I STOOKOLIE jïEEUWEN'Si Kolenhandel NI Het rapport der commissie over de industrialisatie in Haarlem Haarlem zal voorlopig nog schoorvoetend „hoogbouw" toestaan Moeilijkheden overwinnen (Kort en Bondig( Zaterdag 4 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant De commissie deelt de pessimistische beschouwingen van de afdeling Financiën niet De raad van Haarlem benoemde in het voorjaar 1949 een commissie (bestaande uit mr. P. O. F. M, Cremers, voorzitter, A. J. M. Angenent, drs. W. L, Beynes, ir. W. Fuhri Snetblage, ir. A. I-I. Ingen Housz, ir. M. li. Maas, jhr. dr. J. C. Mollerus, ir. J. H. Telders, C. E. Visser, B. W. Lasschuit en N. C. J. Lignian) om te adviseren over het vraagstuk der industrialisatie te Haar lem in het algemeen en de verdere exploi tatie van het industrieterrein in de Waar- derpolder. Thans is het rapport dezer commissie aan de raad gezonden. In de inleiding wordt het vraagstuk der industrialisatie in het algemeen besproken. Betwijfeld wordt of die zonder maatregelen der regering mogelijk zal blijken: „Indien het waar is en het is helaas waar dat Nederland zonder industrie geen toekomst heeft, dan moeten wij aan nemen, dat de regering de voorwaarden zal scheppen, welke de ondernemers behoeven om tot vestiging van nieuwe of tot uitbrei ding van bestaande industrieën over te gaan en voorts industrialisatie zal aan moedigen". De commissie kon ten volle de verkla ring van ir. F. Ottevangers van 1943 (in zijn studie „De sociaal-économische struc tuur van Haarlem en omgeving") onder schrijven, dat Haarlem bij een belangrijke industriële ontwikkeling in ons land stellig' een niet onbeduidende rol zal spelen. De afdeling Financiën der gemeente secretarie stelde een nota op over de finan ciële gevolgen voor de gemeente Haarlem ten aanzien van de bevordering der in dustrialisatie. Daarin wordt nagegaan wel ke kapitalen de gemeente reeds in het in dustrieterrein geïnvesteerd heeft (name lijk f 1.381.000) en. welke verdere uitgaven nog nodig zullen zijn. Verder wordt nage gaan welke uitwerking de exploitatie van het industrieterrein op de gemeentefinan- ciën zal hebben. Erkend wordt dat een welvarend bedrijfsleven een gunstige in vloed op de gemeentefinanciën kan heb ben. Of deze gunstige invloed in beteke nende mate opweegt tegen het offer, het welk de gemeente voor de aanleg zal heb ben te brengen hangt ten nauwste samen met de verhouding waarin de hogere ont vangsten staan ten opzichte van de grootte van het gebrachte offer. Gewezen wordt op de omstandigheid „dat een periode van depressie zich in sterkere mate doet gelden voor industriesteden dan voor woonge- meenten. Niet alleen zullen in dergelijke omstandigheden de gemeentelijke inkom sten uit belastingen teruglopen, ook de uit gaven, vooral die met betrekking tot de armenzorg, zullen in aanzienlijke mate toenemen. Veel, zo niet alles, wat in de hausseperiode tot stand kwam, zou dan misschien weer ongedaan gemaakt wor den, nog afgezien van de morele gevaren, welke een werkloosheid op enigszins grote schaal voor de betrokkenen zou mee brengen. Wanneer de gemeente in deze si tuatie ook nog de financiële gevolgen moet aanvaarden van de door haar bij het ge reedmaken van de industrieterreinen ge brachte offers, dan komt zij, waar elke tegenprestatie is weggevallen, in een wel zeer moeilijke, zo niet onhoudbare positie". De commissie meent dat de nadelen voor de gemeente in deze nota te breed worden uitgemeten. Dat er zich arbeiders in Haar lem zouden vestigen als de industrie wordt uitgebreid vindt de commissie geen be zwaar. Iets anders wordt het als inverhou- ding het aantal welgestelden relatief zou afnemen. Maar dit gevaar behoeft niet ge vreesd te worden. Vermeerdering van werkgelegenheid is voor alle rangen der maatschappij van- belang. Men zegt wel eens dat op alle zes arbeiders er één baas is. Er moet evenwel tegen gewaakt worden dat de „economische bovenlaag" niet door de randgemeenten wordt weggezogen. Gevolgen van een depressie in- de in dustrie kunnen inderdaad ernstig zijn, maar dezelfde bezwaren gelden voor een koopmansstad en een agrarisch gebied. Haarlem heeft bovendien werkgelegen heid nodig voor het geboorte-overschot. De commissie waarschuwt ernstig tegen be lemmering 'van de industrialisatie. In. de Waarderpolder is thans een opper vlakte van 26,60 ha als industrieterrein in gebruik. Voor verhuring of verkoop ligt thans een aan de gemeente toebehorend terrein van 7.35 ha bouwrijp. Voor een uit breiding komt allereerst een terrein van 8.40 ha in aanmerking. Dan blijft in het uitbreidingsplan nog 40 ha beschikbaar. Voor verdere uitbreiding komt tenslotte nog 35.40 ha in aanmerking. Daarbij is ge rekend op grond voor een nieuw Openbaar Slachthuis. De commissie meent dat de 7.35 ha die nu beschikbaar zijn, niet voldoende zijn te achten. De onteigening van gronden is evenwel in voorbereiding, zo-dat er dan nog 8.40 ha bij komen. In verband met het feit dat er voor de grond die nu beschik baar is nog maar weinig belangstelling be staat, is het voorlopig nog niet nodig die 8.40 ha grond al bouwrijp te maken, want die zou een uitgaaf van f 1.600.000 vorde ren. Wel zou het nodig zijn een stuk van 1.3 ha aan de Oostzijde van de Nijver- heidsweg op te hogen, opdat een behoorlijk rechthoekig industrieterrein beschikbaar komt. Nu is liet nodig dat de'brug over het Noorder Buiten Spaarne gebouwd wordt, opdat een betere toegang verkregen wordt. GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk WIJ VERHUREN STOFZUIGERS f 4.60 per maand. REPARATIES VRIJ (Adv.) NACHTDIENST APOTHEKEN Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539. Firma C G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34, telefoon 12495- Noifs apotheek, Kruisstraat 26, tel, 11174. Schoterbosapotheek, Rijksstraatweg 19, telefoon 12711. HEEMSTEDE: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, telefoon 28197; Aerdenhout apotheek, Zandvoortselaan 164. telef. 26772. BLOEMENDAAL: Santpoorter apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort- Station. Elswout-apotheek, Bloemendaalseweg 341, O verveen. Bevorderd moet worden dat bedrijven die in de binnenstad niet gewenst zijn, overgebracht worden naar het nieuwe in dustrieterrein. Het terrein komt het meest in aanmerking voor de vestiging van klei ne en middelgrote bedrijven. Gemeend wordt dat de gemeente ter bevordering van vestiging van meest gewilde bedrijven desnoods enig verlies zou kunnen nemen, bijvoorbeeld op de prijs van de af te stane grond. Het is evenwel uiterst moeilijk vooraf te beoordelen in welke mate een. bedrijf conjunctuurgevoelig of arbeids intensief zal zijn. Maar slechts in zeer bij zondere gevallen zal het verantwoord zijn de grond iets beneden de kostende prijs af te staan. De verkoopprijzen zijn thans ge steld op f 10,501' 14 per m2. De directeur van Openbare Werken deelde mede dat de prijs voor nieuw op te hogen gronden f 15 of f 22 per m2 zal bedragen, al naai' gelang er zand wordt aangevoerd of opgespoten. De bouw van de brug over het Noorder Buiten Spaarne mag zo nieent de com missie niet gebracht worden ten laste van het industriegebied, want deze brug is nodig voor het verkeer. De mogelijkheid moet geopend worden gronden voor de industrie in erfpacht te geven. De commissie meent dat het niet nodig is een breed opgezette reclame voor het industrieterrein te maken. Ook de quaestie van de sluizen te Spaarn- dam is door de commissie bekeken. De meerderheid meent, dat de Haarlemse in dustrie geen behoefte heeft aan grotere sluizen. Er is in deze quaestie ook advies gevraagd aan de Kamer van Koophandel. Haar conclusie is dat uitbreiding van, het sluizencomplex vooralsnog niet noodzake lijk is. De directeur van Openbare Werken deel de nog mede, dat hem gebleken is dat ver schillende industrieën vooral textielbe drijven zich gaarne in Haarlem vesti gen. Van het Phoenixterrein is thans bijna alles verkocht. Bij de Pijlslaan is nog slechts een klein stukje industrieterrein beschikbaar. Als het Goederenstation ver plaatst wordt, zou hij het vrijkomende ter rein aan de Westergracht (6 ha) voor de kleine industrie willen bestemmen. De commissie verenigt zich daarmee. Tenslotte meent de commissie dat aan de bestaande industrie in de Waarderpol der alle mogelijke service zal moeten wor den verleend. De plannen tot verbetering van de Waafderweg en het brengen van gas en water naar die terreinen moeten zo spoedig mogelijk worden uitgevoerd. De H.O.V. met de cellist Eduard Bieie De zevende avond van de H.O.V.-con- certen in serie C begon met de ouverture van de heerlijke sprookjes-opera „Hans en Grietje" van Humperdinck. Het is een werk dat enig is in zijn soort, een opera voor kinderen, geschreven met de tech niek, die aan die van Wagners „Meister- singer" doet denken. De thema's zijn door gaans volksliedjes, maar deze bleken uit stekend materiaal te zijn voor muziek dramatische ontwikkeling in Wagneriaanse stijl, terwijl zij tevens de kinderlijke sfeer van het gegeven blijven dienen en deze doet domineren. Niet alleen het kind ge niet van het spel en van de wonderlijke en toch vertrouwde sfeer van de muziek, ook de' volwassene kan met genoegen luis teren naar cjeze rijk doorwerkte partituur en zich laten deinen op de adem dezer sprookjesmuziek, waarbij hij ongemerkt kind met de kinderen wordt. De ouver ture van het werk geeft als het ware de synthese van de stijl aan. Het avondgebedje van de in het bos verdwaalde kinderen vormt het hoofdthema, dat allerhande ge stalten aanneemt; oudere motieven, zoals het „hokus pokus" van de heks, zijn er kunstig doorheen geweven. Eerlijk gezegd, heb ik van die „jeugdmuziek zonder leef tijdsgrens" weer eens echt genoten. Daarna kwam de solo-cellist Eduard Biele met het concert van Lalo, dat nauw verwant is aan diens „Symphonie Sspag- nole" en als deze een sterke eenheid vormt van solo- en orkestpartij. Van deze omstandigheid maakte dirigent Verhey een dankbaar gebruik om er een levendige ver tolking van te maken, vol kleurschakering en temperamentvolle dynamiek. Het kon dan ook niet anders of de bescheiden toon van de solist moest wel eens vooral in het begin het klankevenwicht kwijt raken. Maar tenslotte liet Biele zich toch ook mee opzwepen en zo kwam het in de finale tot een goed geheel. Overigens dient gezegd te worden, dat Biele zijn virtuose partij keurig speelde: maar voor een con cert als dit was hij doorgaans iets ie voor zichtig, te precieus. In het fraaie inter mezzo kan zijn spel dat hebben en daar bereikte hij dan ook, tezamen met het orkest, zeer mooie momenten. Maar het beste was toch de finale; daar viel alle reserve weg en werd er in muziektaal ge sproken, met het hart op de tong, raak en op de man af. De herhaling van de Oxford-Symphonie van Haydn was op deze avond zeer wel kom. Verhey heeft er met het orkest een juweeltje van gemaakt. Ik geloof niet dat er bij de H.O.V. ooit met zoveel distinctie en in stijl gemusiceerd is als in dit merk waardige opus van Papa Havdn, die een zeer groot componist was. Wie daaraan twijfelde kon door deze geraffineerde ver tolking bekeerd worden. JOS. DE KLERK. J3!3BE8QElS!3SBBaasaeaE£)Bg& H ij t3 voor huisbrand- en industrie— doeleinden B s !a Vraagt prijsopgaaf en inlichtingen bij jg m Raadhuisstraat 23c Heemstede jj Telefoon 28037 a m (Adv.) Her gebrek aan bouwgrond maakt dit noodzakelijk In Haarlem zijn eensgezinswoningen steeds geliefd geweest. Bij de bewoners en bij het gemeentebestuur. Voor de oor log, toen er nog geen woningtekort was, is de ervaring opgedaan dat bovenhuizen het eerst ledig kwamen. In de Bouwver ordening bestaat trouwens de bepaling dat er bij een huis niet meer dan twee woon lagen gebouwd mogen worden. Bij de uitwerking van de uitbreidings plannen is daarmee ook rekening gehouden. Nu er terreinen beschikbaar gesteld moeten worden voor bouwplannen die in voorbei-eiding zijn, blijkt evenwel steeds meer dat Haarlem vrij arm is aan bouw terreinen. Verleden jaar heeft Openbare Werken een onderzoek daarnaar inge steld, In de Raad is kort daarop de mede deling van B. en W. gekomen dat het in de toekomst noodzakelijk zal zijn, dat er op plaatsen die zich daai-toe lenen, ook verdiepings (beneden en bovenhuizen) en zelfs „hoogbouw" zal worden toegepast. Bij Bouw- en Woningtoezicht worden thans plannen uitgewerkt voor montage- woningen met drie woonlagen. Verder wil men niet gaan, omdat gemeend wordt dat dit nog mogelijk is zonder in liften te ver vallen. Begint men met liften dan worden de bouwkosten onmiddellijk veel hoger. Wanneer er particulieren komen die ook in de hoogte willen bouwen, zal men die plannen ook met welwillendheid bekijken en zich niet gebonden achten door de be paling van de Bouwverordening. Er is reeds zo'n plan hangende geweest, maar dat is tenslotte niet tot uitvoering geko men doordat die bouw onder de rijksfinan- eieringsregeling moest vallen en daarvoor was op dat moment geen bouwvolume beschikbaar. Onlangs was er door particulieren een plan ingediend om een groot flatgebouw in het Haarlemmerhoutpark (op het open terrein aan de Middenweg) te zetten. Het zou een gebouw worden met 86 flats (twee of drie kamers per flat). De hoogte van het gebouw zou 23 meter worden. De huur der flats zou op ongeveer 1000 per jaar komen, zodat voor de huur alleen welge stelden in aanmerking zouden komen. Er is over dit plan breedvoerig in de Schoonheidscommissie en in het college van B. en W. gesproken omdat men wil zoeken naar een aanvaardbare oplossing. Tenslotte is het plan door B. en W. afge wezen omdat gemeend werd dat zo'n hoog gebouw op deze plek niet zou aansluiten bij de omgeving. Het gemeentebestuur staat dus tegen over de gedachte om een flatgebouw te stichten, niet afwijzend, maar de plaats moet zich daarvoor lenen. Er om heen moet voldoende ruimte zijn. Wij vernémen dat er ook in andere kringen geneigdheid bestaat om. tot flat- bouw over te gaan. De overweging die daarbij geldt is dat het voor velen moeilijk wordt een vrij groot huis te bewonen nu het steeds moeilijker wordt goede huis houdelijke hulp te krijgen. In een flat gebouw wordt een deel der bez-waren op geheven omdat verscheidene dingen in de verwarming van een centraal punt uit geregeld kunnen worden. Komen er weer zulke plannen bij Bouw en Woningtoezicht dan zullen die welwil lend beoordeeld worden. De belangrijkste overweging zal daarbij de omgeving zijn. Zo nodig kunnen uitbreidingsplannen daarvoor wat detaüs aangaat gewijzigd worden. BAO-DAAR 1950 Concert voor Dennenheuvel Ten bate van het herstelfonds van het TBC-sanatorium. Dennenheuvel te Ren- kum zal op Maandagavond 6 Februari de pianist Cor de Groot een Chopin-recital geven in het gemeentelijk concertgebouw te Haarlem. George Robert voert alle orgelwerken uit Naar wij vernemen zal de stadsorganist George Robert ter gelegenheid van het Bachjaar 1950 deze zomer op dé program ma's voor de concerten die hij van April tot November op het orgel van de Grote Kerk zal geven, alle orgelwerken van de Leipziger Thomaskantor opnemen. B. en W. stellen de raad voor, omdat de heer Robert zo spoedig mogelijk met zijn studies voor deze cyclus wil beginnen, op korte termijn,het electrisch net van het orgel te verbeteren en twee electrische kachels bij de speeltafel aan te brengen. De temperaturen waarin de organist vaak moet spelen, zijn zodanig dat van een on houdbare toestand kan worden gesproken. Zij stellen dan ook voor 3500 voor dit doel uit te trekken. Kreutzberg komt niet Tengevolge van een ernstige ziekte van zijn begeleider, Friedrich Wilckens, gaat de aangekondigde Europese tournée van "de bekende so^o-danser Harald Kreutz berg, die ook an Haarlem zou optreden, niet door. ADVERTENTIE Indien Uw moeilijkheden gelegen zijn in niet voldoen van wrijfwas of metaalpoets, is er een eenvoudig recept. Ervaring heeft velen geleerd dat Lincol wrijfwas en Lincol poets crème aan de hoogste eisen voldoen. Jeugdhuis voor Spaarndam De Stichting „Jeugdhuis te Spaarndam" heeft plannen ontworpen voor het oprich ten van een jeugdhuis, waarin de school gaande jeugd in haar vrije tijd zal worden bezig gehouden met spelletjes, lezingen, cursussen, en het lezen van een goed boek voor hen zal worden mogelijk gemaakt en aangemoedigd. Des avonds zullen er in het jeugdhuis culturele avonden worden belegd voor ouderen, zodat voor een lage prijs cursussen, toneelavonden, lezingen en goede films binnen hun bereik komen. Van meet af aan stond bij de opzet van de plannen voorop, dat in een kleine ge meenschap als Spaarndam dergelijk werk alleen is verantwoord, als het gedaan wordt voor de gehele bevolking en zo wordt opgezet, dat ook de gehele bevol king er aan kan deelnemen. Het bestuur der Stichting omvat dan ook alle geeste lijke- en politieke groeperingen, welke cle gehele dorpsgemeenschap vertegenwoordi gen. Het heeft voor dit doel reeds een ge bouw aangekocht, dat voor de plannen zeer geschikt is, doch enkele veranderin gen en een goede restaurantie nodig heeft. De kosten van aankoop van het gebouw bedroegen 5000,Door schenkingen ontving het bestuur een bedrag van ƒ4000.zodat op het gebouw nog een schuld rest van 1000,Voor restauratie van het gebouw wordt geraamd 3500, voor aankoop van spelletjes, knutselwerk, enz., ƒ1500,en voor aankoop van inven taris 1500,Het bestuur verzoekt van de gemeente een bijdrage te mogen ont vangen van 3500,de resterende ƒ4000,hoopt het dan te vinden door verschillende acties en door een beroep te doen op diverse fondsen. Voorts stelt het bestuur zich voor, het gebouw zonder ge meentelijke subsidie te exploiteren; het meent daartoe goede mogelijkheden te zien, indien het er in slaagt het gebouw zo mogelijk zonder schulden op te leveren. B. en W. zijn van mening, dat het doel, dat de Stichting nastreeft, van zo groot al gemeen belang kan worden geacht, dat het verlenen van steun van gemeentewege door het toekennen van een bijdrage in eens van 3500,zeer zeker verantwoord is. Met de commissie van bijstand in het beheer van de gemeentefinanciën zijn zij echter van mening, dat aan het verlenen van deze bijdrage de voorwaarde moet worden verbonden, dat zij eerst wordt gegeven, wanneer de Stichting er ih is ge slaagd de ontbrekende 4000,te ver krijgen. Plannen voor een „woontuin" in Haarlem-Noord Tijdelijke wijk van houten huizen B. en W. van Haaiiem hebben een onder zoek ingesteld naar de mogelijkheid om te kunnen voldoen aan de verzoeken om be schikbaarstelling van grond voor het plaat sen van houten of andere tijdelijke wonin gen. Zij menen een oplossing te hebben gevonden in het inrichten van een zg. woontuin. tiet daarvoor in aanmerking komende terrein is gelegen tussen de Von- delweg en de Noorderbegraafplaats. Het terrein biedt plaats voor 31 wonin gen, elk perceel is gemiddeld $lm. 250 m2 groot en er is bovendien ruimte gereser veerd voor een zandspeelplaats. Langs de woningen zijn paden geprojecteerd, ter breedte vair vier meter met een aansluiting naar de Vondelweg. Het gehele complex zal worden omgeven door een vijf meter brede gordel van groen. De paden en de percelen onderling zullen worden afge scheiden met eenvoudige afrasteringen en ligusterhagen. Om de ruimtewerking te verbeteren en de te plaatsen woningen enigszins aan het oog te onttrekken dient onmiddellijk naast de paden een boombe planting te worden aangebracht. De ver harding van de wegbaan zal bestaan uit oude klinkers tussen opsluitbanden van beton. De kosten, verbonden aan de aan leg, worden geraamd op 24.500.Hierbij is niet gerekend op de aanleg van een rio lering; elke bewoner zal een beerput en een stapelput moeten maken. Aangenomen moet worden, dat de woontuin over acht jaren moet worden ontruimd ten behoeve van de uitbreiding van de begraafplaats; de huur van de grond moet daarom worden bepaald op 145.per jaar per perceel. B. en W. voegen hieraan nog toe, dat zal worden nagegaan of de uitvoering als D.U.W.-werk kan geschieden en of de ter mijn binnen welke het wenselijk is de woontuin aan te leggen, een dergelijke uit voering zal gedogen. Bovendien zullen zij, vóórdat met de uitvoering wordt begon nen, onderzoeken of er voldoende gegadig den kunnen worden gevonden om de uit gaaf verantwoord te achten. Indien de woontuin tot stand komt, zullen ook nog leidingen voor water, electriciteit en even tueel gas moeten worden aangelegd. Ook de aanleg van een eenvoudige electrische straatverlichting zal dan nodig zijn. Omdat op de omschreven wijze mogelijk weer enigermate kan worden tegemoetge komen aan het ontstellende tekort aan woongelegenheid, stellen B. en W. de raad voor, een bedrag van 24.500.voor dit doel ter beschikking te stellen. Nieuwe pomp voor zwembad aan de Houtvaarf Gebleken is, dat de circulatiepomp in de gemeentelijke zweminrichting aan de Hout- vaart te Haarlem vooral bij druk bezoek onvoldoende is om vervuiling en de ont wikkeling van algen te voorkomen. Daar om stellen B. en W. de raad voor een nieuwe installatie aan te schaffen en het buizennet te vernieuwen en te veranderen, hetgeen de gemeente op achttien mille zal komen te staan. SLEUTEL WE©! TEL. 11493 - LANGE VEÈRSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) „Nightstop in Dakar" (Lux or). Een zeer verdienstelijke Franse film, die is op gedragen aan de Franse burgerluchtvaart en waarin de spannendste episode, een nachtvlucht van Rio de Janeiro naar Parij; met brand aan boord, gebaseerd is op een vlucht van een machine van de Air France, die in deze onplezierige omstandigheden kwam te verkeren. De avonturen in de lucht zijn verweven met een zeer aanvaardbaar gestelde liefdes-historie tussen een stewar dess en een piloot. Michèle Morgan, de stewardess, is voortreffelijk als het meisje met een teleurgestelde eerste liefde en Jean Marais, die de oorzaak is van de amou reuze perikelen, weet zelfs de overgang van luchtigheid naar ernst zo overtuigend voor te stellen dat niemand voor het toekomstig geluk van Michèle bezorgd hoeft te zijn. Er loopt verder een aantal kostelijke figuren rond; die met aanzienlijke Franse humor de film nog een extra charme verlenen. W. L. I „Dokter Elisabeth" (Rembrandt). In de film „Dokter Elisabeth" bewijst Paula Wessely nog tot de beste filmspeelsters ger relcend te kunnen worden. Als kinderarts heeft Paula Wessely in „Dokter Elisabeth" een bijzondere taak te vervullen, doch daarbij is zij ook doktersvrouw. Aanvanke lijk is dit een geslaagde combinatie totdat de dokter kennis maakt met een actrice en met haar een verhouding krijgt. Zijn prak tijk heeft daar onder te lijden, maar zijn vrouw houdt dapper vol, werkt voor haar kind en haar patiënten en kan daarbij haar Op een cler buitenposten van Engelands bezittingen in het Zuidpoolgebied leidt een aantal Britse geleerdendie aldaar gestationeerd zijn, sinds jaren een moeilijk en gevaarlijk bestaan. Een groep is twee jaar volkomen geïsoleerd geiveest maar thans is de ijsbreker John Biscoe tot dit gebied doorgedrongen om haar terug te brengen naar de beivoonde ivereld. Hier zoekt de Biscoezich voorzichtig een weg door de ijsvelden van Hope Baai in Antarctica. echtgenoot toch niet vergeten. De dokter komt tot inkeer, als hij moet ervaren, dat de actrice hem niet trouw blijft. Dan volgt een bijzonder spanqend deel van deze film, dat zich in de operatiekamer van een kli niek afspeelt. De dokter, bedwelmd door de alcohol, rijdt met een grote snelheid een kind aan, dat levensgevaarlijk gewond raakt. Redding is nog mogelijk, als terstond operatief, ingegrepen wordt. De dokter veiv richt de operatie zelf, maar door zijn toe stand moet hij een deel van zijn werk aan anderen overlaten. Het kind wordt gered, medé dank zij de steun van dokter Elisabeth die weet wat haar plicht van kinderarts en doktersvrouw is. A. O. „Butch past op de baby" (Spaarne). Er is meer voor nodig dan alleen maar een verhaal van de befaamde Amerikaanse schrijver over het donkere deel van New York, Damon Runyon, om een goede film te maken. Uiteraard is zelfs Hollywood niet in staat om de vele puntigheden en grapjes in Runyon's dialogen weg te werken. En dat is de reden, waarom ook de toeschou wers bij „Buteh past op de baby" in het Spaarne-theater zieh over het algemeen wel vermaken, zonder echter te beseffen welk kwaad regisseur Rogell de sublieme humor van Runyon heeft aangedaan. De onbekende Brod Crawford vervult de titelrol in deze film, bijgestaan door de aantrekkelijke Vir ginia Bruce. Te lachen valt er wel in „de Spaarne", te genieten niet. In het voorprogramma draait een film, waarin weer ijverig met grote revolvers wordt geschoten en op snelle paarden ge draafd. Dit spannende product heet „F Spookmijn". - E. P. „Doodlopende Straat" (C i t.y) is een van de eerste films waarmee regisseur William Wyler zieh lang' voor de oorlog lauweren verwierf. Destijds was deze rolprent een sensatie van de eerste rang, zowel om de voor die tijd revolutionnaire vormgeving als om de openhartigheid waarmee het ge geven het probleem van de „voor galg en rad" opgroeiende achterbuurt]eugcl in New Yorks East Riverwijk behandeld werd. De opname-techniek, de srnaak en de regie-opvattingen hebben sindsdien gewel dige vorderingen en wijzigingen beleefd, zodat men „Dead End" althans naar de vorm nog slechts waarderen kan als een cinematografisch museumstuk. De scherpte waarmee liet probleem der verwaarloosde krotten jeugd gesteld wordt, heeft echter nog niets van haar betekenis verloren en daardoor blijft de film toch van begin tot einde boeien, hetgeen niet in de laatste plaats te danken is aan het sobere spel van Humphrey Bogart, Joel McCrea en Silvia Sidney. h, C. „Wozzeck" (Frans Hals). In het theater in Haarlem-Noord wordt vertoond de dikwijls fascinerende, door ons reeds in November van het vorige jaar besproken verfilming door George C. Klaren van het sociaal realistisohe spel van de geestelijk achterlijke, trouwhartig-eerlijke volksmens Wozzeck, dat de jonggestorven toneelschrij ver Georg Büchner in de eerste helft van de negentiende eeuw schreef. Door het fragmentarische en schetsmatige van het origineel had Klaren bij ïöjn be werking de handen vrij om deze tragiek van het proletariaat filmisch de volle maat te geven. De mogelijkheden die de camera biedt om de -visioenen, obsessies en ver warringen van de brave, maar debiele Woz zeck, in volle vredestijd al slachtoffer van het militairisme, weer te geven, zijn vol ledig uitgebuit. „Wozzeck" werd een kunstwerk dat de toeschouwer tot nadenken dwingt en hem nog lang zal bijblijven. J. H. B. CinemaPalace houdt Joan of Are" nog een week op het affiche. BINNENLAND Vrij Nederland. In. het weekblad Vrij Ne derland deelt de heer H. M. van Randwijk mede dat hij per 1 Februari uit de hoofd redactie is getreden. Wel zal hij als schrijver van artikelen aan het blad blijven mede werken. De redactionele leiding wordt nu alleen gevoerd door de heer Johan Winkler. Binnenkort zal op cle postkantoren een beperkte hoeveelheid briefomslagen ver krijgbaar worden gesteld met een zegel- opdruk met de beeltenis van Prinses Wilhel- mina (het z,g. sluier-type). De enveloppen, die oorspronkelijk uitgegeven werden door de postadministratie van Curacao, zuilen- voor de verkoop in Nederland worden voor zien van éen opdruk „Nederland tien cent". De verkoopprijs zal elf cent bedragen. De Bredase rechtbank heeft de C.C.D.- ambtenaar P. van der L. uit Hoeven (West- Brabant), tegen wie wegens het helpen van smokkelaars tien maanden gevangenisstraf was geëist, veroordeeld tot vier maanden. Op 22 Februari zal de Commissie voor de Perszuivering behandelen de zaak tegen Meijer, zich genoemd hebbende Meijer Schwencke. De betrokkene zal zich hebben te verantwoorden voor zijn beleid als uit gever van de bladen „De Schouw", „De Boe kenschouw" „Het nieuwe Europa" en „De Nederlandse Journalist", voorts als directeur van „De Verenigde Persbureaux" en leider van de afdeling pers en propaganda van de staf der Nederlandse SS. Een dame uit Amsterdam, die in de afgelopen zomer met drie kinderen in haar auto de bewaakte overweg bij Amstelveen overstak en daarbij door de ketting reed, waarmede de overweg gesloten was. is door de Amsterdamse rechtbank veroordeld tot een boete van f 100. Na overleg' tussen de Nederlandse Bioscoopbond en vakbonden van het bioscooppersoneel, waarbij de Stichting van de Arbeid een bemiddelende rol heelt ge speeld is overeenstemming bereikt over een loonregeling voor het personeel van alle Ne derlandse bioscopen. De 5 procent loonsver hoging en de tijdelijke bijslag van 1 No vember 1948 zijn in de lonen van deze regeling opgenomen. Op 1 December 1948 heeft de burge meester van Baarn de inspecteur van politie J. van der H. ontslagen, op grond van het feit dat de inspecteur niet het juiste begrip voor de aard zijner positie zou hebben ge loond. Het ambtenarengerecht heeft het ont slag echter vernietigd. Met ingang van 1 Februari kunnen post pakketten door de lucht verzonden worden naar Malakka. indien zij een gewicht van tien kilogram niet te boven gaan. Sinds 1 Februari is het weer mogelijk brieven met aangegeven waards naar Irak te verzenden. Het maximum bedrag der aan gegeven waarde is vastgesteld op 1500 gulden. De Kamer vaa Koophandel en Fabrieken voor Gelderland heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat ernstige bezwaren kenbaar gemaakt tegen de stopzetting van het personenvervoer op de spoorlijn Zwolle Apeldoorn— DierenDoesburg. De postboot NesHolwerd, die Vrijdag een poging waagde het vasteland te berei ken, is hierin niet geslaagd. Een brede strook van anderhalve kilometer ijs langs de kust van Ameland belemmerde de overtocht. Na grote moeite is men er in geslaagd het ijs veld te doorbreken en tot op 300 meter van de Holwerder steigers te komen. Aan boord bevonden zich vijf passagiers en de post van twee dagen. Bij beschikking van dc minister van Sociale Zaken is een looncontröledienst in gesteld, met tot taak het opsporen van de bij het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhou dingen 1945 strafbaar gestelde feiten. Als hoofd treedt op de Directeur-generaal van de Arbeid. HAARLEM EN OMGEVING Ds. W. Spiiethoff, predikant bij de Evan gelisch Lutherse Gemeente, hoopt op 29 Maart zijn zilveren ambtsjubileum te vieren. Voor de federatie van Haarlemse voet balsupportersverenigingen zal Woensdag avond 8 Februari in hotel „De Leeuwerik" de film „Koning voetbal'' worden vertoond. De Gereformeerde kerk van Bcnne- broek ontving een gift van duizend gulden voor diverse doeleinden. Mevrouw J. F. SchouwenaarFranssen zal op Dinsdagmiddag 7 Februari in „Dreef- zicht" voor de afdeling Haarlem van „Vrou wen in de V.V.D." spreken over „De stem van de vrouw in de politiek". De „Natuurvrienden" van het „Instituut voor Arbeidersontwikkeling" organiseren a.s. Zondagmiddag' een excursie naar het Pren- tenkabinet van het Teylermuseum onder leiding van Huib de Ru. De uitbetaling van f 1 als compensatie voor kolenprijsverhoging zal Maandag 6 Februari geschieden op de postkantoren te Haarlem aan hen wier namén beginnen met Po tot en met Rod. Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor het candidaatsexamen Neder lands recht de heren F. F, Kaarsemaker en A. V erwey te Haarlem en P. J. Bijleveld te Heemstede. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor aan de regenten van het St. Elisabeths- gasthuis een lening van bijna f 20.000 te ver strekken, opdat dit College de inventaris van het voormalige Joles Ziekenhuis zal kunnen aankopen. De Haarlemse raad komt Woensdagmid dag 8 Februari, bijeen ter behandeling van een agenda van twintig punten. In een feestelijke bijeenkomst van. direc tie en personeel van het hoofdkantoor en enkele vertegenwoordigers van bijkantoren van het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noordholland zijn gistermorgen de heren EL C. Klerk, P. S. C. v. d. Boogaard en J. J. van Dijk gehuldigd in verband met het feit, dat zij dezer dagen respectievelijk 40, 25 en 25 jaar in provinciale dienst waren. Na harte lijke toespraken van de directeur en een lid van de jubileumcommissie volgde een gezel lig samenzijn, dat werd opgeluisterd door het optreden van het P.W.N.-mannenkoor, col lega's droegen enkele geestige schetsjes voor en brachten liedjes ten gehore. De Bloemendaalse politie heeft een negen en dertigjarige werkster aangehouden, verdacht van diefstal van beddegoed, schoe nen en een broche, ten nadele van inwoners van een inrichting in Bloemend-aal. Nu het Haarlemse Energiebedrijf zijn kantoorruimte in het gebouw Kruisstraat 45 heeft ontruimd, heeft de Dienst Bouw- en Woningtoezicht wat meer armslag gekregen. Er zal echter nog wel een en ander vertim merd moeten worden en ook het meubilair kan wel enige vernieuwing velen. Voor al die klusjes is een bedrag van zesduizend gulden nodig, B. en W, vinden dat de raad dat maar moet toestaan'. Het politieposthuis aan de Amsterdamse Vaart was ook al lang te klein. Nu de brand weer meent een deel van de voor haar be stemde ruimte niet meer nodig te hebben, kunnen de agenten wat gemakkelijker gaan zitten. Dat gaat natuurlijk weer niet zonder een verbouwing waarvoor de raad wordt uitgenodigd f 7200 toe te staan. B. en W. stellen dc gemeenteraad voor ae verordening ter uitvoering van enige artikelen der winkelsluitingswet 1930 zodanig te wijzigen, dat ds winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak schoeisel ten verkoop in voorraad pleegt te zijn, niet op Dinsdagmid dag gesloten zullen zijn, maar op Maandag ochtend tot één uur. Het Weldadigheidsfonds „Het Schemer lampje" heeft omstreeks Kerstmis aan hon derd zes en dertig ouden van dagen een be drag uitgekeerd van f7,50. Het bestuur had moeite de steunlcaarten te verkenen, doch het is er toch in geslaagd een goed resultaat te boeken. Voor de afdeling Haarlem van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen zal dr. G. Stuiveling op Woensdag 8 Februari in het Frans Hals Museum spreken over „De humor van Henriëtte van Eyk".

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 10