4. 4 44 4 44444 4 4 4 4 4 4 Hilïegoms raadhuis vertoont gebreken Lisse tijdelijk in oud-Hollandse stijl 4 Kort en Bondig Zaterdag 11 Februari 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlcmsche Courant Toen in het begin dezer eeuw de Hille- gomse familie Van Waveren aan het ge meentebestuur de fraai gelegen „Hof-tuin" en het grote, statige witte herenhuis ten geschenke deed, opdat zich hier voortaan het centrum van het gemeentelijk leven van Hillegom zou bevinden, was iedereen hiermee zeer in zijn schik. Nog immer ge- luigt een fraai gecalligrafeerde oorkonde in de hal van het gemeentehuis van deze gift en de dankbaarheid van Hillegom. De gemeente, die thans op weg is naar de 14.000 inwoners, telde toendertijd nog nauwelijks de helft van dat aantal. Mèt het inwonertal breidden zioh ook de gemeente diensten uit. Openbare Werken kreeg een ruim, modern gebouw aan de Jhr. Mock- kade. Voor andere diensten werd op min of meer geslaagde wijze een onderdak gezocht. De secretarie bleef gevestigd in „Het Hof", maar thans, in 1950, kan men de ogen niet sluiten voor de vele en velerlei gebreken die Hiilegoms zo landelijk gelegen raadhuis aankleven. Dat bemerkte men recht toen de dienst van Openbare Werken in eigen beheer een restauratie van de secretariskamer uitvoer de. Die was hoog nodig, want de secretaris zag een hoogst onbetrouwbaar plafond als een Damocleszwaard boven !t -hoofd zweven. Sinds de verbouwing was de secretaris kamer een oase in de woestijn gelijk met- haar lichte betimmering, moderne verlich ting en meubilering. Duidelijk bleek toen,, hoe weinig de andere bureaux en vertrek ken zelfs aan bescheiden eisen voldeden. De burgemeesterskamer is donker en wei nig i-epresentatief, bij de burgerlijke stand komen gelukkige vaders en verlegen jonge paartjes knusjes naast het bureau van de ambtenaar zitten, om daar, ten aanhore van iedereen, hun doopceel te doen lichten. De leuning van de trap naar de bovenverdie ping is bedenkelijk wrak. Bezoekers moeten wachten op een bank in een hal, waar men vanwege de duisternis geen krant kan lezen cn waar men op de tast de deur van de secretarie moet vinden. Reeds lang bestonden bij B. en W. plan nen om aan deze ongewenste toestand een Restauratie is zeer noodzakelijk Gisteravond is te Lisse een vergadering gehouden ter bespreking van de plannen voor de nationale bloemententoonstelling „Keukenhof", die van 15 Maart tot eind Mei zal worden gehouden. Besloten is tij dens deze periode het gehele dorp Lisse een oud-Hollands aanzien te geven. Grote ere- bogen zullen aan de toegangswegen van het dorp verrijzen terwijl alle gevels van de winkels in Gouden Eeuwse stijl zullen worden getransformeerd. Het geheel zai staan onder leiding" van de heer W. Misset uit Haarlem. Lissers zijn plannenmakers. Ze staan daar voor niets. En meestal voeren ze de plannen ook uit. Weliswaar blijkt dan wel eens dat de soep niet zo heet kan worden gegeten als ze werd opgediend, maar ze zitten nooit voor een leeg bord. Nu gaan ze hun dorp, althans het cen trum daarvan, het „Vierkant" transfor meren. Dit pleintje, dat ondanks het ver keer dat daar met glanzend-verchroomde limousines en met ronkende goederentrei- nen-op-luchtbanden langs davert, toch al tijd nog een zekore intimiteit behouden heeft, zal worden omgetoverd in een oud- Hollands marktplein. De Lissers doen alles grondig. In zo'n oud-Hollands winkeltje past geen meneer in een s'tijfgestreken witte jas, geen juf frouw in een truitje en met nylons aan de slanke benen. Daarom willen ze meteen het personeel van die winkels ook maar in oud-Hollandse dracht steken. En onze blauw-geuniformde rijkspolitie past al evenmin in die sfeer. Ze overwegen om „de schout en zijn rakkers" in ere te herstellen en zo zal straks 'n gehellebaarde krijgsman met knevelbaard en breedgerande hoëd, het verkeer regelen bij de stadspoort, die bij „De Witte Zwaan" zal worden opgericht. De winkelier die ons dat allemaal ver telde en al verhalende in vervoering ge raakte, ging dit nog lang niet ver genoeg. Hij wilde de dokters bewegen, er weer met de klisteerspuit op uit te gaan, hun klanten als vanouds te aderlaten. Hij wilde de boos doeners weer aan de kaak stellen en had daar al een plaats voor gevonden naast de molen, die midden op het Vierkant zal worden opgericht en dienst zal doen als bureau voor V.V.V. Hij wilde de verkoop van „kogelflesjes" verbiedenalleen schuimend bier in tinnen kroezen schenken. De sigarenwinkels zouden hun voorraad sigaretten, sigaren, shag en mixture, zolang achter slot en grendel moeten bergen. Al leen goede oud-Hollandse „toeback" en lange Goudse pijpen zouden mogen worden verkocht. En in oude archieven zou hij trachten wat afbeeldingen op de kop te tikken, waarnaar de kappers, in stede van permanent en Bergmann-kapsel, hun da mesklanten zouden kunnen voorzien van een coiffure naar de eisen van die tijd. voorzover het haar niet onder de neepjes muts zou schuilgaan. Zó zou 't eigenlijk moeten zijn, wou 't góéd zijn, zuchtte hij. Man, Amerika liep leeg! Maar ja, er zijn natuurlijk practische moeilijkheden! Met al hun stoute plannen zijn de Lissers uitermate practische mensen. En zo'n vaart zal het dus niet lopen. Ook ten aanzien van „oud-Lisse" zal de soep wel een weinig afkoelen. Maar wie de Lissers kent, weet dat ze toch nog een heel smakelijk bordje met dit oud-Hollandse gerecht zullen weten te serveren. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 10 Februari 1950 BEVALLEN van een zoon: 8 Febr., H, H. T. J Zuelen—Stomphorst; C. J. M. Spruijt van der Asdonk; 9 Febr., M, Bos—van Wes terhoven; I. W. BultKorte; J. E. Eeken. Zuiker; A. C. van LoggemKouwenhoven; 10 Febr,, A. M. HuismanVeraart. BEVALLEN van een dochter: 9 Febr., S. W. de Vries—van Büuren: Jkvr.*S. A. Deen Boogaert; G. C. Noordhof—Molenaar; C. van Camnenhoutvan der Zwet; J. van der Landen—van der Star; J. E. Eeken—Zuiker; S. Baas—Buurman; J. M. Broek—Brouwer; 10 Febr.. C. M, Klok—Scheerman. OVERLEDEN: 7 Febr., P. Brouwer, 70 j., Brouwersvaart; 9 Febr., M. E. Cramer— Eken, 71 j., Westergxacht. eind te maken. En het lijdt geen twijfel of men zal deze restauratie vergezeld doen gaan van een algehele verbouwing, omdat de verschillende diensten ongunstig gehuis vest zijn. Zeer zeker zal dan ook de voorgevel in zoverre gewijzigd worden dat het bordes aanzienlijk wordt vergroot. Binnen zeer korte tijd zullen de plannen aan de raadsleden worden getoond. R.K. VROUWENBEWEGING De R.K. Vrouwenbeweging .afdeling Gilde te Hillegom hield haar jaarvergade ring. Nadat de presidente mevrouw Kop pers een en ander over het werkprogramma der afdeling had medegedeeld, vertoonde het Amsterdams Toneelgezeschap „De Sprekende Spiegel" het Amerikaanse blij spel „Haar andere man". De vele honder den dames hebben zich buitengewoon ver maakt. De presidente riep de spelers in haar slotwoord een hartelijk „tot weerziens" toe. R.K. MIDDENSTAND IN DE ZÏLK De afdeling Zilk vair de R.K. Midden- standsver-eniging heeft in haar vergadering de positie van de middenstand besproken. De voorzitter de heer W. Prins besprak de toenemende insolvabliteit van het ko pend publiek. Meermalen kan worden ge constateerd, dat kinderbijslag wordt ge bruikt tot het betalen van opgelopen reke ningen. De winkeliers zullen zelve nauw keurig de credietverlening in de hand moeten houden. Besloten werd een gemeenschappelijke feestavond te organiseren. De winkelweek, die zulke uitstekende resultaten opleverde, heeft een batig saldo opgeleverd, dat onder de deelnemers zal worden verdeeld. Dank werd gebracht aan de organisatoren. De afdeling zal een schema opmaken voor een bevredigende vacantieregeling in het aanstaande zomerseizoen. Een Hollandse voorjaarstuin De Derde Bloemententoon stelling te Lisse Bekend is, dat de Stichting Bloemiust te Lisse elk jaar drie bloemententoonstellin gen organiseert, waarvan de bolbloemen de hoofdschotel vormen. Er ligt in de be langrijkheid en de omvang van deze ten toonstellingen een climax. Dat kan ook moeilijk anders, want hoe meer men het voorjaar nadert, des te gemakkelijker ge lukt het bolgewassen in bloei te brengen. Men drukt het wel eens aldus uit: He: is, alsof zij het voorjaar ruiken". Soorten Tulpen, Narcissen, Hyacinten en Crocussen, die omtrent Kerstmis en Nieuwjaar nog.niet tot bloei zijn te bren gen, vindt men op deze derde tentoonstel ling steeds in rijke mate vertegenwoordigd. Het kleurensortiment en vooral ook de fijnheid van tinten, houdt daarmee ge lijke tred. Aan de opstelling der bloemen en aan de rangschikking der kleuren wordt door de tentoonstellingscommissie bij deze derde steeds extra zorg besteed. Het is door dit alles, dat de liefhebbers dan zeer veel ge nieten. Ook nu weer heeft de bekende tuinar chitect W. v. d. Lee voor de tentoonstelling, die van 14 tot en met 18 Februari te Lisse gehouden wordt, voor de 1400 m2 ruimte een zeer artistiek plan uitgewerkt. Langs waterpartijen en onder geboomte zullen duizenden Darwins, Triumphen, Tulipa's en andere bolgewassen in een naturlijke rang schikking gegroepeerd worden. "Vooral de Tulipa's met hun wonderlijke Oosterse tin ten trekken steeds de aandacht en verlok ken veel liefhebbers tot een bezoek. Van de andere bolbloemen noemen wij de Hyacinten, waarvan 25 fraaie bloem stukken worden gemaakt, terwijl nog een groep van 150 „pannen" wordt ingezonden. Er zijn hieronder verscheidenheden met kleuren, zoals men op de bloemenvelden nog niet te zien krijgt, want het zijn nieuwe aanwinsten, gewonnen uit zaad en voor deze resultaten werden bereikt ging een halve mensenleeftijd heen. Een hyacinten zaadje geeft pas na 7 of 8 jaar een bloem en dan is deze in de meeste gevallen nog waardeloos, terwijl ook de eigenlijke cul tuur dan pas eerst begint. De Narcissen, waarom'de prachtige Nederlandse en Engelse nieuwigheden met de fijne oranje, soms abrikooskleurige trompetten, zullen in rijke mate vertegen woordigd zijn. Het geheel draagt het karakter van een groot Hollandse voorjaarstuin, waarin men geniet van de honderdvoudige kleuren pracht, zoals alleen Holland ons die kan bieden. De tentoonstelling wordt Dinsdagmiddag 14 Februari door mr. J. Th. Bonnerman, Directeur-Generaal van het Ministerie van Landbouw, geopend. BURGERLIJKE STAND •GEBOREN: Wout, z van R. Hofstra en E. M. Versteeg; Theodora Maria Agatha, d. van T. v. d. Veen en A. M. Snaar; Johannes Ja cobus, z. van J. J. v. Zeist en M. A. A. Bak ker; Alida Maria Antonius, d. van G. Ver- degaal en A. M. Brouwer; Lena Marijke Astrid, d. van A. Visser en J. Eigenraam. ONDERTROUWD: J. S. v. Stein en A. G. Diemei. GEHUWD: H. A. Siebelt en W. E. v. d. Reep; F. v. d. Klauw en W, Witteman; A. v. Steensel en C. G. v. d. Zwet. OVERLEDEN: Pieter v. d. Berg, oud 69 j.; Anthonius Boon, oud 79 j., echtgenoot van A. H. v. Dijk. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De medische dienst wordt a.s. Zondag waargenomen door dr. H. A. Holl. Heemstede Vastenavondfeest Op Donderdag 16 Februari organiseert de R.K. Middenstandsbond een Vastenavond feest in het restaurant „Groenendaal". Er zal optreden het Haarlems Radio Cabaret met de revue „Wat kan ons gebeuren". Daarna zal een familiebal worden gegeven met attracties onder leiding van de heer Harry Meijer. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. G. S. Nout, Camp- laan 20, tel. 28763; dr. W. v. d. Linden, Heemst. Dreef 253, tel. 16850; dr. A. J. v. Ravenswaay, Bronsteeweg 76, tel. 16850. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemst. Dreef 138, tel. 29818. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, tel. 28320. Haarlemmermeer DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Hoofddorp: dr, J. Bult Jr. Nieuw Vennep: dr. v. Hearingen. Badhoevedorp: dr. den Ouden. Halfweg: dr. Reynders. Een inwoner van Bentveld, de heer Heerma van Voss, heeft in zijn vrije tijd deze miniatuur gouden koets vervaardigd van een blad zink, twee stukken gegalvaniseerd drooglijndraad en een handvol koperen spijkertjes. Een Haarlemse juwelier heeft het fraaie stukje huisvlijt verguld. Voorrijders, een peloton mariniers, een afdeling van het garderegiment Prinses Irene en een muziekkorps completeren de koninklijke stoet. Zandvoort Verzetsmonument Nu de plaats van het op te richten ver zetsmonument definitief door de gemeente raad bepaald is op het Gastlhuisplein, zal het. comité verzetsmonument „Zandvoort" onder voorzitterschap van burgemeester Van Fenema bijeenkomen op Maandag 13 Februari. Aan de ontwerper, de heer A. de Brouwer te Zandvoort, zal dan naar alle waarschijn lijkheid de opdracht tot vervaardiging wor den verstrekt. Reddingsbrigade De Zandvoortse reddingsbrigade houdt haar jaarvergadering Dinsdag 21 Februari in hötel Keur. R.K. Meisjeskoor In Zandvoort is opgericht, met een begin- aantal van 40 leden, een R.K. Meisjeskoor, dat door mejuffrouw Molkenboer uit Haar lem zal worden geleid. De naam van het koor zal vermoedelijk luiden: „De Zingen de Golven". Het secretariaat is gevestigd: Zandvoort-selaan 23. Bescherming van dieren De Nederlandse vereniging tot bescher ming van dieren organiseert een ledenver gadering in „Ons Pluis" op Woensdagavond a.s. De agenda vermeldt de voorziening in twee bestuursfuncties; er ontstond een vacature door het aftreden van de heer E. J. Poster en het vertrek van mejuffrouw M. Groskamp. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria Johanna Adrians, d. van G. Pluist en A. J. Soeterbroek; Johanna, d. van A. van der Mije en J. Keur; Dina, d. van A. van der Mije en J. Keur; Dirk, z. van W. A. Wijnands en M. Jordaan. ONDERTROUWD: P. C. van der Sloot en C. Kerkman; A. H. Jansen van Gaaien ên M. J. Allebes. GETROUWD: W. Molenaar en M. Dirken; A. R. Todd en J. Balledux; J. P. Beekman en S. Jutte. OVERLEDEN: K. Kemp, oud 61 j., echt genoot van C. Beekhuis. Bennebroek ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt waar genomen door dr P. v. Aalst, Rijksstraatweg 41, tel. K 2502 300. 3eugdconcert Het Jeugdkoor „Iréne", onderafdeling van de Christelijke Zangvereniging „Soli Deo Gloria", zal Dinsdagavond onder lei ding van de heer S. P. Visser een concert geven in gebouw Rehoboth alhier. Driehuis Crematie oud-Eerste Kamerlid E. Rugge Gisteren is in het crematorium te Velsen verast het stoffelijk overschot van de heer E. Rugge, oud-Eerste Kamerlid, oud-lid van de Tweede Kamer, oud-lid der Pro vinciale Staten van Groningen, oud-wet houder en ereburger van die stad. Het gemeentebestuur van Groningen werd vertegenwoordig bij deze plechtigheid door burgemeester mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, secretaris mr. dr. M. Troostwijk en wethouder H. Roelfsema. Oud-secretaris M. J. Wolthers was mede aanwezig. Namens het hoofdbestuur van de Partij van de Arbeid volgden de heren Koos Vor- rink, F. Albrechts en Evert Vermeer de baar, die bedekt was door de rode vlag. Wethouder W. F. Visser vertegenwoor digde de partij-af deling Velsen. Ook de heren K. ter Laan en E. Kupers gaven van hun medeleven blijk. In de aula hebben burgemeester Cort van der Linden en de heren Koos Vorrink, Roelfsema en L. van de Wal het woord gevoerd. Onder de tonen van „Aan de Strijders" daalde de kist, waarna de oudste zoon, mr. J. Rugge dank zegde voor de betoonde be langstelling. Santpoort Santpoort III zo goed als zeker kampioen De door het derde tiental van de schaak club Santpoort gespeelde wedstrijd tegen Havenkwartier III is voorlopig afgebroken in de stand 34. Van Zeggeren staat echter op winst terwijl de twee overige partijen waarschijnlijk wel remise zullen worden. Indien de uitslag inderdaad 55 wordt heeft het derde tiental het kampioenschap van zijn afdeling behaald wegens een veel beter bordgemiddelde. De persoonlijke uitslagen luiden: Santpoort III Havenkwartier III P. SterkJ. Polderman01 H. VullingG, de Boer afgebr. J. HoogzaadN. Hooyschuur 01 W. van ZeggerenJ. Leek afgebr. J. van DijkH. v. d. Horst01 J. LeysmaW. Dorgeloo afgebr, W. HoogzaadH. Zwart01 A. C. Kaan—J. Dorgeloo1—0 K. NederlofG. Huising10 E. Zuiderduyn—W. Finke1—0 Voor de bekers werden nog de volgende wedstrijden gespeeld: Groep I: W. Schuur man— J. Brugman afgebr.; Pardoen—Gordijn 01; Blansj aar—Vosman 1—0; Bilder—Dr. M. de Groot 0—1; Schweitzer—Pels 0—1. Groep H: Spook—En-klaar afgebr.; Houter manHoman 10. Dinsdag ontvangt het tweede tiental Bloe- mendaal III. Wanneer deze wedstrijd gewon nen wordt is het tweede tiental ook kam pioen van zijn afdeling. WEINIG NIEUWS OVER SAMEN WERKING C.H.U.-A.R. In de Nederlands Hervormde Kapel te Santpoort heeft Vrijdagavond een verga dering van de A.R. Kiesvereniging plaats gehad. Aan de beurt van aftreden waren de bestuursleden A. Markerink en A. Eike lenboom. Deze zijn herkozen en wegens uitbreiding van het bestuur werd als nieuw lid gekozen de heer N. C. Hoeflaak, Voorts is besproken de oprichting van de „Arjos" (A.R. jongeren studieclub). Door het gemeenteraadslid, de heer H. J. Lips, Werd verder een causerie gehou den over de samenwerking van de C.H. en de A.R. in de Velsense gemeenteraad. Van deze samenwerking die sinds Septem ber bestaat is, zo zeide de heer Lips, nog niet zoveel te vertellen, maar zij was op zichzelf „goed". Bulgaars parlement doet vredesoproep Het Bulgaarse parlement keurde Vrijdag een verklaring goed, die „de oorlogsvoor bereidingen en het oorlogsdrijven van de V. S. en Engeland" veroordeelt, zo meldt radio Sofia. De verklaring bepleitte een vredespact tussen de grote mogendheden, vernietiging en verbod van alle atoomwa pens en algemene ontwapening. De reso lutie doet een beroep op alle parlementen en volken, zich met deze doeleinden te verenigen. Negen doden bij lawine in de Franse Alpen Te Tignes in het departement Savoie (Franse Alpen) heeft een lawine twee hut ten bedolven. Naar verluidt zijn negen personen om het leven gekomen, onder wie -een kind. Tot nog toe zijn vijf lijken en twee kinderen, van wie een stervende was, door een reddingsploeg uitgegraven. Een twee meter hoge sneeuwlaag bemoei lijkt het reddingswerk. Enkele dagen ge leden kostte een lawine nabij Besse twaalf doden. IJmuiden maakt een goede kans op „havenradar" Voor schepen, die niet mot radar zijn ïtgerust, is het uitermate moeilijk, zo niet nmogelijk, bij mistig weer de havens innen te varen. Zij zijn dan genoodzaakt uiten te wachten tot de mist is opgetrok- m, hetgeen een groot tijdverlies betekent. de haven van Liverpool beschikt men -;r een radar-station, met behulp waarvan 1 mogelijk is nauwkeurig de positie te lalen van schepen, die zich bij de haven- ang bevinden. Door middel van radio- ïfoon (de loodsen zijn voorzien van mo- ofoons, „walkie-talkies") kan men van vaste wal af contact opnemen met de idsen en hen bij de koersbepaling helpen. Men heeft in de havens van Rotterdam u de voorhaven van Amsterdam, IJmui- 'en, het nut ingezien van 'n radarstation ■p de vaste wal en het Nederlandse Radar Proefstation te Noordwijk heeft in dé af gelopen maanden proefnemingen gedaan, die naar men in havenkringen meent een gunstig resultaat opleverden. Voor de haven van Rotterdam, die zeer veel boch ten vertoont en vrij onoverzichtelijk is, zal men over verscheidene radartorens moeten beschikken om overal de schepen te kun nen signaleren. Vermoedelijk zal men daar een zestal stations nodig hebben. Voor de haven van IJmuiden zal men met één sta tion kunnen volstaan. Het Nederlandse Radar Proefstation werkt thans een rapport uit, waarin de resultaten van de proefnemingen worden vastgelegd en een begroting wordt gemaakt van de radaroutillage. Te zijner tijd zal dan de beslissing worden genomen of Rot terdam en IJmuiden als eerste havens op het continent, met radar zullen worden uitgerust. (A.N.P.) Hef Belgische Boek In twee zalen van het gebouw van de maatschappij Arti et Amicitiae te Amster dam wordt tot 26 Februari een tentoon stelling van „Het Belgische Boek" gehou den door het syndicaat der Belgische uit gevers met medewerking van het Beigische ministerie van Economische Zaken. Meer dan vijftig uitgevers tonen hier ongeveer 2000 boeken, zowel in de Nederlandse als in de Franse taal, op het gebied van weten schap, kunsten en letteren, techniek, gods dienst enzovoorts. De bedoeling van deze expositie is zuiver commercieel. De infiltraties van Westerling DJAKARTA, 11 Februari (Aneta). „Het onderzoek naar de infiltraties van het leger van Westerling in Djokja is nog gaande en het is nog niet zeker, dat de personen, die in verband hiermede zijn aan gehouden, leden van deze organisatie zijn", aldus heeft de militaire gouverneur van Djokja, Pakoeagam, tegenover Aneta ver klaard. Totdusver zijn er 'in Djokja nog geen geheime wapenopslagplaatsen gevon den. De infiltratie van de APRA in Djokja is niet van grote betekenis. Op een vraag of er infiltraties van de Daroel Islam in Djokja merkbaar zijn, zeide de militaire gouverneur, dat de regering daar de volle aandacht aan schenkt. Hij voegde hieraan toe, dat een democratische staat de ideologie van de Daroel Islam niet kan tegenwerken. Aneta voegt aan het bovenstaande nog toe, dat verscheidene aangehouden perso nen het APRA-embleem droegen. De cor respondent van Aneta te Soerabaja meldt, dat Westerling ook in Oost-Java aanhangers heeft, doch dat zij gering in aantal zijn en dat hun kracht onbetekenend is. Dit werd hem medegedeeld door kapitein Ino Kerta- pata van de voorlichtingsdienst van de militaire gouverneur van Oost-Java. De kapitein zei, dat een onderzoek wordt in gesteld naar de beweerde heffingen in Tretes. 1851 1852 1053 1854 185.5 1856 1857 18 5 8 1859 I860 1891 .1892 1893 1894 1895 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909 1910 1911 1912 1913 1914 1915 1906 1907 1916 1917 1918 1919 1920 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949 VERKLARING Jw Uswinters Slappe winters - Normale winters Koude winters o Strenge winters Zeer strenge winters Elseviers Weekblad heeft met behulp van gegevens, ontleend aan de IJsbond Hollands Noorderkwartier en de Nederlandse vereniging tot bevordering van het Hardrijden op de schaats, een statistiek opgesteld, die aangeeft, hoeveel maal men in de afgelopen honderd jaar de schaatsen uit het v$t heeft kunnen halen. De in totaal 44 jaren met het paraplu'tje geven winters aan waarin helemaal niet geschaatst kon worden. De 55 jaren waarin wel geschaatst kon worden, zijn verdèeld in normale winters (29). koude winters (12), strenge winters (7) en zeer strenge winters (7). Bij deze verdeling zijn echter geen meteorologische criteria aangelegd, men heeft alleen gekeken of er weinig, matig, veel of zeer veel geschaatst kon worden. BINNENLAND By Koninklijk Besluit is bepaald, dat het Hoog Militair gerechtshof gedurende de tijd, dat zich nog Nederlandse str ij krachten in Indonesië bevinden, in Indonesië zitting zal kunnen houden. Finland heeft de Verenigde Staten van Indonesië erkend. Een 31-jarïge chauffeur die bij Helden (Limburg) door tot nu toe onbekende oor zaak in aanraking kwam met de draden van een electrische loskraan, was onmiddellijk dood. HAARLEM EN OMGEVING Voor de Nederlandse Vereniging voor Natuurgeneeswijze spreekt Dinsdagavond 14 Februari in het Gebouw Nassauplein 8 de heer' C. K. J. Kaayk, arts. over: „Nieuwe inzichten over voeding en leefwijze". „Is de strijd voor het socialisme in we zen religieus?" wordt a.s. Maandagavond ingeleid met nabespreking door J. H. Visée voor het „Instituut voor Arbeidersontwikke ling" in het Nutsgebouw. Het pérceel Havenstraat 22 te Heem stede is in het Notarishuis verkocht voor f5285 en niet voor £4285, zoals in ons blad van Vrijdag is meegedeeld. Rijksbegroting voor 1950 wordt herzien Minister vrij optimistisch Sedert de regering de begroting voor 1950 heeft ingediend, zijn de omstandigheden door de devaluatie, de besluiten der Ronde Tafel-conferentie en een aantal voorgeno men sociale maatregelen zodanig gewijzigd, dat een herziening van de begroting nood zakelijk is geworden. De minister van Financiën heeft in de Memorie van Antwoord op de algemene financiële beschouwingen der Eerste Kamer meegedeeld, dat deze herziening thans in bewerking is. Zodra deze arbeid voltooid is zal een overzicht van de gewijzigde financiële situatie aan de Staten-.Generaal worden aangeboden en zal de indiening van nood zakelijk geworden voorstellen plaats heb ben. Overigens toont de minister zich tamelijk optimistisch over de ontwikkeling van de Nederlandse economie. Het nationaal ver mogen dat in 1948 voor het eerst na lange jaren weer met 1.10 milliard toenam, wies in het afgelopen jaar met 1.77 milliard. De bewindsman is geneigd dit resultaat ook aan de door de regering gevolgde belasting- politiek toe te schrijven. Immers, het verbruik is er door beperkt en hel herstel der oorlogsschade, zowel in de publieke als in de particuliere sector, kon sneller en met minder inflatie tot stand gebracht worden dan anders mogelijk zou zijn geweest. Ook tot een meer rechtvaar dige verdeling van hel nationale inkomen heeft de zware belastingdruk aanzienlijk bijgedragen en zodoende heeft zij de pro ductie bevorderd, waaruit het nationale vermogen moet worden gevoed. Niettemin heeft de bestaande belastingdruk erkende schadelijke nevenwerkingen, waarvan de invloed inderdaad met de tijd toeneemt. Het streven van de minister is er op gericht deels door verlichting, deels door verplaat sing van de druk deze nevenwerkingen te verzachten. Tegelse vrouw van vergiftiging van haar man verdacht De Tegelse politie is overgegaan tot de arrestatie van een 35-jarige vrouw, die er van verdacht wordt, dat zij haar man in Augustus 1948 vla te eten heeft gegeven, waarin een hoeveelheid rattenkruid was verwerkt. De man is ernstig ziek gewor den en in een ziekenhuis opgenomen. Ten gevolge van deze vergiftiging is hij gerui me tijd reeds verlamd en bijna blind. De vrouw had reeds lang de echtelijke woning verlaten. Toen de verschijnselen zich bij de man openbaarden heeft de politie aan leiding gevonden een onderzoek in te stellen. Tweede film van „Dutch Interstates" Inwoner van Zandvoort leverde het verhaal De „Dutch Interstates Filmproduction N.V.", de Nederlands-Engelse combinatie, die destijds de film „Niet tevergeefs" heeft vervaardigd, zal binnenkort een aanvang maken met haar tweede grote speelfilm. De voorbereidingen voor deze nieuwe rol prent, die een thriller zal worden, zijn reeds negen maanden geleden begonnen. Voor dit doel heeft de „Dutch Interstates" zich in verbinding gesteld met de onafhankelijke Engelse producent George King, in samen werking met wie deze film, die een inter nationaal karakter zal dragen, wordt ver vaardigd. King heeft onder meer de film „Kaars licht in Algiers" gemaakt. Het verhaal, waarop de film is gebaseerd, werd geschreven door de in Zandvoort wonende prof. dr. Harald Bratt. De voor lopige naam van de film is „Transatlantic Flight". Het verhaal speelt zich af in een lijnvliegtuig van de K.L.M. tussen Amster dam en Curagao. Als zodanig zal deze detectivefilm, de Nederlandse burgerlucht vaart tot achtergrond hebben. De K.L.M. en het luchthavenbedrijf van Schiphol heb ben dan ook bij de standkoming van deze film hun medewerking toegezegd. De binnenopnamen' voor de film zullen in een Engelse studio worden opgenomen, de technische zijde van de buitenopnamen wordt verzorgd door het personeel van de Cinetone-studio's. In Nederland zullen ech ter geen binnenopnamen worden gemaakt. Begin April hoopt men een aanvang te maken met de opnamen en wel op Schip hol. Voor de hoofdrollen zijn onder meer reeds aangezocht Anton Walbrook en Os car Homolka, welke laatste in deze film als detective zal spelen. Voor het vervullen van de rollen der bemanning van het vlieg- tuig\ zijn Nederlandse acteurs en actrices aangezocht. Getracht zal worden in deze film, die voor een groot deel speelt in de passa gierscabine van een K.L.M. DC-6, de inter nationale sfeer, het luchtverkeer eigen, te scheppen. De maatschappij heeft het plan filmsterren van tien nationaliteiten voor dit doel te engageren. Het slot van de film speelt in Curagao. De muzikale achtergrond van de film zal worden gevormd door West- Indische muziek. Vandaag vertrekt een aantal medewerkers aan deze film ter voor bereiding van de opnamen naar de West. Het is onwaarschijnlijk, dat van de film ook een Nederlandse versie wordt gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 10