Nederlandse sierteelt als deviezenbron De geldmiddelen der gemeente Voor snelvervoer Gé v. d. Bosch Gaat U overzee F. Damsaans Zn. Afschaffing van „universiteits- en zakenstemmen' Zaterdag 4 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Export bedroeg ruim 91 millioen gulden Van hoe groot belang de export van bloembollen, bloemen en planten is voor Nederlands deviezenpositie, blijkt wel uit de jongste opgave van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten. In 1949 werd aan bloembollen uitgevoerd voor ƒ82.727.657 (tegen f 74.470.877 in 1948) aan bloemen 7 851.440 (1948: ƒ3.656.858) en aan plan ten 1.185.198 (1948: ƒ441.359). Voor de Bloembollen is Engeland de voornaamste afnemer met ruim 26 mil lioen. De Verenigde Staten namen voor 21.4 millioen af, en de derde is, merk waardig genoeg wanneer men het aantal inwoners vergelijkt, Zweden met ruim 7 millioen. De export naar de Trizöne van Duitsland bedroeg 6.1 mïllióen, die naar Frankrijk ƒ6.4 millioen, naar Canada ƒ2.4 millioen en naar België ƒ2.1 millioen. Andere lan den, die voor meer dan een millioen gulden afnamen zijn Italië, Noorwegen, Zwitser land enhet eiland Guernsey, het groot ste van de Kanaaleilanden. Naar Tsjechoslowakije en Oostenrijk werd tezamen voor 1.3 millioen uitge voerd. Van de landen op het Zuidelijke half rond zijn alleen Argentinië met 303.768 en Zuid-Afrika met 219.684 van enige betekenis. Een nieuwe verschijning in de lijst is Israël, dat in 1949 voor 26.177 afnam. Voor de Bloemenexport zijn België en Luxemburg, Duitsland-Trizöne en Enge land, die elk voor meer dan 2 millioen afnamen, de belangrijkste afnemers. Zwe den en Zwitserland bereikten tezamen ruim 1 millioen. De Plantenexport ging hoofdzakelijk naar België en Luxemburg (ƒ249.206) Frankrijk 290.750) en Zweden 88.259) Dat de exportstijging niet alleen terug te voeren is tot monetaire factoren (deva luatie) bewijzen de gewichtscijfers. Want Fa E. BELLAART (Fa. Martens en Zoon Anno 1784) Garenkokerskade 1, Haarlem - Tel. 13467 AANNEMERS VAN ALLE BOUW. EN ONDERHOUDSWERKEN (Adv.) Burgemeester wil Zandvoort een vliegveld geven Voorshands alleen voor de zweefvliegerij Burgemeester van Fenema heeft het plan opgevat om in Zandvoort een vlieg veld aan te leggen, zij het dan met die beperking, dat dit voorlopig alleen ten dienste zal staan van de zweefvliegerij. Hij heeft reeds een terrein gevonden in de Waterleiding-duinen, dat door deskun digen uitermate geschikt is bevonden. Dit terrein ligt ten Zuiden van de Dr. C. A. Gerkestraat. Het is een vlak stuk grond waar met vrij geringe egalisatie-werk zaamheden zou kunnen worden volstaan. Eigenlijk is vliegveld nog" een iets te groot woord voor het geprojecteerde ter rein, want het zou een zogenaamde „strip" moeten worden, een langgerekt en smal terrein, dat van Oost naar West loopt. Aangezien de windrichting meestal West of Zuid-West is, zou de strip vele dagen in het jaar dienst kunnen doen. De mo gelijkheid bestaat echter om aan het einde van de strip aan de zee-kant nog een stuk te egaliseren, waardoor het veld de vorm van een T zou krijgen. Hiertoe zou echter een diepe duinpan opgevuld moeten wor den. Het gehele plan leek de burgemeester in ieder geval een uitstekend DUW- p| j eet. Om niet te hard van stapel te lopen, oordeelde de burgemeester het nuttiger om voorlopig het veld alleen voor zweef vliegers te bestemmen, temeer daar de outillage daarvoor van bescheidener aard is. Er is een groot tekort aan zweefvlieg- velden in ons land, zodat van de zijde dei- vliegers zeker belangstelling voor dit veld zal bestaan. Het behoeft geen betoog, dat de elegante zweefvliegsport een grote at tractie voor de badplaats zou vormen. Naderhand kan dan mogelijk nog eens worden overgegaan om het veld ook voor de imotor-vliegerij open te stellen. Gezien de Attracties van internationaal kaliber die Zandvoort reeds kan en in de toekomst mogelijk nog meer zal bieden, is een druk verkeer van sportvliegers helemaal niet ondenkbaar. Tunnel onder overweg bij station Ede-Wageningen Binnenkort zal begonnen worden met de aanleg van een tunnel voor voetgangers en fiètsers onder de overweg bij het station Ede-Wageningen. De kosten zullen onge veer 200.000 bedragen. De gemeente Ede die het project uitvoert, ontvangt van de Nederlandse Spoorwegen 30.000 en van üe A.K.U. 15.000, terwijl uit het provin ciaal wegenfonds van Gelderland waar- schijnlijk 77.500 als subsidie ontvangen zal worden. de export van bloembollen is gestegen van 30.8 millioen kg. in 1948 tot 38.1 millioen kg. in 1949, voor bloemen zijn de cijfers: 1949 7.8 millioen 1948 3.6 millioen en voor planten 1.1 millioen in 1949 tegen 0.4 mil lioen in 1948. Voor de beide laatstgenoemde groepen valt dus ruim een verdubbeling van het kilogewicht te constateren! De openstelling van de Duitse grens voor sierteeltproducten is van groot belang ge weest. Door de lage bloemenprijzen in Duitsland wordt overwogen aan de invoer beperkingen op te leggen. Voor de bloembollenexport zijn de voor uitzichten in Zweden en Frankrijk, waar de contingenteringsbepalingen zijn opge heven, gunstig. In Amerika moet men op passen, aangezien de belanghebbenden daar bij het minste of geringste met de „dümpïng"-vlag zwaaien. En het Engelse vaktijdschrift „Nurseryman and Seeds man" gaf nog onlangs te kennen, dat men ook in Engeland graag de invoer onder controle houdt. Hier heeft men echter een verhoging van de invoer in onderlinge overeenstemming weten te bereiken. Jac. Zwaan overleden Vanmorgen vroeg is plotseling in de ouderdam van 51 jaar overleden de heer Jac. Zwaan, dirigent van verscheidene Haarlemse koren en leraar aan de Muziek school. De overledene, die 12 Mei 1898 in Am sterdam geboren is. studeerde muziek aan de Toonkunstmuziekschool aan de Keizers gracht en later aan het Conservatorium. Hij slaagde voor het examen voor piano en orgel. Zijn entree in Haarlem deed hij als componist, toen Haarlems kinderkoor, dat onder leiding van Jac. de Nobel stond, een werkje van hem uitvoerde. In 1922 nam hij de leiding van Schotens Christelijk Gemengd Koor op zich: werd de opvolger van Jan Booda te Spaarndam en in 1924 volgde hij de heer K. H. Kerkhof f op als dirigent van het Doopsgezind Zangkoor. Ook was hij enige tijd dirigent van het Noorder Kerkkoor. Na de bevrijding werd de heer Zwaan aangezocht het in Augustus 1945 opgerichte Haarlems Christelijk Mannenkoor te leiden en na het overlijden van de heer I-I. W. Hofmeester werd hij dirigent van Harmo nie Crescendo. Behalve als componist was de heer Zwaan ook bekend als pianist en organist en door zijn paedagogische arbeid in beide vakken, onder andere aan de Muziekschool van Toonkunst te Haarlem. UIT DE BOLLENSTREEK Wiegens reorganisatie van het Voetkundig Instituut ittelhauser tvordt de geachte clientèle beleefd verzocht voor afsDraken zich in verbinding te stellen, met Tel. 17747 b.g.g. tel. 15623 Mevr. I. PEEREBOOM (Adv.) Burgerlijke stand HAARLEM, 3 Februari 1950 BEVALLEN van een zoon: 31 Jan., C. M. KnijperHazenberg; 1 Febr., J. Schousvan Zeist; 2 Febr., W. C. CouzijRauchbaar; W. van- BaarselNouwland; M. C. Ruigrok Schaper; 3 Febr., M. G. EichelsheimRidder hof; A. van Rhijnvan Hoven. BEVALLEN van een dochter: 31 Jan., C. M. Knijper.Hazenberg; 2 Febr., C. P. den Nijs —var. Rossum; J. M. T. van Kaalem Sweers. OVERLEDEN: 31 Jan.. J. de GrootAtema, '7 j., G. v. Aemstelstraat; 1 Febr., N. Okker, 2 j„ Gasthuislaan; \V. de Veer, 88 j,, Lin- naeuslaan; 2 Febr., N. Kruyff—Slot, 94 j., Twijndsrslaan; C. WiedijkSchoon, 57 j., Slapersdijk; C. H. M, Woerden, 7 nv, Gast- huisvest; J. R. E. Frerichs, 10 m., Jan van Galenstraat; F. C. H. PeltenburgDabroek, 01 j.. Crayenesterlaan; M- SmolenaarsWub- fce, 82 j„ van Loostraat. De tegenstellingen tussen „die Zuid" en „de Noord" „De Zuid" is de benaming van de bollen streek tussen Haarlem en Leiden, zulks in tegenstelling tot „De Noord" het bloem bollendistrict boven het Noordzeekanaal. Noord en Zuid hebben dikwijls een ge heel verschillende kijk op wat men de „vakbelangen" noemt. En tussen die twee zit Haarlem op de wip, en profiteert nogal eens van die positie. Haarlem is vanouds de bloemenstad. In Haarlem concentreert zich ook het bloem bollenvak. Daar zetelt de Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur, daar wordt de Maandagse bloembollenbeurs ge houden, daar huist in een statige witte villa in het Kenaupark de organisatie van de exporteurs, de Bond van Bloembollen handelaren. Daar eten 's Maandags de bol- lenmensen in de ..Grote Brinkmann" of in de „Kleine Brink" of in een der andere gelegenheden die de Bavostad biedt tot versterking van de inwendige mens. De mensen uit De Noord zeggen, als ze eenmaal in Haarlem zijn gekomen: tot hiertoe en niet verder. Behalve Donder dags. Dan zie je ze wel eens op de Hille- gomse bloembollenbeurs verschijnen. En het zijn dan ook vooral de mensen uit de Noord, die soms om gegronde, maar ook nog veel vaker zonder redenen De Zuid met 'n wantrouwend oog bezien; die ervoor gezorgd hebben dat de plannen van Hil- legom, om de Algemene Vereniging naar het bloembollendorp te doen verhuizen, werden verijdeld. De Hillegommers bou wen nu dóch een nieuwe beurs, maar de Algemene Vereniging blijft in Haarlem. Het is echter buiten kijf, dat De Zuid althans nu nog het centrum is van de bloembollenkwekerij en -handel. Lisse voor de kwekerij, I-Iillegom voor de han del. Al zitten er ook in Lisse, en niet te vergeten Sassenheim, grote handelaren en tellen de Hillegomse kwekers geducht mee. Maar de Lissers, dat is een slag apart. Terwijl de Hillegommers niet zo makkelijk warm lopen, klitten die Lissers ongeacht alle tegenstellingen aan elkaar als het om Lisse gaat. Trots zetten ze in hun post stempel „Lisse, Centre of the Bulbdistrict". Soms, als de Hillegommers wat slecht te spreken zijn, smeden die plannen om in hun poststempel te zetten „Hillegom, Cen tre of the Bulbexport" maar het is nog altijd bij plannen gebleven. Plannen worden er in De Zuid genoeg gemaakt, maar Lisse ziet er niet tegen op ze uit te voeren óók. Dat bewijst de grote tentoonstelling die dit voorjaar in „Keu kenhof" wordt geopend. En wanneer er in het bloembollenvak gesproken wordt over plannen voor de bouw van een groot koelhuis, weet men nu al waar dat (na tuurlijk, zeggen de Lissers!) moet verrij zen. Het gaat momenteel goed in het bloem bollenvak en dan worden de plannen ge boren. Maar een bollenman is een mens van stemmingen. Eén tegenslagen de plannen worden (voorlopig) weer opgebor gen. Zó zitten ze op de top, zó zakken ze weer naar beneden. Zo zijn ze, die mensen uit De Zuid. SCHEEPVAART Empire Brent, DjakartaA'dam 3 Febr. 660 mijl O.Z.Q. Guardafui. Garoet, DjakartaR'dam 3 Febr. van Suez, Johan van Oldenbarnevelt, DjakartaA'dam 3 Febr. 800 mijl O.Z.O. Guardafui. Kedoe, R'damDjakarta 3 Febr. v. Aden. Kola Agoeng, DjakartaR'dam pass. 3 Febr. Gibraltar. Sibajak. R'damDjakarta pass. 3 Febr. Kaap Guardafui. Zuiderkruis, DjakartaR'dam 3 Febr. 800 mijl vae Guardafui. Kota Agoeng, JavaR'dam 3 Febr. 60 mijl West Gibraltar, j Lnngkoeas, R'damDjakarta 3 Febr. van Singapore. Modjokerto, R'dam—Djakarta 4 Febr. te Belawan. Sarangan, R'damJava 8 Febr. Marseille. Stuyvesant. 3 Febr. van Trinidad n. A'dam. Tabimta, DjakartaA'dam 3 Febr. van Aden. Willem Ruys, S Febr. van Djakarta n .R'dam. Die van Schipluiden een plaatsje bij Delft dat in iedere Nederlandse littera tuurgeschiedenis staat vermeld omdat de dichter Poot er het levenslicht aan schouwde hebben het nooit kunnen verkroppen, dat hun molen „De Korpers- hoek" vijf jaar ge leden aan de vraat zucht van de rode haan ten offer viel. Gedurende die tijd hebben zij er onver moeid naar gestreefd de leegte die in het landschap was ont staan weer op te vullen Nu is het oog van het comité dat zich met de wedergeboor te van „De Korpers- hoek" bezighoudt ge vallen op de stoere bovenkruier „De jonge Pieter" in Leï- muiden. Het is al lang geleden dat deze reus zijn wieken in ruime banen door de wijde lucht boven de Haarlemmermeer liet stuwen, want zijn eigenaar gaf de voor keur aan het elec- trische meelbedrijf. Nu zal „De jonge Pieter" steen voor steen en balk voor balk worden afgebroken rijzen. Maar er zijn er in Leimuiden die zijn om in Schipluiden in nieuwe luster te her wiekslag smartelijk zullen missen. Haarlem 50 jaar geleden In de afgelopen 50 jaar zijn de bemoeiin gen der gemeenten sterk uitgebreid. Dit komt ook uit in het eindbedrag der begro ting. Omstreeks 1900 kwamen de eindcijfers van inkomsten en uitgaven niet veel boven de 1.250.000, nu zijn die ruim 27.000.000. Het is waar dat bij de vergelijking ook het inwoner-aantal een rol speelt, maar die stijging (in 1900 telde Haarlem een kleine 65.000 inwoners, nu zijn er ruim 161.000) staat in geen verhouding tot die van het gemeentelijk budget. Nu bedragen, om een voorbeeld te nemen, alleen de uitgaven voor de politie al 1.850.000, dus 600.000 meer dan 50 jaar geleden het totaal Van de ge hele gemeente-begroting! Nu wordt de financiële positie der ge meente voor een belangrijk deel beheerst door de winsten van de gemeentebedrijven. Een halve eeuw geleden was er nog alleen 't Waterleidingbedrijf, het Gas- en het Elec- triciteitsbedrijf moesten nog met de exploi tatie beginnen. De gemeente kreeg toen een groot deel van haar inkomsten uit de plaatselijke directe belasting. Daarin waren 9773 aan slagen. Het beschreven inkomen was 14.100.000, wat neerkomt op een gemid delde van 1443,De belasting bracht tezamen 303.300,op, per aangeslagene dus 34,—. Het percentage der heffing was 2.2. In die tijd en dat is nog enkele tien tallen jaren zo gebleven was de inkom stenbelasting de sluitpost der begroting. De vraag hoe hoog dit percentage moest zijn, was een der belangrijkste onderwerpen van de discussie als de Raad de begroting be handelde. Maar ook die gedachtenwisseling vergde niet veel tijd, want de begroting werd in één dag (een morgen- en een mid dagzitting) afgehandeld. Nu maakt de Raad er meestal een 6-daagse van, op deze 6 dagen worden dan 6 middag- en 4 avond vergaderingen gehouden. Toen de nieuwe financiële verhouding tussen rijk en gemeenten werd ingevoerd, werd de gemeentelijke inkomstenbelasting afgeschaft. De gemeenten kregen toen van het rijk een deel der geïnde belastingen. Nu gaan er allerwege stemmen op om aan de gemeente weer een eigen, belastinggebied te geven, omdat men verwacht dat dit de gemeentelijke autonomie bevorderen zal. Ieder zal begrijpen dat het bedrag dat de inwoners thans aan belastingen moeten opbrengen een veelvoud is van hetgeen vroeger opgebracht moest worden. Nu be talen de Haarlemmers alleen aan straat belasting al 750.000,dus meer dan het dubbele bedrag der inkomstenbelasting van 1900! Haarlem had 50 jaar geleden slechts een schuld van 4.113.000,Per inwoner dus nog geen 64,In de halve eeuw die daarop volgde is het bedrag der vaste schulden tot 50.000.000,dus 323, per inwoner gestegen. Maar nu is een groot deel van dit geld belegd in de winstgevende bedrijven. DAGELIJKSE AUTODIENSTEN HAARLEM - TEL. 11143—10290 ZANDVOORT - TEL. 2852 Flikkerlichten voor 27 onbewaakte overwegen Naar de ANWB mededeelt zal thans spoedig een aanvang worden gemaakt met het beveiligen van 27 onbewaakte over wegen. Deze zullen van een automatische flikkerlicht-installatie worden voorzien. Het ligt in de bedoeling nog dit jaar een tweede groep overwegen samen te stellen, die voor beveiliging in aanmerking ko men. Hiermede zal dan het voorlopig vast gestelde aantal van vijftig overwegen zijn bereikt. Dit betekent dat er slechts een begin gemaakt is in de goede richting, daar in Nederland in totaal nog tweeduizend spoor wegovergangen onbewaakt zijn. De grootste seryice bij: Zijlvest 41, Haarlem - Tel. 12456-14155-11141 (Adv.) Nieuw Brits kiesstelsel Minder parlementsleden, wijziging der kieskringgrenzen LONDEN, 30 Januari. (Reuter) Bij de algemene verkiezingen in Engeland op 23 Februari zal gestemd worden volgens de nieuwe wet op de volksvertegenwoor diging, welke in 1948 is aangenomen. Voor het eerst sinds bijna 350 jaar zal niemand het recht hebben meer dan een maal zijn stem uit te brengen. De mogelijkheid, dat sommige personen meer dan eenmaal kon den stemmen, vormde jarenlang een veel omstreden kwestie. De politieke en geografische verdeling der kiesdistricten is thans zodanig, dat geer. politieke waarnemer met enige zekerheid een voorspelling kan maken over de uit slag der verkiezingen. Tot 1948 had ongeveer een op honderd kiezers het recht zijn stem tweemaal uit te brengen, eenmaal als kiezer in zijn kiesdistrict en eenmaal omdat hij of een academische graad bezat of uit hoofde van bepaalde zakenbelangen. De zogenaamde „universiteitsstemmen" worden in 1603 door Jacob I ingesteld, die een beschermer was van de wetenschap. Hij gaf de universiteiten van Oxford en Cambridge het privilege rechtstreeks door twee parlementsleden in het parlement vertegenwoordigd te zijn. Naderhand ont vingen ook andere universiteiten het recht een of meer vertegenwoordigers af te vaardigen. In het geheel werden zeven universiteiten door twaalf parlementsleden vertegenwoordigd. Deze leden werden ge kozen door personen met een academische graad, die hun stem per brief uitbrachten. De laatste cijfers tonen, dat er 228.769 van dergelijke kiesgerechtigden waren. Kort na de oorlog werd een commissie ingesteld om veranderingen van zekere aspecten in het kiessysteem voor te stellen. Het afschaffen der universiteitsstemmen was een der eerste voorstellen dezer com missie. De conservatieven verzetten zich krachtig en wezen op verschillende grote staatslieden en politici, die de weg naar het Lagerhuis vonden via de universiteits parlementszetels, zoals Francis Bacon, sir Isaac Newton. Richard Cromwell, William Pitt en Gladstone. Met het verdwijnen der universiteits zetels zullen onder meer ook de schrijver sir Alan Herbert, sir John Anderson, een vroegere minister van Financiën en Walter Elliott uit het parlement verdwijnen. Om de stelling „één man, één stem" consequent te volgen, waarvan de Labour- regering een gi-ote voorstandster is, werd met de wet op de volksvertegenwoordiging ook de wet op de „zakenpandenstemmen" afgeschaft. Hoewel de laatst genoemde wet voor het gehele land gold, beperkte haar invloed in het parlement zich hoofdzakelijk tot de „city" van Londen, die reeds 600 jaar lang twee parlementsleden afvaardig de. Deze twee vertegenwoordigden slechts 12.500 kiezers, van wie 7.900 stemden uit hoofde van het feit, dat zij eigenaars waren van zakenpanden. Thans echter kan slechts een stem uitgebracht worden op grond van het wonen van de kiesgerechtigde in een bepaalde kieskring. Andere indeling De geografische g-enzen van de meeste kiesdistricten zijn veranderd, opdat de vertegenwoordiging in het parlement op een billijker basis zal plaats vinden. In dicht bevolkte gebieden zijn de kieskringen zoda nig verdeeld, dat het aantal kiezers maxi maal 69.000 telt. Bestaande kieskringen zijn opgeheven en bij omliggende kieskrin gen gevoegd en er zijn ook geheel nieuwe kieskringen gevormd. De Londense buitenwijk Hammersmith bijvoorbeeld telde 82.675 kiezers, doch werd slechts door één parlementslid ver tegenwoordigd. Hammersmith is thans ver deeld in Hanimersmith-Noorc en Ham- mersmith-Zuid, die ieder een afgevaardig de kiezen. Birmingham zal thans dertien in plaats van twaalf afgevaardigden kiezen en Manchester zal negen leden kiezen met een gemiddelde van 56.900 kiezers per kiesdistrict. Voorheen waren deze getal len respectievelijk acht en 60.600. De City of Londen en de City of West minster, het centrum voor het burgerlijke bestuur en de plaats van de parlements gebouwen, zijn tot con kiesdistrict ver enigd. Samen zullen zij een lid kiezen. Het spreekt vanzelf, dat het toevoegen van een bepaald gebied bij een ander kiesdistrict het traditionele politieke stramien hiervan kan veranderen. Een kiesdistrict, dat bij voorbeeld steeds conservatief gestemd heeft wordt in tweeën gedeeld en bij twee andere gevoegd. Is de Labour-meerderheid hier zo groot, dat de nieuwe kieskring toch een Labour-lid kiest, dan is het parle mentslid, dat door het vroegere, conserva tieve, district zou zijn gekozen, voor de conservatieven verloren. Het omgekeerde is uiteraard ook mogelijk. Het nieuwe -Lagerhuis zal 625 zetels tellen in plaats van 640, zoals het huidige. Het aantal zetels heeft in de loop der jaren gevarieerd tussen 615 (i i de periode van 1922 tot 1945) cn 707 (1918 tot 1922). Ook loonsverhoging voor werknemers beneden 23 jaar? De minister van Sociale Zaken heeft aan de voorzitter der Tweede Kamer medege deeld, dat overeenkomstig het advies van de Stichting van de Arbeid het College vah Rijksbemiddelaars ten behoeve van ge huwden beneden de leeftijd van 23 jaar, zomede van kostwinners beneden die leef tijd, wegens bijzondere omstandigheden dispensatie kan verlenen van de bepaling, dat de loonsverhoging van 5 procent niet wordt toegekend aan werknemers beneden de leeftijd van 23 jaar. Daarbij is in het bijzonder gedacht aan gehuwden met twee of meer kinderen en aan kostwinners, die drie of meer personen te hunnen laste hebben. De minister heeft het College van Rijks bemiddelaars verzocht met de Stichting van de Arbeid overleg te plegen over de vraag of het geen aanbeveling verdient de dispensatie-mogelijkheid in een alge mener vorm te gieten en daaraan bekend heid te geven, zodat niet voor elk indivi dueel geval afzonderlijk dispensatie be hoeft te worden gevraagd. foorstel competitie-indeling bevat zowel voor- als nadelen „Wanneer het voorstel tot herziening van de competitie-indeling wordt aangenomen, zal zulks natuurlijk tot gevolg hebben, dat de clubs ruimer in him financiën komen te zitten, maar of het tenslotte ook het effect zal sorteren, dat het Bondsbestuur er van verwacht, n.l. verbetering van het spelpeil, doordat op den duur het aantal eerste klas- sers vermindert, betwijfel ik sterk merkte de heer G. J Bremerkamp, voorzitter van de voetbalclub Stormvogels op. met wie wij eveneens een onderhoud hadden in aanslui ting met de gesprekken met bestuursleden van eerste klassers. Als voorbeeld, dat het niet het grote aantal eerste klassers is, waar door het spelpeil is gedaald, moge het Wes- ten dienen. Hier zijn niet, zoals in het Zul den, „zo maar" een aantal clubs tot eerste klasser gebombardeerd, en hier is niet, zoals in het Noorden, een eerste klasse geformeerd, omdat elk district toch zijn eerste klasse moest hebben; integendeel, de clubs uit de Westelijke eerste klasse hebben er iets voor moeten presteren om de hoogste afdeling te bereiken respectievelijk hun plaats er in te behouden. En toch valt ook in het Westen achteruitgang van het spelpeil te constate' ren! En dat vermenging van bijvoorbeeld Westelijke met Noordelijke eerste klassers verhoging van het spelpeil zal brengen, is volgens de heer Bremerkamp ook nog lang niet vaststaand. Hij is absoluut een tegen stander van de afschaffing der degradatie wedstrijden. Als een club kampioen wil worden, moet zij op het groene veld bewijzen, dat zij de sterkste is; als een elftal aan de onderste plaats wil ontkomen, moet het alweer op het groene veld bewijzen, dat het niet de zwak ste is. Wanneer straks de nieuwe competitie indeling een feit zal zijn, zullen bijvoorbeeld de tweede klas-kampioenen eerst op het voetbalterrein moeten uitmaken, wie het recht op promotie heeft. Al deze beslissingen vallen dus op het groene veld en daarom is het de mening van de heer Bremerkamp, dat club B uit een lagere afdeling ook tussen de krijtlijnen eerst moet aantonen, dat ze sterker is dan club A uit de hogere regionen. De heer A. van der Aart, voorzitter van de afdeling Haarlem van de Kon, Nederl. Voetbalbond noemde het voorstel niet kwaad, In het begin worden echter te veel wedstrij den voor de eerste klassers vastgesteld en daardoor zullen waarschijnlijk moeilijk heden kunnen ontstaan. De situatie voor andere districten zal moeilijk worden en als het Noorden en het Oosten medewerking verlenen, dan zou men moeten spreken van „zelfmoord". Overigens verwacht de heer Van der Aart zovele bezwaren tegen het voorstel, dat het de vraag is, of het aangeno men zal worden. Zijn tien of twaalf ploegen in de lagere klassen voldoende? De heer H. W. vanTurnhout, voor zitter van de R.-K. Sportvereniging TYBB, noemde de voorgestelde regeling voor de lagere klassen goed. Een programma van twee-en-twintig wedstrijden kan best uit gevoerd worden en dan is er ook nog tijd voor de bekerwedstrijden, vooral als vol gens een afvalsysteem gewerkt wordt. Ge lukkig wordt het afschuwelijke degrada tiesysteem afgeschaft. Vooral de huidige bepalingen (twee clubs uit iedere afde ling) zijn fnuikend voor het spel. Afschaf fing van degradatiewedstrijden moet als een weldaad worden beschouwd. Er wordt door het indienen van het voorstel wat geprobeerd, om het spelpeil te bevorderen en dat juichtte de heer Van Turnhout bij zonder toe. Ook de voorzitter van Schoten, de heer A. H. W. Geurtz, Verheugde zich er over, dat voorgesteld wordt het aantal clubs in de lagere klassen tot twaalf te verhogen. Dat brengt meer kosten door meer en mogelijk grotere reiden met zich mee, maar dat heeft de heer Geurtz er voor over. Het spelpeil zal er door verbe terd worden. Hij verklaart zich ook tegen het spelen van degradatiewedstrijden, niet omdat Schoten er thans gunstig voorstaat. Die mening had hij ook, toen de positie van de club minder gunstig was. „Een afdeling van tien clubs is voldoen de voor de clubs van de oude stempel", verklaarde de heer P. C. van Houten, de voorzitter van de oudste Nederlandse voetbalvereniging". Voor I-IFC behoeven er niet meer wedstrijden te worden vastgesteld. Dan kunnen de zomersporten ook niet in het gedrang komen zoals zich thans ieder jaar voordoet. Wat het groot aantal wed strijden en de verre reizen van de eerste klassers betreft zeide de heer Van Houten, dat hierdoor het beroepsspel nog meer dreigt. Het spelen van degradatiewedstrij den heeft hij nooit kunnen bewonderen cn daarom was hij zeer ingenomen met dit deel van het voorstel. Wel degradatiewedstrijden De heer N. J. Twister ling, scheids rechter van de KNVB, had gunstige erva ringen over degradatiewedstrijden. In de laatste tien jaar bijvoorbeeld zijn derge lijke wedstrijden altijd normaal verlopen en vaak werd er goed spel vertoond. Daar om was hij niet tegen het spelen van pro motie- en degradatiewedstrijden. Boven dien moeten de tweede klassers bewijzen, dat zij beter kunnen voetballen dan de eerste klassers. De heer Twisterling, die uit ervaring weet, dat overal in het land goede belangstelling voor wedstrijden be staat, verwacht meer publiek in de provin cie, wanneer daar westelijke clubs op be zoek komen. In deze omgeving zal er na tuurlijk veel van af hangen of een. club uit het Noorden, het Oosten of het Zuiden een trekpleister is. Beverwijkse chauffeur maakte scherven In de maand November wilde een chauf feur uit Beverwijk in een bioscoop aldaar een feestelijke bijeenkomst bezoeken van een vereniging. Er waren toegangsbiljet ten op naam uitgereikt en de chauffeur had er één van een vriend ontvangen. Mogelijk doordat de man sterke drank had gebruikt stelde de controleur geen prijs op zijn aanwezigheid en bovendien werd spoedig ontdekt, dat niet zijn naam op het toegangsbewijs stond. De chauffeur was hiermee niet tevreden en toen de deur voor hem gesloten werd, gooide hy' een ruit stuk. Politie werd er bijgehaald en het resultaat was, dat de Beverwijker zich voor de Politierechter in Haarlem te verantwoorden had. In zijn requisitoir herinnerde de officier van ju stitie er aan, dat verdachte minder gun stig bekend stond- doordat hij veel drinkt. Reeds is hij eerder veroordeeld. De eis luid de een gevangenisstraf van een week. De politierechter veroordeelde de chauf feur tot een geldboete van ƒ20, subsidiair twaalf dagen hechtenis. Deze heeft zich bereid verklaard de schade te betalen. „Margarine-oorlog" in Amsterdam Als protest tegen het niet-vïtaminiseren der margarine is een aantal winkeliers in de specifieke volkswijken van Amsterdam (Albert Cuypstraat, Jordaan) er toe over gegaan de vastgestelde margarineprijs van 34 cent met vier cent te verlagen en de margarine voor dertig cent ie verkopen. Sedert gisteren verkopen ongeveer twee duizend winkeliers in de hoofdstad als tegenmaatregel tegen deze prijsverlaging van hun collega's, de pakjes margarine voor 25 cent. Zij hebben daartoe de mar garine in blanco papier verpakt, hoewel de kwaliteit dezelfde is. Natuurlijk volgde een run van de huisvrouwen op ,4e winkeliers van de „kwartjes-margari ne"; deze winkeliers gaven echter niet meer dan twee pakjes per persoon af. Ook vandaag duurde de „margarine- oorlog" in de hoofdstad nog voort. Rat had nest in doos rattenkruit In een opslagplaats voor verdelgings middelen voor ratten en muizen op een boerderij te Gilze deed men dezer dagen een merkwaardige ontdekking. Toen enkele personen een groot kwantum gift in ontvangst kwamen nemen voor distribuering aan huis, waren zy zeer verwonderd bij het zien van een grote bruine rat, die zijn verblijf in een car- tonnen doos met vergift met een wijde sprong verliet. In de betreffende doos bevonden zich papieren zakjes met giftige tarwekorrels; middenin was het" nest van de voortvluchtige. Waarom het knaagdier op de boerderij blijkbaar bij voorkeur zijn tenten opsloeg in het rattenkruid valt moeilijk te ver klaren, evenals de goede welstand van de schadelijke viervoeter. Het gebeurde was wel aanleiding de giftige korrels voor het beoogde doel af te keuren. Amerikaanse marine in de Stille Oceaan wordt versterkt De Amerikaanse marinestrijdkrachten in de Stille Oceaan zullen versterkt worden, aldus heeft de chef van de Amerikaanse marinestaf, admiraal Forrest Sjterman, te Tokio verklaard. „Wij zullen minstens twee vliegdeksche pen hebben en enige reorganisaties uitvoe ren, waardoor wy' kruisers in het Weste lijk deel van de Stille Oceaan zullen heb ben. Enige torpetobootjagers zullen even eens worden overgebracht, welke dan zul len worden onttrokken aan de Atlantische vloot", zo voegde hy ei* aan toe. De Amerikaanse stafchefs, onder leiding van generaal Omar Bradley, inspecteerden de marine-basis Yokosoeka, nabij Yokoha ma, welke volgens waarnemers zal wor den gemaakt tot een belangrijke basis in het Noordelijk deel van de Stille Oceaan. Generaal Bradley verklaarde, dat de stafchefs niets wisten van een voorgestelde militaire alliantie tussen de V. S. en Japan, welke zou worden gekoppeld aan het vre desverdrag. „Er zal over Japans defensie worden be slist op de vredesconferentie en daarna moet het zelf zorg dragen voor zijn verde diging", aldus Bradley. Deze maand Februari, zo onthult de Encyclopedie, is de tweede en tevens kortste maand des jaars. Beide feiten mag men wel algemeen bekend achten het laatste vooral in kringen van maandsalaris-genietenden. Minder algemeen verbreid is de weten schap dat Februari (ook wel Sprokkel maand geheten) tevens de jongste maand is. In het oud-Romeinse jaar, dat slechts met tien maanden rekende, ontbrak Februari namelijk geheel, hetgeen eerst veranderde toen Numa Pompilius (u kent 'm toch?) het jaar opnieuw verdeelde en er twee nieuwe maanden aan toevoegde. Een daarvan was onze Februari, die echter aanvankelijk de laatste maand van het jaar werd, wat ook de reden is dat op schrikkeljaren de s.chrikkeldag juist in deze maand wordt toegevoegd. Aanvanke lijk telde Februari (van de Februa: de grote reinigings- en verzoeningsfeesteu der Romeinen) 29 dagen, totdat zij bij de in voering van de Juliaanse kalender een wis selende dagental (normaal 28, in de schrik keljaren 29 dagen) kreeg. In 1582 kwam tenslotte de Gregoriaanse kalender 'ot stand waarbij bepaald werd (om fouten van de oude tijdrekening te nivelleren) dat de eeuwjaren die niet door 400 deel baar zijn, niet schrikkeljaren zouden gel den. Daar de Gregoriaanse kalender ge publiceerd werd in eer. tijd van hevige godsdiensttwisten heeft het nog wie eeuwen geduurd voor hij overal was inge voerd (In Nederland tot 1700, in Engeland tot 1752 cn in Rusland zell's tot 1910). Men ziet dus dat er heel wat gedokterd is aan onze jaarindeling in het algemeen en aan Februari in het bijzonder.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7