties tussen beide te komen. De magnetiseuse gaf daarbij voor de beste relaties te onder houden bij de procureur-generaal zij dineerde zelfs met deze autoriteit en met- allerlei functionarissen van de belastingen. Dan weer zou er 250.nodig zijn voor een ambtenaar van de girodienst, dan weer vijfhonderd voor handtekeningen onder een psychiatrisch rapport dat een mildere straf van de oude Van W. moest uitwex'ken. De getuige verklaarde, dat zij tot op de laatste dag vast in de onschuld van haar man had geloofd en daarom geen middel onbeproefd had gelaten om een gunstige wending in zijn zaak te forceren. De lezing van de verdachte stond daar lijnrecht tegenover. De suggesties waren niet van haar, doch van mevrouw Van W. uitgegaan, die haar gesmeekt hAi haar man te redden. „Zij drong mij het geld op", aldus de verdachte, die de vraag van de president of zij zich waarzegster achtte, beantwoordde met de omschrijving „dat zij verlichting bracht bij mensen met moeilijkheden van geestelijke aard." De Officier begon zijn requisitoir met de mededeling, dat hij de vervolging van de verdachte wegens diefstal of verduistering van tienduizend gulden (een deel van het door Van W. Jr. verduisterde bedrag) niet had doorgezet wegens de onbetrouwbaar heid van de voornaamste getuige. In dit geval staan de verklaringen tegenover el kaar, waarbij in ieder geval vast staat, dat de magnetiseuse de bedragen heeft aange nomen. Verdachte was trouwens nauw bij de zaak-Van W. betrokken en heeft als getuige destijds de rechtbank ook een rad voor ogen willen draaien. De Officier vond de verdachte een tweeslachtige figuur met zowel goede als zeer gevaarlijke kanten, reden waarom hij aandrong op een psychia trisch rapport. Ging de rechtbank hier niet op in, dan eiste hij vijf maanden gevange nisstraf met aftrek. Mr.. H. J. M. Tonino zei in zijn pleidooi, dat ook hij zich had moeten ontworstelen aèm een warnet van verdichtsels. Hij achtte het echter lang niet uitgesloten, dat zijn cliënt die bewezen had in een vroegere periode veel voor de Van W.'s over te heb ben inderdaad het voornemen heeft ge had het geld voor de zaak van de deur waarder te gebruiken.' In ieder geval was niet gebleken, dat zij het ten eigen bate heeft aangewend. Uitspraak op 16 Februari. Wielrenners eerden nagedachtenis van Jaap Eden ,,In memoriam Jaap Eden, wereldkampioen, zijn vrienden en vereerders" luidt het op schrift op het monument, dat op de Alge mene begraafplaats aan de Kleverlaan opge richt is voor de grote sportfiguur, die vandaag vijf en twintig jaar geleden in Haarlem is overleden. Hij bereikte de leeftijd van een en vijftig jaar. Het bestuur van de H. S. V. „De Kam pioen" heeft de nagedachtenis van Jaap Eden vanmiddag geëerd door het leggen van een krans bij het grafmonument. Daarbij waren aanwezig mevrouw weduwe L. EdenPrin sen, J. ten Hove, ere-voorzitter, Oostwald, penningmeester J, J. van den Domhof, be stuurslid van „De Kampioen"' en de oud- wielrenner Jan Tulleken. Laatstgenoemde, die ruim veertig jaar ge leden vele malen met Jaap Eden op de tandem reed, heeft de krans gelegd. Nadat mevrouw Eden een afscheidswoord had gesproken was de eenvoudige plechtig heid ten einde. Al as de koude op het ogenblik iets minder streng, zijn nog niet te versmaden. Leuke dameshoofd- doeken, in pastel tinten Effen wollen hoofd doeken, zeer apart Alleraardigste kin dershawls. m. speld je cadeau Damesshawls, een mooie collectie in prijzen v.a Wollen dameshand- schoenen 2.48 Wollen kinderwan ten, v.a Handschoen, v.a. 3.85 3.95 4.25 2." 4.45 2.48 1.98 4.90 2.85 Haarlem - Heemsted-ï Zandvoort Mejuffrouw W. von Felde gehuldigd Dat het werk van mejuffrouw W. von Felde, districts-huisbezoekster bij de Noordhollandse Vereniging tot bestrijding der tuberculose, zeer gewaardeerd wordt, is Woensdagmiddag gebleken. Zij hield in het Consultatiebureau te Haarlem een receptie ter gelegenheid van haar zilveren jubileum en van vele zijden, in het bijzonder uit de Haarlemmermeer en Aalsmeer ontving zij blijken van belangstelling. Dr. L. C. Kersbergen voerde het woord als voorzitter van de Noordhollandse Ver eniging tot bestrijding der tuberculose, die herinnerde aan de loopbaan van de jubila- resse. Eerst was zij werkzaam in de lig- hallen onder de strenge en toegewijde lei ding van Zuster Cornelia, daarna tien jaar huisbezoekster van de Haarlemse Vereni ging en vijf en twintig jaar geeft zij haar krachten aan het district.Over de keuze is het bestuur niet ontevreden. Dat zou wijlen dr. Kielstra in het bijzonder kunnen getui gen. Tenslotte overhandigde dr. Kersbergen een geschenk onder envelop. Dr. Van Haeringen bood: de gelukwen sen aan namens de Witte Kruisverenigin gen uit de Haarlemmermeer. In deze ge meente wordt haar werk bijzonder gewaar deerd en spreker Vöhd het prettig de jubi- laresSe\te kunnen'meedelen, dat zij zoveel goeds heeft gedaan. Als geschenk bood spreker een leeslamp aan. Namens hen, die op het Consultatie bureau in Haarlem werken, sprak dr. S. J. van Slooten en hij liet in zijn toespraak uitkomen hoe mejuffrouw Von Felde onder de patiënten gezien is. Dat is te danken aan haar voorbeeldige wijze van wei-ken. Als geschenk overhandigde hij een lamp. Dr. Hoefnagel, districtsarts herinnerde aan de goede samenwerking, waarna hij een theeblad aanbod. Velen hebben daarna mejuffrouw Von Felde gelukwensen aangeboden. Onder hen waren vele zusters uit de omliggende gemeenten van Haarlem en patiënten. Jhr. mr. W. M. de Brauw, rechtsgeleerd adviseur van de Koningin, is benoemd tot groot-officier in de Huisorde van Oranje. ADVERTENTIE GR. HOUTSTR. 131 SMEDESTRAAT 7 Tel. 10271 Tel. 11287 Betaling desgewenst in overleg (Adv.) HELGA ZÜLCH (j) vervult de vrouwelijke hoojdrol in de jilm „Wozzeck", die deze week Frans Hals Theater wordt vertoond. De Haagse Cornedie bracht ,,Rouw past Electra" Geluk kan alleen bereikt worden door middel van schuld, maar schuld leidt steeds tot nieuwe schuld. Zo luidt het thema waar op Eugene O'Neill, de eerste Amerikaanse toneelschrijver van betekenis, zijn monu mentale trilogie „Rouw past Electra" gro tendeels baseerde. Dit werk is een trans positie van de zogenaamde „Oresteia" van Aeschylus, waaraan hij zowel de karakters als de hoofdzaken van de handeling ont leende, van 'het oude Griekenland naar een havenstad in één der Noordelijke staten van Amerika kort na de burgeroorlog. Het was er O'Neill bewust om te doen in deze uitzichtloze, allesbehalve verheVen tijd waarin het materialisme hoogtij viert (hij schreef het driedelig stuk in 1932) de gran deur van het klassieke treurspel in ere te herstellen, zonder evenwel een beroep te doen op godsdienstige leerstellingen of filosofische levensbeschouwingen, die niet langer de algemene overtuiging der massa vormen. O'Neill heeft de stof van deze antieke tragedies omgev-erkt tot een modern psy chologisch drama. Vorm sterker dan inhoud Kort na de eei-ste vertoning door de Haagse Comedie tegen het einde van het vorige seizoen, schreef ik in een geestdrif tige recensie* het is een verpletterend stuk, gigantisch van afmetingen en strak gebouwd. Ieder deel van de trilogie werd toen geopend met een op een voorgordijn geschilderd vergezicht op het kille land goed der Mannons, een graftombe waar het zonlicht geen toegang heeft en de levens lust bederft onder een zerk van verstarde begrippen. Helaas heeft men deze intro ductie (evenals trouwens de muziek van Jurriaan Andriessen) bij de gisteravond te Haarlem gegeven opvoering noodgedwon gen achterwege moeten laten. De compositie mag men zonder meer meesterlijk noemen. Men vindt waarschijn- 2oeld U een Ideaal van een VERTEGENWOORDIGER plaats een De gasbuis-brand: het ten laste gelegde niet strafbaar Heden heeft de Haarlemse rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen de kapitein van het convooi, dat in Augustus van vorig jaar een gasleiding bij de Catha- rijnebrug stukvoer, waardoor de stad zon der gas kwam en de brandweer een hele avond in touw moest blijven om de ont stane brand te blussen. De rechtbank achtte het ten laste gelegde wel bewezen, doch het bewezene is in de wet niet strafbaar gesteld. Daarin wordt wel over beschadiging van andere werken gesproken maar niet over, zoals in dit ge val, een gasbuis. De schipper werd van rechtsvervolging ontslagen. Post voor thuisvarende troepenschepen Post, bestemd voor naar Nederland te rugkerende militairen aan boord van de troepenschepen „Zuiderkruis" en „Johan van Oldenbarnevelt", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 6 Februari in Nederland wor den ter post bezorgd. Naast de gebruike lijke gegevens dient het adres de naam van het troepenschip te bevatten met de toevoeging: Op thuisreis naar Nederland. De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vex-meld. Kookboek zoek? geen bezwaar!!!! Wij bezorgen uw maaltijd aan huis vanaf f 1.90. JANSWEG 20 - TELEFOON 17630 lijk slechts bij Ibsen gelijkwaardige voor beelden van een dergelijke concentratie op het onderwerp. Maar overigens vex-toont het werk eerder kenmerken van een reusachtige ambitie dan van een toereikende inspiratie. O'Neill heeft getracht de werking van het blinde noodlot, dat van buiten af komt, te ver vangen door psychologische verklaringen volgens de theoi-ie van Sigmund Freud, dus met behulp van erotische complexen, moe derbinding en doodsdrift. De uitwerking' op de toeschouwer is daardoor wel verbijs terend en beklemmend, doch wekt mede tengevolge van het tekortschieten der in nerlijke spanning geen vrees of mede lijden op. Een ander kardinaal bezwaar is het ont breken van ieder perspectief op gezuiverde vex-houdingen. Het dunkt mij gedeeltelijk een fout van de ovex-igens voox'treffelijke regie van Cees Laseur, dat de normale mensen in dit treurspel der erfelijke be lasting te zwak zijn getekend. Het hoogte verschil tussen goed en slecht had daardoor onvoldoende scherpte. Tenslotte moet nog worden opgemerkt, dat de gebezigde taal onvoldoende dichterlijke wiekslag bezit om de melodramatische gegevens te ver heffen naar het plan, waarop de klare har monie der vormen is gebouwd. Schitterend spel Dank zij het waarlijk sublieme spel der drie hoofdrol-vertolkers werden deze ge breken zo goed als geheel overwonnen. Men zou zelfs kunnen zeggen dat Paul Steenbergen, Caro van Eyck en Fie Ca- relsen de bedoelingen van O'Neill, hoewel diens aanwijzingen strikt gehoox-zamend, treffender hebben gerealiseerd dan laatst genoemde. Met een zeldzaam beheerst pathos en een maximale echtheid volbrach ten zij het wonder ons de drie hoofdperso nen te laten zien als gevangenen in de greep der tot bovenmenselijke afmetingen groeiende hartstochten, aldus de onvermij delijkheid, die in de letter van de tekst on voldoende is begrepen, invoerende en ver diepende. En dat terwijl de vele noodzake lijke bekortingen door Cees Laseur met begrip en vaardig aangebracht hun taak nog aanzienlijk bemoeilijkten. In de Haar lemse voorstelling had men bovendien de scène van de moord op de minnaar ge schrapt om tijd te winnen en uit gebrek aan ruimte voor het décor. Paul Steenbergen heeft als Orin (zijn vertolking van de generaal in het eerste deel was minder gx-oots, maar niettemin volstrekt overtuigend) onomstotelijk bewe zen de eerste acteur van ons land te zijn. Caro van Eyck belichaamde, on buigbaar en hard als staal, de wrekende gerechtigheid. Achter het strakke masker van haar gelaat kookten beurtelings argwaan,, begeerte, jalouzie en angst. Overrompelend was in de slot scènes haa£ gelijkenis met de moeder, welke rol aan Fie Carelsen gelegenheid bood aan alle registers van vrouwelijk ge voel een volle, zuivere toon te ontlokken, al bereikte zij niet het bovenpersoonlijke geluid der beide eerder gexxoemden. "Volkomen uit de toon viel de hdPle re- thoriek van Henri Eerens als de roman tische ldipperkapitein en ook overigens bleef de bezetting zeer zwak, met uitzon dering echter van de rol van de tuinman (in zekere zin te vergelijken met de koor leider der antieken) door Henk van Buu- ren. Goed was het openingstafereel van het tweede gedeejte dezer trilogie. De schouwburg was. bijna uitverkocht. Het publiek dankte tegen middernacht met krachtig applaus voor deze onvergetelijke opvoering, die van niet genoeg' te waarde ren artistieke ondernemingslust getuigde. DAVID KONING werken Uw ingewanden mef tegen yerstoppint ADOHaarlem uitgesteld Wegens de viering van het vijf en veertig jarig bestaan van de voetbalclub ADO is de voor Zondag vastgestelde voetbalwedstrijd ADOHaarlem uitgesteld. SCHEEPVAART Empire Brent, Djakarta—A'dam 1 Febr. 120 mijl Z.O. Minicoy. Johan van Oldenbarnevelt, Djakarta—A'daim 1 Febr. 330 mijl Z.O. Minicoy. Kota Inten, R'damDjakarta pass. 1 Febr. Perim. Sarangan, R'damJava pass. 1 Febr. Gi braltar. Somersetshire, 30 Jan. van Colombo naar Adelaide. Tjibadak, SingaporeMakassar 29 Jan, van Soerabaja. Weltevreden, New Yox-lcJava 4 Febr. te Aden verwacht. Zuidei-kruis, DjakartaR'dam 1 Febr. 450 mijl Z.O, Minicoy. BINNENLAND Het gerechtshof te Amsterdam heeft de journalist H. A. Lunshof. confai*m de op 19 Januari uitgesproken eis, tot f 300 boete ver oordeeld. De veroordeelde had indertijd ge weigerd inlichtingen te geven aan de rechter-commissaris over de bron, die hem bepaalde door hem gepubliceex-de gegevens had verstrekt. Op 29 September was hij dooi de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot een geldboete van f 100 en een maand hech tenis voorwaardelijk. Dertig kinderen van de Oranjebontl in Den Haag hebben op paleis Soestdijk aan Prinses Beatrix een bloemenhulde gebracht. HAARLEM EN OMGEVING Ds. P. de Bruijn te Krabbendijke heeft een beroep ontvangen van de Geref. Kerk naar Aalsmeer. Woensdagavond is in de St. Aloysius- school aan de Molenwerflaan te Heemstede een ontspannings- en vergadei-lokaliteit voor de Nedex-landse Katholieke Jongerenbewe ging in gebniik genomen. Aan ir. H. L. Svvart te Haarlem is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofd ingenieur van de rijkswaterstaat. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde cum laude op proefschrift getiteld: „De absolute diëleetrische constante van gassen" de heer F. van der Maesen te Haarlem, HEBEI® HBHHBHBBBII MAISON TRIENT maakt momenteel de allernieuwste rr permanent zonder toestel voor f 8. pi compleet. Gem. in 2 uur gereed. E Mislukking uitgesloten, geen warmte of electricileit op het hoofd. j 81 Specialiteit in haarverven en blonderen E g] GROTE HOUTSTRAAT 26 rood g| «a ingang- portiek boven Vogelzang t/o gg q Anegang - Tel. 17856 g (Adv.) Magnetiseur uit overtuiging Haarlemse rechtbank voor zijn argumenten niet gevoelig Vanmorgen zat de 63-jarige Haarlemse magnetiseur E. H. B. weer iix het ver dachtenbankje, deze keer in dat van de Haarlemse rechtbank omdat hij in beroep was gekomen van een vonnis van de Haar lemse Kantonrechter, die hem wegens het in twee gevallen onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst twee boetes van driehon derd gulden had opgelegd. De verdachte gaf de feiten toe; hij was uitsluitend in appèl gegaan „omdat hij de waarden die hij vertegenwoordigt hoger schatte dan de kleine overtredingen die hij had begaan" „Waarom gaat u nog steeds met uw praktijken door?" vroeg de president, mr. Ferwerda. Waarop de magnetiseur als zijn over tuiging weergaf,dat hij een terrein be strijkt dat nog niet door de wetenschap wordt gedekt. „Ik ben al zover, dat ik het kankerprobleem kan voorkomen, de eei'ste proeven zijn reedg voor honderd ""procent gelukt. Het enige wat ik wens is, dat ik eindelijk rust mag krijgen en verlost zal zijn van alle geroddel en alle dwaze be weringen over mijn persoon. Ik moet wel het uit 1865 daterende artikel 436 schen den. Ik werk voor de wetenschap en niet. voor mij zelf". Als tegenhanger voor deze apologie las mr. Ferwerda enige fragmenten uit een psychiatrisch rapport uitgebracht naar aanleiding van een zaak, waarin B. w.erd beschuldigd van de dood van een patiente over de verdachte voor, waarin deze werd beschreven als een man, die aan waanideeën lijdt. Het rapport voerde tot de conclusie dat de verdachte bij voort during onder toezicht moest worden ge steld, opdat hij geen gevaar voor zijn mede mensen zou zijn. De Officier, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, zeide ervan overtuigd te zijn, dat de rechtbank hier niet met een misdadiger of een oplichter te doen heeft, wel met een man die zo in zijn waanideeën is gegroeid, dat hij er zelf'•in gelooft. Indien het nu bij bemoedigende woorden of het voorschrij ven van huismiddeltjes zou blijven, zou er weinig bezwaar tegen zijn optreden zijn. Het geval met het ovex'leden meisje heeft echter bewezen, dat zijn handelwijze een gevaar oplevert voor zijn medemensen. Hij heeft een ontstellend gebrek aan medische kennis, zijn uitlatingen zijn wartaal, zijn schrifturen kolder, aldus de Officier, die de verdachte waarschuwde dat een vol gende keer een hechtenisstraf zou kunnen worden uitgesproken. Dit keer eiste hij nog bevestiging van het vonnis van de Kan tonrechter. Mr. J. O. Baron was ervan overtuigd, dat zijn cliënt meer goed dan kwaad deed en meende, dat met een geringe geldboete ook al met het oog op 's mans benarde fi nanciën volstaan zou kunnen worden. Mr. Ferwerda gaf de verdachte nogmaals dringend in overweging zijn roeping op te geven. „Ik stel mij gaarne ter beschik king van de wetenschap om uit te maken of mijn zienswijze juist is. Indien men mij van mijn ongelijk weet te overtuigen, zal ik ophouden", zegde de verdachte daarop in zijn laatste woord toe. Uitspraak op 16 Februari. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Gelinck 28 Dit verklaart ook zijn nervositeit toen ik de inhoud van z: in zakken fouilleerde. En tóch is het niet waar! loan Cam den is niet bij mij boven geweest! Het- is. het washel was een ander meisje. Ja, nu moet ik het maar zeggen! U hebt gelijk: ik kan toch niet liegen. Het was een ander meisje.... het heeft niets roet deze zaak te maken. Een zuiver toevallige samenloop van omstandigheden!_ Zegt u dat om Joan Camden te sau veren, dr. Landt? Nee! Omdat het de waaxmeid is! En ik zal u haar naam dan ook maar noemen, hoewel ik het ellendig vind. Een beroerde geschiedenis. Een meisje dat erg op mij gesteld is, hoewel ik eerlijk nooit iets Ik ontmoette haar in een cafétaria Peter Landt, met horten en stoten en op de hem eigene onstuimige manier, ver telde de geschiedenis van Lucie Verhoven. Een fatsoenlijk meisje, inspecteur, en een lief kind. Ik wou haar dit niet aandoen, haar in een politie-affaire verwikkelen. Ze zijn bij haar thuis geweldig stijf en ortho dox. Als u haar hier bij u laat komen krijgt ze de grootste moeilijkheden. Juist. Ik begrijp de situatie. Maar misschien kan ik het zó regelenU zegt dat ze op kantoor is? Ja. Bij een importfirma in hout. Eyskens. Op het Singel. Dan stuur ik Schuurman in burger naar haar knatoor; hij is een tactvolle, rustige kerel. Als er daar een gelegenheid is om haar te spreken kan de zaak mis schien zó afgedaan worden. Maar ik moet natuurlijk een bevestiging van. uw verkla ring hebben, dat zult u wel begrijpen. Juffrouw Kurkmans zal mijn verkla ring ook nog kunnen bevestigen. Lucie zegt, dat ze om tien uur aan het lab heeft aangebeld en naar mij heeft gevx-aagd. De portiersvrouw deed haar open en poeierde haar af. Ze zei en nu moest de assistent ondanks alle narigheid tóch even lachen dat nette meissies 's avonds laat geen mannen moesten nalopen en sloeg toen de deur voor haar neus dicht. Juffrouw Kurk- mans kan dat zeker getuigen. En hoe ziet dat meisje eruit? Blonde krullen. En een klein mutsje. En ze was inderdaad gepai'fumeerd. Uw rechercheur heeft een goede neus gehad. Ja, hij is werkelijk uniek, die Prins. Ik zal dit alles even noteren. Dan is dus dit gedeelte van mijn veronderstelling on juist geweest. Maar John Camden heeft toch de aanslag op de professor gepleegd, dat kan niet anders. Néé! U zegt maar Néénéé. En waar is dat op gebaseerd? Hebt u nog meer fei ten zoals de komst van Lucie Vex'hoven? Nee, geen feiten. Maar waarop dat gebaseerd is? Op onze samenwerking van twee lange jaren, onafgebroken en dik wijls in de moeilijkste omstandigheden. Op de hulp, die hij mij ontelbare malen geheel ongevraagd heeft verleend, op zijn hoffe lijkheid en zijn geduld en alle goede eigen schappen die zijn karakter uitmaken. Op onze kameraadschap die het mooiste is dat ik tot nog toe in mijn leven ondervonden heb. Hij is mijn vriend en al bewijst u honderdmaal dat hij het gedaan heeft, al jaagt u hem na als een boef en al laat u zijn signalement door de radio omroepen, ik zal. het tóch niet geloven! Net zo goed als de komst van Lucie een factor was waar u niet op gerekend had, zo zijn er hier ook factoren in het spel die u niet kunt overzien. John Camden heeft het niet gedaan, daar wil ik mijn hoofd onder ver wedden! Hij hééft het niet gedaan, dat zult u zien! En zijn zuster, meneer Landt? Bij haar zijn dan toch de gestolen cahiers ge vonden! Zijn zuster? U denkt natuurlijk dat ik verliefd op haar ben, een verliefde gek die zich door een mooi gezichtje heeft laten beetnemen. Maar dat is het niet. Ikik kan het niet met woorden beschrijven.ik ben niet alleen vexiiefd op haar uiterlijk. Ik hou van haar zoals ze is.ook innerlijk.zo rijk begaafd van hart en hoofd, net als haar broer. Ze is net als hij.... ze vx-aagt nooit iets, ze kan zich niet uiten, ze is schuw en gesloten en toch heeft ze een schittex-end verstand en een rijk gemoed. Het was vanavond pas de tweede maal dat ik haar ontmoette; de eerste maal was het op de Harwiclxboot van Engeland naar hier. Maar ik wist meteen dat wij bij elkaar hoorden, voor altijd, en van avond wist ik dat weex\ Net of wij al samengegroeid waren in een langdurig samenzijn, of ik haar dóór en dóór kende. Ook een kameraad, een ver trouwde vx-iend. Dan heb je eigenlijk geen woorden meer nodig; je kunt ook samen een laixge tijd zwijgen en tóch één zijn. En dat zijn we, ondanks alles. Nee, ik ben niet het slachtoffer van een internationale bedriegster, u hoeft niet zo medelijdend naar me te kijken en ik hoef ook geen glaasjes water meer te drinken voor de schrik. Ik weet het zeker: ik ben niet het slachtoffer van de omstandigheden, maar zij! En u zult het zeker uitvinden: u hebt tact, u gaat voorzichtig te werk en niet ovex' één nacht ijs, U zult haar wel aan het spreken krijgen en dan zal ze u tenslotte wel vertellen hoe ze aan die cahiers ge komen is. Maar ze is géén bedriegster! Nee, dat is ze zeker niet! U zult het zien, inspecteur. Stellig! Over het strakke, vermoeide gezicht van de politieman vloog even een lachje. Mijn beste meneer Landt, zei hij, waarom bent u geen advocaat geworden? Maar ja, dat zou het kankeronderzoek weer niet ten goede gekomen zijn. U hebt dus nog steeds het volste vertrouwen in uw collega en zijn zuster. Vertelt u mij nu eens, uitvoerig, wat u van hen beiden weet. Misschien dat ik dan mijn oordeel kan herzien. En Peter vertelde wat hij wist, en dat was niet veel. Van de geheimzinnige ont moeting aan de railing van de boot, en de nog veel meer geheimzinnige verdwij ning de volgende dag". Van John Camden, waar hij twee jaar lang mee had samen gewerkt zonder te weten of hij getrouwd was of niet. Van de schaax-se mededelingen die zijn collega hem gisteravond had ge daan. Van Joan's jeugd, van de dood van haar moeder en hoe haar broer dóór dit verlies zijn levensroeping gevonden had. En van Joan zelf: hoe ze niet over zichzelf had willen spreken. Over het gezicht van de politieman was een bedenkelijke fx'ons getrokken. Ik vind niet, meneer Landt, zei hij na een lange stilte, dat ik mijn oordeel na uw verhaal kan herzien. Integendeel: het versterkt mij nog in mijn opvatting dat wij hier met een intex-nationale be driegster te doen hebben. Haar verdwij ning op de boot kan ik alleen verklaren in een vermomming. Ze wenst niet meer aan de ontmoeting met u herinnerd te worden, omdat ze die verdwijning niet kan verklaren. Ze reist veel heen en weer. Ook aan u heeft ze dus niet willen zeggen wat ze doet en waar ze woont. Ik denk dat wij niet eens bij het Haagse bevolkirigsx-egister naar haar behoeven te informeren. Ze zal daar wel niet wonen, of anders onder een valse naam. En toch waren hun paspoor ten echt. Hun paspoorten? Ja. Van John èn van Joan Camden. Ik liet ze nakijken op het laboratorium voor falsificaties. U ziet, meneer Landt, ik ben eerlijk. Ik laat u al uw kansen. Het is een miserabele geschiedenis! Ik kan dat meisje natuurlijk hier in een cel stoppen en misschien dat ze dan over een poosje wel zal spreken. Maar ik houd niet van dergelijke methodes. Eigenlijk wilde ik eei'st iets anders proberen: ik wilde u erop af sturen. Ja meneer Landt. Misschien houdt ze ook van u; misschien beantwoordt ze uw gevoelens en dan zal ze zich tegen over u zeker eerder uiten dan tegenover een ander. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6