SLOANS Colporteur-besteller Amsterdamse Beurs QjCort en Bondig W. van der 8EEKE Prima Clis Permanent 6.- Leerling modiste Huis-keukenknecht ILIMMENT gerautin. zelfst. vrl. kracht Vertegenwoordigers "AKKERTJES» Maandag 6 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemschc Courant Johan de Meester brengt Vondel naar Parijs Vandaag vertrekt de Nederlandse regis seur Johan de Meester, thans nog verbon den aan de toneelgroep Comedia, naar de Franse hoofdstad om daar de repetities te leiden voor een Vondel-opvoering, die be gin Mei in het „Théatre de la Cité" gege ven zal worden door een gezelschap van studenten en beroepsacteurs. Het programma bestaat uit de beide viercle (dat zijn de dramatisch meest be wogen) bedrijven van de tragedie der op standige engelen „Lucifer" en van aller treurspelen treurspel „Adam in balling schap". Gebruikt wordt de vertaling door de Limburgse leraar J. Stals, die al ge ruime tijd met steun van de regering in Parijs verblijft om het gehele oeuvre van de prins onzer dichters in de Franse taal te bewerken. Slaagt het experiment, dat mede dient ter versterking van de cultu rele betrekkingen tussen Frankrijk en Nederland, dan stijgen de kansen aanzien lijk om deze volledige Vondelvertaling in druk te laten verschijnen. Tevens hoopt men door dit voorbeeld een Frans gezel schap er toe te bewegen, althans één der stukken in zijn geheel te vertonen. Verleden jaar hebben de in het gezel schap „Les Théophiliens" verenigde Fran se studenten in het Maison Descartes te Amsterdam reeds enkele gedeelten uit de vertalingen van Stals voorgedragen. Johan de Meester had gehoopt met deze krach ten de gekozen fragmenten naar behoren te kunnen bezetten, doch tijdens de in Januari gehouden voorbesprekingen bleek ,hem. dat hij versterking zou moeten in roepen. De benodigde beroeps-artisten worden gerecruteerd uit het „Théatre Antique". Er doet ook een Nederlander mee, namelijk Ton Kuyl, die vroeger deel uitmaakte van het Volkstoneel (hij speel de onder meer Rasknlnikof in „Schuld en Boete") en thans in Parijs zijn toneel studie voortzet. Het „Théatre de la Cité" biedt plaats aan vijftienhonderd personen. Voorlopig zijn er twee opvoeringen vastgesteld, be doeld voor autoriteiten en kunstenaars. Deze zomer hoopt men voorts een open- luchtvoorstelling in Orange te kunnen ge ven. De verbindende teksten tussen de twee bedrijven bestaan uit enkele de handeling verklarende passages, aan de beide stukken van Vondel ontleend. Pro fessor W. Asselbergs (Anton van Duin kerken) en professor Gustave Cohen van de Sorbonne zullen de voorstellingen in leiden. „Het is geen klein bier, dat wij daar in Parijs gaan schenken", zei Johan de Meester tot besluit van het onderhoud dat wij met hem hadden en waaraan wij het bovenstaande ontleenden. „Ik ben enorm benieuwd naar de reacties van de Franse deskundigen. Misschien halen zij hun schouders op en zullen zij smalend spre ken over die kousenhandelaar uit Am sterdam, maar wellicht vinden ze het wel bijna net zo goed als het werk van hun Corneille!" Johan de Meester blijft tot het einde van deze maand in Parijs, medio April keert hij daarheen terug om de voorbe reidingen te voltooien. Zijn aangekondig de reis naar Tel Aviv kan door deze werk zaamheden geen doorgang vinden. SCHEEPVAART Bantam. DjakartaR'dam 5 Fcbr. v. Belawan. Langköeas, R'damDjakarta 4 Febr. van Dabosikep naar Pangkalpinang. Mocijokerto, R'damDjakarta 5 Febr. van Belawan. Noordam. R'damNew York 4 Febr. van Le Havre. Sarangan. R'damDjakarta 4 Febr. van Mar seille. Soestdijk. DjakartaNew York 5 Febr. van Port Swettenham. Tasman, 5 Febr. van Singapore n. Djakarta. Van Riemsdijk, 5 Febr. van Djakarta naar Soerabaja. Weltevreden, New YorkJava 5 Febr. van Aden. Westerdam, 3 Febr, vnn New York n. R'dam, Willem Ruy's, "DjakartaR'dam 4 Febr. van Singapore. Zuiderkruis. DjakartaR'dam pass. 5 Febr. Kaap Guardafui. Atlantis, verw. 6 Febr. van Djakarta 2 Maart te Aden. Empire Brent, DjakartaA'dam pass. 5 Febr. Kaap Guardafui. Garoet, DjakartaR'dam 4 Febr. 5.15 uur van Port Said. Indrapoera, 2 Febr. van Soerabaja naar Makassar. Johan van Oldenbarnevelt, DjakartaA'dam pass. Kaap Guardafui. Koïa Agoeng, Djakarta—R'dam pass. 3 Febr. 23 uur Kaap Sagris. Pasteur, 3 Febr. van Cap St. Jacques naar Djakarta. Roebiah, MakassarA'dam 3 Febr. van Belawan. Sarangan, R'dam—Djakarta 5 Febr. 9 uur te Genua. Sibajak. R'dam—Djakarta 5 Febr. 700 mljl West Minicoy. Tabinta, Djakarta—A'dam pass. 5 Febr. Elba Cape. Burgerlijke stand HAARLEM, 4 Februari 1950 ONDERTROUWD: 4 Febr., B. Timmerman en E. M Koster. GEHUWD: 4 Febr., H. Renout en A. Hoek man. BEVALLEN van een zoon: 1 Febr., J. H. Riihrup—van Reeden; 2 Febr., M. J. F. Repe- lius—ten Have; J. Eos—van de Werfhorst; 3 Febr.. B. NagelKlaassen; P. J. van Willi gen van der VeenCense: C. Breed'Bakker; A. Smitvan Heerden; W. J. BorstTanis; 4 Febr., E. M. Vossen'van der Schinkel. BEVALLEN van een dochter: 3 Febr., T. van den AbeeleBoevsma; A. Q. Mesman- van Deudekom; W. A. van LeeuwenWienk; A ZwartWolvers. OVERLEDEN: 2 Febr., T. J. van den Berg, 77 j., Oranjeboomstraat; M. A. Boerée—de Brie. 64 j., Bisschop Ottostraat; 3 Febr., S, P. A. BoogaartKlaassen, S8 j., Oranjeboom straat: A. MorréMast. 01 j., Ged. Raam gracht; G. C. Bootsma, 2 m., Hazepaterslaan; T. Wallraf, 55 j., Engelszstraat. Taxi Bel 13 QOO DAG EN NACHT Agenda voor Haarlem MAANDAG 6 FEBRUARI Gemeentelijk Concertgebouw: Chopin-avond Cor de Groot, 8 uur. Spaame: „Butch past op de baby" en „De spookmijn", 14 j., 2,30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Wozzeck", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Dokter Elisabeth", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Jeanne d' Are, 2.30 en 8 uur. Luxor: „Night- stop in Dakar". 14 j.r 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Doodlopende straat", 18 j., 2.15, 4.30. 7 en 9,15 uur. DINSDAG 7 FEBRUARI Stadsschouwburg: Maatschappij tot be vordering der Toonkunst Loewenguthkwar tet, 8 uur. Bioscopen: Middag- en Avondvoor stellingen. BEELDENDE KUNSTEN Dr. Melchior en Louis Schrikkel exposeren bij Leffelaar Dr. A. Melchior en Louis Schrikkel vor men een opvallend contrast, dat nog ge accentueerd wordt nu hun werken (in Kunsthandel Leffelaar aan de Grote Markt) naast elkaar op één tentoonstelling zijn bijeengebracht. Dr. Melchior is arts en beoefent bovendien de journalistiek. Hij is een be gaafd tekenaar en gebruikt dis talent om zijn diagnose van de tropische samenleving aanschouwelijk te maken. Ondanks zijn zin voor humor mag hij een serieus ethno- loog genoemd worden en bijna een sociale aanklager, wiens mening steunt op over vloedig bijeengebracht materiaal, dat voor al uit tekeningen bestaat. In artistiek op zicht een kant die helaas niet de kern van dit werk raakt! is hij een vaardig weergever van bouwwerken en van de vrije natuur. Zijn menselijke figuren zijn minder sterk, al blijven ze pittoresk-vlot. Bij een goede figuurtekenaar voelt men de kracht en de bouw van het skelet méé. Een dilettant bereikt dit niet altijd. Louis Schrikkel is niet een der gelijke dubbelfiguur. Hij is beeldend kun stenaar en niets dan dat. Zijn 22 schilderijen en 14 tekeningen getuigen van een man die zorgvuldig zijn métier beoefent. Het oppervlak dezer schilderyen is buitenge woon effen. De kleuren zijn zacht, harmo nieus en vrouwelijk. Schrikkel zoekt géén problemen, géén strijd. Zijp compositie dreigt tot een „manier" te worden, omdat ze le veel herhaald wordt. De intentie is vaak meer litterair dan picturaal. Het beste vinden wij het grote bloemstuk met de rose-blauwe achtergrond en fraaie pot. Zijn herinnering aan de centrale keuken (1944) is te tam en te goedaardig. Hoe heeft een M. J. Richters een dergelijke idee (enige koppen boven elkaar) uitge werkt, zodat verleden, heden en toekomst er uit spreken! Bij Schrikkel is zijn zucht naar het décoratieve een beletsel voor hef tiger sentimenten. Zijn „air dropping", waarop twee parachutes met een groot lunch-pakket en een flinke kruik jenever uit de lucht dalen is geestig. De mensen beneden zwaaien een vlag waarop staat: .éérst leven, dan filosoferen". Helaas is de spreuk in het Latijn weergegeven met een hinderlijke fout. Het moet zijn „Primurn vivere deinde philosophari" (en niet phiio- sophax-e"). Die neiging tot het décoratieve, tot het zich harmonieus willen aanpassen aan een omgeving, uit zich bij Schrikkel ook in de bijzondere verzorging der inlijs ting. Toch bezitten dr. Melchior en Louis Schrikkel ook punten van overeenkomst. Beiden vertonen hier te véél en te gelijk soortig werk. Beiden gaan uit van het voorgestelde en komen niet boven het onderwerp uit. Melchior doet dat uit plei- zier in documentatie, Schrikkel geeft zijn ongecompliceerde naïeve vreugde over het geziene. Beiden handhaven een vrijwel onveranderlijke „vorm" in hun werk. Bij de illustrator Melchior is die vorm nauwe lijks een probleem; bij Schrikkel bestaat het gevaar dat een bepaalde styleer-trant vast roest. Beiden hebben een gebrek aan aesthetisch temperament. Een kunstenaar herschept zichzélf met ieder nieuw werk. Melchior en Schrikkel zijn daarentegen bijna statisch. Van Melchior zou Goethe hebben gezegd „Zum Sehen geboren", maar niet „Zum Schauen bestellt", want de diepere visie ontbreekt hem. Dat gebrek aan picturaal temperament blijkt óók bij Schrikkels .Landschap met vreemde dieren" het is geen uiterlijke pracht geworden ais bij d'Hondecoeter, maar evenmin suggereert het de tropische mysteries van de Zondag schilder, de „douanier" Rousseau, die het décoratieve bereikt mèt temperament. H. SCHMIDT DEGENER Personenauto tegen motorfiets Nabij de Dr. Leydsstraat gebeurde Zater dagmiddag een aanrijding tussen een per sonenauto en een motorrijder. De bestuur der van een personenauto, die op de Scho- terweg had stilgestaan, reed in Noordelijke richting weg en keerde direct daarop naar links, teneinde in de richting van de stad te rijden, doch verzuimde daarbij zijn rich tingaanwijzer uit te steken. Op dat ogenblik naderde uit Zuidelijke richting de motor rijder, die te laat opmerkte, dat de auto naar lirfks draaide. Hij kon niet meer op tijd remmen en reed met zijn voorwiel tegen de linkerzij kant van de auto. Hij viel en kreeg een bloeduitstorting aan zijn rechterknie en een schaafwond aan zijn rechteronderbeen. Brand aan de Delftstraat Zaterdagmiddag brkk brand uit in een woning aan de Delftstraat. De brand werd ontdekt door een buurman, die in zijn wo ning een brandlucht rook en na naar buiten te zijn gegaan zag, dat uit het aangrenzen de huis rookwolken kwamen. Daar de deur open stond is hij met enige buren naar boven gegaan, heeft de in de voorkamer staande meubelen naar buiten gebracht en vervolgens de brand met enige emmers water geblust. Bij onderzoek bleek, dat tijdens de af wezigheid van de ouders het zesjarig doch tertje enige papieren aan de brandende kachel had aangestoken en deze vervolgens in een kast had gestopt. Het kind was daarop zo geschrokken, dat het naar buiten was gehold en aan niemand had durven zeggen wat er was gebeurd. De schade bleef beperkt tot kleding en schoenen, welke zich in de kast bevonden. Begrafenis 3. Zwaan De teraardebestelling van de Zaterdag overleden dirigent Jac. Zwaan zal Woens dag a.s. om één uur op de Oosterbegraaf plaats in Amsterdam geschieden. „Problemen van ziekte en dood" De Open Religieuse Gemeenschap orga- seert op 11 en 12 Maart bij Brinkmann een derde ronde-tafel-samenkomst, met als algemeen onderwerp: „Problemen van ziekte en dood". De inleiders zijn: dr. B. J. C. Lievegoed, geneesheer-directeur van „Het Zonnehuis" te Zeist over „De plaats van de zieke in het mensenleven"; dr. M. C. Slotemaker de Bruine, psycholoog te Utrecht over „De gezonde en de zieke; de levende en de stervende"; A. J. van Leusen, arts te Vel- sen over „De medicus aan het sterfbed"; A. G. Degenaar, arts te Hilversum over „Levensangst en doodsangst". Aan de ronde tafel zullen uit Haarlem en omstreken mee aanzitten: ds. C. li, Brandt, Evangelisch-Luthers predikant; prof. Ch. Glasz, hoogleraar te Rotterdam; Jan Visser, kunstschilder; ds. G. J. Waar denburg, Hervormd predikant; de heer A. J. van Walsam, arts te Heemstede. De conferentie is voor ieder toegankelijk. „Bioed en Liefde" Leerlingen van het Triniteiïslyceum hebben in de laatste helft van de vorige week onder regie van hun leraar A. F. Henrichs in de Haarlemse Schouwburg twee voorstellingen gegeven van het zoge naamde treurspel „Bloed en Liefde" door Godfried Bomans, dat deze auteur op zes tien-jarige leeftijd schreef (met een rood hoofd en glinsterende ogen, zoals hij zelf zegt), toen hij leerling was in de vierde klasse van het gymnasium-afdeling van diezelfde school. Hij componeerde er ook muziek voor de liederen bij (met van die Russische accoorden!) maar die is uitver kocht. Het stuk werd intussen reeds meer dan achthonderd keer vertoond. De eerste opvoering (Bomans, die mij dit verhaal vertelde, voerde bij die gele genheid de regie en speelde ook de pro- loogzegger) had plaats in de Jansschouw burg. Omdat de jeugdige scribent niet de minste ervaring bezat, ging hij maar door met schrijven tot zijn fantasie was uitge put. Vandaar de buitensporige lengte van dit spel. Toen de vertoning om half twee 't nachts nog niet ten einde was, verscheen er temidden van de vechtende middel eeuwers een brandweevman ten tonele, die overeenkomstig zijn orders met barse stem verkondigde: „Nou mottet maar es afgelope weze, here!" Ómdat de goede man in haast geen enkel opzicht verschilde van de an dere helmdragers op de planken, werd zijn optreden beloond met een hartelijk applaus, waarschijnlijkromdat hij zijn tekst zo na tuurlijk over het voetlicht bracht. Half twee is het deze keren niet gewor den, maar toch was het dicht tegen mid dernacht eer het laatste woord en de laatste dode gevallen waren. Wat meer vaart zou de overigens lang niet onaardige opvoering zeker geen schade hebben gedaan. Het is ondoenlijk om een overzicht, laat staan een beoordeling, van de persoonlijke ver richtingen te geven. Opmerkelijk, maar zeer wel te berijpen, waven de leuke ver tolkingen der travestie.-rollen. De anderen kwamen soms pathos te kort om de ko mische uitwerking van de plechtige of drieste toon in kluchtige situaties volledig te realiseren. Maar ondanks deze en andere kleine gebreken heerste er in de zaal veel plezier om deze humoristische interpre tatie van de geschiedenis, waarin het ene anachronisme het andere uitlokt en de historische personen letterlijk en figuurlijk over elkaar struikelen, zich allerminst be kommerend om de jaartallen van hun be staan. Er werd met kennelijk plezier ge speeld en zeer duidelijk gesproken. Dank zij de voortreffelijke aankleding van het toneel kon men bovendien, van een kleurig schouwspel genieten. DAVID KONING Een vrouwelijk trio in het Frans Halsmuseum Drie vrouwelijke instrumentalisten, de violiste Jeanne Vos, de violoncellists Fiep van Keffen en de pianiste Justien Koot concerteerden Zaterdagavond als trio ensemble in de tentoonstellingszaal van het Frans Halsmuseum. Zij waren daartoe uitgenodigd door het Volksuniversiteits comité voor jonge toonkunstenaars, dat met deze keuze de vrij talrijke belangstel lenden een prettige verrassing kon berei den. Het 3de Trio in C gr. terts van Jos. Hay dn was het eerste werk, dat tot uit voering kwam. De taak van de pianiste en de violiste was in dit trio het belang rijkst. Als in andere piano-trio's van Haydn is aan de violoncel slechts een on dergeschikte positie toebedeeld, vaak al leen maar voor versterking van de bas. Jeanne Vos en Justien Koot konden zich direct goed laten gelden, de pianiste wel eens wat te veel door een overmaat van klavierklank. In het volgende Trio op. 1 No. 3 in c ld. terts van Beethoven kreeg de violoncellis- te een belangrijkere partij met meer mu zikale en expressieve mogelijkheden. Het gehele werk kenmerkt- zich trouwens door grote geladenheid en muzikale durf, eigenschappen die Haydn er toe gebracht moeten hebben om Beethoven de uitgave van zijn compositie af te x-aden. De vio liste en de pianiste konden deze geladen heid bij de vertolking realiseren. De cel liste echter bleef over het algemeen te ge reserveerd. Het overwinnen van innerlijke geremdheid zal het spel van Fiep van Heffen op belangrijk niveau kunnen bren gen. Haar techniek is voortreffelijk ont wikkeld. Met de instrumentale beheersing van Jeanne Vos en Justien Koot kon dit van betekenis worden bij de vertolking van het Trio opus 18 in F gr. terts van C. Saint Saëns in het tweede deel van de avond. Delicate muziek van een merk waardig absoluut karakter, rhythmisch verfijnd, soms wat breed uitgesponnen, maar knap geschreven, ook in de contra - punctische ontwikkeling. Met de uitvoe ring van dit werk vond ,het ensemble in uitstekend samenspel de gewenste klank verhouding en bereikte daarmede een op vollende doorzichtigheid van tekening. Voortbouwend op de gebleken basis van gezonde muzikaliteit en technische be heersing kunnen de drie jonge kunste naressen ongetwijfeld met succes voort gaan om haar trio-spel tot grote ontwik keling te brengen. De verrassende indruk ken, die zij ons Zaterdag schonken, recht vaardigen deze bewering ten volle. P. ZWAANSWIJK Fondsvorming consumptie-aardappelen Het Bedrijfschap voor aardappelen heeft zich in principe accoord verklaard met fondsvorming voor consumptie-aardappelen door middel van areaalheffing. Een gouden jubilé Zaterdag herdacht de heer J. de Graaf de dag waarop hij vóór 50 jaar in dienst trad van de N.V. Kremers Koffie- en Thee handel te Haarlem. 's Middags werd hij met zijn familie op de versierde pakkerij, waarvan hem de laatste 30 jaar de leiding was toevertrouwd, ontvangen. Hartelijke toespraken en fraaie geschen ken, alsmede een keurig gecaligrafeerde oorkonde vertolkten de achting welke com missarissen, directie en personeel hem toe dragen. De jubilaris, welke thans de N.V. met pensioen gaat verlaten was zichtbaar onder de indruk van de huldiging. „BALLET THEATRE" KOMT NAAR NEDERLAND Het beroemde „Ballet Theatre" komt deze herfst uit de Verenigde Staten naar ons land voor het geven van enkele gala voorstellingen. Ook kan Nederland de eerste uitvoering tegemoet zien van de opera „Porgy and Bess" van George Gers- win, waaraan het Hall Johnson Negro Choir zal meewerken. Voor de vertolking van de hoofdrollen werden onderhande lingen gevoerd met Todd Duncan en Ella- belle Davis. AMATEURTONEEL „Jong zijn we maar eenmaal" De toneelvereniging Heemstede-West gaf Zaterdagavond in hotel De Leeuwerik een drukbezochte voorstelling van het spel over huwelijksproblemen onder de titel „Jong zijn we maar eenmaal" door Henk Bakker en de onlangs overleden Christien van Bommel-Kouw, waarmee men deel nam aan de wedstrijd om de „Nieuwsblad beker". Ik moet daar kort over zijn omdat ik wegens werkzaamheden elders alleen het laatste bedrijf heb kunnen zien. Dit ge deelte van de opvoering bevestigde duide lijk de goede indruk die dit nog betrekke lijk jonge amateur-gezelschap bij vorige gelegenheden heeft gevestigd. Wel moet worden opgemerkt dat men het aantal ge bruikte gebaren zeker tot de helft kan reduceren. Het zinloos spreken met armen en handen bederft de uitwerking der woor den. Bep Jansen vervulde de hoofdrol van de vrouw die afstand moet doen van haar tweede liefde omdat het geluk van haar kinderen dat eist. Zij was voortreffelijk in de redenerende passages, doch in de scènes met heftige ontladingen van gevoel wat onbeheerst met verwaarlozing van de articulatie. Jan Verkoren vond gemakkelijk de rustige, vertrouwenwekkende toon voor de oprechte huisvriend en Jan Smits maakte de zenuwslopende verwarring, waaraan de achttien-jarige zoon ten prooi geraakte, overtuigend duidelijk. Regisseur Harry Akkermans bracht een zorgvudige uitbeelding van de geslagen minnaar, die de verstandigste partij koos. Het toneel, dar betrekkelijk weinig mo gelijkheden biedt, was met goede smaak veranderd in een gezellige woonkamer. Het was jammer dat het jeugdige publiek op de achterste rijen over onvoldoende uit houdingsvermogen beschikte om rustig het einde der vertoning af te wachten. Blijk baar was het verlangen naar het daarop volgende bal groter cian de genegenheid voor de activiteit op de planken, die toch alleszins de aandacht waard bleven. DAVID KONING. ümersehesiaïr ïeugdtmsrnooi op kunstzinnig gebied Het Haarlems Interscholair Comité, waarvan wethouder D. J. A. Geluk voor zitter en de heer H. Elsinga secretaris is, heeft besloten dit jaar wederom een jeugdtournooi te organiseren, waarop jon gens en meisjes kunnen tonen wat zij presteren op het gebied van muziek, de clamatie, tekenen, handwerken, handen arbeid en fotografie. Het doel is niet om een wedloop tussen de scholen te ontkete nen, maar om de Haarlemse scholieren gelegenheid te geven hun verrichtingen of vorderingen op cultureel gebied te be wijzen. Voor wat de muziek betreft is er geen leeftijdsgrens. Onpartijdige deskundigen zullen na proefspel beslissen wie op 13 of 16 Februari in de Haarlemse Concertzaal mogen optreden. Het geldt hier geen wed strijd, maar een demonstratie. Voor deel neming komen in aanmerking: orkesten, koren, solisten en kleine ensembles. Jazz is uitgesloten- Deelnemers aan de afdeling declamatie kunnen kiezen uit het houden van een toespraak of het voordragen van een oor spronkelijk Nederlands gedicht. Er zijn twee leeftijdsgroepen. De afdeling tekenen is in drie leeftijds groepen gesplitst. De eerste selectie heeft plaats op de scholen, de definitieve wordt gehouden in het Frans Halsmuseum, waar het aangenomen werk van 11 tot 16 Maart te bezichtigen zal zijn, door een commissie van beoordeling. Bij de hand werken en producten van handenarbeid zal vooral gelet worden op originaliteit en technische afwerking. Werken die van speciale vakopleiding getuigen, worden echter terzijde gelegd. Tenslotte zal er een expositie worden ingericht, van vergrotingen naar zelfge maakte foto's. Onderwerp en formaat zijn vrij. R.K. Middensfandsvereniging Het jaarverslag der afdeling Haarlem Aan het jaarverslag van de R.K. Midden standsvereniging te Haarlem ontlenen wij: Het bestuur kan en mag met enige trots op 1949 terugblikken, want in Haarlem wordt de band tussen de vak- en stands- organisaties steeds beter, terwijl de acties, welke in Haarlem gevoerd zijn, geslaagd mogen heten. Nog wel niet alle voor 100 doch claar Keulen en Aken ook niet op één dag gebouwd zijn, gaat het bestuur vol vertrouwen verder op do ingeslagen weg, De samenwerking in de Haarlemse Mid denstand Centrale is zeer gunstig en leidde o.a. tot oprichting van het „Kennemer Financierings-instituut". De samenwerking met de K.J.M.V. is eveneens prettig en vruchtdragend. Jam mer alleen, dat zovele zonen van leden niet voelen voor hun eigen standsorganisatie. Een overzicht wordt gegeven van de werkzaamheden in het afgelopen jaar, de gehouden vergaderingen, excursies, bede vaarten, enz. De tweede verkoopkunde-cursus telde 93 deelnemers. Een zakenstudie-club gaf reeds twee avonden. Eén over reclame, één over verlichting. De etalageschool is verplaatst naar het eigen bureau. Er zijn 80 cursisten. Ongeval op voetbalveld Een negen en twintigjarige speler van de voetbalclub Rivalen uit Amsterdam raakte Zondagmiddag tijdens de wedstrijd RipperdaRivalen op het terrein aan de Schalkwijlterweg zodanig aan zijn linker knie gewond, dat hij naar de Mariastich- ting moest worden overgebracht. Het bleek dat gewrichtsbanden gescheurd waren. Gereformeerde Jeugdcentrale bestaat 25 jaar Vrijdag 10 Februari herdenkt de Gerefor meerde Jeugdcentrale voor Haarlem en omstreken haar 25 jarig bestaan. De cen trale omvat de Gereformeerde Jeugdver enigingen in Haarlem, Bloemendaal, Zand- voort, Heemstede en Bennebrcek. Voor zitter is thans ds. J. A. v. Arkel uit Haar lem. Vrijdagavond wordt in gebouw St. Bavo een feestvergadering gehouden. Worstvergiftiging in Den Haag De Haagse GGD heeft Zondagavond en -nacht moeten uitrukken om de leden van twee Haagse gezinnen, die vergiftigings verschijnselen vertoonden naar een zie kenhuis te brengen. Gebleken is dat zij tot de ongeveer 500 klanten behoorden, die Zaterdagmiddag rauwe worst hebben ge kocht van een Haagse marktkoopman. De recherche heeft de worst, die de koop man nog in voorraad had in beslag laten nemen, evenals de voorraden bij een firma in 's-Gravendeel, die de worst aan de koopman had geleverd. De toestand van drie kinderen, w.o. een jongetje van 2'2 jaar, in beide gezinnen is ernstig. De ouders waren inmiddels uit het ziekenhuis ontslagen. Kraamvrouw met beby ontkwam met moeite uit brandende boerderij Zondagmorgen werd de brandweer van Vianen gealarmeerd voor een brand op de boerderij van de heer J. Baars. Door vlug en krachtdadig optreden van de brandweer bleef het woonhuis behouden. De schuur met inhoud ging verloren. Twee koeien kwamen in de vlammen om en twee andere moesten worden afgemaakt. Juist een uur voor het uitbreken van de brand was in het gezin een baby geboren. De moeder met de pasgeborene en nog vijf kleine kinderen werden met moeite uit het brandende per ceel bevrijd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Competitiewedstrijden Voor de competitie in de afdeling Haarlem van de N. B. B. zijn gespeeld: Klasse C: ScheijwijkDES 80: DESIn- sulinde 3—5. Klasse D: Frans HalsDES 44; Suisse Hof van Holland 4—4; Excelsior—Insulinde 4—4. Klasse E: Frans HalsInsulinde II 62. DE EERSTE VOETBALKAMPIOEN IS ER. Hoewel het ijs nog in de sloten ligt is de eerste voetbalkampioen van het seizoen 1949—'50 reeds bekend. Het is het tweede elftal van ADO. dat Zondag zonder zelf tfe hebben gespeeld ongeslagen kampioen werd van de reserve eerste klas, district West II. De Hagenaars hebben dit zo vroeg behaalde succes te danken aan het gelijke spel. 11, dat het resultaat was van de wedstrijd SW 2 Neptunus 2. Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie 294 294% Unilever 225 226% 230% 229% 183% 182% Nederlandse Ford 300 Nederlandse Kabel 296 v. Berkei's Patent lie Scheepvaart-Unie. 152% 152 Hol!.Amerika Lijn iei% Deli Maatschappij 149% 150% 161% 162% A'dam Rubber 152% 152% Ned. Handel Mij. 163% N.-I. Handelsbank 106% 106% Billiton Mij. II 278 BINNENLAND De jachlvatk van een inwoner van Was senaar, die dezer dagen wegvloog, is terecht. De vogel is door een opzichter van het pompstation der Haagse waterleiding ge vangen en naar de eigenaar teruggebracht. Het onlangs op de Theems by Londen gekapseisde Nederlandse motorschip „Delta" uit Delfzijl is thans overeind gezet. Men zal de lading lossen, waarna het schip in een dok gaat om nagezien te worden. Tot raadsadviseur bij het Ministerie van Economische Zaken is benoemd de heer mr. W M. J. C. Phaf. hoofd-commies ter Provinciale griffie te 's Hertogenbosch. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. D. H. van Ake. kastelein van de sociëteit „Trou moet blijcken" aan de Grote Houtstraat, hoopt Dinsdag 7 Februari het feit te vieren, dat hij veertig jaar bij de sociëteit werkzaam is. De uitbetaling van f 1 als compensatie voor kolenprijsverhoging zal Dir.sdng 7 Fe bruari op de kostkantoren geschieden aan hen, wier namen beginnen met Roe tot en met Scha. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het candidaatsexamen Indisch recht: de heer G. L. Schaeffer te Haarlem en voor net doctoraal examen geneeskunde de heer F. Mijer, eveneens te Haarlem. Voor de leden van „Les Conférences Francaises" spreekt aantstaande Dinsdag avond de heer Maxime Perrin over „Métiers d'art de Paris" (Kunstnijverheid te Parijs). Deze lezing wordt gehouden in Brinkmann op de Grote Markt. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het theoretisch tandheelkundig examen tweede gedeelte: de heer E. C. de Brabander te Hillegom. Heemstede Subsidie B. en W hebben aan de Raad voorgesteld de subsidie aan het Fonds tot behartiging van de belangen voor hulpbehoevende kraamvrouwen van 2000 op 2500 te brengen. Geldlening Door B. en W. wordt voorgesteld een geldlening aan te gaan van f 100.000, koers pari, tegen 2 '/2 procent rente. De lening moet in acht jaar afgelost worden. Concert van Excelsior Het Heemsteeds fanfarecorps Excelsior geeft Donderdagavond in gebouw Irene (Meer en Bosch) een instrumentaal en vo caal concert, waaraan wordt meegewerkt door het gemengd dubbelkwartet „J. S. Bach", W. Schoon (clarinet) en G. van Bakel (piano). N.V.„DESTEENWERP" PORCELEINEN PRIVAAT- TRECHTERS cn SYPHONS Frim3 kwaliteit. Spaarndamseweg 4S Tel. 10072 15700 VERLOREN gouden armband (aanden ken) omgev. station Aerden- hout. Tegen ruime beloning gaarne bericht aan Zonne bloemlaan 15, A'hout. Telef. no. 27812. Huis te koop Heemstede 6 k., badk.. tuin. Ben.ged. 1 Maart vrij. Koop som f 15000. Inl. N.V Heemst, Woningbureau. Corn.'s L. Kwak, Heemst. Dreef 276. Tel. 10636 DAMESKAPSALON Reeds 25 jaar. GED. O. GRACHT 51 Maatkleermakerij biedt aan Dames- en Hcron- kleding, betere genre, waar van u de betaling kunt re gelen, Brieven no. 4716. Vonek's Mod. cn Hygiënisch Levcnsmiddelenbedrijf. Jan v Goyenstraat 21, H'stcde, tel. 15180, vr. wegens uitbr. FLINKE W1JKBEDIENDE Tevens gevr. jongste Be diende. Mevr. Schutter. Kleverpark weg 70 zwart, vraagt Flink dagmeisje DAMESHOEDEN gevraagd F. J. Damave, Zijlstraat 66. gevr. ongeh. g. get. vereist. Aanmelden Hotel Funckler. TAPIJTEN LOPERS Ontvangen party import karpetten voor elke beurs. Holtap. Bouclé. Wilton, Ax- minster f 62.50. f 91.10. enz. M. Smyrna's f 195.50. extra gr. Wilton tapijten f 296.50, gr. sortering lopers: Cocos f 3.10 p. mtr.. Moquette ef fen en Perz. dessins 1' 6.25 p. mtr.. dekens met foutjes f 14.85 en f 13.75, Bedstellen f 48 Verkoop van 10—5 uur. TAPIJTHANDEL „MARO' N.V., Gebouw de Nijverheid, Jansstraat 85, (bij Gr. Markt) Haarlem. Een handelszaak kan niet buiten reclame dat Is een erkend feit. De beste reclame Is: ad verteren. Het beste adverteren doet men in dit blad. STADSSCHOUWBURG Donderdag 9 Februari 8 uur - Toncelgr. „Comedia" „HARVEY" Blijspel van Mary Shase. Regie: Cor Hermus met Han Bc-ntz v. d. Berg, Magda Janssens, John Gobau, Lous I-Iensen, Ton Lutz e.a. Pr. f 1.— tot f 3.50 (all. inb.). Coupons geldig. Beperkt aantal plaatsen. Geen parket en parterre. Voorvork. v.a.Dinsdag 10—3 uur. Telefonisch na 12 uur. Ned. Vereniging van Spiritisten „Harmonia" Afd. Haarlem. Secr. Grote Houtstraat 163 II, tel. 17728 Woensdag 8 Fcbr. n.m. 8 uur in Geb. „Cultura", Jansstr. 83 Mevr. N. AMELING—VOORWIJK. Rotterdam Trance-Medium. (Introductie aan de zaal) Waai Sloan's Vehsehijntl Gevraagd op Agenturenkantoor Voorkeur erv. in soortgel. functie. Uitv. soil. m. opg. verl. aal. Brieven no. Ververij en Chemische Wasserij vraagt Aanmelden: firma J. LOTTGERING, Grote Houtstraat 5A. Fabriek van Limonades, Vruchtenconserven, annex Wijn en Blerhandcl enz. vraagt voor Haarlem en Omstreken en rayon Noovdholland: Goed ingevoerde voor de verkoop van haar artikelen. Alleen zij, die beschikken over relaties, routine en goede verkoopkracht, worden verzocht hun uitvoerige sollicitaties te willen zenden onder no. 4878 bureau van dit blad. om Hel opvallende bij geneeskrachtige stoffen is. dal betrekkelijk geringe hoeveelheden zo'n krachtige uitwer king op het menselijk gestel hebben. Eén of twee „AKKERTJES" als ge U rillerig en koortsig voelt bewijzen dit afdoende. Laat Uw opkomende kou of griep niet verergeren, maar neem dadelijk „AKKERTJES". Dan behoort U morgen tot de duizenden die reeds bij zo weinig zé veel baat vonden. „AKKERTJES" zijn onscha delijk en gemakkelijk inte nemen.En nog oen voordeel, gc procll niets.. helpen direct Helinelodahareouuxl- omhuhclbedekldc smaak wn de geneeskrachtige inhoud volkomen. Zorg sleed:AKKERTJEY in huis le hekben. Elk „AKKERTJE"ii ver. Pakt en draagt boven dien hel AKKER-mtrk.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3