WARME PEIGNOIR KORT J. TH. KORT Gaat IJ ©ver ©p „OLSESÏ0OK" N.V. HOENDERDOS' Srandstoffenhandel Taxi? Bel 1=2.3=4.5 Amsterdamse Beurs kort en Bondig De verdwenen formules Vrijdag 3 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haariemsche Courant Stadstarief der N.Z.H. morgen verhoogd Nu acht ritten voor een gulden Het Directoraat-generaal van de Prijzen heeft de directie van de Noord-Zuidhol landse Vervoermaatschappij toestemming verleend om de tarieven voor het Haar lemse stadsnet in overeenstemming te brengen met de sterk gestegen kosten van onderhoud en salarissen. In de nieuwe ta rieven is de jongste loonsverhoging van vijf procent verdisconteerd Bij de tariefsregeling die morgen 4 Fe bruari ingaat is in het bijzonder het grote verschil tussen de prijzen der tienritten- kaarten en de enkele reizen opgeheven. De enkele rit blijft vijftien cent kosten, doch de tienrittenkaarten zullen worden vervangen door achtrittenkaarten voor een gulden, zodat de gemiddelde rit dan op 13¥2 cent komt. Overstapjes zullen een stuiver duurder worden: twintig cent. Dc in omloop zijnde tienrittenkaarten blijven deze maand nog geldig. De diverse soorten week- en maandkaar- ten zijn in het algemeen met 20 tot 25 pro cent in prijs gestegen. Deze tariefswijziging geldt uiteraard ook voor het traject Leidsevaart (Viaduct) Amsterdamse Buurt op de tramlijn Amster damZandvoort. Velserend voordeliger De bewoners van Velserend zijn er bij deze wijziging wat beter af gekomen. Het traject Velserend-Bloemendaal zal voortaan namelijk ook tot het stadsnet worden ge rekend, zodat zij ook gebruik kunnen ma ken van de achtrittenkaarten. Oranjevereniging ,/t Kieverpark" versterkt de wijkgedachte Nu de taak van de Oranjeverenigingen zich gaat bepêrken tot de viering van de dicht op elkaar volgende dagen van 30 April en 5 Mei ontstaat het gevaar, dat de aandacht van de leden gedurende een te kort gedeelte van het jaar wordt getrok ken om werkelijk een band met de ver eniging in stand te kunnen houden. Dit heeft onvermijdelijk een teruggang van het ledenaantal tengevolge. De voorzitter van de Oranjevereniging „:t Kleverpark", de heer D. C. Knook, deed dan ook in de Don derdagavond gehouden ledenvergadering een dringend beroep op de talrijke aan wezigen om nieuwe leden te werven, opdat de Koninginnedag en de Bevrijdingsdag op waardige wijze gevierd kunnen blijven worden. Ter versterking van de band met de ver eniging zal de Oranjevereniging ,,'t Kle verpark" ook op andere tijdstippen in het jaar de leden iets aanbieden. Zo werd in de vergadering van Donderdag, welke plaats vond in de Aula van het Kennemer Lyceum, na een zeer korte huishoudelijke agenda, een aardig filmprogramma ver toond, dat dan ook zeer in de smaak viel. Op Woensdagmiddag 1 Februari had in dezelfde zaal reeds een gezellige filmmid dag voor bijna vierhonderd kinderen van leden plaats gevonden, zódat gezegd kan worden, dat het bestuur van de vereniging door het bijeenbrengen van bewoners van de Kleverparkbuurt, niet alleen de Oranje vereniging krachtiger maakt, maar ook bijdraagt tot de versterking van de wijkge- dachte in liet Kleverpark. 25 jaar SPECIAALZAAK Ter gelegenheid van ons 25-jarig jubileum als speciaalzaak in Baby-artikelen heeft iedere koopster van een baby-uitzet de kans de 2de baby-uitzet gratis te ontvangen. Let op de speciale jubileum- aankondiging in onze étalage. iwlVeeKE VOOR DE BABy Burgerlijke stand HAARLEM, 2 Februari 1950 ONDERTROUWD: 2 Febr., W. J. A. Vosse en A. M. Kok. GEHUWD: 2 Febr. B. van Doeland en E. A. W. Nijssen. BEVALLEN .van een zoon: 1 Febr., C. J. StijnmanAlkemade; A. MaarsenBroek, 2 z.; A. Miltenburgvan der Bijl; 2 Febr., E. BuijsRoskam; K. van Zonvan der Ende; A. A. Oerlemansvan der Meer. BEVALLEN van een dochter: 31 Jan., M. J. SandtlceOversier; 1 Febr., A. Hoogkamer —Smit, 2 d.; E. A. van Ruiten—'Veerman; C. StoopDam; 2 Febr., M. Jacobsde Vries; J. E. ReumannBos; T. van WaardGroot. OVERLEDEN: 30 Jan., S. C. de Graaff— Greeven, 58 j., Gasthuisvest; 31 Jan,, J. Die- perinkMeester, 88 j., P. Hendriklaan; 1 Febr. W. Pietersvan der Bijl, 86 j., Juno- plantsoen; Jkvr. A. E. C. de Langede Stur- ler de Frienisberg, 67 j., Kleverparkweg. HET IS NOG LANG GEEN ZOMER DAAROM NU NOG EEN EEN MOOIE COLLECTIE IN VLOTTE MODELLEN 29." 30, 45 gebloemde flanel, in maten 48 en 50 aan binnenzijde ge ruwde satijn, fleuri ge dessins zware aan binnen- Jj C(] zijde geruwde satijn met knoopsluiting 0 Leuke ruiten in zui- C® 75 ver wol qJOo doorgestikte crêpe de Chine, met flanellen voering 62.45 50.75 André de Raaff en Jacques Schutte bespeelden twee vleugels Het bekende piano-duo André de Raaff en Jacques Schutte concerteerde Donder dagavond, met medewerking van de alt zangeres Lien Korter, in de Haarlemse Concertzaal. Er werd een programma uit gevoerd dat de virtuose en muzikale kwa liteiten van de beide pianisten goede kan sen bood en waarmee zij aantoonden ook met smaak te kunnen musiceren boven het gewone peil van de amusementsmuziek. Weliswaar houden zij zich aan eigen be werkingen, maar die zijn doorgaans goed. Doorgaans zeg ik, want het gebeurt ook wel eens dat zij een al te vrijmoedig spel letje spelen met composities van meesters van eerste rang. Het zou daarom sympa- tieker zijn, als zij zich, wat betreft het aan deze betere soort muziek gewijde ge deelte van hun programma, bedienden van originele zettingen. En dan zou wel eens kunnen blijken dat André de Raaff en Jacques Schutte niet behoeven onder te doen voor de meest vermaarde klavier- duo's. Want zij hebben een samenspel be reikt dat met het beste op dit gebied ver geleken kan worden. Met „Landler" van Schubert en twee „Lieder ohne Worte" van Mendelssohn werd een begin gemaakt, dat opviel door smaakvolle dynamiek, door haarfijn afge wogen klankevenwicht. Brillant was het ensemble in de bekende Poolse Dans van Scharwenka - en vooral in de I2de Rhap- sodie van Liszt. Een zeer mooie beurt werd gemaakt met bewerkingen naar Rachma ninoff, Granados en De Falla. Het overwegend populaire genre kwam pas aan het slot en was, niet minder dan de rest, het beluisteren waard; vooral het geestig bewerkte „Soiree de Vienne" op motieven van Joh. Strauss en de „Rhap sody in Blue" van Gershwin, die, ontdaan van haar orchestrale effecten, het uitste kend doet voor twee piano's. Lien Korter kon, ondanks een verkoud heid, best voldoen met een aantal Negro spirituals, die zij zuiver en met passende uitdrukking zong. Met bijzondere belang stelling hebben wij daarbij geluisterd naar de begeleidingen van De Raaff en Schutte. De drieledige aanpassing had niets machi naals; zij leefde op het sentiment en bleef toch een correcte eenheid. In zijn genre een voortreffelijk ensemble. JOS. DE KLERK. VANGST Gisteravond omstreeks half zeven werd de aandacht van twee in de Grote Hout straat te Haarlem surveillerende agenten getrokken door een man die zich met een flink gangetje op een onverlichte dames fiets voortbewoog. De agenten hielden hem aan en daar de fietser zich kennelijk niet bijster op z'n gemak voelde, uitten zij hun argwaan in een reeks vragen die resul teerde in de bekentenis van de aangehou dene,' een zwervende 23-jarige Amster damse typograaf, dat hij het rijwiel had ge stolen. De man is ingesloten. Ongevallendienstkwam in 1949 in 1620 gevallen in actie Uit het jaarverslag van de Haarlemse Ongevallendienst blijkt, dat het aantal bij de vijf organisaties aangesloten leden van 224 tot 246 steeg". Deze verleenden in totaal in 1620 gevallen hulp, bijna vierhonderd keer meer dan in 1948. Het jaar 1949 vroeg dan ook weer veel activiteit van de leden. Niet alleen voor hulp bij de ongevallen, maar ook voor de assistentie bij boottochten, bij de feesten ter gelegenheid van de Koninginnedag, de Nationale Feestdag, de Sportweek, de Bloemenfeestweek en het Onderwijzers St. Nicolaasfeest, alsmede bij het Koninklijk bezoek aan Haarlem. Tijdens de feesten ter gelegenheid van de Koninginnedag waren er op vijf ver schillende plaatsen in de stad kermis-ver makelijkheden opgesteld. Door deze ver spreiding was het niet mogelijk bij- of in de directe omgeving van deze attracties onderdak te vinden voor vaste posten; de bezetting daarvan zou trouwens zeer wei nig te doen hebben gehad, aangezien zich gelukkig weinig ongevallen hebben voor- Tijdens de Bloemenfeestweek werd, in de onmiddellijke nabijheid van het Lunapark, in de ULO-school C aan de Parklaan, een vaste post ingericht. Deze post, waarheen het publiek met richtingbordjes werd ver wezen, was alle dagen in de avonduren door vier leden bezet. Het aantal daar behandelde ongevallen bedraagt 35. Ter voorlichting van het publiek is op de in de gemeente verpreid staande politie- melders de naam ONGEVALLENDIENST en het telefoonnummer 14141 geschilderd. Verdachte Nederlandse emigran ten in Ostende aangehouden De haven van Ostende werd de laatste tijd enige keren aangedaan door het Ne derlandse jacht Patricia, toebehorend aan de Nederlander Thomas van de Neut. Toen de politie de papieren kwam controleren, bleek zich aan boord een verstekeling te bevinden, die als naam Van der Meulen opgaf. De politie had geen vertrouwen in zijn verklaringen en toen de man nader aan de tand werd gevoeld, bekende hij Thomas Siersma te heten. Hij is 26 jaar en van Nederlandse afkomst. Het bleek dat hij lid is geweest van de Duitse S.S. Enige Nederlanders die, naar de politie vermoedt, voornemens waren naar Argen tinië uit te wijken, zijn aangehouden en ter beschikking gesteld van de procureur des Konings te Brugge. Het jacht is aan de ketting gelegd. Heemstede Heemsteeds burgemeester beëdigd Heden heeft de nieuwe burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A, Ridder van Rappard, in handen van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordhol land, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, de eed van zuivering en de algemene, in artikel 45 van de gemeentewet vereiste eed afgelegd. Bloemendaal BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: E. D. Künzli—Boissevain, z.; M, T. PostemaKlok, z.; C. W. Heijning Van Dorp, z.; J. WoudaLichtendonk, d.; E. BoomsKorsman, d. ONDERTROUWD: J. v. d. Pluijm en V. Goos; C. Giesberts en C. C. v. d. Haas. GEHUWD: Th. H. V. Vink en M. I. Bouma; W. ter Schiphorst en B. de Konig OVERLEDEN: Y. J. M. Steijns, 49 j.; Mw. G. van Delftde Als opvolger van Lucien Descaves is de schrijver Pierre MacOrlan dezer dagen, zoals wij reeds gemeld hebben, gekozen tot lid van de Académie Goncourt. Men ziet hem op deze foto in zijn woning te Saint-Cyr-sur-Moiron, waar hij bezig is een griep-aanval te bestrijden. Ontvangen een partij CHINA MATTEN Grote maat 160 x 230 cm f 11.20 P. SCHOEN, Meubilering SPAARNVVOUDERSTRAAT 130 Ir. F. Oitevangers Wij maakten gisteren reeds melding van de benoeming van ir. F. Ottevangers tot directeur van de Provinciale dienst voor Wederopbouw en Volkshuisvesting in Noordholland. Hier volgen nog enige bijzonderheden over het nieuwe hoofd van deze belang rijke dienst. Ir. Ottevangers werd in 1903 te Rotterdam geboren en behaalde in 1927 het diploma van civiel ingenieur van de Technische Hogeschool te Delft. In de ja ren 1928 en 1929 was hij werkzaam op het bouwbureau van de Nederlandse Gist- en Spiritusfabrieken, daarna op de afdeling Gewapend Beton van Gemeentewerken te 's-Gravenhage. Van 1931 tot 1934 was hij ingenieur bij. de afdeling bestratingen van de Rotterdamse gemeentewerken. In 1934 volgde zijn benoeming tot hoofd van de afdeling Stadsontwikkeling" en Grondbedrijf van Openbare Werken te Haarlem, in welke functie hij gedurende twaalf jaar voortreffelijk werk verrichtte. Van 1 Augustus 1946 af was ir. Ottevan gers hoofd-ingenieur-directeur van de Drentse Dienst voor Wederopbouw en Volkshuisvesting. Taxi 2 Bei 13 0 0 0 DAG EN NACHT Verzuim dan niet ook even prijs en inlichtingen aan te vragen bij (Tel. 11979) Alle soorten OLIE voor Industrie en Huisbrand SCHEEPVAART Japara, 1 Febr. van New York n. Djakarta. Joha van Oldenbarnevelt, DjakartaA'dam pass. 2 Febr. Minicoy. Kota Agoeng, DjakartaR'dam 2 Febr. 75 mijl Oost Kaap Degata. Kota Inten R'damDjakarta pass. 2 Febr. Guardafui. Langkoeas, R'damDjakarta 3 Febr. te Singapore. Nieuw Amsterdam, 3 Febr. te New York van Havanna. Sibajak, R'damDjakarta 2 Febr. van Aden. Sumatra, A'damDjakarta 2 Febr. te Port Said. Tabinta, DjakartaA'dam 2 Febr. te Aden. Talisse, Java—A'dam pass. 2 Febr. Kaap St. Vincent. Cheshire, DjakartaR'dam pass. 3 Febr. Perim. Cottica, 3 Febr. te Paramaribo. Dorsetshire, DjakartaA'dam 2 Febr. 80 mijl Z.O. Socotra. Slamat, 2 Febr. van Mobile n. New Orleans. Zuiderkruis, DjakartaR'dam pass. 2 Febr. Minicoy- AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. De Akademie voar Voortgezet Economisch Onderwijs Dr. S. Elzinga, rector van de Akademie voor Voortgezet Economisch Onderwijs te Haarlem, schrijft ons: „In een artikel in Haarlems Dagblad van 31 Jan. ontwikkelt Jac. van Bosse een plan tot uitbreiding van ons onderwijskundig systeem met. een nieuw schooltype, liggend tussen de Hogere Burgerschool A en de Economische Hogeschool te Rotterdam (be doeld zullen wel zijn de twee economische hogescholen en de drie economische facul teiten in Nederland), liet ligt niet in mijn bedoeling dit plan hier te bespreken. In het betoog heeft echter de volgende zin mijn bijzondere aandacht getrokken: „Reeds heeft men in Haarlem dat aangevoeld en de Economische Akademie opgericht, voor lopig met een vrij hoog" liggend leerplan, doch zonder twijfel zullen er In de toekomst nog allerlei factoren werken, waardoor een dergelijke school een werkelijke bovenbouw van een H.B.S. A of afdeling H.B.S. A van een Lyceum kan worden." Hier miskent de schrijver de taak en de sociale grondslag der Akademie. Het is hoogst onwaarschijnlijk, dat er in de toe komst behoudens wijzigingen van metho dische aard, die de opzet nauwelijks raken in het studieplan veranderingen zullen komen. Dit studieplan berust namelijk op de sociale behoefte om jonge mensen met voldoende vooropleiding tegemoet te ko men, die niet in de gelegenheid waren hoger onderwijs te genieten, doch hiervoor wel over een voldoende aanleg beschikken en aan verdere ontwikkeling oolc behoefte gevoelen. Hier worden niet bedoeld zij, die een opleiding wensen voor een examen op gespecialiseerd gebied, een behoefte, waar aan de praktjjkexamens der Nederlandse Associatie voldoen. Deze zullen wellicht goede boekhouders en goede corresponden ten worden. Er is evenwel een groep, die iets anders nodig heeft, n.l. theoretische bezinning over sociaal-economische proble men, waarmee hun dagelijks werk hen .in aanraking brengt. Er wordt hierbij gedacht aan meer leidende functies dan die van boekhouder of correspondent. De ver door gevoerde specialisatie van onze tijd heeft als reactie deze behoefte geschapen. De wenselijkheid van een dergelijke opleiding bestaat niet alleen in het bedrijfsleven, doch evenzeer in andere maatschappelijke orga nen. Bijzondere aandacht moet hier vallen op het feit, dat men te doen heeft met jonge mensen, die reeds een sociale functie ver vullen en daardoor alleen avondonderwijs kunnen volgen. Het studieplan houdt met de bovenstaan de sociale behoefte rekening. Gebleken is ook reeds, dat de studerenden er de juist heid van hebben ingezien en de aansluiting bij hun werk waarderen. Zij zouden dan ook geen wijziging in de opzet wensen. De economie, de bedrijfseconomie, de statistiek en de beginselen van het privaat recht geven hun inzicht in de vragen, die bij de moderne ruilfunctie rijzen, de socio logie en de inleiding in de sociale pbiloso- phie met een inslag van sociale ethiek zorgen er voor, dat de genoemde studie gebieden verankerd worden in hogere cul turele inzichten, een overzicht der economi sche geschiedenis van de laatste eeuwen maakt het verwerven van genetisch inzicht in bovengenoemde studiestof mogelijk. Bij het gehele onderwijs staat6 begripsvorming op de voorgrond. In dit geheel zijn kleine veranderingen en aanvullingen wellicht gewenst, doch de algemene opzet zal gelijk moeten blijven om op voldoende wijze tegemoet te komen aan de geestelijke behoeften en de arbeid der studerenden. Jac. van Bosse maakt op dit stuk de vol gende aantekening: Uit het betoog van dr. Elzinga blijkt, dat de Haarlemse Akademie o.i. zeer terecht bij haar theoretisch onderwijs aansluit bij de praktijk van het economische leven. Waar echter ook in de kringen van het hoger onderwijs, blijkens het rapport van de Staatscommissie tot reorganisatie van het Hoger Onderwijs, de behoefte gevoeld wordt om voor hen, die na beëindiging van hun studie een leidende functie in het maatschappelijk leven wensen te bekleden, de studieduur te verkorten en dus de mo gelijkheid tot het volgen van universitair onderwijs te vergroten, zal dit zeker invloed hebben op eventueel te openen onder-wijs inrichtingen van het type als de Haarlemse Akademie. Deze invloed zal ons inziens gaan-in een richting, die nog meer dan tot nu toe, reke ning zal moeten houden met de praktijk, zonder te vervallen in een opleiding voor de verschillende praktijkexamens. ?n bril van Weberniet cinurd@r met seeuiird@r GROTE HOUTSTRAAT 166 BIJ DE HOUTBRUG Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij.. N.-I. Handelsbank (Adv.) I Billiton Mij. II (Adv.) Slotkoers gisteren 297% 228% 233% 183% 131 290 297% 115% 152% 162 153% 165 154% 164% 108% Openings koersen 295% 226% 232 183% 151 164 154% 107% BINNENLAND De drukste spoorweg van Nederland, die tussen Amsterdam en Dordrecht, scheidt de Westelijke stadswijken van de binnenstad van Delft. De Delftse verkeerspolitie heeft een onderzoek ingesteld waarbij is gebleken, dat van de veertien uren waarop werd ge teld. de drukste van de vier overwegen in totaal gedurende zeven uur en dertien minu ten gesloten is geweest. De stichting" „Bond van Oud-Stoottroe- pers" heeft aan de Koningin, aan de mi nister-president en aan de legercommandant in Djakarta het volgende telegram gezonden: „De stichting Bond van Oud-Stoottroepers, berichten vernomen hebbende omtrent de mogelijke inzet van Nederlandse troepen in Indonesië voor het oplossen van interne aan gelegenheden der RI.S., spreekt haar be zorgdheid hierover uit en verzoekt dringend maatregelen te nemen, opdat voorkomen worde, dat opnieuw Nederlands bloed ver goten wordt." Donderdag zjjn vanwege het slechte zicht geen militaire toestellen op Ameland geland. Een der Austervliegtuigen, dat met een passagier van Leeuwarden vertrok, kon wegens de mist niet landen en moest terug keren. Men hoopt, dat de postboot „Wadden zee" vandaag de reis naar de vaste wal zal kunnen maken en daarmede het isolement van Ameland zal verbreken. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. (De datums, waarop de oorrespondentie uiterlijk ter pest moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld)Naar Indone sië en Nieuw Guinea: s.s. „Grote Beer" (15 Februari); naar de Antillen: m.s. „Delft" (11 Februari); naar Suriname: s.s. „Bonaire" (4 Februari).. De gemeente Apeldoorn, welke tijdens de bezetting de bovenverdieping van haar raadhuis door branid verloor en daarmede tevens haar raadzaal, heel't na de bevrijding voor haar raadsvergadering steeds gebruik moeten maken van een danszaal, boven een café-restaurant. Aan deze toestand is thans een einde gekomen. De trouwzaal is door verbouwing' en vergroting voor raadzaal ge schikt gemaakt. Dc woonwagen-bewoner F. G. had zich voor de Zwolse rechtbank te verantwoorden voor het feit, dat hij in November een in braak pleegde bij een juwelier ie 01st, waar bij hij f 1200, 160 gouden ringen en enige in reparatie zijnde horloges bemachtigde. Hij verklaarde dat hij het geld opgemaakt en de ringen en horloges weggegooid had. De officier van justitie eiste tegen G. die reeds veertien veroordelingen achter de rug heeft, een gevangenisstraf van drie jaar. De heer J. J. C. Pieters. consul der Ne derlanden te Guatemala, zal voor 'belang hebbenden over aangelegenheden in Guate mala te spreken zijn op het Ministerie van Buitenlandse Zaken op Maandag 6 Februari 1950, des ochtends van 10—11 uur. De Vereniging Algemeen Studiefonds stelt voor de cursus 19501951 aan de Tech nische Hogeschool te Delft renteloze voor schotten beschikbaar voor hen. wier eigen middelen enige honderden guldens te kort schieten om te kunnen studeren. Maximaal wordt een voorschot van f750 toegekend. Aanvragen moeten voor 15 April worden ge richt tot ir. J. Quaadigras, Brederolaan 2 te Aerdenhcmt. In Woerden zijn een 28-jarige Belg en een 29-jarige garagehouder uit Rotterdam aangehouden, die probeerden daar een. in Antwerpen gehuurde auto te verkopen. IJsbrekers hebben Donderdagmiddag de ijsdam, welke zich bij de brug te Vreeswijk bevond, opgeruimd. Daardoor kwamen drie sleepboten vrij, die Woensdag in de ijsmassa waren vastgelopen. HAARLEM EN OMGEVING Mevrouw M. A. ter HaarCraandijk zal Maandag 6 Februari voor de Nederlandse Werkgemeenschap voor individual psycho logie (Kennemer Studiekring) in de Montes sorischool aan de Louise de Colignyiaan spreken over „Hoe helpen wij onze kinderen medemensen te worden?" Op Maandag 13 Februari behandelt zij het onderwerp „Nor male moeilijkheden in het kinderleven". Mejuffrouw Jo Voetelink was 2 Februari 12% jaar als naaister werkzaam bij mevrouw A. Groskamp ten HaveRobbé, Westerhout straat. Haar werd door de afd. Haarlem der Ned. Ver. van Huisvrouwen de verguld zil veren medaille met oorkonde vóór 12% jaar trouwe dienst uitgereilct. In de Open Reïigieuse Gemeenschap, W esterhoutpark wordt Zaterdagavond 11 Februari een muziekavond gegeven ten bate van de O.R.G. door mejuffrouw Jettie Kruse- man, cello, met begeleiding van mejuffrouw Nel Takken. De heer J. van Wilgen, opzichter P.T.T. te Haarlem, viert 23 Februari a.s. zijn 40-jarig dienstjubileum. „Monsieur Verdoux" van Charlie Chap lin wordt Zondagmorgen vertoond in het Frans Halstheatfer onder auspiciën van de sectie film van de Haarlemse Kunstgemeexir schap. De termijn voor inzending van ant woorden op de prijsvraag van de'Haarlemse Boekverkopersvereniging is verlengd tot 13 Februari omdat vermoedelijk tengevolge van de ijspret betrekkelijk weinig ant woorden zijn binnengekomen. In het communiqué van de Stichting „Haarlems Bloei" omtrent de Voor de bouw van een landhuisje uitgenodigde architecten stond de heer C. Brakel abusievelijk als G. Brakels vermeld. 'GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 13762 tegenover de kerk SIAOBO PHILIPS - ERRES - WALDORP Betaling in overleg (Adv.) FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Celinck 29) Ik had het zó gedacht: ik zal Berg man bellen en hem vragen of er beneden al koffie is. Dan kan hij voor ons allemaal en voor miss Camden een kopje boven brengen. En dan gaat u met die koffie naar haar toe en probeert haar aan het SDreken te krijgen. Ze zal toch wel zien dat dat op de duur onvermijdelijk is en voor haarzelf stellig het beste. Zegt u haar dat en doet u uw best! Misschien lukt het u en misschien blijkt het dan dat ik mij toch vergist heb. Eerlijk: ik zou mets lie ver willen dan dat dèt het geval was! De jonge geleerde ondanks zijn eigen zorgen, glimlachte dankbaar tegen de sympathieke politieman. Misschien dat dit middel, samen met de verleidelijk geu rende koffie, een succes opleverde. Even later volgde hij, twee koffiekopjes trillend in zijn handen, de dikke brigadier die een geweldige sleutelbos uit zijn zak haalde en de deur opende van een kleine wacht kamer. Joanachter slot en grendel! En dan zat ze daar op een houten bank achter een houten tafel, waswit en starend met haar hoed nog op en huiverend gedo ken in haar kameelharen mantel. Er voer een schok door haar heen toen ze hem zag binnenkomen. Péter!' Jij? Ja. Ik ben hier. Om je koffie te bren gen en wat met je te praten. Hij deed ver schrikkelijk zijn best om zo gewoon moge lijk te spreken en schoof naast haar op de houten bank. Er voer weer een schok door haar heen, het was of zij snikte maar er kwam geen geluid en haar ogen bleven droog. Hij legde zijn arm om haar schou ders. Nee, zei ze toonloos. Niet doen. Niet doen. Maar ik ben hier om je te helpen. Nee.nee. Jawel Joan. Je moet de zaak niet erger maken dan zij al is. Drink nu eerst deze koffie. Zij is lekker warmen jij hebt het koud. JakoudZe dronk ineens, hui verend, tegen hem aan. Hij nam met zijn vrije hand het kopje op en hield het aan haar lippen. Drink nu eens zei hij weer, zacht als tegen een kind, juistmooi zo. Doet je dat nu geen goed? Ja, zei ze zacht. Mooi. En nu zet je die hoed af. zo.en nu blijf je hier bij mij zitten. Zo heel stil tegen mij aan. En je legt je hoofd tegen mijn schouder. En nu is alles niet meer zo hopeloos als vijf minuten geleden. Ze legde inderdaad haar hoofd tegen zijn schouder, een klein hoofd omkransd met dikke, zwarte vlechten. En ze zuchtte heel, heel diep. Maar dan zei ze toch weer: Niet doen, Peter. Je moet weggaan. Laat mij maar zitten. Zeker niet! Waarom zou ik weggaan? Omdat je tóch denktdat ik een dievegge ben. Als je daarnet mijn gesprek met die inspecteur had afgeluisterd had je kunnen horen dat ik dat niet denk. Ik heb het geen seconde gedacht. Ik denk alleen maar dat jij het slachtoffer bent van een af schuwelijke samenloop van omstandighe den. En ik ben hier gekomen om je te helpen. Maar dat moet je niet doen! Niemand zal me geloven. Het is èl te onwaarschijn lijk. Ik ga de gevangenis in, Peter. En jij moet er buiten blijven. Je gaat de gevangenis niét in! Nie mand kan je veroordelen voor iets dat je niet gedaan hebt. Maar de cahiers zijn in mijn tas ge vonden! Ja, dat weet ik. En dacht je toen nóg niet dat ik het gedaan had? Natuurlijk niet. Waarom ben je zo goed voor me, Peter? Waarom kom je me hier opzoeken? Omdat ik van je hou. Dat spreekt toch vanzelf? Ik hou van jou en wij horen bij elkaar. Heel eenvoudig. Het was wel een zeer zonderlinge plaats om een liefdesverklaring af te steken, deze arrestantenkamer in het Hoofdbureau van politie. Een nuchter vertrek met kale wanden en een kaal electrisch peertje bo ven een houten tafel. Op een harde houten bank achter twee lege koffiekopjes. Peter! Ik ben je niet waard. Jouw liefde. Ik ben een bedriegster. Niet waar! Wèl waar. Ik ben een bedriegster. Ik heb jou ook bedrogen. Dat geloof ik niet. Toch wel. Maar ik kèn het niet zeg gen. Ik kan het niet zeggen! Maar die schriften heb ik niet gestolen. Nee, dat heb ik niet gedaan. Maar waar komen die schriften dan vandaan? Die heb ik gevonden. In het huis aan de Ceintuurbaan. In de brievenbus. Joan! Maar dat moet je toch dade lijk aan de inspecteur gaan zeggen! Nee Peter. Nee. Hij zal vragen hoe ik daar kwam. En hoe kwam je daar dan? Je zou toch naar Den Haag gaan? Dat heb ik aan jou gezegd. En ik heb jou een kaartje laten nemen. Dat is juist het bedrog, Peter. Een onderdeel van het bedrog. Toe, laat me nu los. Alsjeblieft! En ga nu dadelijk weg. Ik heb het liever.... liever.... Ik kan het niet hebben dat je zo goed voor me bent! Ik hou van jou Joan. Altijd. Ook als je me bedrogen hebt. Het maakt voor mij geen verschil. Maar als je dit wist.... Ik kan. het je nooit zeggen. Wij horen bij elkaar. Voor altijd. Daar komt niets tussen. Dit wel. Ben je dan al getrouwd Joan? En durf je dat niet te zeggen? Zeg het mij dan meteen. O nee. Het is geen man. En ik hou ook van'jou Peter. Zóveel.Net zoveel als jij van mij.Maar Lieveling! Dan is alles toch in orde? Hij nam haar nu helemaal in zijn armen en kuste haar: de donkere vlechten, haar voorhoofd, haar ogen. Zij verweerde zich niet meer. Maar dan waren er ineens voet stappen vlak voor de deur, en een bijzon der kiese hand die eerst bescheidenlijk aanklopte. Het was inspecteur Renkevoort die het wachtkamertje binnenkwam. En niet zojjder een glimlach naar de beide anderen keek: zijn bekoorlijke arrestante en haar geleerde ondervrager. Zij zagen er allebei erg rood en verlegen uit: twee stoute, betrapte kinderen! Meneer Landt, vroeg de politieman, bent u al iets bijzonders te weten geko men? Ik wilde u zeggen: ik ontving zojuist rechercheur Prins. Hij heeft een arrestatie verricht die misschien toch een ander licht op de zaak zal wërpen, Maar een ander punt is dit: hij zag ook de beide cahiers op mijn schrijftafel liggen en nam ze in Zijn hand. Mijn rechercheur Prins is uniek, dat zei ik u al. Rij heeft wéér een aroma opgesnoven, ditmaal Soïr de Paris met azijn. Kunt u dat feit verklaren, miss Cam den? Zijn neus liegt nooit, zegt hij! HOOFDSTUK VII. Ze zaten nu aan weerszijden van de houten tafel in het kleine wachtkamertje: de beide jonge mensen aan de ene zijde, de politieman tegenover hen. Joan Camden zag hem aan mei haar grote donkere ogen, dan kwam haar antwoord: Nee, dat kan ik niet verklaren. Gebruikt u zelf wel eens een par fum? Alleen lavendelwater af en toe. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6