J De industrialisatie-kansen voor Haarlem De radio geeft Dinsdag Prinses Wfflielmina sprak in sluitingsdienst van conferentie Oecumenische Jeugdraad WEK DE GAL W UW LEVER OP Q Wereldnieuws j Maandag 6 Fèbrviar/ 1950 is de slappe bodem een overwegend nadeel? In de laatste nummers hebben wij aan lach'. gewiid nan het rapport van de com missie, ingesteld door de Rijksdienst voor het Nationale Plan, om een studie te ma ken van het Bevolkingsvraagstuk van Ne derland. Daarbij kwam aan de orde de vraag waar ie industrie die zich belangrijk zal moeten uitbreiden om op den duur werk Ie kunnen verschaffen aan de zich steeds uitbreidende bevolking zich in de ko pende jaren zal vestigen. Enige passages uit dit rapport zijn in het hijzonder voor Haarlem van belang. Wij lezen; „Er kan worden geconstateerd lat een vestiging van bedrijven in de op slappe grond gelegen delen van de Rand stad „Holland" (het gebied waarin de ste den van West-Nederland liggen, waartoe natuurlijk ook Haarlem, Velsen en Bever wijk gerekend worden - Red.), indien deze even goed elders zou kunnen plaats vinden, in economisch opzicht in zoverre minder wenselijk is, omdat zij meer investeringen in de'woningbouw en voor het overheids budget niet zich zou meebrengen". De rapporteur laat er op volgen; „In dergelijke, uit bedrijfseconomisch oogpunt min of meer indifferente gevallen is een zekere aanmoediging van vestiging in de zandstreken uit nationaal-economisch oogpunt aanbevelenswaardig, mils deze overigens geen stagnering tot gevolg heeft in die economische ontplooiingsmogelijk heden, die door hun aard in het bijzonder zijn aangewezen op het Westelijk steden gebied". Hier komt dus op de voorgrond de quaes- üe van de slappe bodem. Men weel dat het industrieterrein, aansluitend óp de havens in de W aarderpolder, dat de gemeente Haarlem heeft gemaakt, ook een slappe bodem heeft, die tengevolge heeft dat de industrie daar natuurlijk duurder moet bouwen dan het geval is op zandgrond. De gemeenteraad heeft enige tijd geleden een commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar de vraag welke toekomst het nieuwe industriegebied heeft. Het rap port is juist dezer dagen verschenen. (Wij gaven Zaterdag daarvan een uittreksel Red.). Ongetwijfeld zal dit rapport een punt van discussie vormen bij de begro- 'tingsdebatten die in begin van Maart te verwachten zijn. Temeer omdat dan ook het voorstel van B. en W. aan de orde komt om een crediet van f 1.400.000 beschikbaar te stellen (over de jaren 1950 en 1951 ver deeld) voor de bouw van een brug over het Noorder Buiten Spaarne, die een bete re toegang zal geven tot het haven- en industriegebied in de Waarderpolder. Het is jammer dat de uitlating van de commissie van het Nationale Plan, in het bijzonder wat de bezwaren van de slappe bodem betreft, niet gekomen is voor de Haarlemse commissie haar werk eindigde. Wij stelden een deskundige de volgende vragen. Er is thans 1.381.0.00 gulden in. het nieuwe industriegebiedgeïnvesteerd. Tot nu toe zijn er slechts-weinig gega digden gekomen om. daar industrieën te vestigen. Is-he slappe grond' een beletsel? En: is het "verantwoord om nu ook nog 1.400.000 beschikbaar "te stellen voor de brug? IN». Het'sntwuord-waSb - - Hét .kan' 'niet ontkend worden-dater tot heden nog slechts weinig gegadigden voor het industrieterrein gekomen zijn. Maar daarvoor zijn verklaringen. Men is na de oorlog wel veel aan het. praten over in dustrialisatie, maar ook elders in het land zijn nog weinig plannen tot uitvoering ge komen. De bouwkosten voor fabrieken zijn zó hoog, dat er te veel risico in zit. Toch zal er industrialisatie moeten komen. Daar voor zal het nodig zijn dat de regering uit voering van plannen mogelijk maakt. (Ook de Haarlemse commissie deelt deze op vatting). Nu de slappe grond van Haarlem, Het is natuurlijk een feit dat bouwen op zand grond goedkoper is. Maar men moet de be zworen van de slappe grond toch niet over drijven. Als een fabriekscomplex op zand grond f 1.000.000 kost, zal dit, ik geef slechts een raming, op slappe grond mis schien f 1.200.000 worden. Zijn die f 200.000 dan in het kader van het gehele project een onoverkomelijk bezwaar? Ik geloof het niet. De jaarlijkse extra last komt dan neer op het loon en de sociale lasten van arde arbeiders. Voor een bedrijf dat met- enige honderden arbeiders werkt, is dit niet Bootz Tip is de parel der dranken, Aanwezig bij vrolijke klanken. Maar liet is een heel groot gemis Wanneer „TIP" afwezig is Ik zou voor zo'n feestje bedanken. r, d. B. te Haarlem ontv. 1 fl. TIP (Adv.) HILVERSUM I. 301.5 M- '/.0Q Nieuws. 7.15 Gymnastiek, 7.80 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 „Llchtbakc-n", 10.00 Voor kinderen. 10.15 Pla ten 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen, U.50 Godsdienstige causerie. 12.00 Aneelus, 12.03 Metropole-orkest. 12.03 Weerbericht. 12.33 Metropole-orkest. 12;5o Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Politie- muziekkorps. 14.00 Pianorecital. 14.40 Strijk» orkest. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Voor zic-keri. 1G.30 Ziekenlof. 17.00 Declama tie. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuit zending. 18.00 Amusementsorkest. 18.20 Sport- praatjè. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit ïs leven". 19.40 Weense muziek, 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20,12 „Geen heiligen- prer.tje". (In de pauze orgel). 22.40 „Bewaar het u toevertrouwde pand" ('daarna avond gebed), 23.00 Nieuws. 23.15 Concertgebouw orkest. HILVERSUM II, 414.5 JVÏ. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Ochtendblad. 8.40 Platen. 3,55 Voor de vrouw. 9.00 Herhaling hersen gymnastiek. 9.25 Platen. 10.00 Morgenwijding. ':Ó.15 Fanfare-orkest, 10.50 Voor kinderen. 1.00 Volksuniversiteit. 11.30 Voor zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Cowboyliedjes, 13,00 Nieuws, 13.15 Financieel weekoverzicht. 13.25 Promenade-orkest,. '14,00 Voor de vrcuw. 14.30 Platen, 15.15 Muziekcauserie. 16.00 Platen. 16.30 Voor dc jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Volksuniver siteit. 10.CO Voor kinderen, 19.05 Mannenkoor. 19 25 „Paris vous Darle". 19.30 Zuid-Ameri kaans'orkest. 20.CO" Nieuws. 20.05 Actualitei ten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.30 Pla ten. 22.00 Buitenlands ovei-zicht. 22.15 Pianokwintet. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen, doorslaggevend: Van veel meer belang is het feit voor de industrieel dat hij in Haar lem de geschikte arbeiders kan krijgen, want die zijn hier beschikbaar. Als een industrie op zandgrond gaat bouwen waar zij geen geschikte arbeiders uit de naaste omgeving kan vinden, moet zij die van elders aantrekken en daarmee gaan vele en ongetwijfeld 'hogere kosten gepaard. Ook de vakbekwaamheid der arbeiders speelt een belangrijke rol. De algemene indruk is, dat het peil der Haarlemse ar beiders goed is te noemen. Mijn overtuiging is, dat er als er inder daad industrialisatie-mogelijkheden komen, Haarlem zijn industrie-terreinen zal ver kopen. Er is wel eens de vraag gesteld, "f het niet wenselijk zou ziin voor de ge meente Haarlem, om de industriëlen, die hier bouwen willen een compensatie te geven voor de hogere kosten voor het bouwen op slappe grond, maai- ik geloof dat dit niet nodig zal zijn. De gemeente Haarlem heeft wat het haven- en industriegebied betreft, een voorzichtige politiek gevoerd. Er is immers voorlopig slechts een kleine deel van het grote project gemaakt. Eerst als blijkt dat er voldoende gegadigden zijn, zal geleide lijk tot verdere uitvoering overgegaan worden. De nieuwe brug over het Noorder Buiten- Spaarne is ongetwijfeld nodig om het ha ven- en industriegebied voldoende te ont sluiten, maar die brug heeft toch ook een ander doel. Er wordt dan immers een betere verbinding gekregen tussen de weg Haarlem-Amsterdam en Haarlem-Noord. Het verkeer Amsterdam 1 BI oemendaal en Amsterdam-Velsen zal dan van de nieuwe brug gebruik maken. Deze nieuwe route gaat dan langs de Oostsingelgracht, via de Oude weg, naar de nieuwe brug. Het spoor weg-viaduct van de Oude weg is smal, maar in de toekomst wordt de weg langs de Oostsingelgracht recht doorgetrokken, zodat hij dan bij de nieuwe brug uitkomt. Daar voor zal dan ook een nieuw viaduct ge bouwd worden. De nieuwe brug is ook nodig voor de overdekte groentemarkt die op een terrein ten' Oosten van de Centrale Werkplaats gebouwd zal worden. OriB^ÏRKK'ÓA'nWIÏC In het I-Iervcrmd Lyceum te Amsterdam is Zondag de jaarlijkse Februari-conferen- tie van de Nederlandse Oecumenische Jeugdraad, die door ongeveer driehonderd jeugdafgevaardigden werd bijgewoond, ge sloten. Prinses Wilhelm: na sprak gedurende de sluitingsdienst een rede uit, die door h°' I.K.Ö-.R. werd uitgezonden. Zy leidde haar rede in met enkele woor den over de boodschap, die in December door het Oecumenisch jeugddepartement te Genève aan de te Bangkok gehouden con ferentie van de jonge kericen en zendings lichamen in Oost-Azië werd gezonden. „De boodschap van het Jeugddepartement van dé Wereldraad van kerken tot de Oecu menische conferentie van Bangkok", aldus de Prinses, „heeft ongetwijfeld in zeer wijde kringen over de gehele wereld diepe indruk gemaakt door haar werkelijkheidszin, prac- tisch christendom en visie op de mogelijk heden van het ogenblik. Zij moet bezielend gewerkt hebben op de jongeren, die daar aanwezig waren, in het bewustzijn, dat Go'd hen leidde. Vol beloften zijn de besluiten daar geno men en de lijnen voor het uitwerken van de plannen uitgestippeld. Het mooiste van de boodschap is, dat zij. tot Bangkok gericht zijnde, een werkpro gramma is voor de jongeren over de gehele wereld, onverschillig waar hun arbeidsveld ligt, waarin saamhorigheid versterkt en de onderlinge band nog nauwer wordt aange haald: „Het Evangelie van Jezus Christus te brengen in ieder deel van het menselijk leven: op markten, in de gezinnen, op de akkers en in de fabrieken." Eon het duidelijker gezegd worden: het gehele leven te doordringen van Christus' geest, die alle ver-houdingen Bijbels-gezond maakt? Christus is noch met ons verstand, noch met ons denken te vatten. Hij is alleen te belijden in leven en woord, in dienst aan de mens, voor Hem. per rol Ce arootste en de beste! Duitse import in Nederland van vele obstakels bevrijd Een Nederlandse 'delegatie onder leiding van mr. S. Th. J, Teppema, plaatsvervan gend directeur-generaal van de buiten lands-economische betrekkingen van het ministerie van Economische Zaken heeft van 24 Januari tot 2 Februari te Frankfort onderhandelingen, gevoerd in aansluiting _op de in Septemberdag tussen de Neder landse regering en', dc bëzettingsautoritei- ten in Duitsland gesloten' overeenkomst. De onderhandelingen werden gevoerd met een Duitse delegatie waarbij de be zettende autoriteiten als waarnemers aan wezig waren. Nadat in September Se Nederlandse in voer in Duitsland voor een groot deel van kwantitatieve beperkingen was bevrijd, zal thans op grond der nieuwe besprekin gen ook de invoer van Duitsland in Neder land aan veel minder belemmeringen onderhevig zijn. Tevens werden over enige andere onder werpen afspraken gemaakt, waarbij on der meer voor de Nederlandse Rijnvaart- belangen een basis voor een meer bevredi gend verloop van zaken werd gelegd. Op het gebied van het betalingsverkeer werden eveneens enige regelingen getrof fen, welke de mogelijkheid inhouden, dat ook op dit gebied meer normale toestanden zullen kunnen ontstaan. Voor zover mogelijk zal deze overeen komst reeds direct in werking treden. De formele ondertekening kan pas plaats vin den, nadat de Nederlandse regering en de' Hoge Commissarissen te Bonn zich met een en ander aeeoord hebben verklaard. Badhuizen in bond verenigd In een te Utrecht gehouden druk bezoch te vergadering is de Nederlandse bond voor badhuizen opgericht, die ten doel heeft do speciale belangen van de exploi tanten van badhuizen te bevorderen. Het presidium van de nieuwe bond wordt waargenomen door de heer A. J. J. van L'eeuwen, voorzitter van de vereniging „Het Volksbadhuis" te Hilversum en het secretariaat door de heer H. J. Klokman to Haarlem, vertegenwoordiger van het „Groene Kruis". Tijdens de vergadering werd gememo reerd, dat van de meer clan duizend ge meenten in ons land nauwelijks vijftien procent een badhuis rijk is. Het merendeel der bestaande badhuizen is bovendien sterk verouderd. Hoge bouwkosten en ge brek aan bouwvolume belemmeren de uit breiding van het aantal badhuizen en ver betering van de bestaande. Uit de discussie bleek dat door de tien millioen inwoners van ons land tezamen nog geen tien mil lioen baden per jaar worden genomen. Radiogroeten naar de West Radio Nederland Wereldomroep stelt iedere week een aantal personen in de gelegenheid voor de microfoon in Hilver sum een groet uit te spreken, gericht tot Nederlanders in de West of aangrenzende gebieden. Zij, die hiervan gebruik wensen te maken, worden verzocht zich schriftelijk' te melden bijRadio Nederland Wereldom roep, Afdeling Groetendienst, Postbus 137, Hilversum. Aan het zenden van deze groe ten zijn geen kosten verbonden. Voor militairen in de West geldt deze regeling niet, daar hun familieleden ge bruik kunnen maken van de faciliteiten van het Radioprogram voor de Nederlandse Strijdkrachten. Een jongetje verdronken Het driejarig jongetje van de famile K. is bij het spelen nabij de IJwég in de Spaarnwou.dertocht geraakt. Daar bet on geval eerst geruime tijd na het.gebeuren door een mededeling van een speelkame raadje bekend werd, waren de levensgees ten reeds geweken toen men het kind vond. Prof. dr. F. Schuh 75 jaar De oud-hoogleraar in de wiskunde en mechanica aan de Technische Hogeschool te Delft prof. dr, Frederik Schuh zal op 7 Februari in zijn woning te 's-Grnvonhage zijn. 75ste verjaardag vieren, Prof. Schuh studeerde aan de universiteit te Amster dam en later te Göttingen wiskunde en natuurkunde. Hij promoveerde tot doctor in- deze wetenschappen in 1905. Van 1916 "fot'19'40 was hij hoogleraar aan 'dé Hoge school te Delft. Hij rdoceerde tevens van 1909 tot 1916 wiskunde aan de Universiteit te Groningen. Niet minder dan vijftig werken verschenen van zijn hand, het laatste in October van het afgelopen jaar onder de titel „De macht van het getal". Prof. Schuh zal zijn ver jaardag in familiekring vieren. U zult 'h morgans „kiplekker" uit bed springen. Elko dag moot uw lover een liter gal in uw ingewand on d oen stromen, anders vorl.eerI.uv/ voedsel «lot. kot bederft. U raakt veratopt, wordt humeurig on loom. Noem de plantaardige CARTER'S LEVIORPILLETJUS om die liter gul op te wekken on uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wUze to regelen. lOon plantaardig nacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Levorplllotjes. (Adv.) Vlootmanoeuvres in de Caraïbische Zee De volgende maand zullen in het Caraï bische gebied vlootoefeningen worden ge houden, waaraan ook Nederlandse oorlogs bodems zullen deelnemen. De plannen voor gemeenschappelijke Amerikaans- Canadees- Nederlandse ma noeuvres zijn nog niet volledig uitgewerkt, maar zij zijn voorlopig vastgesteld op de tweede helft van de maand Maart. Canada heeft reeds eerder aan manoeuvres der Verenigde Staten deelgenomen, Nederland echter nog niet. In kringen van het Amerikaanse depar tement van Defensie sprak men de hoop uit, dat deze oefeningen gevolgd zouden worden door gemeenschappelijke manoeu vres van alle vlootrnogendheden van het Atlantische Pact. Amerikaanse marine strategen beschouwen gemeenschappelijke operaties van dergelijke aard van het hoogste belang. (United Press). Hij geve u bij de vervulling van uw taak sterkte en veerkracht te putten uit de zalig sprekingen, waarin Zijn beeld of eigenlijk [-Iijzelf naar voren treedt, om zo te naderen tot Hem, eensgezind en verbonden in ge hoorzaamheid aan Hem. Zoekt zijn gemeen schap in voortdurend gebed, ieder persoon lijk en gezamenlijk. Hij zegt: „want zonder My kunt gij niets doen". Want eenzelfde taak wacht u, al verschilt zij soms sterk in uiterlijke vorm en uiter lijk aanzien. Eenzelfde grote verantwoordelijkheid en wel tegenover God, is op uw jonge schou ders gelegd. Er is voorwaar veel moed toe nodig om te allen tijde stipt eerlijk tegenover Hem en uzelf te zijn, zonder enig voorbehoud of compromis. Want Christus neemt alleen het ware, het onvervalste aan. Want Christus blijft Christus en voorbehoud en compromis blijven wat zij zijn. Keert u af van alles wat de mensen van Hem gemaakt hebben en leert Hem kennen en verstaan, zoals hij werkelijk is, met de warmte en de toewijding van uw hart, zon der over Hem te willen oordelen en zonder beschouwingen, of te redeneren over Hem. Hij zegt: „Mijn schapen kennen Mijn stem en volgen Mij. Ik ken de Mijnen en word door de Mijnen gekend." Zij vragen niet, zij volgen en zij vertrouwen. Dit is universeel verbonden zijn aan elkaar en aan Hem verbonden zijn als één kudde en één herder, behorende tezamen tot Zijn lichaam; dit is Zijn universele kerk." De Prinses besloot haar rede met de woorden: „Belijdt Hem in overgave en dee moed met allen over de gehele- wereld- en ervaart ieder van u persoonlijk de aan wezigheid van Zijn heilig' wezen in uw midden." Tevoren hadden de aanwezigen geluisterd naar twee inleidingen en deelgenomen aan de besprekingen in de vele discussiegroe pen. Dr. H. van der Linde, secretaris van de Oecumenische raad, sprak over de plaats van de Bijbel in de kerkelijke gemeenschap en dr. J. Blauw, secretaris van de Neder landse zendingsraad, sprak over: „En wat zeggen de kerken in Indonesië.Ds. N. O. Steenbeek, voorzitter van de Oecumeni sche jeugdraad, leidde de conferentie en sprak het slotwoord. Onder de aanwezigen waren verschei dene buitenlandse gasten. De eerste dag van de conferentie werd besloten met een spel: „Oproep tot oecu menische eenheid". Koningin Juliana bezocht studentenbijeenkornsten Koningin Juliana bracht wederom een bezoek aan Leiden, nu ter gelegenheid van de 375ste Dies natalis der Leidse universi teit. De Koningin arriveerde omstreeks het middaguurin gezelschapvanenkele yan haar studievriendinnen- aan de Züiderkerk, waar zij de kerkdienst bijwoonde welke was georganiseerd door de Christen-stu dentenraad. In deze dienst werd het woord gevoerd door prof. dr. P. Minderaa, die sprak over „de betekenis van het Christen dom, voor de academie" en door prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs (Anton van Duin kerken), die het onderwerp behandelde: „De betekenis van het Christendom voor de universitaire gemeenschap". Na afloop gebruikte de Koningin met haar studiegenoten de lunch. In de middaguren woonde Koningin Juliana het studium generale bij waar prof. dr. J. J. L. Duyvendak sprak over de „philosophie van het niets-doen". Na afloop verliet Hare Majesteit de sleutelstad en keerde terug naar het paleis Soestdljlc. Zaterdagavond zag de vorstin in de Schouwburg te Leiden een voorstelling van „De quadratuur van de cirkel", opgevoerd door het Leids studententoneel, in het kader van de viering van de 375ste Dies natalis van de academie. Zwolse wasbaas vond de dood in de Keulse vaart In de nacht van Zaterdag op Zondag is een vrachtwagen, bestuurd door een 37- jarige wasbaas uit Zwolle, in het water van de Keulse vaart bij Amsterdam ge reden. De bestuurder is daarbij verdron ken. Naar de politie mededeelde, hebben twee getuigen gezien, dat de auto nogal slingerde en plotseling in het water reed. Toen men de bestuurder uit de auto had bevrijd is nog geruime tijd kunstmatige ademhaling toegepast, echter zonder succes. Ir. Friedhoff onderscheiden Naar wij vernemen is de Rijksbouw meester, ir. G. H. Friedhoff, te Haarlem, door de koning van Denemarken benoemd tot ridder in de Danebrog-orcle. Ministers Drees en Schokking op inspectie De minister-president, dr. W. Drees en de minister van oorlog, mr. F. W. Schok king zijn Vrijdag gedurende de gehele dag' op „inspectie" geweest. Zij bezochten het demobilisatiecentrum in Amersfoort, het vrijwilligerscentrum in Wezep en het ar tillerie-schietkamp Oldebroek. Minister Schokking, die wij Zaterdag op Schiphol bij het vertrek van de staats secretaris van ooi-log naar Indonesië ont moetten, vertelde ons iets over zijn erva ringen op deze onaangekondigde inspectie. „Wij hadden", zo zeide de minister, „speciaal niemand gewaarschuwd, omdat wij geen zin hadden „aangeharkte tuin tjes" te zien". De ministers waren vol lof over de pres taties in het demobilisatiecentrum, waar kolonel Pruis en overste Plomp cle scepter zwaaien. Vrijdag passeerden daar 450 jon gens, „een middelmatig drukke dag", aldus de minister. De beide bewindsmannen hebben de lot gevallen van deze jongens gedurende de morgenuren op de voet gevolgd en hebben met verscheidene van hen gesprekken ge voerd. „Hebt u werk", was een van de vragen, en naar minister Schokking ons vanavond vertelde, vielen de antwoorden bes! mee. De meesten van de demobilisan- ten hadden zich al van het begin van een toekomst verzekerd. Op de officierskamer werd aan deze vraag nog toegevoegd de vraag: „Wie heeft er geen woning?" en ook hier gingen maar betrekkelijk weinig handen de hoogte in. Minister Schokking zeide: „het is natuurlijk zeer wel mogelijk, dat toevallig bij de mensen, die Vrijdag het centrum passeerden, de situatie zo gunstig was, maai- het stemt mij toch hoop vol". Daarna begaven de beide ministers zich naar Oldebroek, waar overste Nahuizen hen ontving en waar zij met de aanwezige officieren de lunch gebruikten. Later ging de reis naar het vrijwilligersopleidingscen trum in Wezep, waar de opleiding voor beroepsonderofficieren wordt gegeven. De leerlingen warén volkomen verrast door het bezoek van de beide ministers en toen zij de binnenplaats van het gebouw be traden verschenen voor alle ramen ver baasde gezichten. Ook overste Koning, die hier de scepter zwaait, was van tevoren, j niet ingelicht. „De jongste leerling op de school",' zo vertelde minister Schokking, „is achttien jaar de oudste vijf en dertig. De meeste van hen zijn in Indonesië geweest". De beide ministers hebben een aantal lessen bijgewoond en in de cantine met de leer lingen thee gedronken. Later zijn op de bovenverdieping de instructiemethoden aan de hoge bezoekers uitgelegd en minis ter Schokking sprak zijn waardering uit over de zeer moderne methoden, die hier gebruikt worden. Natuurlijk ontkwamen noch de minister-president noch de minis ter van oorlog er aan een stemproef af te leggen. Een onderdeel van de opleiding is namelijk het controleren van stemmen en liet eventuele verbeteren daarvan, want een onderofficier rnag geen slechte stem hebben. Minister Schokking sprak zijn grote waardering uit over het feit, dat dr Drees, die toch al overladen is met werk, een ge hele dag beschikbaar had gesteld om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van deze belangrijke zaken op defensiegebied. Van Geelkerken begin Maart voor zijn rechters De voormalige plaatsvervanger van Mussert en inspecteur-generaal van de Landwacht, C. van Geelkerken, zal op 2 en 9 Maart voor de Bijzondere strafkamer van de Utrechtse arrondissementsrecht bank terecht staan. Officier van justitie is mr. L. W. M. Drabbe, de verdachte wordt verdedigd door mr. J. K. M. Mat- huisen. Fotograaf op Schiphol wegens deviezenfraude gearresteerd Hi] zou contaciman zijn van Westerling Naar de procureur-generaal te Amster dam mededeelt, is Donderdagavond op het vliegveld Schiphol verdacht van deviezen- smokkel gearresteerd de heer Th. Van de zijde van' de dienst der douane-recherche werd gezegd, dat de heer Th. bij zijn arres tatie, op het moment dat hij in het vlieg tuig' naar Djakarta wilde stappen, in het bezit bleek van een vrij aanzienlijk bedrag vreemde valuta, Hij is op het ogenblik op gesloten in het Hoofdbureau van polite te Amsterdam. Het onderzoek naar do herkomst van het geld wordt voortgezet. Nader vernemen wij dat de heer Th. in Indonesië is geboren en in het bezit was van een Nederlands pas poort. Hij was voor de oorlog jarenlang fotograaf te. Bandoeng. Tijdens de Japanse bezetting zou hij zich als Wit-Rus hebben uitgegeven en daardoor niet geïnter neerd zijn geweest. Aan de „Volkskrant" ontlenen wij, dat Th. als contactman zou zijn opgetreden tussen een groep Nederlanders die sympa thiseert met de actie-Westerling en Wes-1 terling zelf. Het vermoeden bestaat, dat het geld Australische ponden moest die nen voor de aankoop van wapenen. In opdracht. Het orgaan van de Komin- forrn heeft de merkwaardige beschuldi ging gelanceerd, dat Joegoslavië in op dracht van de V. S. bezig zou zijn o<m in India een centrum ter bestrijding van het communisme in Azië op te richten. Agenten van dit centrum zouden in tal van Aziatische landen, waaronder ook Indonesië, ageren. Het personeel zou door de Joegoslavische ambassade in New Delhi geleverd worden. De lucht in. De Germania-scheepswerven in Kiel zijn gisterochtend op bevel van de Britseautoriteiten opgeblazen. De Duitsers hadden herhaaldelijk tegen dit voornemen geprotesteerd, doch de Britse autoriteiten waren van mening dat deze militaire werven niet voor vredesdoel einden geschikt gemaakt konden, wor- den. Onwettig. De 35-jarige Napolitaan Vineen- zo Marvasi, die onlangs zijn vrouw voor goed afstond voor 40.000 lire aan zijn vriend Rino Vinceguerra, kreeg enige dagen later weer bezoek van zijn vriend, die zijn geld terug vroeg. Na' uitge breide discussies besloot men de rechter te raadplegen en men legde hem de officiële „nota van verkoop" voor, die voorzien was van zegels. De magistraat wierp één blik op de nota en verklaarde de transactie onwettig. Er zat namelijk voor tien lire te weinig aan zegels op. Hopeloos. Op een vergadering van de neo- nazistisc'ne Duitse „Socialistische Rijks partij" werd gisteren het woord gevoerd door generaal-majoor Ernst Remer, die in Juli 1944 het complot tegen Hitier verijdelde. Kort na het begin van zijn rede ontstond er rumoer in de zaal, Remer ging eigenhandig de uitsmijters een handje helpen, beklom toen weer de kansel en bralde: „De partij gaat van dit ogenblik af weer in het offensief." Zeven jaar. Gisteren was het op de kop af zeven jaar geleden dat een man in Cin cinnati (V. S.) bewusteloos werd gesla gen en een ziekenhuis werd binnenge bracht. Sinds die dag is de man in een staat van verdoving gebleven. Hij maakt nog af en toe geluiden zoals snur ken en kreunen, maar beweegt zich vrij wel niet. Hij is al die tijd kunstmatig gevoed. Liefde. Een goed-g'eklede heer in Udine (Italië) sloeg gisteren de ruit van een bloemenwinkel aan gruzelementen en zocht daarna zorgvuldig een mooie anjer voor zijn knoopsgat uit. „Ik hou zo van bloemen", zei hij later tegen de politie, Bezoek. Een wijnzaak in Montpellier (Frankrijk) kreeg dezer dagen bezoek van een in het zwart geklede heer, die zich als belasting-inspecteur liet aan dienen. Hij controleerde de boeken, maakte de handtekening van de direc teur na en plaatste deze op drie cheques van de firma. Deze ging hij daarna bij de bank innen. Hij zit reeds achter de tralies. Schuld. Martin Weiss en August I-lering, twee gewezen Gestapo-leden, zijn door een rechtbank in Würzburg tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld.Weiss werd schuldig' bevonden aan 7 moorden en mede-schuldig aan het vermoorden van 30.000 Joden. Heving werd schuldig bevonden aan één moord en medeplich tigheid bij 4000 moorden. Eis. Een Bcrlijnse vrouw heeft een eis tof echtscheiding ingediend omdat haar man de gewoonte heeft aan het ontbijt zeS gekookte eieren met schaal en al naar binnen te slaan en er dan bovendien nog- op staat dat zijn lials met ganzenvel wordt ingesmeerd, om makkelijker te kunnen slikken. De man zegt dat deze gewoonte erfelijk is. Zijn grootvader at zeven eieren met schaal en al per dag, REPARATIE MATRASSEN 's morgens gebaald, 's avonds gebracht HL DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 114811 (Adv.) PANDA DE MEESTER-MUZÏKANT 25. Na de succesrijke toespraak van Joris Goêdbloed, was het eerste werk dat het, circus Bombluto te doen stond, om aan de rand van de stad de grote tent op te zetten, die Joris in de wagen meevoerde. Joris haalde de tomvenpalen en zeilen te voorschijn, en sprak: „Ziet dit is een aardig' karweitje voor twee jonge circus- artisten, die het. vak nog moeten leren! Bouw mij deze tent! En bedenk dan in middels, welk een prachtige kansen 'ik u tóch wel bied. Leerzamer werkje kondet ge nauwelijks vinden!" Daarna ging hij gemakkelijk zitten om zijn twaalf-uurtje te gebruiken. Nu viel het opzetten van die tent nog helemaal niet, mee! Panda en Fiedeldum deden erg hun best, maar alle touwen kwamen steeds in de war en ze konden er geen wijs uit worden. Na heel veel moeite kregen zij een paar palen op hun plaats, en ze spanden een zeil, maar toen werd het steeds moeilijker. „Voort, voortvrienden," moedigde Joris intussen aan, terwijl hij een flinke hap worst nam en met zijn rug naar hen toe bleef zitten. „Zo'n tentje bouwen kan toch niet zó moei lijk zijn! En doe het goed, want dit bouw werk mag beslist niet instorten!" Nauwe lijks had hij het gezegd, of een paal knapte af en een touiu liet los en toen kwam het hele bouwwerk met een plof terecht op Panda en Fiedeldum, die onder het zeil doek verdwenen. Infemalionaie vredesacfie In September van het vorige jaar hoeft te St. Cergue (Zwits.) een congres van vredesvrienden plaats gevonden, bij welke gelegenheid redevoeringen zijn gehouden door prof. Gunnar Myrdal over Wereld hulpbronnen en Wereldbehoeften, door dr. Chandra Sekhar over de Moeilijkheden in India, door Lord John Boyd Orr over da Wereldvoedselnood, door dr. Broek Chris- holm over de Bacteriologische Oorlogsmid delen en door prof. Fr. Sieg'mund- Schultze over een Nieuwe Vresdesstra- tegie. Deze redevoeringen hebben in de we reldpers (ook in ons land) meer dan ge wone aandacht getrokken. In het congres werd verder besloten zich tot de Verenig de Naties te wenden met een voorstel wereldgodsvrede te proclameren om een einde te maken aan de „koude oorlog". De besprekingen leidden er verder toe dat een Internationaal Verbindingscomité van Vredesorganisaties in het leven wa'd geroepen, dat in Januari te Parijs zou bijeenkomen, om verdere stappen tot con solidering van het weidt en de stichting van een internationaal bureau te over wegen. Dit comité is Inmiddels bijeengekomen, Voor Nederland hebben aan de besprekin gen deelgenomen ds. J. B. Th. Hugenholtz uit Ammerstol en onze stadgenoot de heer F. S, Noordhoff. Het door de Amerikaanse Quakers ge nomen initiatief om lot een betere ver standhouding te komen tussen Amerika en Rusland is te Parijs druk besproken en zelfs is er aangedacht, het tweede in Sep tember 1950 te houden congres geheel daardoor te doen beheersen. Een speciale sub-commissie zal de plannen voor dit congres uitwerken. Instemming werd betuigd met een wets voorstel van de Franse regering inzake invoering van burgerdienst voor gewe tensbezwaarden tegen de militaire dienst, terwijl opnieuw aandacht werd gewijd aan het opnemen van een clausule, die het recht van gewetensbezwaarden erkent in de Verklaring van de Rechten van de Mens. _De U.N.E.S.C.O. had een vertegenwoor diger naar deze bijeenkomst gezonden. Zes landen waren vertegenwoordigd. Lid van het comité is o.a. de World Movement for World Federal Gouvern- ment (Wereld Federalisten Beweging). Lord John Boyd Orr heeft van zijn Nobel- vredesprijs 100 afgestaan aan het In ternationaal Verbindingscomité. Het in 1950 te houden congres zal in Italië, in Frankrijk of in ons land plaats hebben.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2