TEMPO „Een rit om nooit te vergeten met CHL0R0D0NT tandpasta een electrische naaimachine! Tl - Tweede Kamer neemt het wetsontwerp inzake de ondernemingsraden aan Van de Pol heeft de leiding in het Europees kampioenschap 47/2 VOELT U ZICH HUIVERIG? Buschauffeur klaagde over de remmen Vrijdag 3 Februari 1950 3 Rallye-rijders vertellen GatsonidesBarendrecht en Spencer feestelijk ingehaald Toen gistermiddag de groene Humber van Gatsonides, Barendrecht en de Brit Spencer aan de grens bij Wuestwezel arri veerde en een grote krans om zijn neus kreeg, werd daarmee de serie huldigingen geopend, die de tweede pi'ijs-winnaars in de Rallye de Monte Carlo kregen te onder gaan. Ook de Dyna^-Panhard-óquipe van Van der Heyclen, die de kleinste klasse en daarmee de Coupe Agel won, moest in die huldigingen delen. In Boslust in Den Haag kregen de kranige rijders speeches op speeches te verwerken en toen „Gatje" en Barendrecht 's avonds eindelijk in Heem stede kwamen, was het feest nog niet afge lopen, want de afdeling Haarlem van de BOVAG en de RAC-West hadden in Boe kenrode nog een huldiging op touw gezet, waar talrijke collega's en sportbroeders de gelegenheid te baat namen om de Humber- équipe te complimenteren. Op deze bijeenkomst vertelde équipe chef Gatsonides een en ander over deze Rallye, die aanvankelijk van een leien dakje ging, maar die door sneeuwstormen en andere ongerieflijkheden in de laatste twaalf uren tol de zwaarste Rallye werd, die ooit is gereden. Achter het Franse plaatsje Nevers ontwaarde Barendrecht, die aan het volant zat, plotseling een lange rij rode lichtjes op een heuvel. Zijn welwil lende belangstelling voor deze Kerstversie ring ontlaadde zich plotseling in een kracht dadig wekken van ploegmakker Gatsonides, toen hij in de gaten kreeg dat het de achter lichtjes waren van een lange rij wagens die in de sneeuw gestrand waren. Met veel geluk en wijsheid wurmde Barendrecht de Humber langs een vijftiental auto's, maar toen vond ook hij de weg versperd. De Humber sulde onmiddellijk in een greppel en toen kreeg Gatsonides ruimschoots ge legenheid om zich de haren uit het hoofd te trekken over het feit dat de équipe het omleggen van sneeuwkettingen met terdege had geoefend. Na een uur lang martelen, waarbij de vreugde nog werd verhoogd door de manipulaties van andere rijders, die. dolgelukkig dat zij hun wagens einde lijk weer op de weg hadden, niet bereid bleken de Nederlandse benen te ontzien, zaten de kettingen er eindelijk om. Wat Barendrecht daarna heeft gedaan om de verloren lijd in te halen, tart iedere be schrijving, maar hij vertelde naderhand: ..Ik was blij dat ik niet op de weg fietste, toen ik er aankwam". „Scheurend" en slippend leverde hij slag met de minuten op een weg die aan alle kanten met ravijnen versierd was, wagens passerend waar hij maar een gaatje zag en hij won die slag, zodat de équipe met 7 minuten op haar credit-zijde in Lyon arriveerde. De stoom sloeg uit Barendrecht zijn overall. In Digne bleken de sneeuwkettingen hun beste tijd gehad te hebben, zodat Gatsonides de rest maar zonder kettingen reed. Anderen die hun kettingen niet durfden demonteren, hebben daar spijt genoeg van gehad, want de kwispelende schakels richtten op niet onverdienstelijke wijze de nodige schade aan. Nooit vergeten Over de rit van Digne naar Grasse zei Gatsonides met enige eerbied, dat hij die nooit van zijn leven zou vergeten. De minu ten-wijzer kroop maar voort, de zware Humber trok te langzaam tegen de hellin gen en aangezien zowel de kilometer-paal tjes als de wegkanten dik onder de sneeuw lagen,wist niemand hoe ver men van Grasse of van het dichtstbijzijnde ravijn af was. Dank zij de beste remmen en de goede weg- ligging, kon Gatje het riskeren de hellingen naar beneden zo hard mogelijk te nemen. Na de Franse coureur Chiron tot diens grote woede in een haarspeldbocht aan de ver keerde kant te hebben gepasseerd, kwam de Humber met twee minuten over in Grasse en ruimschoots op tijd in Monte Carlo. Bij dè rem-acceleratie-proef plaatste Ba rendrecht zich als eerste van de strafpunt- lozen. Had hij zijn tijden van de oefenings- dagen op het Zandvoortse circuit gehaald, dan had de équipe nog de eerste prijs ge haald, maar de Rallye zit nu eenmaal vol met „als". Bij de regelmatigheidsproef stond Gatje voor de onmogelijke taak om mot zijn 95 pk's voor 1680 kilo tegen de Hotch- kiss (145 pk en ruim 1500 kilo) op te roeien. Hoewel hij de parcoursen met de grootste regelmaat aflegde, kwam hij ruim twintig seconden tekort, zodat de begeerde titel waar hij nog nooit zo dichtbij was geweest, hem in de ongelijke strijd tussen motorver mogen en rijkunst moest ontgaan. Ecu kwart eeuw geleden overleed de be kende schaalsrijder en wielrenner Jaap Eden. Op de Algemene Begraafplaats in Haarlem heeft zijn ouzl-koppelgenoot op de tandemJan Tulleken,gisteren een krans gelegd bij het monument dat op Edens graf is geplaatst. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 3 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Spaarne: „Butch past op de baby" - en „De spookmijn", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Wozzeck", 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Dokter Elisabeth", 18 j.. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Jeanne d'Arc", 2.30 en 3 uur. Luxor: „Nightstop in Dakar", 14 j.t 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Doodlopende straat", 18 j„ 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 4 FEBRUARI Stadsschouwburg: ..Nachtrepetitie" (Come- dia) 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. Zowel Gatsonides als Barendrecht waren nochtans volkomen tevreden met het resul taat, omdat zij onder normale omstandig heden zonder sneeuw dus en met een dikke tweehonderd strafpuntlozen „ner gens" waren geweest. En de jonge Brit Spencer die zijn eerste Rallye n\eereed en heus niet alleen voor spek en bonen was al even content. De Humber die de tweede prijs won in de Rallye de Monte Carlo, tijdens de snel heids- en regelmatigheidsproef op de Mont des Mides. Barendrecht hanteert de chrono meters en Gatsonides aan het stuur sleurt de zware wagen zo hard door de haarspeld bocht, dat het linker-achterwiel bijna van de grond komt. VRAAG UW WINKELIER DE PRIJSVRAAG De reis van Prins Bernhard Prins Bernhard is naar Maracay gevlo gen, 160 km. van Caracas gelegen, waar hem een lunch aangeboden werd door de gouverneur van de staat Aragua. De Prins verleende de garnizoenscommandant van Maracay een Nederlandse onderscheiding. Later bezocht de Prins Cardon in de staat Falcon, waar zich grote olieraffinaderijen bevinden. Des avonds was de Prins aanwezig op een feest, dat door de Nederlandse ge meenschap te Cardon te zijner ere werd gegeven. Vragen en antwoorden over loonsverhoging en moeilijkheden bij het transito-vrachtvervoer (Van onze parlementaire redacteur) Er was gisteren voor minister Joekes allerlei werk aan de winkel. Het begon met de mondelinge vragen van de heer A n- driessen (K.V.P.) over het verbieden der loonsverhoging met 5 voor hen, die beneden de 23 jaar zijn, ook al zijn ze ge huwd en kostwinners. En laat op de middag kwam nog de openbare behandeling van de artikelen van het wetsontwerp inzake de ondernemingsraden. De Kamer was daarmee in een oogwenk gereed. Voor menigeen het besefte had zij zelfs het ge hele voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aantekening van het com munistische „tegen" en dat van de Staat kundig Gereformeerden. Voor het zover was, hadden de minister en de Commissie van Voorbereiding echter nog heel wat ge dokterd. Dit overleg leidde tot de verdwij ning van nog overgebleven amendementen, doordat n&nister Joekes aan enige belang rijke verlangens tegemoet kwam. Zodoende zal nu niet de Kroon, maar de Sociaal- Economische Raad het tijdstip bepalen waarop instelling van ondernemingsraden verplicht zal zijn. Verder zal niet de minis ter van Sociale Zaken, maar het zoeven genoemde college voor bepaalde bedrijfs takken ontheffing van die verplichting kunnen geven. Voor bepaalde ondernemin gen of groepen van ondernemingen zal de bedrijfscommissie deze bevoegdheid heb ben. Na nog vermeld te hebben, dat over eenkomstig hetgeen de heer Van den Bom (Arbeid) had voorgestaan, het tijdstip van de verplichting tot instelling van onder nemingsraden in het wetsontwerp, ook al weer dank zij 's ministers gistermiddag uit de bus gekomen Nota van Wijzigingen, niet later dan 3 jaar na inwerkingtreding van de wet zal mogen vallen, stip ik aan, dat de heer Stapelkamp (A.R.) zijn motie tot inschakeling van dit ontwerp in de P.B.O. met 5019 (voor de V.V.D., de Anti- Revolutionnairen, de Christelijk-Histori- schen gti de heer Welter (K.N.P.) had zien verwerpen. Dezelfde afgevaardigde kon liet wetsvoorstel na de aangebrachte verande ringen wel aanvaarden omdat thans het bedrijfsleven veel meer bij de uitvoering der wet is ingeschakeld. Naar zijn smaak was echter te veel bevoegdheid aan de Sociaal-Economische Raad, te weinig aan de bedrijfschappen toegekend, zodat hij be ducht bleek voor te grote invloed van ge noemd college, dat volgens herh eerder een toporgaan vóór dan van het bedrijfsleven zou worden. En nu het begin van de middag. De heer Andriessen (K.V.P.) kreeg op zijn mondelinge vragen over het feit, dat de genen, die jonger dan 23 jaar zijn, ook al zijn zij gehuwd of kostwinner en al betreft het gezinnen met 2 of meer kinderen, de 5 loonsverhoging niet zullen krijgen, hem niet bevredigende antwoorden van minister Joekes. Deze beriep zich op een meerder heidsadvies van de Stichting van de Arbeid en op het feit, dat ten onzent in het op het ogenblik geldend loonstelsel geen verschil tussen gehuwden en ongehuwden wordt gemaakt. Of dit billijk en sociaal rechtvaar dig was, wilde de minister in het midden laten. In elk geval kon men thans niet incidenteel over een dergelijke kwestie anders gaan beslissen. De minister merkte op. dat de mogelijk heid bestaat om eventueel degenen, die on der de 23 zijn, maar de verantwoordelijk heid dragen voor gezinnen met meer dan Nederlandse staatslening van 200 millioen gulden De minister van Financiën is voorne mens over te gaan tol: uitgifte per 15 Maart van een 3 1 /4 procent consolidatielening van 200 millioen tegen de koers van 100 procent. De aflossing zal in 40 jaarlijkse termijnen geschieden tc beginnen één jaar na uitgifte. De rentebetaling zal jaarlijks geschieden per 15 Maart. De gelegenheid tot inschrijving, op deze lening zal worden opengesteld. Op verzoek van de inschrijvers zullen inschrijvingen van tenminste 100.000 kunnen worden opgenomen in een schuld register 31/4 procent Nederlandse staats lening 1950. Voor inschrijvingen zullen de zelfde bepalingen gelden als voor de schuldbewijzen. De storting van het verschuldigde be drag zal behalve op de normale wijze, eveneens kunnen geschieden door het in betaling geven van schatkistpapiet*. 2 kinderen of zelfs met 2 kinderen, wel van de loonsverhoging met 5 te doen profi teren. In een „nader toelichtende" vraag spartelde de heer Andriessen nog tegen omdat volgens hem de loonpolitiek hier helemaal niet in het spel is, doch het uit sluitend gaat om een compensatie wegens de hogere kosten voor levensonderhoud, voortvloeiend uit de devaluatie. Het ministeriële antwoord was, dat de regering de gelegenheid had willen aan grijpen om ten aanzien van de lonen dei- jongeren die na het eind van de oorlog meer dan die van de ouderen gestegen wa ren, een correctie aan te brengen. Of de heer Andriessen en anderen over dit antwoord erg voldaan waren valt te betwijfelen. Vandaag zal eventueel hun ongenoegen kunnen blijken bij de te nemen beslissing over het verzoek-Gortzak (C.P. N.) om te mogen interpelleren over het bovenvermelde verbod. Tussen de bedrijven door en na de aan neming van de wet op de ondernemings raden hield de Kamer zich met de Weder - opbouwwet bezig, nadat eerst mr. Van der Fellz (C.H.) vragen had gesteld over het stopzetten door de Belgen van het vervoer van mosselen en groenten naar Frankrijk met vrachtauto's. Minister Spit zen zei in 2ijn antwoord dat over de kwes tie van het transito-vervoer met vracht auto's onderhandelingen gevoerd worden. Aangezien minister In 't Veld gisteren slechts een begin met zijn beantwoording van de sprekers over de Wederopbouwwet kon maken, kom ik in het volgend over zicht nader op het debat en op 's ministers uiteenzettingen terug. Zweden en Tsjechoslowakije erkennen de R.I.S. Radio-Praag meldt, dat Tsjechoslowakije heden de republiek der Verenigde Staten van Indonesië heeft erkend. De Tsjechoslowaakse regering heeft be sloten diplomatieke betrekkingen met de regering der RIS aan te gaan. Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft heden bekendgemaakt, dat Zweden Indonesië als vrije en onafhanke lijke staat erkend heeft. De Zweedse consul in Soerabaja, de heer Axel Wieslanderr, heeft de Indonesische regering medegedeeld dat Zweden binnen kort een diplomatiek vertegenwoordiger naar Indonesië zal zenden. Gebruik van een woordenboek bij eindexamens op de HBS-a Tweede Kamerlid stelt vragen Het Tweede Kamerlid mevrouw Fortanier- De Wit (VVD) heeft aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen gesteld: „Is het juist, dat eon van de inspecteurs van het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs in een brief aan de scholen in zijn inspectie heeft medegedeeld, dat een verandering van hel eindexamenregle- ment HBS-a in voorbereiding is, waardoor bij de opgaven voor de vreemde talen het gebruik van een woordenboek zal worden toegestaan? Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, stelt de minister zich dan voor deze regeling te doen gelden voor de HBS-a-examens van deze zomer? Heeft de minister bij de voorbereiding van deze maatregel de lerarenorganisaties en an dere deskundigen gehoerd? Indien dit niet is gebeurd, is de minister dan bereid dit alsnog te doen?" Raadslid van Groningen bedankt voor de C.P.N. De heer B. Bosma te Groningen, lid van de communistische fractie van de gemeen teraad en van de Provinciale Staten, is naar het A.N.P. verneemt uit de Commu nistische Partij Nederland getreden. De heer Bosma was de afgelopen twee jaar wethouder der gemeente Groningen en geruime tijd lid van de Provinciale Sta ten van Groningen. Na de jongste gemeen teraadsverkiezingen werd hij door de raad niet meer als wethouder herkozen. Sinds dien heeft hij deel uitgemaakt van de communistische raadsfractie en van de Provinciale Staten. Voor al deze functies heeft hij thans bedankt. De heer Bosma zal in de gemeenteraadsvergadering, welke Maandag wordt gehouden, zijn ontslag mo tiveren. Markgraf niet langer hoofd der Oost-Duitse politie De Oost-Duitse autoriteiten hebben in de plaats van kolonel Paul Markgraf tot hoofd van de politie in Oost-Berlijn be noemd de 41-jarige Waldemar Schmidt. Deze is reeds lang lid van de communisti sche partij en heeft 10 jaar in nazi-gevan genissen doorgebracht. Het laatste jaar is hij hoofd van de afdeling personeel van het Oost-Berlijnse gemeentebestuur ge weest. Paul Markgraf werd destijds door de Russen bij Stalingrad krijgsgevangen ge maakt. In 1945 keerde hij naar Duitsland terug om ten behoeve van de Russische bezetting de politie in Berlijn te organise ren. In September 1949 meldden West- Berlijnse bladen, dat hij door de Russen gearresteerd was. Het hoofdkwartier van de politie heeft toen meegedeeld, dat Markgraf voor lange tijd met verlof was. Bij de bekendmaking van de benoeming van Schmidt zei de Oost-Berlijnse burge meester Ebert, dat Markgraf „een verant- woordelijker functie" had gekregen. Iets naders werd hierover niet meegedeeld. BILJARTEN IN EEN RAADHUIS Voor de eerste maal in de geschiedenis van de biljartsport wordt een kampioenschap om dc Europese titel 47/2 in een raadhuis gehouden en wel in dat van St. Etienne. De omgeving is minder prettig voor biljarters en ook is het materiaal niet gunstig. Vooral de Nederlandse spelers, die op de kampioenschappen alles zo geheel anders ge wend zijn. ondervonden hiervan erg veel last. Dit ongewone brak hun gewone spel. Van de Pol bereikte geen toppunten. Met series van 11 (twee maal) en van 37 maakte hij zich los van Sweering om daarna een 98 op tafel te leggen. Sweering bracht er niet veel van terecht en had 96 punten toen V de Pol de partij won. Dufetellc en Chassereau maakten er ook niet veel van. Een serie van 93. pas in de 23e beurt gescoord, gaf de doorslag ten gunste van Chassereau. die definitief een voorsprong nam (189 tegen 286» en daarna met wat klein goed de partij uitmaakte. De Ruyter kreeg van Galmiche. die zijn titel moet verdedigen, tien beurten zonder al te veel achter tc* raken en toen kende hij het biljart en de ballen. Hij produceerde meteen een eerste uitschieter van 73. die hem een behoorlijk eind voorbij' Galmiche bracht. Hij won en de Fransman stond op 233 Dc Belgen schijnen beter mot het mate riaal bekend te zijn. want zowel Van Hassel als Vervest, die Gabriels verving, begonnen met enkele forse series, die deden verwach ten. dat zij hun partij in het kortste aantal beurten van de middag zouden uitmaken, maar het bleek schijn, zowel de een als de ander begon te tobben. Van Hassel was de eerste die hieruit los kwam en hij zegevierde. Hoe sterk De Ruyter wel speelde de monstreerde hij in de eerste avondpartij, waarin hij tegen een nog steeds onwennige Sweering vrijuit kon spelen. Maar tevens was dit een handicap, want nergens vond hij de zo nodige inspiratie, en zo duurde hot vrij lang voor dat hij tot werkelijke grote dingen kwam. In de twaalfde beurt volgde een over vloed van caramboles. Slechts zelden moest hij een beroep doen op korte rappelles. De serie reeg zich aaneen langs dc korte en langs dc lange kaderlijn tot hij op 166 een lange tweebandstoot moest riskeren, die hij miste. Even nam hij tijd om op adem te komen en in dc 17e beurt bouwde hij met hetzelfde elan, dezelfde precisie maar met grotere snelheid een serie op. Met 151 maakte hij de partij uit. Van de Pol maakte een serie van 319 Ook Van de Pol was des avonds op dreef en beheerste de partij tegen Vervest. Hij maakte een serie van 319, een serie, die de grens van het Europese record 336» naderde. Op 250 begon de vermoeidheid een rol te spelen, maar met zijn ijzeren wil hield hij zich zolf in bedwang. Op 319 was een twee- bandsstoot hem te veel. Nog drie beurten had Van de Pol voor de resterende 22 nodig. Een zware reactie, waarvan de veelbeloven de jonge Belg Vervest gebruik maakte door met 47. 48 en een zeer sterke 79 zijn gemid delde aanzienlijk op te halen. Op de andere tafel kon Van Hassel vrij experimenteren tegen Dufetelle. In twaalf beurten kwam luj nauwelijks boven de 100. ADVERTENTIE Waarschijnlijk hebt U dan kou gevat. Die kou kunt U met gauw genoeg verdrijven, vóór ze zich op de een of andere manier vastgezet heeft in de vorm van griep, verkoudheid e.d. Met Togal zweet U de kou uit Uw lichaam. Togal is onschadelijk voor hart. nieren en maag. Bij apoth. en drogist f 0 83, f 2.08, f 7.94 Ook Italië heeft deze week een flink pak sneeuw gehad. Een der grote kanalen in de Dogenstad in wintcrklced. HAARLEMSE RECHTBANK Officier acht overtreding niet bewezen Enige tijd geleden werd de Noord-Zuid hollandse Vervoermaatschappij in de per soon van haai- directeur, de heer J. J. Jur- rissen, door de Haarlemse Kantonrechter tot een boete van f 150 veroordeeld omdat de remmen van een autobus die de verbin ding tussen Haarlem en Spaarndam onder hield, niet in orde zouden zijn geweest. De heer Jurrissen hield evenwel staande, dat de remmen behoorlijk hadden gefunc- tionneerd en ging in hoger beroep. Gisteren wercl de zaak, nu met behulp van tien getuigen, voor de Haarlemse rechtbank behandeld. Uit de getuigenverklaringen kwam de toedracht als volgt vast te staan. Op een zomermiddag van het vorige jaar had een chauffeur van de N.Z.H. de dienst van zijn collega op de lijn naar het palingdorp overgenomen. Deze collega zou gezegd hebben, dat de remmen van het voertuig niet deugden, doch de haltechef zou op zijn klacht hebben gezegd: „Rijden maar" en de bestuurder van de middagdiensl was vertrokken. Intussen betwistte de man van de ochtenddienst gisteren deze verklaring: hij had niets over de remmen gezegd, want die hadden goed gewerkt. Wel had z'n collega teleurgesteld gezegd: „Ik dacht dat het een Fordje was", want ook chauffeurs hebben zo hun voorkeuren voor bepaalde merken en de verbouwde Büssingwagen van lijn 7, ook al stond er dan een gloednieuwe motor in, kon zich niet in zijn gunst verheugen. Na de eerste rit kwam de bestuurder dan ook terug met de mededeling, dat hij niet kon rijden met die wagen, omdat de voetrem niet functionneerde. Hij kreeg on verwijld een andere bus wel een Fordje maar zijn vreugde duurde niet lang, want toen hij andermaal op het Stations plein terugkeerde, stond de Biissing weer op hem te wachten. Garagepersoneel van het Soendaplein had de remmen gecon troleerd en in orde bevonden. De chauffeur bleef hierover met zijn chefs van mening verschillen en toen hij 's avonds weer over de Rijksstraatweg reed en twee agenten zag die de remmen van de passerende auto's controleerden, wend de hij zich tot hen met het verzoek ook ae remmen van zijn bus eens te onderzoeken. De agenten voldeden aan dat verzoek en reden met hem mee. Na een bepaalde afstand, toen zij vermoedden dat er vol doende luchtdruk was om de rem te doen werken, namen zi.i de proef met de chauffeur van de N.Z.H. aan het stuur en werd een remweg van twaalf meter ge constateerd. Een tweede proef leverde hetzelfde re sultaat op. Agenten keken niet op de manometer Beide agenten, gisteren als getuigen ge hoord, gaven evenwel toe, dat zij vergeten hadden op de manometer te kijken om te zien of er voldoende luchtdruk stond. De chauffeur verklaarde, dat hij dat wel had gedaan en dat hij voldoende druk had ge constateerd. Voorts ontkende hij. zoals de verdediger, mr. H. J. Pot had opgemerkt, dat hij in de gelegenheid was geweest lucht te laten ontsnappen. Over de oorzaak van de storing had hij geen enkel vermoeden hetgeen de Officier, mr. G. W. F van der Valk Bouman, een weinig bevredigend antwoord vond. Vervolgens kwam een reeks functiona rissen van de vervoermaatschappij aan hei- woord. Zij verklaarden dat onmiddellijk nadat de politie de bus had vrij gege ven wederom remproeven waren uitge voerd, waarbij geen enkel mankement werd ontdekt. De volgende dag was toevallig een tech nische ambtenaar van de Rijksverkeersin spectie in de garage geweest en ook deze had een remproef uitgevoerd. Het resul taat was uitermate bevredigend. De bus was trouwens twee weken tevoren door de Rijksverkeersinspectie goedgekeurd en de ambtenaar bevestigde vooi de rechtbank, dat er nooit klachten over de toesland van het rijdend materiaal van de N.Z.H. wor den vernomen. Vrijspraak gevraagd Mr. Van der Valk Bouman vond het van belang voor het openbaar vervoer, dat deze zaak eens goed was uitgezocht. Hij achtte allerminst bewezen, dat de voetrem niet in orde was geweest. Afgescheiden daarvan zou toch vrijspraak moeten volgen, omdat er in de ten laste legging een fout was gemaakt. De Officier gispte evenwel het beleid van de politieagenten in deze zaak. Niet alleen was het hun plicht geweest op de manometer te letten, doch ook hadden zij de bus niet zonder meer vrij mogen geven. Mr. Pot gaf als zijn mening te kennen, dat het hier een prestige-kwestie is ge worden van de twee agenten en de chauf feur. Ten overvloede las hij de instructie voor de bestuurders van de N.Z.H. voor, waaruit bleek dat de chauffeurs uitdruk kelijk opdracht hebben niet verder te rij den met een bus. die fouten vertoont. In dit geval was evenwel aangetoond, dat dat niet het geval was. Tenslotte achtte de verdediger 't niet juist, dat voor alle door het personeel begane overtredingen de directeur der maatschap pij, die daarvoor niet aansprakelijk kan worden gesteld, wordt gedagvaard. Uitspraak op 16 Februari. maar in de dertiende, geïnspireed door Van de Pol. die op dat ogenblik de 150 passeerde, ging hij aan het werk en in een razend snel tempo Van de Pol achterna. Door een onvoor zichtigheid werd de serie op 224 afgebroken. De uitslagen luiden: Sweering 96 16 25 6.00 Van de Pol 400 16 98 25.00 Dufetelle 242 27 43 8.94 400 27 93 14,81 219 17 79 12.88 17 118 23.52 18 96 22.22 18 46 12,94 17 30 5.11 400 17 166 23.52 400 15 111 26.66 89 15 24 5.93 400 14 224 28.57 14 "37 7.14 266 9 78 29,56 400 9 319 44.44 Na de eerste dag zijn Van de Pol. Van Has sel, De Ruyter en Chassereau ongeslagen. Eerstgenoemde heeft de leiding door het beste algemene gemiddelde (32.—). voor VERHUIZINGEN groot en klein Transporten door geheel Nederland Goederen zijn verzekerd ROZENSTRAAT 13 TEL. 20020 (Adv.) IJshockey Ijsvogels—I.F.K. 2-9 De Zweedse ijshockey ploeg IFK (Marie- fred» behaalde Donderdagavond in dc Apollohal te Amsterdam een verdiende 92 overwinning op de Amsterdamse Ijsvogels; te tussenstanden waren: 04. 02. 2—3^ Voor de Zweden scoorden: Hellberg (drie maal», Karl Andersson (twee maal). Lund- berg tweemaalj, Scendahl en Larsson (ieder eenmaal). Voor de Amsterdammers scoorden Feenslra en dc Jongh. Voetbal Voetbal de afdeling Ter voorkoming van misverstand verzoekt het bestuur van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond mee te delen, dat het oorspronkelijk vastgestelde programma van 22 Januari Zondag 5 Fe bruari ..verspeeld" wordt; het programma van 29 Januari geldt voor 12 Februari en dat van 5 Februari voor 19 Februari Overgespeelde cupwedstrijden. Voor de vierde ronde van de Engelse cup werden Donderdag twee wedstrijden over gespeeld. Dc uitslagen luiden: Huil City— Stockport County 0—2; Northampton Town- Bournemouth 21. In de vijfde ronde ontmoet Northampton Derby County en Stookport County speelt tegen LiverpooL Sport in 't kort OEFENWEDSTRIJD VOOR NEDER LANDS ELFTAL EN ZWALUWEN. De oefenwedstrijd op Woensdag 8 Februari voor de samenstelling van het Nederlands elftal, dat op 22 Februari te Newcastle tegen Enge- land-b uitkomt en van de Zwaluwenploeg. die op 21 Februari de Rode Duivels te Gent zal ontmoeten, zal gespeeld worden in het Olympisch Stadion te Amsterdam. NEDERLAND—ISRAEL TAFELTENNIS. De interlandwedstrijd Nederland—Israel zal met op Donderdag 9 Februari doch Zondag 12 Februari in het Minervapaviljoen te Am sterdam worden gespeeld. Duits student met 1500 kunstwerken op stap De Duitse politie te Lübeck heeft een jacht georganiseerd op een voortvluchtige 25-jarige student in de kunstgeschiedenis, die verdacht wordt van de belangrijkste diefstal van kunstwerken in deze eeuw. De politie verklaarde, dat de student ongeveer 2.000 kunstwerken van wereld beroemde meesters had gestolen, welke naar schatting verscheidene millioencn mark waard zijn. De gestolen werken behoorden tot voor malige collecties van musea te Berlijn en in andere steden van Duitsland. De schil derijen, die in de oorlog werden verwij derd, waren na de oorlog in Greifswald, Stettin en Schwerin (alle in de Russische zóne) opgeslagen in universiteiten en musea. De politie vond enige dagen geleden in een koffer, die door de student bij een bank te Lübeck in bewaring was gegeven, 1.444 kunstwerken, die uit voormalige col lecties van beroemde Duitse musea wer den vermist, aldus meldt het Westduitse persbureau D.P.A. Een paar dagen tevoren had de politie beslag gelegd op een andere koffer in de voormalige woning van de student. Deze koffer bevatte 135 werken van Rembrandt en Albrecht Diirer. De koffer, die in de bank te Lübeck werd gevonden, bevatte, volgens het met. Britse vergunning verschijnende blad „Die Welt". 32 etsen en schilderijen van Rembrandt, 45 van Diirer, 110 van de in de achttiende eeuw levende kunstenaar Daniel Chodowiccky, een van Rafael, twee van Tischbein, een van Hans Holbein en verscheidene van andere beroemde meesters. De teruggevonden stukken werden aan een onderzoek onderworpen door een kunstexperl te Lübeck. Hij verklaarde, dat men met vrijwel absolute zekerheid kon zeggen, dat de meer dan 1.500 werken de echte schilderijen zijn, die uit de col lecties worden vermist. De student heeft zich later te Kiel bij de politie aangemeld. Hij is in hechtenis genomen en wordt verhoord. Grote uraniumlagen in Canada ontdekt In de provincie van Charlevois, die 190 kilometer ten Noorden van Quebec is ge legen. zijn uitgebreide uraniumlagen aan getroffen. Een gebied ter oppervlakte van 6 hectare is afgepaald.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5