Haarlems Dagblad „Ik aarzelde niet Rusland alle mogelijke inlichtingen te verstrekken" rat <3prraJjtc tfjaarlransttjE- Courant (anno 16?6) Fuch: Donker Gansee toonde trouw aan blank Soestdijk Indonesië krijgt Amerikaanse lening van maximaal 100 millioen dollar Weerbericht 64e Jaargang No. 19474 Bureaux: Grote Houtstraat 93. Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082. Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord. Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerjj Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 31 Februari 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per tfv artaal ƒ4,25. Franco per post 1 4.75 Postgsro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE ZAAK-FUCHS lijkt een zonderlinge geschiedenis. Zij zal in Engeland wel veel critische commentaar uitlokken. Deze dr. Klaus Fuchs, die nu 38 jaar is, was Duitser en al sinds 1032 communist, Dat wil dus zeggen: van zijn éénentwintigste jaar af. Toen Hitler in Januari '33 aan het bewind kwam werd de Duitse grond hem spoedig te heet onder de voeten, hetgeen begrijpelijk is en hij week uit: eerst naar Frankrijk, toen naar Engeland. Hij moet in die landen, of in één van beide, zijn te Leipzig begonnen studies voltooid hebben, maar bleef Duitser. Hij bleef ook commu nist en verkeerde in communistische kringen. Toen de oorlog was uitgebroken werd hij in Engeland als Duitser geïnter neerd, maar later vrijgelaten, omdat, hij een knap theoreticus was. Hij werd bij het atoomonderzoek ingeschakeld, waarbij men de knapste koppen nodig had. Even later, in Juli 1942, werd hij genaturaliseerd als Engelsman, waarbij hij tweemaal een eed aflegde. Bij de eerste zwoer hij trouw aan zijn nieuwe vaderland, bij de tweede: dat hij niets van hetgeen hij bij zijn werk te weten zou komen aan derden zou mede delen. Maar volgens zijn eigen verklaring besloot hij onmiddellijk, die eden te breken en alles aan de Russische agenten door te geven wat hij wist. Hij heeft dit zeven jaar lang kunnen doen. Hij heeft het ook tijdens een verblijf in Amerika, waar hij tijdelijk werkte in de atoom-laboratoria te Los Alamos in Nieuw-Mexico, gedaan. Dat was in 1944, dus nog een jaar vóór de eerste atoombommen op Hiroshima en Nagasaki geworpen werden, die Japan deden capituleren. Tot die tijd Augustus 1945 waren de Russen bondgenoten in de oorlog. Dat maakt minder scherpe con trole op mensen, die als communisten in de Engelse of Amerikaanse dienst geko men waren, verklaarbaar. Maar in 1946 reeds werd hevige opschudding gewekt door een ontdekking van verraad van atoom-geheimen aan de Russen, in Canada. Deze zaak lyad tengevolge dat ook in Enge land een man terechtstond, zekere dr. Alan Nunn, die tot tien jaar veroordeeld werd. Hetgeen raadselachtig lijkt is dat deze gebeurtenis blijkbaar geen twijfel heeft gewekt aan de betrouwbaarheid van een man als Klaus Fuchs, ex-Duitser en tien jaar actief communist eer hij Engelsman wercl. Hij bracht het zelfs tot een leidende functie te Hardwell, waar de Britse labo ratoria voor atoom-onderzoek zijn geves tigd. De Britse geheime dienst schijnt erg goed van vertrouwen geweest te zijn. Hij moet dat zelfs zijn gebleven nadat in het voorjaar van 1948 een wetsontwerp werd aangenomen, waarbij communisten van het bekleden van ambtelijke vertrouwens- posten werden uitgesloten. Wonderlijk. Men zou menen dat er toen wel eens ge bladerd moest zijn in de levensgeschie denissen van genaturaliseerde Duitsers Het beleid van de Geheime Dienst ziet er in deze zaak voorshands niet erg listig uit. Klaus Fuchs is blijkbaar een nogal on gewone figuur, al zijn spionnage an verraad geenszins ongewoon meer in deze wereld. Hij bezat in hoge mate de eigenschappen om een dubbele rol te kunnen spelen. Mr. Humphreys, die bij de (in Engeland zoals altijd openbare) instructie van de zaak het O.M. vertegenwoordigd heeft, noemt hem een gespleten persoonlijkheid en heeft daarbij de vaktermen der psychiatrie ge bezigd. Wellicht zal bij de behandeling van de zaak blijken dat de man eenvoudig een begaafde komediant was. Hij heeft ook aan politiek gedaan: hij meende te weten dat de Westelijke gealli eerden de Russen in de oorlog tegen Duits land hadden gedreven en' daarom nam hij het des te sterker voor de Russen op. Maar zijn geloof in een communistische heil staat was sinds enige tijd geschokt; sinds kort gaf hij daarom geen atoom-geheimen meer aan Russische agenten door. Weer een kenmerkend geval van iemand, die meende de politieke wijsheid in pacht te hebben en zijn eigen overtuiging voorgoed te hebben gevestigd, maar er volkomen op terug moest komen én intussen het een en ander had uitgehaald. Volgens Fuchs zijn ook andere Engelse geleerden (geboren Engelsen) te Hardwell uitèrst-links georiënteerd, maar die plegen geen verraad. Zij houden zich aan hun eed. Hij had bij hen ..een diep verankerde kordaatheid" aangetroffen, die hen lot zwijgzaamheid noopte. Blijkbaar vindt hij dat iets zeer bijzonders, maar zoiets is een voudig een trouw aan het gegeven woord, waarbij o.a. ook zelfrespect in het geding komt. Een woordvoerder van het State Depart ment heeft nu te Washington medegedeeld dat honderden Duitse geleerden, die in Amerika werkzaam zijn, niet naar Duits land zullen kunnen terugkeren omdat zij teveel van de Amerikaanse bewapening weten. Men zal daar nu ook wel zijn scherpte van onderzoek een beetje gaan toespitsen. R. P. „West-Berlijners kunnen gerust zijn" McClóy over de communis tische putsch in Mei BERLIJN. „Men kan er op vertrou wen, dat de geallieerde en Duitse autoritei ten in West-Berlijn op doeltreffende wijze zullen optreden tegen een communistische poging om de stad eind Mei door middel van een putsch van de jeugd in bezit te nemen", aldus heeft de Amerikaanse hoge commissaris in Duitschland, McCloy, gis teren op een persconferentie te Berlijn verklaard. „De communistische plannen voor een jeugdmars naar Berlijn met Pinksteren, waarvan melding is gemaakt, zijn niet van zodanige aard dat men er zich bezorgd om hoeft te maken", verklaarde McCloy verder. „Wij zullen een wakend oog op de toestand moeten houden, maar de Wes telijke autoriteiten moeten haar plannen nog niet bespreken, voordat zij meer weten over wat eigenlijk gaande is". In de badkamer gestikt Gisteravond is een 27-jarige dienstbode bij een familie in Almelo bij het nemen van. een bad gestikt door gassen uit de geyser," die uit de afgesloten badcel niet konden ontsnappen. Atoomgeleerde dr. Fuchs verklaarde schriftelijk: Hij accepteerde een „symbolisch honorarium"' van honderd pond-sterling LONDEN, 10 Februari. (Reuter). Vrijdagmorgen is dr. Klaus Fuchs, de En gelse atoomgeleerde van Duitse afkomst, voor de tweede maal voor de politierecht bank te Londen verschenen. Hij kwam voor het eerst op drie Februari voor, waar bij op een zitting van tien minuten de te gen hem ingebrachte beschuldiging werd voorgelezen. Óp deze tweede zitting ver klaarde dé openbare aanklager het vol gende: „Dr. Klaus Fuchs werd in 1911 in Duits land, in de nabijheid van Frankfort, ge boren. Hij ontving zijn opvoeding te Leip zig. In 1933, bij het aan de macht komen an de nationaal-socialisten in Duitsland, verliet Fuchs dit land. Hij week eerst naar Frankrijk uit om vervolgens door te reizen naar Engeland, waar hij zich vestigde. In 1940 werd hij aldaar geïnternëerd. In 1942 werd in verschillende landen het onderzoek naar de kernsplitsing ge ïntensiveerd. Voor dit werk waren de knapste koppen ter wereld nodig en dr. Fuchs was een van hen. Hij was en is een van de meest vooraanstaande theoretici op het gebied van de natuurkunde en speciaal van de kernsplitsing uit onze tijd en hij heeft als zodanig ongetwijfeld het Britse onderzoek op het gebied van de atoom energie aanzienlijk vooruit geholpen. Dr. Fuchs werd uit de internering ont slagen en geleidelijk aan werd hij inge schakeld in het werk aan de onderzoekin gen naar de. kernsplitsing, dat in Groot- Brittannië werd uitgevoerd. Hij werd als zodanig toegevoegd aan een professor te Birmingham. In Juli 1942 werd dr. Klaus Fuchs tot Brits onderdaan genaturaliseerd. Hij on dertekende een verklaring, waarin hij trouw aan de Britse koning en aan de En gelse staatsinstellingen zwoer. In 1942 en in 1944 ondertekende Fuchs de gebruike lijke verklaringen, waarin tot geheimhou ding van hetgeen hij door zijn werk op het gebied van de kernsplitsing te weten was gekomen, werd verplicht. Hij maakte op zijn meerderen altijd de indruk loyaal te zijn, doch het is thans duidelijk dat een eed van trouw en ondertekende verklarin gen, waarin tot geheimhouding werd ver plicht, niets betekenden voor een man, die zich onverbrekelijk verbonden gevoelde met de communistische leerstellingen", al dus de openbare aanklager. Christmas Humphey, die vervolgde: „Fuchs heeft verklaard, toen hij bij genoemde pro fessor te Birmingham te werk werd ge steld, niets te weten van het werk, dat hij zou moeten" doen. Doch toen hem bleek dat van hem medewerking aan de onder zoekingen op het gebied van de kernsplit sing werd verwacht, besloot hij de-Sovjet- Russisché autoriteiten alles mede le delen, wat hij te weten kon komen. Hij stelde zich hiertoe in verbinding met een ander iid van de communistische partij. Sinds dien onderhield dr. Fuchs voortdurend contact met hem volslagen onbekende personen. Elke door hem verstrekte inlich ting werd doorgegeven aan de Sovjet-Rus sische autoriteiten. Dit alles geschiedde ge heel op eigen initiatief van Fuchs. Hem was geen desbetreffend verzoek gedaan. U zult een deskundige horen getuigen dat de door dr. Fuchs aan de Sovjet-Rus sische autoriteiten verstrekte inlichtingen van de grootst mogelijke betekenis zouden zijn voor een potentiële vijand. Fuchs nam geld aan voor de door hém bewezen diensten. Hij ontving in 1946, kort voor zijn terugkeer in Engeland, een be drag van honderd pond sterling als symbo lische betaling". Vertrouwen in Russische politiek Dg verdediger deed daarop, voorlezing van een verklaring, welke door dr. Fuchs op schrift is gesteld. Het volgende is eraan ontleend: „Ik had het volledige vertrouwen in de Sovjet-Russische politiek en ik aarzelde niet de Russische autoriteiten alle inlich tingen. waarover ik beschikte, te verstrek ken. Het is mijn mening dat de Westelijke geallieerden het er opzettelijk op hebben toegelegd Duitsland en de Sovjet-Unie een strijd op leven en dood te doen voeren. Toen ik hoorde welke doeleinden het werk, dat ik op Harwell deed, moest bevorderen, besloot ik de Sovjet-Unie in te lichten. Toen ik vernam dat de Britse autoriteiten konden bewijzen dat ik inlichtingen over de werkzaamheden op het gebied van de kernsplitsing aan de Sovjet-Russische autoriteiten had verstrekt, stelde ik mij voor ogen dat er bepaalde maatstaven voor iemands gedragingen op moreel gebied be staan, die niet veronachtzaamd kunnen worden. Ik weet nu, dat ik dat ook niet Gisterochtend heeft zich in een kopergie terij aan de Hagestraat te Haarlem een explosie voorgedaan die de achterkant van het pand nagenoeg geheel verwoestte. Brandweerlieden bezig met de nablussing. kan. Ik kan slechts trachten de door mij1" aangerichte schade zo gering mogelijk te doen zijn. In de eerste plaats moet ik er nu voor zorgen dat de werkzaamheden te Harwell zo min mogelijk nadeel van mijn handelingen zullen ondervinden". Fuchs beëindigt zijn verklaring met de woorden: „De meeste mensen, die ik in Engeland heb ontmoet voordat ik.met mijn werkzaamheden te Harwell begon, waren politiek-links en zij huldigden dezelfde op vattingen als ikzelf. Sinds ik op Harwell ben begonnen le werken, heb ik Engelsen met de meest uiteenlopende opvattingen leren kennen en ik heb bij velen van hen een in -hun diepste innerlijk verankerde kordaatheid aangetroffen, die hen in slaat stelt een fatsoenlijk leven te leiden". Belangwekkend was het getuigenis van William James Scarden, beambte van de veiligheidsdienst; die Fuchs vele malen heeft ondervraagd. Hij had aantekening gehouden van het verloop van deze onder vragingen. „Dr. Fuchs deelde mij mede", aldus Scar den, „dat hij van medio 1942 tot ongeveer een jaar geleden spionnage heeft bedreven. Hij beeft in deze jaren voortdurend in lichtingen over het onderzoek op het ge bied van kernsplitsing aan de Sovjet- Russische autoriteiten verstrekt, hetgeen geschiedde tijdens herhaalde ontmoe tingen. met verschillende contact-personen. Zijn contact met de Russen duurde voort tijdens zijn verblijf in de Verenigde Sta- 1 ten. In New York had hij drie of vier ont- moetingen met Russische contactpersonen", j Scarden deelde verder nog mede dat j Fuchs de eed van trouw, welke hij in 1942 bij zijn naturalisatie tot Brits staatsburger j had afgelegd, ernstig scheen op te vatten. „Doch hij eiste voor zichzelf de vrijheid op naar omstandigheden te handelen, Indien in Grool-Bfittannië toestanden zouden ontstaan, die zijns inziens overeen zouden 1 komen met de situatie in Duitsland in de j jaren 1932 en 1933. Plotselinge bekentenis Alhoewel ik dr. Fuchs duidelijk maakte dat ik nauwkeurig over zijn doen en laten was ingelicht, weigerde hij aanvankelijk te bekennen. Hij zeide mogelijk wel bereid te zijn geen verder deel meer te hebben aan de onderzoekingen te Harwell, alhoe wel dat werk zijn grote belangstelling had. Op 24 Januari bezocht ik dr. Fuchs, op zijn eigen verzoek, wederom. Ik stelde hem voor zijn geweten te ontlasten en te be kennen, waarop hij antwoordde: „U zult mij er nimmer toe kunnen brengen iets los te laten". Doch diezelfde dag, na het noen maal legde dr. Fuchs plotseling een be kentenis af". Nadat nog éen getuige was gehoord wiens verklaringen niets nieuws opleverden, deed de voorzitter van de rechtbank officieel voorlezing Van de jegens dr. Klaus Fuchs uitgebrachte beschuldigingen. Nadat zijn verdediger had verklaard dat zijn cliënt in dit stadium niets naar voren had te bren gen, werd de zaak-Fuchs naar de centrale strafrechtbank verwezen. Fuchs werd ver volgens per auto overgebracht naar de Brixton-ge vangen is in Zuid-Oost-Londen. De Indonesische Hoge Commissaris in Nederland, mr. Mohammed Roemverblijft met zijn familie in Kasteel Oud Wassenaar, tot zijn nieuwe woning „Backershagen" gereed is. Mr. Roem bespreekt met zijn secretaresse het dagelijkse werk. Het woord is aan Ott'o Weiss: Er zijn boeken, die veel meer weten dan z(j die ze geschreven hebben. Duitse geleerden blijven in Amerika NEW YORK, 10 Februari (Reuter). Een hooggeplaatste Amerikaanse regerings ambtenaar heeft ten aanzien van een vijf honderdtal geleerden, die na dc oorlog uit Duitsland naar Amerika zijn overgebracht, verklaard, dal dé regering der Verenigde Staten hen niet naar huis terug kan laten gaan omdat zij zoveel afweten van Amcri- ka's militaire geheimen. Terreur in Frans dorp In het Franse dorp La Croisée, dat 500 inwoners telt, heerst sinds enkele weken een terreur. Zeven plaatselijke boerderijen zijn afgebrand, nadat de eigenaars enkele dagen te voren een sigarettendoosje met verbrand stro op hun deur geprikt von den. Een paar dagen geleden werd een boer door een geheimzinnige schutter in de schouder geschoten, toen hij op een nacht zijn schuur bewaakte. Daarop werd hij door twee mannen in een auto getrokken en in een bos aan de handen in een boom opgehangen. Prins Bernhard bij de Bosnegers Vijftien feestelijk opgetuigde cörjalen laveerden gisteren over de stroomversnel lingen van de Boven Surinamcrivïer. In een van deze ranke bootjes zat Prins Bern hard met mr. Klaassesz, de gouverneur van Suriname. "Hun leven was in handen van de Bosneger Assinië die aan het roer zat. terwijl twee van zijn stamgenoten met hun koelas vaarbomen de corjaal van de rotsblokken afstieten. Zo ging het van Kabelstation, ten Zui den van Paramaribo, naar het dorp Kapa- sikree. waar de Prins werd ontvangen en rondgeleid door de hoofdman Giyon, die daarna door de vorstelijke bezoeker werd uitgenodigd om verder mee te reizen. Van Kapasikree volgde een moeizame tocht door waterversnellingen naar het Christendorp Gansee. waar onmiddellijk na aankomst een plechtige dienst werd ge houden in het kerkje Deze dienst werd ge leid door ds. F. Mittemeyer, vertegenwoor diger van het kerkbestuur der Evangelische Broedergemeente. De Inlandse cathechist J. Leerdam dankte voor de eer aan het dorp bewezen. Hij zeide. dat velen het on mogelijk hadden geacht, dat de Prins zo ver zou komen en sprak de wens uit. dat deze zou terugkeren met de overtuiging, dat tot deze uithoek van het koninkrijk de trouw aan het huis van Oranje leeft. Vervolgens werd er een kroetoe raads vergadering gehouden, tijdens welke de drie hoofdlieden van Gansee toesoraken hielden die door de landsminister A. Brakke en de districtscommissaris J. Mi- chels werden vertaald. Kanon gevraagd De dorpshoofden zeiden dat ze zich niet hadden kunnen voorstellen, dat de Prins hen in hun nederige staat zou komen be- Amerikaanse financiële deskundigen zullen R.I.S. ter plaatse adviseren NEW YORK, 10 Februari, (ANP-Aneta) Dc Export-Import Bank te Washington heeft hedenmiddag bekend gemaakt, dat zij voor Indonesië een crediet heeft ge opend van maximaal 100 millioen dollars om dit land te helpen de invoer te finan cieren van goederen voor zijn wederop bouw. Het crediet zal een '--nte dragen van 3V2 procent en aflosbaar zijn in 20 jaar. Met de terugbetaling van de'hoofdsom zal na vijf jaar worden begonnen. Naar Reuter nog meldt, zal Indonesië over dit crediet kunnen disponeren onder overlegging van gespecificeerde opgaven van zijn behoeften. De president van de Export-Import Bank deelde mede, dat binnen enkele weken reeds gelden kunnen worden opgenomen voor de aankoop van goederenwagens, vrachtauto's en dergelijk materieel, doch dat er langere lijd zal heengaan, alvorens de aanschaffing van zware machinerieën zal kunnen worden gefinancierd, daar de levering hiervan vele maanden na het plaatsen van de orders geschiedt. ie president van de Export-Import Bank verklaarde voorts, dat de Indonesi sche regering hoopt, dat Indonesië ten slotte in staat zal zijn zichzelf geheel van voedsel te voorzien door het toepassen van nieuwe methoden. Bij het verbouwen van rijst, bonen en mais en door het invoeren van betere be werkingsmethoden in de visserij. De aan- agen van de Indonesische regering voor gelden ter financiering van de aankoop van zware uitrustingen zullen zorgvuldig worden onderzocht en er zullen zich waar schijnlijk functionarissen van de bank naar Indonesië begeven om de regering.de helpende hand te bieden. De president van Oost-Duits minister van Buiten landse Zaken in huisarrest Georg Dertinger, de Oost-Duitse minis ter van Buitenlandse Zaken, is door de autoriteiten aldaar onder huisarrest ge steld, aldus meldt „Die Welt" (Britse li centie). Volgens dit blad heeft Dertinger een hartaanval gehad. Het blad legt verband tussen dit huisarrest en de eerder gemelde arrestatie van zijn persoonlijke assistent Bernhard Mutius en graaf Thun, chef van het protocol van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. „Ondanks het feit, dat hij huisarrest heeft speelt de heer Dertinger nog een leidënde rol in de zuivering van dé Oost- Duitse christelijk-democratische partij", schrijft het blad. de Bank zeide, dat de export-Import Bank verwacht, dat er in ruime mate van par ticuliere zijde zal worden deelgenomen aan de ontwikkeling van nieuwe indu strieën en het herstel van de bestaande ondernemingen in Indonesië. Hij deelde mede, dat volgens een ontwikkelingspro gramma, opgesteld door de Indonesische regering' met hulp van Nederlandse des kundigen, de kapitaalbehoeften van de V.S.I. voor de komende vier a vijf jaar worden geraamd op 600 a 700 millioen dollars in buitenlandse valuta. De behoefte aan Amerikaanse valuta wordt geraamd op 250 a 300 millioen dollars. Religieuze samenwerking tegen het communisme? VATICAANSTAD, 10 Februari. (Heuler). Uit Vaticaanse kringen wordt vernomen, dat de autoriteiten van het Vaticaan een grootscheepse samenbundeling van rooms- katholieke, protestantse en mohamme daanse krachten in een gemeenschappelijk front tegen het communisme voorstaan. Door gezamenlijke actie zouden deze drie godsdiensten de geestelijke en morele waarden van hen. die in God geloven, willen verdedigen. Als eerste stap tot nauwer samenwer king tussen rooms katholieken en protes tanten verwacht men deze maand de pu blicatie van nieuwe instructies van de Paus aan de katholieke bisschoppen over de gehele wereld, hetgeen de weg zou kunnen banen tot conferenties tussen theologen van beide godsdiensten over de morele en sociale vraagstukken van deze tijd. De eerste stappen tot overleg" lussen het katholicisme en de Islam zouden reeds door de Egyptische gezant bij dé Heilige Stoel genomen zijn, die binnen kort te Rome terug verwacht wordt van besprekingen met zijn regering. Inmiddels worden, naar verluidt, reeds voorberei dingen getroffen om de beperkende bepa lingen voor de samenwerking tussen de rooms katholieke en de protestantse, ker ken te verminderen. Volgens een in katholieke kringen te Vaticaanstad gemaakte schatting zouden door een „verbond" tussen deze drie gods diensten 839 millioen mensen gezamenlijk in actie kunnen komen ter verdediging van hun geloof tegen de bedreiging van het communistisch materialisme. De rooms katholieke wereldbevolking wordt, volgens gepubliceerde statistieken, op 423 millioen geschat, de protestantse op 207 millioen en de mohammedaanse op 209 millioen. zoeken en verzochten hem hun groeten aan de prinsesjes over te brengen. Veel wensen hadden zij niet, doch zij zouden gaarne een kanon ont vangen om dat bij feestelijke gelegen heden te kunnen afschieten. De Prins be loofde dat de inwoners van Gansee spoedig in de gelegenheid zouden zijn hun salvo's in de omringende wouden te kunnen laten nadreunen. Na de kroetoe droegen enkele dorpsbe woners in uitstekend Nederlands de ge schiedenis der Bosnegers voor, afgewis seld met zang en dans. Bij het einde van het bezoek, waarin zoals de gouverneur het uitdrukte donker Gansee aan blank Soest dijk de hechte banden tussen deze uiter sten had getoond, werd vlecht- en hout snijwerk aangeboden. Na Gansee werd Lombe bezocht, waar een influenza-epidemie heerste. De kin deren zongen toch, ondanks de hoestbuien. Op de terugreis bleken weer eens de wisselvalligheden van het Surinaamse kli maat. Er stond een brandende zon en het gezelschap ontdeed zich van de boven- kleren. Nauwelijks had men deze uit, of de lucht verduisterde snel en een hevige stortbui liet niet op zich wachten. Klets nat bereikte men Kabelstation, waarna men per tramwagen de reis naar de hoofdstad voortzette. Bezoek aan Canada Zoals bekend, zal de Prins op de terug weg nog een bezoek brengen aan de Ver enigde Staten en aan Canada. Het pro gramma voor het verblijf in het laatste land is thans bekend geworden. Prins Bernhard zal de gast zijn van burggraaf Alexander, de Canadese gou verneur-generaal en in zijn eigen Dakota van New York naar Rockclïffe vliegen. Hij komt 10 Maart in Ottawa aan en ver trekt 13 Maart voor 'n bezoek van een dag naar Quebec en vandaar naar New York en naar Nederland terug. Op Zaterdag 11 Maart vliegt de Prins naar Trenton (Ontario) om een bezoek te brengen aan het grote dépot van de Ca nadian Royal Airforce aldaar. Duitse zuivering Maier en Kamm worden niet verder vervolgd De openbare aanklager te Stuttgart heeft bekend gemaakt, dat het rechtsgeding van Reinhold Maier, minister-president van Württemberg-Baden, en Gottloo Kamm, voormalig minister voor de zuivering, onmiddellijk gestaakt wordt. Het onderzoek van de beschuldiging, dat Maier betrokken zou zijn bij omkoperij en fraude op grote schaal bij zuiverings processen was „ongegrond" gebleken. Het i'eit, dat Maier ongeveer tienduizend per sonen, die door zuiveringsrechtbanken waren veroordeeld, gratie had gegeven, bood geen wettelijke gronden voor een onderzoek naar deze besluiten, aldus de aanklager. Het onderzoek inzake Kamm, ^lie er van beschuldigd was in zijn functie van minis ter verduistering te hebben gepleegd, was gestaakt op grond van de amnestiewet, die in December door de federale regering werd uitgevaardigd. Andere beschuldigin gen, legen Kamm uitgebracht, bleken geen grond te geven voor berechting, aldus de aanklager. Het onderzoek inzake Karl Stroele. August Meyer, Heinz May en Andreas Rapp zou worden voortgezet. De Sovjet-zone wordt gezuiverd Hoge functionaris vlucht naar het Westen BERLIJN. Kaubwalt, secretaris-gene raal van het ministerie van handel te Oosl- Berlijn, lid van de cristelijk-democrati- sche partij, is gisteren van Oost- naar West-Berlijn gevlucht. Volgens een bericht van de Noord-Westelijke radio is op een bijeenkomst van onder communistische leiding staande „nationale front" te Halle aan Leopold Becker, de christelijk-demo cratische minister van Saksen-Anhalt. verzocht af te treden. Tot nog toe zijn vijf ministers uit provincies in de Sovjet-zóne uit hun ambt ontzet. De christelijk-demo cratische partij heeft in de gehele zóne resoluties aangenomen, inhoudende, dat de partijleiding niet langer „politieke twee slachtigheid" zal dulden, doch een „duide lijke uitspraak over de politieke houding" van alle leden eist, daar zij anders „de gevolgen moeten dragen". Joego-Slavië heeft dringend dollars nodig Vijf-jarenplan in critiek stadium BELGRADO. De Joegoslavische regering heeft het internationale monetaire fonds gevraagd onmiddellijk een lening van zes millioen vrije dollar te verstrekken er. de nieuw-benoemde Amerikaanse am bassadeur te Belgrado verzocht te helpen om deze en andere leningen te verkrijgen. Met deze andere leningen worden bedoeld een lening van vijftien millioen dollar van de Amerikaanse import-export bank voor de aankoop van in nader overleg vasi te stellen goederen en een reeds eerder aan de wereldbank gevraagde lening van 25 millioen dollar voor hot aanschaffen van constructiemateriaal. Dit nieuwe verzoek van de Joego-Slavi- sche regering wordt te Belgradoopgevat als een teken, dat de deviezeupositie van Joego-Slavië, dat dringend behoefte heeft aan buitenlandse valuta's voor het wel slagen van zijn vijfjarenplan voor indus trialisatie, eritielc is geworden. De minister van Buitenlandse Zaken, Kardelj, heeft in December in het parle ment verklaard, dat de wereldbank zich in beginsel bereid had verklaard tot het ver strekken van een lening ten bedrage van 25 millioen dollar. Deze mededeling werd echter door functionarissen van de wereld bank tegengesproken. Zij gaven te kennen, dat de aanvraag voor eei. lening nog steeds werd overwogen. Tot dusverre heeft Josgo-Slavië leningen ontvangen tot een bedrag van twintig mil lioen dollar van de Amerikaanse import- export bank, negen millioen dollar van hot internationale monetaire fonds en 2.70l).ó00 dollar van de wereldbank. Fotograaf J. Th. in bewaring gesteld De 44-jarige fotograaf J. Th. die vorige week door de douane-recherche op Schip hol werd gearresteerd onder verdenking van deviezen-smokkelarij is gisterente Haarlem in bewaring gesteld. Zoals men *.veet werd Tin's naam genoemd in verband met dc affaire-Wcstcrüng, maar deze in- bcwaringstellin:; is alleen geschied op grond van het feit, dat Th. 400 dollar zou hebben willen smokkelen. Naast deze de viezen-kwestie wordt echter op het ogen blik door de Rijksrecherche een onderzoek ingesteld naar ac contacten van Th. met Westerling en wel speciaal met het oog op de mogelijkheid dat Th. zich aan ron seling voor „Dc Turk" zou hebben schul dig gemaakt. Th. die aanvankelijk in het Amsterdamse politie-burcau was ingesloten, is gister ochtend voor mr. J. Wiarda, officier van Justitie in Haarlem geleid. Op grond van bij het verhoor aan het licht gekomen feiten heeft mr. Wiarda- de inbewaring stelling van Tii. gevcyrderd. Aan dit ver zoek is door de rcchtpr-commissaris vol daan. Mr. Wiarda deelde ons mede, dat wanneer er zich geen complicaties voor doen, hij deze zaak zeer binnenkort hoopt" aan te brengen. Wanneer het onderzoek wat betreft de kwestie-Westerling ieF op zou leveren, staat overigens allerminst vast, dat die zaak ook voor de Haarlemse rechtbank be handeld zal worden. Het zal er van afhan gen, waar dat misdrijf eventueel zou zijn gepleegd. Th. is hoofd van het foto-tech nisch laboratorium in Bandoeng. MORGEN AFNEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met aanvan kelijk enkele buien, maar morgen op klaringen. Vanavond en vannacht krachtige tot stormachtige, morgen geleidelijk afnemende wind hoofdza kelijk tussen Zuidwest c-n West. Wei nig verandering in temperatuur. 12 Februari: Zon op 8.02 uur, onder 17.48 uur Maan op 5.44 uur, onder 12.06 uur 13 Februari: Zon op 8.00 uur. onder 17.49 uur« Maan op G.44 uur. onder 13.12 uur Hoog cn laag water in IJmuiden Zaterdag 11 Februari: Hoog water: 10.07 en 22.48 uur. Laag water: 5.19 cn 18.03 uur. Zondag 12 Februari: Hoog water: 11.32 en 00.00 uur. Laag water: 6,40 en 19.33 uur. Maandag 13 Februari: Hoog water: 0.27 en 13.07 uur. Laag water: 8.19 en 21.06 uur

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1