Voetbalcompetitie wordt voortgezet DeVeluwe: recreatiegebied of oefenterrein De Ruyter versloeg v .d. Pol De verdwenen formules Zaterdag 4 Februari 1950 4 Sport op Zondag Na een onderbreking van twee Zondagen wordt morgen de voetbalcompetitie voort gezet. Het is te verwachten, dat vele wed strijden geen doorgang zuilen vinden wegens onbespeelbaarheid van de terreinen. De be sturen van verscheidene afdelingen hebben tenminste besloten de wedstrijden af te ge lasten. Wij veronderstellen, dat ook niet alle ontmoetingen in Kennemerland doorgang zullen vinden Voor Zondag geldt het programma van Zondag 22 Januari, VSV krijgt bezoek van Spartadat nog een goede kans maakt, om afdelingskampioen te worden,.Een spannen de strijd is te verwachten en het is niet uit gesloten, dat de thuisclub een kleine zege zal boeken. De ontmoeting ADOHaarlem gaat niet door. In district II wachten EDO en RCH belang rijke ontmoetingen. In het Noorder Sport park bindt SW. de strijd aan en de Racing trekt naar 't Gooi. De vier ploegen kunnen de punten goed gebruiken. Indien de Haar lemse clubs er in zouden slagen te winnen dan zijn zij goed op weg de onderste plaats te ontlopen. WFCStormvogels kan een verrassing op leveren, want de thuisclub heeft de punten hard nodig. Bloemendaal staat weliswaar onderaan, doch te verwachten is. dat het zich tegen het leidende Velsen extra zal inspannen en trachten zal deze club de eerste nederlaag toe te brengen. De taak is overigens zeer zwaar. Schoten kan in Amsterdam van DEC winnen. Benieuwd zijn wij naar de verrich tingen van DIO, dat een bezoek brengt aan APGS. Zal de serie overwinningen worden voortgezet? De vijf wedstrijden in de derde klas a West II zijn van groot belang. Er zijn immers verscheidene candidaten voor de onderste plaats en Roodenburg en HFC zetten de strijd voor t voor de bezetting van de boven ste plaats. HFC speelt in het Heemsteedse Sportpark tegen HBC en zal ondervinden, dat dit elftal op eigen terrein niet gemakke lijk te verslaan is. Roodenburg speelt op eigen veld tegen Hillinen. In Leidsendam bindt TYBB de strijd aan tegen RKAW. Programma Het programma luidt: Eerste klas, West I: VSVSparta; HDVS KFC; ZeeburgiaFeijenoord; DOSBlauw Wit. West II: DWSHBS; XerxesAjax; EDOSW; 't GooiRCH; NeptunusDe Volewijckers. West I, tweede klasse B: WA Velox; ZFCWestFrisia; Watergraafsmeer —TOG; WFC—Stormvogels; OSV—Hercules. Derde klassen: SchagenBeverwijk; APGS DIO; HRCKïnheim; TerrasvogelsZil vermeeuwen; HalfwegGVO; ADODTS; De KennemersZSGO; WE—WMS. OWO DEM; BloemendaalVelsen; Zandvoort- meeuwenDe Meteoor; DECSchoten; HMS—Aalsmeer. Vierde klas: IEVSwift; BPC—DSS: Vliegende Vogels—WD; DVAV EHS: SDZ—NAS; NFCDC O; THB— ADW; VVD—DJK; ETO—Animo. West II, derde klas A: HBCHFC: Roodenburg Hillinen; AlphenGSV; WassenaarTone- gido; RKAW—TYBB. Vierde klas: BSM Archipel; HillegomRouwkoop; LisseSJC. Scliijvenaar speelt weer Eind November is Sehijyenaar tijdens een oefenwedstrijd van het Nederlands elftal ge wond geraakt en sedertdien heeft hij niet meer gevoetbald. Morgen zal hij echter weer van de partij zijn tegen SW; hij Is als'links back opgesteld. Ook Odenthal, die enkele wedstrijden niet is uitgekomen, is weer uit genodigd de links halfplaats te bezetten. Ver der bezet J. Schildwacht de spilplaats. De op stelling luidt: Doèl: Van den Berg. Achter: Vrenegoor en Schijvenaar. Midden: Kaïpes, J. Schildwacht en Oden thal. Voor: Bax, Verdam, Roodselaar, G. van der Ham en Steendam. Opstelling van RCH RCH verschijnt tegen 't Gooi in dezelfde opstelling als tegen Neptunus, toen met 10 gewonnen werd: Doel: Van der Vliet. Achter: Van Rhenen en Willemink, Midden.. Heyerman. De Vos en Evers. Voor: Koster. De Wette, Lasschuit, Bies- brouck en Bleeker. Schaatsenrijden Loting voor de Europese kampioenschappen Vrijdagavond is de loting gehouden voor de 500 en de 5000 meter der Europese kam pioenschappen, welke Zaterdagmiddag te Helsinki beginnen. De Tsjechen, die aanvan kelijk hadden ingeschreven, lieten verstek gaan, zodat slechts 21 rijders op de deel nemerslijst staan. Kees Broekman rijdt op de 500 meter tegen Reidar Liaklev, zijn oude rivaal op de langere afstanden en zowel Wim van der Voort als Cor Heus hebben tegen Finnen geloot. Tenslotte komt Anton Huis- kes op de korte afstand uit tegen Johnny Gronshey, die voor Engeland start. - De loting voor de 5000 meter had het vol gende resultaat: Eerste rit: AsplundHeus; zevende rit: HuiskesParkkineri; achtste rit: Van der VoortLiaklev; tiende rit: Karlsson Broekman. De Nederlandse rijders hebben niet onge lukkig geloot. Behalve Heus rijden zij allen na Hjalmar Andersen, zodat men een schema kan opzetten aan de hand van de prestaties van Andersen. Aan de andere kant kan het ook nadelig zijn om zo laat op de middag te starten, aangezien de mogelijkheid groot is, dat de temperatuur aanzienlijk daalt Kornel Pajor is niet naar Helsinki gegaan, aangezien zijn vorm te wensen over laat. Hij weigerde het vorig jaar naar Hongarije terug te keren en woonde sindsdien te Stockholm. Hij heeft de organisatoren te Helsinki gevraagd of men voor zijn veiligheid, als hij toch zou komen, zou kunnen instaan, doch een dergelijke ga rantie kon men van Finse zijde niet geven. De Tsjechen zijn niet gekomen wegens moei lijkheden met hun paspoorten. Oosterkwartier krijgt bezoek van Westerkwartier Met uitzondering van de wedstrijden in het district Noordholland, zijn alle voor Zaterdag 4 en Zondag 5 Februari vastgestelde wed strijden van de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond wegens de onbespeelbaarheid der terreinen afgelast. Oosterkwartier ontvangt Wester kwartier; beide ploegen zorgden op de laatste speel- Zondag voor een verrassing. Oosterkwartier won van DTV en behield daardoor de kans om het degradatiegevaar te ontlopen. Daarentegen werden de kampioensillusies van Westerkwartier danig door de nederlaag tegen Rohda verstoord. De partijen hebben dus volledig belang op de volle winst, zodat bij déze wedstrijd spanning zal heersen. Zal Oosterkwartier voor de verrassing van het seizoen zorgen? Het programma vermeldt Eerste klasse: Koog ZaandijkSVK; Rohda Blauw Wit; O'kwartierWesterkwartier; ArchipelLu to. Derde klasse A: ZKC—KVH; OKV—Meo; KCO—Togo. Derde klasse B: SKVKVD; DSV—Water vliet. Res. tweede klasse: Aurora 2Rohda 3; A'dam Zuid 2—ZKV 2. Res. derde klasse B: Groen Geel 2Water vliet 2. In de Haarlemse Korfbalbond worden Eerste klasse: Nieuw FloraOosterkwar tier 3; Haarlem—Aurora 3; Animo Ready 2 THB. Tweede klasse: Sport Vereent 3Onder Ons; THB 2—Nieuw Flora 2, Derde klasse: Watervliet 5Animo Ready 3; Watervliet 4Haarlem 3; Oosthoek 3— Oosterkwartier 5; Oosthoek 4—Sport Ver eent 4. Wandelprogramma Het wandelsport-programma voor Haar lem en omgeving in 1950 luidt: 4 en 5 Maart; N.H.W.B. Propagandatoch- ten 10 en 20 km. 18 en 19 Maart: Velsen, PoliitiesportvererL 25 km. 22 en 23 April; Haarlem, Bloembollentoch- ten WSV „Jan Passtoors" en „Onder Door" 30 km. 6 Mei; Bloemendaal, Politiesportver. 30 km. 14 tot en met 17 Juni: Haarlem, Avond- 24 en 25 Juni: Haarlem, „Onder Door" en Politie SV Haarlem 55 km. 19 en 20 Aug.: IJmuiden, „De Kennemer Jagers" 50fckm. Aanval op Amsterdamse metermuntjes mislukt In de nacht van Donderdag op Vrijdag of in de vroege morgenuren van Vrijdag hebben inbrekers kans gezien door te dringen in de lokaliteit van het Gemeen telijk Energie Bedrijf aan de Zwanenbur gerstraat te Amsterdam, waar voor het pu bliek gelegenheid is gas- en electriciteits- munten te kopen. In deze ruimte staat een brandkast, waarin de munten zijn opge borgen. Hier hadden de inbrekers het op voorzien. Zij hebben dan ook getracht de kast open te snijden, maar hoewel zij een vrij grote scheur in de huid van de kast wisten te maken, lukte' het niet tot het binnenste door te dringen. Vermoedelijk zijn de .mannen in het werk gestoord, of waren hun pogingen zo tijdrovend, dat zij in „tijdnood" zijn gekomen. In ieder ge val zijn de munten een waarde van 26.000,voor de gemeente gespaard gebleven. GEEN VACANTIE ACHTER PRIKKELDRAAD Natuurbeschermers maken zich zorgen over de toekomst Een Engelse modelbouwer uit Brixton heeft dit schaalmodel van 'n Dakota met radio besturing gebouwd, Het heeft een vleugelwijdte van 330 meter bij een lengte van 2,5 meter, en een gewicht van ruim 60 kilo. De twee benzinemotoren leveren 14 pk. en geven het toestel een topsnelheid van 112 kilometer per uur op 1500 meter boven de zeespiegel. Europees biljartkampioenschap 47/2 Bij de Europese kampioenschappen 47/2 te St. Etienne beheerste de partij tussen Van de Pol en De Ruyter de middag. De Ruyter maakte een begïnserie van 55, in de achtste beurt gevolg door een goede, rriaar niet grootse 101. Deze serie had Van de Pól moe- en waarschuwen, maar hij kon niet op dreef komen. De Ruyter liep steeds uit. Een slot- serïe van 1Ö5, die hij erg aarzelend begon, leverde de zege op. Sweering, die tegen Van Hassel iets beter op dreef kwam dan de vorige dag, blijft nog altijd verre beneden zijn gewone vorm. Met een 99 en een zeer snelle 180 in drie kwar tier gescoord legde de Belg de basis voor een overwinning in tien beulden. De jonge Vervest, ontdaan van de last van twee grote tegenstanders. Van Hassel en Van de Pol, tegen wie hij zijn internationaal debuurt moest maken, scoorde een fraaie serie van 250, waarmee hij Chassereau diens eerste nederlaag in dit tournooi toebracht. Des avonds heeft Van de Pol zich hersteld. Hij speelde tegen Chassereau en behaalde het beste partij-gemiddelde, dat tot nu toe werd gescoord, namelijk 57,14. Dit gemiddelde steunde hoofdzakelijk op een voortreffelijke 171, waarmede hij begon en waarin hij het spelletje speelde, zoals tot nu toe hier nog niet vertoond was. Sweering bracht er tegen Vervest weer niets van terecht en de Belg, die in volle vrijheid speelde, liet hem in elf beurten met series van 179, 73 en een slotserie van 53 op 62 staan. In de laatste avondpartij had de Ruyter, die last van zijn maaag had, het aanvankelijk moeilijk tegen Dufetelle. Hij produceerde een serie van 104, waarmede hij die basis legde voor een vrij snelle overwinning, die hij met een mooie 'slotserie van 136 bekroonde. Het scheelde niet veel of deze overwinning had hem de leiding gegeven. Op de andere tafel had Van Hassel moeite om op dreef te komen tegen Galmiche. Wel produceerde hij 103. maar de Fransman kwam met robuste series van vertraagd spel de Belg achterop en kwam op een gegeven ogenblik bijna 100 punten voor. Van. Hassel kwam opzetten. Er volgde een serie die op 71 afbrak en waarna Van Hassel zijn laatste kans kreeg om de overwinning te behalen. De uitslagen luiden: Chassereau Dufetelle Van Hassel Van de Pol De Ruyter Vervest Sweering De Ruyter Dufetelle Galmiche Van Hassel 400 14 250 28.57 84 14 33 6.07 400 10 128 40.— 67 10 21 6.70 400 10 •180 40.— 71 10 19 7.10 82 15 26 5/46 400 lb 186 26.66 106 7 43 15.13 400 7 171 57.14 400 11 179 36.36 62 11 17 5.63 400 11 136 36.36 169 11 32 16.36 367 16 71 22.93 400 16 103 25.— eirfde van de tweede (Speciale reportage) Dat wij in Nederland het probleem ken nen van de militaire schiet- en oefenter reinen is hoofdzakelijk een gevolg van .de overbevolking van ons land en het daar mede gepaard gaande gebrek aan ruimte. Reeds enige tientallen jaren geleden heb ben vele mensen zien aankomen, dat door die overbevolking en het daaruit voort vloeiende ruimte-tekort de recreatie op de lange duur in het gedrang zou geraken. Door hun activiteit en hun zorgen zijn toen de natuurbeschermings-organisaties gesticht, die door de jaren heen buitenge woon goed werk hebben gedaan en alge meen waardering hebben gevonden. De voornemens van de militairen tot aanzien lijke uitbreiding van de schiet en oefen gelegenheid in Nederland, hebben hen in middels in hoge mate verontrust. Wat de generale staf precies beoogt, is niet bekend, maar nu al twee jaar ach tereen is er een stroom van berichten en geruchten in omloop, waarvan de inhoud weinig geëigend is om de beschermers van ons landschapsschoon op hun gemak te stellen. Wij hebben met velen van hen ge sproken en onomwonden geeft men uiting aan zijn vrees, dat ons natuurschoon en onze recreatie-mogelijkheden op ernstige wijze door eenzijdig genomen beslissingen zullen worden geschaad. Wat het zwaarst is, moet "het zwaarst wegen en de landsverdediging moet in ve lerlei opzicht op het eerste plan staan. Maar men acht het onbillijk, dat het werk onzer natuurbeschermers, dat ook op het gebied van beheer en financiering zulke waardevolle vruchten heeft afgeworpen, ernstig zou worden benadeeld. Hét is voor ieder weldenkend Nederlander duidelijk en aanvaardbaar, dat er oefengelegenheid moet zijn voor het nieuwe Nederlandse le ger, dat wij verplicht zijn te vormen in het kader van de verdediging van West-Euro pa. Het is evenzeer duidelijk, dat de hui dige oefenterreinen in genen dele meer toereikend zijn. De militaire bewapening is in en na de oorlog volkomen veranderd. De gemechaniseerde eenheden hebben meer bewegingsvrijheid nodig en de draagkracht van het moderne geschut is aanzienlijk vergroot. Natuurlijk zal het af en toe mo gelijk zijn troepencontingenten naar het buitenland te zenden om daar met onze geallieerde vrienden gezamenlijk te oefe nen, maar ook daar kleven bezwaren aan. Onze zegslieden maken zich echter zor gen over de wijze, waarop de legerleiding de benodigde oefengelegenheid poogt te iverkrijgen, zowel als over de gebieden, welke zij daarvoor heeft uitverkoren. Moeilijkheden zullen op dit punt wel nooit geheel te vermijden .zijn. In ons dichtbe volkte land is de keuze helaas zeer beperkt en.het kan niet anders of de militaire auto riteiten richten voor het bereiken van hun doel hun ogen op die terreinen, die voor de rècratie van ons volk van groot belang zijn. Wat zal er van de Veluwe overblijven? Op de Veluwe hadden de militairen zich al lang genesteld op terreinen bij Okle- broek, Harderwijk, Sparrendaal, Millin- gen, Stroe, Harskamp, Ede en Hoog Buui'lo. De 10 a 12.000 hectare grond, welke zij tot nog toe voor. oefeningen .in gebruik had-' den, willen zij .nu echter met zeker hon derd procent' uitbreiden. Tot de daarvoor benodigde gronden behoren o.m. om hun wedstrijddag luidde: 1. Van Hassel 4 gew.. 28.07 alg. gem.; 2. De Ruyter 4 gew., 26,22 alg. gem.; 3. Van de Pol 3 gew., 27.28 alg. gem.; 4. Vervest 2 gew., 25.19 alg. gem.; 5. Chassereau 2 gew.. 15.73 alg. gem.; 6. Galmiche 1 gew. 18.45 alg. gem.; 7. Dufetelle 0 gew. 9.32 alg. gem.; 8. Sweering 0 gew. 5.85 alg. gem. TILBURG VERLOOR IJSHOCKEYWED- STRIJD. De Tilburgse ijshockeyploeg ver loor Vrijdagavond van de IFK (Stockholm) met 711. De tussenstanden waren 2—4, 1—4, 4—3. Geen voetbal in de afdeling Het bestuur van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond heeft de voor Zaterdag en Zondag vastgestelde wedstrijden uitgesteld. Voorzitter van de E.V.C. ontslagen van rechtsvervolging Het gerechtshof te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in' de zaak tegen de voor zitter van de E.V.C., de heer B. Blokzijl, die op 31 Mei van het vorig jaar door de bijzondere politierechter te Amsterdam was veroordeeld tot een geldboete van f 1000 of twee maanden hechtenis. Hem waren twee punten ten laste gelegd In de eerste plaats zou hij hebben beschikt over buitenlandse betaalmiddelen zonder vergunning. Hij had namelijk aan de „Con- fédération Générale du Travail" (C.G.T.) het verzoek gedaan aan de stakende Franse mijnwerkers een bedrag uit te keren van 40.0.000 francs, waarvan de tegenwaarde later zou worden overgemaakt. Het des betreffende verzoek was echter door de Nederlandse Bank geweigerd. De bijzon dere politierechter achtte overtreding der deviezenbepalingen bewezen en veroor deelde B. tot f 1000 boete. Het gerechtshof ontsloeg verdachte op dit punt van rechts vervolging wegens een fout in de dag vaarding. In de tweede plaats was verdachte ten laste gelegd het voornemen te hebben ge had Franse kinderen naar Nederland te laten, komen, ze hier te kleden en te voe den en zo het verschuldigde aan de C.G.T. terug te betalen. Voor dit punt van de dag vaarding had de bijzondere politièrechter verdachte vrijgesproken. Het gerechtshof ontsloeg hem ook voor dit punt van alle rechtsvervolging. natuurschoon befaamde streken als het landgoed „De Dellen", en het .Kootwijker- zand; dit laatste vooral is een natuurmonu ment van zeer grote waaide wegens zijn zandverstuivingen. De in de loop van dit jaar aangekondigde militaire uitbreidingsplannen zijn zo veel omvattend, dat de natuurbeschermers zich zijn gaan afvragen, wal er op deze wijze van de Veluwe zal overblijven. Het was daar eigenlijk met al clat prikkeldraad en al die borden betreffende militaire oefe ningen al erg genoeg. Ook de neringdoenden, de hotel- en pen- sionbedrijven zitten daarover in zorgen. Nu het buitenland zo duur is, zal ieder plaatsje op de Veluwe voorlopig in de zo mer nog wel benut blijven, maar zal de vacantieganger met zoveel onvrijheid ge noegen nemen, als hij straks zonder veel hogere kosten naar elders kan trekken, waai- de schoonheid van het landschap niet verstoord wordt door hagen van prikkel draad en de rust niet bedorven door. ra telende carriers en daverende schoten uit kanonnen en zware mitrailleurs? „De Dellen" reeds verloren De plannen tot uitbreiding van. het schielterrem bij Öldebroek omvatten aan vankelijk niet minder dan 2250 hectare bossen en woeste gronden in een gebied, dat zo ongeveer begrensd wordt door een. lijn, dié men zou kunnen trekken tussen Nunspeet, Öldebroek, Heerde en Epe. La ter zouden die plannen tot duizend hectare zijn teruggebracht, volgens mededeling van bevoegde zijde. Tot die uitbreiding" be hoort ook het bekende landgoed „De Del len". Het vorig jaar al heeft dit landgoed in de onveilige strook gelegeri, in wat men zou kunnen noemen „het uitloopgebied der. mortieren". Er werd niet zo veel daadwer kelijke schade aangericht, maar er verre zen eindeloze afsluitingen van prikkel draad. Dat 'betekende een érnstige schade aan het natuurschoon en er volgden tal van onveilige dagen, waarbij de op het landgoed wonende mensen op gezette tij den de aanzegging kregen: 's ochtends om negen uur er uit. En niet meer voor vijf uur er in. Men heeft „De Dellen" zelfs voor oefenterrein gebruikt in de week, die speciaal voor vacantie van de bouwvakar beiders was bestemd, op dagen dus, waar op een massale toeloop van vacantiegan- gers te wachten was ,.De Dellen" is nu na langdurig on derhandelen door de militairen gehuurd. Op een weigering van de eigenaar, de ver eniging „Het Gelderse Landschap" zou hoogstwaarschijnlijk onteigening zijn ge volgd en dat zou de goede' "zaak van de landschapsbescherming alleen maar kun nen verergeren. Intussen zal .„De.Dellen" nu, wel voor goed voor de vacantiegangers verloren zijn. Officieel zegt toén,Mat de vacantiegangers ■er maar weinig bezwaren zullen ondervin den, maar de praktijk leert in dergelijke omstandigheden altijd anders.-Niemand heeft ex nu eenmaal zin in om zijn vacan tie achter prikkeldraad door te brengen. Smokkelauto aangehouden Óp de weg Chaam-Baarle Nassau kwam dezer dagen, even na middernacht, een personenauto uit België, die weigerde voor de kommiezen te stoppen. Direct werd door een verder'opgelegen post een;meta len prikband van zwaar kaliber over de weg getrokken. Hierdoor kwam de auto to't stilstand. De ambtenaren vonden een 'nog weinig gebruikte auto stampvol met tapijten ter waarde van' ongeveer 3700,— en bovendien een'partij nylons en siga- ■retten'. De smokkelaars wisten in het donker te ontkomen. De auto is vermoedelijk van Belgische oorsprong. Geluk bij ongeluk De heer P. J. Relouw veroverde bij een schietwedstrijd in Baarlo een tweede prijs, zijnde .een dressoir. Toen hij in blijde stemming naar zijn woonplaats Kessel te rug wilde keren, kwam hij tot de ontdek king, dat zijn fiets was gestolen. Het toeval echter wilde, dat de eerste prijs winnaar, de heer Segers uit Baarlo, die een fiets had gewonnen, wel zin had in het dressoir van R. De zaak was toen spoedig beklonken en tevreden keerden beide prijswinnaars huiswaarts. Prins Bernhard in Maracaibo CARACAS. Prins Bernhard is gisteren in Maracaibo, het grote olie-centrum in West-Venezuela, een hartelijke ontvangst bereid, De prins vloog de dag tevoren van Punta Cardon in de provincie Falcon, waar hij door de plaatselijke autoriteiten en de Nederlandse gemeenschap was ontvangen, naar Maracaibo.- De prins bracsht gisteren een officieel bezoek aan de gouverneur van de provincie Zulia en gebruikte later de lunch met hem. 's Middags woonde hij de opening bij van een nieuw park, dat naar Prinses Wilhel- mina „Guillermina" is genoemd. De prins keerde daarop naar Caracas terug om te rusten. Vandaag zou hij van daar vertrekken. FEUILLETON door Mevr. I. M. C. Bijleveld-Gelinck 30) Deze Soir de Paris met azijn zon derlinge combinatie! moet aan een andere personen geassocieerd worden vol gens Prins. Ik zal dat natuurlijk onder zoeken. Hoe bent u dan, volgens u, aan de cahiers gekomen? Ik weet niet Nee Joan, dèt is nu geen antwoord! mengde Peter zich in het gesprek. Op die manier kom je er nooit uit! Ze heeft die cahiers gevonden, inspecteur, in de brie venbus van het huis van haar broer. Is dat zo, miss Camden? Ja inspecteur. En hoe laat was dat? Tegen elf uur ongeveer. Toen ik thuis kwam. Thuis kwam? En waar kwam u van daan? Van het station. En wat deed u daar aan het station? Ik weet niet. Waarom wilt u mij niets zeggen, miss Camden? Ik weet niet Maar Joan! Toe nu, lieveling Ik kèn het niet, Peter. Och, laat me toch met rust! Ze had, als in verweer, haar handen weer in elkaar geklemd, altijd nog in de zwarte, opengewerkte handschoenen. Het licht flitste in de kostbare armband om haar linkerpols. Haar gezicht, doods bleek onder de kroon van donkere vlech ten, zag ze de politieman smekend aan. Een edel gezicht met het hoge voorhoofd, de fijne wenkbrauwen en de rode, gevoe lige mond. U doet uw eigen zaak geen goed met deze houding, miss Camden, antwoordde inspecteur Renkevoort, geen goed. Hij zag onderzoekend naar het meisje tegenover zich, concentreerde zich in een nadenkende blik. Ik laat u toch niet gaan voordat u mij alles verteld hebt: waarom u van avond. en wie u bent.wacht eens! Hij stond onverwacht op, verliet haas tig het kleine vertrekje en liet de beide anderen samen achter. En wéér greep Peter de smalle, weerstrevende vingers tussen zijn beide handen en wéér pleitte hij, naar haar overgebogen: Toe nu, mijn lieve, kleine schat. kun je het dan aan mij niet vertellen? Je hebt toch gezegd dat je ook van mij houdt, is het niet? Dan kun je het toch wel? Wil ik vragen of die inspecteur ons nog even alleen laat? Dat doet hij vast wel; hij is een geschikte kerel. Wil ik dat vragen, Joan? Nee. Ik kan het niet, Peter. Ik kan het je niet zeggen. Werkelijk niet. Och toe.laat me nu maar.Het was maar een kort intermezzo want de politieman was alweer terug, schoof weer op zijn plaats aan de andere zijde van de tafel. Wéér zag hij naar het meisje. En dan reikte hij haar een portret toe over het tafelblad. Kent u deze vrouw, miss Camden? Het was een al wat vergeeld portret en ruim twintig jaar oud, te oordelen naar het kapsel. Een jonge, intelligente vrouw, gretig en levenskrachtig de wereld inkij kend. Een bijzonder gezicht, vol bekoring en vitaliteit. En schuin in de benedenhoek dat éne woordje dat professor Wyarda bij zijn ontwaken genoemd had: Martha. Het portret dat de politieman uit de zak van het slachtoffer had meegenomen. Kent u deze vrouw? Zij kende haar, dat bewees de gloeiende kleur die opsteeg in haar gezichtje. En de rode lippen, die begonnen te trillen, en het warme licht in de donkere ogen. En Joan Camden gaf zich gewonnen en zei „Mum- y"! Het oude, liefkozende woordje uvt haar kindertijd. In het kale kamertje hing even een ont roering om dat spontane „Mummy", dat kinderwoord in deze internationale spion- nage-affaire, Joan Camden had het portret in de hand genomen en zag naar het gezicht van haar moeder. Ze glimlachte. En deze glimlach overtuigde inspecteur Renkevoort misschien nog meer dan Peter's warme pleidooien dat dit meisje geen internatio nale bedriegster was, maar werkelijk het slachtoffer van een samenloop van om standigheden. Omstandigheden onder een geheimzinnige sluier, waarvan zoeven door rechercheur Prins het eerste tipje was op gelicht. Hij glimlachte ook, een glimlach die een plotselinge charme verleende aan zijn ernstig gezicht. Uw moeder, miss Camden? vroeg hij, ik vermoedde het al. Ik zag daareven de gelijkenis in uw gezicht. En dan bent u ook de kleindochter van professor Wyarda, de dochter van zijn dochter. Ik heb dit portret in zijn binnenzak gevonden. Ja, zei ze zacht. Ja. Daar hebt u gelijk in. Peter Landt zat met grote, verbaasde ogen. Want als deze Joan de kleindochter was van Wyarda, dan was haar broer zijn kleinzoon. Zijn eigen assistent was zijn kleinzoon. En waarom had die jongen dat dan nooit gezegd? Ik ben stom verbaasd, zei hij hardop. Stom verbaasd. Waaromin vredes naam Wilt u ons nu niet alles vertellen, miss Camden? vroeg de politieman. Maar weer verstrakte haar gezichtje, weer klem den zich haar vingers ineen en kwam er de starre angst in haar ogen. Er is nog meer, zei" ze dof. Nog veel meer. Maar dat. kan ik niet zeggen. Nooit. Nee, dat kan ik niet zeggen, en ze schoof een eind af van Peter Landt. Hoort u eens, zei de politieman, ten tweede male opstaande, ik zal u de tijd laten. Er is tenslotte een tweede persoon die ik dringend moet spreken, de arrestant die rechercheur Prins heeft binnengebracht Misschien dat dat verhoor iets oplevert dat het u gemakkelijker zal maken om te spreken. U begrijpt dat ik in het huidige stadium van de zaak u niet kan laten gaan, maar ik wil doen wat ik kan om uw ver blijf hier zo dragelijk mogelijk te maken. We hebben hier een ligstoel voor voorko mende gevallen; ik zal brigadier Bergman vragen om die hier voor u neer te zetten. Dan kan hij u nog eens koffie brengen en misschien wil uw vriend hier zijn sigaret ten voor u achterlaten. En denkt u dan nog eens heel rustig na, miss Camden, over alles wat er voor pleit om tegenover mij Beeldende kunst In memoriam Joke Stook In de étalage van kunsthandel F. Hëer- kens Thijssen, aan het Plein te Haarlerrt, is ter nagedachtenis aan de onlangs op 23- jarige leeftijd overleden kunstenares Joke Stook een 12-tal door haar uitgevoerde illu straties tentoongesteld. Zij herinneren, nog eens aan haar steeds geïnspireerde fantasie, haar zeldzaam-subtiele pentekeningen, haar begrip voor de rijkdom der kinderlijke ver beelding. Het blad, waarop enige aqua riumvisjes meesterlijk zijn afgebeeld, zou misschien nog winnen als. het achter glas werd geplaatst. Het hier getoonde .doet .de wens ontstaan dat het werk van Joke Stook spoedig op een kléine intieme tentoonstelling moge wordén bijeengebracht. Of zou een boek uitgave, bestemd voor een ruimere lering, mogelijk zijn? Dit werk neemt op het ge bied' der illustraties bij kinder-litteratuur een eigen plaats in en zal ongetwijfeld veel bewonderaars vinden. H. SCHMIDT DEGENER. De Haarlemse begroting Een hogere uitkering uii het Gemeentefonds verwacht Enige tijd geleden wezen wij er op, dat sinds B. en W. van Haarlem de ontwerp begroting voor 1950 aan de Raad zonden, de financiële positie der. gemeente ongun stiger geworden is, zodat het aan te nemen is, dat B. en W. voor de begroting in de Raad behandeld zal worden met voor stellen zal komen om het gat dat daarin gekomen is, alsnog te stoppen. Men weet dat dit gat ontstaan is door dat de regering toegestaan heeft de lonen en salarissen met 5 te verhogen. De regering geeft die verhouding ook aan het rijkspersoneel en vindt goed, dat het ge in eentepersoneel die ook krijgt. Maar er is een circulaire uit Den Haag aan de ge meenten gestuurd waarin er op gewezen wordt dat zij zelf voor de hogere uitgaven zullen moeten zorgen, die gevonden kun nen worden in het verhogen van de in komsten die uit eigen belastingen kómen, of door bezuiniging op andere uitgaven. Het Haarlemse college van B. en W. is van mening dat het gemeentepersoneel ook de 5 verhoging moet hebben. Bovendien zijn de uitkeringen aan armlastigen ver hoogd. Intussen heeft de minister van Financiën in dezelfde circulaire aan de gemeenten medegedeeld, dat hij de mogelijkheid zal overwegen om de uitkering uit het Ge meentefonds voor dit jaar nog wat te ver hogen. Er wordt nu reeds 20 boven de uitkering van 1948 gegeven. Er zijn even wel gronden om aan te nemen dat de hogere uitkering uit het Gemeentefonds in elk geval lager zal worden dan het bedrag dat de gemeenten zullen moeten uitgeven aan de bedoelde 5 en de verhoging der steunnormen, zodat het in elk geval daar naast nog voor de gemeenten nodig zal blijven op. andere wijze te bezuinigen of nieuwe bronnen van inkomsten te zoeken. De financiële verhouding rijk en gemeenten. Men wéét' dat de thans geld.endé nood- regeling voor de financiële verhouding tussen rijk en 'gemeenten voor de jaren 19481950 bedoeld is. Indertijd werd ver wacht dat de Staatscommissie Oud tijdig gereed zou zijn met voorstellen voor een definitieve rëgélihg die na 1950 zal gelden. Het ziet ér evenwel naar uit dat dit niet zal gelukken.' Er "wordt daarom ernstig rekening gehouden met de waarschijnlijk heid dat de regeling 19481950 ook zal gelden voor 1951. In kringen van dé 'gemeenten is men evenwél overtuigd, dat hét dan nodig zal zijn om'de gemeenten, waarvan er vele zijn'die ér niet in zullen slagen de begro ting voor 1950 ook sluitend te maken bij een ongewijzigde toepassing der bestaande régeling, dat het 'rijk alsnog een aanvul ling geeft. Indertijd wezen wij er reeds op, dat de gemeente Haarlem in deze geen uitzondering vormt. Bovendien is er de omstandigheid dat de regering voorne mens is de Ondernemingsbelasting af te scshaffen. Daardoor zullen de inkomsten van het Gemeentefonds, waaruit de ge meenten hun uitkeringen krijgen, belang rijk dalen. Daarvoor zal dus ook reeds een compessati^ gevonden dienen te worden. Conferenties der Woodbrookers De Arbeidersgemeenschap der Wood brookers te Bentveld belegt in de komende weken een drietal conferenties. De eerste, die op 8 en 19 Februari plaats heeft, staat onder leiding van prof. dr. W. Banning en behandelt de vraag: „Wat is democratisch socialisme?" Ir. H. Vos be spreekt het economische, prof. dr. ir. W. Schermerhorn het sociaal-politieke en de leider zelf het culturele déél van het demo cratische socialisme. Onder leiding van ds. J. M. de Jong, die zelf zal spreken over Bijbelse onafhanke lijkheid, wordt op 25 en 26 Februari het thema „Christelijke onafhankelijkheid" aangesneden. Ds. K. H. Kroon refereert over het onderwerp „Christelijk atheïsme". Tenslotte vermelden wij de conferentie „Intern beraad over het probleem der volksontwikkeling" onder leiding van mi', dr. J. F. de Jongh op 4 en 5 Maart. Dr. Ph. J. Idenburg zal spreken over „Taak en in houd van de volksontwikkeling" en de heer R. Beumer over „De huidige situatie van het volksontwikkelingswerk". open kaart te spelen. Het begin is misschien moeilijk, maar later gaat het veel gemak kelijker. En het kan alleen maar, in alle opzichten, in uw eigen voordeel zijn. Dan4 kom ik over een poos weer bij u. Gaat u mee, meneer Landt? Joan, zei deze nog eens, zul je ver standig zijn? Er volgde geen antwoord en de jonge man, een frons op zijn ver moeid gezicht, verliet het kamertje dat de politieman achter hen sloot. U wilt zeker ook graag wachten, zei deze. In de agentenkamer hebt u wat ver tier. En koffie. Maar als u de eenzame opsluiting prefereert heb ik nog wel een wachtkamer voor u. Laat u mij maar in de agentenkamer, verzocht Peter. De gedachte om in de een zaamheid te moeten wachten benauwde hem opeens onzegbaar. De politieman knikte en gaf zijn orders en even later trad hij zijn werkkamer weer binnen waar recher cheur Prins, vol ongeduld wachtend, een sigaret stond te roken. De inspecteur schoof weer achter zijn schrijftafel en haalde zijn papieren te voorschijn. Wie zei je ook alweer dat je gear resteerd had, Prins? De man van het luci fersdoosje? (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6