Haarlems Dagblad Geheime conferentie van Engelse, Amerikaanse en Canadese atoomdeskundigen Politieke partijen hebben zich geblameerd „Stopzetting der herstelleveranties aan Rusland aanleiding tot Russische aggressiviteit" Rotterdamse illegale werker beschouwde strijdfonds als zijn eigendom 64e Jaargang No. 19473 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred- 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 10 Februari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. en <DpEctttc Tjaadcmsctje Courant (anno i6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Dr. Klaus Fuchs komt vandaag voor de rechter Geen buitenlanders meer op vertrouwensposten? HARWELL (Berkshire, Engeland), 9 Februari (Reuter). Atoomdeskundigen uit Canada, de Verenigde Staten en Enge land, bewaakt door extra politie van het Britse ministerie van Oorlog, zijn Donder dag begonnen met besprekingen over vei ligheidskwesties in het laboratorium voor de kernenergie te Harwell, terwijl in de gevangenis van Brixton in Londen dr. Klaus Fuchs, die beschuldigd wordt van het prijsgeven van atoomgeheimen, zijn berechting afwacht die vandaag begint. De raak Fuchs staat niet op de agenda van cl 7 deskundigen der drie mogendheden. Het is evenwel vrijwel zeker, dat ten minste de mogelijke gevolgen van deze affaire onofficieel besproken worden. Tijdens de geheime conferentie, waarbij alle mogelijke voorzorgen genomen wor den, zo zelfs dat gebruikte notitieblocs en vloeipapier dagelijks verbrand worden, zullen de deskundigen uitmaken hoevele nieuwe bijzonderheden van de atoomstu die voor algemene publicatie kunnen wor den vrijgegeven. Er is deze week weinig gepubliceerd over dr. Fuchs, een van Harwells vooraan staande wetenschappelijke medewerkers, omdat - de Britse pers door de wet en cle traditie gebonden is, zich van commentaar te onthouden over een zaak, die nog voor een rechtbank moet dienen. Om deze reden gelooft men in rechtskundige kringen niet, dat Engeland zal toegeven aan de aan drang der Verenigde Staten om bijzonder heden over de zaak te verstrekken, voor dat het recht zijn loop gehad heeft. In gewoonlijk betrouwbare diplomatieke kringen verklaart men, clat de Verenigde Staten Engeland niet gepolst hebben over de mogelijkheid Fuchs uit te leveren, zodat hij in de Verenigde Staten zou kunnen terechtstaan, doch men verwacht wel, dat het verzoek vroeg of laat zal worden in gediend. De deining, cle in de Veren. Sta ten is ontstaan naar aanleiding van het geval Fuchs en de bedekte bedreigingen die geuit zijn, dat cle V., S. het niet veilig zouden kunnen vinden om geheimen over de atoomenergie en de H-bom in de toe komst met wie ook te delen, hebben ge leerden en regeringsfunctionarissen te Harwell verontrust. Men schijnt evenwel de opvatting toegedaan, dat ongeacht de onthullingen, welke het proces zou kunnen opleveren, de samenwerking zal blijven bestaan. Er wordt verondersteld, dat er strenger op buitenlandse geleerden in de V. S., Canada en Engeland gelet zal wor den, of zelfs dat dezen helemaal van het werk aan de atoomenergie uitgesloten zul len worden. Met de verdediging van Fuchs is belast een advocaat uit Londen, J. Thompson HalsaU. Hij is Duitser van geboorte, maar verkreeg de Engelse nationaliteit. Het proces Fuchs zal beginnen met een open bare zitting. Mohammedanen en Hindoes slaags geraakt in Calcutta Bloedige onlusten, welke doen denken aan die van 1946, toen honderden doden vielen, zijn te Calcutta uitgebroken naar aanleiding van verscheidene incidenten tussen Mohammadanen en Hindoes. Donderdagmorgen werd geplunderd, met bommen geworpen en met messen en ande re wapens gevochten. Het aantal gewonden is zeer groot. Men meent dat de onlusten het gevolg zijn van recente berichten uit Bengalen over daar gepleegde gruwelen door Mo hammedanen, die een minderheid van Hindoes met grote overmacht hebben aangevallen. De autoriteiten zijn inmiddels overge gaan tot evacuatie van Mohammedanen uit overwegend door Hindoes bevolkte wijken en omgekeerd. (United Press). Na zijn aankomst te Paramaribo werd Prins Bernhard aldaar in een plechtige zitting van de Staten ontvangen. De Prins leest de boodschap van Koningin Juliana voor. Zuiveringsschandaal in Wurttemberg-Baden Kans op volledige opheldering Explosie in kopergieferij veroorzaak! ravage Geen persoonlijke ongevallen Vanochtend om kwart voor twaalf wer den de bewoners van de Hagestraat in Haarlem opgeschrikt door een hevige knal. Er bleek zich een explosie te hebben voor gedaan in de kopergieterij Brink die op no. 25 gevestigd is. Of liever gevestigd was. want de ontploffing lieeft een fikse ravage aangericht. Het dak van het achtergedeelte van het perceel is ingestort, balken en brokken steen liggen kris-kras door elkaar en alle ruiten gesprongen. Er brak een begin van brand uit door de olie die uit de oliestookmrichting vloeide, doch de brandweer die onmiddeUijk ter plaatse was, had daar weinig moeite mee. Er bevonden zich een klant en een arbeider m de bedrijfsruimte, doch zij kwamen er wonder boven wonder ongedeerd af. IJlings toegesnelde buren die door het gebombar deerde aspect van het huis geschrokken waren en vreesden dat er nog mensen on der het puin zouden liggen, zagen hun vrees gelukkig niet bewaarheid. Naar ons door de brandweer werd mee gedeeld, vermoed men dat de oliestook inrichting van het smell-apparaat de ex plosie veroorzaakt heeft. Men veronderstelt namelijk dat door onvolledige verbranding brandbare gassen uit de afvoerpijp zijn ontsnapt. De gieter die' tijdens de explosie in het bedrijf aanwezig was, maar zich net in het voor-gedeelte van het huis bevond Y.on ook geen andere oorzaak aanwijzen. De bedrijfs-inventaris is zwaar bescha digd en het staat wel vast dat slechts uit gebreide reparaties het pand weer bruik baar kunnen maken. Aangrenzende huizen liepen geen scha de op. Brutale overval in Los Angeles Voor f 750.000 aan juwelen gestolen Twee bandieten hebben dezer dagen te Los Angeles uit de woning van Milton Cohen, een reiziger in juwelen, voor een waarde van driekwart millioen gulden aan juwelen geroofd, nadat een hunner zich toegang tot de woning had verschaft door zich als boodschappenjongen voor te doen. Toen er gebeld was, was Cohens vrouw naar de deur gegaan doch zij hield die op de ketting. Iemand in de uniform van een boodschappendienst kwam een pakje bren gen en zeide dat Cohen zelf moest tekenen. Toen Cohen de deur opende, haalde de bandiet een revolver te voorschijn en dwong de echtelieden naar de keuken te lopen waar zij met het gezicht op de grond moesten gaan liggen. Vervolgens liet de man door de achterdeur zijn kameraad binnen. Cohen hield vol dat de juwelen zich in een bankkluis bevonden, doch de tweede bandiet zocht de woning door en vond Cohens reistas met de kostbaarheden onder een handdoek in de badkamer. En passant werden ook mevrouw Cohens trouwring, een andere ring en een met diamanten versierd horloge in de wacht gesleept. Cohen mocht zijn portefeuille en polshorloge houden, doch een paar kleding stukken kwamen van pas om de bood- schappersuniform te vervangen. Zodra het tweetal met een woord van dank afscheid had genomen, riep Cohen de politie die nu naar de heren zoekt. (United Press). DiiSSELDORF,9 Februari, (ANP). Het grootste zuiveringsschandaal, dat tot nog toe in West-Duitsland is ontdekt, heeft in Württemberg-Baden geleid tot een scherp conflict tussen de Amerikaanse landelijke commissaris, generaal Gross, en de regering. De Amerikaanse commissaris heeft de regering schromelijke nalatigheid verweten in deze geruchtmakende zaak. McCloy, de Hoge Commissaris, heeft open lijk de minister-president Reinhold Mayer gedesavoueerd, toen deze meende zich tegen de Amerikaanse beschuldiging te moeten verzetten. De publieke opinie in. Stuttgart is door he; geval zodanig in be weging gebracht, dat de dagen van het kabinet geteld schijnen te zijn. De zuivering is in dit land sedert vier jaren het onderwerp van duistere machi naties geweest, waardoor zich volgens de Duitse pers vertegenwoordigers van de drie grote partijen, die de regering vor men, namelijk christen-democraten, soci aal-democraten en Duitse volkspartij, ge lijkelijk geblameerd hebben. Nadat in vroegere stadia deze affaire steeds weer in parlementaire commissies werden begraven is de zaak onstuitbaar aan het rollen gegaan, toen een corruptie centrale werd ontdekt, die in meer dan duizeria gevallen vermogende lieden door de procedure der zuivering geloodst heeft. De hoofdaanklager, May, en de vroegere plaatsvervangende minister voor politieke zuivering, Rapp, zijn gearresteerd op be schuldiging van zich te hebben laten om kopen. Rapp onderhield in zijn ministerie een privé-bureau, waar tegen zware be taling ontlastende getuigenissen werden samengesteld. Ondanks vele protesten van leden van de zuiveringskamer werd Rapp door twee ministers voor de zuivering als onmisbaar in zijn ambt gehandhaafd. De politie, die de arrestaties verrichtte, had de opdracht tot het onderzoek van Ameri kaanse zijde ontvangen, doch gedurende het jaar, dat het onderzoek geduiu-d heeft, zijn ettelijke politieke mach.naties hier tegen ondernomen. De verantwoordelijkheid voor een onaf zienbare reeks van affaires is vier jaren lang' als een kaatsbal heen en weer ge speeld tussen regering en parlement en de publieke mening heeft daaruit de over tuiging opgedaan, dat alle leidende partijen behoefte gevoelden de dingen geheim te houden. Buiten de partijen om overstelpen nu vele organisaties en leden van de voor- Belgische torpedojager aan de grond De Belgische torpedojager „Jan Breij- del" die door de Belgische staatssleepboot „Zeeleeuw" van Zeebrugge naar Antwer pen werd gesleept, is, doordat de sleeptros bralt, ter hoogte van Vlissingen omhoog gevaren. Om half vier vannacht sloeg het schip los uit de trossen en kwam terecht op de Spijkerplaat. Aan boord van de torpedo- bootjager, die voor de sloop is bestemd, bevonden zich slechts vier runners. Dezen zijn vannacht nog door het Belgisch loods wezen naar de wal gebracht. Australië roept ambassadeur uit Moskou terug Het Australische departement van Bui tenlandse Zaken heeft de Australische am bassadeur te Moskou voor besprekingen teruggeroepen. In gezaghebbende kringen is men van mening, dat deze stap zal worden gevolgd door de sluiting van dc Australische am bassade te Moskou. malige zuiveringsgerechten de politie met nieuwe aanklachten. Het schijnt, dat nu de tijd gekomen is, waarin met alle verwik kelingen waartoe de zaak geleid heeft, afgerekend zal worden. Ook de pers eist een zuivering van de atmosfeer, mede uit vrees voor de kans, dat het schandaal in het kleine land bui tenlands zal worden beschouwd als symp tomatisch voor de toch al niet zeer ge waardeerde wijze, waarop Duitsland met zijn nazi's heeft afgerekend. Lawine bedelf! huis in de Franse Alpen Twaalf doden Bij Bessc in de Franse Alpen heelt een lawine een huis met veertien houthakkers en mijnwerkers bedolven. De sneeuw massa drukte het huis in elkaar en twaalf van de mannen kwamen om het leven. De twee andere wisten zich uit te graven. Vaten petroleum in het huis raakten in brand doordat een pelroleum-lamp omviel en aangenomen moet worden dat een a; tal van de mannen door verbranding om het leven kwam. Onmiddellijk na het ongeluk trokken reddingsploegen op ski's erop uit en zij slaagden er :'r. de lijken te bergen. Het ge troffen chalet dat op 2000 meter hoogte stond, behoorde aan een naburige kolen mijn, die vermoedelijk de hoogst gelegen van Europa is. De arbeiders plachten er de nacht door te brengen. Bijna elk gezin te Besse is in de rouw gegaan, omdat vrijwel aUe 150 inwoners van het dorpje verwanten zijn van de 9 mannen uit Besse die bij het ongeluk om het leven kwamen. De Wereldgebedsdag voor studenten wordt dit jaar gehouden te Delft en wel op 18 en 19 Februari. Het programma vermeldt voor Zaterdag 18 Februari een lezing van prof. dr. E. L. Smelik over „Gebed en voor bede". Generaal Clay schreef een boek over Duitse probleem Duits begrip voor de democratie zal groeien, als het gestimuleerd wordt NEW YORK, 9 Februari. (Reuter). Generaal Clay, een van de vooraanstaande Amerikaanse deskundigen inzake de pro blemen van het na-oorlogse Duitsland hij was van 1945 tot 1949 plaatsvervan gend militair gouverneur en militair gou verneur in Duitsland heeft zijn ervarin gen en conclusies van die jaren neerge legd in een boek, dat onder de titel „Be- sHssingen in Duitsland" is uitgegeven. In een voorwoord zet Clay zijn mening uiteen over het Duitse nationalisme. Vol gens Clay zal zich uit de verdeling van Duitsland in een Westelijk èn Oostelijk gebied ongetwijfeld een extreem-nationa- lisme ontwikkelen. Clay zegt verder, dat de kwesties, hoe en wanneer West-Duits land tot de gemeenschap van naties wordt toegelaten en hoe en wanneer het met Oost-Duitsland kan worden verenigd van „het grootste belang voor de toekomst van de wereld" zijn. Clay constateert, dat de bevolking van West-Duitsland vier jaar lang naast het communisme heeft geleefd en niet onder communistische overheersing wil leven. Duitslands vrije buren, die veel van de Duitsers geleden hebben, moeten, aldus Clay, bereid zijn zijn terugkeer naar een vrije en onafhankelijke status te ac cepteren. „Dit is", zo betoogt Clay, „het Duitse vraagstuk, dat definitief en volledig moet worden opgelost aleer wij verzekerd kunnen zijn van een duurzame vrede. Dit vereist tijd, geduld en begrip". Het 440 pagina's teUende document over zijn verblijf van vier jaar in Duitsland is aangevuld met een chronologische tabel van gebeurtenissen en 50 pagina's met bij zonderheden over documenten ter staving van zijn relaas. Clay zegt in een terugblik, dat „indien wij toen (in Juli 1945) hadden beseft, welke verwarring en chaos er heersten, wfj inderdaad onze taak als hope loos gezien zouden hebben". Over de eerste dagen van het viernio- gendhedenbestuur schrijft de generaal, dat het verlangen van de Amerikanen om dit bestuur tot een succes te maken, mo gelijkerwijs in de eerste maanden er toe geleid heeft dat men lot schipperen ge neigd was, de wérkelijke kwesties slechts op de lange baan geschoven werden en uiteindelijk de poging mislukte. Generaal Clay brengt het begin van de breuk tus sen de geallieerden en de Sovjet-Unie te rug tot zijn actie, herstelleveranties aan de Sovjet-Unie uit de lopende productie in het voorjaar van 1946 stop te zetten. Dit bracht de Russische politiek van commu nistische wereldoverheersing, die door de oorlog was gestuit, weer „uit de motbal- len", aldus generaal Clay. Enige maanden later kwam generaal Clay tot de overtuiging, „dat wij nimmer ten volle slaagden in onze poging om vriendschappelijke betrekkingen met Sov jet-Russische functionarissen te kweken". Conclusie Het boek van generaal Clay bevat over vloedige feitelijke verwijzingen naar de politieke, economische en financiële ver- deringen van de drie Westelijke zönes, die tenslotte tot West-Duitsland werden sa- Honderden vooraanstaande figuren uit Oost-Duitsland naar het Westen Volgens mededelingen van West Berlijnse zijde zijn sedert het begin van dit jaar meer dan driehonderd Oost-Duitse politici, onder wie ministers, burgemeesters en pro fessoren, uit Oost-Duitsland naar West- Berlijn gevlucht vanwege de zuivering, die op communistische instigatie in de „bourgeois-partijen" is uitgevoerd. Het West-Berlijnse hoofdbureau van de christelijke-democratische partij maakt melding van meer dan honderdtwintig partijleden, die in de laatste weken uit Oost-Duitsland zijn gevlucht en het bureau van de West-Berlijnse „vrije democrati sche partij" rapporteert, dat sedert het be gin van dit jaar meer dan honderd-en- tachtig leden van de „liberaal-democrati sche partij", haar zusterpartij in de Russi sche zóne, naar Berlijn zijn gevlucht. Over het algemeen schijnt de Oost-Duitse politie weinig pogingen in het werk gesteld te hebben om de betrokken politici het vluchten naar West-Eerlijn te beletten. Volgens D.P.A., het West-Duitse pers bureau, is ook Paul Berger, het hoofd van de criminele afdeling van de volkspolitie te Cottbus in Brandenburg naar West-Berlijn gevlucht. Berger, van ouds communist en lid van de S.E.D., zou verklaard? hebben niet langer verantwoordelijkheid -te kun nen delen voor de politieke ontwikkeling in de Russische zone. Mr. M. de Niet Gzn. die, zoals wij gisteren meldden, benoemd is lot burgemeester vcin Wageningenj in zijn woning aan de Torenlaan te Cas'.ricum, mengesmolten. Twee hoofdstukken zijn ;ewijd aan de blokkade van Berlijn en de luchtbrug. Het boek besluit met de vol gende woorden: „Wij kunnen en moeten de vernietiging, die Hitier de wereld heeft gebracht, niet vergeten en evenmin de wreedheid, die voerde tot de concentratiekampen en mas sa-uitroeiing. Wij kunnen het het Duitse volk niet vergeven, dat het toeliêt, dat zulke dingen gebeurden. Wij moeten ech ter wel bedenken, dat een volk in een politie-staat weinig te zeggen heeft en zijn morele en geestelijke hoedanigheden snel verworden. Zijn geloof in een rechtvaar dige regering kan niet in een nacht her steld worden, ook niet door geweld. Het Duitse volk is arbeidzaam en in staat tot het welzijn van Europa bij te dragen. Het jeniet thans vrijheden, die het jaren lang niet bezeten heeft. Zijn begrip van demo cratie zal groeien, indien het geholpen ordt door hen, die de vrijheid kennen en liefhebben. De West-Duitse regering kan geen stand houden als zij niet weer wordt opgenomen in de familiekring der Euro pese naties, die geloven, dat de rechten van het individu te dierbaar zijn om ze in de staat onder te laten gaan". Het woord is aan Nietszsche: Rijpheid van de man is: de ernst te hebben teruggevonden, die hij als kind had bij het spel. Gouda geen televisiecentrum Het gemeentebestuur van Gouda had zich met de P.T.T. in verbinding gesteld, met het verzoek of deze stad in aanmer king' kon komen als televisiecentrum. De directeur-generaal heeft echter ge antwoord, dat om technische redenen niet aan dit verzoek kan worden voldaan. De onderhandelingen over de plaats, waar deze zender eerlang zal verrijzen zijn overigens nog gaande. Inmiddels moet men eerst beslissen, waar de kleine zen der voor het eerste experimentele stadium in het Gooi zal v.-orden gebouwd. Men wil dat punt zo kiezen, dat ook Amsterdam in ruimere mate kan worden bediend. Koningin bezocht Groesbeekse instellingen Vanmorgen heeft Koningin Juliana een bezoek van anderhalf uur gebracht aan de Nederlandse Centrale voor practische hulp aan alleenstaanden in Groesbeek, waarbij zij het kinderhuis „Prinses Beatrix", het tehuis voor mannen „De Muntberg" en het damestehuis „Nicoline" bezichtigde. De gemeenteraad van Haastrecht bjj Gouda besloot ecu crediet van tachtigdui zend gulden beschikbaar te stellen voor de restauratie van het zeventiende eeuwse raadhuis. Een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan de helft voorwaardelijk „De rechtbank weet het bijzondere werk van u gedurende de bezetting te waarderen en heeft er eerbied voor. Later heeft u echter iets gedaan dat niet door de beugel kon. U hebt echter gedurende (1c oorlog een grote dosis moed getoond. Ook nu zult u moed nodig hebben om uw fouten te bekennen. Ik heb met leedwezen gezien, dat u bij het vooronderzoek verklaringen hebt afgelegd, waarop u later bent terug gekomen. Vandaag moet u dc zedelijke moed hebben de dingen te vertellen zoals ze zijn". Met deze woorden lot de verdachte J. P. S., een van de leiders van de Rotter damse illegaliteit, opende mr. J. van Vol- lenhove gistermiddag de zitting van de Rotterdamse rechtbank, tijdens welke deze zaak werd behandeld. S is ten laste ge legd, dat hij 75.000 gulden, die toebehoor den aan de Landelijke Organisatie der illegaliteit, heeft verduisterd en voor zich zelf gebruikt. Een der opsporingsambtena ren die gisteren als getuige werd gehoord, verklaarde, dat de verdachte voor tiendui zend gulden eon auto en voor zevendui zend een bontjas had gekocht en aan ver scheidene mensen giften had gedaan. Door het onderzoek van de justitie was nog 26 mille achterhaald, dit geld is terugge geven. Een van de bestuursleden van de stich ting L.O.-L.K.P verklaarde, dat in Novem ber 1945 werd besloten dat de verschillen de illegale kassen tot een fonds zouden worden vei-enigd. Dit besluit was bindend. Verdachte's raadsman, mr. S. J. Polak uit Rotterdam, had enige getuigen a décharge gedagvaard. De voormalige commandant van de B.S. te Rotterdam, vertelde, dat S. een mens met een kinderlijke natuur was. Volgens hem was hij na de bevrijding verbitterd, omdat hem geen enkel eerbewijs te beurt was gevallen. Gedurende de bezetting wa ren hem grote bedragen ter hand gesteld, zowel door goede burgers maar ook door zwarte handelaren en collaborateurs. Commandant van „Truculent kreeg ernstige berisping Hij bracht zijn schip in gevaar door nalatigheid De Britse luitenant ter zee Charles Bo wers, de 28-jarige commandant van de Engelse onderzeeboot „Truculent" die ver leden maand door een aanvaring met het Zweedse schip „Divina" in de monding van de Theems tot zinken kwam, waarbij 64 personen het leven lieten, is door een militaire rechtbank te Chatham schuldig bevonden aan het in gevaar brengen van zijn schip door nalatigheid of verzuim. Hij vverd vrijgesproken van de beschuldiging, zijn schip door nalatigheid of verzuim te gronde gericht te hebben. De rechtbank besloot de straf van luite nant Bowers tot een ernstige berisping te bepei'ken. Na een beraadslaging van minuten werd deze uitspraak bekend maakt. Volgens de mai'inetraditïe was de punt van het zwaax-d, dat tijdens het pro- ces op een tafel naast de rechtex's had ge legen, op de binnentredende beklaagde gericht als teken, dat hij schuldig bevon den was. De volgende ax'gumenten voor de uitspraak werden aangevoerd: Toen lixitenant Bowers de lichten van de „Divina" zag, waaronder de lichten die aangeven dat het schip in beweging was, veranderde hij van koers, terwijl dc zee- vaarlregels vereisen en dc navigatieom- standigheden het toelieten, dat de „Trucu lent" dezelfde koers behield. Bovendien gaf hij geen geluidssignaal, dat zijn schip koers wijzigde. Bowers had ter verdediging aangevoerd, dat hij de „Divixxa" veilig gepasseerd zou zijn, indien deze niet van richting veran derd zou zijn. De door de lcrijsx-aad uitgesproken straf van een ernstige berisping houdt geen degradatie in voor luitenant-ter-zee Bo wers en betekent niet automatisch vertra ging van zijn promotie, al kan zij wel hier toe leiden. Bowers is in September 1939 tot de marine toegetx-eden en kwam in 1942 bij de afdeling onderzeeërs. In Augustus 1944 werd hij eeii'ol vermeld. Hij werd in October met het commando over de „Tru culent" belast. Zijn schip zonk, toen hij -er voor de eerste-maal mee uitvoer. Een getuige die gedurende de bezetting secretaris van S. was geweest, verklaarde, dat de groep van S. had gewerkt met geld van lieden die na de oorlog gedekt wilden zijn. Verder zou S hem opdracht hebben gegeven aan de gevers te vragen, wat er met het geld na de oorlog moest gebeu ren en daai'op had hij als antwoord gekre gen: „Doe ermee, wat je wilt". Getuige vatte het altijd zo op, dat_ S. met het geld kon doen wat hij wilde. Vol gens hem was zijn illegale organisatie een particuliere instelling, die S. zelf had op- gericht. S. stelde zijn medewerkers aan en betaalde ze uit. „Niemandsgcld" Ook de verdachte verklaarde, dat het door hem opgerichte en geleide Centraal Voorzicniïxgsbux-eau een particuliere onder neming was. Na de bevrijding vervieien de doeleinden en beschouwde hij het geld als i.iemandsgeld. Px-esident: „Dacht u, dat de mensen u het geld evengoed hadden verstrekt, als ze ge weten hadden waar het bleef?" Verdachte: „Ten dele wel, want er waren er onder, die boter op hun hoofd hadden. Ze gaven het om na de oorlog gedekt te zijn." President: „Ze dachten: deze man zal het v-el op ten behoorlijke manier besteden, hij heeft veel invloed." Verdachte: „Ik heb het gebruikt, zoals de mensen liet bedoeld hadden en er was ook wat geld voor mij persoonlijk bij." Hier werd verdachte in de rede gevallen door de Officier van Justitie: „U tapt nu uit een heel ander vaatje dan voor de politie en de rechler-commissaris. Ik waar schuw u voor de consequexxties vari deze houding." Mr. dr W. S. van Oosten gaf in zijn requisitoir een ovex'zicht van het werk van het C.V.12. voor en na de bevrijding. Na de oorlog zette S. zijn loffelijke en verdien stelijke taak voort door de verzox-ging van schoolkinderen en hulp aan spoorwegper- neel. Uit verschillende rapporten blij Kt, al dus de Gfficiex-, dat men het C.V.B. als een particuliere zaak beschouwde. Er was een liquidatiefoiijis van 15.000, waarvan ver dachte 9.000 als liquidatieuitkering heeft getoucheerd. Na de bevrijding was het resterende geld op een rekening bij de Nederlandse Han delmaatschappij gezet. Op 27 December 1945 heeft u persoonlijk, aldus de Officier, per cheque 45.000 opgenomen en dit is de eerste verduistex-ing ten nadele van de Landelijke Organisatie. Van ciat geld, zo vervolgde de Officier, heeft S. tien mille aan vrienden weggeven. Voor de rechter-commissaris was ver dachte toen van mening, dat het geld naar rie L.O.-I..X.P. moest. Hieruit bh.jkt duide lijk, dat lnj wist, dat hij het geld niet in eigen zak mocht steken. Gezien de houding van verdachte wilde dc Officier de feiten ten volle laten wegen. Zen verduistering van dit bedrag is geen geringe zaak, zo besloot de Officier, vooral, als het om geld gaat, dat voor nagelaten betrekkingen was bestemd. Hij eiste :egen S. een gevangenisstraf van éen jaar met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en onuer toezicivstelling van ver nachte, terwijl de ƒ26.000 worden afge staan aan'de slicht ing L.P.-L.K.P. Hierna were, de zitting geschorst tot Don derdag iö Februari voor het plcicioo. van mr. S. J. Polak. ONRUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe enige regen. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde Zuid- Westelijke wind. Vannacht zeer zacht voor de tijd van het jaar. morgen enige daling van temperatuur. 11 Februari: Zon op g.04 uur. onder 17.46 uur Maan op 4.26 uur onder 11.18 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrüdag 10 Februari: Hoog water: 9.02 en 21.35 uur. Laag water: 4.28 en 16.59 uur. Zaterdag 11 Februari: Hoog water: 10.07 en 22.48 uur. Laag water: 5.19 en 18.03 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1